Moksonidinas, 0.2mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Hexal AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Moksonidinas
MoxonidinHEXAL 0,2
MoxonidinHEXAL 0,3
MoxonidinHEXAL 0,4
Plėvele dengtos tabletės
Veiklioji medžiaga – moksonidinas
Sudėtis
Veiklioji medžiaga. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 0,2 mg (MoxonidinHEXAL 0,2), 0,3 mg (MoxonidinHEXAL 0,3) arba 0,4 mg (MoxonidinHEXAL 0,4) moksonidino.
Kitos sudedamosios dalys. Laktozės monohidratas, krospovidonas, povidonas K25, magnio stearatas, hipromeliozė, titano dioksidas (E171), makrogolis 400, raudonasis geležies oksidas (E172).
Vaisto forma
Geriamosios plėvele dengtos tabletės.
MoxonidinHEXAL yra vaistas nuo aukšto kraujo spaudimo.
Registravimo liudijimo turėtojas
HEXAL AG
Industriestrae 25
83607 Holzkirchen, Vokietija
Telefonas +08024 90 80, telefaksas +08024 9 08 12 90
Elektroninio pašto adresas patientenservice@hexal.de
Veikimo būdas
Veiklioji tablečių “MoxonidinHEXAL” medžiaga yra selektyvus imidazolino receptorių agonistas. Įvairių tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad moksonidinas yra junginys, sukeliantis stiprų antihipertenzinį poveikį. Tyrimų duomenimis, kraujo spaudimas sumažėja dėl moksonidino poveikio centrinei nervų sistemai. Nustatyta, kad moksonidinas selektyviai jaudina smegenų kamieno imidazolino receptorius. Imidazolinui jautrūs receptoriai yra susikaupę rostralinėje ventrolateralinėje pailgųjų smegenų dalyje, t. y. struktūroje, kuri kontroliuoja periferinės simpatinės nervų sistemos veiklą. Manoma kad imidazolino receptorių jaudinimas mažina simpatinės nervų sistemos aktyvumą, todėl sumažėja kraujo spaudimas.
Moksonidinas išsiskiria iš kitų simpatikolizinių antihipertenzinių medikamentų, kadangi jo afinitetas alfa2 adrenoreceptoriams, palyginti su imidazolino receptoriais, yra labai mažas. Dėl mažo afiniteto alfa2 adrenoreceptoriams moksonidino raminamasis poveikis yra silpnas; nuo jo burna džiūsta retai.
Žmonėms moksonidinas sumažina sisteminį kraujagyslių pasipriešinimą, todėl sumažėja kraujospūdis. Vaisto antihipertenzinis poveikis buvo įrodytas placebo kontroliuojamais randomizuotais tyrimais, atliktais dvigubai aklu metodu.
Farmakokinetika
Išgertas moksonidinas greitai ir beveik visiškai rezorbuojamas iš virškinimo trakto į kraują. Jo didžiausia koncentracija kraujyje būna po 1 val. Per 24 valandas su šlapimu pašalinama 78 % dozės nepakitusia forma ir 13 % – dehidrinto moksonidino forma. Su išmatomis pašalinama mažiau negu 1 % dozės. Tyrimų in vitro duomenimis, prie plazmos baltymų prisijungia maždaug 7,2 % medikamento.
INDIKACIJOS
Tabletės “MoxonidinHEXAL” vartojamos hipertenzijos gydymui.
KONTRAINDIKACIJOS
Tablečių “MoxonidinHEXAL” draudžiama vartoti, jei padidėjęs jautrumas bet kuriai medžiagai, esančiai tabletės sudėtyje (žr. pagalbinių medžiagų sudėtį) arba yra sunki bradikardija (ramybės metu širdis susitraukinėja rečiau negu 50 kartų per minutę).
ĮSPĖJIMAI IR ATSARGUMO PRIEMONĖS
Jeigu tabletės “MoxonidinHEXAL” yra vartojamas kartu su -adrenoblokatoriumi ir gydymą abiem vaistais reikia nutraukti, pirmiausia būtina nutraukti gydymą -adrenoblokatoriumi ir tik po to – tabletėmis “MoxonidinHEXAL”.
