Jei tarp moterų viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje yra krūties vėžys, tai tarp vyrų – prostatos vėžys. Statistikos duomenimis, sergamumas šiomis onkologinėmis ligomis didėja: pastaraisiais metais Lietuvoje vėžinių susirgimų naujų atvejų buvo užregistruota beveik 18 tūkst. Tai – išties didžiulis skaičius, todėl norint išvengti onkologinių ligų būtina profilaktiškai tikrintis savo sveikatą, atsiminti, jog amžius – vienas svarbiausių vėžio rizikos veiksnių.
Priešinės liaukos lėtinis uždegimas – prostatitas – gali turėti itin didelę įtaką vyro lytiniams santykiams
Sutrikus priešlaikinės liaukos veiklai pablogėja ir vyrų lytinė funkcija, kenčia jų gyvenimo kokybė. Prostatitas sukelia tokius nemalonius simptomus kaip skausmas tarpvietėje, kryžkaulio srityje ar kirkšniuose, negausios išskyros iš šlaplės, susilpnėjęs lytinis pajėgumas. Dar blogiau, kai vyrai spermoje pastebi kraują, lytiniai santykiai tampa skausmingi, atsiranda potencijos sutrikimai – visa tai skaudžiai paliečia kiekvieno vyrą, kuris serga prostatitu.
Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius šio uždegimo simptomus nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tik gydytojas gali parinkti teisingą gydymą ir padėti vyrui išvengti tolimesnių problemų. Psichogeninės kilmės impotencija – tai viena iš negydomo prostatito pasekmių.
Nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo pojūtis – normalu, ar jau metas kreiptis į gydytoją?
Vyrai dažniausiai į gydytojus kreipiasi tik tuomet, kai jau liga yra gerokai pažengusi ir jos simptomai yra itin ryškūs. Pavyzdžiui, jei vargina dažnas šlapinimasis ar nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo pojūtis – tai dar ne pakankamai ryškūs simptomai dėl kurių verta sunerimti ir kreiptis į gydytoją – taip mano ne vienas vyras. Tačiau taip manyti yra labai klaidinga, nes būtent šie simptomai gali būti įspėjimas, jog reikia daugiau dėmesio skirti savo vyriškumui ir išsitirti prostatą.
Kuo vyresnis – tuo didesnė rizika susirgti prostatos ligomis?
Vyresnio amžiaus vyrams prostata gali imti vešėti dėl to vyrą gali varginti įvairūs šlapimo sutrikimai, tokie kaip dažnas šlapinimasis naktį, silpna šlapimo srovė ar net šlapimo nelaikymas…Tokie simptomai išryškėja dėl to, jog padidėjusi prostata užima dalį šlapimo pūslės, užspaudžia šlaplės kanalą ir būtent dėl to šlapimas teko prasčiau, gali užsistovėti. Būtina laiku reaguoti į visus tokius simptomus ir kreiptis į gydytoją, kuris atliks prostatos specifinio antigeno testą, paskirs pacientui tinkamą gydymą.
Jei paaiškės, kad prostatos padidėjimas yra nepiktybinis, vyrą kamuoja tik gerybinė prostatos hipertrofija (GPH), tuomet užtekti gali vien tik medikamentinio gydymo. GPH gydymui yra rekomenduojama vartoti augalinį preparatą „Prostamol Uno“, kuris palengvina padidėjusios prostatos sukeliamus nemalonius simptomus: mažina šlapimo pūslės spaudimą, stiprina šlapimo srovę, apsaugo nuo tolesnio priešlaikinės liaukos audinio išvešėjimo. Jis efektyviai gydo dėl to, jog jo sudėtyje esančios medžiagos slopina taip vadinamąjį blogąjį testosteroną, kurio padidėjęs kiekis skatina prostatos išvešėjimą.
Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa
Kiekvienas vyras ir net moteris turėtų žinoti, jog Lietuvoje yra vykdoma prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta 50-75 metų amžiaus vyrams bei vyrams nuo 45 metų. Vyrai, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, itin turėtų suklusti, mat prostatos vėžys – tai genetiškai paveldima liga.
Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa vyksta labai paprastai: kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, tuomet šeimos gydytojas pacientui išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis, jei reikia, atlieka priešinės liaukos biopsiją, leidžiančią patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Tad nėra ko bijoti ir delsti savo sveikatos sąskaita.
Parengė: L.Rimgailė