Į tėvelių klausimus atsako pediatrė
Į tėvelių klausimus atsako pediatrė 

Net ir sveikų mažylių mamas kartais kamuoja nežinia. Ar gali prabusti genai? Ar atsilieps dar įsčiose vaisiaus patirti nesklandumai, sutrikusi raida?

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

Sūnui viršutiniame žandikaulyje už priekinio dantuko dygsta dar vienas. Kodėl taip atsitiko ir ar reikia eiti pas odontologą? 8 m. Domuko ir 1,5 m. Viltės mama Daiva

Hiperdentija (papildomi dantukai) yra daug mažesnė bėda nei hipodentija (dantukų stoka) ar adentija (jų nebuvimas). Tokių anomalijų vaikutis gali turėti, jei jam vystantis dar mamos pilvelyje dėl kokių nors priežasčių tuo laiku, kai formavosi dantukų užuomazgos, atsirado sklaidos trūkumų.

Papildomų dantukų dažniausiai išdygsta viršutiniame žandikaulyje, priekinėje jo dalyje. Neretai jų atsiranda tada, kai priekinius pieninius dantis keičia nuolatiniai (pasitaiko ir tarp kaplių ar krūminių). Papildomi dantukai gali būti visiškai tokie patys kaip ir šalia esantys, tačiau neretai būna smailesni ar mažesni. Siūlyčiau kreiptis į odontologą ir susitarti dėl tinkamo laiko papildomam dantukui išrauti, nes jis atrodys negražiai, trukdys kitiems. Jokiu būdu nereikia laukti nuolatinių dantų dygimo laiko, nes jie išdygs kreivi, susigrūdę.

Ar šizofrenija paveldima? Buvęs sutuoktinis, dukrelės tėtis, ja sirgo. Ar galima ką nors daryti, kad vaikas ja nesusirgtų? 4 m. Lauros mama Goda

Šizofrenija nėra paveldima, tačiau vaikas gali paveldėti polinkį ja susirgti. Specialiai ką nors daryti profilaktikai nereikia, nes dabar linkstama manyti, kad psichologiniai ir socialiniai veiksniai labiau turi įtakos ligai tada, kai ji jau užklumpa. Aplinka, bendravimo būdas gali lemti, ar ligos forma bus sunki.

Labai svarbu laiku pastebėti pirmus vaiko šizofrenijos požymius, besikeičiančią asmenybę (atsiribojimą nuo bendraamžių, nemigą, suprastėjusius pažymius, sutrikusį mąstymą, nerealų požiūrį į tikrovę, vengimą praustis ir pan.) ir laiku kreiptis į gydytoją, kad liga nesukeltų psichozių, nežalotų asmenybės. Tačiau jei jūsų baimės akys bus per didelės, vaikiškas fantazijas galite palaikyti liguista vaizduote. Todėl stenkitės artimai bendrauti su dukrele, pelnykite jos pasitikėjimą, kad ji galėtų su jumis būti atvira. Gerai pažindama savo vaiką, daugiau dalyvaudama jo gyvenime, greičiau galėtumėte pastebėti ligos sukeltas permainas, jei jų tikrai atsirastų. O kol jų nėra, džiaukitės motinyste ir neįsijauskite į ligos grėsmę, kurios kol kas nėra ir gali niekada nebūti.

Nors sakoma, kad siekiant išvengti gripo reikia dažnai plauti rankas ir valgyti česnaką, šis būdas mūsų šeimos neišgelbėjo, sirgome visi – tėtis, sūnus ir aš. Ką patikimesnio galite patarti? Tik nesiūlykite skiepytis, nes nenoriu kasmet badyti vaiko. 3 m. Roko mama Regina

Plaunant rankas su muilu, įvairiausio užkrato ant odos tikrai sumažėja. Ne mažiau svarbu rankas gerai nusišluostyti. Įrodyta, kad tinkamiausia priemonė – vienkartiniai rankšluosčiai. Tačiau būtų naivu tikėtis, kad vien rankų plovimas užtikrina, jog tikrai nepakirs gripas. Ar puls ligos, labai daug priklauso nuo gyvenimo būdo visus metus. Jei šeima sveikai maitinsis, grūdinsis, daug laiko skirs aktyviam poilsiui gryname ore ir gydys lėtines ligas, jei jomis serga, labai tikėtina, kad šaltuoju metų laiku nesirgs arba sirgs mažiau nei kiti.

