Apie varikozines venas ne iš nuogirdų žino net 30-40 procentų pasaulio gyventojų. Skirtingo laipsnio ligos sunkumas pasireiškia tiek moterims, tiek vyrams (dėl daugelio priežasčių moterys serga dažniau). Deja, pastaruoju metu ši liga sparčiai jaunėja ir tampa vis pavojingesne didelių miestų gyventojams, priverstiems daugiau laiko dirbti sėdint prieš kompiuterį arba stovėti savo darbo vietose beveik ar visiškai nejudant. Išsiplėtusių venų gydymas liaudiškomis priemonėmis kartu su gydytojų rekomendacijomis yra veiksmingas kovos su liga būdas.
Ligos priežastys
Venų išsiplėtimas išryškėja dėl kraujo sąstingio kraujagyslėse, kurį sukelia kraujagyslių vožtuvų pažeidimas. Susilpnėjusi venų sienelė plečiasi ir pažeidžiama kraujotaka apatinėse galūnėse. Be estetinių trūkumų, venų išsiplėtimas lydimas kojų sunkumo jausmų ir skausmingų pojūčių, sustiprėjančiu naktį.
Ligos simptomai
Diagnozuoti varikozę nesunku. Štai pagrindiniai ligos pradžios požymiai:
sunkumas kojose, deginimo pojūtis nukentėjusiose vietose;
kojų patinimas dienos pabaigoje;
apatinių galūnių naktiniai traukuliai;
žymiai išsiplėtusios ir deformuotos venos;
odos spalvos pakitimai, pakitęs tankis ir dermatitas.
Ligos priežastys
1.Viena dažniausių ligos priežasčių yra genetinis polinkis. Jei jūsų tėvas ar motina kenčia nuo išsiplėtusių venų, tai tikėtina, kad ši liga pasivys ir jus.
2.Dažna lėtinio venų nepakankamumo priežastis yra nejudrus gyvenimo būdas, ilgas laiko praleidimas stovint ar sėdint, per didelis kūno svoris. Rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu taip pat yra susiję su ligos atsiradimu.
3.Nėštumas, hormoniniai sutrikimai dažnai sukelia ligos atsiradimą ar pablogėjimą.
Veiksmai kovojant su varikoze
Prevencija
Geriausias būdas nugalėti ligą yra užkirsti kelią jos atsiradimui, ypač turintiems polinkį į ją.
1.Pirmoji varikozės užkirtimo prevencijos taisyklė – jūsų gyvenime turėtų būti kuo daugiau judėjimo. Skirkite pakankamai laiko rytiniai mankštai, vaikščiokite ne mažiau kaip 1 valandą per dieną lauke, atlikite kasdieninius fizinius darbus. Geriausios prevencinės sporto rūšys – slidinėjimas, plaukiojimas ir važiavimas dviračiu.
2.Drabužiai ir batai turėtų būti patogūs, nespausti kojų. Be to, aukštakulniais bateliais moterys turėtų puoštis išskirtinių švenčių metu. Venkite saunų ir garinių pirčių, šalinkitės itin karštų vonių.
3.Maistas turėtų būti sveikas ir nekenksmingas organizmui. Iš dienos raciono išbraukite sūrų, saldų, keptą ir rūkytą maistą. Taip pat draudžiami konservuoti maisto produktai ir stipri kava, aštrus maistas ir bet kokie alkoholiniai gėrimai. Sveikintini kopūstai ir ankštiniai augalai, daržovės ir uogos. Kasdien rekomenduojama išgerti pakankamai vandens: ne mažiau kaip 1,5-2 litrus.
Išsiplėtusių venų gydymas
Jei liga vis dėlto jus sugriebė, nenusiminkite. Laimei, yra daug būdų, kaip gydyti venų varikozę. Medikai jums parinks konservatyvų metodą, chirurginį ar skleroterapiją. Populiariausi receptai, naudojami liaudies medicinoje:
Su venų išplėtimu padeda kovoti obuolių actas. Obuolių actu sudrėkintą medvilninį tvarstį 10- 15 minučių pridėkite prie išsišokusių venų. Tai atlikite kasdien ryte ir vakare. Obuolių actas taip pat naudingas vidiniam naudojimui: prabudus ryte ir vakare prieš vakarienę užgerkite stiklinę vandens su 2 šaukštais acto.
Nuo seniausių laikų pomidorai buvo laikomi veiksminga priemone kovojant su varikoze. Jūs galite pjaustyti pomidorus plokštelėmis ir padengti jomis kojas, tvirtindami tvarsčiais. Arba aptepti tvarstį šviežių pomidorų košele, apvynioti kojas ir taip pagulėti pusantros ar dvi valandas. Jei atliksite šią procedūrą kasdien dvi savaites, sunkumas kojose aprims.
Pažeistų venų gydymui dažnai naudojamas ugniažolės antpilas. Sudrėkintu skudurėliu apvyniokite kojas maždaug valandai. Nuėmus kompresą, sutepkite kojas nerafinuotu saulėgrąžų aliejumi. Siekiant ilgalaikio poveikio, reikalingas 3 savaičių kasdieninis kursas.
Medumi plonai tepamas medvilninis ar lino audinys, kompresas pritvirtinamas ant kojų maždaug dviem valandoms. Kitą dieną palaikykite kompresą ant kojų keturias valandas, trečią – šešias. Ketvirtą dieną kompresą galima palikti per naktį. Terapiją pakartokite po mėnesio.
Susmulkintas pelynas sumaišomas su rūgpieniu ir tepamas ant medvilninės skiautės. Pritvirtinkite audinį ligotose vietose, atsigulkite, pakeldami kojas. Tokius kompresus atlikdami kasdien visą mėnesį, jus ženkliai pagelbėsite savo kraujagyslėms.
Švieži kopūstai taip pat puiki gydymo priemonė. Sultingą kopūsto lapą nupjaukite peiliu ir apšlakstykite augaliniu aliejumi. Tada pridėkite prie pažeistos venos ir nespausdami pritvirtinkite tvarsčiu. Terapiją atlikite kiekvieną naktį mėnesio laikotarpyje ir liga pasitrauks.
Vidiniam naudojimui puikus vaistas yra apynių spurgų nuoviras. Augalą reikia susmulkinti ir užpilti verdančiu vandeniu ketvirčiui valandos. Kiekvieną dieną išgerti stiklinę šios (būtinai šviežios) arbatos.
Visgi, nerekomenduojama užsiimti savigyda, nes galite dar labiau pakenkti. Norint greitai ir efektyviai numalšinti venų varikozės simptomus, pabandykite gelį „Lioton“. Gelio Lioton 1000 veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą.
Taigi, nedelskite. Gydykite kojų venas, vos pajutę pirmuosius ligos simptomus.
Parengė: L.Varanavičienė