Ropinirolis, 0,25mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: GlaxoSmithKline Lietuva, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ropinirolis
1. KAS YRA ROPINIROLE GSK IR KAM JIS VARTOJAMAS
Ropinirole GSK yra skirtas idiopatinei Parkinsono ligai gydyti.
Ropinirolį galima vartoti vieną (be levodopos) ideopatinei Parkinsono ligai gydyti.
Ropinirolį galima vartoti su levodopa “on-off” svyravimams slopinti ir bendrajai levodopos paros dozei sumažinti.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ROPINIROLE GSK
Ropinirole GSK vartoti negalima:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) ropiniroliui arba bet kuriai pagalbinei Ropinirole GSK medžiagai.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jeigu Jūs sergate sunkia širdies ir kraujagyslių sistemos liga;
jeigu Jūs kartu vartojate kraujospūdį mažinančių ir antiaritminių vaistų. Su šiais vaistais ropinirolį, kaip ir kitus dopamino agonistus, skirti atsargiai dėl hipotenzijos, bradikardijos ar kitų aritmijų galimybės;
jeigu Jums yra didžiųjų psichozinių sutrikimų, dopamino agonistų skirti tik tuomet, kai galima nauda viršija riziką.
Gydymo Ropinirole GSK metu ypatingai atidžiai vairuokite ir valdykite mechanizmus. Jeigu jaučiatės pernelyg mieguisti ar Jums būna staigaus miego priepuolių prieš tai nejautus mieguistumo, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, kreipkitės į gydytoją.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Neuroleptikai ir kiti centrinio poveikio dopamino antagonistai, pvz., sulpiridas ar metoklopramidas, gali sumažinti ropinirolio efektyvumą, todėl šių vaistų nereikėtų vartoti kartu.
Farmakokinetinės sąveikos tarp ropinirolio ir L-dopos ar domperidono, dėl kurios reikėtų koreguoti bet kurio vaisto dozę, nestebėta. Nestebėta sąveikos tarp ropinirolio ir kitų vaistų, dažnai vartojamų Parkinsono ligai gydyti, tačiau, kaip įprasta, naują vaistą pridėti prie vartojamo gydymo reikia labai atsargiai. Ropinirolio negalima vartoti su kitais dopamino agonistais.
Tiriant Parkinsono liga sergančius pacientus, kurie kartu vartojo digoksiną, jokios sąveikos, dėl kurios reikėtų koreguoti dozę, nestebėta.
Daugiausia ropinirolio metabolizuoja citochromo P450 fermentas CYP1A2. Parkinsono liga sergančių pacientų farmakokinetikos tyrimais nustatyta, kad ciprofloksacinas didina ropinirolio Cmax ir AUC. Todėl ropinirolį vartojantiems pacientams, kuriems skiriama vaisto, slopinančio CYP1A2 (pvz., ciprofloksacino, enoksacino ar fluvoksamino), arba jo vartojimas nutraukiamas, gali tekti koreguoti ropinirolio dozę.
Parkinsono liga sergančių pacientų farmakokinetinės sąveikos tarp ropinirolio ir teofilino, CYP1A2 substrato, tyrimai neatskleidė nei ropinirolio, nei teofilino farmakokinetikos pokyčių. Todėl nesitikima, kad ropinirolio, vartojamo kartu su kitais CYP1A2 substratais, farmakokinetika gali pakisti.
Nustatyta padidėjusi pacientų, gydytų didelėmis estrogenų dozėmis, ropinirolio koncentracija plazmoje. Asmenys, kuriems taikoma pakaitinė hormonų terapija (PHT), gydyti ropiniroliu pradedami įprastai. Tačiau, nutraukus PHT arba ją pradėjus vartojant ropinirolį, pastarojo dozę gali tekti koreguoti.
