Nikotinas, 7mg/24 val., transderminis pleistras
Vartojimas: vartoti ant odos
Registratorius: GlaxoSmithKline Export Ltd., Jungtinė Karalystė
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Nikotinas
1. Kas yra NiQuitin ir kam jis vartojamas
NiQuitin yra stačiakampio formos permatomi pleistrai, klijuojami ant odos. Jie gaminami trejopo stiprumo.
Pirmajam gydymo etapui vartojami NiQuitin 21 mg/ 24 val. transderminiai pleistrai. Viename transderminiame 22 cm² pleistre yra 114 mg nikotino (5,1 mg/cm2). Per 24 valandas išsiskiria 21 mg nikotino.
Antrajam gydymo etapui vartojami NiQuitin 14 mg/ 24 val. transderminiai pleistrai. Viename transderminiame 15 cm² pleistre yra 78 mg nikotino (5,1 mg/cm2). Per 24 valandas išsiskiria 14 mg nikotino.
Trečiajam gydymo etapui vartojami NiQuitin 7 mg/ 24 val. transderminiai pleistrai. Viename transderminiame 7 cm² pleistre yra 36 mg nikotino (5,1 mg/cm2). Per 24 valandas išsiskiria 7 mg nikotino.
Vieno stiprumo (vienam gydymo etapui skirti) pleistrai pakuojami atskirai. Vienoje pakuotėje yra 7 arba 14 pleistrų, supakuotų atskiruose paketėliuose (viena pakuotė skirta vienai ar dviem savaitėms).
NiQuitin pleistrai aprūpina organizmą nikotinu, todėl yra trumpalaikio poveikio priemonė, padedanti mesti rūkyti, nes pakeičia nikotiną, kuris į organizmą patektų rūkant cigaretes. Šie pleistrai padeda mažinti potraukį rūkyti ir nemalonius simptomus, kurių atsiranda kai kuriems rūkaliams, kai jie mėgina atsikratyti šio žalingo įpročio. Vartojant NiQuitin, organizme susidaro tam tikras nikotino kiekis, kuris yra paprastai mažesnis nei rūkant cigaretes.
Gaminami trejopo stiprumo NiQuitin pleistrai. Ilgainiui nikotino poreikis organizmui silpnėja, todėl 10 savaičių galima mažinti pleistrų stiprumą, kol poreikis juos vartoti visai išnyks. Ši laipsniška dozės mažinimo tvarka suteikia galimybę pamažu atsikratyti organizmo poreikio nikotinui.
2. Kas žinotina prieš vartojant NiQuitin
NiQuitin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija nikotinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu nerūkote arba rūkote retkarčiais;
- jaunesniems kaip 12 metų vaikams;
- jeigu neseniai Jus ištiko miokardo infarktas ar insultas*;
- jeigu Jums yra greitas neritmiškas širdies plakimas, nestabili ar progresuojanti krūtinės angina (skausmas krūtinėje) ar neprogresuojanti krūtinės angina*.
* Esant šiai būklei, gydytojas turi patarti.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu Jūs esate 12–17 metų amžiaus;
- jeigu Jūs esate nėščia, ketinate pastoti arba žindote kūdikį*;
- sutrikusi Jūsų širdies veikla ar kraujotaka, įskaitant širdies nepakankamumą ir stabilią krūtinės anginą, arba padidėjęs kraujospūdis;
- sergate ar anksčiau sirgote dermatitu arba kita odos liga;
- sergate sunkia kepenų arba inkstų liga;
- sergate skrandžio opalige arba yra sustiprėjusi skydliaukės funkcija;
- sergate cukriniu diabetu ir vartojate insulino - jeigu sergate cukriniu diabetu, pradėjus vartoti nikotino pleistrą, Jums reikia stebėti savo cukraus kiekį kraujyje dažniau nei įprasta; gali kisti insulino ar kito vaisto, kuriuo gydomas cukrinis diabetas, poreikis;
- Jums diagnozuotas antinksčių navikas (feochromocitoma);
- vartojate kofeino, teofilino, imipramino, pentazocino, fenacetino, fenilbutazono, takrino, klomipramino, vaistų nuo bronchinės astmos ar padidėjusio kraujospūdžio, kadangi sumažėjus nikotino kiekiui organizme, gali keistis reakcija į šių vaistų poveikį.
Visais aukščiau išvardytais atvejais NiQuitin pleistrus vartoti galima tik gydytojui paskyrus.
* Nėščios ar kūdikį žindančios moterys turėtų mesti rūkyti nenaudodamos nikotino turinčių preparatų, pvz., pleistrų ar kramtomosios gumos.
