Deksametazonas, 1mg/ml, akių lašai, tirpalas
Vartojimas: vartoti akims
Registratorius: Sanitas AB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Deksametazonas
1. KAS YRA Deksametazonas SANITAS IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Deksametazonas SANITAS yra akių lašai nuo uždegimo.
Jo vartojama vairių priežasčių sukelto steroidams jautraus vokų, junginės, ragenos ar priekinio akies obuolio segmento uždegimo (įskaitant pooperacinį) arba alergijos trumpalaikiam gydymui.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Deksametazono SANITAS
Deksametazono SANITAS vartoti negalima
Deksametazono vartoti negalima, jeigu yra sergama ragenos arba junginės liga, sukelta grybelių, paprastosios pūslelinės, raupų, vėjaraupių ar kitokie virusų. Medikamento vartoti draudžiama akių tuberkulioze sergantiems ligoniams bei pacientams, kurie yra jiems alergiški deksametazonui arba nors vienai sudedamajai vaisto daliai.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Atsargumo priemonės
Vairuotojai turi žinoti, kad įlašinus deksametazono tirpalo į akis gali atsirasti deginimas, gėlimas ir ašarojimas, daiktai gali būti matomi lyg per miglą. Tokiu atveju vairuoti negalima tol, kol minėti pokyčiai neišnyksta.
Deksametazono akių lašų reikia vartoti atsargiai katarakta, glaukoma, infekcine akių liga, cukriniu diabetu sergantiems ligoniams bei pacientams, kurių ragena ir (arba) odena suplonėjusios. Atsargumas būtinas ir tiems žmonėms, kurių šeimos nariai yra sirgę atviro kampo glaukoma. Jaunesnius kaip 2 metų vaikus deksametazono preparatais patariama gydyti tik būtiniausiu atveju, gydytojo nurodymu ir kiek galima trumpiau (ne ilgiau kaip 5 dienas). Vartojant medikamento, kontaktinių lęšių nešioti nerekomenduojama, kadangi didėja infekcinės akių ligos pavojus.
Jeigu pašalinus ragenos svetimkūnius uždegimas nepasireiškia, deksametazono akių lašų paprastai vartoti nereikia.
Kas 2 - 3 savaites reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju tiems pacientams, kurie deksametazono akių lašų vartoja ilgai. Tokiu atveju galima anksti pastebėti nepageidaujamą medikamento poveikį.
Lašintuvo negalima liesti rankomis ar glausti prie bet kokio paviršiaus. Pamiršus vaisto pavartoti laiku, tai reikia padaryti tuoj pat prisiminus. Jeigu atėjo laikas vartoti kitą,
dozę, pamirštąją reikia praleisti ir toliau preparato vartoti taip, kaip įprasta. Dvigubos dozės vartoti nepatariama.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nors iki šiol deksametazono akių lašai apsigimimų nesukėlė, tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su šio medikamento vartojusiomis nėščiomis moterimis neatlikta. Pagal pavojingumą vartoti nėštumo metu deksametazono akių preparatai priskiriami prie C kategorijos vaistų: nėščioms moterims jų galima vartoti tik būtiniausiu atveju, ir tik gydytojo, kuris yra įsitikinęs, kad gydomasis poveikis bus didesnis už galimą žalą vaisiui, nurodymu.
Nepageidaujamo poveikio žindomiems kūdikiams, kurių motinas gydė deksametazono akių lašais, nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuotojai turi žinoti, kad įlašinus deksametazono tirpalo į akis gali atsirasti deginimas, gėlimas ir ašarojimas, daiktai gali būti matomi lyg per miglą. Tokiu atveju vairuoti negalima tol, kol minėti pokyčiai neišnyksta.
Kitokių vaistų vartojimas
Deksametazono natrio fosfatas gali sąveikauti su kitokiais akių lašais. Dėl šios priežasties pacientas turi perspėti kitokių akių lašų skiriantį gydytoją, kad vartoja deksametazono tirpalo.
Deksametazonas gali silpninti vaistų nuo glaukomos poveikį. Jeigu jo vartojama kartu su anticholinerginiais preparatais, pavyzdžiui, atropinu, gali padidėti akispūdis.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Deksametazono SANITAS medžiagas
Sudėtyje yra benzalkonijaus chlorido. Gali sudirginti akis. Turi nepatekti ant minkštųjų kontaktinių lęšių. Prieš vartojimą kontaktinius lęšius reikia išimti (vėl juos galima įdėti ne anksčiau kaip po 15 min.). Keičia minkštųjų kontaktinių lęšių spalvą.
