+1
-0
+1
Ar vyrams būna klimaksas?

Vyrams virš 40 metų lytinių hormonų lygis pradeda mažėti, o virš 50 metų daugeliui vyrų pasireiškia vadinamosios andropauzės simptomai. Faktą, kad 50-metės moterys patiria menopauzės simptomus, žino visi, bet  vyrų klimaksas dažnai  nutylimas. Paprastai  vyrai nenoriai dalijasi savo išgyvenimais ir pajautimais su artimaisiais. Tačiau „nuo teisybės nepabėgsi“- remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos statistika, trečdaliui vyrų virš 50 metų pasireiškia klimakso, o tiksliau, andropauzės simptomai, susiję su lytinių hormonų gamybos mažėjimu. Simptomai pasireiškia ne taip ryškiai, kaip moterims,  be to, vyrų fertilumas išlieka.

Vyrų klimakso  simptomai:

-sumažėjęs lytinis potraukis,

erekcijos sutrikimas,

-dažnas noras šlapintis,

-nemiga,

-nuovargis,

-dirglumas,

-bendrojo gyvybingumo sumažėjimas, apatija,

-darbingumo sumažėjimas, nesugebėjimas sutelkti dėmesį,

-galvos svaigimas,

-staigus šilumos jausmas (karščio bangos),

-oro trūkumo jausmas,

-riebalų kaupimasis ant pilvo, klubų,

-svorio priaugimas,

-tempiantys nugaros skausmai,

-odos sausumas,

-padidėjęs prakaitavimas.

Daugelis vyrų, jausdami šiuos simptomus, priima juos kaip normalius fiziologinius, su amžiumi susijusius pokyčius ir neskuba pas gydytoją. Tačiau visos šios apraiškos gali nurodyti ne tik  andropauzę, bet ir  kitas ligas, pavyzdžiui, cukrinį diabetą. Norint patikslinti diagnozę, reikia atlikti kraujo testą ir nustatyti testosterono lygį kraujo serume. Dažnai, nustatant bendrą ir laisvą testosterono kiekio sumažėjimą, aptinkamas padidėjęs cholesterolio kiekis, pažeista gliukozės apykaita ar anemija. Visi šie rodikliai gali būti koreguojami.

 

Ar verta gydyti? 

Jei andropauzės simptomai yra ryškiai išreikšti, daro neigiamą įtaką gyvenimo kokybei ir santykiams su artimaisiais, gydymas yra būtinas. Paprastai vyrams skiriama  pakaitinė t hormonų terapija  ir pateikiamos rekomendacijos gyvenimo būdo pokyčiams. Jei vyrą kankina erekecijos sutrikimai, nereikia pulti į neviltį. Šiuo metu parduodami keturi fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – sildenafilis, vardenafilis, tadalafilis ir naujausias šios grupės atstovas – avanafilis. Avanafilis – veiksmingas, greitai veikiantis ir gerai toleruojamas vaistas erekcijos problemoms gydyti. Tačiau sprendimą dėl gydymo pobūdžio priima gydytojas, medikamentų dozavimas yra griežtai individualus, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę.

Bene svarbiausia sąlyga grįžimui į normalią būseną yra gyvenimo būdas pakeitimas:  subalansuota mityba ir vidutinis fizinis krūvis. Vyras po 50 metų turėtų išbraukti iš raciono riebų ir rūkytą maistą, riboti alkoholio vartojimą, atsisakyti rūkymo įpročio. Sportuoti patariama mažiausiai 3 valandas per savaitę: po 1 valandą kas antrą dieną. Puikus pasirinkimas vyresnio amžiaus žmonėms gali būti plaukimas ir kardio treniruotės,  didinančios ištvermę, stiprinančios širdį.

Ankstesniais laikais andropauzės sindromo gydymui rekomenduodavo seksualinę ramybę. Šiandienai ištirta, kad pilnavertis lytinis gyvenimas,  reguliarūs seksualūs santykiai skatina hormonų homeostazę.

Parengė: L.Varanavičienė