Kiti vaistai ir NiQuitin
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
NiQuitin poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
3. KAIP VARTOTI NiQuitin
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu manote, kad NiQuitin veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Visais atvejais, bandant mesti rūkyti ir vartojant NiQuitin pleistrų, būtina visiškai nerūkyti. Net surūkius tik vieną cigaretę, tikimybė mesti rūkyti mažėja. Kartu su nikotino pleistrais negalima vartoti jokių kitų nikotino turinčių preparatų, pvz., kramtomosios gumos.
Suaugusiems žmonėms, įskaitant senyvo amžiaus pacientus
Jei surūkote daugiau kaip 10 cigarečių per parą, reikia gydytis tokia tvarka:
pirmąjį etapą 6 savaites vartojama NiQuitin 21 mg/ 24 val.;
antrąjį etapą 2 savaites vartojama NiQuitin 14 mg/ 24 val.;
trečiąjį etapą 2 savaites vartojama NiQuitin 7 mg/ 24 val.
Jei surūkote 10 ar mažiau cigarečių per parą, gydytis pradedama nuo antrojo etapo:
antrąjį etapą 6 savaites vartojama NiQuitin 14 mg/ 24 val.;
trečiąjį etapą 2 savaites vartojama NiQuitin 7 mg/ 24 val.
Norint, kad gydymas būtų veiksmingas, reikia nuosekliai laikytis dozės mažinimo plano.
Vis dėlto NiQuitin pleistrų nepatartina vartoti be pertraukos daugiau kaip 10 savaičių. Jei vėl pradėjote rūkyti, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, ką reikėtų daryti, kad kitas NiQuitin vartojimo kursas būtų veiksmingesnis.
Tam, kad NiQuitin pleistras gerai priliptų, jį reikia klijuoti ant švarios, sausos ir neplaukuotos odos. Pleistro nepatartina klijuoti ant vietų, kur oda raukšlėjasi (pvz., ant sąnarių) arba lankstosi judant. Taip pat nereikėtų klijuoti ant paraudusios, pažeistos ar sudirgintos odos.
Neišimkite NiQuitin pleistro iš sandaraus apsauginio paketėlio, kol nesate pasirengę jo vartoti.
Atsargiai, kad nepažeistumėte pleistro, nukirpkite išilgai punktyrinės linijos ir atidarykite paketėlį.
Atsargiai išimkite pleistrą. Lipniąją sidabro spalvos pleistro pusę, kuria jis klijuojamas ant odos, dengia permatomas apsauginis sluoksnis.
Laikydami pleistrą šia puse prieš save, nuplėškite pusę jo apsauginio sluoksnio (pradėkite nuo vidurio). Laikydami už išorinio pleistro krašto, nuplėškite kitą apsauginio sluoksnio pusę (sidabro spalvos pusės stenkitės neliesti).
NiQuitin pleistrą tuoj pat priklijuokite lipniąja puse prie odos, stipriai prispauskite delnu ir palaikykite ne mažiau kaip 10 sekundžių. Patikrinkite, ar jis (ypač kraštai) gerai prilipo.
Klijuodami NiQuitin pleistrą, nelieskite akių ir nosies. Baigę šią procedūrą, visada nusiplaukite rankas vien vandeniu. Nevartokite muilo, nes jis gali didinti nikotino rezorbciją.
Tinkamai priklijuotam NiQuitin pleistrui vanduo nekenkia. Su priklijuotu pleistru galima neilgai maudytis vonioje, plaukioti ar praustis po dušu.
Kaip pakeisti pleistrą
Naujas pleistras klijuojamas vieną kartą per parą, maždaug tuo pačiu laiku (geriausia vos pabudus). Kiekvieną kartą pleistrą reikia klijuoti ant kitos odos vietos. Neklijuokite jo toje pačioje vietoje nepraėjus 7 paroms.
Nuėmę pleistrą, sulenkite jį pusiau (lipniąja puse į vidų) ir įdėkite į paketėlį, iš kurio išėmėte naują pleistrą. Paketėlį su naudotu pleistru išmeskite vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.
NiQuitin pleistrai paprastai gerai prilimpa prie odos, tačiau kartais gali atsiklijuoti. Jei jis nukrenta per anksti, priklijuokite naują ant kitos neplaukuotos, švarios ir sausos odos vietos. Toliau pleistrus vartokite kaip nurodyta.
Jei norite, prieš miegą pleistrą galite nuimti (palaikę apie 16 valandų), o pabudę prisiklijuoti naują. Tačiau jį laikant 16 valandų, lėčiau silpnėja potraukis rūkyti pabudus, kurį jaučia kai kurie rūkaliai.
Ką daryti pavartojus per didelę NiQuitin dozę?
