Ar yra garantija, kad vitaminai ir mikroelementai organizme patenka į jiems skirtą vietą? Už tai atsakinga mūsų vidinė, asmeninė pristatymo sistema – kapiliarinis tinklas. Šiuolaikiniame suaugusio žmogaus kūne „ dirba“ tik 20-30% kapiliarų, kiti yra „snaudimo” būsenoje. Nuo to, kiek jie aktyvūs, priklauso mūsų veido spalva, odos būklė, vidinių organų darbas ir bendra savijauta. Kuo daugiau kapiliarų aktyvuojami, tuo geresnė kraujotaka, energingesnis metabolizmas, tuo greičiau pašalinami toksinai ir kūnas išlieka jaunesnis. Ir atvirkščiai, stagnaciniai reiškiniai įtakoja beveik visas ligas.
„Pareigos“ kraujotakos sistemoje
Kiekviena kūno ląstelė kas sekundę maitinama krauju. Iš širdies kraujas patenka į arterijas, o po to į kapiliarus ir, tekėdamas per juos, patenka į venas, kad grįžtų atgal į širdį. Kapiliarai yra labai maži, tačiau labai svarbūs: susitraukinėdami ir pulsuodami, jie tiekia kiekvienai ląstelei reikalingus maistinių medžiagų komponentus. Kraujo grįžimo kelyje, jie šalina metabolizmo produktus. Nors vieno tokio “indo“ ilgis yra ne didesnis kaip 1 mm, bendras visų kapiliarų ilgis siekia 100 000 km. Jie yra pirmieji, kurie reaguoja į nepalankias aplinkybes: užsiteršia, sutrūksta, apmiršta. Dėl to sutrinka „pristatymo tinklo” darbas, o ląstelės, netekusios mitybos, pradeda mirti ir organizme kaupiasi toksinai. Kenčia oda, kraujagyslės, nervų sistema, ir taip toliau. Todėl, norintiems išsaugoti jaunystę ir sveikatą, pirmoje vietoje yra verta įvertinti kapiliarų būklę ir apmąstyti, kaip juos aktyvuoti.
Nuosaikiai „išjudinkite“ kapiliarus
Net XX amžiaus viduryje, kad „išjudinti iš ramybės kapiliarus” ir atjauninti kūną, pagal gydytojo Zalmanovo metodą buvo atliekamos terpentino vonios. Šis gydymas ir šiandieną yra populiarus, ypač jei reikia greitai pasiekti rezultatą. Tačiau tai tik trumpalaikis poveikis, taip pat yra daugybė kontraindikacijų. Šiuolaikiniai specialistai siūlo keisti gyvenimo būdą. Siekiai turėtų būti kuo natūralesni, o veiksmai – fiziologiniai. Dėl to neturėtumėte atsisakyti civilizacijos pranašumų ir persikraustyti į kaimą. Užtenka siekti nuosaikumo: kaip įmanoma sumažinti perkrovas darbe, sekti mitybą, skirti laiko fiziniai apkrovai ir miegoti bent 7-8 valandas per dieną.
Blogiausia, ką galite padaryti – tai stiprios valios sprendimu priversti save „nuo rytojaus“ bėgioti, laikytis griežtos dietos ir dramatiškai pakeisti miego režimą. Taip galite sukurti tik papildomą stresą kūnui. Kraujagyslės tuo pačiu metu spazmuosis, pablogės jų praeinamumas, sulėtės kraujo tekėjimas. Dėl to ląstelės gaus mažiau maistinių medžiagų, o medžiagų apykaitos produktai taip pat užsilaikys. Labiausiai tikėtina, kad kils silpnumas, nuovargis ir gyvybingumo praradimo jausmas. Ir bus natūralu, kad po tokio streso „naujovių“ greitai atsisakysite.
Daug efektyviau pakeisti gyvenimo būdą palaipsniui: važiuojant į darbą sustojimu išlipti anksčiau, grįžti namo pėsčiomis, vietoj sočios vakarienės rinktis lengvesnę, neužgaišti vakarais ir keltis šiek tiek anksčiau. Prioritetas visada turėtų būti saikas.
Tonizuoti kapiliarus dažnai siūloma kontrastinio dušo pagalba. Jums reikia pradėti nuo minimalaus kontrasto. Nes jei kūnas nėra treniruotas, pavojinga paskatinti staigų kapiliarų susiaurėjimą ir išsiplėtimą.
Tas pats liečia ir sportą, protingiau teikti pirmenybę aerobinėms pratyboms. Norėdami pradėti, pakanka apeiti namus 3-4 ratais. Jei, po sunkios dienos, galva linksta prie pagalvės, neprievartaukite savęs ir neikite vaikščioti. Tai neduos teigiamo poveikio, tik sukels nervinį protrūkį.
Kraujagyslių ir kapiliarų spazmai sukelia lėtinį uždegimą, infekciją, stresą, virškinimo trakto sutrikimą. Šios problemos turi būti sprendžiamos laiku: laiku gydyti dantis, pašalinti uždegiminius procesus, tiek lėtines, tiek bakterines ar virusines, infekcines ligas. Lygiai taip pat svarbu ir tinkamai maitintis: mažomis porcijomis, 5-6 kartus per dieną. Gerkite negazuotą vandenį ne mažiau kaip 1 litrą per dieną. Maisto produktai, turintys vitamino C, naudingi kapiliarams. Dėl vitamino C stokos kapiliarai tampa trapūs. Todėl į dienos meniu įtraukite kopūstus, paprikas, citrusinius, braškes.
Diagnozuokite būklę
Norėdami sužinoti, kokios būklės yra kapiliarinė sistema, galite atlikti kapiliaroskopiją. Tai visiškai neskausminga procedūra, trumpai trunkanti ir reikalaujanti minimalaus pasiruošimo. Išvakarėse apribokite skysčio vartojimą ir bandykite išvengti cheminės medžiagos įtakos pirštų odai, nes būtent pirštai taps tyrimo objektu.
Taip pat yra populiarių liaudiškų metodų, skirtų kapiliarų ištyrimui. Pavyzdžiui, rėžkite nagu per odą, palikdami baltą pėdsaką. Kuo greičiau ši sritis pasidaro raudona (tai yra apie kelias sekundes), tuo geriau veikia kapiliarai. Reakcija į šaltį taip pat yra iškalbingas rodiklis. Kai temperatūra staiga žemėja (pavyzdžiui, trumpalaikis panirimas į šaltą vandenį), kūnas turi greitai sušilti, o ne atšalti. Taip pat, jei hematomos atsiranda net ir nuo silpnų užgavimų – tai gali būti kapiliarų silpnumo pasekmė.
Parengė: L.Varanavičienė