Nėra informacijos apie galimą ropinirolio ir alkoholio sąveiką. Vartojant ropinirolio, kaip ir kitų centrinio poveikio vaistų, vartoti alkoholio negalima.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Ropinirolio negalima vartoti nėščiosioms. Tiriant gyvūnus, nustatyta, kad, duodant šio vaisto nėščioms žiurkėms (toksinę patelei dozę), mažėja vaisių kūno svoris – kai dozė yra 60 mg/kg (AUC maždaug 3 kartus didesnis negu didžiausios žmogui skiriamos dozės), didėja palikuonių mirštamumas – kai dozė yra 90 mg/kg (maždaug 5 kartus didesnė) ir atsiranda pirštų sklaidos defektų – kai dozė yra 150 mg/kg (maždaug 9 kartus didesnė). Teratogeninio poveikio žiurkėms nestebėta, kai dozė buvo 120 mg/kg (maždaug 7 kartus didesnė), taip pat nenustatyta poveikio triušių raidai. Ropinirolio poveikis nėščiosioms netirtas.
Ropinirolio negalima skirti žindyvėms, nes jis gali slopinti laktaciją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ropinirole GSK gali sukelti mieguistumą ir staigaus miego priepuolį. Jei Jums pasireiškė šis šalutinius poveikis, nereikėtų vairuoti ir dirbti darbų (pvz., valdyti mechanizmų), kurių metu sumažėjęs budrumas gali sukelti sunkios traumos ar mirties pavojų pačiam sau ar aplinkiniams, tol, kol šie požymiai neišnyks.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Ropinirole GSK medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą
3. KAIP VARTOTI ROPINIROLE GSK
Ropinirole GSK visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama dozę parinkti individualiai atsižvelgiant į vaisto efektyvumą ir toleravimą.
Pacientams, kuriuos vargina mieguistumas, reikia mažinti bet kokią vartojamą vaisto dozę. Pastebėta, kad kitų nepageidaujamų reiškinių pavyksta išvengti sumažinus dozę ir paskui lėčiau ją didinant.
Ropinirolį reikia vartoti 3 kartus per parą, geriausiai valgant, kad būtų mažesnis poveikis virškinimo traktui.
Gydymo pradžia. Pradinė dozė yra po 0,25 mg 3 kartus per parą. Kaip dozę koreguoti per pirmąsias keturias savaites, nurodyta lentelėje.
Savaitės
1-oji
2-oji
3-oji
4-oji
Vienkartinė dozė (mg)
0,25
0,5
0,75
1,0
Bendroji paros dozė (mg)
0,75
1,5
2,25
3,0
Gydymo režimas. Parinkus pradinę dozę, toliau ją galima didinti kas savaitę iki 3 mg per parą. Paprastai ropinirolio padalyta paros dozė suvartojama per 3 kartus.
Gydomasis efektas pasireiškia vartojant 3-9 mg paros dozę, nors pacientams, kuriems vaisto skiriama papildomai, gali prireikti didesnės dozės. Jeigu nepavyksta visiškai kontroliuoti simptomų arba išlaikyti poveikį, ropinirolio dozę galima didinti, kol bus pasiektas reikiamas gydomasis poveikis. Klinikinių tyrimų metu nebuvo tirta didesnė kaip 24 mg paros dozė, todėl jos viršyti negalima.
Kai ropinirolio vartojama kartu su L-dopa, pastarosios dozę laipsniškai galima sumažinti maždaug 20 %. Kai kitas dopamino agonistas keičiamas ropiniroliu, būtina laikytis gamintojo nurodymų, kaip baigti vartoti vaistą prieš pradedant gydyti ropiniroliu. Ropiniroliu, kaip ir kitais dopamino agonistais, gydymą baigti laipsniškai mažinant paros dozių skaičių per 1 savaitę.
Parkinsonizmu sergantiems pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas – 30-50 ml/min), ropinirolio klirensas nepakito, todėl jiems dozės koreguoti nereikia.
Ropinirolio poveikis pacientams, kuriems yra sunkus inkstų (kreatinino klirensas <30 ml/min) ar kepenų nepakankamumas, netirtas. Jiems ropinirolio skirti nerekomenduojama.
Senyvi žmonės. Ropinirolio klirensas būna sumažėjęs vyresniems kaip 65 metų asmenims, tačiau jo dozę senyviems asmenims galima parinkti įprastai.
Vaikai. Vaikai neserga Parkinsono liga, todėl ropinirolio poveikis jiems netirtas ir jo vaikams nekiriama.