Vienu metu negalima klijuoti daugiau kaip vieno pleistro. Per didelis nikotino kiekis gali pakenkti. Priklijavus keletą pleistrų ir kartu vartojant kitų nikotino turinčių preparatų, pvz., kramtomosios gumos, arba toliau rūkant, galima perdozuoti nikotino.
Šie pleistrai netinka vaikams ir retkarčiais rūkantiems ar nerūkantiems žmonėms, nes yra rizika perdozuoti nikotino.
Jei manote, kad perdozavote nikotino, arba jei vaikas nurijo ar prisiklijavo NiQuitin pleistrą, nuplėškite jį (juos) nuo odos, nuplaukite ją vien vandeniu ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jei įmanoma, parodykite gydytojui šio vaisto pakuotę arba pakuotės lapelį.
Pamiršus pavartoti NiQuitin
Jei užmiršote pakeisti pleistrą reikiamu laiku, pakeiskite jį, kai tik apie tai prisiminsite, o vėliau pleistrus vartokite kaip nurodyta.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Vartojami rekomenduojamomis dozėmis NiQuitin nesukėlė jokio sunkaus šalutinio poveikio.
Metus rūkyti gali pasireikšti kai kurių simptomų, pvz., silpnumas, galvos svaigimas, galvos skausmas, kosulys ar į gripą panašūs negalavimai, nuotaikos pokyčiai, nemiga, depresija, dirglumas, nervingumas, mieguistumas, neramumas, nerimastingumas, sutrikusi koncentracija, miego sutrikimai.
Kitas šalutinis poveikis yra nurodytas žemiau – jis yra sugrupuotas pagal atsiradimo dažnį.
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškė daugiau negu 1 iš 10 gydomų žmonių):
- vietinė reakcija uždėjus vaistų;
- miego sutrikimai, įskaitant neįprastus sapnus ir nemigą;
- pykinimas, vėmimas;
- galvos skausmas;
- svaigulys.
Dažnas šalutinis poveikis (pasireiškė daugiau negu 1 iš 100, bet mažiau negu 1 iš 10 gydomų žmonių):
- nervingumas;
- drebulys;
- dusulys;
- kosulys;
- gerklės patinimas arba skausmas;
- nevirškinimas;
- pilvo skausmai;
- viduriavimas;
- vidurių užkietėjimas;
- padidėjęs prakaitavimas;
- burnos sausmė;
- sąnarių, raumenų, krūtinės, galūnių skausmai;
- nuovargis, silpnumas;
- palpitacija (padidėjęs širdies plakimas).
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškė daugiau negu 1 iš 1 000, bet mažiau negu 1 iš 100 gydomų žmonių):
- alerginė reakcija.
Labai retas šalutinis poveikis (pasireiškė mažiau negu 1 iš 10 000 gydomų žmonių):
- odos reakcija;
- padidėjęs odos jautrumas saulės šviesai;
- sunkios alerginės reakcijos simptomai tarp jų staigus švokštimas ir spaudimo jausmas krūtinėje, bėrimas ir alpimas.
Odos vietoje, ant kurios buvo klijuotas pleistras, gali atsirasti nedidelis paraudimas, niežėjimas, deginimas ir dilgsėjimas. Paprastai šie simptomai greitai išnyksta pašalinus pleistrą.
Kai kada pleistro klijavimo vietoje gali pasireikšti sunkesnė reakcija. Jei taip atsitiktų, daugiau nevartokite šių pleistrų ir kreipkitės į gydytoją.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel.: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti NiQuitin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant paketėlio ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Atsiradus paketėlio pažeidimų, NiQuitin pleistro vartoti negalima.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
NiQuitin sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra nikotinas.
NiQuitin 7 mg/ 24 val. transderminis pleistras
Viename transderminiame 7 cm² pleistre yra 36 mg nikotino (5,1 mg/cm2). Per 24 valandas išsiskiria 7 mg nikotino.
- Pagalbinės medžiagos yra etilenvinilo acetato kopolimeras, polietilentereftalato ir etilenvinilo acetato plėvelė, didelio tankio polietileno plėvelė, poliizobutileno laminatas, baltas rašalas.
NiQuitin išvaizda ir kiekis pakuotėje
NiQuitin yra stačiakampio formos pleistras sudarytas iš skaidraus pagrindo ir permatomo, prieš vartojimą nuplėšiamo, išorinio apsauginio sluoksnio. Ant NiQuitin 7 mg/ 24 val. transderminio pleistro pagrindo baltu rašalu užrašyta „NCQ 7“.
