Atrodo, nėra jėgos, kuri įveiktų užsienio farmacijos kompanijų kyšininkavimą lietuvių medikams – nemokamą poilsį egzotiškuose kurortuose. Vis dėlto „Lietuvos žinios“, paviešinusios apie paslaptingą gydytojų išvyką į Turkijos kurortą, nutarė eiti iki galo. Šią istoriją kibo tirti net dvi farmacininkus prižiūrinčios institucijos.

Vilniaus oro uoste pirmosiomis vasaros dienomis užklupti į Turkiją su farmacijos kompanijos dovanotais kelialapiais pasikaitinti saulėje Bodrumo kurorte skubantys medikai ir šiandien negali jaustis ramūs. LŽ šaltinių duomenimis, nerimauti turėtų ir jiems solidžią dovaną įbrukusios Slovėnijos farmacijos kompanijos KRKA atstovybės Lietuvoje darbuotojai.

LŽ rašiniuose „Farmacininkų draugams – solidžios dovanos“ ir „Gydytojai neatpažįsta savo veidų“ atskleistos užkluptų ir atpažintų medikų pavardės, įsimintinos kelionės detalės, „KRKA Lietuva“ vadovo bandymai išsisukti nuo žurnalisto klausimų ir patvirtinimas, kad ši kelionė jam – ne naujiena, tapo pagrindu pradėti išsamesnį tyrimą. Nepamirštamą kelionę analizuoti jau ėmėsi Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) ir Vaistų rinkodaros etikos kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisija.

Būgštauja dėl įrodymų trūkumo

Tik vakar VVKT ėmėsi nagrinėti medikų, apsimetusių turistais, išvyką. Kontrolieriai LŽ tikino parengę kelionę galbūt organizavusiai „KRKA Lietuva“ užklausą dėl įvykusios kelionės pobūdžio ir paprašę patikslinti jos aplinkybes. Pavykus įrodyti kyšininkavimo atvejį, Slovėnijos farmacijos kompanijos atstovybė Lietuvoje gali sulaukti piniginės nuobaudos, jai taip pat gali būti uždrausta tiekti vaistus.

Tačiau VVKT direktorius Gintautas Barcys neslepia nerimo, kad jau keletą kartų panašioms medikų piktnaudžiavimo istorijoms pasiekus teismą tyrimą tekdavo nutraukti dėl įrodymų trūkumo.

„Farmacininkai gali būti baudžiami pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Galime kreiptis į teismą, bet tam reikia surinkti visus įrodymus. Reikia tiksliai žinoti, kas finansavo kelionę, kokie konkrečiai medikai į ją vyko, kokio pobūdžio tai buvo išvyka. Būtent dėl tokių detalių trūkumo teismo procesai iki šiol baigdavosi nesėkme“, – LŽ pažymėjo VVKT vadovas.

Pasak jo, mūsų krašto vaistų vartotojų interesus ginanti tarnyba net parengė Farmacijos įstatymo pataisą, įpareigosiančią farmacininkus apie jų finansuojamas keliones ir dalyvius informuoti prieš kelionę. „Pagal šiuo metu galiojančią tvarką farmacininkai metų pabaigoje mums teikia ataskaitas apie vykdytus rinkodaros veiksmus. Tačiau pagal šias ataskaitas sunku vertinti tokius įvykius“, – pripažino G.Barcys.

Vertina optimistiškai

Kai LŽ paviešino informaciją apie skandalingą medikų kelionę, farmacininkus kontroliuojančios Vaistų rinkodaros etikos kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisijos pirmininkas teisininkas Artūras Petkus LŽ patikino, kad dienraščio publikacija yra pakankamas pagrindas pradėti tyrimą.

Vakar jis neslėpė, kad komisijos vykdomas tyrimas jau gerokai įsibėgėjo. „Skandalingą atvejį tyrę vienokiais metodais, norimų rezultatų negavome. Sulaukėme tik formalių atsakymų, esą „niekas niekam niekur“. Dabar informaciją renkame kitokiu būdu“, – LŽ aiškino komisijos pirmininkas.

Jo tikinimu, antroji tyrimo pakopa užtruks šiek tiek ilgiau, tačiau rezultatą gauti tikimasi per artimiausias dvi savaites. „Nenorime sprendimų priimti skubotai, nes vėl gali nepavykti gauti norimo rezultato. Tačiau į šiuos procesus žiūriu realiai, bet optimistiškai, tad tikiuosi, kad bus priimtos atitinkamos išvados“, – užsiminė A.Petkus.

Detektyvas oro uoste

LŽ šaltiniams pranešus, kad šių metų birželio 3 dienos popietę pasikaitinti prie Egėjo jūros iš Vilniaus oro uosto skris „KRKA Lietuva“ kompanijos lėšomis pamaloninta grupelė medikų, žurnalistams prie registracijos skyriaus į Bodrumą nusidriekusioje eilėje į akis krito maždaug dešimties asmenų grupelė. Visi jos dalyviai turėjo vienodus didžiausio kelionių organizatoriaus kelialapius. Pasiteiravus apie keleivių profesiją, jų pakili nuotaika iškart subjuro. Žurnalistui griežtu tonu buvo atšauta, kad jie – tikrai ne gydytojai.

Tačiau fotografijoje užfiksuoti „turistai“ buvo atpažinti. LŽ duomenimis, eilutėje neramiai trypčiojo Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančios bendrosios praktikos gydytojos Regina Rudinskienė ir Olga Malinovienė, Klaipėdos ambulatorinės klinikos „Nefrida“ šeimos gydytoja Dalia Audickienė ir Jurbarko rajono pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos gydytojas Donatas Masionis. Eilutėje tarp žmonių, lūkuriuojančių registracijos, taip pat galima atpažinti šeimos gydytojų centro „Salgymeda“ šeimos gydytojos Danguolės Vitkienės ir Vabalninko ambulatorijos šeimos gydytojos Marijos Karpalovos siluetus. Tačiau net ir demaskuoti medikai išsižadėjo minėtos kelionės.

Tuo metu galbūt išvyką organizavusios „KRKA Lietuva“ vadovas Liudvikas Luošaitis atkakliai tvirtino, kad jo vadovaujama kompanija tą dieną į Turkiją nieko neskraidino. Tačiau vėliau išsidavė apie šią kelionę žinojęs viską.

 

Lietuvos žinios