Kosulys – visiškai natūralus apsauginis organizmo mechanizmas. Tai kvėpavimo takuose kylantis refleksas, padedantis apsisaugoti nuo įvairių pavojingų dirgiklių, pavyzdžiui, virusų, bakterijų, atipininių bakterijų, pirmuonių, kenksmingų dalelių, dujų, alergenų, didesnių ar mažesnių svetimkūnių ar kitų organizmui svetimų medžiagų. Kosulys yra vienas iš ženklų, padedančių suprasti, kokia šiuo metu organizmo būklė ir kokios pagalbos jam galėtų prireikti. Stiprus kosulys gali signalizuoti apie gana rimtas virusines infekcijas. Šiuo metu daugumai kyla klausimas – argi tai ne naujojo koronaviruso sukelta infekcija ir su ja susijęs kosulys?
COVID-19 simptomai gali net nepasireikšti
Naujuoju koronavirusu užsikrėtę asmenys gali apie tai net nežinoti ir persirgti besimptome forma. Specialistai teigia, kad taip dažniau nutinka vaikams, jauniems ir sveikiems asmenims, kurie linkę tiesiog pernešti virusą labiau pažeidžiamoms grupėms. Simptomai gali būti ir lengvi, ir stipriau išreikšti. Jei organizmas nusilpęs, turi tam tikrų sveikatos sutrikimų arba paciento amžius vyresnis, dažniau pasitaiko sunkesni nespecifiniai simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, dusulys, kosulys, raumenų, sąnarių ir akių obuolių skausmai, šaltkrėtis, galvos skausmas, gerklės sausumas, silpnumas, virškinimo sutrikimai, apimantys pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Vis daugiau koronavirusu užsikrėtusių pacientų praneša, kad kamuoja nosies užgulimas ir kvapo ar skonio suvokimo susilpnėjimas ar net laikinas šių pojūčių pradingimas. Simptomai gali priminti gripo viruso sukeltą infekciją. Pavyzdžiui, iš pradžių kamuoja sausas stiprus kosulys, vėliau jis tampa drėgnesnis, atkosėjama kvėpavimo takų sekreto. Kol kas vis dar renkami duomenys apie simptomus, jų sunkumą, pasireiškimo aplinkybes – tam tikros sąsajos aiškėja vis ryškiau.
Koronavirusinės infekcijos gydymas remiasi simptomų lengvinimu
Mokslas dar nesukūrė efektyvių vaistinių preparatų COVID-19 infekcijai gydyti. Ir visai nenuostabu – juk liga visai nauja ir kelianti labai daug klausimų ne tik gydytojams, bet ir pacientams bei jos bijantiems viso pasaulio gyventojams. Vakcina taip pat dar tik kuriama. Vis dėlto jos kūrimo procesas teikia daug vilčių ir yra daug greitesnis nei įprastai – galbūt visai netrukus ją jau turėsime.
Kol kas šios virusinės infekcijos gydymas remiasi simptomų lengvinimu ir, jei reikia, gyvybinių funkcijų palaikymu, pavyzdžiui, atsiradus kvėpavimo nepakankamumui, pacientui kvėpuoti padeda speciali įranga (svarbiausia laiku suteikti reikiamą medicinos pagalbą). Vieni iš svarbesnių COVID-19 simptomų – kosulys ir padidėjęs skrepliavimas. Šie simptomai dažnai pasireiškia sergant bet kokiomis virusinėmis plaučių infekcijomis. Šiuo atveju COVID-19 infekcija – ne išimtis. Kadangi siekiama palengvinti kosulį ir paskatinti atsikosėjimą, ambroksolis gali būti svarstomas kaip dalis palaikomojo gydymo pacientams, sergantiems ūminėmis respiracinėmis infekcijomis, kur vyrauja sutrikęs kvėpavimo takų sekreto pasišalinimas. Taikant gulimą režimą ir padidintą skysčių vartojimą, kosulys gali būti sėkmingai gydomas.
Ambroksolio hidrochloridas (šios druskos savo sudėtyje turi nereceptinis vaistinis preparatas Flavamed) padeda paskatinti kvėpavimo takų gleivių sekreciją ir pasišalinimą. Flavamed tabletės, šnypščiosios tabletės arba geriamasis tirpalas rekomenduojami sergant ūminėmis ir lėtinėmis bronchų bei plaučių ligomis, ypač tuomet, kai atsikosėti sunku. Dėl bet kokio vaistinio preparato vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir vartoti tik įsitikinus, kad vartojimas individualiu atveju yra saugus ir rekomenduotinas.
Naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos komplikacijos gali būti ir mirtinos
Itin komplikuotos ligos formos gali sukelti sunkios eigos plaučių uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą ir kitus mirtinus sveikatos sutrikimus. Didesnei rizikos grupei priklauso senyvo amžiaus ir (arba) lėtinėmis ligomis, ypač kvėpavimo sistemos ligomis, sergantys pacientai. Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos įtakingos sveikatos institucijos teigia, kad labiau susirūpinti turėtų ir ilgą laiką rūkantys asmenys, nėščios moterys. Geriausia apsauga nuo viruso – visiška saviizoliacija ir bet kokių kontaktų vengimas, tad rizikos grupėms priklausantiems pacientams pandemijos metu tai primygtinai rekomenduojama.
Saugokime save ir savo artimuosius ne tik viruso plitimo piko metu, bet ir visada.