- 2011-09-15 18:00:00
- - Gydymo naujienos
Tuberkuliozė kasmet nusineša 1,7 mln. žmonių gyvybę visame pasaulyje. Daugiausia aukų – skurdžiausiose Afrikos ar Azijos valstybėse. Tačiau ekspertai įspėja: liga gali skaudžiai smogti ir Europai.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpais. Esą pastarųjų metų statistika akivaizdžiai atskleidžia, kad Europoje sparčiai daugėja žmonių, užsikrėtusių vaistams atsparia tuberkuliozės forma. Paskelbęs, kad liga plinta pandeminiu mastu, PSO Europos skyrius vakar įspėjo, kad vaistams atspari tuberkuliozė vien Senajame žemyne gali nusinešti tūkstančius gyvybių. Norėdami užkirsti tam kelią, PSO ekspertai vakar pristatė ambicingą planą, kaip kovoti su klastinga ir, laiku nesiėmus veiksmų, mirtina liga.
Tuberkuliozė – pavojingesnė
Išsigydyti tuberkuliozę – infekciją, naikinančią plaučių ląsteles, – ir taip yra ilgas ir nemalonus procesas. Pacientas turi maždaug pusmetį vartoti įvairius antibiotikus. Tačiau dažnai žmonės nesivargina iki galo užbaigti reabilitacijos kurso. Būtent tuomet pacientui smogia tuberkuliozės forma, atspari daugeliui medikamentų. Ekspertų teigimu, tokia ligos forma pražudo maždaug 50 proc. infekcija užsikrėtusių žmonių. Tuo tarpu nuo įprastos tuberkuliozės miršta 7 proc. ligonių. „Tuberkuliozė yra sena liga, kuri niekada nebuvo išnykusi. Dabar ji sugrįžta – pakitusi, pavojingesnė”, – konstatavo PSO Europos skyriaus vadovė Zsuzsanna Jakab.
Užkratas – ir Vakarų Europoje
Visame pasaulyje kiekvienais metais vaistams atsparia tuberkuliozės forma užsikrečia apie 440 tūkst. žmonių. PSO ekspertus pribloškė tai, kad tarp jų – net 80 tūkst. žmonių, regis, pažangiame Europos žemyne. Tiesa, kad tuberkuliozės užkratas išplitęs rytinėje, skurdesnėje, Europos dalyje, nėra naujiena. Labiausiai nuo šios ligos kenčia Rusija, Ukraina ir Azerbaidžanas. Tačiau specialistai pažymi, kad pastaraisiais metais vaistams atspari tuberkuliozės forma vis dažniau atklysta ir į Vakarų Europos valstybes. Ypač šia liga užsikrėtusių pacientų padaugėjo Londone. Čia kasmet įregistruojama per 3,5 tūkst. naujų ligonių – daugiau nei kitose Vakarų Europos šalių sostinėse. „Skaičiai yra baisūs, – teigė PSO Europos skyriaus ekspertė Lucica Ditiu. – Situacija šiuo metu yra itin dramatiška.”
Projektas turėtų atsipirkti
PSO kovos su vaistams atsparia tuberkuliozės forma plano esmė – paraginti tiek gydytojus, tiek pacientus kuo skrupulingiau stebėti ligos procesą ir imtis tinkamų veiksmų. „Būtina vartoti tik reikiamus vaistus. Be to, medikai turi prisiimti atsakomybę ir ilgus mėnesius po medikamentų išrašymo stebėti, ar pacientai juos tinkamai vartoja”, – teigė L.Ditiu. Ekspertės teigimu, priešingu atveju žmonės „ne tik mirs tylia ir skausminga mirtimi, bet ir beveik neabejotinai padovanos ligą kitiems – mat tuberkuliozė yra užkrečiama”. PSO teigimu, įgyvendinus planą iki 2015 metų bus išgelbėta apie 120 tūkst. vaistams atsparia tuberkuliozės forma užsikrėtusių žmonių gyvybių. Numatoma, kad projekto kaina sieks per 5 mlrd. dolerių (12,6 mlrd. litų). Bet laiku užkirtus kelią ligai bus sutaupyta maždaug 7 mlrd. dolerių, kurių būtų prireikę ilgam paciento gydymui. (BBC, „Reuters”, LR)
Lietuviai neskuba pas gydytojus
PSO duomenimis, Lietuvoje nuo 2005 metų mažėja užsikrėtusiųjų tuberkulioze skaičius. Šiuo metu šia liga serga apie 1,5 tūkst. žmonių.
Tačiau Tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės Santariškių stacionaro direktoriaus pavaduotoja Tatjana Paldauskienė „Lietuvos rytui” tvirtino, kad tendencija nebūtinai teisinga. „Lietuvoje nėra profilaktinių patikrinimų, tad ligonių registracija gali neatitikti tikrovės. Vadovaujamės ES nuostatomis, esą kiekvienas žmogus yra atsakingas už savo sveikatą. Bet mūsų šalyje dar nėra įprasta savanoriškai tikrintis”, – aiškino T.Paldauskienė. Specialistės duomenimis, užsikrėtusiųjų vaistams atsparia tuberkuliozės forma Lietuvoje daugėja. PSO duomenimis, vaistams mūsų šalyje atsparūs penktadalis pacientų. „Nieko negalime padaryti, jei žmogus netinkamai gydosi. Tuberkuliozė yra sena ir, svarbiausia, mutuojanti liga, – teigė T.Paldauskienė. – Ją lengva supainioti su gripu ar peršalimu, tačiau bet kokiu atveju būtina apsilankyti pas gydytoją.”
Lietuvoje tuberkulioze dažniausiai užsikrečia vyrai, turintys problemų dėl kvaišalų ir svaigalų, neretai kalintys laisvės atėmimo įstaigose.
„Daugiausia problemų – su žemiausiu socialiniu sluoksniu. Bet jau kenčia ir didesnes pajamas turintys žmonės. Sunku išvengti kontakto su benamiais, alkoholikais”, – tvirtino T.Paldauskienė.
iMed
Spauskite ant pasirinkto raktinio žodžio ir raskite visą, su juo susijusią informaciją apie vaistus, ligas, straipsnius, forumo temas bei gydytojų atsakymus.