Įžengusios į penktą dešimtį moterys vis daugiau laiko praleidžia prie veidrodžio ieškodamos su metais atsirandančių veido nelygumų, piniginę tuština kūno priežiūros priemonių parduotuvėse, ima didesnį dėmesį skirti mitybai, rūpinasi savo fizine būkle labiau nei jaunystėje. Daugumą labiausiai gąsdina menopauzė, kuri tarsi senatvės simbolis įspėja apie kūno pokyčius. O jų šiame gyvenimo etape būna ne vienas. Vis dėlto ne visos žino, kad inkontinencija vadinamas šlapimo nelaikymas taip pat gali būti vienas menopauzę lydinčių nemalonumų.
Šlapimo nelaiko ne visos moterys
Nėra tikslių duomenų, kurie atskleistų, kiek moterų menopauzės metu kenčia nuo inkontinencijos, nes kiekvienoje vietovėje, esant kitokioms kultūrinėms ir ekonominėms sąlygoms, šie negalavimai pasireiškia skirtingai.
„Svarbu žinoti ir suprasti, kad inkontinenciją lemia ne pati menopauzė, o kartu su ja atsirandantys senatviniai organizmo pakitimai – silpnėjantys kūno raumenys, sumažėjęs hormonų kiekis, silpstantis dubens dugno raumenų kraujotakos funkcionavimas“, – pasakoja Jurga Misevičienė, VšĮ „Inkocentras“ direktorė.
Pasak J. Misevičienės, visi šie senatviniai kūno pakitimai gali turėti įtakos šlapimo nelaikymui ir lemti inkontinencijos atsiradimą. Greta jų šlapimo nelaikymas moterims menopauzės metu atsiranda ir dėl genetinių priežasčių ar gimdymų pasekmių. Vis dėlto bet kuriuo atveju šlapimo nelaikymo išvengti ar silpninti jo simptomus yra įmanoma imantis įvairių profilaktinių priemonių.
Profilaktika – specialūs pratimai
Norint menopauzės metu ir senatvėje išvengti inkontinencijos, svarbu ne tik kruopščiai rūpintis savo organizmu, bet ir imtis profilaktinių priemonių. Kaip ir daugelį kitų ligų, taip ir šlapimo nelaikymą gali lemti viršsvoris, todėl itin svarbu sveikai maitintis, nuolat sekti savo kūno masės indeksą. Dažnai moterims pačioms sudėtinga susireguliuoti mitybą, todėl naudinga kreiptis į specialistus, kurie patars, ko ir kiek vartoti, kad išlaikytumėte normalų kūno svorį.
„Dažniausiai inkontinencija menopauzės metu pasireiškia dėl dubens dugno raumenų nusilpimo. Norint to išvengti reikėtų nuolat mankštinti šiuos raumenis. O tai yra labai paprasta – pratimus galite atlikti visur ir niekas to nė nepastebės. Reikia stipriai dešimčiai sekundžių įtempti ir vėl atpalaiduoti tarpvietės raumenis, tai kartoti 10 – 15 kartų mažiausiai 3-4 kartus per dieną“, – pataria J. Misevičienė.
Pasak J. Misevičienės norint išvengti šlapimo nelaikymo patartina nuolat treniruoti ir pačią šlapimo pūslę. Tai įgyvendinama didinant tarpus tarp ėjimo į tualetą: iš pradžių šlapinantis kas dvi valandas ir šį laiko tarpą didinant po penkiolika minučių, kol pasiekiamas trijų valandų intervalas.
Šlapimo nelaikymą kontroliuoti įmanoma
Nors menopauzė dažnai moteriai atrodo kaip gyvenimo pabaiga, svarbu suprasti, kad tai – tik kitas gyvenimo etapas, ne ką mažiau gražus ir įsimintinas nei buvęs, o visi ją lydintys veiksniai yra kontroliuojami. Inkontinencija – ne išimtis, mat gyventi kokybišką ir pilnavertį gyvenimą nelaikant šlapimo tikrai įmanoma.
„Šlapimo nelaikymas kontroliuojamas įvairiais būdais. Gydoma vaistais, fizioterapijos pratimais, kartais – chirurginiu būdu. Visa tai priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, kurį nustato ir geriausią gydymo būda parenka medikas“, – sako J. Misevičienė.
Pasak J. Misevičienės, gyvenimą su inkontinencija moterims palengvina ir sausumą užtikrinančios priemonės. Tiesa, svarbu jas tinkamai parinkti – tai padaryti padeda vaistininkas arba gydytojas. Įvairiausių rūšių sauskelnės nesukelia diskomforto jausmo ir leidžia gyventi sausą gyvenimą.