Nebivololis, 5mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: STADA Arzneimittel AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Nebivololis
1. Kas yra NEMIROSTAD irk am jis vartojamas
NEMIROSTAD sudėtyje yra nebivololio, širdį ir kraujagysles veikiančio vaisto, kuris priklauso selektyvaus poveikio beta adrenoreceptorius blokuojančių ( t. y. darančių selektyvų poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai) preparatų grupei. Jis neleidžia didėti širdies susitraukimų dažniui ir kontroliuoja širdies pumpavimo jėgą. Be to, jis plečia kraujagysles ir tokiu būdu mažina kraujospūdį.
Šis vaistas vartojamas didelio kraujospūdžio ligos (arterinės hipertenzijos) gydymui.
NEMIROSTAD taip pat kartu su kitais gydymo būdais vartojamas 70 metų ar vyresnių pacientų lengvo ar vidutinio sunkumo lėtinio širdies nepakankamumo gydymui papildyti.
2. Kas žinotina pries vartojant NEMIROSTAD
NEMIROSTAD vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) nebivololiui arba bet kuriai šio vaisto pagalbinei medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje):
- jeigu yra vienas ar keli iš šių sutrikimų:
- žemas kraujospūdis;
- sunkus rankų ar kojų kraujotakos sutrikimas;
- labai retas širdies plakimas (mažiau nei 60 dūžių per minutę) ar nereguliarus širdies plakimas (sinusinio mazgo silpnumo sindromas);
- tam tikrų kitų sunkių širdies ritmo sutrikimų (pvz., 2-oji ir 3-iojo laipsnio atrioventrikulinė blokada, sinoatrialinė blokada);
- jeigu staiga pasireiškė ūminis širdies nepakankamumas, ištiko šokas dėl pablogėjusio širdies nepakankamumo (kardiogeninis šokas) arba esate gydomas infuzijomis į veną (lašelinėmis), padedančiomis dirbti širdžiai;
- astma, švokštimas arba būklė, kuri paveikia jūsų kvėpavimą (šiuo metu arba buvo anksčiau);
- negydoma feochromocitoma, t.y navikas ant inkstų (antinksčių liaukoje);
- kepenų funkcijos sutrikimas;
- medžiagų apykaitos sutrikimas (metabolinė acidozė), pvz., diabetinė ketoacidozė.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, pries pradėdami vartoti NEMIROSTAD. Ypač, jei Jums yra:
- nenormaliai retas širdies plakimas;
- tam tikro tipo krūtinės skausmas, atsiradęs dėl spontaniško širdies spazmo, vadinamas Princmetalo (Prinzmetal) angina;
- negydytas lėtinis širdies nepakankamumas (ribojamas kraujo pritekėjimas);
- I laipsnio širdies blokada (lengvas širdies laidumo sutrikimas, kuris paveikia širdies ritmą);
- silpna rankų ar kojų kraujotaka, vadinamoji Reino (Raynaud) liga ar sindromas (į mėšlungį panašus skausmas vaikščiojant);
- cukrinis diabetas. Šis medikamentas nedaro įtakos cukraus kiekiui kraujyje, bet gali daryti mažiau pastebimus įspėjamuosius per mažo cukraus kiekio kraujyje požymius (pvz., palpitaciją, spartų širdies plakimą);
- per aktyvi skydliaukė. Šis medikamentas gali daryti mažiau pastebimą nenormaliai spartų širdies plakimą, atsiradusį dėl minėto sutrikimo;
- Šis medikamentas gali stiprinti Jūsų reakciją į žiedadulkes ar kitas medžiagas, kurioms esate alergiškas;
- ilgai trunkantis kvėpavimo sutrikimas su kosuliu (jeigu žinote, kad sergate lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL);
- esama arba buvusi žvynelinė (odos liga, pasireiškianti žvynuotomis, rausvomis dėmėmis);
- planuojama atlikti operaciją, prieš anesteziją visada informuokite savo anesteziologą, jog vartojate NEMIROSTAD.
Jeigu yra sunkus inkstų sutrikimas NEMIROSTAD nevartokite širdies nepakankamumui gydyti ir apie tai pasakykite savo gydytojui.
Lėtinio širdies veiklos nepakankamumo gydymo pradžioje Jus reguliariai stebės patyręs gydytojas (žr. 3 skyrių).
Šio gydymo negalima nutraukti staigiai, išskyrus atvejus, kai neabejotinai būtina ir kai nustato Jūsų gydytojas (žr. 3 skyrių).
Vaikams ir paaugliams
NEMIROSTAD vartoti nerekomenduojama vaikams ir paaugliams jaunesniems kaip 18 metų, kadangi nėra pakankamai duomenų apie vaisto vartojimą šioje grupėje.
Kiti vaistai ir NEMIROSTAD
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai negali būti vartojami tuo pačiu metu, o kai kurių vartojimas reikalauja specifinių pakeitimų (pvz., dozė).
Visada pasakykite gydytojui, jeigu kartu su NEMIROSTAD vartojate ar gaunate bet kurį iš žemiau išvardytų vaistinių preparatų:
- kraujospūdį kontroliuojančių vaistų ar vaistų nuo širdies sutrikimų (pavyzdžiui, amjodaronas, amlodipinas, cibenzolinas, klonidinas, digoksinas, diltiazemas, dizopiramidas, felodipinas, flekainidas, guanfacinas, hidrochinidinas, lacidipinas, lidokainas, metildopa, meksilitinas, moksonidinas, nikardipinas, nifedipinas, nimodipinas, nitrendipinas, propafenonas, chinidinas, rilmenidinas, verapamilis);
- raminamųjų preparatų arba medikamentų nuo psichozės (psichikos ligoms) gydymui , pvz, barbitūratus (taip patvartojami epilepsijos gydymui), fenotiazinus (taip pat vartojamus vėmimui ir pykinimui gydyti), tioridazinas;
- vaistų nuo depresijos, pavyzdžiui, tricikliai antidepresantai, paroksetinas, fluoksetinas;
- baklofeną (vartojamas raumenų spazmams gydyti), amifostiną (vartojamas vėžiui gydyti);
- vaistų, vartojamų anestezijai operacijų metu;
- vaistų nuo astmos, užgultos nosies ar tam tikrų akių sutrikimų, tokių kaip glaukoma (akispūdžio padidėjimas) ar vyzdžių išsiplėtimas;
Visi šie vaistai taip pat kaip ir nebivololis gali turėti įtakos kraujospūdžiui ir (arba) širdies veiklai.
- skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistųi (antacidinių preparatų), pavyzdžiui, cimetidino: NEMIROSTAD turite išgerti valgant, o antacidinius vaistus tarp valgymų;
- insulinas arba tabletės nuo cukrinio diabeto. Nebivololis neveikia gliukozės koncentracijos kraujyje, bet vartojant kartu šių vaistų, gali tapti nepastebimi kai kurie per mažos gliukozės koncentracijos simptomai (pvz.,padažnėjęs širdies plakimas).
NEMIROSTAD vartojimas su maistu ir gėrimais
NEMIROSTAD galima gerti prieš valgį, valgant ar po valgio arba nepriklausomai nuo valgymo, bet geriausia nuryti tabletę užgeriant trupučiu vandens.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
NEMIROSTAD nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus.
Nerekomenduojama vartoti NEMIROSTAD 5 žindymo metu.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šis vaistas gali sukelti galvos svaigimą ir nuovargį. Jeigu pasireiškė toks poveikis, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
NEMIROSTAD sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors cukrų, kreipkitės į savo gydytoją prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti NEMIROSTAD
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
NEMIROSTAD galima gerti prieš valgį, valgant ar po valgio, arba nepriklausomai nuo valgymo. Tebletes reikia išgerti su nedideliu kiekiu skysčio (pvz., stikline vandens).
Didelio kraujospūdžio ligos (arterinės hipertenzijos) gydymas
- Rekomenduojama dozė yra viena tabletė. Turite stengtis išgerti tabletę kasdien tuo pačiu laiku.
- Jeigu sutrikusi inkstų funkcija arba esate vyresnis nei 65 metų, įprastinė pradinė dozė yra ½ (puse) tabletės. Jei reikia, paros dozė gali būti didinama iki 1 tabletės.
- Gydomasis poveikis kraujos paudimui tampa pastebimas po 1-2 gydymo savaičių. Kartais, optimalus efektas pasiekiamas tik po 4 savaičių.
Lėtinio širdies nepakankamumo gydymas
- Jūsų gydymas bus pradėtas ir atidžiai prižiūrės turintis šios ligos gydymo patirties gydytojas.
- Gydytojas pradės Jūsų gydymą ¼ (ketvirčiu) tabletės per parą. Dozė gali būti padidinta iki ½ (pusė) tabletės per parą po 1-2 savaičių, tada iki 1 tabletės per parą ir po to iki 2 tablečių per parą, kol bus pasiekta Jums tinkamą dozę. Gydytojas Jums paskirs dozę, kuri yra tinkama jums atitinkamu metu, ir Jūs turėtumėte atidžiai vadovautis jo/jos nurodytomis instrukcijomis.
- Didžiausia rekomenduojama dozė yra 2 tabletės (10 mg) per parą.
- Jus atidžiai prižiūrės patyręs gydytojas bent 2 valandas, kai pradėsite gydymą ir kiekvieną kartą padidinus dozę.
- Jūsų gydytojas gali sumažinti dozę, jei reikia.
- Negalima nutraukti gydymo staiga, nes Jūsų širdies nepakankamumas gali pasunkėti.
- Gerkite vaistą vieną kartą per parą, geriausia tuo pačiu metu.
Pacientams, sergantiems sunkiu inkstų funkcijos sutrikimu, NEMIROSTAD vartoti negalima, kadangi nėra klinikinės patirties šiems pacientams
Jeigu gydytojas liepė gerti ¼ (ketvirtį) ar ½ (pusę) tabletės per parą, prieš išgerdamas tabletę, turite perlaužti ją pagal laužimo liniją. NEMIROSTAD tabletės yra su kryžmine laužimo vagele, kad jas būtų lengviau perlaužti. Žemiau pateikta, kaip perlaužti NEMIROSTAD tebletes:
- padėkite tabletę ant kieto pagrindo taip, kad griovelio centras būtų nukreiptas į viršų,
- nykščiu stipriai paspauskite tabletę ir ji pasidalins į keturias lygias dalis
Gydydamas Jūsų būklę, gydytojas gali skirti vartoti NEMIROSTAD kartu su kitais vaistais.
Vartojimas vaikams ir paugliams
Vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams NEMIROSTAD vartoti negalima .
Ką daryti pavartojus per didelę NEMIROSTAD dozę
Jeigu atsitiktinai išgėrėte per didelę dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar vaistininką. Dažniausi NEMIROSTAD perdozavimo simptomai yra lėtas širdies plakimas (bradikardija), žemas kraujospūdis su galimu apalpimu (hipotenzija), dusulys toks kaip astma (bronchospazmai), ūminis širdies nepakankamumas.
Pamiršus pavartoti NEMIROSTAD
Jeigu pamiršote NEMIROSTAD dozę, bet greitai prisiminėte, kad reikiamu laiku neišgėrėte vaisto, išgerkite tos dienos įprastinę dozę.Tačiau, jeigu praėjo daugiau laiko (pvz., kelios valandos), ir jau greit reikės gerti kitą dozę, praleiskite praleistą dozę ir kitą įprastinę dozę išgerkite numatytu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Reikia vengti pakartotinio dozės praleidimo.
Nustojus vartoti NEMIROSTAD
Jūs visada turėtumėte pasitarti su savo gydytoju prieš nutraukdami gydymą NEMIROSTAD, ar jūs vartojate dėl aukšto kraujospūdžio ar lėtinio širdies nepakankamumo.