Nors vaistas organizme nesikaupia, ligoniams, kuriems sutrikusi inkstų veikla (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 60 ml/min.) reikia atidžiai stebėti, ypač gydymo pradžioje, tablečių “MoxonidinHEXAL” hipotenzinį poveikį.
Staiga nutraukti tablečių “MoxonidinHEXAL” vartojimą draudžiama.
SĄVEIKA
Tablečių “MoxonidinHEXAL” galima saugiai vartoti su tiazidų grupės diuretikais ir kalcio kanalų blokatoriais. Preparato vartojant su kitokiais vaistais nuo aukšto kraujospūdžio pasireiškia suminis poveikis.
Kadangi tricikliai antidepresantai gali mažinti centrinio poveikio vaistų nuo hipertenzijos veiksmingumą, triciklių antidepresantų bei moksonidino kartu patariama nevartoti. Vaisto farmakodinaminė sąveika su moklobemidu neįrodyta.
Moksonidinas vidutiniškai padidina gebėjimo pažinti sutrikimą pacientams, vartojantiems lorazepamo. Be to, moksonidinas gali stiprinti kartu vartojamų benzodiazepinų raminamąjį poveikį.
Sveikiems savanoriams farmakokinetinės vaisto sąveikos su hidrochlortiazidu, glibenklamidu (gliburidu) ar digoksinu nepastebėta.
NĖŠTUMAS IR ŽINDYMAS
Moksonidino vartojančių nėščių moterų klinikinių stebėjimų neatlikta. Kadangi nepakanka patirties, šio vaisto nėščioms moterims galima vartoti tik tokiu atveju, jei gydymo nauda didesnė už pavojų vaisiui. Ikiklinikinių tyrimų metu apsigimimų bei poveikio dauginimuisi nepastebėta.
Moksonidinas išsiskiria su motinos pienu. Žindyvėms patariama gydymo tabletėmis “MoxonidinHEXAL” metu nežindyti arba nutraukti vaisto vartojimą.
POVEIKIS GEBĖJIMUI VAIRUOTI TRANSPORTĄ IR VALDYTI MECHANIZMUS
Duomenų, rodančių kad moksonidinas daro neigiamą įtaką gebėjimui vairuoti transportą ir valdyti mechanizmus prižiūrėti veikiančius įrenginius, nėra. Pastebėta mieguistumo ir svaigulio atvejų. Į tai reikia atkreipti dėmesį, kai dirbami minėti darbai.
DOZAVIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS
Paprastai iš pradžių per dieną reikia gerti 0,2 mg moksonidino. Didžiausia dienos dozė yra 0,6 mg. Ją reikia gerti per du kartus. Didžiausia vienkartinė dozė yra 0,4 mg. Dienos dozę reikia priderinti kiekvienam pacientui atsižvelgiant į vaisto sukeliamą organizmo reakciją.
Moksonidino vartojimas nuo valgymo laiko nepriklauso.
Dozavimas pagyvenusiems pacientams bei ligoniams, sergantiems inkstų veiklos nepakankamumu
Tarp moksonidino šalinimo ir inkstų klirenso yra reikšmingas priklausomumas. Ligoniams, kuriems nustatytas sunkus inkstų veiklos nepakankamumas (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 30 ml/min.), pastovi vaisto koncentracija plazmoje bei galutinis pusinės eliminacijos periodas būna tris kartus didesnis, negu hipertenzija sergantiems ligoniams, kurių inkstų veikla normali (glomerulų filtracijos greitis didesnis negu 90 ml/min.). Ligoniams, kuriems nustatytas vidutinio sunkumo inkstų veiklos nepakankamumas (glomerulų filtracijos greitis yra 30 – 60 ml/min.), pastovi vaisto koncentracija plazmoje bei galutinis pusinės eliminacijos periodas būna atitinkamai didesnis maždaug 85 % ir 35 %. Abiejose ligonių grupėse didžiausia moksonidino koncentracija plazmoje padidėja tik 50 %. Ligoniams, kurių inkstų veikla nepakankama, daug kartų geriant vaisto, jo kaupimosi organizme nepastebėta, todėl jiems medikamento dozę reikia nustatyti atsižvelgiant į individualų poreikį. Kraujo dialize moksonidino pašalinama mažai.