Laikykitės gydytojo nurodymų, kaip ir kada vartoti tabletes. Kai pradėsite vartoti Ropinirole GSK, vartojamo vaisto kiekis (dozė) bus laipsniškai didinamas. Įprastinis vaisto kiekis (dozė), vartojamas per pirmąsias 4 savaites, nurodytas lentelėje.
1-oji savaitė
2-oji savaitė
3-ioji savaitė
4-oji savaitė
Rytą
0,25 mg
1 balta tabletė
0,5 mg
2 baltos tabletės
0,75 mg
3 baltos tabletės
1 mg
4 baltos tabletės
Po pietų
0,25 mg
1 balta tabletė
0,5 mg
2 baltos tabletės
0,75 mg
3 baltos tabletės
1 mg
4 baltos tabletės
Vakare
0,25 mg
1 balta tabletė
0,5 mg
2 baltos tabletės
0,75 mg
3 baltos tabletės
1 mg
4 baltos tabletės
Šioje pakuotėje yra keturios tablečių plokštelės, kiekvienai pirmųjų keturių savaičių gydymo savaitei. Tai aiškiai nurodyta – 1-oji savaitė, 2-oji savaitė, 3-ioji savaitė, 4-oji savaitė. Pirmosios Ropinirole GSK vartojimo dienos rytą paimkite plokštelę, pažymėtą “1-oji savaitė” ir išimkite tabletę iš lizdelio, pažymėto “1-oji diena”, “Rytas”. Visą tabletę nurykite užgerdami vandeniu, geriau valgydami. Tabletės nekramtykite. Išgėrę šią tabletę, baltame langelyje po “1-oji diena” galite užrašyti savaitės dieną. Tai padės Jums prisiminti, kada pradėjote vartoti Ropinirole GSK. Toliau iš “1-oji diena” pažymėtos plokštelės išgerkite tabletę per pietus ir vakare. Kitą dieną imkite tabletes iš “2-oji diena” pažymėtos plokštelės ir jas vartokite rytą, per pietus ir vakare. Jūs galite ir toliau įrašyti dienas į baltus langelius, kad geriau prisimintumėte.
Taip vartokite visas 1-osios savaitės tabletes, paskui paimkite 2-osios savaitės plokštelę ir pradėkite nuo “8-oji diena” pažymėtos vietos.
Pastebėsite, kad kiekviename 1-osios savaitės lizdelyje yra 2 tabletės, 3-iosios savaitės plokštelės lizdelyje – 3 tabletės ir 4 savaitės – 4 tabletės. Kiekvienoje pažymėtoje lizdinėje plokštelėje yra visa ryto, pietų ir vakaro dozė.
Visada nurykite visą tabletę užgerdami vandeniu, geriausiai valgydami. Tablečių nekramtykite. Nevartokite daugiau tablečių negu nurodė gydytojas. Po pirmojo mėnesio gydytojas gali laipsniškai padidinti ar sumažinti Jūsų vartojamą Ropinirole GSK kiekį, kad vaistas geriausiai veiktų.
Jeigu manote, kad Ropinirole GSK veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę Ropinirole GSK dozę
Klinikinių tyrimų metu nepasitaikė tyčinio vaisto perdozavimo. Tikėtina, kad, perdozavus ropinirolį, išryškės jo dopaminerginis poveikis. Šį poveikį galima sumažinti tinkamai gydant dopamino antagonistais, pvz., neuroleptikais ar metoklopramidu.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Ropinirole GSK, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Klinikinių tyrimų metu anksti ropiniroliu pradėtiems gydyti pacientams atsiradę dažniausi nepageidaujami reiškiniai, kurie taip pat dažnai ar dažniau stebėti negu placebą vartojusiems pacientams, buvo pykinimas, mieguistumas, kojų edema, pilvo skausmas, vėmimas ir sinkopė.
Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, stebėti ropinirolį vartojant papildomai, buvo diskinezija, pykinimas, haliucinacijos, dispepsija ir sumišimas.
Klinikinių tyrimų metu padėties hipotenzijas, kuri neretai pasireiškia vartojant dopamino agonistus, būna beveik taip pat dažnai vartojant placebą ir ropinirolį. Tačiau stebėtas sumažėjęs sistolinis kraujospūdis, taip pat gali ištikti simptominė hipotenzija ir bradikardija, retkarčiais sunki.