Jūs neturėtumėte nutraukti NEMIROSTAD gydymo staiga, nes tai gali laikinai pabloginti širdies nepakankamumą. Jei yra būtina sustabdyti lėtinio širdies nepakankamumo gydymą NEMIROSTAD, paros dozė turėtų būti mažinama palaipsniui. Dozė sumažinama per pusę, kas savaitę.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Kai NEMIROSTAD vartojamas padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti, galimi šalutiniai poveikiai:
Dažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių):
- galvos skausmas
- svaigulys
- nuovargis
- neįprastas niežulys arba dilgčiojimo jausmas (parestesija)
- viduriavimas
- vidurių užkietęjimas
- vėmimas
- dusulys
- skysčių kaupimasis organizme, dėl ko atsiranda patinimai, ypač kojų ir kulkšnių (edema).
Nedažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 žmonių):
- lėtas širdies plakimas ar kiti širdies sutrikimai;
- žemas kraujospūdis;
- į mėšlungį panašūs kojų skausmai vaikštant (protarpinis šlubumas);
- nenormalus matymas;
- impotencija;
- depresija;
- virškinimo sutrikimai (dispepsija), dujų kaupimasis skrandyje ir žarnyne, vėmimas;
- odos bėrimas,niežulys;
- oro trūkumas, toks kaip astma, dėl staigių raumenų, esančių aplink kvėpavimo takus, spazmų (bronchospasmai);
- košmarai.
Labai reti (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10,000 žmonių):
- nualpimas;
- psoriazės pablogėjimas (odos liga - žvynelinė).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- lūpų, akių ir liežuvio patinimas (angioneurozinė edema), su galimu staigiu kvėpavimo pasunkėjimu;
- alerginės reakcijos;
- dilgėlinė.
Kiti šalutiniai reiškiniai, pastebėti vartojant vaistus, panašius į NEMIROSTAD: haliucinacijos, protiniai sutrikimai ir minčių susipainiojimas, rankų ir kojų pirštų šaltumas, kurie kartais gali pabalti ir pamėlti, akių sausumas ir sunkus akių ir burnos sutrikimas.
Širdies nepakankamumo klinikinių tyrimų metu, buvo stebėti žemiau išvardinti šalutiniai reiškiniai:
Labai dažni (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių):
- retas širdies plakimas;
- svaigulys.
Dažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių):
- širdies nepakankamumo pasunkėjimas;
- žemas kraujospūdis (pvz., alpimas atsistojus greitai);
- netoleravimas šio vaisto;
- lengvas širdies laidumo sutrikimas, kuris paveikia širdies ritmą (1-ojo laipsnio AV blokada);
- apatinių galūnių patinimas (pavyzdžiui, patinusios kulkšnys).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti NEMIROSTAD
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės ir lizdinės plokštelės po ,,Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30º C temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
NEMIROSTAD sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra nebivololis. Vienoje tabletėje yra 5 mg nebivololio (nebivololio hidrochlorido pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos: povidonas K30, laktozė monohidratas, pregelifikuotas kukurūzų krakmolas, kroskarmeliozės natrio druska, bevandenis koloidinis silicio dioksidas , magnio stearatas, krospovidonas.
NEMIROSTAD išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tiekiamos tik vieno stiprumo NEMIROSTAD 5 mg tabletės. Tai baltos apvalios tabletės su kryžmine laužimo vagele. Tiekiamos lizdinėse plokštelėse po 7, 10, 14, 28, 30, 50, 56, 84, 98, 100, 500 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Nebivololis |
Vaisto stiprumas | 5mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0761 |
Registratorius | STADA Arzneimittel AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.06.19 |
Vaistas perregistruotas | 2011.11.22 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
NEMIROSTAD 5 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 5 mg nebivololio (nebivololio hidrochlorido pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: vienoje tabletėje yra 167,05 mg laktozės monohidrato (žr. 4.4 ir 6.1 skyrius).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Baltos apvalios tabletės su kryžmine laužimo vagele.
Tabletę galima padalyti į keturias lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Arterinė hipertenzija
Pirminės arterinės hipertenzijos gydymas.
Lėtinis širdies nepakankamumas (LŠN)
Papildomas lengvo ar vidutinio sunkumo lėtinio stabilaus širdies nepakankamumo gydymas senyviems pacientams (≥ 70 metų), gydomiems įprastinėmis gydymo priemonėmis.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti užgeriant pakankamu kiekiu skysčio (pvz., viena stikline vandens). Tabletę galima išgerti valgant ar nevalgius.
Arterinė hipertenzija
Suaugusieji
Paros dozė – viena tabletė (5 mg), geriausia kasdien ją gerti tuo pačiu laiku. Tabletes galima išgerti valgant.
Kraujospūdžio mažėjimas tampa pastebimas po 1‑2 gydymo savaičių. Kartais optimalus gydomasis poveikis pasiekiamas tik po 4 savaičių.
Vartojimas kartu su kitais antihipertenziniais vaistiniais preparatais
Beta adrenoblokatorius galima vartoti vienus arba kartu su kitais antihipertenziniais vaistiniais preparatais. Šiuo metu turimais duomenimis, antihipertenzinis vaistinio preparato poveikis sustiprėja tik tada, kai NEMIROSTAD 5 mg vartojama kartu su 12,5‑25 mg hidrochlorotiazido.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurie serga inkstų nepakankamumu, rekomenduojama pradinė paros dozė – 2,5 mg. Jeigu reikia, paros dozę galima padidinti iki 5 mg.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Duomenų apie ligonius, kurie serga kepenų nepakankamumu arba kepenų funkcijos sutrikimu, nepakanka. Todėl šiems ligoniams vartoti NEMIROSTAD 5 mg negalima (žr. 4.3 skyrių).
Senyvi pacientai
Vyresniems kaip 65 metų pacientams rekomenduojama pradinė paros dozė – 2,5 mg. Jeigu reikia, paros dozę galima padidinti iki 5 mg. Vyresnių nei 75 metų pacientų gydymo šiuo vaistiniu preparatu patirtis yra ribota, taigi juos reikia gydyti atsargiai ir atidžiai stebėti.