3. KAIP VARTOTI Deksametazono SANITAS
Deksametazono akių lašų reikia vartoti taip, kaip nurodė gydytojas. Įprastos dozavimo rekomendacijos pateiktos toliau. Dieną į kiekvieną junginės maišelį kas valandą paprastai reikia įlašinti po 1 - 2 lašus deksametazono tirpalo. Naktį po 1 - 2 lašus lašinama kas 2 valandas. Būklei palengvėjus, visą parą preparato galima lašinti po 1 lašą kas 4 valandas, vėliau -- po 1 lašą 3 - 4 kartus per dieną.
Pokyčiai, atsirandantys nutraukus Deksametazono SANITAS vartojimą
Nežinomi.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Deksametazonas SANITAS, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Į akis lašinant deksametazono tirpalo gali padidėti akispūdis, susilpnėti regėjimo aštrumas, susiaurėti regėjimo laukas, suplonėti ragena, prakiurti akies obuolys, atsirasti katarakta, regos nervo pažeidimų (USPDI 1999, 19th ed., I vol., 971 psl.),
antrinė infekcinė akių liga, kurią sukelia grybeliai arba virusai, trumpalaikis akies deginimas bei gėlimas.
Retais atvejais akys parausta ir ašaroja.
Kartais vaisto gali patekti į sisteminę kraujotaką. Paprastai taip nutinka vaikams. Jeigu jie šiuo preparatu gydomi ilgai, gali prasidėti antinksčių funkcijos slopinimas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui
5. KAIP LAIKYTI DeksametazonĄ SANITAS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti draudžiama.
Pradėto vartoti vaisto tinkamumo laikas – 28 dienos.
6. KITA INFORMACIJA
Deksametazono SANITAS sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra – deksametazono natrio fosfatas. Viename ml tirpalo yra 1 mg deksametazono natrio fosfato.
- Pagalbinės medžiagos yra
Benzalkonio chloridas
Boro rūgštis
Natrio tetraboratas
Natrio edetatas
Injekcinis vanduo
Deksametazono SANITAS išvaizda ir kiekis pakuotėje
Į rinką tiekiamas kartono dėžutėje, kurioje yra 5 arba10 ml tirpalo polietileninė talpyklė su lašintuvu
Tarptautinis pavadinimas | Deksametazonas |
Vaisto stiprumas | 1mg/ml |
Vaisto forma | akių lašai, tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti akims |
Registracijos numeris | 97/5043/11 |
Registratorius | Sanitas AB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1997.12.04 |
Vaistas perregistruotas | 2003.01.29 |
1.Vaistinio preparato pavadinimas
Deksametazonas SAnitas 1 mg/ml akių lašai, tirpalas
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
1 ml tirpalo yra 1,315 mg deksametazono natrio fosfato (šis kiekis atitinka 1 mg deksametazono).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Akių lašai, tirpalas.
Skaidrus bespalvis tirpalas.
4. klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Steroidams jautrus vokų, junginės, ragenos ar priekinio akies obuolio segmento uždegimas (įskaitant pooperacinį) arba alergija (preparatu gydoma trumpai).
.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Dieną į kiekvieną junginės maišelį kas valandą paprastai reikia įlašinti po 1 - 2 lašus deksametazono tirpalo. Naktį po 1 - 2 lašus lašinama kas 2 valandas. Būklei palengvėjus, visą parą preparato galima lašinti po 1 lašą kas 4 valandas, vėliau -- po 1 lašą 3 - 4 kartus per dieną.
4.3 Kontraindikacijos
Deksametazonu negalima gydyti paviršinio paprastosios pūslelinės viruso sukelto ragenos uždegimo, grybelių, raupų, vėjaraupių ir kitų virusų sukeltų ragenos bei junginės ligų. Deksametozono akių preparatų negalima skirti akių tuberkulioze sergantiems ligoniams bei pacientams, kurie yra jiems alergiški.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Deksametazono akių lašų reikia skirti atsargiai katarakta, glaukoma, infekcine akių liga, cukriniu diabetu sergantiems ligoniams bei pacientams, kurių ragena ir (arba) odena suplonėjusios. Atsargiai vaisto reikia vartoti ir tiems žmonėms, kurių šeimos nariai yra sirgę atviro kampo glaukoma. Jaunesnius kaip 2 metų vaikus deksametazono preparatais patariama gydyti tik būtiniausiu atveju ir ne ilgiau kaip 5 dienas. Vartojant medikamento, kontaktinių lęšių nešioti nerekomenduojama, kadangi didėja infekcinės akių ligos pavojus.
Jeigu pašalinus ragenos svetimkūnius uždegimas nepasireiškia, deksametazono akių lašų vartoti nepatariama.
Kas 2 - 3 savaites reikėtų tirti tuos pacientus, kurie deksametazono akių lašų vartoja ilgai. Tokiu atveju galima anksti pastebėti nepageidaujamą medikamento poveikį.
