Meilės žaidimai be kulminacijos

Matas Ringaila

Sutrikimas, gėda prieš partnerę, nepasitikėjimas savimi. Tai jausmai, kurie užplūsta patyrus nesėkmę meilės žaidimuose. Jų malonumus bent kartą gyvenime net kas ketvirtam vyrui yra apkartinusi seksualinė problema – priešlaikinė ejakuliacija.

Greičiau, nei vyrai to nori

Priešlaikinė ejakuliacija – tai vyro seksualinė disfunkcija, kai sėkla per sueitį išsilieja greičiau, nei vyras to nori”, – vyrų problemą, kuri, apklausos duomenimis, kankina kas trečią joje dalyvavusį stipriosios lyties atstovą, pristato seksualinės medicinos gydytojas, urologijos mokslų daktaras Robertas Adomaitis.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) skirstoma į pirminę ir įgytą. Pirminė PE pasireiškia jau pirmąkart mylintis ir lieka problema visą gyvenimą per visas seksualines sueitis. Tai palyginti retas sutrikimas, kuriuo skundžiasi 2–5 proc. vyrų. PE patiriantys vyrai dažniausiai nepajėgia kontroliuoti sėklos išsiveržimo ir jį beveik visada patiria per pirmą sueities minutę.

„Pirminė PE gali būti nulemta genetiškai. Galvos smegenyse esantis neuromediatorius serotoninas, paprastais žodžiais šnekant, yra atsakingas už tai, kad mums nesinorėtų mylėtis nuolat – jis turi slopinamąją funkciją. Esant labai greitai šio neuromediatoriaus apykaitai, jis veikia labai trumpai ir sėkla išsilieja nespėjus vyrui net pamėginti atitolinti ejakuliaciją”, – fiziologines priežastis aiškina gydytojas R.Adomaitis.

Kenkia ne tik lovoje

Nei su charakterio savybėmis, nei su psichologiniu partnerės poveikiu ši būklė nėra susijusi.

Dažniausiai ji sukelia neigiamų emocinių padarinių ir tada būklė jau tampa seksualiniu sutrikimu. Jokia psichoterapija neveiksminga mėginant pailginti tokių asmenų lytinį aktą. Vyrams belieka išmokti prisitaikyti, partnerę prisivilioti kitaip, ne seksu, pastebi gydytojas.

„Jei šių problemų turintys vyrai nėra tiesmuki, atranda kitų būdų būti patraukliems, moterys juos renkasi ir sėkmingai gyvena kartu, nors greita ejakuliacija vis tiek trukdo”, – profesine patirtimi dalijasi R.Adomaitis.

Tokie vyrai suvokia, kad yra kitokie, jaučiasi nepatenkinti ne tik lytiniu gyvenimu, bet ir savimi apskritai visose gyvenimo srityse. Juos gali viskas erzinti: darbas, vadovai, aplinka.

Ne tik seksualinę, bet ir bendro nepasitenkinimo problemą išsprendžia gydymas: normalizavusis lytinei funkcijai, savijauta pagerėja, vyrai save pradeda vertinti geriau.

Ar pirminė PE išgydoma? Seksualinės medicinos gydytojas atsako neigiamai: įgimta PE gali būti tik kontroliuojama. Vartojant vaistus galima pailginti lytinį aktą. Tai suteikia vyrui savivertės, pagerina santykius su partnere. Nutraukus gydymą, po tam tikro laiko lytinis aktas vėl sutrumpija iki pradinės trukmės.

Daug ko galima išmokti

Antrą probleminę grupę sudaro vyrai, kurių PE yra įgyta. Jei pavyksta identifikuoti ją sukėlusias priežastis ir jas likviduoti, problemos nebelieka.

„Mokslinių tyrimų duomenimis, normali lytinio akto trukmė – laikas, kuris tęsiasi daugumai žmonių lytinio akto metu nuo varpos įstūmimo į makštį iki ejakuliacijos, yra nuo trijų iki penkių minučių. Kai vyrai prisižiūri internete, kad mylimasi dvi valandas, ir diagnozuoja sau PE, akivaizdu, kad jiems stinga paprasčiausios objektyvios informacijos”, – atkreipia dėmesį mokslų daktaras R.Adomaitis.

Antrinę PE dažnai sukelia psichologinės priežastys ir tai gali būti išgydoma be vaistų. Dažnai tai yra nepatyrimas, jaudulys, kurį gali sukelti nauja itin trokštama partnerė, ir pan. Tokiu atveju problemai įveikti tereikia optimizmo, kad viskas bus gerai, arba išmokti naujos seksualinės elgsenos technikos: kaip elgtis, kaip kvėpuoti.

„Psichoterapijos reikia išmokti, ir tai užtrunka mažiausiai porą metų”, – pabrėžia R.Adomaitis.

Psichologinius seksualinius sutrikimus padeda spręsti profesionalai, turintys psichoterapijos žinių. Tokie yra psichoterapeutai, seksoterapeutai. Šeimos gydytojo kompetencijos ir laiko dažniausiai nepakanka, bet jie gali skirti vaistų.