Vaikų populiacija
Tyrimų su vaikais ir paaugliais nebuvo atlikta. Todėl, nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams.
Lėtinis širdies nepakankamumas (LŠN)
Stabilaus lėtinio širdies nepakankamumo gydymą reikia pradėti palaipsniui didinant dozę, kol pasiekiama optimali individuali palaikomoji dozė.
Pacientui lėtinis širdies nepakankamumas turi būti stabilus, be ūminio nepakankamumo epizodų per paskutines šešias savaites. Rekomenduojama, kad gydantysis gydytojas turėtų patirties gydyti lėtinį širdies nepakankamumą.
Ligoniai, kurie gydomi širdį ir kraujagysles veikiančiais vaistiniais preparatais, įskaitant diuretikus ir (arba) digoksiną, ir (arba) AKF inhibitorius, ir (arba) angiotenzino II antagonistus, dvi savaites prieš pradedant gydymą nebivololiu, turi vartoti pastovią šių vaistinių preparatų dozę.
Atsižvelgiant į tai, kaip pacientas toleruoja vaistinį preparatą, gydymo pradžioje dozę kas 1‑2 savaites reikia palaipsniui padidinti tokiu būdu: 1,25 mg nebivololio dozę padidinti iki 2,5 mg nebivololio dozės vieną kartą per parą, tada iki 5 mg vieną kartą per parą ir po to iki 10 mg vieną kartą per parą. Didžiausia rekomenduojama dozė – 10 mg nebivololio vieną kartą per parą.
Šiuos ligonius mažiausiai dvi valandas po pradinės ir kiekvienos padidintos dozės pavartojimo turi stebėti patyręs gydytojas (ypač kraujospūdį, pulsą, ar neatsiranda laidumo sutrikimų, ar nesunkėja širdies nepakankamumas), kad įsitikintų, kad paciento būklė stabili.
Visus didžiausia rekomenduojama doze gydomus pacientus galima apsaugoti nuo nepageidaujamų reiškinių. Jeigu reikia, vartojamą dozę galima ir palaipsniui sumažinti, po to tinkamai padidinti.
Dozės didinimo laikotarpiu pasunkėjus širdies nepakankamumui arba vaistinio preparato netoleravimo atveju, rekomenduojama pirmiausia sumažinti nebivololio dozę arba, jeigu reikia (sunkios hipotenzijos, širdies nepakankamumo pasunkėjimo, susijusio su ūmine plaučių edema, kardiogeninio šoko, simptominės bradikardijos arba AV blokados atveju), nedelsiant nutraukti vaistinio preparato vartojimą.
Stabilaus lėtinio širdies nepakankamumo gydymas nebivololiu paprastai yra ilgalaikis.
Gydymo nebivololiu nerekomenduojama nutraukti staigiai, nes gali laikinai pasunkėti širdies nepakankamumas. Jeigu reikia baigti gydymą, dozę reikia palaipsniui mažinti, kas savaitę mažinant per pusę.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Lengvo ar vidutinio sunkumo inkstų nepakankamumo atveju dozės keisti nereikia, nes ji kiekvienam pacientui palaipsniui didinama iki didžiausios toleruojamos dozės. Ligonių, sergančių sunkiu inkstų nepakankamumu (kreatinino koncentracija serume ³ 250 mmol/l), gydymo patirties nėra. Todėl tokių pacientų gydyti nebivololiu nerekomenduojama.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Duomenys apie ligonius, kurie serga kepenų nepakankamumu, riboti. Todėl šiems ligoniams vartoti NEMIROSTAD 5 mg negalima (žr. 4.3 skyrių).
Senyvi pacientai
Dozės keisti nereikia, nes ji kiekvienam pacientui palaipsniui didinama iki didžiausios toleruojamos dozės.
Vaikų populiacija
Tyrimų vaikams ir paaugliams nebuvo atlikta. Todėl vaikams ir paaugliams vartoti šį vaistinį preparatą nerekomenduojama.
Vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti užgeriant pakankamu kiekiu skysčio (pvz., viena stikline vandens). Tabletę galima išgerti valgant ar nevalgius.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei vaistinio preparato medžiagai.
- Kepenų nepakankamumas arba kepenų funkcijos sutrikimas.
- Ūminis širdies nepakankamumas, kardiogeninis šokas arba širdies nepakankamumo dekompensacija, kurią reikia gydyti inotropinį poveikį sukeliančiais vaistiniais preparatais, leidžiamais į veną.
Be to, kaip ir visus kitus beta adrenoblokatorius, nebivololio vartoti negalima kai yra:
- sinusinio mazgo silpnumo sindromas, įskaitant sinoatrialinę blokadą;
- II‑III laipsnio širdies blokada (jei neimplantuotas širdies stimuliatorius);
- buvęs bronchų spazmas arba bronchinė astma;
- negydyta feochromocitoma;
- metabolinė acidozė;
- bradikardija (prieš pradedant gydymą, pulsas retesnis nei 60 dūžių per minutę);
- hipotenzija (sistolinis kraujospūdis < 90 mm Hg);
- sunkus periferinės kraujotakos sutrikimas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Taip pat žr. 4.8 skyrių.
Toliau išvardyti įspėjimai ir atsargumo priemonės tinka visiems beta adrenoreceptorių antagonistams.
Anestezija
Tęsiama beta adrenoreceptorių blokada mažina aritmijų riziką įvadinės narkozės ir intubacijos metu. Jeigu beta adrenoreceptorių blokada pertraukiama ruošiant pacientą operacijai, tai gydymą adrenoreceptorių antagonistais reikia nutraukti likus bent 24 valandoms iki operacijos. Vartoti kai kuriuos anestetikus, kurie slopina miokardo veiklą, reikia atsargiai. Pacientą galima apsaugoti nuo klajoklio nervo sukeliamų reakcijų švirkščiant į veną atropino.
