Arterinė hipertenzija – tyli žudikė

Arterinė hipertenzija pavojinga tuo, kad ilgą laiką nejuntami jokie simptomai arba jie yra gana nespecifiniai. Ištisus metus pacientas gali nežinoti apie šią ligą, kol ji grėsmingai nesmogia gyvybei pavojingomis komplikacijomis, pavyzdžiui, kraujo išsiliejimu į smegenis (insultu). Statistika taip pat grūmoja pirštu – arterinės hipertenzijos sukeltos komplikacijos yra viena dažniausių mirties priežasčių ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Teigiama, kad nuo miokardo infarkto, galvos smegenų insulto ir kitų mirtinų sveikatos sutrikimų, dėl kurių kalta būtent ši liga, Lietuvoje fiksuojama kone kas trečia mirtis, o beveik kas trečias suaugusysis, gyvenantis Lietuvoje, serga pirmine arterine hipertenzija. Ši širdies ir kraujagyslių liga yra didelė sveikatos, o tuo pačiu ir ekonominė valstybės problema, kurios sėkmingai išspręsti kol kas nepavyksta. Taip yra ir dėl to, kad šiuolaikinis žmogaus gyvenimo būdas arterinei hipertenzijai – labai palankus.

 

Kodėl sakome, kad šiuolaikinis gyvenimo tempas labai tinkamas šiai ligai atsirasti ir vystytis? Ogi todėl, kad labai daug nulemia rizikos faktoriai, kuriuos kiekvienas iš mūsų gali daugiau ar mažiau kontroliuoti. Juk tikrai įmanoma pasistengti, kad mityba būtų sveikesnė. Rodos, nesunku būtų dažniau gyvulinį maistą pakeisti augaliniais produktais, vengti didelių druskos kiekių, riebalų ir rafinuotų produktų. Tačiau tai nėra jau taip lengva – vejami darbų ir didžiulių atsakomybių, dažnas iš mūsų griebia tai, kas pasitaiko po ranka, kasdien valgo greitąjį ir sočiųjų riebalų prisotintą maistą. O ką jau kalbėti apie reguliarią mitybą… Nuolat patiriamas stresas (kuris šiai ligai taip pat sudaro gana palankias sąlygas) paskatina persivalgymą ir visišką mitybos režimo išsiderinimą. Labai blogas įprotis – papildomas maisto sūdymas yra būdingas daugybei asmenų ir ilgainiui paskatina arterinės hipertenzijos išsivystymą. Vertėtų paminėti ir rūkymą, alkoholio, psichotropinių ir narkotinių medžiagų vartojimą – tokie žalingi įpročiai alina ne tik širdies ir kraujagyslių sistemą, bet ir kitus gyvybiškai svarbius organus. Fizinio aktyvumo trūkumas, nulemiantis nuolatinį kūno masės didėjimą, taip pat reikšmingai prisideda prie arterinės hipertenzijos vystymosi. Tad visai nesunku suvokti, kodėl šiuolaikinis gyvenimo būdas toks palankus šiai ligai – daugybė žmonių gyvena būtent taip, net nesusimąstydami apie tai, kaip keptų bulvyčių porcija atsilieps jų širdims ir kraujagyslėms.

 

Tam tikrų ligos rizikos veiksnių, kaip bebūtų gaila, koreguoti, modifikuoti ar pakeisti negalime – tai genetikos ir amžiaus. Pastebima, kad polinkis į arterinę hipertenziją yra paveldimas ir dažnai „keliauja“ giminės medžiu kaip ir akių, plaukų spalva ar kiti panašumai tarp šeimos narių. Statistika rodo, kad arterine hipertenzija dažniau serga vyresnio ir senyvo amžiaus pacientai, tačiau net ir jauni asmenys vis dažniau paliečiami šios ligos. Gydytojai teigia, kad diagnozės kai kuriais atvejais neišvengia netgi vaikai ar paaugliai – o jiems prieš akis dar juk visas gyvenimas. Vis dėlto šiuolaikinis ligos gydymas teikia daug vilčių ir padeda ilgai išsaugoti gyvenimo kokybę. Svarbiausia ją diagnozuoti kuo anksčiau, nes ilgą laiką padidėjęs kraujo spaudimas padaro negrįžtamos žalos. Labai įdomu tai, kad padidėjęs kraujo spaudimas neigiamai organizmą veikia jau po ketvirčio ar trečdalio valandos, tad nuolat padidėjusį kraujo spaudimą (jei jis didesnis nei 140/90 mmHg) tiesiog privalu gydyti ne tik vaistiniais preparatais, bet ir gyvenimo būdo koregavimu. Kai kuriais atvejais pakanka tik pakeisti savo įpročius (kai kalbama apie pačią ligos pradžią arba tik polinkį į ją). Pravartu suprasti, kad vaistiniai preparatai niekuomet neveiks taip gerai, jei gyvenimo būdo pokyčių rekomendacijos bus iš viso ignoruojamos.

 

Arterinės hipertenzijos diagnozė patvirtinama kurį laiką matuojant kraujo spaudimą ir nustatant, kad jis nuolat didesnis nei 140/90 mmHg. Kraujo spaudimas kelis kartus gali būti matuojamas gydymo įstaigoje ir (arba) pacientas kurį laiką tai daro savarankiškai namuose (kelis kartus per parą). Svarbu tiksliai ir atsakingai žymėtis rodmenis. Jei diagnozė patvirtinama, pacientas gali būti tiriamas išsamiau. Esant reikalui, paskiriami vaistiniai preparatai arterinei hipertenzijai gydyti, kurių pasirinkimas šiomis dienomis – itin didelis. Beje, įrodyta, kad pakeitus gyvenimo būdą, kraujo spaudimą galima sumažinti net keliais mmHg, tad nemedikamentinio gydymo prasmė – labai didelė.

Šaltinis|Pasveik.lt