+4
-0
+4
Naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas

Naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas vertinamas prieštaringai

Šiandien, liepos 12 d., įsigalioja LR Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas 2018 m. III ketvirčio kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas, kuriame yra apribotas daugiau kaip pusšimčio vaistinių preparatų, neturinčių generinių analogų, skyrimas naujiems pacientams. Tokia naujoji kainyno redakcija kelia didelį pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei inovatyvių vaistų gamintojų susirūpinimą, nes daliai pacientų reikalingas gydymas taps sunkiai prieinamas.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva nuo praėjusių metų kompensuojamųjų vaistų kainynas yra atnaujinamas kas ketvirtį. Kainyno projektą pateikia Valstybinė ligonių kasa, kuri į sąrašą įtraukia tik tuos vaistus, kurie atitinka LR Vyriausybės nustatytus naujus kainos reikalavimus. 

Patvirtindama naują vaistų kainodarą ministerija siekė sumažinti valstybės išlaidas kompensuojamiems vaistams ir pacientų mokamas priemokas.

„Sutinkame, kad siekiant užtikrinti kuo geresnį pažangaus gydymo prieinamumą, būtina optimizuoti vaistų kainas, tačiau dėl to neturėtų nukentėti pacientų teisė gauti jiems reikalingą gydymą. Vis dėlto matome, kad naujoji tvarka to negarantuoja – didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus“, – sakė A. Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA)  direktorė.

Vadovaujantis naujuoju kompensuojamų vaistų kainynu, daliai pacientų sumažės mokamos priemokos už vaistus, o daliai pacientų teks keisti jiems įprastus vaistus. Taip pat, tam tikrus vaistus bus galima skirti tik tęstiniam gydymui – vadinasi, nauji pacientai nebegalės gauti tokio paties vaisto.

Sumažėjusį vaistų pasirinkimą labiausiai pajus pacientai, sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis.

Anot IFPA direktorės, rengiant naująjį kainyną trūko aiškumo ir nuoseklumo. Jis buvo priimtas labai skubotai, todėl tikėtina, kad nebus išvengta skaudžių pasekmių.

„Rengiant III ketvirčio vaistų kainyną pasigedome sklandaus bendradarbiavimo, susidūrėme su itin trumpais terminais pateikti paraiškas ar patikslinti nuolaidas. Vaistų gamintojams buvo nustatyti griežti kainų reikalavimai, orientuoti į mažiausias vaistų kainas Europos Sąjungos šalyse, taip pat įvestos priemokų lubos. Naujoji vaistų skaičiavimo metodika buvo parengta skubotai, nebuvo atliktas planuojamų pokyčių vertinimas, nenumatyti reikalingi resursai. Rengiant kainyną, neišvengėme daugkartinio informacijos taisymo ar tikslinimo, kai kuriais atvejais prireikė papildomų sprendimų, dėl to kainynas išleistas pavėluotai. Norint rasti geriausią sprendimą pacientų naudai, būtina užtikrinti geriau koordinuotą ir skaidresnį kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo procesą. Tik savalaikis visų suinteresuotų šalių dialogas užtikrins, kad Lietuvos pacientus pasieks kuo daugiau naujų inovatyvių vaistų“, – sakė A. Gaižauskienė.

Anot jos, labai svarbu, kad pacientų gydymo reguliavimas ir šio gydymo kompensavimas privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis būtų nuoseklus ir į jį žvelgiama atsakingai, nes dabartiniai sprendimai riboja pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų teises ir skatina tarpusavio konfliktą.

 

Daugiau informacijos:

Justina Polikaitytė

„Publicum“

Projektų direktorė

Mob.: 8 618 29792

El. p.: j.polikaityte@publicum.lt