Leflunomidas, 20mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Sandoz d.d., Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Leflunomidas
1. Kas yra Leflunomide Sandoz ir kam jis vartojimas
Leflunomide Sandoz priklauso medikamentų, vadinamų antireumatiniais vaistais, grupei.
Leflunomide Sandoz yra vartojamas suaugusių pacientų aktyvaus reumatoidinio arba psoriazinio artrito gydymui.
Reumatoidinio artrito simptomai yra sąnarių uždegimas, patinimas, judesių pasunkėjimas ir skausmas. Kiti simptomai, kurie paveikia visą organizmą, yra apetito netekimas, karščiavimas, energingumo netekimas ir mažakraujystė (raudonųjų kraujo ląstelių stoka).
Aktyvaus psoriazinio artrito simptomai yra sąnarių uždegimas, patinimas, judesių pasunkėjimas, skausmas ir raudonos, pleiskanotos odos dėmės (odos pažeidimai).
2. Kas žinotina prieš vartojant Leflunomide Sandoz
Leflunomide Sandoz vartoti negalima
- jeigu Jums yra ar kada nors buvo alerginė reakcija leflunomidui (ypač sunki odos reakcija, dažnai kartu su karščiavimu, sąnarių skausmu, odos išbėrimu raudonomis dėmėmis arba pūslėmis, pvz., Stevens-Johnson‘o sindromu), žemės riešutams, sojoms arba bet kuria pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jums yra bet kokių problemų dėl kepenų;
- jeigu Jums yra vidutinio sunkumo ar sunkių problemų dėl inkstų;
- jeigu Jūsų kraujyje labai mažas baltymų kiekis (hipoproteinemija);
- jeigu Jus kamuoja bet kokia problema, kenkianti Jūsų imuninei sistemai (pvz., AIDS [įgyto imunodeficito sindromas]);
- jeigu Jums yra bet kokių problemų dėl savo kaulų čiulpų arba jeigu Jūsų kraujyje yra mažas raudonųjų ar baltųjų kraujo ląstelių kiekis ar yra sumažėjęs trombocitų kiekis;
- jeigu sergate sunkia užkečiamąja liga;
- jeigu esate nėščia, manote, kad galite būti nėščia, arba maitinate krūtimi.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoja prieš pradėdami vartoti Leflunomide Sandoz
- jeigu kada nors sirgote tuberkulioze ar intersticine plaučių liga (plaučių liga);
- jeigu esate vyras ir norite tapti tėvu. Kadangi paneigti, jog Leflunomide Sandoz patenka į sėklą, negalima, gydymo šiuo vaistiniu preparatu metu Jūs turite naudoti patikimą kontracepcijos metodą.
Jeigu norite tapti tėvu, Jūs turite kreiptis į savo gydytoją, kuris gali patarti nutraukti Leflunomide Sandoz vartojimą ir vartoti tam tikrų vaistų greitam ir pakankamam Leflunomide Sandoz pašalinimui iš Jūsų organizmo Po to Jums reikės atlikti kraujo tyrimą, kad įsitikinti, jog Leflunomide Sandoz yra pakankamai pašalintas iš Jūsų organizmo, ir, prieš bandant tapti tėvu, turėsite palaukti dar bent 3 mėnesius.
Kartais Leflunomide Sandoz gali sukelti kai kurių problemų, susijusių su Jūsų krauju, kepenimis, plaučiais ar nervais Jūsų rankose ar kojose. Jis taip pat gali sukelti kai kurias sunkias alergines reakcijas (įskaitant vaisto sukeltą reakciją su eozinofilija ir sisteminiais simptomais, t. y. DRESS sindromą [angl. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS]),ar padidinti sunkios užkrečiamosios ligos galimybę. Daugiau informacijos apie tai prašom perskaityti 4 skyriuje „Galimas šalutinis poveikis“.
DRESS sindromas iš pradžių pasireiškia į gripą panašiais simptomais bei veido išbėrimu, paskui – išplitusiu išbėrimu su aukšta temperatūra, padidėjusiu kepenų fermentų aktyvumu, kuris nustatomas kraujo tyrimais, padidėjusiu tam tikrų baltųjų kraujo ląstelių skaičiumi (eozinofilija) ir padidėjusiais limfmazgiais
Prieš pradedant gydymą Leflunomide Sandoz ir jo metu Jūsų gydytojas reguliariais intervalais atlikinės kraujo tyrimą, tam, kad stebėti Jūsų kraujo ląstelių skaičių ir kepenų funkciją. Be to, gydytojas reguliariai matuos Jūsų kraujospūdį, kadangi Leflunomide Sandoz gali jį didinti.
