Stroncio chloridas 89 SrCl2, 37 MBq/ml, injekcinis tirpalas
Vartojimas: vartoti į veną
Registratorius: GE Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Stroncio chloridas 89 SrCl2
1. KAS YRA METASTRON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
METASTRON vartojamas skausmui dėl prostatos vėžio metastazių kauluose malšinti, kai gydymas hormonų preparatais nebeefektyvus. Gydymas šiuo preparatu taikomas vietoje spindulinio gydymo arba papildant išorinį spindulinį metastazių gydymą.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT METASTRON
METASTRON vartoti draudžiama
Preparato nerekomenduojama skirti, jei ligoniams stipriai sutrikusi kaulų čiulpų veikla, ypač jei sumažėję neutrofilų ir trombocitų. Tokiu atveju reikia labai tiksliai numatyti šio gydymo naudos ir žalos santykį bei įvertinti galimą riziką.
METASTRON nereikėtų pradėti gydyti metastazių stubure, jei jos spaudžia nugaros smegenis, nes šiuo atveju kartais reikia greitesnio gydymo metodo.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Suleidus METASTRON nesulaikančiam šlapimo ligoniui, į jo šlapimo pūslę būtina įvesti kateterį, taip sumažinant užteršimo radioaktyviomis medžiagomis pavojų.
Radioaktyviosios atliekos privalo būti nukenksminamos pagal nustatytas tarptautines taisykles.
Prieš gydymą šiuo preparatu metastazių kauluose buvimą rekomenduojama patvirtinti kitais tyrimo metodais, pvz., ištirti kaulus techneciu-99m žymėtu MDP.
Be to, prieš gydymą reikia ištirti ligonių kraujo ląstelių sudėtį, ypač būtina nustatyti trombocitų skaičių. Kraujo ląstelių sudėtį reikia nuolat stebėti ne trumpiau kaip 8 sav. po gydymo pabaigos. Labai svarbu įvertinti kraujo ląstelių sudėtį tiems ligoniams, kurie dar prieš planuojamą gydymą METASTRON, dėl tos pačios priežasties buvo gydyti didelėmis radiacijos dozėmis į kaulų čiulpus ir (arba) kitu injekuojamu radionuklidu, veikiančiu kaulų čiulpus.
Stroncis pasišalina pro inkstus, labai nedaug jo pasišalina su tulžimi. Ligoniui ir jo artimiesiems reikia paaiškinti, jog kelias dienas po gydymo ligonio šlapimas ir išmatos bus radioaktyvios, todėl unitazą šiuo metu reikėtų nuplauti po du kartus, o šlapimui patekus į aplinką, jį šluostyti skuduru, kurį paskui perplauti. Svarbu, kad personalas ar artimieji, valę šį šlapimą, po to nusiplautų rankas, tuo sumažindami jiems tenkančią apšvitos dozę. Suterštus drabužius būtina iš karto skalbti atskirai nuo kitų drabužių.
Ligoniui, kuris jau buvo gydytas METASTRON, kito citotoksinio preparato galima skirti, tik jei pastovūs ir normalūs jo kraujo ląstelių kiekiai. Tarp dviejų gydymo kursų rekomenduojama 12 savaičių pertrauka.
Medžiaga yra radioaktyvi, todėl ją gauti ir skirti gydymui gali tik kvalifikuoti ir tam darbui įgalioti ligoninės darbuotojai. Preparatas gaunamas, saugomas, vartojamas, pervežamas ir nukenksminamas pagal oficialių vietos institucijų ir organizacijų numatytą tvarką.
Dirbant su radioaktyviomis medžiagomis reikia laikytis įprastų saugos taisyklių. Kartu su šiuo preparatu pateikiamas ir atskiras aprašymas, kaip saugiai naudoti, laikyti, nukenksminti radionuklidais žymėtus preparatus.
Kitų vaistų vartojimas
Kalcio preparatų reikėtų nevartoti nors dvi savaites prieš skiriant METASTRON.