Kaip ir gydant kitais dopaminerginiais vaistais, vaistui patekus į rinką, gauta pranešimų apie labai stiprų mieguistumą ir (ar) staiga prasidėjusį miegą. Šį fenomeną patyrę pacientai negali atsispirti miegui ir būdraudami gali nejausti jokio nuovargio prieš miegą. Nurodoma, kad visiems pacientams šis reiškinys praėjo sumažinus vaisto dozę arba nutraukus vaisto vartojimą. Dauguma šių pacientų kartu vartojo kitus raminamai veikiančius vaistus.
Kai kuriems pacientams, gydomiems Reqiup atsirado potraukis neįprastai elgtis, pvz., neįprastas potraukis lošti azartinius lošimus ar padidintas seksualinis potraukis ir/ar elgesys. Jei Jūs ar šeimos nariai pastebėsite, kad atsiranda neįprastas elgesys, pasakykite savo gydytojui.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI ROPINIROLE GSK
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Ropinirole GSK sudėtis
Veiklioji medžiaga yra ropinirolis. Vienoje tabletėje yra ropinirolio hidrochlorido, atitinkančio 0,25 mg, 1 mg, 2 mg arba 5 mg laisvosios ropinirolio bazės.
Pagalbinės medžiagos yra hidrinta laktozė, mikrokristalinė celiuliozė, kroskarmeliozės natris, magnio stearatas. Keturių stiprumų tabletės yra skirtingos spalvos. Todėl dangalo sudėtis skiriasi. Visų tablečių dangale yra hipromeliozės ir polietilenglikolio.
Ropinirole GSK išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tabletės spalva
Tabletės stiprumas (mg ) ir spalva
0,25
1,0
2,0
5,0
balta
žalia
rausva
mėlyna
Titano dioksidas
Geltonasis geležies oksidas
Raudonasis geležies oksidas
Indigokarmino aliuminis
Polisorbatas 80
Ropinirole GSK tiekiamas nepermatomose PVC/PVC ar PVC/aklaro lizdinėse plokštelėse, supakuotoe į kartoninę dėžutė.
Ropinirole GSK 0,25 mg plėvele dengtų tablečių pakuotėje yra 84 tabletės arba 210 tablečių;
Ropinirole GSK 1 mg plėvele dengtų tablečių pakuotėje yra 21 tabletė arba 84 tabletės
Ropinirole GSK 2 mg plėvele dengtų tablečių pakuotėje yra 21 tabletė arba 84 tabletės;
Ropinirole GSK 5 mg plėvele dengtų tablečių pakuotėje yra 21 tabletė arba 84 tabletės.
Tarptautinis pavadinimas | Ropinirolis |
Vaisto stiprumas | 0,25mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/02/1537 |
Registratorius | GlaxoSmithKline Lietuva, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2002.03.13 |
Vaistas perregistruotas | 2009.04.24 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ropinirole GSK 0,25 mg plėvele dengtos tabletės
Ropinirole GSK 1 mg plėvele dengtos tabletės
Ropinirole GSK 2 mg plėvele dengtos tabletės
Ropinirole GSK 5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra ropinirolio hidrochlorido, atitinkančio 0,25 mg, 1 mg, 2 mg arba 5 mg laisvosios ropinirolio bazės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖFORMA
Plėvele dengta tabletė.
Penkiakampės tabletės. Skirtingo stiprumo tabletes galima atskirti pagal spalvą: 0,25 mg – baltos, 1 mg – žalios, 2 mg – rausvos, 5 mg – mėlynos.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Parkinsono ligai gydyti:
Ropinirolis tinka ankstyvajam pacientų, kuriems reikia dopaminerginių vaistų, gydymui.
Lyginamųjų tyrimų metu ropinirolis buvo veiksmingesnis negu bromokriptinas. Šių vaisų, vartojamų kartu su selegilinu, efektyvumas nesiskyrė.
Ropinirolis leidžia vėliau pradėti vartoti l-dopą, todėl atitolinamos diskinezijos.
Ropinirolis, vartojamas kartu su l-dopa, didina pastarosios efektyvumą, taip pat kontroliuoja “on-off” (didžiausios ir mažiausios koncentracijos) svyravimus ir “pasibaigusios dozės” efektą bei leidžia sumažinti l-dopos dozę.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Rekomenduojama dozę parinkti individualiai atsižvelgiant į vaisto efektyvumą ir toleravimą.