Vaikams ir paaugliams
Leflunomide Sandoz nerekomenduojama vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams.
Kiti vaistai ir Leflunomide Sandoz
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai.
Ypač svarbu pasakyti, jeigu Jūs vartojate:
- kitokių vaistų nuo reumatoidinio artrito, pvz., antimaliarinių preparatų (pvz., chlorokvino ir hidroksichlorokvino), geriamųjų ar injekuojamų į raumenis aukso preparatų, D-penicilamino, azatioprino ar kitokių imuninę sistemą slopinančių vaistų (pvz., metotreksato), nes šių vaistų deriniai su Leflunomide Sandoz yra nepatartini;
- vaisto, vadinamo kolestiraminu (juo mažinamas padidėjęs cholesterolio kiekis) ar aktyvintosios anglies, nes šie vaistai gali mažinti organizmo absorbuojamą Leflunomide Sandoz kiekį;
- fenitoino (juo gydoma epilepsija), varfarino ar fenprokumono (jų vartojama kraujui skystinti) ar tolbutamido (juo gydomas 2 tipo cukrinis diabetas), kadangi šie vaistai gali didinti šalutinio poveikio riziką.
Jeigu jau vartojate nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) ir (ar) kortikosteroidų, pradėję gydymą Leflunomide Sandoz jų galite vartoti toliau.
Skiepijimas
Jei Jums reikia skiepytis, paprašykite savo gydytojo patarimo. Vartojant Leflunomide Sandoz ir tam tikrą laikotarpį po gydymo baigimo skiepijimas tam tikromis vakcinomis turi būti netaikomas.
Leflunomide Sandoz vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Leflunomide Sandoz galima vartoti valgant ar kitu laiku.
Gydymo Leflunomide Sandoz metu nerekomenduojama gerti alkoholio. Girtuokliavimas gydymo Leflunomide Sandoz metu gali didinti kepenų pakenkimo galimybę.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nevartokite Leflunomide Sandoz, jeigu esate arba manote, kad galite būti nėščia ar planuojate pastoti. Jeigu esate nėščia ar pastojote gydymo Leflunomide Sandoz metu, rizika, kad Jūsų vaikas turės sunkių apsigimimų, padidėja Vaisingo amžiaus moterys turi nevartoti Leflunomide Sandoz, jeigu nenaudoja patikimų kontraceptinių priemonių.
Jei baigusi gydymą Leflunomide Sandoz planuojate tapti nėščia, pasakykite savo gydytojui, kadangi Jums reikia pasirūpinti, kad prieš bandant pastoti iš Jūsų organizmo būtų išnykę visi Leflunomide Sandoz pėdsakai. Tai gali trukti net 2 metus. Vartojant tam tikrų vaistų, kurie skatina Leflunomide Sandoz šalinimą iš Jūsų organizmo, minėtą laikotarpį galima sutrumpinti iki kelių savaičių.
laikotarpis gali sutrumpėti iki kelių savaičių.
Kiekvienu atveju kraujo tyrimu turi būti patvirtinta, kad Leflunomide Sandoz yra pakankamai pašalintas iš Jūsų organizmo, po to, prieš mėginant pastoti, Jūs turite palaukti dar bent mėnesį.
Daugiau informacijos apie laboratorinį tyrimą prašom kreiptis į savo gydytoją.
Jei manote, kad Leflunomide Sandoz vartojimo metu ar per du metus po gydymo šiuo vaistu nutraukimo tapote nėščia, būtina nedelsiant kreiptis į savo gydytoją nėštumo nustatymo tyrimui. Jei tyrimas patvirtina, jog jūs esate nėščia, Jūsų gydytojas gali pasiūlyti gydymą tam tikrais vaistais greitam ir pakankamam Leflunomide Sandoz pašalinimui iš Jūsų organizmo, kadangi tai gali sumažinti riziką Jūsų kūdikiui.