Norėčiau priminti, kad padaugėjus peršalimo ligų ir siaučiant gripui reikia vengti žmonių susibūrimo vietų, tinkamai maitintis, pastiprinti organizmą vitaminais, išeiti į lauką, dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas, gerai pailsėti bei kt. Pajutus pirmus peršalimo požymius patartina užsimauti šiltas kojines, gausiai gerti šitos žolelių arbatos, pavartoti vit. C tablečių ar žirniukų, o jei pakiltų aukšta kūno temperatūra, kreiptis į gydytoją.

Duktė nenori valgyti visiems įprastų pusryčių, reikalauja sausainukų, kuriuos užsigeria arbata. Ar versti pusryčiauti, jei aš ir pati rytais nenoriu valgyti, geriu tik kavą? 2 m. Lukrecijos mama Virga

Augančiam organizmui pusryčiai yra būtini. Tačiau jei jų nevalgo mama ir tėtis, toks vaiko elgesys tikrai nestebina. O gal valgį siūlote, vos mažylė pramerkia akis, kai jos organizmas dar snaudžia? Tai dažna jaunų mamyčių klaida. Neskubėkite.

Pirmiausia žaisdama su mergaite atlikite lengvą mankštelę, paskui nuprauskite, perrenkite dienos drabužėliais, paklokite lovas ar atlikite kitus smulkius darbelius. Tik tada dukrelė šiek tiek praalks, tad jau galite keliauti į virtuvę.

Jei mergaitė nenoriai valgo pusryčius, geriausiai būtų paruošti tokį patiekalą, kurį labiausiai mėgsta. Labai tinka baltymų turintis maistas, nes jų aruodai organizme ryte būna gerokai aptuštėję. O baltymų labai reikia hormonams ir fermentams. Todėl pusryčiams ypač tinka varškėtukai, omletukas, piene virta arba juo balinta kruopų košė. Sausainuką ar kitokį saldumyną galima duoti prie arbatos, kai mažylė yra jau pasisotinusi. Jei sunkiai sekasi dukrytei įkalbėti pusryčius, pabandykite ją įtraukti į maisto gamybą, pavyzdžiui, leiskite paplakti kiaušinuką. Paruoštą patiekalą įdėkite į spalvingą lėkštę, leiskite mergaitei pačiai ant stalo patiesti servetėlę.

Sūnelis iš kaime gyvenančios močiutės, pas kurią buvau jį savaitei palikusi, parsivežė trichineliozę, gydėsi ligoninėje. Tačiau net ir po poros mėnesių blogai jaučiasi, prastai valgo. Kiek tokia savijauta gali trukti? 5 m. Vytuko mama Rimantė

Trichineliozė – tai sunki kirmėlių (trikchinų) sukelta žarnyno liga, dar vadinama kaimo skerstuvių ar medžioklės laimikio liga. Ja užsikrečiama suvalgius ar paragavus trichinelioze sirgusio gyvulio ir veterinaro nepatikrintos žalios, keptos ar virtos mėsos (kiaulienos, šernienos, nutrijienos ir kitokios mėsos). Slaptasis ligos laikotarpis trunka nuo vienos savaitės iki kelių.

Kirmėlės pasklinda ne tik žarnyne. Jos nukeliauja į tarpšonkaulinius, liežuvio, akių, širdies ir kitus raumenis. Vaikas vemia, viduriuoja, skundžiasi pilvo, galvos, krūtinės raumenų skausmu. Ligai plintant pakyla temperatūra, ligonėlį krečia šaltis. Nuo peršalimo ligos trichineliozė skiriasi tuo, kad patinsta veidas, akių vokai, jų junginė parausta. Vaikui gali būti sunku ryti maistą, kalbėti, vaikščioti. Jei į organizmą patektų daug kirmėlių, gali kilti alerginė reakcija, smegenų dangalų, plaučių, inkstų uždegimas, sutrikti širdies veikla ir kilti grėsmė gyvybei. Todėl įtarus, kad vaikas valgė užkrėstos mėsos, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Kitas žmogus nuo ligonio neužsikrečia.

Kaip greitai vaikas visiškai pasveiks, priklauso nuo to, kokius organus buvo apėmusi liga. Vaikas silpnesnis gali būti dar 2-3 m. ar net ilgiau. Siekiant išvengti trichineliozės jokiu būdu nepatartina valgyti veterinaro nepatikrintos mėsos. Jei nesate įsitikinę, kad tai tikrai buvo padaryta, nepirkite, nevalgykite ir juo labiau neduokite vaikui. Net ir patikrintą mėsą virkite ne trumpiau kaip 1,5 val.