Šiais laikais žmonės dažnai jaučia vis didesnį spaudimą išlaikyti nepriekaištingą išvaizdą. Tačiau įtemptas darbo grafikas ir įvairios veiklos kupinas gyvenimas nepalieka laiko apsilankyti sporto salėje ir pradėti laikytis svorio metimo programos. Vis dėlto esama labai sveikos alternatyvos, kuri neatima daug laiko. Ar galite atspėti, kai tai?
Taip, tai – žalioji arbata! Tai viena iš geriausių natūralių priemonių, padedančių numesti svorio. Tiesiog kasdien išgerkite puodelį žaliosios arbatos. Teigiama, kad dėl daugybės gydomųjų savybių šis gėrimas – pati paprasčiausia priemonė, leidžianti atsikratyti papildomų kilogramų.
Žalioji arbata ir kitų rūšių arbata
Esama trijų rūšių arbatos: žaliosios, juodosios ir ulongo. Jos skiriasi tik savo gamybos būdu.
Žalioji arbata gaminama iš nefermentuotų lapų, kuriuose gausu polifenolių – stiprių antioksidantų, neleidžiančių susidaryti organizme gaminamiems laisviesiems radikalams. Pastarieji pažeidžia ląstelių DNR ir dėl to jos miršta. Laisvieji radikalai ne tik pagreitina senėjimo procesą, bet ir sukelia daugybę ligų, tarp jų ir vėžį.
Žaliojoje arbatoje esantys polifenoliai priskiriami katechinų kategorijai. Žaliojoje arbatoje randami šeši pagrindiniai katechino junginiai: katechinas, epigalokatechinas, galokatechinas, epikatechinas, epikatechino galatas ir epigalokatechino galatas (dar žinomas kaip EGCG). Pats aktyviausias iš visų žaliojoje arbatoje esančių polifenolių – epigalokatechino galatas (EGCG).
Žalioji arbata ir jos ryšys su Azijos šalimis ir visu pasauliu
Kinijos gyventojai laikomi pirmaisiais maždaug prieš 4 000 metų pastebėjusiais žaliosios arbatos teikiamą naudą sveikatai ir jos medicininę vertę.
Camellia sinensis (liet. kininis arbatmedis) – augalas, iš kurio kilo trys minėtos arbatos rūšys (žalioji, juodoji ir ulongo). Iš pradžių šis augalas buvo auginamas tik Rytų Azijoje. Iš kininio arbatmedžio išauga didelis krūmas arba medis.
Dabar šis augalas auginamas Afrikoje ir visoje Azijoje, ne tik rytinėje jos dalyje. Vis dėlto sakoma, kad geriausia žalioji arbata pagaminama Kinijoje ir Japonijoje. To priežastis – aukščiausia kokybė ir arbatos įvairovė, kurią siūlo abi šalys. Pavyzdžiui, Japonijoje gaminama tokia arbata kaip „Bancha“, „Mat‘cha“ ir „Sencha“, o Kinijoje – „Hui Ming“, „Lung Ching“ ar „Long Jing“, „Long Ding“, „Hua Ding“, „Qing Ding“ ir „Gunpowder“.
Žalioji arbata turi labai svarbų vaidmenį tradicinėje indų ir kinų medicinoje. Ji naudojama kaip priemonė, padedanti pašalinti vandens perteklių iš organizmo ir sulaikyti kraujavimą, taigi ji geriama norint paspartinti žaizdų gijimą ir sulaikyti kraujavimą. Be to, ši arbata stimuliuoja širdies veiklą, ji tampa sveikesnė.
Tai dar ne visa šios arbatos teikiama nauda. Ji taip pat padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, kūno temperatūrą, pagerina virškinimą, padeda spręsti žarnyno dujų ir su rūgštimi susijusias problemas, paspartina psichinius procesus ir padeda išlaikyti psichinę pusiausvyrą.
Žalioji arbata ir svorio metimas
Žaliosios arbatos gėrimas metant svorį tapo pasauliniu reiškiniu. Taip atsitiko dėl to, kad ši arbata padeda paspartinti medžiagų apykaitą ir kartu deginti riebalus. Manoma, kad pagrindinis šioje arbatoje esantis antioksidantas katechinas daugiausiai ir atsakingas už riebalų deginimą. Žmonėms, kurie turi antsvorio ar kurių nutukimo laipsnis vidutinis, žaliosios arbatos ir kofeino derinys padeda numesti svorio ir palaikyti gerą fizinę būklę. Mokslininkai taip pat teigia, kad kofeinas padeda vykdyti riebalų oksidaciją.
Prieš keletą metų Olandijoje atliktas tyrimas, kurio metu buvo mėginama ištirti ryšį tarp žaliosios arbatos ir svorio metimo, patvirtino minėtų mokslininkų teiginius. Tyrimo dalyviai, kurie gėrė kofeino turinčią žaliąją arbatą, neteko daugiau svorio. Netgi tie, kurie įprastai gerdavo arbatą be kofeino, pastebėjo, kad jų juosmens apimtis ir kūno svoris sumažėjo.