Nevartokite Leflunomide Sandoz, jeigu esate žindyvė, kadangi leflunomidas išsiskiria su pienu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Leflunomide Sandoz Jums gali sukelti galvos sukimąsi, dėl kurio gali sutrikti jūsų gebėjimas sutelkti dėmesį ir tinkamai reaguoti. Jeigu taip atsitinka, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
Leflunomide Sandoz sudėtyje yra laktozės ir sojų lecitino
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Jeigu Jūs esate alergiškas žemės riešutams ar sojoms, nevartokite šio vaistinio preparato.
3. Kaip vartoti Leflunomide Sandoz
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas ar vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama pradinė Leflunomide Sandoz paros dozė yra viena 100 mg tabletė Ji suvartojama iš karto. Šią dozę reikia gerti tris paras. Po to daugumai pacientų reikia vartoti:
- reumatoidinio artrito gydymui, atsižvelgiant į ligos sunkumą, 10 arba 20 mg Leflunomide Sandoz kartą per parą;
- psoriazinio artrito gydymui 20 mg Leflunomide Sandoz kartą per parą.
Tabletę nurykite nepažeistą, užgerdami dideliu kiekiu vandens.
Kol pajusite savo būklės pagerėjimą, gali praeiti maždaug keturios savaitės ar daugiau. Kai kurių pacientų savijauta gali toliau gerėti praėjus net 4-6 gydymo mėnesiams.
Paprastai Leflunomide Sandoz Jūs turėsite vartoti ilgą laiką.
Pavartojus per didelę Leflunomide Sandoz dozę
Jei Leflunomide Sandoz išgėrėte daugiau negu reikia, kreipkitės į savo gydytoją ar pasitarkite su kitu mediku. Jeigu įmanoma, pasiimkite su savimi savo tabletes ar dėžutę, kad parodytumėte gydytojui.
Pamiršus pavartoti Leflunomide Sandoz
Pamiršus suvartoti dozę, išgerkite ją, kai tik prisiminsite, nebent greitai būtų laikas gerti kitą dozę. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Tai liečia ir bet kokį šiame pakuotės lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį.
Nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją ir nutraukite Leflunomide Sandoz vartojimą:
- jeigu Jums pasireiškia silpnumas, apsvaigimo ar galvos sukimosi pojūtis arba tampa sunku kvėpuoti, kadangi tai gali būti sunkios alerginės reakcijos požymiai;
- jeigu Jums atsiranda odos išbėrimas ar opų burnoje, kadangi tai gali rodyti sunkias, kartais pavojingos gyvybei reakcijas (pvz., Stevens-Johnson‘o sindromą, toksinę epidermio nekrolizę, daugiaformę raudonę, DRESS sindromą), žr. 2 skyrių
Nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją, jeigu Jums atsiranda:
- odos blyškumas, nuovargis ar kraujosruvų, kadangi tai gali rodyti kraujo sutrikimą, sukeltą įvairių kraujo ląstelių, iš kurių sudarytas kraujas, tipų pusiausvyros sutrikimą;
- nuovargis, pilvo skausmas arba gelta (akių ar odos pageltimas), kadangi tai rodyti sunkų sutrikimą, tokį, kaip kepenų funkcijos nepakankamumas, kuris gali būti mirtinas;
- bet kokių infekcijos simptomų, tokių, kaip karščiavimas, gerklės skausmas ar kosulys, kadangi šis vaistas gali didinti sunkios užkrečiamosios ligos, kuri gali būti pavojinga gyvybei, galimybę;
- kosulys ar kvėpavimo problemų, kadangi tai rodyti plaučių uždegimą (intersticinę plaučių ligą);
- neįprastas dilgčiojimas, silpnumas ar skausmas rankose arba pėdose, kurie gali būti nervų sutrikimų (periferinės neuropatijos) pasekmė.