Perspėjimai
Sušvirkštus METASTRON gali pasireikšti jo hematotoksinis poveikis (trombocitopenija ir leukopenija). Dažniausiai trombocitų skaičius sumažėja apie 30% (esant 0,95 patikimumui - ribos yra 10-55%), palyginus su pradiniu jų kiekiu. Kai kuriems ligoniams trombocitų skaičiaus sumažėjimas gali būti dar ryškesnis ir dėl pačios ligos progresavimo. METASTRON daugiausiai išskiriamas pro inkstus, todėl prieš suleidžiant METASTRON pacientui, kurio inkstų funkcija ryškiai negrįžtamai sutrikusi, reikia labai tiksliai numatyti planuojamo gydymo naudos ir žalos santykį.
Jei METASTRON injekciją planuojama kartoti, būtinai reikia įvertinti, kaip pakito ligonio kraujo ląstelių sudėtis suleidus pirmąją dozę, kiek yra trombocitų, ar nėra kitų kaulų čiulpų slopinimo požymių.
Dažniausiai po METASTRON injekcijos skausmas numalšinamas praėjus 10-20 dienų. Tai reikia prisiminti planuojant gydymą. METASTRON nerekomenduojama skirti pacientams, kurių išgyvenamumo trukmė yra labai trumpa.
Jei įtariama, kad mirusių kūnuose yra didelis stroncio kiekis, prieš laidojant ar kremuojant reikia pasikonsultuoti su darbuotoju, atsakingu už radiacinę saugą. Įprastai šios procedūros nesukelia apšvitos rizikos.
Šis radioaktyvus preparatas yra vartojamas kaip vaistas. Jame yra tik nedidelis kiekis cheminių medžiagų, todėl skiriant ir naudojant šį preparatą rizika dėl cheminių medžiagų yra nedidelė. Preparate nėra priešbakterinių priedų.
3. KAIP VARTOTI METASTRON
METASTRON tiekiamas flakonais, kuriuose yra vienkartinė preparato dozė. Prieš injekuojant į veną, tirpalo praskiesti nereikia.
Vienos injekcijos į veną metu rekomenduojama suleisti 150 MBq (4mCi) dozę.
Stambiems, ar atvirkščiai, nedaug sveriantiems ligoniams galima sušvirkšti ir 2 MBq (55 mCi)/kg kūno svorio (neįskaitant riebalinio audinio svorio).
Vaikams preparatas neskiriamas.
Pakartotinai METASTRON siūloma injekuoti ne anksčiau kaip praėjus 3 mėn. po ankstesniosios injekcijos.
Jei pirmoji preparato injekcija nebuvo efektyvi, tolesnės injekcijos netikslingos.
Radioaktyvumas
Reikiamas METASTRON tirpalo tūris yra nustatomas pagal radioaktyvumo koncentraciją 12.00 val. Grinvičo laiku injekcijos dieną. Radioaktyvumas tuo momentu gali būti nustatomas dauginant išmatuotą dydį, pažymėtą ant flakono etiketės ir atitinkamą koeficientą iš lentelės, pateiktos žemiau.
Stroncio [89Sr] skilimas
Diena*
Koeficientas
Diena*
Koeficientas
-28
1,47
0
1,00
-26
1,43
2
0,97
-24
1,39
4
0,95
-22
1,35
6
0,92
-20
1,32
8
0,90
-18
1,28
10
0,87
-16
1,25
12
0,85
-14
1,21
14
0,83
-12
1,18
16
0,80
-10
1,15
18
0,78
-8
1,12
20
0,76
-6
1,09
22
0,74
-4
1,06
24
0,72
-2
1,03
26
0,70
* Dienos iki (“-”) ar po atskaitos datos, pažymėtos ant etiketės.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS IR DOZIMETRIJA
Pirmąsias kelias dienas po injekcijos skausmas gali sustiprėti. Tačiau klinikiniuose tyrimuose šis efektas buvo trumpalaikis, pavartojus nuskausminančių medikamentų praeidavo.
