Daugelis žmonių sužino apie seksą, kai jų mama, tėtis ar mokytoja (per lytinio švietimo pamoką) paaiškina, iš kur atsiranda vaikai. Be jokios abejonės, seksas skirtas daugintis. Tačiau taip pat jis turi keletą mažiau žinomų, malonių šalutinių poveikių. Štai penki (saugaus) sekso pranašumai.
Mažina nerimą
Seksas gali sukelti nerimą dėl… seksualinio pajėgumo. Laimei, yra vaistas: seksas! Na, gal viskas nėra taip paprasta, tačiau pastebėta, kad seksualinis aktyvumas mažina žmonių ir graužikų nerimą. 2010 m. liepos mėn. mokslo žurnale „PLoS ONE“ paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad seksualiai aktyvios žiurkės buvo ramesnės, palyginti su žiurkėmis, kurioms nebuvo leista užsiimti seksu (tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, jog seksas apsaugojo žiurkių smegenis nuo žalingo streso hormonų poveikio). Remiantis tyrimo, kuriame dalyvavo 24 vyrai ir 22 moterys (dalyviai kasdien pildė seksualinio aktyvumo dienoraščius, o paskui turėjo atlikti skaičiavimo užduotį arba kalbėti priešais minią), rezultatais, seksas gali nuraminti ir žmones. Dalyvių, kurie turėjo daugiau lytinių santykių, kraujo spaudimas buvo mažesnis atliekant šias stresą sukeliančias užduotis (onanistų nelaimei, masturbacija tokiu teigiamu poveikiu nepasižymėjo).
Daro tave laimingą
Tikriausiai nieko nuostabaus, kad seksas ir laimė – susiję. 2004 m. ekonomikos žurnale „The American Economic Review“ buvo išspausdinti tyrimo, kurio metu 900 Amerikos moterų buvo klausinėjama, kaip jos jaučiasi atlikdamos įvairius kasdienius darbus, rezultatai. Paaiškėjo, kad daugiausia laimės suteikė intymūs santykiai (labiausiai joms nepatiko rytinė kelionė į darbą). Kito tais pačiais metais atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 16 000 amerikiečių (rezultatus paskelbė Nacionalinis ekonominių tyrimų biuras), rezultatai parodė, jog laimingi žmonės neretai yra tie, kurie mylisi dažniausiai. Tyrimo metu buvo apytikriai paskaičiuota, kad padidinus žaidimų miegamajame skaičių nuo karto per mėnesį iki karto per savaitę, žmogus jausdavosi toks pat laimingas, kaip gaudamas 50 000 JAV dolerių didesnę algą. Tačiau svarbi ir sekso rūšis: vyrai, kurie mokėjo už seksą, buvo ne tokie laimingi, kaip ir žmonės, kurie apgaudinėjo savo sutuoktinį.
Malšina skausmą
Orgazmai yra ne tik nepaprastai malonūs, jie dar ir malšina skausmą. Rutgerio universitete atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad vaginalinės stimuliacijos ir orgazmo metu moterys geriau pakelia skausmą, be to, skausmo aptikimas sumažėja. 1985 m. atlikto tyrimo, išspausdinto žurnale „Pain“, rezultatai parodė, kad vaginalinės stimuliacijos metu moterų skausmo slenkstis padidėja 36–40 proc., orgazmo metu – 74,6 proc. Tyrėjai tikisi, jog jiems pavyks nustatyti cheminę medžiagą ar smegenų atsaką, suteikiantį imunitetą skausmui, ir perkelti jį iš miegamojo į kasdienį gyvenimą.
Mažina neurotizmą
Kamuojatės dėl santykių? Reguliarus seksualinis gyvenimas gali sumažinti jūsų baimes. Jaunavedžiai, kuriems būdingas itin neurotiškas elgesys (nuotaikų kaita ir dažnas nerimas), geriau susidoroja su povedybiniais santykiais, kai dažniau mylisi. Daugelio porų atveju šiuo gyvenimo etapu sekso dažnumas nėra susijęs su laime, tačiau neurotiškiems sutuoktiniams daugiau meilės žaidimų išeina į naudą. Neurotizmas daro žmones nelaimingus, tačiau seksas padeda pamiršti rūpesčius, ir neurotiški sutuoktiniai pasidaro tokie pat patenkinti gyvenimu kaip ir jų ramesnės antrosios pusės.
Mažina prostatos vėžio riziką
Vyrai, štai puiki priežastis patirti orgazmą: ejakuliacija gali sumažinti prostatos vėžio riziką. 2004 m. tyrimo, išspausdinto Amerikos medicinos asociacijos žurnale, metu buvo stebima 30 000 vyrų, iš kurių 1 500 galiausiai susirgo prostatos vėžiu, ir nustatyta, kad aktyvus seksualinis gyvenimas nesusijęs su didesne šios ligos rizika. Vyrų, kurie patirdavo ejakuliaciją daugiausia kartų (21 ar daugiau kartų per mėnesį), rizika susirgti prostatos vėžiu buvo apie trečdaliu mažesnė, palyginti su tų, kurie ejakuliuodavo 4–7 kartus per mėnesį. Tiesa, vis dar neaišku, kada didesnis ejakuliacijų skaičius yra naudingas (ir ar apskritai naudingas). Šios srities tyrimų rezultatai iš dalies prieštarauja vieni kitiems, o apsauginis ejakuliacijos poveikis, ko gero, yra nedidelis. Tikriausiai geriausia užsiiminėti seksu dėl sekso ir per daug nesukti galvos dėl papildomos naudos.