Širdies ir kraujagyslių ligos
Apskritai, pacientų, kurių lėtinis širdies nepakankamumas (LŠN) negydytas, beta adrenoblokatoriais gydyti negalima, nebent jų būklė stabilizuota.
Išemine širdies liga sergančių pacientų gydymą beta adrenoblokatoriais reikia nutraukti palaipsniui, t. y. per 1‑2 savaites. Jeigu reikia, tuo pačiu metu galima pradėti pakeičiamąjį gydymą, kuris padėtų išvengti krūtinės anginos pasunkėjimo.
Beta adrenoblokatoriai gali sukelti bradikardiją: jeigu ramybės būklės metu pulsas suretėja iki 50‑55 dūžių per minutę ir (arba) atsiranda bradikardiją rodančių simptomų, reikia mažinti dozę.
Beta adrenoblokatoriais reikia gydyti atsargiai pacientus:
- kurie serga periferinių kraujagyslių sutrikimais (Reino (angl. Raynaud) liga arba sindromu, protarpiniu šlubumu), nes šie sutrikimai gali pasunkėti;
- kuriems yra I laipsnio širdies blokada, nes beta adrenoblokatoriai daro neigiamą įtaką impulso sklidimo laikui;
- kurie serga Prinzmetalo krūtinės angina, kuri pasireiškia dėl pasipriešinimo nesutinkančių alfa adrenoreceptorių sukeliamo širdies vainikinių arterijų spazmo: beta adrenoblokatoriai gali padažninti ir pailginti krūtinės anginos priepuolius.
Nebivololį vartoti kartu su kalcio kanalų antagonistais (pvz., verapamiliu, diltiazemu), I klasės antiaritminiais ir centrinio veikimo antihipertenziniais vaistiniais preparatais paprastai nerekomenduojama, išsamią informaciją žr. 4.5 skyriuje.
Metabolizmo ir endokrininiai sutrikimai
Nebivololis nekeičia cukriniu diabetu sergančių pacientų gliukozės koncentracijos kraujyje. Vis dėlto diabetikus reikia gydyti atsargiai, nes nebivololis gali slėpti kai kuriuos hipoglikemijos simptomus (tachikardiją, palpitaciją).
Beta adrenoblokatoriai gali slėpti tachikardijos simptomus hipertiroze sergantiems pacientams. Staigiai nutraukus šių vaistinių preparatų vartojimą, tachikardijos simptomai gali sustiprėti.
Kvėpavimo sistemos sutrikimai
Beta adrenoblokatorius reikia atsargiai skirti pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga, nes kvėpavimo takų spazmas gali pasunkėti.
Kiti sutrikimai
Žvyneline sirgusiems pacientams beta adrenoblokatorių galima skirti tik atidžiai įvertinus jų būklę.
Beta adrenoblokatoriai gali didinti jautrumą alergenams ir sunkinti anafilaksines reakcijas.
Lėtinį širdies veiklos nepakankamumą pradėjus gydyti nebivololiu, ligonį būtina reguliariai stebėti. Dozavimą ir vartojimo būdą žr. 4.2 skyriuje. Gydymo staigiai nutraukti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Daugiau informacijos žr. 4.2 skyriuje.
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaisto vartoti negalima.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakodinaminė sąveika
Toliau išvardintos sąveikos yra bendros visiems beta adrenoblokatoriams.
Kartu vartoti nerekomenduojama
I klasės antiaritminiai preparatai (chinidinas, hidrochinidinas, cibenzolinas, flekainidas, dizopiramidas, lidokainas, meksiletinas, propafenonas): gali labiau pailgėti atrioventrikulinio laidumo laikas ir sustiprėti neigiamas inotropinis poveikis (žr. 4.4 skyrių).
Verapamilio ar diltiazemo tipo kalcio kanalų blokatoriai: neigiamas poveikis širdies kontraktiliškumui ir atrioventrikuliniam laidumui. Beta adrenoblokatoriais gydomam pacientui sušvirkštus į veną verapamilio, gali pasireikšti stipri hipotenzija ir atrioventrikulinė blokada (žr. 4.4 skyrių).
Centrinio poveikio antihipertenziniai preparatai (klonidinas, guanfacinas, moksonidinas, metildopa, rilmenidinas): kartu vartojant centrinio poveikio antihipertenzinių vaistinių preparatų, dėl centrinio simpatinės nervų sistemos tonuso slopinimo (širdies susitraukimų suretėjimo, širdies išstumiamo kraujo tūrio sumažėjimo, vazodilatacijos) gali pasunkėti širdies nepakankamumas (žr. 4.4 skyrių). Staiga nutraukus vartojimą, ypač prieš beta adrenoreceptorių blokatorių vartojimo nutraukimą, gali padidėti atoveiksmio hipertenzijos rizika.
Vartoti kartu reikia atsargiai
III klasės antiaritminiai vaistai (amjodaronas): gali sustiprėti poveikis atrioventrikulinio laidumo trukmei.
Lakūs halogeninti inhaliaciniai anestetikai: vartojant beta adrenoblokatorius kartu su anestetikais, gali būti slopinama refleksinė tachikardija ir padidėti hipotenzijos rizika (žr. 4.4 skyrių). Paprastai reikia vengti staigiai nutraukti beta adrenoblokatorių vartojimą. Reikia pasakyti anesteziologui, kad pacientas vartoja nebivololį.
Insulinas ir geriamieji vaistiniai preparatai nuo cukrinio diabeto: nebivololis nekeičia gliukozės koncentracijos plazmoje, tačiau vartojant kartu gali slėpti kai kuriuos hipoglikemijos simptomus (palpitaciją, tachikardiją).
Baklofenas (antispazminis vaistinis preparatas), amifostinas (pagalbinis priešvėžinis preparatas): vartojant kartu su antihipertenziniais vaistiniais preparatais gali padidėti kraujospūdį mažinantis poveikis, todėl reikia atitinkamai pakoreguoti antihipertenzinių vaistų dozę.