Pacientams, kuriuos vargina mieguistumas, reikia mažinti bet kokią vartojamą vaisto dozę. Pastebėta, kad kitų nepageidaujamų reiškinių pavyksta išvengti sumažinus dozę ir paskui lėčiau ją didinant.
Ropinirolį reikia vartoti 3 kartus per parą, geriausiai valgant, kad būtų mažesnis poveikis virškinimo traktui.
Gydymo pradžia
Pradinė dozė yra po 0,25 mg 3 kartus per parą. Kaip dozę koreguoti per pirmąsias keturias savaites, nurodyta lentelėje.
Savaitės
1-oji
2-oji
3-oji
4-oji
Vienkartinė dozė (mg)
0,25
0,5
0,75
1,0
Bendroji paros dozė (mg)
0,75
1,5
2,25
3,0
Gydymo režimas
Parinkus pradinę dozę, toliau ją galima didinti kas savaitę po 0,5-1 mg 3 kartus per parą (iki 1,5- 3 mg per parą).
Gydomasis efektas gali pasireikšti vartojant 3-9 mg paros dozę. Jeigu nepavyksta visiškai kontroliuoti simptomų arba išlaikyti poveikį, ropinirolio dozę galima didinti (iki didžiausios 24 mg paros dozės), kol bus pasiektas reikiamas gydomasis poveikis. [5 metų dvigubai aklų tyrimų pabaigoje vidutinė efektyvi ropinirolio dozė buvo 16,5 mg per parą]. Nėra nustatyta, ar didesnės nei 24 mg per parą dozės yra saugios ir veiksmingos.
L-dopos, vartojamos kartu su ropiniroliu, dozę laipsniškai galima sumažinti maždaug 20%.
Kai kitas dopamino agonistas keičiamas ropiniroliu, būtina laikytis gamintojo nurodymų, kaip baigti vartoti vaistą prieš pradedant gydyti ropiniroliu.
Ropiniroliu, kaip ir kitais dopamino agonistais, gydymą reikia baigti laipsniškai mažinant paros dozių skaičių per 1 savaitę.
Parkinsonizmu sergantiems pacientams, kuriems buvo lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas – 30-50 ml/min), ropinirolio klirensas nepakito, todėl jiems dozės koreguoti nereikia.
Ropinirolio poveikis pacientams, kuriems yra sunkus inkstų (kreatinino klirensas <30 ml/min) ar kepenų nepakankamumas, netirtas. Jiems ropinirolio skirti nerekomenduojama.
Senyvi žmonės. Vyresniems kaip 65 metų asmenims ropinirolio klirensas būna sumažėjęs, tačiau jiems vaisto dozę galima parinkti įprastai.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas ropiniroliui ir pagalbinėms medžiagoms.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Ropinirolio vartojant, kartais pasireiškia mieguistumas ir miego priepuoliai, ypač pacientams, sergantiems Parkinsono liga. Miegas staiga gali prasidėti dienos aktyvumo metu, kartais be įspėjamųjų požymių ir pacientui nesuvokiant. Ligoniams, sergantiems Parkinsono liga, šis požymis nedažnas. Pacientus, vartojančius ropinirolio, reikia informuoti apie tai ir įspėti, kad atsargiai vairuotų ar valdytų mechanizmus. Žmonėms, kuriems jau buvo mieguistumo ir (ar) staigaus miego priepuolis, vairuoti ar valdyti mechanizmų negalima. Be to, patariama apsvarstyti, ar nereikia mažinti dozės arba nutraukti gydymo.
Ropinirolį dėl jo farmakologinio veikimo atsargiai reikia skirti pacientams, sergantiems sunkia širdies ir kraujagyslių sistemos liga.
Pacientams, kuriems yra didžiųjų psichozinių sutrikimų, dopamino agonistų skirti tik tuomet, kai galima nauda viršija riziką.
