Nuo šiol nemokamai profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių pakitimų gali ir moterys nuo 25 metų. Joms tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją (terapeutą) arba į poliklinikos, kur prisirašiusios, akušerį ginekologą dėl citologinio gimdos kaklelio tyrimo. Už tą tyrimą mokėti nereikia, nes jį apmoka ligonių kasos.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa buvo pirmoji iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų finansuojama priešvėžinė prevencijos programa, šalies mastu pradėta įgyvendinti 2004-ųjų vasarą. Pagal šią programą apdraustoms privalomuoju sveikatos draudimu 30–60 metų moterims kartą per trejus metus nemokamai atliekamas gimdos kaklelio citologinis tyrimas. Dabar, sveikatos apsaugos ministrui pakeitus atitinkamą įsakymą, šios programos paslaugos nemokamai teikiamos moterims nuo 25 iki 60 metų. Beje, moterys, kurioms gimdos kaklelio citologinis tyrimas buvo atliktas 2004-aisiais, šiemet jį jau turėtų pakartoti.

Tepinėlis šiam tyrimui paimamas greitai ir visiškai neskausmingai. Kokie tyrimų rezultatai, moterys sužino iš šeimos gydytojo arba iš tepinėlį paėmusio mediko. Tad telieka suprasti, kad tai labai svarbu ir rasti laiko atvykti į polikliniką net jei jaučiamasi visiškai gerai. Juk kol normalios gimdos kaklelio ląstelės dėl įvairiausių veiksnių kartais virsta vėžinėmis, praeina ne vienas mėnuo ir net ne vieneri metai. Pačios pakitimų pradžios dažnai nejaučiama, tačiau kaip tik toks ankstyvas jų nustatymas leistų moterims visiškai pasveikti. Specialistai teigia, kad net 80 proc. gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų gali pasveikti ir pasveiksta, jei liga pastebima laiku. Tai įmanoma tik reguliariai atliekant citologinį gimdos kaklelio tyrimą.

Nuo programos įgyvendinimo pradžios iki 2007 m. pabaigos pasitikrino apie 370 tūkstančiai 30–60 metų mūsų šalies moterų, 225 citologiniuose tepinėliuose buvo nustatyta vėžio požymių, 4188 – ikivėžinių ligų (didelių plokščialąstelinių pakitimų ir carcinoma in situ) požymiai ir imtasi gydymo. Pabrėžtina, kad gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos įgyvendinimo metais pasiekta akivaizdžių rezultatų – Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau neinvazinio vėžio atvejų nei invazinio, daugiau nustatoma I stadijos ir mažiau – II–IV stadijų vėžio atvejų. Tai patvirtina, kad programa naudinga ir reikalinga.

Tad dar kartą raginame moteris pasitikrinti, o gydytojus – išsamiai informuoti, aiškinti moterims apie sveikatos saugojimo svarbą, apie patį tyrimą, atsakyti į moterims rūpimus klausimus. Tuo labiau, kad šiemet šiai prevencinei programai iš PSDF biudžeto skiriama pakankamai lėšų – net 5,8 mln. litų.

Valstybinė ligonių kasa
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
www.sam.lt