Terbinafinas, 10mg/g, gelis
Vartojimas: vartoti ant odos
Registratorius: Novartis Finland Oy, Suomija
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Terbinafinas
1. KAS YRA LAMISIL DERMGEL IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Lamisil DermGel yra priešgrybelinis preparatas. Jis naikina odos ligas sukeliančius grybelius. Vaistu galima gydyti epidermofitonų sukeliamas ligas, pvz., pėdų ar kirkšnių epidermofitiją, lygiosios odos trichofitiją bei įvairiaspalvę dedervinę.
Kaip sužinoti, ar sergama grybelių sukelta liga
Pėdų epidermofitija. Ši liga apima tik pėdas, dažniausiai abiejų kojų. Paprastai pažeidžiami tarpupirščiai, tačiau pažeidimas gali apimti ir skliautą, padą ar kitas pėdos dalis. Dažniausiai grybelių pažeista oda įtrūksta ir pleiskanoja, tačiau gali atsirasti ir nedidelis patinimas, pūslelių bei šlapiuojančių opelių. Lamisil geliu patariama gydyti tarpupirščių pažeidimą.
Jeigu atsiranda grybelių sukelta nagų liga (grybelių būna naguose arba po jais) ir dėl to pakinta nagų spalva ir struktūra (jie tampa ploni ir sluoksniuoti), būtina kreiptis į gydytoją, kadangi tokiu atveju Lamisil DermGel netinka. Grybelių sukeltos nagų ligos gydomos Lamisil tabletėmis, kurių galima įsigyti tik pateikus receptą.
Kirkšnių epidermofitija. Ši liga apima tas vietas, kuriose oda raukšlėjasi, ypač jei ji drėgna. Dažniausiai ligos židiniai lokalizuojasi kirkšnyse bei vidiniame šlaunų paviršiuje. Paprastai pažeidžiama dešinė ir kairė pusė, tačiau jų pažeidimas dažniausiai būna skirtingo stiprumo. Liga gali išplisti į blauzdas, sėdmenis ar skrandžio sritį. Ligos židinių gali atsirasti ir kitų vietų odos raukšlėse, pvz., po krūtimis, pažastyse ir kt.
Sergant šia liga minėtose odos vietose atsiranda dėmelių su aiškiais kraštais, gali atsirasti ir pūslelių.
Lygiosios odos trichofitija. Liga gali pažeisti bet kurią odos vietą, tačiau dažniausiai apima galvą, kaklą, veidą ar rankas. Pažeistą odą išberia rausvomis apvalios formos dėmėmis. Pažeidimas gali pleiskanoti.
Įvairaispalvė dedervinė. Ligos apimtoje odoje atsiranda pleiskanotų dėmių, kurios dėl pigmento išnykimo pabąla. Saulėje dėmės išryškėja, kadangi jas supanti oda įdega normaliai. Paprastai liga pažeidžia liemenį, kaklą bei rankas ir po kelių mėnesių gali atsinaujinti, ypač būnant karštame ore arba prakaituojant.
Jeigu dėl infekcinės ligos rūšies abejojama, prieš Lamisil DermGel vartojimą reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką patarimo.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT LAMISIL DERMGEL
Prieš preparato vartojimą būtina perskaityti toliau pateiktą informaciją.
Lamisil DermGel vartoti draudžiama:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) terbinafinui arba bet kuriai pagalbinei gelio medžiagai (jos išvardytos skyriuje “Kas yra Lamisil DermGel ir nuo ko jis vartojamas”).
Jeigu manote, kad alergija yra, informuokite gydytoją prieš vaisto vartojimą.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Lamisil DermGel vartojamas tik iš išorės. Reikia saugotis, kad jo nepatektų į akis, ant veido ar pažeistos odos, kurią alkoholis gali dirginti, pvz., labai sutinusios pažeistos vietos. Jeigu gelio atsitiktinai patenka, akis reikia gerai nuplauti švariu vandeniu. Jeigu poveikis joms neišnyksta, reikia kreiptis į gydytoją.
Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėščioms moterims prieš gydymąsi šiuo medikamentu reikia pasiklausti gydytojo, ar jo vartoti galima.