Manoma, kad nuo amžiaus priklausomi farmakokinetikos pokyčiai klinikai yra nereikšmingi.
PERDOZAVIMAS
Pastebėti keli perdozavimo atvejais. Ne didesnė kaip 16 mg vienkartinė dozė mirties nesukėlė. Perdozavus pasireiškia galvos skausmas, raminamasis poveikis, mieguistumas, hipotenzija, svaigulys, bendrasis silpnumas, bradikardija, burnos džiuvimas, vėmimas, nuovargis, skrandžio skausmas.
Be to, atsižvelgiant į moksonidino farmakologinį poveikį, gali pasireikšti hipertenzija, tachikardija, astenija bei hiperglikemija.
Specifinio priešnuodžio nežinoma, tačiau, atsižvelgiant į moksonidino veikimo būdą, jo sukeltą hipertenziją gali sumažinti arba panaikinti fentolaminas ir tolazolinas, hipotenzijai šalinti reikėtų vartoti skysčio ir dopamino, bradikardijai šalinti gali tikti atropinas. Prireikus vartojama kitokių širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą palakančių priemonių.
NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS
Dažniausiai moksonidino vartojantiems pacientams pasireiškia burnos džiuvimas, galvos skausmas, svaigulys, bendrasis silpnumas bei mieguistumas. Šie simptomai paprastai išnyksta per pirmąsias kelias gydymo savaites. Rečiau moksonidino vartojantiems pacientams sutrinka miegas, atsiranda pykinimas, alerginė reakcija, įskaitant odos išbėrimą bei niežėjimą. Pastebėta pavienių angioedemos atvejų.
NESUDERINAMUMAS
Nepastebėtas.
LAIKYMAS IR NAIKINIMAS
Pasibaigus tinkamumo laikui, vaisto vartoti negalima.
Plėvele dengtas tabletes reikia laikyti vaikams neprieinamoje vietoje.
PAPILDOMA INORMACIJA
Informaciniame lapelyje pateikta tik būtiniausios žinios apie vaistą. Išsamesnės informacijos reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką.
Tarptautinis pavadinimas | Moksonidinas |
Vaisto stiprumas | 0.2mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 04/8380/4 |
Registratorius | Hexal AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2004.04.13 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
MoxonidinHEXAL 0,2
MoxonidinHEXAL 0,3
MoxonidinHEXAL 0,4
Plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 0,2 mg, 0,3 mg arba 0,4 mg moksonidino. Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Plėvele dengtos tabletės.
Išvaizda. Visos tabletės yra apvalios, maždaug 6 mg skersmens. 0,2 mg tabletė yra šviesiai raudona, 0,3 mg – raudona, 0,4 mg – tamsiai raudona.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Lengvos arba vidutinio sunkumo pirminės hipertenzijos gydymas.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugę žmonės
Gydymą reikia pradėti nuo mažiausios dozės. Vidutinė dienos dozė yra 0,2 mg moksonidino. Ją patariama gerti iš ryto. Jei gydomasis poveikis nepakankamas, po trijų savaičių dozę galima didinti, t. y. vartoti 0,4 mg. Ją galima gerti iš karto (geriausiai iš ryto) arba per du kartus (iš ryto ir vakare). Jei po 3 savaičių gydymo pageidaujamas poveikis vis dar nepakankamas, dozę toliau galima didinti iki didžiausios, t. y. 0,6 mg, kurią reikia gerti per du kartus (iš ryto ir vakare). Iš karto reikėtų gerti ne daugiau kaip 0,4 mg (didžiausia vienkartinė dozė), per dieną – 0,6 mg (didžiausia dienos dozė) moksonidino.
Vaisto farmakokinetikai maistas įtakos nedaro.