Nevaldomų potraukių simptomų, pvz., neįveikiamas potraukis azartiniams lošimams, hiperseksualumas, atsirado pacientams, gydytiems dopaminerginiais vaistais, įskaitant ropinirolį. Literatūroje rašoma, kad toks elgesys dažniausiai atsirasdavo Parkinsono liga sergantiems žmonėms, gydytiems dopaminerginiais vaistais, ypač didesnėmis dozėmis, ir paprastai praeidavo sumažinus vaistų dozę ar nutraukus gydymą. Kai kuriais atvejais gydant ropiniroliu buvo ir kitų veiksnių, pvz., praeityje buvęs kompulsinis elgesys ar tuo pat metu taikomas gydymas dopaminerginiais vaistais.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Neuroleptikai ir kiti centrinio poveikio dopamino antagonistai, pvz., sulpiridas ar metoklopramidas, gali mažinti ropinirolio efektyvumą, todėl šių vaistų nereikėtų vartoti kartu.
Farmakokinetinės sąveikos tarp ropinirolio ir L-dopos ar domperidono, dėl kurios reikėtų koreguoti kurio nors vaisto dozę, nestebėta. Nenustatyta sąveikos tarp ropinirolio ir kitų vaistų, dažnai vartojamų Parkinsono ligai gydyti.
Tiriant Parkinsono liga sergančius pacientus, kartu vartojusių digoksiną, jokios sąveikos, dėl kurios reikėtų koreguoti dozę, nestebėta.
Daugiausia ropinirolio metabolizuoja citochromo P450 fermentas CYP1A2. Parkinsono liga sergančių pacientų farmakokinetikos tyrimais nustatyta, kad ciprofloksacinas didina ropinirolio Cmax ir AUC. Todėl ropinirolį vartojantiems pacientams, kurie pradedami gydyti slopinančiu CYP1A2 (pvz., ciprofloksacinu, enoksacinu ar fluvoksaminu), arba kai šio vaisto vartojimas nutraukiamas, gali tekti koreguoti ropinirolio dozę.
Parkinsono liga sergančių pacientų farmakokinetinės sąveikos tarp ropinirolio ir teofilino, CYP1A2 substrato, tyrimai neatskleidė nei ropinirolio, nei teofilino farmakokinetikos pokyčių. Todėl nesitikima, kad ropinirolio, vartojamo kartu su kitais CYP1A2 substratais, farmakokinetika gali pakisti.
Nustatyta padidėjusi pacientų, gydytų didelėmis estrogenų dozėmis, ropinirolio koncentracija plazmoje. Asmenys, kuriems taikoma pakaitinė hormonų terapija (PHT), ropiniroliu gydyti pradedami įprastai. Tačiau, nutraukus PHT arba ją pradėjus vartojant ropinirolį, pastarojo dozę gali tekti koreguoti.
Nėra informacijos apie galimą ropinirolio ir alkoholio sąveiką. Pacientus, vartojančius ropinirolį, kaip ir ir kitus centrinio poveikio vaistus, reikia įspėti, kad kartu nevartotų alkoholio.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėščiosioms ropinirolio vartoti negalima. Tiriant gyvūnus, nustatyta, kad, duodant šio vaisto apvaisintoms žiurkėms (patelei toksinę dozę), mažėja vaisių kūno svoris – kai dozė yra 60 mg/kg, didėja palikuonių mirštamumas – kai dozė yra 90 mg/kg, atsiranda pirštų sklaidos defektų – kai dozė yra 150 mg/kg. Žiurkėms, gavusioms 120 mg/kg, teratogeninio poveikio nestebėta, taip pat nenustatyta poveikio triušių raidai. Ropinirolio poveikis nėščiosioms netirtas.
Jo negalima skirti žindyvėms, nes jis gali slopinti laktaciją.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Ropiniroliu gydomus pacientus, kuriems būna mieguistumas ir(ar) staigaus miego priepuolių, reikia įspėti, kad nevairuotų ir nedirbtų darbų (pvz., nevaldytų mechanizmų), kurių metu sumažėjęs budrumas gali sukelti sunkios traumos ar mirties pavojų pačiam pacientui ar aplinkiniams, tol, kol kartojasi staigaus miego priepuoliai ir mieguistumas (žr. 4.4 skyrių „Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Klinikinių tyrimų metu pacientams anksti pradėtiems gydyti ropiniroliu dažniausi nepageidaujami reiškiniai, stebėti taip pat dažnai ar dažniau negu placebą vartojusiems pacientams, buvo pykinimas, mieguistumas, kojų tinimas, pilvo skausmas, vėmimas ir sinkopė, dispepsija ir haliucinacijos.