Japonijoje atlikto tyrimo metu 250 vyrų ir moterų tris mėnesius buvo duodama skirtingas kiekis žaliosios arbatos ekstrakto. Tie, kurie suvartojo didžiausią jo kiekį, atsikratė riebalų ir numetė svorio, o jų kraujospūdis ir cholesterolio lygis sumažėjo. Jei Jūsų pagrindinis tikslas – numesti svorio, kad gautumėte maksimalią naudą, žaliąją arbatą gerkite reguliariai.
Vis dėlto svarbu suprasti, kad, jei esate nutukę ar turite antsvorio, vien gerti žaliąją arbatą nepakaks. Taip pat svarbu derinti kitus svorio metimo metodus, pavyzdžiui, tinkamai maitintis ir sportuoti. Tik tokiu atveju žalioji arbata bus puiki pagalbinė priemonė metant svorį.
Papildomos 90 kalorijų gali būti būtent tai, ko reikia, siekiant, kad svarstyklės pakryptų į norimą pusę, t. y. kalorijų perteklių paversti jų trūkumu. Tai ypač aktualu kai laikotės subalansuotos mitybos plano ir treniruočių režimo.
- Nors žalioji arbata – efektyvi priemonė metant svorį, svorio metimo procesas vyksta labai lėtai. Siūloma kasdien vidutiniškai išgerti ne daugiau kaip 4 puodelius šios arbatos.
- Daugybė žaliosios arbatos maisto papildų siūloma džiovintų lapų pavidalu ar kapsulėmis. Be to, patariama vartoti standartizuotą žaliosios arbatos ekstraktą. Taip pat galima įsigyti skystojo ekstrakto, pagaminto iš lapų ir pumpurų.
- Įprasto dydžio žaliosios arbatos puodelyje vidutiniškai yra 50–150 mg antioksidantų. Geriant žaliąją arbatą be kofeino gaunamas didelis kiekis antioksidantų. Taip pat galima įsigyti kofeino neturinčių maisto papildų.
- Suaugusiesiems reikėtų išgerti 2–3 puodelius žaliosios arbatos, t. y. maždaug 100–750 mg per dieną. Tai rekomenduojamas žaliosios arbatos ekstrakto kiekis.
- Žalioji arbata taip pat padeda pagerinti ir padidinti ištvermę, taigi galite treniruotis ilgiau. Ši arbata skatina kepenų ir raumenų ląsteles naudoti riebalų rūgštis ir šitaip suteikia daugiau energijos.
Žalioji arbata ir šalutinis poveikis
Vis dėlto kaip kiekviena moneta turi dvi puses, taip ir žalioji arbata nėra be trūkumų. Iki šiol vienintelis girdėtas šios arbatos trūkumas – kad ji sukelia nemigą, nes joje yra kofeino. Tačiau palyginti su kava, kofeino arbatoje yra labai nedaug. 170–226 g arbatos yra maždaug 30–70 mg kofeino. Toks kofeino kiekis visai nedidelis, nes 226 g kavos yra šimtai miligramų kofeino.
Jei išgersite per daug žaliosios arbatos, gali pasireikšti toks šalutinis poveikis:
- irzlumas;
- nemiga;
- smarkus širdies plakimas;
- galvos sukimasis.
Pastebėta, kad didelis kofeino kiekis gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą, galvos skausmą ir apetito praradimą. Jei žmogus geria daug žaliosios arbatos su kofeinu ir pradeda vemti, tai aiškus apsinuodijimo kofeinu simptomas.
Jei pasireiškia rimti simptomai, turėtumėte tučtuojau sumažinti išgeriamos žaliosios arbatos su kofeinu kiekį ir pasikonsultuoti su gydytoju.
Kaip paruošti žaliąją arbatą
Jei norite gauti maksimalią žaliosios arbatos teikiamą naudą sveikatai ir įtraukti šį gėrimą į savo kasdienės mitybos racioną, turite žinoti, kaip tinkamai paruošti puodelį žaliosios arbatos. Tinkamai ją užplikyti gali būti sudėtinga. Kadangi esama daug skirtingų prekių ženklų žaliosios arbatos, geriausia laikytis gamintojo pateiktų nurodymų. Žinoma, tobulo skonio arbatą galima paruošti ir laikantis bet kokiai arbatai tinkamų nurodymų:
- Į puodelį įdėkite vieną pakelį arba 2–4 g žaliosios arbatos.
- Užvirinkite 350 ml vandens.
- Kai vanduo užvirs, išjunkite.
- Leiskite vandeniui pastovėti 2 minutes.
- Supilkite vandenį į puodelį su arbata.
- 3 minutes palikite pritraukti.
- Iš puodelio išimkite arbatos pakelį ar arbatmedžių lapus.
- Dar leiskite pastovėti apie 2 minutes.
- Jūsų žalioji arbata – jau paruošta.
Jei iš tiesų norite numesti svorio, patariama žaliąją arbatą įtraukti į savo kasdienės mitybos racioną. Tačiau nepamirškite, kad lygiai taip pat svarbu sportuoti ir laikytis sveiko gyvenimo būdo, siekiant iš tiesų pajusti žaliosios arbatos teikiamą naudą.