Skirti gydymui kartu galima tik apsvarsčius
Širdį veikiantys glikozidai: vartojant kartu, gali pailgėti atrioventrikulinio laidumo laikas. Klinikiniais nebivololio tyrimais tokios sąveikos įrodymų negauta. Digoksino farmakokinetikos nebivololis neveikia.
Dihidropiridinų grupės kalcio kanalų blokatoriai (amlodipinas, felodipinas, lacidipinas, nifedipinas, nikardipinas, nimodipinas, nitrendipinas): vartojant kartu, gali didėti hipotenzijos rizika, be to negalima paneigti, kad širdies nepakankamumu sergantiems pacientams toliau nedidės skilvelio susitraukimo funkcijos silpnėjimo rizika.
Vaistiniai preparatai nuo psichozės, antidepresantai (tricikliai antidepresantai, barbitūratai ir fenotiazinai): vartojant kartu, gali sustiprėti hipotenzinis beta adrenoblokatorių poveikis (adityvus poveikis).
Nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo (NVNU): įtakos nebivololio kraujospūdį mažinančiam poveikiui nedaro.
Simpatikomimetiniai preparatai: vartojant kartu gali neutralizuoti beta adrenoblokatorių poveikį. Beta adrenerginiai vaistiniai preparatai gali lemti simpatomimetikų, pasižyminčių tiek alfa, tiek beta adrenerginiu aktyvumu, pasipriešinimo nesutinkantį alfa adrenerginį poveikį (arterinės hipertenzijos, sunkios bradikardijos ir širdies blokados riziką).
Farmakokinetinė sąveika
Kadangi nebivololio metabolizme dalyvauja CYP2D6 izofermentai, kartu vartojant šį fermentą slopinančių medžiagų, ypač, paroksetiną, fluoksetiną, tioridaziną ir chinidiną, gali padidėti nebivololio koncentracija kraujo plazmoje ir dėl to padidėti pernelyg didelės bradikardijos bei nepageidaujamų reiškinių rizika.
Kartu vartojamas cimetidinas didina nebivololio koncentraciją kraujo plazmoje, bet nekeičia jo klinikinio poveikio. Kartu vartojamas ranitidinas neturėjo įtakos nebivololio farmakokinetikai. Šiuos vaistinius preparatus galima vartoti kartu, jeigu NEMIROSTAD 5 mg išgeriamas valgant, o antacidiniai vaistiniai preparatai vartojami tarp valgymų.
Derinant nebivololį su nikardipinu, šiek tiek padidėjo abiejų vaistinių preparatų koncentracijos plazmoje, bet tai neturėjo įtakos jų klinikiniam poveikiui. Alkoholis, furozemidas arba hidrochlorotiazidas neveikė nebivololio farmakokinetikos. Nebivololis neveikia varfarino farmakokinetikos ir farmakodinamikos.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nebivololiui būdingas farmakologinis poveikis, dėl kurio galimas kenksmingas poveikis nėštumo eigai ir (arba) vaisiui bei naujagimiui. Paprastai beta adrenoblokatoriai sumažina placentos perfuziją, o tai siejama su vaisiaus augimo sulėtėjimu, jo žūtimi gimdoje, abortu ar priešlaikiniu gimdymu. Vaisiui ir naujagimiui gali atsirasti nepageidaujamas poveikis (pvz., hipoglikemija, bradikardija). Jeigu būtina gydyti beta adrenoblokatoriais, geriau skirti selektyvius beta-1 adrenoreceptorių blokatorius.
Nėštumo metu nebivololio vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Jeigu nusprendžiama, kad gydymas nebivololiu būtinas, reikia stebėti gimdos placentinę kraujotaką ir vaisiaus augimą. Pasireiškus kenksmingam poveikiui nėštumo eigai ar vaisiui, svarstytinas alternatyvus gydymo būdas. Naujagimį reikia atidžiai stebėti. Paprastai hipoglikemijos ir bradikardijos simptomai tikėtini per pirmąsias tris paras.
Žindymas
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad nebivololio prasiskverbia į patelės pieną. Ar šio vaisto išsiskiria su motinos pienu, nežinoma. Daugelio beta adrenoblokatorių, ypač lipofilinių junginių, tokių kaip, nebivololio bei aktyvių jų metabolitų įvairus kiekis patenka į motinos pieną. Todėl, vartojant nebivololio maitinti kūdikį krūtimi nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Farmakodinamikos tyrimai parodė, kad psichomotorinės funkcijos nebivololis neveikia. Vairuojant ir valdant mechanizmus, reikia atsižvelgti į tai, kad kartais gali pasireikšti svaigulys ir nuovargis.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujami reiškiniai, susiję su arterine hipertenzija ir LŠN, išvardyti atskirai, kadangi skiriasi šių ligų patogenezė.
Arterinė hipertenzija
Pastebėtos nepageidaujamos reakcijos, kurios daugeliu atvejų yra nuo lengvo iki vidutinio sunkumo, žemiau pateiktoje lentelėje suklasifikuotos pagal organų sistemų klases ir dažnį.
Organų sistemų klasės | Dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10) | Nedažni (nuo ≥ 1/1000 iki ≤ 1/100) | Labai reti (≤ 1/10 000) | Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis) |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
| Angioneurozinė edema, padidėjęs jautrumas | |
Psichikos sutrikimai | Košmarai, depresija |
| ||
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas, svaigulys, parestezija |
| Apalpimas (sinkopė) |
|
Akių sutrikimai |
| Regos sutrikimas |
|
|
Širdies sutrikimai |
| Bradikardija, širdies nepakankamumas, AV laidumo sulėtėjimas arba AV blokada |
|
|
Kraujagyslių sutrikimai |
| Hipotenzija, paūmėjęs protarpinis šlubumas |
|
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Dusulys | Bronchų spazmas |
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai | Vidurių užkietėjimas, pykinimas, viduriavimas | Dispepsija, dujų susikaupimas žarnyne, vėmimas |
|
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
| Niežulys, eriteminis išbėrimas | Žvynelinės paūmėjimas | Dilgėlinė |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
| Impotencija |
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Nuovargis, edema |
|
|
|
Vartojant kai kuriuos beta adrenoblokatorius, pastebėtos dar ir tokios nepageidaujamos reakcijos: haliucinacijos, psichozė, konfūzija, galūnių šalimas galūnės ar cianozė, Reino (angl. Raynaud) sindromas, akių sausumas, praktololio tipo toksinis poveikis akių gleivinei ir aplink akis esančiai odai.