„Gydymas vaistais yra paprastas, – sako gydytojas. – Pats naujausias jų yra labai paprastas naudoti, saugus. To vaisto receptą gali išrašyti ir šeimos, ir bet kurios kitos specializacijos gydytojas, pavyzdžiui, ginekologas, urologas, psichiatras, endokrinologas.”

Šie vaistai – tai tabletės. Jos geriamos pagal poreikį, likus vienai valandai prieš planuojamą lytinį aktą. Vaistai veikia apie keturias valandas. Joms praėjus koncentracija kraujyje išnyksta. Dėl to vaistas gana saugus, nes nesikaupia organizme.

Šalutinis poveikis, tikina gydytojas, taip pat trumpalaikis. Jis, kaip ir kiti serotonino apykaitą veikiantys vaistai, gali sukelti pykinimą ar galvos svaigimą, bet, koncentracijai kraujyje išnykus, šių pojūčių nebelieka. Jie nėra dažni ir iš viso jų gali nebūti.

Tik viena tabletė per parą

Ar, praėjus keturioms valandoms, šių vaistų vėl galima gerti?

„Iš tiesų taip, bet nerekomenduojama jų vartoti daugiau kaip kartą per parą. Tai liudija saugumo studijos. Dauguma porų mylisi vidutiniškai du kartus per savaitę, tad ir PE sutrikimų turintiesiems nėra būdinga lovoje užtrukti visą parą”, – sako seksualinės medicinos gydytojas.

Juolab kad didžioji dalis problemų dėl PE iškyla stabilioms poroms. Jos gali planuoti lytinius aktus, jie nėra tokie dažni kaip santykių pradžioje. Taigi tokioms poroms klausimas dėl dažnesnio vaistų vartojimo tampa nebeaktualus.

Apskritai PE pasireiškia jauniems žmonėms lytinio gyvenimo pradžioje. Jie identifikuoja savo problemas per kelis kartus ar keisdami partneres. Lietuvoje, pabrėžia seksualinės medicinos gydytojas, apklausų duomenimis, lytinį gyvenimą pradeda penkiolikamečiai.

„Kita PE patiriančiųjų grupė, kuriuos problema pastūmėja ateiti pas gydytoją, – keturiasdešimtmečiai ir vyresni. Tai įsisenėjusių problemų turinti grupė”, – pabrėžia R.Adomaitis.

Etiologija paprasta. Žmonės sukuria šeimą, gyvena, augina vaikus. Turintys seksualinių problemų sutuoktiniai pykstasi, kenčia, ginčijasi beveik dėl visų bendro gyvenimo klausimų. Dažnai į šeimą įsiveržia neištikimybė. Tai tęsiasi, kol vaikai paauga. Kai ilgainiui pradeda griūti santykiai, nebelieka paskutinio jungiančio – vaikų – veiksnio, sutuoktiniai ateina pas gydytoją, tačiau, anot R.Adomaičio, tokioms poroms padėti sunkiau.

„Pailginti lytinį aktą galima, bet išgydyti per gyvenimą susikaupusių problemų vien tabletės nepakaks”, – apibendrina gydytojas.

Drovėtis ir delsti – vadinasi, kenkti sau

Vyrai apskritai drovisi dėl PE eiti pas gydytoją.

Neretai dėl šios sutuoktinio problemos į medikus – urologus, ginekologus ar bet kurios kitos specializacijos, kuriais pasitiki, kreipiasi moterys, nebeapsikentusios ne tik jų netenkinančių lytinių santykių, bet ir niurzgančio vyro, krinkančio bendravimo.

Gydytojas R.Adomaitis pasakojo, kad pas jį konsultuotis ateina vyrų, kuriuos būna atsiuntusios žmonos, ir tokių yra vienas iš keturių. Kai ateina poromis, anot gydytojo,  yra idealu.

„Sėkmingas sprendimas dažniausiai glūdi poros bendradarbiavime, – akcentuoja R.Adomaitis, – nors Lietuvoje spręsti šias problemas, padedant profesionalui, dar nėra populiaru.”

Seksualinė medicina iš dalies yra nauja šaka, nors šios srities mokslui – jau kelios dešimtys metų. Ypač greitos ejakuliacijos fenomenas pradėtas nagrinėti dėl reprodukcijos problemų, nes PE gali būti nevaisingumo priežastis, jei sėkla išsiveržia dar neįstūmus varpos į makštį. Juk kažkada buvo mylimasi vien dėl to, kad gimtų vaikai. Dabar dažniau mėgaujamasi meilės žaidimais kaip ypatingu ir suartinančiu bendravimo būdu, o pastojimo siekiama išvengti.

Derinami gydymo metodai – psichologinis ir medikamentinis – yra išeitis norint mėgautis meile. Vaistai suteikia greitą efektą. Elgesio patarimai, normos aiškinimas, psichoterapija užtrunka ilgiau, bet kai vyrai tuo patiki, turi kantrybės ir stengiasi pasiekti rezultatų, teigiamas gydymo efektas tampa ilgalaikis.

Taigi belieka atsikratyti drovumo ir drąsiai spręsti savo problemas tiek su partnere, tiek su gydytojais ar kitais profesionalais. Pasirengusiųjų padėti Lietuvoje tikrai yra.

„Sveikata”

LT/Pri/2013/22