Ligonį būtina perspėti, kad jis neliestų lašintuvo rankomis ir neglaustų jo prie bet kokio paviršiaus, o pamiršęs vaisto pavartoti laiku tai padarytų tuoj pat prisiminęs. Jeigu atėjo laikas vartoti kitą dozę, pamirštąją reikia praleisti ir toliau preparato vartoti taip, kaip įprasta. Dvigubos dozės vartoti nepatariama.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Ilgai vartojami deksametazono akių lašai gali didinti akispūdį ir silpninti vaistų nuo glaukomos poveikį.
Jeigu deksametazono tirpalo į akis lašinama ilgai, tai pavartojus anticholinerginių preparatų padidėjusio akispūdžio pavojus tampa didesnis.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su deksametazono akių lašų vartojusiomis nėščiomis moterimis neatlikta. Penkis kartus per dieną vaikingoms pelėms šio preparato lašinant į abi akis, padaugėjo vaisiaus gomurio skeltumo atvejų. Taigi pagal pavojingumą vartoti nėštumo metu deksametazono akių lašai priskiriami prie C kategorijos vaistų: nėščioms moterims jų galima vartoti tik būtiniausiu atveju ir tik gydytojo, kuris yra įsitikinės, kad gydomasis poveikis bus didesnis už galimą žalą vaisiui, nurodymu.
Žindymo laikotarpis
Nepageidaujamo poveikio žindomiems kūdikiams, kurių motinas gydė deksametazono akių lašais, nepastebėta.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Transportą vairuojančius pacientus reikia perspėti, kad įlašinus deksametazono tirpalo į akis gali atsirasti deginimas, gėlimas ir ašarojimas, daiktai gali būti matomi lyg per miglą. Tokiu atveju vairuoti negalima tol, kol minėti pokyčiai neišnyksta.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Į akis lašinant deksametazono tirpalo, gali padidėti akispūdis, susilpnėti regėjimo aštrumas, susiaurėti regėjimo laukas, suplonėti ragena, prakiurti akies obuolys, atsirasti katarakta, regos nervo pažeidimų (USPDI 1999, 19th ed., I vol., 971 psl.), antrinė infekcinė akių liga, kurią sukelia grybeliai arba virusai, trumpalaikis akies deginimas bei gėlimas.
Retais atvejais akys parausta ir ašaroja.
Kartais vaisto gali patekti į sisteminę kraujotaką. Paprastai taip nutinka vaikams. Jeigu jie šiuo preparatu gydomi ilgai, gali prasidėti antinksčių funkcijos slopinimas.
4.9 Perdozavimas
Įlašinus deksametazono akių lašų per daug, specifinių simptomų dažniausiai neatsiranda. Perdozavus šio medikamento, akis patariama praplauti vandeniu.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė. Vaistai nuo uždegimo. Deksametazonas.. ATC kodas ‑ S01BA01.
Veikimas
Deksametazonas prasiskverbia per audinių ląstelių membraną ir prisijungia prie specifinių citoplazmos receptorių. Tokiu būdu atsiranda kompleksas, kuris patenka į ląstelės branduolį ir jungiasi prie jame esančios DNR. Dėl šios priežasties stimuliuojama matricinės RNR transkripcija ir uždegimą slopinančių baltymų sintezė (USPDI 1999, 19th ed., I vol., 967 psl.). Didelės preparato dozės gali sukelti tiesioginį poveikį ląstelių membranoms.
Deksametazonas slopina ląstelių skystosios dalies bei fibrino eksudaciją, audinių infiltraciją, fibroblastų ir kolageno proliferaciją, stabdo naujų kraujagyslių atsiradimą uždegimo pažeistuose audiniuose, mažina kapiliarų sienelių pralaidumą, lėtina epitelinio audinio regeneraciją ir pan.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Deksametazono patenka į akies skysčius, ragenos, rainelės, krumplyno, tinklainės audinius. Vartojant dideles dozes arba vaikus gydant ilgai, preparato gali patekti ir į sisteminę kraujotaką.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kancerogeninis ir mutageninis poveikis
Tyrimų su žmonėmis arba gyvūnais, neatlikta.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Benzalkonio chloridas
Boro rūgštis
Natrio tetraboratas
Natrio edetatas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Pradėto vartoti vaisto tinkamumo laikas – 28 dienos.
6.4 Laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5. Pakuotė ir jos turinys
Vidinė pakuotė. 5 arba 10 ml polietileninė talpyklė su lašintuvu, uždengta užsukamuoju polipropileniniu dangteliu.
Išorinė pakuotė. Kartono dėžutė, kurioje yra viena 5 arba 10 ml polietileninė talpyklė su lašintuvu ir informacinis lapelis.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Gydytojau, supratau, kodėl man netinka jokie batai, - sako pacientas. - Ant mano kojų dešimt pirštų.
- Balandėli, visi ant kojų turi tiek pirštų.
- Taip? Tris ant vienos ir septynis ant kitos?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?