Įvykus pašalinėms reakcijoms po METASTRON injekcijos, būtina užtikrinti atitinkamą pacientų gydymą. Be to vartotojai prašomi pranešti kompanijai Nycomed Amersham ar vietiniams jos atstovams apie bet kokias pašalines reakcijas, įvykusias dėl šio preparato.
Žemiau lentelėje pateiktos apšvitos dozės, nustatytos normaliems suaugusiems žmonėms injekavus į veną 1mCi (arba 1MBq) stroncio-89 (pagal ICRP publikaciją “Pacientų apšvitos dozės vartojant radiofarmacinius preparatus”, ICRP 53) (ICRP publication “Radiation Dose to Patients from Radiopharmaceuticals” ICRP 53).
Apšvitos dozės sušvirkštus į veną stroncio-89 normaliems suaugusiems žmonėms
Organai
Sugertoji dozė
mGy/MBq
rad/mCi
Kaulų paviršiai
17,0
63,0
Raudonieji kaulų čiulpai
11,0
40,7
Apatinės storžarnės sienelė
4,7
17,4
Šlapimo pūslės sienelė
1,3
4,8
Sėklidės
0,78
2,9
Kai kauluose yra metastazės, jose stipriai kaupiasi radiofarmacinis preparatas, o tuo pačiu padidėja apšvitos dozė šalia metastazių esantiems organams.
Sugertoji dozė stuburo slankstelių metastazėse buvo matuojama 10 pacientų, kuriems liga buvo pažengusi nevienodai*. Mažiausios, vidutinės ir didžiausios dozės pateiktos žemiau.
Apšvitos dozė stuburo slankstelių metastazėse į veną suleidus stroncio-89
Sugertoji dozė
mGy/MBq
rad/mCi
Mažiausia dozė
60
220
Didžiausia dozė
610
2260
Vidutinė dozė
230
850
* Blake, G. M. et al. Strontium-89 therapy: Measurement of absorbed dose to skeletal metastases. J.Nucl Med 1988; 29(4), 549-557.
Stroncio-89 efektyvios dozės ekvivalentas (EDE) yra 435 mSv iš 150 MBq.
Stroncio-89 branduolio duomenys
Pusamžis - 50,5 dienų.
Skilimo tipas - b- 100%.
b- dalelių energija - 1,463 MeV.
b- dalelės audiniuose nuskrieja 0,8 cm, ore - 5,4 m atstumą. Jas sustabdo 6 mm storio perspex plastikas. Be to, b- dalelės gali sukelti Bremsstrahlung’o tipo spinduliavimą.
Tinkamumo laikas
Preparato nebevartoti praėjus 4 sav. po datos, nurodytos ant pakuotės.
5. METASTRON LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Preparatą laikyti kambario temperatūroje.
Tarptautinis pavadinimas | Stroncio chloridas 89 SrCl2 |
Vaisto stiprumas | 37 MBq/ml |
Vaisto forma | injekcinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Radioaktyvus vaistas |
Vartojimas | vartoti į veną |
Registracijos numeris | 01/7524/4 |
Registratorius | GE Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2001.05.16 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO Preparato pavadinimas
METASTRON 37 Mbq/ml injekcinis tirpalas.
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
4 ml vandeninis stroncio-89 chlorido (150 MBq) tirpalas.
Fizikinės savybės
Stroncis-89 išspinduliuoja tik 1,463 MeV beta daleles, pusamžis 50,5 dienų.
3. Vaisto forma
Injekcinis tirpalas.
