Kas gi yra ta rezistencija insulinui?
Rezistencija insulinui įprastai yra aprašoma kaip fiziologinė būklė, kai ląstelės nebereaguoja į normalų hormono insulino poveikį. „Tiksinčio laikrodžio teorija“ mums daug pasako apie RI faktus ir jų klinikinį pasireiškimą. Dėl to mes galimesuprasti, kodėl 2 tipo diabetas dažnai nenustatomas laiku, kodėl jauni žmonės su RI gyvena didele rizika numirti nuo miokardo infarkto ir/ar insulto, nesulaukę „logiško galo“ – 2 tipo diabeto diagnozės antrajame savo gyvenimo etape. Būklė, kuomet organizmas gamina insuliną, bet ląstelės tampa nejautrios, „rezistentiškos“ insulinui ir nesugeba jo efektyviai panaudoti, ilgainiui priveda prie hiperglikemijos arba „didelio cukraus kiekio“ kraujyje. Pradžioje vadinamosios kasos beta ląstelės laipsniškai didina insulino gamybą, tuo mėgindamos kompensuoti šį sutrikimą būkle, vadinama hiperinsulinemija. Ši būklė dažnai lieka nediagnozuota ir gali tęstis dešimtmečiais. Dažniausiai tai yra metas, kai nustatoma metabolinio sindromo diagnozė, nutukimas, dislipidemija, arterinė hipertenzija, bei vadinamos ikidiabetinės būklės pakankamai jauname amžiuje, kurias kartais, arba net ir dažnais atvejais, lydi makrovaskulinės komplikacijos (tokios kaip miokardo infarktas ir insultas). Vėliau ryškėjantis 2 tipo diabetas pasireiškia žymiais mikrovaskuliniais pokyčiais, kurie inkstuose vadinami nefropatija (diabetiniu inkstų pažeidimu), tinklainėje – retinopatija (diabetiniu regos pažeidimu), poliangioneuropatija (daugybiniu nervus maitinančių kraujagyslių pažeidimu), kuri komplikuojasi taip vadinamos diabetinės pėdos klinikos vystymusi ir progresavimu. Visų šių anksčiau ar vėliau pasireiškiančių komplikacijų pagrindinė priežastis yra ta pati – rezistencija insulinui – RI.
Ar mano organizmas yra rezistentiškas insulinui? Kokius klausimus man gali užduoti gydytojas ir kokius tyrimus gydytojas gali man atlikti?
– Jeigu Jūs turite viršsvorį ir Jūsų svoris ženkliai didėja toliau.
– Jeigu pastebėjote, ar jaučiate, kad Jūsų apetitas tapo labai dideliu, Jūs labai daug geriate ir dažnai šlapinatės. Jeigu Jums 40 arba daugiau metų, Jums jau nustatytas padidėjęs arterinis kraujospūdis arba Jūs įtariate, kad taip gali būti (mat, Jūsų arterinis kraujospūdis kartą ar kelis kartus buvo apibūdintas kaip padidėjęs ar kai kurie Jūsų patiriami simptomai yra „panašūs“ į būdingus arterinei hipertenzijai) ir t. t.
– Jeigu Jūsų šeimoje buvo ar yra sergančiųjų 2 tipo diabetu, pasitaikė ankstyvų mirčių dėl miokardo infarkto ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų.
– Jeigu lipidų koncentracija Jūsų kraujyje yra didesnė nei norma, cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs (tyrimas „blogas“), bet nepakankamai, kad būtų galima diagnozuoti 2 tipo CD, labai tikėtina, kad Jūs esate rezistentiškas insulinui ir, pirmiausia, Jums reikėtų kreiptis į gydytoją dėl šių požymių ir simptomų.
– Jeigu Jūsų paskutiniai tyrimai rodo blogėjančią cukraus kreivę, Jūs esate vadinamoje „be 5 min.“ būklėje, kuomet diabeto diagnozė yra labai arti, ir ši būklė ne retai vadinama prediabetine.
