Reguliarus fizinis krūvis naudingas kiekvienam. Kuo vyresnis žmogus, tuo svarbiau jam palaikyti psichinę ir fizinę sveikatą. Ką daryt tiems, kurie peržengę pusšimtmečio ribą nori neprarasti fizinio aktyvumo? Kokios treniruotės tinka vyrams ir moterims?
Pirmiausia turim įsiteigti, kad sportas pakelia nuotaiką, gerina miegą, aktyvina medžiagų apykaitą, didina ištvermingumą, sumažina tikimybę prostatos hiperplazijos, osteoporozės, diabeto, kraujotakos ligoms, taip pat palaiko sąnarių lankstumą, raumenų tvirtumą, o galų gale jaunina ir gražina žmogų. Pagiriamasis žodis jau nuo seno nuolat sportuojantiems! Tik metams bėgant, didėja traumų tikimybė, nes kaulai tampa retesni, o raumenys ir raiščiai mažiau elastingi. (Tik nereikia mūsų gąsdinti,- teisingai paantrintų sportuojantys). Tam, kad išvengtų traumų, senbuviai jau žino 3 esminius dalykus:
- kad sportinę veiklą reikia pradėti nuo apšilimo, o pabaigti raumenų tempimo pratimais
- kad naudingesnis reguliarus vidutinio sunkumo fizinis krūvis, nei maksimalus ir nepastovus,
- kad reikia organizmą nuolat papildyti vitaminų ir mineralų kompleksais.
Bet visų svarbiausia – įsiklausyti į savo kūną ir neprievartauti jo.
Šiuo metu neužsiimantys aktyvia sportine veikla turi vienokią ar kitokią sportinę patirtį nuo mokyklos, instituto, armijos (juk kalbame apie 50-mečius) laikų. Žinoma, lakstyti kaip jaunystėje jau nepavyks. Jei jaunystėje puoselėjome kūną, kad patiktume priešingos lyties atstovams, tai sulaukus žilo amžiaus, ir vis dažniau girdint kreipinį „senjore“, mums iškyla kitos būtinybės: energija, darbingumas, sveikata, seksualinis pajėgumas. Mūsų kūnas po ilgos neveiklos turi adaptuotis palengva. Krūvį didinti neskubant. Žingsnelis po žingsnelio galima pasinerti į sportinį procesą.
Kaip pradėti sportinę „ karjerą“?
Paprasčiausias ir visiems prieinamas būdas kasdien atlikti mankštelę namuose. Bet tam dažnai pritrūksta valios, o ir vienam sportuoti nuobodu. Tačiau yra galimybė pasiruošti aktyvios veiklos strategiją žiemai ir jau artėjančiam pavasariui:
- Lipti laiptais: stiprėja kojų raumenys, greitėja kraujo apytaka.
- Greitu žingsniu pėdinti į parką: vaikščiojimas išjudina daugelį raumenų, judesys gryname ore ypač naudingas kvėpavimo takams, normalizuoja kraujo spaudimą, mažina kūno svorį.
- Bėgti gamtoje ristele: kadangi ši sportinė veikla reikalauja daugiau ištvermės, tinka jau pažengusiems.
- Lankyti sporto ir sveikatingumo klubus: treniruoklių salėje jėgos pratimai, apskaičiuoti nugaros, pečių, rankų, kojų,krūtinės, pilvo raumenų stiprinimui tobulina kūną. Plaukimas sporto klubo baseine ne tik stiprina viso kūno raumenis, bet ir didina odos elastingumą, gerai nuteikia. Kolektyviniai jėgos, kovos menų, riebalų deginimo, jogos, su dviračiais, su diržais užsiėmimai mažina stresą, atpalaiduoja po dienos darbų.
Judrios gyvensenos mėgėjai atranda daug alternatyvių sporto šakų, kurios tampa ir laisvalaikio leidimo būdu. Paskutiniu metu išpopuliarėjo šiaurietiškas ėjimas su lazdomis. Tai vaikščiojimas, atsispiriant lazdomis nesant sniegui. Kulniuojant šiaurietišku ėjimu su lazdomis, galima aplankyti bei pasitampyti daugelyje Lietuvos miestų įrengtuose lauko treniruokliuose. Įvairu ir naudinga. Pagal sezoniškumą, esant sniegui ar ledui, smagu slidėmis prabėgti, pačiūžomis prasisukti. Vis daugiau aprašomo amžiaus žmonių lanko madingais tampančius šokių būrelius. Maža traumų galimybė žaidžiant lauko tenisą, golfą.
Lankant judrių sporto šakų treniruotes, dažnėja širdies dūžių per minutę skaičius. Vyrų ir moterų pulsas yra fizinės sveikatos rodiklis. Ir kad fizinis aktyvumas nepridarytų organizmui bėdos, svarbu sekti pulso duomenis. Išmokime išmatuoti pulsą. Reikia nespaudžiant švelniai pridėti dviejų pirštų (smiliaus ir didžiojo) pagalvėles ant riešo ties nykščio pagrindu. Pajutus pulsą, skaičiuoti jį 15 sekundžių ir padauginti iš 4, arba skaičiuoti visą minutę. Sužinosime pulso dažnį per minutę. Normalus pulsas yra 60–70 tvinksnių per minutę. Maksimalų pulso dažnį galima apytiksliai apskaičiuoti iš 220 atėmusi savo metus.O dėl optimaliausio riebalų deginimui reikėtų pasitarti su gydytoju ar kvalifikuotu treneriu.
Tad mažiau kalbų. Keliamės nuo minkštasuolių, išjungiam televizorių bei kompiuterį, dedam užkandžių lėkštes į šoną, ir skiriam nors pusvalandį kasdien sportui. Fizinis judrumas prailgina gyvenimo metus. Sakoma, kad judėjimas – tai gyvenimas tiesiogine to žodžio prasme.
Autorius: L.Varanavičienė