Kadangi veikliosios gelio medžiagos patenka į motinos pieną, žindymo laikotarpiu Lamisil gelio vartoti negalima.
Vaikai
Vaikų Lamisil DermGel gydyti nerekomenduojama.
Kitų vaistų vartojimas
Geliu gydomos vietos kitais medikamentais tepti negalima.
3. KAIP VARTOTI LAMISIL ODOS GELĮ
Grybelių sukeltą odos pažeidimą Lamisil DermGel reikia tepti kartą per parą, iš viso vieną savaitę. Kad gydymas būtų sėkmingas ir liga neatinaujintų, vaisto būtina vartoti savaitę net tuo atveju, jeigu pažeidimo simptomai palengvėja.
- Nuvalyti ir nudžiovinti pažeidimą ir jį supančią odą, nusiplauti rankas.
- Atsukti tūbelę (jeigu vaisto vartojama pirmą kartą, reikia dangtelio smaigaliu pradurti tūbelės membraną) ir išspausti šiek tiek gelio ant piršto.
- Pažeidimą ir aplink jį esančią odą patepti plonu gelio sluoksniu.
- Vaistą švelniai įtrinti į odą.
- Užsukti tūbelės dangtelį.
- Nusiplauti rankas, kad grybelių nuo jų nepatektų ant nepažeistos odos ar kitų žmonių.
Geliu patepus, grybelių pažeistas odos raukšles galima uždengti marlės tamponu, ypač nakčiai. Tokiu atveju kiekvieną kartą reikia naudoti švarų tamponą.
Odos pažeidimas pradeda mažėti per kelias paras, tačiau visiškai išgyja tik praėjus vienai kitai savaitei po infekcijos išnaikinimo, kartais net po 4 savaičių. Lamisil DermGel veikia ir baigus visą vienos savaitės gydymo ciklą, todėl būklė gerėja ir po jo vartojimo nutraukimo.
Jeigu per 2 savaites nuo gydymo pradžios liga nepalengvėja, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką patarimo.
Gijimo gerinimas
Kad gydymas būtų veiksmingesnis, pažeidimą būtina reguliariai nuvalyti ir nuplauti. Pažeistos vietos nereikėtų įdrėksti, nors ji gali niežėti, kadangi tokiu atveju ji vėl pažeidžiama, todėl gali sulėtėti gijimas arba išplisti infekcija.
Kadangi grybeliais galima užkrėsti kitus žmones, todėl būtina naudotis atskirais rankšluosčiais ir drabužiais, neduoti jų kitiems. Be to, juos reikia dažnai skalbti, kad būtų galima apsisaugoti nuo pakartotino užsikrėtimo.
Lamisil DermGel nurijus
Per apsirikimą Lamisil gelio nuriję, kreipkitės į gydytoją, kad jis paaiškintų, ką tokiu atveju daryti.
Pamiršus pavartoti Lamisil DermGel
Pamiršę geliu pažeidimą patepti įprastiniu laiku, patepkite tuoj pat, kai tik prisiminsite, o toliau vaisto vartokite įprastine tvarka. Jeigu prisiminsite tik atėjus kitos dozės vartojimo laikui, užtepkite tik vieną dozę, o toliau vaisto vartokite įprastine tvarka. Lamisil geliu būtina gydytis tinkamai, kadangi įprastiniu laiku odos netepant, liga gali atsinaujinti.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Lamisil DermGel, kaip ir kiti vaistai, kai kuriems žmonėms gali sukelti šalutinį poveikį. Juo patepta oda kartais gali parausti, dilgčioti arba niežtėti. Kai kurie žmonės preparatui gali būti alergiški. Tokiu atveju vaistas gali sukelti patinimą, skausmą arba išbėrimą. Jeigu toks poveikis pasireiškia, Lamisil vartojimą būtina nutraukti ir kreiptis į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu pasireiškia bet koks neįprastas poveikis, informuokite gydytoją arba vaistininką.