Kartoninėje dėžutėje yra 7 arba 14 pleistrų. Kiekvienas pleistras įdėtas į laminuotą paketėlį.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Nikotinas |
Vaisto stiprumas | 7mg/24 val. |
Vaisto forma | transderminis pleistras |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant odos |
Registracijos numeris | LT/1/99/0366 |
Registratorius | GlaxoSmithKline Export Ltd., Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 1999.12.09 |
Vaistas perregistruotas | 2013.12.05 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
NiQuitin 7 mg/ 24 val. transderminis pleistras
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename transderminiame 7 cm² pleistre yra 36 mg nikotino (5,1 mg/cm2). Per 24 valandas išsiskiria 7 mg nikotino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Transderminis pleistras.
Pleistras yra stačiakampio formos ir sudarytas iš skaidraus pagrindo ir permatomo, prieš vartojimą nuplėšiamo, išorinio apsauginio sluoksnio. Ant pleistro pagrindo baltu rašalu užrašyta „NCQ 7“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
NiQuitin vartojamas nikotino abstinencijos simptomams, įskaitant nenumaldomą norą rūkyti, lengvinti. Jei yra galimybė, metus rūkyti NiQuitin turėtų būti vartojamas kartu su elgsenos programa.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Pleistrus reikia vartoti kaip toliau nurodyta. Prieš pradėdami gydytis, pacientai turi būti nusiteikę mesti rūkyti. Nors metant rūkyti labai tikėtina, kad pacientas vėl pradės rūkyti, tačiau šiuo laikotarpiu pacientams rūkyti yra draudžiama. Tuo metu negalima vartoti jokių kitų nikotino produktų. Kartu rekomenduojama elgsenos programa, nes ji yra naudinga metant rūkyti.
Suaugę (įskaitant senyvo amžiaus) pacientai
NiQuitin pleistrą reikia klijuoti vieną kartą per parą tuo pačiu laiku (geriausia vos pabudus) ant neplaukuotos, švarios, sausos odos ir laikyti 24 valandas. Iš apsauginio paketėlio išimtą NiQuitin pleistrą reikia iš karto klijuoti ant odos. Nereikėtų jo klijuoti ant pažeistos, paraudusios ar sudirgintos odos. Po 24 valandų pleistrą reikia nuplėšti ir kitoje vietoje užklijuoti naują. Pleistro negalima laikyti ilgiau kaip 24 valandas. Ant tos pačios odos vietos jo negalima klijuoti nepraėjus 7 paroms. Vienu metu galima laikyti tik vieną priklijuotą pleistrą.
Prieš einant miegoti, pleistrą galima nuimti. Tačiau, kad būtų pasiektas geriausias poveikis, mažinantis potraukį rūkyti ryte, pleistrą rekomenduojama laikyti 24 valandas.
Gydymas NiQuitin pradedamas nuo NiQuitin 21 mg/ 24 val. pleistro. Vėliau gydoma toliau pateikta tvarka.
Dozė Trukmė
1 gydymo etapas. NiQuitin 21 mg/ 24 val. 6 savaitės
2 gydymo etapas. NiQuitin 14 mg/ 24 val. kitos 2 savaitės
3 gydymo etapas. NiQuitin 7 mg/ 24 val. paskutinės 2 savaitės
Nedaug rūkantiems žmonėms, kurie per dieną surūko mažiau kaip 10 cigarečių, gydymą rekomenduojama pradėti nuo 2 etapo (14 mg/24 val.) ir tęsti 6 savaites, po to 2 savaites vartoti NiQuitin 7 mg/24 val. pleistrus.
Pacientams, kuriems naudojant NiQuitin 21 mg/ 24 val. pleistrą pasireiškė ir per kelias dienas neišnyko stiprus šalutinis poveikis (žr. 4.4 skyrių „Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės“), turėtų būti skiriamas NiQuitin 14 mg/ 24 val. pleistras ir juo gydoma 6 savaites. Po to reikia pradėti 2 savaičių gydymo NiQuitin 7 mg/ 24 val. pleistru etapą. Jeigu simptomai išlieka, pacientui reikėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Siekiant kuo geresnio rezultato, reikia gydytis visas 10 savaičių (nedaug rūkantiesiems žmonėms ar pacientams, kuriems skirtas mažesnio stiprumo pleistras, kaip minėta anksčiau – 8 savaites). Gydymas neturėtų trukti ilgiau kaip 10 savaičių iš eilės.
Tačiau NiQuitin vartojantys pacientai, kurie nenustojo ar vėl pradėjo rūkyti, gydymo kursą vėliau gali pakartoti.
Vaikų populiacija
Vaisto saugumas ir efektyvumas rūkantiems vaikams ir paaugliams nebuvo tiriamas. NiQuitin nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 12 metų vaikams.
