Pasirodo, ne kiaulių, ožkų ar kitų gyvių vardais vadinamas gripas kelia didžiausią pavojų Lietuvos žmonių sveikatai. Už šias infekcijas baisesnė yra netramdoma tuberkuliozės epidemija. Dvi sanitarės iš vonios kelia į juodą maišą įvyniotą kūną. Tokį vaizdą vienos tuberkuliozės ligoninės vonios kambaryje išvydo ligonės, atėjusios praustis.
Mirtis tuberkuliozės ligoninėse – itin dažna viešnia.
Priežastis paprasta – į ligonines guldomi tik labai sunkūs ligoniai, kuriems dažniausiai niekuo nebegalima padėti. Kur yra tie, kuriems dar galima padėti? Pasirodo, sveikatos apsaugos reforma vyksta taip, kad grėsmingai plintant tuberkuliozei lieka vis mažiau gydytojų, galinčių ją laiku diagnozuoti ir gydyti. O negydomas ligonis per metus gali užkrėsti 10-15 žmonių. Todėl tuberkuliozės smagratis sukasi vis smarkiau.
Liga pakirto dvidešimtmetį
2008-ųjų rugsėjo 1-ąją Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos moksleivės seserys Natalija ir Ina sėdėjo ne mokyklos suole, o laidojo savo dvidešimtmetį brolį Dimitrijų. Tuomet mokykloje dar niekas nežinojo, nuo ko mirė gimnazisčių brolis. Sužinojo, kai ta pačia liga – tuberkulioze susirgo ir Natalija. Kilo panika. Mokinių tėvai susirūpino dėl vaikų sveikatos, o mokytojai – dėl savo. „Dieve, kad mes nieko nežinojome apie tą ligą“, – pravirko Suvėnų kaime gyvenanti vaikų motina Anfisa Nikolina. Dimitrijus mokėsi Zarasų žemės ūkio mokykloje. „Gydytojai sakė, kad jo plaučiai silpni: vieną kartą nustatė uždegimą, kitą – bronchitą. Dėl bronchito net į ligoninę neguldė. Davė vaistų, ir jis pasveiko. O paskui ir vėl susirgo“, – pasakojo A.Nikolina.
Dimitrijaus motina – siuvėja. Ne gydytoja. Iš kur jai žinoti, kad jos sūnui jau tada buvo ne bronchitas? „Jūs sergate ne mažiau kaip dvejus metus“, – vaikinui pasakė gydytoja, kai jis pateko į ligoninę Vilniuje. Paaiškėjo, kad Dimitrijų pakirto vaistams atspari tuberkuliozės forma.
Šeimos vengė lyg raupsuotųjų
Po Dimitrijaus susirgo ne tik Natalija, bet ir dar vienas Nikolinų sūnus – Aleksejus. Tuberkuliozė nepalietė tik dukters Inos. Nikolinų imta vengti lyg raupsuotųjų. „Net girtuokliai parduotuvėje šaukė, kodėl pardavėja leidžia mums stovėti vienoje eilėje“, – pasakojo Anfisa. Kai mokykloje kilo panika, mažesniesiems mokiniams buvo daromas Mantoux (Mantu) mėginys. Tai tuberkuliozės indikatorius, pavadintas jo atradėjo prancūzų gydytojo garbei. Vyresnieji su rentgeno nuotraukomis konsultacijų turėjo važiuoti į Ignaliną. Zarasuose gydytojo, išmanančio tuberkuliozę, nėra.„Tai ko stebėtis, kad žmonės nežino, jog serga“, – pečiais gūžtelėjo Suvieko seniūnijos socialinė darbuotoja Nijolė Plučienė.
Neliko masinių patikrinimų