4. Klinikinė INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
METASTRON vartojamas skausmui dėl prostatos vėžio metastazių kauluose malšinti, kai gydymas hormonų preparatais nebeefektyvus. Gydymas šiuo preparatu taikomas vietoje išorinio spindulinio gydymo arba papildant išorinį spindulinį metastazių gydymą.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Vandeninis METASTRON tirpalas yra švirkščiamas į veną. Prieš injekuojant jo praskiesti nereikia. Vienos injekcijos į veną metu rekomenduojama suleisti 150 MBq (4mCi) dozę. Stambiems, ar atvirkščiai, nedaug sveriantiems ligoniams galima sušvirkšti ir 2MBq (55 Ci)/kg kūno masės (neįskaitant riebalinio audinio svorio). Tokia dozė tinkama vyresnio amžiaus pacientams. Pakartotinai METASTRON siūloma injekuoti ne anksčiau kaip praėjus 3 mėn. po ankstesniosios injekcijos. Jei pirmoji preparato injekcija nebuvo efektyvi, tolesnės injekcijos netikslingos. Vaikams preparatas neskiriamas.
4.3. Kontraindikacijos
Preparato nerekomenduojama skirti, jei ligoniams stipriai sutrikusi kaulų čiulpų veikla, ypač jei sumažėję neutrofilų ir trombocitų. Tokiu atveju reikia labai tiksliai numatyti šio gydymo naudos ir žalos santykį bei įvertinti galimą riziką.
METASTRON nereikėtų pradėti gydyti metastazių stubure, jei jos spaudžia nugaros smegenis, nes šiuo atveju kartais reikia greitesnio gydymo metodo.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Suleidus METASTRON nesulaikančiam šlapimo ligoniui, į jo šlapimo pūslę būtina įvesti kateterį, taip sumažinant užteršimo radioaktyviomis medžiagomis pavojų. Radioaktyviosios atliekos privalo būti nukenksminamos pagal nustatytas tarptautines taisykles.
Rekomenduojama nuolat stebėti ligonių kraujo ląstelių sudėtį ir kiekį. Jei METASTRON injekciją planuojama kartoti, būtinai reikia įvertinti, kaip pakito ligonio kraujo ląstelių sudėtis suleidus pirmąją dozę, kiek yra trombocitų, ar nėra kitų kaulų čiulpų slopinimo požymių.
Ligoniui, kuris jau buvo gydytas METASTRON, kito citotoksinio preparato galima skirti, tik jei pastovūs ir normalūs jo kraujo ląstelių kiekiai. Tarp dviejų gydymo kursų rekomenduojama 12 savaičių pertrauka.
Dažniausiai po METASTRON injekcijos skausmas numalšinamas praėjus 10-20 dienų. Tai reikia prisiminti planuojant gydymą. METASTRON nerekomenduojama skirti pacientams, kurių išgyvenamumo trukmė yra labai trumpa.
Labai svarbu įvertinti kraujo ląstelių sudėtį tiems ligoniams, kurie dar prieš planuojamą gydymą METASTRON, dėl tos pačios priežasties buvo gydyti didelėmis radiacijos dozėmis į kaulų čiulpus ir (arba) kitu injekuojamu radionuklidu, veikiančiu kaulų čiulpus.
Svarbu, kad informacija apie gydymą šiuo preparatu bei atsargumo priemones būtų pasiekiama pacientams, jų artimiesiems bei ligoninės personalui. Specialistams siūloma remtis pridedama “Informacija pacientui”.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kalcio preparatų reikėtų nevartoti nors dvi savaites prieš skiriant METASTRON.
4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nesvarbu dėl indikacijos.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nežinomas.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Pirmąsias kelias dienas po injekcijos skausmas gali sustiprėti. Tačiau klinikiniuose tyrimuose šis efektas buvo trumpalaikis, pavartojus nuskausminančių medikamentų praeidavo. Sušvirkštus METASTRON gali pasireikšti jo hematotoksinis poveikis (trombocitopenija ir leukopenija). Dažniausiai trombocitų skaičius sumažėja apie 30 (esant 0,95 patikimumui - ribos yra 10-55), palyginus su pradiniu jų kiekiu. Kai kuriems ligoniams trombocitų skaičiaus sumažėjimas gali būti dar ryškesnis ir dėl pačios ligos progresavimo.