NiQuitin paaugliai (12–17 metų) gali vartoti tik gydytojui paskyrus.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Vaikams iki 12 metų, nerūkantiems ar retkarčiais rūkantiems žmonėms.
Pacientams, neseniai patyrusiems miokardo infarktą, sergantiems nestabilia ar progresuojančia krūtinės angina, Prinzmetalio angina, sunkia aritmija bei neseniai turėjusiems smegenų kraujotakos sutrikimą.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Atsargumo priemonės vaikams
Nikotino kiekis, kurį rūkantys suaugę žmonės toleruoja, vaikams, pavartojusiems ar suvalgiusiems NiQuitin, gali sukelti apsinuodijimo simptomų arba būti mirtinas. Netgi pavartotuose pleistruose likęs nikotino kiekis vaikams gali būti žalingas. Todėl pacientus reikia įspėti, kad pleistrus laikytų vaikams nepasiekiamoje vietoje, o pavartoję taip pat saugiai išmestų jiems neprieinamoje vietoje.
Atsargumo priemonės vartojant pleistrus
NiQuitin gali dirginti odą ir sąlyčio su ja vietoje didinti odos jautrumą. Pleistrą reikia vartoti atsargiai, neliesti juo akių ir nosies. Baigus klijuoti pleistrą, rankas reikia plauti tik vandeniu, nes muilas gali didinti nikotino rezorbciją.
Atsargumo priemonės
NiQuitin terapijos pradžioje ir jos metu pacientams negalima rūkyti ar vartoti kitų nikotino turinčių preparatų. Pacientus reikia įspėti, kad jei NiQuitin terapijos metu jie toliau rūkys ar vartos kitų nikotino turinčių preparatų, gali atsirasti stiprus nepageidaujamas poveikis dėl didesnio, nei buvo gaunamas rūkant ar vartojant kitų nikotino turinčių preparatų, nikotino kiekio. Jei atsiranda klinikai reikšmingas poveikis širdies kraujagyslių sistemai ar kitoks dėl nikotino vartojimo atsiradęs nepageidaujamas poveikis, reikia mažinti NiQuitin dozę arba nutraukti gydymą šiuo pleistru. Jei kartu vartojama kitų vaistų, gali prireikti koreguoti jų dozę (žr. 4.5 skyrių „Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika“). Ilgiausiai gali būti gydoma 10 savaičių. Pacientai neturėtų gydymo tęsti ilgiau, kadangi nuolat vartojant nikotino, gali pasireikšti toksinis jo poveikis ir atsirasti priklausomybė. Retkarčiais, vartojant NiQuitin, gali atsirasti tachikardija.
NiQuitin galima vartoti tik pasitarus su gydytoju pacientams, sergantiems:
- širdies ir kraujagyslių ligomis (pvz., stabilia krūtinės angina, širdies nepakankamumu, smegenų kraujagyslių ligomis, kurių metu pasireiškia kraujagyslių spazmai, sunkia periferinių kraujagyslių liga);
- nevaldoma arterine hipertenzija, kadangi nikotinas gali būti piktybinės hipertenzijos išsivystymo rizikos veiksnys;
- atopiniu ar egzeminiu dermatitu (dėl vietinio jautrumo pleistrui);
- turintiems sunkių inkstų ar kepenų pažeidimų arba ūminių pepsinių opų;
- sergantiems hipertireoze, feochromocitoma ar cukriniu diabetu ir vartojantiems insulino.
Cukrinis diabetas. Metant rūkyti gliukozės kiekis kraujyje gali labiau svyruoti nepriklausomai nuo to, ar vartojama nikotino pakeičiamoji terapija, todėl, vartojant šio vaistinio preparato cukriniu diabetu sergantiems pacientams, svarbu toliau stebėti gliukozės kiekį kraujyje.
Pleistrų reikia nebevartoti ir kreiptis į gydytoją, jeigu:
- oda parausta, patinsta arba atsiranda bėrimas, nepraeinantis per 4 dienas, arba jeigu atsiranda išplitusi odos reakcija. Dažniau taip gali atsitikti žmonėms, sirgusiems dermatitu;
- pajuntamas nereguliarus arba labai stiprus širdies plakimas.
Pacientus, kuriems atsirado vietinis odos jautrumas, reikia įspėti, kad vartojant ir kitų nikotino turinčių preparatų ar rūkant gali pasireikšti sunki reakcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Rūkymo nutraukimas (vartojant nikotino pakaitalų ar jų nevartojant) gali keisti kartu vartojamų vaistų poveikį rūkyti nustojusiems pacientams. Nutraukiant rūkymą, gali prireikti koreguoti vaistų dozę.