2 tipo cukrinis diabetas yra pagrindinė rezistencijos insulinui dėlionės dalis, kitaip tariant, tampa aišku, kad tai jau ir yra faktas apie „žydinčią“ rezistenciją insulinui su savo kardiologinių komplikacijų rizika, kuri gali pasireikšti labai greitu laikotarpiu, jei nesiimsit reikalingų veiksmų bei nepradėsite gydymo pačioje ligos diagnozės pradžioje. Jeigu Jūs niekada nesilankėte pas gydytoją, padarykite tai dabar! Apsilankymo metu gydytojas Jums užduos keletą klausimų, susijusių su minėtomis būklėmis. Jis taip pat paskirs atlikti kai kuriuos tyrimus (greičiausiai gliukozės tolerancijos testą, bendrą kraujo, šlapimo tyrimus, taip pat tyrimą lipidų kiekiui kraujyje nustatyti ir kt.). Jeigu tai bus būtina, gydytojas gali paskirti ir daugiau tyrimų. Gydytojas auskultuos (išklausys) Jūsų širdį, išmatuos kraujospūdį ir nusiųs atlikti elektrokardiogramą, kurią vėliau išanalizuos. Gydytojas apžiūrės Jūsų kojas (patinusios kojos, ypač pėdos, gali būti vienu iš širdies nepakankamumo simptomu; kai kurie kraujagyslių nepakankamumo ir neurologiniai simptomai gali būti diabeto komplikacijų išdava), ir sudarys Jūsų tolesnių tyrimų ir siuntimų pas gydytojus specialistus planą bei kt. Diskusija apie Jums paskirto režimo (fizinio aktyvumo, dietinio gydymo ir pan.) yra neišvengiama. Taigi, geriau aktyviai ir drąsiai klauskite nei pasyviai klausykite – dėl to Jūsų apsilankymas pas gydytoją bus vaisingesnis ir Jūs gausite daugiau naudos: individuali konsultacija yra pati geriausia kokią tik galite gauti!
Kas bus, jeigu bus patvirtinta diabeto diagnozė?…
Vaistai bus paskirti nuo pat pirmosios Jums nustatytos diagnozės dienos, aptarus su gydytoju Jūsų dietą ir fizinio krūvio rekomendacijas. Jeigu jaudinatės, žinokite, kad pirmas ir pagrindinis medikamentas 2 tipo diabetui gydyti, kurį greičiausiai vartosite ilgą laiką, gal net visą likusį gyvenimą (tai priklausys nuo Jūsų būklės, diabeto progresavimo ir kt.) yra žinomas medicinos mokslui jau daugiau kaip keturis dešimtmečius. Gausiais klinikiniais tyrimais patvirtintas šio vaisto teigiamaspoveikis ne tik į glikemijos parametrus, bet ir į rezistenciją insulinui, todėl jis laikomas ir patogenetiniu arba priežastį veikiančiu vaistu. Lyginant su visais geriamaisiais vaistais, skirtais 2 tipo CD gydyti, šis vaistas iki šiol laikomas kaip geriausiai atitolinantis ir veiksmingai veikiantis susijusias su 2 tipo cukriniu diabetu komplikacijas, įskaitant kardiovaskulines komplikacijas, jų rizikas, bei kardiovaskulinės mirties riziką kartu paėmus. Šių rezultatų tvirtumą apibendrina mokslinių tyrimų ir jų patikimumo gausa, todėl visai pagrįstai galima būtų tikėtis, kad ir Jūs turėsite iš šio gydymo kuo didesnės naudos. Jūsų gydytojas suteiks Jums daugiau informacijos, tik nebijokite, nesivaržykite paklausti! Be abejo, Jūs galite pasakyti, kad Alisos nuotykiai stebuklų šalyje yra vienas geriausių „literatūrinės beprotystės“ pavyzdžių. Ir Jūs būsite teisūs. Bet kuo ši istorija yra taip artima vienai iš dabartinių pandemijų – rezistencijai insulinui? Jūs galite „užsimerkti“ prieš visa tai ir leisti sau užmigti, kaip tai padarė Alisa. Bet kas atsitiks, kai vieną kartą Jūs pabusite ir suprasite, kad ši istorija nutiko Jums… Rūpinkitės savimi, užsiregistruokite dar šiandien pas savo gydytoją, kad užkirstikelią šiai istorijai nutikti Jums.
Parengė med. dr. Jūratė Pečeliūnienė Straipsnis parengtas pagal leidinį „SAULE, (jūlijs 2014)“
LT/Met/2014/10