Šių dienų pasaulyje vis dažniau ir dažniau kalbame apie sveiką maistą, teisingą ir subalansuotą mitybą, tačiau žmonių, kurie kenčia nuo virškinimo sutrikimų nemažėja. Kodėl? Gal dėl to, jog paprasčiausiai nemokame derinti maisto ir kartais nejaučiame saiko jausmo…
Maisto derinimas. Nuo ko viskas prasidėjo?
4-ajame dešimtmetyje JAV gydytojas Williamas Howardas Hay pateikė idėją, jog virškinimui ir bendrai sveikatos būklei naudinga tinkamai derinti maistą. Šis gydytojas pats išbandė savo idėją ir greitai pastebėjo, kaip jo paties sukurti maisto derinimo principai labai pagerino jo sveikatą. Matydamas ir jausdamas ant savęs tokius teigiamus maisto derinimo rezultatus gydytojas atsisakė chirurgo karjeros ir dar labiau pradėjo gilintis į maisto derinimą. Taip 1904 metais atsirado Hay dieta – maisto derinimas pagal gydytoją Hay. Hay dietos esmė – vengti valgyti vienu metu baltymus ir krakmolą. Laikydamasis šios dietos gydytojas per tris mėnesius neteko net 22.7 kilogramų svorio ir pagerino savo sveikatą.
Williamas Howardas Hay
Baltymai ir krakmolas – tai du Jūsų skrandžio priešai
Dar 4-ajame dešimtmetyje JAV gydytojas W. H. Hay iškelta idėja turėtų būti aktuali ir mūsų laikų žmogui. Kuomet kalbame apie maisto derinimą, reikėtų atsiminti vieną pagrindinę taisyklę – gaminant maistą reikėtų nemaišyti baltymų ir krakmolo, pavyzdžiui, atsakyti valgyti kartu mėsą ir bulvės. Šią taisyklę yra itin sunku įsisavinti mums, lietuviams, kurių nacionalinis patiekalas – cepelinas yra gaminamas nesilaikant šios taisyklės, o ir mėsos kepsnys neįsivaizduojamas be bulvės. Bulves puikiai būtų galima pakeisti kitais produktais. Pavyzdžiui, mėsa ar žuvis puikiai gali būti valgoma kartu su daržovių salotomis. Aštrius daržovių patiekalus skanaukite su ryžiais, o jei norisi makaronų, į juos geriau dėkite ne kiaulienos faršą, o pomidorų padažą. Baltyminius produktus valgykite atskirai. Dažnas iš mūsų taisyklę nevalgyti kartu baltyminio ir krakmolingo maisto pažeidžiame ir prie pusryčių stalo, kuomet ant riekelės duonos dedame gabalėlį kvapnios dešros. Alternatyva įprastam lietuviškam sumuštiniui su dešra galėtų būti sumuštinis su avokadu arba įvairios košės, kurios puikiai tinka pusryčiams.
Ką daryti, kai kamuoja virškinimo sutrikimai?
Maisto derinimas yra puikus būdas išvengti gastroezofaginio refliukso (GERL) ir jo keliamų nemalonių simptomų – deginimo už krūtinkaulio, skausmo ar diskomforto duobutėje, raugėjimo, kartėlio burnoje pavalgius. GERL gydymas pradedamas nuo valgymo įpročių keitimo ir tik nesulaukus pagerėjimo skiriama vaistai nuo rūgštingumo, pavyzdžiui, „Raniberl“.
Jei Jus kamuoja tokie simptomai kaip pilvo pūtimas, pilvo skausmas ar dujų kaupimasis žarnyne, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, tuomet vertėtų sunerimti, – tai suerzinto žarnyno sindromo požymiai. Norint jų išvengti reikėtų atsiminti, jog jautriausiai žarnynas reaguoja į pieną, sūrį, žemės riešutus, grybus, saldumynus, alkoholį ir kvietinių miltų produktus – makaronus, duoną, pyragus, picą. Jei nemalonių simptomų nepavyko išvengti, tuomet vaistai nuo pilvo pūtimo ar vaistai nuo skrandžio skausmo, pavyzdžiui, „Espumisan“, – tai pirmoji greita pagalba, kuri padės sumažinti tuos nemalonius simptomus.
Tiesa, kartais žarnyno būklė gerokai pagerėja atsisakius jį erzinančių produktų ir pakeitus juos žarnynui sveiku maistu, pavyzdžiui, maisto produktais, kuriuose gausu ląstelienos. Vaisių ir daržovių ląsteliena itin naudinga suerzintam žarnynui. Natūralus jogurtas taip pat gali būti labai naudingas žarnynui, nes į jo sudėtį įeinančios bakterijos pagerina virškinimą. Taigi, subalansuokite savo mitybą ir nereikės kęsti tų nemalonių virškinimo sutrikimų.
L.Rimgailė