Lėtinis širdies nepakankamumas
Duomenys apie nepageidaujamas reakcijas, pasireiškusias LŠN sergantiems ligoniams, buvo gauti atlikus vieną klinikinį placebu kontroliuojamąjį tyrimą, kurio metu 1067 pacientai vartojo nebivololį ir 1061 pacientui buvo skirtas placebas. Šio tyrimo metu 449 nebivololį vartojusiems pacientams (42,1%) pasireiškė nepageidaujamos reakcijos, bent galimai susijusios su nebivololio poveikiu, palyginti su 334 (31,5%) placebą vartojusiais pacientais. Nebivololio vartojusiems pacientams dažniausiai pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos buvo bradikardija ir svaigulys, kiekviena iš jų pasireiškė maždaug 11 % pacientų. Šių reakcijų dažnumas placebą vartojusiems pacientams buvo atitinkamai maždaug 2% ir 7%.
Nepageidaujamų reakcijų (bent galimai susijusių su vaistu), kurios, manoma, yra specifiškai reikšmingos gydant lėtinį širdies nepakankamumą, dažnis buvo toks:
- širdies nepakankamumas pasunkėjo 5,8% nebivololiu gydomų ligonių, palyginti su 5,2% placebą vartojusių pacientų;
- ortostatinė hipotenzija pasireiškė 2,1% nebivololiu gydomų ligonių, palyginti su 1,0% placebą vartojusių pacientų;
- vaistinio preparato netoleravo 1,6% nebivololiu gydomų ligonių, palyginti su 0,8% placebą vartojusių pacientų;
- pirmo laipsnio atrioventrikulinė blokada pasireiškė 1,4% nebivololiu gydomų ligonių, palyginti su 0,9% placebą vartojusių pacientų;
- kojų edema nustatyta 1% nebivololiu gydomų ligonių, palyginti su 0,2% placebą vartojusių pacientų.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Pranešimų apie nebivololio perdozavimą negauta.
Simptomai
Beta adrenoblokatorių perdozavimo simptomai yra bradikardija, hipotenzija, bronchų spazmas, ūminis širdies nepakankamumas.
Gydymas
Perdozavimo arba padidėjusio jautrumo vaistiniam preparatui atveju, pacientą reikia atidžiai stebėti ir gydyti intensyviosios terapijos palatoje. Reikia tirti gliukozės koncentraciją kraujyje. Vaistinio preparato likučių, vis dar esančių virškinimo trakte, absorbciją galima sustabdyti plaunant skrandį, skiriant aktyvintosios anglies ir vidurius laisvinančių preparatų. Gali prireikti dirbtinio kvėpavimo. Bradikardija ar stiprios klajoklio nervo sukeliamos reakcijos turi būti gydomos atropinu arba metilatropinu. Hipotenziją ir šoką reikia gydyti kraujo plazma ar jos pakaitalais ir, jeigu reikia, katecholaminais. Beta adrenoreceptorių blokadą galima neutralizuoti lėtai į veną leidžiant izoprenalino hidrochloridą (pradinė dozė – maždaug 5 mikrogramai per minutę) arba dobutaminą (pradinė dozė – 2,5 mikrogramų per minutę) tol, kol pasireiškia reikiamas poveikis. Jei toks gydymas neveiksmingas, izoprenaliną galima skirti kartu su dopaminu. Jeigu nepasireiškia norimas poveikis, apsvarsčius galima į veną leisti 50‑100 mikrogramų/kg kūno svorio gliukagono. Jeigu reikia, po vienos valandos galima sušvirkšti vaistinio preparato pakartotinai, po to, jeigu būtina, gliukagono galima infuzuoti į veną po70 mikrogramų/kg kūno svorio per valandą. Kraštutiniu gydymui atsparios bradikardijos atveju galima implantuoti širdies stimuliatorių.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – selektyvūs beta adrenoblokatoriai, ATC kodas – C07AB12.
Veikimo mechanizmas ir farmakodinaminis poveikis
Nebivololis yra dviejų enantiomerų (SRRR nebivololio [arba d-nebivololio] ir RSSS nebivololio [arba l-nebivololio]) racematas. Jam būdingas dvejopas farmakologinis poveikis:
- nebivololis yra konkurencinis selektyvus beta adrenoreceptorių antagonistas: šis poveikis priskiriamas SRRR-enatiomerui (d-enantiomerui);
- dėl sąveikos su L arginino ir azoto oksido apykaita šiek tiek plečia kraujagysles.
Pacientams, kurių kraujospūdis normalus arba padidėjęs, vienkartinė ar kartotinė nebivololio doze retina širdies susitraukimus ir mažina arterinį kraujospūdį ramybės būklės ir fizinio krūvio metu. Antihipertenzinis poveikis išlieka ilgalaikio gydymo metu. Gydomosios nebivololio dozės alfa adrenoreceptorių neblokuoja.
Arterine hipertenzija sergančių pacientų sisteminis kraujagyslių pasipriešinimas sumažėja ir trumpalaikio, ir ilgalaikio gydymo nebivololiu metu. Nors širdies ritmas suretėja, dėl padidėjusio sistolinio tūrio širdies išstumiamo kraujo kiekis ramybės būklės ir fizinio krūvio metu gali sumažėti nedaug. Šių hemodinamikos pokyčių, palyginti su sukeliamais kitų beta-1 adrenoblokatorių, skirtumo klinikinė reikšmė ne visiškai išaiškinta.