Nutraukiant rūkymą, gali prireikti mažinti dozę | Galimas poveikis to nepadarius |
Kofeino, teofilino, imipramino, pentazocino, fenacetino, fenilbutazono, takrino, klomipramino | Gali sumažėti kepenų fermentų indukcija |
Insulino | Gali padidėti po oda vartojamo insulino rezorbcija |
Adrenoblokatorių (pvz. propranololio, prazosino) | Gali sumažėti katecholaminų koncentracija kraujyje |
Nutraukiant rūkymą, gali prireikti didinti dozę | Galimas poveikis to nepadarius |
Adrenomimetikų (pvz., izoprenalino, salbutamolio) | Gali sumažėti katecholaminų koncentracija kraujyje |
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėščioms moterims patartina mesti rūkyti netaikant nikotino pakeičiamosios terapijos, tačiau jei to nepavyktų, NiQuitin galima vartoti tik patarus sveikatos priežiūros specialistui.
Žindymas
Su motinos pienu išsiskiria palyginti mažas nikotino kiekis, o nikotino pleistrų vartojimas yra ne toks žalingas kaip rūkymas, todėl žindančios moterys gali vartoti NiQuitin.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
NiQuitin poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Pleistro klijavimo vietoje atsiradusi vietinė odos reakcija yra dažniausias nepageidaujamas NiQuitin sukeliamas poveikis. NiQuitin gali sukelti ir kitokį nepageidaujamą poveikį, galintį atsirasti dėl nikotino farmakologinio poveikio ar abstinencijos simptomų.
Tam tikrų simptomų, apie kuriuos buvo pranešama, pvz., depresija, dirglumas, nervingumas, neramumas, nuotaikos pokyčiai, nerimas, mieguistumas, sutrikusi dėmesio koncentracija, nemiga ir miego sutrikimai, galėjo atsirasti dėl abstinencijos simptomų, atsiradusių nutraukus rūkymą. Asmenys, metę rūkyti kokiomis nors priemonėmis, gali jausti asteniją, galvos skausmą, svaigulį, kosulį ar į gripą panašų sindromą.
Toliau išvardyti nepageidaujamo poveikio simptomai buvo nustatyti klinikinių tyrimų metu ar pradėjus vaistą pardavinėti.
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažni (≥1/1000; <1/100): padidėjęs jautrumas*
Labai reti (<1/10 000): anafilaksinės reakcijos
Psichikos sutrikimai
Labai dažni (≥1/10): miego sutrikimai, įskaitant neįprastus sapnus ir nemigą
Dažni (≥1/100; <1/10): nervingumas
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni (≥1/10): galvos skausmas, svaigulys
Dažni (≥1/100; <1/10): drebulys
Širdies sutrikimai
Dažni (≥1/100; <1/10): palpitacija
Nedažni (≥1/1000; <1/100): tachikardija
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai
Dažni (≥1/100; <1/10): dusulys, faringitas, kosulys
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (≥1/10): pykinimas, vėmimas.
Dažni (≥1/100; <1/10): dispepsija, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, viduriavimas , burnos sausmė, vidurių užkietėjimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni (≥1/100; <1/10): padidėjęs prakaitavimas
Labai reti (<1/10000): alerginis dermatitas*, kontaktinis dermatitas*, fotosensibilizacija
Raumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni (≥1/100; <1/10): artralgija, mialgija
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni (≥1/10): vietinė reakcija uždėjus vaistų*
Dažni (≥1/100; <1/10): krūtinės skausmas*, galūnių skausmas*, skausmas*, astenija, nuovargis
Nedažni (≥1/1000; <1/100): negalavimas, į gripą panašus sindromas
* Dauguma šių vietinių reakcijų yra nestiprios ir greitai išnyksta pašalinus pleistrą. Taip pat gali būti skausmas ir sunkumo jausmas galūnėje ar pleistro klijavimo plote (pvz., krūtinėje).
Jei vartojant nikotino atsiranda klinikai reikšmingas poveikis širdies kraujagyslių sistemai ar kitoks poveikis, reikia mažinti NiQuitin dozę arba nutraukti gydymą.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Panaudojus ar prarijus keletą NiQuitin sistemų vienu metu jo poveikis nėra žinomas.
Tikėtina, kad NiQuitin perdozavimo požymiai ir simptomai yra panašūs į ūminio apsinuodijimo nikotinu simptomus: pabalimas, šalto prakaito pylimas, pykinimas, seilėtekis, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas, galvos skausmas, svaigulys, sutrikusi klausa ir regėjimas, drebulys, sumišimas ir silpnumas.
Esant sunkiam perdozavimui gali atsirasti prostracija, hipotenzija ir kvėpavimo funkcijos nepakankamumas. Mirtina dozė greitai sukelia traukulius. Mirštama nuo periferinio ir centrinio kvėpavimo paralyžiaus, rečiau – nuo širdies nepakankamumo.