Moksonidino vartojimas nuo valgymo laiko nepriklauso.
Kadangi nepakanka patirties, moksonidino reikėtų nevartoti jaunesniems negu 16 metų pacientams.
Pagyvenę žmonės
Jei nesutrikusi inkstų veikla, vaistą reikia dozuoti taip pat, kaip jaunesniems žmonėms.
Inkstų veiklos sutrikimas
Jei yra vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimas (glomerulų filtracijos greitis didesnis negu 30 ml/min., bet mažesnis negu 60 ml/min., vienkartinė dozė turėtų būti ne didesnė kaip 0,2 mg, dienos – 0,4 mg moksonidino. Ligoniams, kuriems yra sunkus inkstų veiklos sutrikimas, mokonidino vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).
Kepenų veiklos sutrikimas
Pacientų, sergančių kepenų veiklos sutrikimu, klinikinių stebėjimų neatlikta. Kadangi kepenyse moksonidino metabolizuojama mažai, minėto organo veiklos sutrikimas didesnės įtakos vaisto farmakokinetikai tikriausiai nedaro, todėl ligoniams, sergantiems lengvu arba vidutinio sunkumo kepenų veiklos sutrikimu, moksonidiną reikia dozuoti taip pat, kaip nurodyta suaugusiems žmonėms. Ligoniams, sergantiems sunkiu kepenų veiklos sutrikimu, mokonidino vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas moksonidinui ar bet kuriai pagalbinei tablečių medžiagai.
Sinusinio mazgo silpnumo sindromas ar sinuatrialinė blokada.
Bradikardija (ramybės metu širdis susitraukinėja rečiau negu 50 kartų per minutę).
Sunkus inkstų veiklos sutrikimas (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 30 ml/min., kreatinino koncentracija serume didesnė negu 160 mol/l).
Buvusi angioneurozinė edema.
II arba III laipsnio atrioventrikulinė blokada.
Piktybinė aritmija.
Širdies nepakankamumas (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės”).
Sunki išeminė širdies liga ar nestabili krūtinės angina.
Sunki kepenų liga.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kadangi nepakanka patirties, moksonidino patariama nevartoti, jei yra:
protarpinis šlubavimas;
Raynaudo liga;
Parkinsono liga;
epilepsija;
glaukoma;
depresija;
nėštumas ar žindymo laikotarpis (žr. 4.6 skyrių “Nėštumas ir žindymas”);
per jaunas pacientas, t. y. jaunesnis negu 16 metų.
Jei yra vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimas (glomerulų filtracijos greitis didesnis negu 30 ml/min., bet mažesnis negu 60 ml/min., kreatinino koncentracija serume didesnė negu 105 mol/l, bet mažesnė negu 160 ol/l), būtina nuolat stebėti ypač gydymo pradžioje, moksonidino hipotenzinį poveikį. Tokiems ligoniams dozę reikia nustatyti labai atidžiai.
Nutraukus moksonidino vartojimą, atoveiksmio sukelto kraujo spaudimo padidėjimo iki šiol nepastebėta. Vis dėlto patariama gydymą moksonidinu nutraukti ne iš karto, bet laipsniškai per dvi savaites (žr. 4.2 skyrių “Dozavimas ir vartojimo metodas”).
Jeigu moksonidinas yra vartojamas kartu su -adrenoblokatoriumi ir gydymą abiem vaistais reikia nutraukti, kad per daug nepadidėtų kraujospūdis, pirmiausia būtina nutraukti gydymą -adrenoblokatoriumi ir tik po to paėjus kelioms dienoms – moksonidinu.
Labai atsargiai moksonidino reikia vartoti ligoniams, kuriems yra sunkus smegenų kraujotakos nepakankamumas, periferinės kraujotakos sutrikimas ar kuriuos neseniai ištiko miokardo infarktas.
Kadangi nepakanka klinikinių duomenų, ar ligoniams, sergantiems vidutinio sunkumo širdies nepakankamumu, moksonidino vartoti saugu, nežinoma, todėl tokiems pacientams medikamento reikia vartoti atsargiai.