Arterine hipertenzija sergantiems pacientams nebivololis padidina azoto oksido (NO) medijuojamą kraujagyslių reakciją į acetilcholiną (ACh), kuri susilpnėja sutrikus endotelio funkcijai.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Mirtingumo ir sergamumo placebu kontroliuojamu klinikiniu tyrimu, kuriame dalyvavo 2128 vyresni nei 70 metų pacientai (amžiaus vidurkis – 75,2 metai), sergantys stabiliu lėtiniu širdies nepakankamumu, susijusiu ar nesusijusiu su kairiojo skilvelio išstūmimo frakcijos sutrikimu (KSIF vidurkis 36 ± 12,3%, kuris buvo pasiskirstęs taip: KSIF mažesnis nei 35% nustatytas 56% pacientų, KSIF nuo 35% iki 45% – 25% pacientų ir KSIF didesnis nei 45% – 19% pacientų), nustatyta, kad tiems tiriamiesiems, kurie gydymo standartiniu metodu metu nebivololio vartojo vidutiniškai 20 mėnesių, reikšmingai pailgėjo laikas iki mirties arba hospitalizacijos dėl širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų (pagrindinė vertinamoji veiksmingumo baigtis) ir 14% sumažėjo santykinė rizika (absoliutus sumažėjimas 4,2%). Šis rizikos sumažėjimas pasireiškė po 6 gydymo mėnesių ir išliko visu vaisto vartojimo laikotarpiu (vidutinė vartojimo trukmė – 18 mėnesių).
Nebivololio poveikis nuo amžiaus, lyties ar kairiojo skilvelio išstūmimo frakcijos tiriamojoje populiacijoje nepriklausė. Gydymo nebivololiu, palyginti su placebu, nauda mirtingumui dėl visų priežasčių buvo statistiškai nereikšminga (absoliutus sumažėjimas – 2,3%).
Nebivololiu gydomiems pacientams sumažėjo staigios mirties dažnis (4,1%, palyginti su 6,6%, santykinis sumažėjimas – 38%).
Tyrimai su gyvūnais in vitro ir in vivo parodė, kad nebivololiui vidinis simpatikomimetinis aktyvumas nebūdingas. Tyrimai su gyvūnais in vitro ir in vivo parodė, kad farmakologinės nebivololio dozės nestabilizuoja membranų.
Sveikiems savanoriams reikšmingo poveikio didžiausiam fiziniam pajėgumui arba ištvermei nebivololis nesukėlė.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus vaistinio preparato, abu nebivololio enantiomerai greitai absorbuojami. Maistas nebivololio absorbcijos neveikia. Nebivololį galima gerti valgant ar nevalgius.
Pasiskirstymas
Abu nebivololio enantiomerai plazmoje daugiausia prijungia prie albuminų. Prie kraujo plazmos baltymų prisijungia 98,1% SRRR nebivololio ir 97,9% RSSS nebivololio.
Biotransformacija
Didelė nebivololio dalis metabolizuojama, iš dalies į aktyvius hidroksimetabolitus. Nebivololis metabolizuojamas aliciklinio ir aromatinio hidrokslinimo, N-dealkilinimo bei gliukuronizacijos būdais. Be to, susidaro hidroksimetabolitų gliukuronidai. Nebivololio metabolizmas aromatinio hidrokslinimo būdu priklauso nuo CYP2D6 veikiamo genetinio oksidacijos polimorfizmo. Nevalgiusių asmenų, kurių kepenyse metabolizmas vyksta greitai, organizme išgerto nebivololio biologinis prieinamumas yra vidutiniškai 12%, kurių kepenyse metabolizmas vyksta lėtai - beveik visiškas. Tokią pačią dozę vartojant nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, didžiausia nepakitusio nebivololio koncentracija asmenų, kurių organizme metabolizmas silpnas, plazmoje būna maždaug 23 kartus didesnė nei asmenų, kurių organizme metabolizmas stiprus. Vertinant bendrą nepakitusio vaistinio preparato ir jo aktyvus metabolito koncentraciją, didžiausia koncentracija plazmoje skiriasi 1,3 - 1,4 karto.
Dėl nebivololio metabolizmo greičio skirtumų žmonių organizme, jo dozes kiekvienam pacientui reikia parinkti individualiai: jeigu metabolizmas lėtas, gali reikėti mažesnės dozės.
Jeigu metabolizmas greitas, nebivololio enantiomerų pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 10 valandų, jeigu metabolizmas yra lėtas – 3 ‑ 5 kartus ilgesnis. Asmenų, kurių organizme metabolizmas greitas, RSSS enantiomero koncentracija plazmoje būna šiek tiek didesnė nei SRRR enantiomero. Asmenų, kurių organizme metabolizmas lėtas, skirtumas būna didesnis. Asmenų, kurių organizme metabolizmas greitas, abiejų enantiomerų hidroksimetabolito pusinis eliminacijos periodas – maždaug 24 valandos ir yra maždaug du kartus ilgesnis nei asmenų, kurių organizme metabolizmas lėtas.
Daugelio pacientų (kurių organizme metabolizmas greitas) pusiausvyrinė nevivololio apykaita organizme nusistovi per 24 valandas, hidroksimetabolito – per keletą dienų.
1 – 30 mg dozių koncentracija kraujo plazmoje yra proporcinga išgertos dozės dydžiui. Nuo amžiaus nebivololio farmakokinetika nepriklauso.
Eliminacija
Per vieną savaitę po pavartojimo 38% dozės pašalinama su šlapimu ir 48% su išmatomis. Mažiau nei 0,5% dozės pasišalina su šlapimu nepakitusio nebivololio pavidalu.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų genotoksiškumo ir galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Povidonas K30
Laktozė monohidratas
Pregelifikuotas kukurūzų krakmolas
Kroskarmeliozės natrio druska
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Krospovidonas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30º C temperatūroje.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Tabletės tiekiamos PVC/aliuminio lizdinėse plokštelėse.
Pakuotėje yra 7, 10, 14, 28, 30, 50, 56, 84, 98, 100 arba 500 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Sakykit, gydytojau, ar jums visada pavyksta ištraukti dantį be skausmo?
- Deja, ne! Vakar aš išsinarinau ranką!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?