5. Laikymo sąlygos
Lamisil DermGel, kaip ir kitus vaistus, būtina laikyti saugioje, vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant tūbelės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Terbinafinas |
Vaisto stiprumas | 10mg/g |
Vaisto forma | gelis |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant odos |
Registracijos numeris | 01/7263/2 |
Registratorius | Novartis Finland Oy, Suomija |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 2001.03.08 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Lamisil Dermgel 1% gelis
Terbinafinas
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Viename gelio grame yra 10 mg terbinafino.
3. vaisto forma
Gelis
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Dermatomicetų sukelta odos liga.
Įvairiaspalvė dedervinė.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugusiems žmonėms
Grybelių pažeistą odą (abiejų nurodytų indikacijų atveju) lamisilio geliu reikia tepti 1 kartą per dieną. Prieš tepimą pažeistą odą reikia gerai nuvalyti ir nudžiovinti. Pateptą gelį reikia švelniai įtrinti į pažeistą ir aplink ją esančią odą. Jeigu infekcija yra tarp dviejų besitrinančių odos plotų (pvz., po krūtimis, tarpupirščiuose, tarp sėdmenų arba kirkšnyse), pateptą vietą reikia uždengti tamponu, ypač nakčiai.
Įprastinė gydymo trukmė
Lygiosios odos trichofitiją, kirkšnių ar padų epidermofitiją bei įvairiaspalvę dedervinę reikia gydyti 1 savaitę.
Grybelių sukeltos ligos simptomai paprastai pradeda silpnėti po kelių gydymo dienų. Jeigu vaisto vartojama nereguliariai arba gydymas nutraukiamas prieš laiką, liga gali atsinaujinti.
Senyviems žmonėms
Kad pagyvenusiems žmonėms reikėtų keisti dozę arba kad jiems pasireikštų kitoks
negu jauniems nepageidaujamas poveikis, duomenų nėra.
Vaikams
Vaikų gydymo Lamisil Dermgel patirtis yra labai maža, todėl jiems šio vaisto vartoti nerekomenduojama.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs organizmo jautrumas terbinafinui arba bet kuriai kitai Lamisil Dermgel sudedamajai daliai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pažeistą vietą, kurią gali dirginti alkoholis, lamisilio geliu reikia tepti atsargiai.
Vaistas vartojamas tik iš išorės. Patekęs į akis, jis gali dirginti. Jeigu gelio į akis patenka, reikia jas praplauti bėgančiu vandeniu.
Lamisilį būtina saugoti nuo vaikų.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Lamisil Dermgel ir kitų medikamentų sąveikos nepastebėta.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio ir embriotoksinio vaisto poveikio nepastebėta. Žmogaus vaisiaus apsigimimų iki šiol vaistas nesukėlė. Vis dėlto, kadangi nėščių moterų gydymo šiuo medikamentu patirtis yra labai maža, nėštumo laikotarpiu jo galima vartoti tik būtiniausiu atveju.
Terbinafino patenka į motinos pieną, todėl žindyvėms lamisilio gelio vartoti negalima.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Tokių tyrimų duomenų nepateikiama.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Geliu patepta oda gali parausti, niežėti ar dilgsėti, tačiau dėl to preparato vartojimą nutraukti reikia retai. Minėtus simptomus būtina skirti nuo retai pasireiškiančios alerginės reakcijos, dėl kurios gelio vartojimą būtina nutraukti.
4.8Perdozavimas
Lamisilio gelio perdozavimo atvejų nebuvo. Jeigu jo per apsirikimą nuryjama, gali pasireikšti toks pat nepageidaujamas poveikis, kaip ir perdozavus lamisilio tablečių: galvos skausmas ir svaigimas, pykinimas, epigastriumo skausmas.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė. Lokaliai vartojamas priešgrybelinis preparatas
ATC kodas. D01 A
Terbinafinas yra alilamino grupės plataus poveikio priešgrybelinis medikamentas. Jis veiksmingas gydant dermatomicetų, pvz., trichofitonų (pvz., Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton verrucosum, Trichophyton violaceum), Microsporum canis bei Epidermpyton floccosum grybelių sukeltas odos ligas.