Žmonėms, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės ir galaktozės rezorbcijos nepakankamumas, šio medikamento vartoti negalima.
Žr. 4.2 skyrių “Dozavimas ir vartojimo metodas” bei 4.5 skyrių “Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika”.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Moksonidino vartojant su kitokiais vaistais nuo aukšto kraujospūdžio pasireiškia stipresnis hipotenzinis poveikis.
Moksonidinas gali stiprinti triciklių antidepresantų (minėtų vaistų kartu patariama nevartoti), vaistų nuo nerimo, alkoholio, raminamųjų bei migdomųjų preparatų poveikį. Jei benzodiazepinų vartojama kartu su moksonidinu, gali pasireikšti stipresnis raminamasis poveikis. Pastarasis medikamentas, vartojamas kartu su lorazepamu, šiek tiek mažina pacientų gebėjimą pažinti.
Moksonidinas šalinamas per inkstų kanalėlius sekrecijos būdu, todėl jis gali sąveikauti su kitais minėtu būdu šalinamais vaistais, pvz., rusmenės preparatais, insulinu, sulfanilkarbamidu, nitratų dariniais, preparatais nuo reumato, hiperglikemijos, virškinimo trakto opų, alopurinoliu, kolchicinu, probenecidu, skydliaukės ekstraktais. Tolazodinas gali mažinti moksonidino poveikį. Ši sąveika priklauso nuo dozės.
4.6. Nėštumas ir žindymas
Moksonidino vartojančių nėščių moterų klinikinių stebėjimų neatlikta. Tyrimų su gyvūnais metu pastebėtas toksinis poveikis dauginimuisi (žr. 5.3 skyrių “Ikiklinikinių saugumo turimų duomenys”). Ar vaistas pavojingas žmogui, nežinoma. Moksonidino nėščioms moterims galima vartoti tik būtiniausiu atveju.
Moksonidinas išsiskiria su motinos pienu, todėl žindyvėms šio preparato reikėtų nevartoti.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti arba valdyti mechanizmus
Moksonidino įtaka gebėjimui vairuoti transportą ar valdyti mechanizmus neištirta, tačiau medikamentas gali sukelti mieguistumą ir svaigulį. Į tai reikia atsižvelgti, jei dirbami minėti darbai.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Dažniausiai, ypač gydymo pradžioje, gali džiūti burna, skaudėti galvą, atsirasti svaigulys, bendrasis silpnumas bei mieguistumas. Vaisto vartojant toliau, paprastai minėtų simptomų dažnumas ir stiprumas sumažėja.
Labai dažnas
(> 1 iš 10)
Dažnas
(> 1 iš 100, <1 iš 10)
Nedažnas
(> 1 iš 1000, <1 iš 100)
Labai retas
<1 iš 10000), įskaitant pavienius atvejus)
Psichikos sutrikimas
Mąstymo pokyčiai
Depresija, nerimas
Nervų sistemos sutrikimas
Mieguistumas, galvos skausmas, svaigulys
Miego sutrikimas
Raminamasis poveikis
Virškinimo trakto sutrikimas
Pykinimas, vidurių užkietėjimas ir kitokie virškinimo trakto negalavimai
Bendrieji sutrikimai
Burnos džiūvimas
Astenija
Įvairių sričių edema, kojų silpnumas, angioedema, trumpalaikis sąmonės išnykimas, skysčio susikaupimas, blogas apetitas, paausio skausmas
Inkstų ir šlapimo latakų sistemos sutrikimas
Šlapimo susilaikymas ar nelaikymas
Odos ir poodinių audinių pažeidimas
Alerginė odos reakcija
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimas
Kepenų reakcija (uždegimas, tulžies stazė)
Akių pažeidimas
Akių sausumo ar deginimo pojūtis
Kraujagyslių sistemos sutrikimas
Kraujagyslių išsiplėtimas
Ortostatinė ar kitokia hipotenzija, galūnių parestezija, Raynaudo sindromas, periferinės kraujotakos sutrikimas
Endokrininės sistemos sutrikimas
Ginekomastija, impotencija, susilpnėjęs lytinis potraukis
4.9. Perdozavimas
Pastebėtas vienas netyčinio perdozavimo atvejis. 2 metų vaikas išgėrė nežinomą kiekį moksonidino. Manoma, kad tai galėjo būti daugiausiai 14 mg. Vaikui atsirado tokių simptomų: raminamasis poveikis, koma, hipotenzija, miozė, kvėpavimo sutrikimas. Skrandžio plovimo, gliukozės infuzijos, dirbtinės plaučių ventiliacijos ir kitų priemonių pagalba per 11 valandų minėti simptomai visiškai išnyko.
