Anemija, dar kitaip įvardinama mažakraujyste, – tai būklė, kuriai būdinga sumažėjusi deguonį transportuojančio raudonojo kraujo pigmento hemoglobino koncentracija kraujyje. Mažakraujystė reiškia, kad turima mažai pigmento, suteikiančio kraujui raudoną spalvą. Tą signalizuoja anemijos simptomai, kurių vienas iš pagrindinių – galvos skausmas. Deja, tačiau galvos skausmas yra ne vienintelis simptomas, kuris vargina tuomet, kai yra diagnozuojama anemija…
Anemijos simptomai: nuo galvos skausmo iki sąmonės netekimo
Nemaža dalis žmonių vis dar nepakankamai skiria dėmesio savo sveikatai ir labai dažnai tokius simptomus kaip galvos skausmas, nuovargis, silpnumas ar net depresija „nurašo“ ant niūraus metų laiko, sakydami, jog viskas susitvarkys tuomet, kai darbų lavina sumažės, oras pagerės, baigsis tas tamsusis periodas dėl kurio ir atsiranda nuovargis bei depresinės nuotaikos. Ruduo, žiema praeina, pavasaris ir vasara ateina, tačiau žmogų kaip vargino, taip ir vargina visi tie nemalonūs simptomai.
Kodėl?
Pasirodo, anemijos simptomai gali būti ne tik galvos skausmas, nuovargis, silpnumas ar slegianti nuotaika, bet ir apatija, dusulys atliekant fizinį krūvį, smarkus širdies plakimas, kartais pasireiškiantis galvos svaigulys ar net sąmonės netekimas. Jei žmogus pernelyg ilgai delsia ir negydo anemijos, esant jos sunkiai formai, gali žmogų ištikti net ir sąmonės netekimas. Ir tai – tikrai ne vieninteliai simptomai, kurie parodo, jog metas skubėti ne į vaistinę pirkti ir klausti, kurgi tie vaistai nuo galvos skausmo, bet atidžiai apžiūrėti savo kūną ir dar kartą, jei yra, patvirtinti diagnozę, jog Jums – anemija. Požymiai, iš kurių galima pažinti anemiją, taip pat yra blyški oda, trapūs plaukai ar nagai. Jei Jūsų ar artimųjų tarpe pastebimi visi šie simptomai, požymiai, tuomet nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Ligos diagnozė – viena, tačiau jos formos – skirtingos
Priklausomai nuo to, kurioje grandyje esama trūkumų, anemija yra skiriama į tokias grupes:
- Hemolizinė anemija – tai tokia anemijos rūšis, kuomet eritrocitai gyvena trumpiau. Įprastai eritrocitai gyvena apie 120 dienų, tačiau esant hemolizinei anemijai jie suyra gerokai anksčiau, per 60-15 dienų. Galimos to priežastys yra autoimuninis susirgimas, toksinai, infekcijos, per aktyvi blužnis, kuri suardo eritrocitus.
- Aplastinė anemija – sumažėję eritrocitų, leukocitų ir trombocitų skaičius kraujyje. Kaulų čiulpai yra nepajėgūs suformuoti pakankamai daug kamieninių ląstelių, iš kurių toliau formuojasi visos kraujo ląstelės, įskaitant eritrocitus. Taip nutikti gali dėl chemoterapijos, radioterapijos ar imunitetą slopinančių vaistų vartojimo
- Vitamino B12 deficito anemija – pasireiškia tuomet, kai dėl vitaminų B 12 ir folio rūgšties (Vitamino B9) trūkumo eritrocitų koncentaracija kraujyje ima mažėti. Abu minėtieji B grupės vitaminai dalyvauja gaminant eritrocitus kaulų čiulpuose. Be to, šis anemijos tipas yra dažnai susijęs su skrandžio ir virškinamojo trakto būkle, nes skrandyje ir plonojoje žarnoje yra ląstelių, kurios rūpinasi vitamino B 12 absorbacija.
- Geležies deficito anemija – tai viena iš dažniausių anemijos formų, kuriam būdinga sumažėjusi geležies koncentracija kraujyje. Esant nepakankamai geležies koncentracijai kraujyje negali formuotis visavertis hemoglobinas, vadinasi, organizmo ląstelės gauna mažiau deguonies.
Kelios priežastys, dėl ko atsiranda anemija ir kokį maistą rinktis, kad jos išvengtume?
Geležies deficito anemija kartais moterims išsivysto nėštumo metu. Taip pat didelis geležies netekimas gali būti susijęs ir su gausiomis menstruacijomis, kuomet netenkama daug kraujo. Kiekvienam, kuris rūpinasi savo sveikata, pravartu į mitybos racioną įtraukti tų maisto produktų, kuriuose gausu geležies: raudona mėsa, kepenys, žuvis, kiaušiniai, žalios lapinės daržovės, burokėliai, braškės, abrikosai, riešutai, pupos – valgykite šių maisto produktų ir sumažinsite anemijos atsiradimo riziką.
Parengė: L.Rimgailė