Perdozavimas pleistrą vartojant vietiškai
Jei atsiranda perdozavimo simptomų, NiQuitin pleistrą reikia nedelsiant nuimti ir kreiptis į gydytoją. Odos paviršių reikia nuplauti vandeniu ir nušluostyti. Muilo vartoti negalima, nes jis didina nikotino absorbciją.
Net nuėmus pleistrą, nikotino dar kelias valandas patenka į bendrąją kraujotaką iš odos, kurioje yra susikaupęs tam tikras jo kiekis.
Perdozavimas pleistrą nurijus
Kol pleistras yra virškinimo trakte, reikia vartoti aktyvintos anglies, nes iš pleistro dar daug valandų skiriasi nikotinas.
Gydymas apsinuodijus nikotinu
Skiriamos kitos reikiamos pagalbinės priemonės: diazepamas ar barbitūratai (traukuliams gydyti), atropinas (padidėjusiai bronchų sekrecijai ar viduriavimui mažinti), kvėpavimo funkcijos palaikymas (jei yra kvėpavimo funkcijos nepakankamumas), didelio kiekio skysčių infuzija (esant hipotenzijai ir cirkuliaciniam kolapsui).
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistas nuo rūkymo, nikotinas, ATC kodas – N07BA01.
Nikotinas yra pagrindinis tabako alkaloidas bei gamtinis autonominę organizmo sistemą veikiantis vaistas, periferinių ir centrinių nikotino receptorių agonistas, kuris stipriai veikia CNS bei širdies ir kraujagyslių sistemą. Nikotino abstinencijos simptomai nuo jo priklausantiems asmenims yra potraukis rūkyti, nervingumas, neramumas, dirglumas, nuotaikos pokyčiai, nerimas, mieguistumas, miego sutrikimai, sutrikusi dėmesio koncentracija, padidėjęs apetitas, nežymūs somatiniai negalavimai (galvos skausmas, mialgija,vidurių užkietėjimas, nuovargis) ir svorio didėjimas. Kai kuriems asmenims abstinencijos simptomus, pvz., potraukį rūkyti, galima valdyti palaikant mažesnę nei rūkantiems pacientams pusiausvyrinę koncentraciją kraujo plazmoje.
Klinikinių kontroliuojamų tyrimų metu nustatyta, kad NiQuitin silpnina abstinencijos simptomus taip pat, kaip ir potraukį rūkyti. NiQuitin per pirmąsias dvi abstinencijos savaites ne mažiau kaip 35 % sumažino jį vartojusių žmonių potraukį rūkyti bet kuriuo paros metu, palyginti su placebo (p < 0,05) vartojusių žmonių grupe.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Priklijavus pleistrą, oda greitai absorbuoja iš jo išsiskiriantį nikotiną. Didžiausia nikotino koncentracija kraujo plazmoje susidaro po 2–4 valandų. Santykinai pastovi nikotino koncentracija plazmoje būna 24 valandas arba tiek laiko, kiek pleistras būna priklijuotas. Maždaug 68 % iš pleistro išsiskiriančio nikotino patenka į sisteminę kraujotaką, likusi nikotino dalis išgaruoja pro pleistro kraštus.
Visą parą (24 valandas) laikant priklijuotą NiQuitin pleistrą, nuo dozės priklausoma pusiausvyrinė nikotino koncentracija plazmoje susidaro priklijavus antrąjį NiQuitin pleistrą ir išlieka visą parą. Ši didžiausia pusiausvyrinė koncentracija yra maždaug 30 % didesnė už tą, kuri susidaro pavartojus vieną NiQuitin pleistrą.
Nikotino koncentracija plazmoje yra proporcinga trejopo stiprumo NiQuitin pleistrų dozei. Vidutinė pusiausvyrinė nikotino koncentracija plazmoje būna maždaug 17 ng/ml (kai pleistro stiprumas yra 21 mg per parą), 12 ng/ml (kai pleistro stiprumas – 14 mg per parą) ir 6 ng/ml (kai pleistro stiprumas – 7 mg per parą). Palyginkime: rūkant kas pusvalandį, vidutinė nikotino koncentracija plazmoje būna 44 ng/ml.
Vartojant NiQuitin pleistrų, nebūna didelio ir greito nikotino koncentracijos kraujyje padidėjimo, kuris pasireiškia rūkant.