Atsižvelgiant į moksonidino farmakodinaminį poveikį, suaugusiems žmonėms gali pasireikšti raminamasis poveikis, hipotenzija, ortostatinės reguliacijos sutrikimas, bradikardija, burnos džiūvimas. Retai gali atsirasti vėmimas ir paradoksinis kraujospūdžio padidėjimas.
Jei yra sunkus perdozavimas, dėl galimo sąmonės sutrikimo ir kvėpavimo slopinimo patariama pacientą atidžiai stebėti. Teikiant pagalbą mažinama vaisto rezorbcija, pvz., išplaunamas skrandis (jei po perdozavimo praėjo nedaug laiko), duodama gerti aktyvuotos anglies, vidurių laisvinamųjų vaistų, ir taikomas simptominis gydymas.
Specifinio priešnuodžio nežinoma. Be bendrųjų palaikomųjų priemonių (skysčių leidimo į veną, katecholaminų), dalį moksonidino perdozavimo simptomų gali pašalinti alfa2 adrenoreceptorių blokatorius fentolaminas. Jo poveikis priklauso nuo dozės. Jei yra sunki bradikardija, rekomenduojama vartoti atropino.
5. Farmakologinės savybės
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė. Antihipertenzinis vaistas. Centrinio poveikio antiadrenerginis preparatas.
ATC kodas. C02AC.
Įvairių tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad moksonidinas yra junginys, sukeliantis stiprų antihipertenzinį poveikį. Tyrimų duomenimis, kraujo spaudimas sumažėja dėl moksonidino poveikio centrinei nervų sistemai.
Nustatyta, kad moksonidinas selektyviai prisijungia prie smegenų kamieno I1 imidazolino receptorių. Imidazolinui jautrūs receptoriai yra susikaupę rostralinėje ventrolateralinėje pailgųjų smegenų dalyje, t. y. struktūroje, kuri kontroliuoja periferinės simpatinės nervų sistemos veiklą. Manoma, kad dėl vaisto sąveikos su I1 imidazolino receptoriais mažėja simpatinės nervų sistemos aktyvumas. Šis pokytis pastebėtas ištyrus širdies, žarnų ir inkstų simpatinių nervų aktyvumą.
Moksonidinas išsiskiria iš kitų simpatikolizinių antihipertenzinių medikamentų, kadangi jo afinitetas alfa2 receptoriams, palyginti su I1 imidazolino receptoriais, yra labai mažas. Manoma, kad alfa2 receptoriai yra tarpinė grandis, per kurią centrinio poveikio vaistai nuo hyipertenzijos sukelia dažniausią nepageidaujamą poveikį, t. y. burnos džiuvimą ir raminamąjį poveikį.
Vaistas sumažina vidutinį sistolinį ir diastolinį kraujo spaudimą ramybės ir fizinio krūvio metu.
Ar moksonidinas daro įtaką sergamumui ir mirštamumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų, nežinoma.
5.2. Farmakokinetika
Rezorbcija
Išgertas moksonidinas greitai rezorbuojamas iš virškinimo trakto. Žmogaus organizmas rezorbuoja maždaug 90 % išgertos dozės. Maistas moksonidino farmakokinetikai įtakos nedaro. Vaistas beveik nesuyra pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu, todėl jo biologinis prieinamumas yra 88 %.