Taip pat dažniausi nepageidaujami reiškiniai, stebėti ropinirolį vartojant papildomai, buvo diskinezija, pykinimas, haliucinacijos ir sumišimas.
Klinikinių tyrimų metu vartojusiesiems placebą ir ropinirolį padėties hipotenzijos, kuri dažnai būna vartojant dopamino agonistus, dažnis ryškiai nesiskyrė. Tačiau stebėta sumažėjęs sistolinis kraujospūdis.
Dopamino agonistai, pvz., bromokriptinas ir pergolidas – ergolino dariniai, buvo susiję su šiais nepageidaujamais reiškiniais – retroperitonine fibroze, eritromelalgija ir plaučių reakcijomis. Ropinirolio cheminė struktūra yra kitokia negu ergolino, ir per klinikinius tyrimus tokių reakcijų nestebėta.
Kaip ir gydant kitais dopaminerginiais vaistais, jau vaistui esant rinkoje, pranešta apie su juo susijusį labai stiprų mieguistumą ir (ar) staiga prasidėjusį miegą. Ropinirolis sukelia mieguistumą ir kartais pernelyg didelį mieguistumą dieną bei staigaus miego priepuolius. Šį fenomeną patyrę pacientai negali atsispirti miegui ir prieš jį būdraudami gali nejausti jokio nuovargio. Prieinamais duomenimis, visiems pacientams šis poveikis praėjo sumažinus vaisto dozę arba vaistą nustojus vartoti. Dauguma šių pacientų kartu vartojo kitus raminamuosius vaistus.
Nedažnas šalutinis poveikis: nevaldomų potraukių simptomai, padidėjęs libido, įskaitant hiperseksualumą, patologinis potraukis azartiniams lošimams (žr. 4.4 skyrių).
4.9 Perdozavimas
Klinikinių tyrimų metu nepasitaikė tyčinio vaisto perdozavimo. Tikėtina, kad, perdozavus ropinirolį išryškės jo dopaminerginis poveikis. Šį poveikį galima sumažinti tinkamai gydant dopamino antagonistais, pvz., neuroleptikais ar metoklopramidu.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – dopamino agonistai, ATC kodas – N04BC04.
Parkinsono ligai būdinga ryškus dopamino trūkumas nigrostriatinėje sistemoje. Ropinirolis sumažina šį trūkumą, stimuliuodamas dryžuotojo kūno dopamino receptorius.
Ropinirolis, veikdamas pogumburį ir hipofizę, slopina prolaktino sekreciją.
Per dvigubai aklus 5 metų tyrimus, kurių metu buvo lyginamas 268 pacientų ankstyvos Parkinsono ligos gydymas ropiniroliu ir l-dopa, diskinezijų ropinirolį (vieną ar papildomai su l-dopa) vartojusiems asmenims buvo daug rečiau negu vartojusiems l-dopą. Diskinezijų tikimybė buvo 4 kartus mažesnė pacientams, randomizuotiems vartoti ropinirolį negu l-dopą (skirtumo santykis 3,8: 95% CI [2,1, 6,9]; p<0,0001); ropinirolį ir l-dopą vartojusiems pacientams diskinezijų dažnis buvo atitinkamai 20% ir 46%. Iš pacientų, kurie baigė tyrimą ir kuriems nereikėjo pridėti l-dopos, asmenims, randomizuotiems vartoti ropinirolį diskinezijos tikimybė buvo 15 kartų mažesnė negu pacientams, randomizuotiems vartoti l-dopą (skirtumo santykis 15,2: 95% CI [6,2, 36,9]; p<0,0001); ropinirolį ir l-dopą vartojusiems pacientams diskinezijų dažnis buvo atitinkamai 5% ir 36%.