4.9. Perdozavimas
Nepritaikoma.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Dėl savo cheminių savybių stroncis gali in vivo imituoti kalcį, greitai besikaupdamas augančiame kaule. Stroncis-89 yra beta spinduolis (100), pusamžis 50,5 dienų. -dalelės audiniuose nuskrieja 0,8 cm atstumą.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Stroncio-89 kaupimosi intensyvumas priklauso nuo skeleto pažeidimo metastazėmis. Stronciui atsidėjus pažeistose kaulų vietose, ryškiai prailgėja biologinis jo pusamžis (palyginus su fizikiniu pusamžiu), o normaliame kauliniame audinyje stroncio pusamžis siekia apie 14 dienų. Ilgiau išlikdamas metastazių pažeistose vietose, preparatas santykinai stipriau apspinduliuoja pakitusį audinį, o ne kaulų čiulpus.
Stroncis, nepatekęs į kaulinį audinį, išskiriamas su šlapimu, o labai nežymus kiekis - su išmatomis.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Cheminis neradioaktyvaus stroncio chlorido toksiškumas yra gerai ištirtas ir nereikšmingas, atsižvelgiant į naudos ir žalos pacientui, kuriam jis bus skiriamas, santykį.
5.4. Dozimetrija
Žemiau lentelėje pateiktos apšvitos dozės, nustatytos normaliems suaugusiems žmonėms injekavus į veną 1MBq stroncio-89 (pagal ICRP publikaciją “Pacientų apšvitos dozės vartojant radiofarmacinius preparatus”, ICRP 53) (ICRP publication “Radiation Dose to Patients from Radiopharmaceuticals” ICRP 53).
Apšvitos dozės sušvirkštus į veną stroncio-89 normaliems suaugusiems žmonėms
Organai
Sugertoji dozė (mGy/MBq)
Kaulų paviršiai
17,0
Raudonieji kaulų čiulpai
11,0
Apatinės storžarnės sienelė
4,7
Šlapimo pūslės sienelė
1,3
Sėklidės
0,78
Kai kauluose yra metastazės, jose stipriai kaupiasi radiofarmacinis preparatas, o tuo pačiu padidėja apšvitos dozė šalia metastazių esantiems organams.
Sugertoji dozė stuburo slankstelių metastazėse buvo matuojama 10 pacientų, kuriems liga buvo pažengusi nevienodai*. Mažiausios, didžiausios ir vidutinės dozės pateiktos žemiau.
Apšvitos dozė stuburo slankstelių metastazėse į veną suleidus stroncio-89
Sugertoji dozė
mGy/MBq
Mažiausia dozė
60
Didžiausia dozė
610
Vidutinė dozė
230
* Blake, G. M. et al. Strontium-89 therapy: Measurement of absorbed dose to skeletal metastases. J.Nucl Med 1988; 29(4), 549-557.
Stroncio-89 efektyvios dozės ekvivalentas (EDE) yra 435 mSv iš 150 MBq.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Injekcinis vanduo (E.P.).
6.2. Nesuderinamumas
Nėra.
6.3. Tinkamumo laikas
28 dienos po atskaitos datos.
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Preparatą laikyti kambario temperatūroje.
6.5. Pakuotė ir jos turinys
Bespalvio stiklo flakonas pripildytas vandeninio tirpalo. PTFE padengtos gumos kamštis su metaliniu gaubtu.
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Dirbant su radioaktyviomis medžiagomis reikia laikytis įprastų saugos taisyklių.
Visos po radiofarmacinio preparato gaminimo ir vartojimo likusios medžiagos (likęs preparatas ir konteineris) bei šiame procese naudotos medžiagos yra radioaktyviosios atliekos, kurios turi būti surenkamos atsakingų asmenų ir nukenksminamos pagal valstybės institucijų ir oficialių organizacijų numatytą tvarką.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, aš noriu gimdyti, o mano vyras nenori...
- Na, tai gimdykite. O jis tegu negimdo.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?