Pasiskirstymas
Prie plazmos baltymų prisijungia tik maždaug 7 % moksonidino. Jo tariamasis pasiskirstymo tūris (Vdss) yra 1,8 (± 0,4 l/kg). Išgėrus plėvele dengtą tabletę, didžiausia moksonidino koncentracija plazmoje atsiranda per 30 – 180 min.
Metabolizmas
Metabolizuojama tik 10 – 20 % dozės. Metabolizmo metu dažniausiai atveriamas imidazolino žiedas, todėl atsiranda 4,5-dehidromoksonidinas ir aminometanamidinas. Kraujo spaudimą 4,5-dehidromoksonidinas mažina maždaug 10 kartų, aminometanamidinas – 100 kartų silpniau, negu moksonidinas.
Šalinimas
Beveik visas moksonidinas ir jo metabolitai yra šalinami su šlapimu. Per pirmas 24 valandas su šlapimu pašalinama daugiau negu 90 %, su išmatomis – maždaug 1 % dozės. Nepakitusia forma šalinama 50 – 75 % moksonidino. Vidutinis vaisto pusinės eliminacijos iš plazmos periodas trunka 2,2 – 2,3 valandos, vidutinė pusinės eliminacijos periodo per inkstus trukmė yra 2,6 – 2,8 valandos.
Ligoniams, sergantiems vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimu (glomerulų filtracijos greitis 30 – 60 ml/min.), AUC (plotas, kurį koordinačių sistemoje riboja vaisto koncentracijos ir laiko kreivė) padidėja 85 % ir klirensas sumažėja 52 %. Tokiems ligoniams būtina koreguoti dozavimą: per dieną jiems galima gerti ne daugiau kaip 0,4 mg, iš karto – ne daugiau kaip 0,2 mg preparato.
Jei yra sunkus inkstų veiklos sutrikimas (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 30 ml/min.), vaisto klirensas sumažėja 68 % ir pusinės eliminacijos periodas gali trukti net 7 valandas. Tokiems ligoniams vaisto vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).
Farmakokinetika vaikams
Vaikams farmakokinetikos tyrimų neatlikta.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastinių ikiklinikinių medikamento saugumo, daugkartinių dozių toksiškumo, gebėjimo skatinti mutaciją ir auglių atsiradimą bei toksinio poveikio dauginimuisi tyrimų su gyvūnais metu specifinio pavojaus žmonėms nenustatyta.
Toksinio poveikio dauginimuisi tyrimų su žiurkėmis, kurios vartojo ne didesnę kaip 6,4 mg/kg kūno svorio dozę, metu poveikio vaisingumui nepastebėta. Tyrimų su žiurkėmis, kurioms buvo sugirdoma 27 mg/kg kūno svorio arba mažesnė dozė, ir triušiais, kuriems buvo sugirdoma ne didesnė kaip 4,9 mg/kg kūno svorio dozė, duomenimis, moksonidinas teratogeninio poveikio nesukelia. Žiurkių, kurioms buvo sugirdoma 9 mg/kg kūno svorio arba mažesnė dozė, moksonidinas vaisiaus ir atsivestų jauniklių vystymosi nesutrikdė.
1.Farmaciniai duomenys
1.1.Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Laktozės monohidratas, krospovidonas, povidonas K25, magnio stearatas.
Dangalo sudėtis
Hipromeliozė, titano dioksidas (E171), makrogolis 400, raudonasis geležies oksidas (E172).
1.2.Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
1.3.Tinkamumo laikas
2 metai.
Pasibaigus tinkamumo laikui medikamento vartoti draudžiama.
1.4.Specialios laikymo sąlygos
Vaistą reikia laikyti ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje.
1.5.Pakuotės pobūdis ir turinys
PVC, PVDC ir aliuminio lizdinės pakuotės lakštai
Pakuotė, kurioje yra 10,20,28,30,50,98, 100, 400 (20 x 20 arba 10 x 40, tik gydymo įstaigai) plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, mano vyras serga kažkokia liga: aš jam valandomis pasakoju visokius dalykus, o paskui paaiškėja, kad jis nei žodžio negirdėjo!
- Ponia, tai visai ne liga - tai dievo dovana!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?