Civilizuotas pasaulis sparčiai keičiasi. Šiandien naudojamės patogumais, apie kuriuos dar neseniai net nesvajojome. Milžiniškų pokyčių atsiranda ir odontologijoje, pavyzdžiui, nauja sfera – kosmetinė odontologija. Naudojant naujausias technologijas ir gydymo būdus, daugumai žmonių galima sukurti žvaigždžių šypsenas, ištaisyti įvairaus pobūdžio šypsenos defektus. Pasaulyje pripažinti šie kosmetinės odontologijos gydymo būdai: estetinis plombavimas, estetinis protezavimas, estetinis implantavimas, dantų balinimas, ortodontinis gydymas, taip pat kai kurios procedūros dentaliniu lazeriu. Visa tai šiandien prieinama ir pacientams Lietuvoje.
Kokia yra graži šypsena?
Grožio supratimas – individualus dalykas. Kas gražu vienam, nebūtinai gražu visiems. Tačiau tam tikri dalykai daugumai žmonių visada atrodo patraukliai. Graži šypsena tapo jaunystės, sėkmės, patrauklumo, pagaliau – sveikatos simboliu.Šiandien daugumai žmonių graži šypsena reiškia itin baltus ir idealiai lygius dantis. Tai – vadinamoji Holivudo šypsena.Vis dėlto natūralus dantis nėra visiškai baltas. Iš tiesų gamtoje sniego baltumo dantų net negali būti. Perpjovę dantį išilgai matytume, kad danties vidus – dentinas yra geltonas, tik išorinis sluoksnis – emalis yra skaidrus ir baltas. Tačiau danties emalis yra plonytis (storiausiose vietose tesiekia 0,7– 0,8 mm), todėl per jį persišviečiantis dentinas suteiks dančiui daugiau ar mažiau gelsvumo.Kandamasis danties kraštas visada šviesesnis, nei danties sritis prie dantenų, nes ten storesnis danties emalis. Be to, su amžiumi emalis natūraliai plonėja, dėl to dantys tamsėja.Taigi, sugalvojus pasigražinti šypseną, reikėtų nepamiršti, kad jei dantis balinant bus persistengta (ypač į tai reikėtų atsižvelgti restauruojant dantis estetiniu plombavimu ar dengiant porcelianu), tai dantys gali atrodyti nenatūraliai ir ne visada gražiai. Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į žmogaus amžių – kas tinka dvidešimtmečiui, ne visada tinka garbaus amžiaus sulaukusiam žmogui.Jei norima dantį tiksliai restauruoti, tai nepakanka tik sukurti reikiamą danties formą ir atitaikyti spalvą. Danties vaizdą taip pat apibūdina atspalvis, skaidrumas, peršviečiamumas, blizgesys, opalescencija. Danties audiniams taip pat būdinga natūrali fluorescencija. Restauruojant dantis visi šie parametrai turi būti atkartoti, kad gaunamas vaizdas būtų natūralus.
Šypsenos proporcijos
Senovės graikai pastebėjo, kad tarp įvairių kūno dalių galioja vadinamoji auksinė proporcija, ir nustatė estetinį žmogaus kūno etaloną. Auksinės proporcijos taisyklės taikomos ir dantims.Pagal idealios šypsenos standartus, priekiniai dantys – centriniai kandžiai – turi būti maždaug 10 milimetrų aukščio. Be to, žiūrint iš priekio, kiekvienas tolimesnis dantis turi sudaryti 60 proc. arčiau centro esančio danties pločio.
Pacientai neretai estetinį plombavimą renkasi kaip pigesnę alternatyvą, net ir esant dideliems dantų defektams. Tačiau tokiu atveju jie turi būti tinkamai informuoti, kad su laiku plombos estetika kinta ir atsiranda papildomų rizikų dėl nepakankamo plombos tvirtumo. Kai neužtenka plombos tvirtumo, reikėtų rinktis porcelianinę (bemetalės keramikos) restauraciją, t.y. estetinį protezavimą.
Išbandyta daugybė įvairių medžiagų dantims balinti, bet iki šiol neatrasta nieko geriau už seną gerą vandenilio peroksidą arba karbamido peroksidą (tai silpna vandenilio peroksido forma). Visiems šiuolaikiniams balinimo būdams iš esmės naudojama ta pati cheminė medžiaga, tik skirtingų atmainų ir stiprumo.