Atrodo, nieko čia tokio, jei keletą kartų nusikosėjame, tačiau kai tas kosulys nesibaigia, tampa bauginantis, tarsi lojantis – tai jau toli gražu ne nekaltas kosulys, bet gali būti lėtinis bronchitas, kuris, lyg vilkas avies kailyje, slepiasi ir gali užklupti bet kada. Tad labai svarbu yra laiku imtis tinkamų kosulio gydymo priemonių tam, kad nekaltas kosulys nesikomplikuotų į rimtą bronchinę ligą.
Kaip atsiranda lėtinis bronchitas?
Lėtinis bronchitas – tai bronchų uždegimas. Ten, kur baigiasi bronchiolės yra plaučių alveolės. Alveolėse vyksta įkvepiamo oro ir kraujo medžiagų apykaita: žmogaus organizmas pasiima deguonį ir atiduoda anglies dioksidą. Bronchų gleivinėje yra mažų plaukelių – tai virpamasis epitelis, kuris visą laiką judėdamas pašalina iš plaučių dulkes ir kitus svetimkūnius. Jei šių plaukelių – virpamojo epitelio judėjimą sutrukdo per didelis gleivių kiekis ar kokie kiti dirgikliai, pavyzdžiui, tabako dūmai, tuomet šis mechanizmas pradeda neveikti, formuojasi lėtinis bronchitas. Atsiranda tokie bronchito simptomai kaip kosulys, kuris silpnėja pamažu, žmogus atsikosėja gleivingais skrepliais, o jei sunkus ligos atvejis, tuomet gali skrepliai gali būti ir pūlingi. Be to, kartais karščiavimas atsiranda, dusulys, o kvėpuojant girdima karkalai. Jie bronchitas ūmėja, tuomet surandėja bronchai, o kai kur net ir deformuojasi. Bronchai tampa nebeelastingi, todėl žmogui darosi sunku kvėpuoti. Lėtinį bronchitą yra būtina gydyti, nes negydomas jis gali komplikuotis ir turėti itin liūdnų pasekmių.
Veiksniai, kurie lemia bronchito atsiradimą
Ne vienas ilgus metus rūkantis žmogus žino, ką reiškia kosulys, kuris stiprėja pamažu ir atsikosėjama skrepliais. Būtent rūkymas ir yra viena iš pagrindinių lėtinio bronchito priežasčių. Jei žmogus ilgą laiką rūko, tuomet nuo tokių nemalonių simptomų kaip kosulys, skrepliavimas, dusulys sunkiai išsivaduos. Be to, jei sutrinka aprūpinimas deguonimi, gali būti jaučiamas ir galvos skausmas, sutrikti širdies veikla, skaudėti krūtinės ląstą, dėl dažno kosulio – pilvo raumenis. Bronchito susidarymui įtakos turi ir oro tarša: ten, kur ji didesnė lėtinio bronchito atvejų pasitaiko daug dažniau nei gyvenant švarioje aplinkoje.
Taip pat bronchitas vargina tam tikrų profesijų atstovus, pavyzdžiui, tekstilės, vilnos ar tabako fabrikų darbuotojus, kurie diena iš dienos turi dirbti dulkėtoje bei cheminių medžiagų pripildytoje aplinkoje. Kartais lėtinis bronchitas išsivysto kaip kitų ligų padarinys, pavyzdžiui, tuberkuliozės, bronchinės astmos. Tad būtina laiku gydyti tokias ligas, kad būtų galima išvengti šių ligų sukeliamų komplikacijų – lėtinio bronchito. Be to, lėtinio bronchito atvejų padažnėja tuomet, kai ima keistis oro temperatūra, vis dažniau vargina darganoti, vėjuoti bei šalti orai.
Bronchito gydymas: nuo naminių priemonių iki vaistų
Jei žmogus serga lėtiniu bronchitu, tuomet pirmas dalykas, kurį jis turi padaryti, tai suskystinti gleivingus skreplius dėl šios priežasties dažnai yra naudojama atsikosėjimą skatinantys vaistai. Vaistų skiriama ne tik atsikosėjimui palengvinti, bet ir bronchams išsiplėsti bei paciento kvėpavimui palengvinti. Labai dažnai žmonės kosulį bando numalšinti ir naminėmis priemonėmis – efektyvios inhaliacijos bei kvėpavimo mankšta. Į gydytoją reikėtų kreiptis tuomet, jei atsikosima gelsvomis ar net kraujingomis gleivėmis, kai kvėpuojant yra jaučiamas skausmas šone (krūtinėje). Jei žmogus ilgą laiką nesigydo, jis greitai gali pastebėti, kaip dusulys nuolat progresuoja ir tokiu būdu mažina viltį greičiau pasveikti. Ir nors lėtinį bronchitą tenka gydyti ilgai, visgi jį gydyti privaloma: negydomas bronchitas mažina žmogaus atsparumą, todėl padidėja polinkis sirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis, dėl negydomo bronchito gali išsivystyti kvėpavimo nepakankamumas, bronchinė astma.
Parengė: L.Rimgailė