Pacientams, baigusiems 5 metų tyrimą, patikimo skirtumo tarp ropinirolio ir l-dopos efektyvumo nenustatyta; ADL gydymo skirtumas nuo pradinio iki galutinio lygio buvo 1,5 (95% CI [-0,1, 3,2]; p=0,08). 34% ropiniroliu gydytų pacientų, baigusių 5 metų tyrimą, iki tyrimo pabaigos vartojo tik vieną vaistą. Visų pacientų vidutinė ropinirolio dozė tyrimo pabaigoje buvo 16,5 mg, gydytų monoterapija – 15,0 mg.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgertas ropinirolis absorbuojasi greitai ir beveik visiškai. Biologinis ropinirolio įsisavinimas yra apie 50%, vidutinė didžiausia vaisto koncentracija susidaro praėjus 1,5 val. (medianinis laikas) po dozės. Nustatyta, kad įvairių asmenų ropinirolio farmakokinetikos rodikliai labai svyravo, tačiau stebėta proporcingai didinamai dozei (terapinėse ribose) didėjanti sisteminė ekspozicija (Cmax ir AUC). Dėl ryškaus lipofiliškumo yra didelis ropinirolio pasiskirstymo tūris (apie 7 l/kg), vidutinis jo pusinės eliminacijos iš sisteminės kraujotakos periodas yra – 6 val. Mažai vaisto jungiasi su baltymais (10-40%). Didžioji ropinirolio dalis eliminuojama metabolizmo būdu, ir daugiausia jo metabolitų pasišalina su šlapimu. Pagrindinis metabolitas mažiausiai 100 kartų silpniau negu ropinirolis veikia tirtų gyvūnų dopaminerginę funkciją.
Vartojant vienkartinę ar kartotines geriamojo ropinirolio dozes, klirensas buvo toks pat. Kaip ir būdinga vaistui, skiriant maždaug kas pusperiodį, vartojant taip kaip rekomenduojama, t.y. 3 kartus per parą, susidaro vidutiniškai 2 kartus didesnė pastovi ropinirolio koncentracija plazmoje negu po vienkartinės dozės.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Bendrasis toksiškumas. Ropinirolio 15-50 mg/kg dozes gerai toleravo laboratoriniai gyvūnai. Toksinį vaisto poveikį lėmė jo farmakologinis aktyvumas (pakitęs elgesys, hipoprolaktinemija, sumažėję kraujospūdis ir širdies susitraukimų dažnis, ptozė ir seilėtekis).
Genotoksiškumas. Atliekant in vitro ir in vivo testų seriją, genotoksinio poveikio nestebėta.
Kancerogeniškumas. Buvo atlikti dviejų metų tyrimai su pelėmis ir žiurkėmis, kurios gavo iki 50 mg/kg vaisto dozę. Pelėms nenustatyta jokio kancerogeninio poveikio. Žiurkėms stebėtas tik vienas su vaistu susijęs pažeidimas – sėklidžių Leydig ląstelių hiperplazija/ adenoma dėl ropinirolio sukeltos hipoprolaktinemijos. Manoma, kad šis pažeidimas yra rūšiai specifiškas ir klinikinis ropinirolio vartojimas nepavojingas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys: hidrinta laktozė, mikrokristalinė celiuliozė, kroskarmeliozės natris, magnio stearatas.
Keturių stiprumų tabletės yra skirtingos spalvos. Todėl dangalo sudėtis skiriasi. Visų tablečių dangale yra hipromeliozės ir polietilenglikolio.
Tabletės spalva
Tabletės stiprumas
0,25
1,0
2,0
5,0
Balta
Žalia
Rausva
Mėlyna
Titano dioksidas
Geltonasis geležies oksidas
Raudonasis geležies oksidas
Indigokarmino aliuminis
Polisorbatas 80
6.2 Nesuderinamumas
Nežinomas.
6.3 Tinkamumo laikas
24 mėnesiai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Nepermatoma PVC/PVC ar PVC/aklaro lizdinė plokštelė. 84 tabletės arba 210 tablečių po 0,25 mg; 21 tabletė arba 84 tabletės po 1 mg; 21 tabletė arba 84 tabletės po 2 mg; 21 tabletė arba 84 tabletės po 5 mg.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Gydytojau, supratau, kodėl man netinka jokie batai, - sako pacientas. - Ant mano kojų dešimt pirštų.
- Balandėli, visi ant kojų turi tiek pirštų.
- Taip? Tris ant vienos ir septynis ant kitos?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?