Dermatomicetams ir pelėsiniams grybeliams baktericidinį poveikį daro maža terbinafino koncentracija. Mieliagrybiams preparatas daro fungicidinį (pvz., Pityrosporum orbiculare arba Malassezija furfur) arba fungistazinį poveikį (priklauso nuo grybelių rūšies).
Terbinafinas grybelių ląstelėse trikdo sterolio biosintezės pradžią. Dėl to atsiranda ergosterolio trūkumas, ląstelėse susikaupia skvaleno ir grybelis žūva. Terbinafinas veikia slopindamas grybelių ląstelių membranoje esančią skvaleno epoksidazę. Kadangi su citochromo P-450 fermentų sistema šis fermentas nėra susijęs, todėl hormonų ar kitų vaistų metabolizmui terbinafinas poveikio nedaro.
5.2Farmakokinetinės savybės
Lokaliai pavartoto terbinafino rezorbuojama mažiau negu 5 proc. dozės, vadinasi, į organizmą jo patenka labai mažai.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ilgalaikių (trukusių ne ilgiau kaip 1 metus) tyrimų metu sugirdyta 100 mg/kg kūno svorio dienos dozė žiurkėms ir šunims didesnio toksinio poveikio nesukėlė. Nustatyta, kad didelės enteriniu būdu vartojamos dozės organai “taikiniai” yra kepenys ir galbūt inkstai.
2 metus trukusių kancerogeninio vaisto poveikio tyrimų metu pelių patinams (buvo sugirdoma 130 mg/kg kūno svorio dienos dozė) ir patelėms (buvo sugirdoma 156 mg/kg kūno svorio dienos dozė) auglių ar kitokių nuo vaisto poveikio priklausomų pokyčių neatsirado. Žiurkių patinams, 2 metus enteriniu būdu vartojusiems didžiausią tirtą dienos dozę, t. y. 69 mg/kg kūno svorio, padaugėjo kepenų auglių atsiradimo atvejų. Manoma, kad minėtas pokytis gali būti susijęs su peroksizomos proliferacija ir yra specifinis gyvūnų rūšiai, kadangi minėtų tyrimų metu pelėms bei kitų tyrimų metu pelėms, šunims ir beždžionėms jis nepasireiškė.
Beždžionėms, vartojusioms didžiausią tirtą terbinafino dozę (toksinio poveikio nesukelianti dozė joms buvo 50 mg/kg kūno svorio), sutriko akių tinklainės refrakcija. Šis pokytis buvo susijęs su terbinafino metabolito susikaupimu akies audiniuose ir išnyko nutraukus vaisto vartojimą. Histologinių pokyčių akyse nebuvo.
Įprastinių tyrimų in vitro bei in vivo metu mutageninio ar klastogeninio terbinafino poveikio nepastebėta.
Tyrimų metu žiurkių ir triušių vaisingumo ar apskritai dauginimosi funkcijos vaistas nesutrikdė.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Vanduo, etanolis, izopropilmiristatas, polisorbatas 20, karbomeras 934P (be benzeno), sorbitano monolauratas, benzilo alkoholis, natrio hidroksidas, butilintas hidroksitoluenas.
6.2Nesuderinamumas
Tokių tyrimų duomenų nepateikiama.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai (ir vidutinio, ir karšto klimato zonoje).
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Lamisil Dermgel reikia laikyti mažesnėje nei 30 C temperatūroje.
6.5Pakuotė ir jos turinys
Lamisil Dermgel supiltas į aliuminines tūbeles (vidinis jų paviršius padengtas epoksifenolio dervos laku), kurių sandarumą garantuoja membrana ir užsuktas propileninis dangtelis su smaigaliu membranai pradurti.
Vienoje tūbelėje yra 15 g gelio.
6.6Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Žr. 4.2 “Dozavimas ir vartojimo būdas” bei 4.4 “Atsargumo priemonės”. Prieš gelio vartojimą tūbelės dangtelio smaigaliu reikia pradurti membraną.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pas gydytoją ateina žmogelis ir skundžiasi:
- Daktare, turiu alergija odinei avalynei – kai ryte pabundu su batais, labai galvą skauda.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?