+3
-0
+3
VGA: priėmus SAM siūlymus įprasto gydymo neteks 70 proc.

Reaguodama į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išsakytą poziciją, jog kompensuojamųjų vaistų kainos ateityje gali mažėti iki 30 proc., Vaistų gamintojų asociacija (VGA) pastebi, kad taip ne tik klaidinama visuomenė, bet ir kurstomi nepagrįsti lūkesčiai.

„Vaistų kainos ir taip kasmet mažėja vidutiniškai 7 proc., tačiau pacientai to nepajunta, nes dar greičiau mažėja valstybės kompensuojama vaistų kainos dalis. Priešingai – kaskart išleidžiant peržiūrėtą kompensuojamųjų vaistų kainyną dėl sumažėjusios valstybės kompensuojamos sumos priemoka pacientui išauga. Ir būtent apie tai reikėtų kalbėti, kad valstybė kompensuoja vis mažiau, o pacientas primoka vis daugiau“, – sako VGA direktorius, farmacijos daktaras Albertas Bertulis. Pasak jo, tokia situacija susidaro dėl to, kad šiuo metu Lietuvos rinkoje dalyvaujantys vaistų gamintojai tai didelių tarptautinių farmacijos kompanijų atstovybės, todėl kainos Lietuvai kaip ir kitoms šalims derinamos su pagrindine būstine. Kompanijos turi savo kainodaros nuostatas ir ne visada gali sumažinti kainas pagal vienos ar kitos rinkos pageidavimus. VGA direktoriaus teigimu, 30 proc. kainų sumažėjimo pasiekti tiesiog nepavyks.

„Siūlymas, kurį pateikia SAM, buvo mėgintas derinti su kitomis institucijomis, tačiau išvados ministerijai nebuvo palankios.  Dauguma institucijų rekomendavo tokio siūlymo nepriimti, nes jis nerealistiškas, kurstantis nepagrįstus pacientų lūkesčius ir iš esmės nesprendžia problemos, o priešingai apsunkina reikiamų vaistų prieinamumą didžiajai daliai pacientų“, – pastebi VGA atstovas.

VGA skaičiavimu, įsigaliojus SAM siūlomam nutarimui 70 proc. pacientų turėtų keisti gydymą ir dėl to patirtų nepatogumų ar net sveikatos būklės pablogėjimą. „Jei pacientas norės toliau vartoti jam reikalingus įprastus vaistus iš tiesų jų kaina jam išaugtų per 30 proc. Tiesiog du trečdaliai šiuo metu kompensuojamų vaistų kainyne esančių vaistų iš jo turės būti pašalinti, nes SAM reikalauja sumažinti kainą iki tokio kainų lygio, kuris gamintojams, tiekiantiems vaistus Lietuvos rinkoje, yra nepasiekiamas. Tad taip, kainynas pasikeistų neatpažįstamai, tačiau abejojama ar pacientams, gaunantiems jiems reikalingą ir pasiteisinantį gydymą, tai bus į naudą“, – teigia A. Bertulis.

VGA atstovų teigimu, ieškant visoms pusėms priimtinų sprendimų, svarbiausia sukurti tokią vaistų kainų politiką, kurios prioritetas – pacientų sveikata ir gerovė. „Taip, vaistų kainos itin jautrus ir didelei daliai visuomenės svarbus klausimas, tačiau susitelkę vien į kainas ir kurdami įvairius nerealistiškus mechanizmus, kaip jas sumažinti, pametame iš akių pacientą, jo poreikius ir būtiną ligų kontrolę. Todėl kviečiame dialogui ir diskusijoms, kurių metu rastume sisteminius sprendimus, kurių centre – visuotinis vaistų prieinamumas  bei paciento gerovė“, – pažymėjo VGA direktorius A. Bertulis.