Pasiskirstymas
Nuėmus NiQuitin pleistrą, nikotino koncentracija plazmoje mažėja ir vidutinis pusinės eliminacijos laikas dėl nenutrūkstamos nikotino rezorbcijos iš odos, kurioje susikaupęs tam tikras nikotino kiekis, trunka 3 valandas, o kai vaisto vartojama į veną, pusinės eliminacijos laikas yra 2 valandos. Nuėmus NiQuitin pleistrą, po 10–12 valandų daugumos nerūkančių pacientų kraujo plazmoje nikotino neberandama.
Į veną suleidus radioaktyviais izotopais pažymėto nikotino, nustatyta, kad jis audiniuose pasiskirsto neselektyviai. Nikotino pasiskirstymo tūris yra maždaug 2,5 l/kg kūno svorio.
Biotransformacija
Daugiausia nikotino eliminuojama kepenyse, o vidutinis plazmos klirensas yra 1,2 l/min. Be to, nikotinas metabolizuojamas inkstuose ir plaučiuose. Yra žinoma daugiau kaip 20 nikotino metabolitų, tačiau manoma, kad farmakologiškai jie nėra aktyvūs. Pagrindiniai metabolitai yra kotininas ir trans-3-hidroksikotininas. Pusiausvyrinė kotinino koncentracija kraujo plazmoje 10 kartų viršija nikotino koncentraciją plazmoje. Nikotino pusinės eliminacijos laikas yra 1–2 valandos, kotinino – 15–20 valandų.
Eliminacija
Nikotinas ir jo metabolitai išsiskiria pro inkstus, apie 10 % nepakitusio nikotino išsiskiria su šlapimu. Kai šlapimo rūgštingumas didžiausias (pH ≤ 5), nikotino su juo išsiskiria iki 30 %.
Nikotino farmakokinetikos skirtumų tarp vyrų ir moterų, vartojančių NiQuitin, nėra. Nutukusiems vyrams, vartojantiems NiQuitin, susidaro daug mažesni AUC ir Cmax, palyginti su normalaus svorio vyrų AUC ir Cmax. Paskaičiavus linijinę AUC ir kūno svorio regresiją, nustatyta, kad AUC yra atvirkščiai proporcingas kūno svoriui (kuo didesnis kūno svoris, tuo mažesnis AUC). Nikotino farmakokinetika, pleistrus vartojant viršutinėje kūno ir išorinėje žasto dalyje, buvo tokia pati.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Nikotino toksiškumas organizmui yra gerai žinomas. Į jį buvo atsižvelgta, nustatant rekomenduojamą dozę. Tyrimų metu nikotino mutageninio poveikio nenustatyta. Kancerogeninio poveikio tyrimų rezultatai iki galo neįrodė, kad nikotinas turi kancerogeninį poveikį. Tyrimų su vaikingomis gyvūnų patelėmis metu nustatyta, kad nikotinas darė joms toksinį poveikį, o vaisiui – silpną toksinį poveikį. Taip pat nustatytas prenatalinio ir postnatalinio augimo sulėtėjimas ir CNS vystymosi po gimimo pokyčių.
Poveikis buvo nustatytas tik vartojant didesnę nei rekomenduojama NiQuitin dozę. Poveikis vaisingumo funkcijai netirtas.
Palyginus ikiklinikinių tyrimų metu pasireiškusį sisteminį poveikį su tuo sisteminiu poveikiu, kurį sukelia rekomenduojamomis dozėmis vartojamas NiQuitin, nustatyta, kad galima rizika yra nedidelė ir ją viršija akivaizdi nikotino terapijos nauda metantiesiems rūkyti žmonėms. Tačiau nėščios moterys NiQuitin turėtų vartoti tik tada, kai paskiria gydytojas ir kai gydymas kitais būdais buvo nesėkmingas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Etilenvinilo acetato kopolimeras
Polietilentereftalato ir etilenvinilo acetato plėvelė
Didelio tankio polietileno plėvelė
Poliizobutileno laminatas
Baltas rašalas (3015Z).
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Kartono dėžutėje yra 7 arba 14 pleistrų. Kiekvienas pleistras įdėtas į laminuotą paketėlį.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Naujasis psichiatrinės ligoninės pacientas pasakoja gydytojams, kad jis – admirolas Nelsonas.
- Na ką gi, turime jau antrą Nelsoną, - sako gydytojas. – Kolegos, siūlau paguldyti jį vienoje palatoje su pirmuoju Nelsonu. Gal kuris nors iš jų ims ir atsikratys šios įkyrios idėjos?
Kitą dieną per vizitaciją užsuka gydytojai į nelsonų palatą ir teiraujasi, kaip sekasi. Vienas pareiškia:
- Daktare, aš viską supratau! Žinoma, kad aš ne Nelsonas!
- Puiku! O kas tada jūs toks?
- Aš – ledi Hamilton!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?