Dažnas šalutinis poveikis (gali paveikti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių )
- nedidelis baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas(leukopenija);
- lengvos alerginės reakcijos;
- apetito netekimas, svorio netekimas (paprastai nereikšmingas);
- nuovargis (astenija);
- galvos skausmas, galvos sukimasis;
- nenormalūs odos pojūčiai, pavyzdžiui, dilgsėjimas (parestezija);
- nežymiai padidėjęs kraujospūdis;
- viduriavimas;
- pykinimas, vėmimas;
- burnos uždegimas ar išopėjimas;
- pilvo skausmas;
- kai kurių kepenų funkcijos tyrimų rodmenų padidėjimas;
- padidėjęs plaukų slinkimas;
- egzema, odos sausumas, išbėrimas, niežulys;
- tendinitas (skausmas, kurį sukelia sausgyslę (paprastai pėdų ar plaštakų) supančių apvalkalų uždegimas);
- tam tikrų fermentų (kreatinfosfokinazės) kiekio kraujyje padidėjimas.
- rankų arba kojų nervų sutrikimai (periferinė neuropatija).
Nedažnas šalutinis poveikis (gali paveikti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
- sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių skaičiaus (mažakraujystė), sumažėjęs kraujo plokštelių skaičiaus (trombocitopenija);
- sumažėjęs kalio kiekis kraujyje;
- nerimas;
- sutrikęs skonis;
- urtikarija (dilgėlinė);
- sausgyslių trūkimas;
- padidėjęs riebalų (cholesterolio ir trigliceridų) kiekis kraujyje;
- sumažėjęs fosfatų kiekis kraujyje.
Retas šalutinis poveikis (gali paveikti ne daugiau kaip 1 iš 1000 žmonių )
- padidėjęs kraujo ląstelių, vadinamų eozinofilais, skaičius (eozinofilija), šiek tiek sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius (leukopenija), sumažėjęs visų kraujo ląstelių skaičius (pancitopenija);
- reikšmingai padidėjęs kraujospūdis;
- plaučių uždegimas (intersticinė plaučių liga);
- padidėję kai kurių kepenų funkcijos tyrimų rodmenys (kurie gali progresuoti į sunkius sutrikimus, pvz., kepenų uždegimą ir geltą);
- sunki užkrečiamoji liga, vadinama sepsiu, kuri gali būti mirtina;
- padidėjęs tam tikrų fermentų (laktatdehidrogenazės) kiekis kraujyje.
Labai retas šalutinis poveikis (gali paveikti ne daugiau kaip 1 iš 10 000) žmonių
- reikšmingai sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius (agranulocitozė);
- sunkios ir potencialiai sunkios alerginės reakcijos;
- smulkiųjų kraujagyslių uždegimas (vaskulitas, įskaitant odos nekrozuojantį vaskulitą);
- kasos uždegimas (pankreatitas);
- sunkus kepenų pakenkimas, pvz., kepenų nepakankamumas ar nekrozė, kurie gali būti mirtini;
- sunki (kartais net pavojinga gyvybei) reakcija (Stevens-Johnson‘o sindromas, toksinė epidermio nekrolizė, daugiaformė raudonė, DRESS sindromas).
Kitoks galimas šalutinis poveikis, kurio pasireiškimo dažnumas nežinomas, yra inkstų funkcijos nepakankamumas, šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje sumažėjimas, vyrų nevaisingumas (toks poveikis baigus vartoti šį vaistą išnyksta), odos vilkligė (jai būdingas odos vietų, kurias veikia šviesa,išbėrimas ir paraudimas) ir žvynelinė (atsiradimas ar pasunkėjimas).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Leflunomide Sandoz
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje ir vietoje.
Ant buteliuko ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Leflunomide Sandoz sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra leflunomidas. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 20 mg leflunomido.
- Pagalbinės medžiagos. Tabletės branduolys: laktozė monohidratas, mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė, vyno rūgštis, natrio laurilsulfatas ir magnio stearatas. Tabletės plėvelė: lecitinas (sojų), polivinilo alkoholis, talkas, titano dioksidas (E171), ksantano lipai.
Leflunomide Sandoz išvaizda ir kiekis pakuotėje
Leflunomide Sandoz 20 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba balkšvos, apvalios, maždaug 8 mm skersmens, su laužimo žyme vienoje tabletės pusėje. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dalis.
Plėvele dengtos tabletės yra supakuotos į buteliukus.
Pakuotės dydžiai: 10, 15, 20, 28, 30, 42, 50, 56, 60, 90, 98 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Leflunomidas |
Vaisto stiprumas | 20mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/10/2313 |
Registratorius | Sandoz d.d., Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.01.26 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Leflunomide Sandoz 20 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 20 mg leflunomido.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 152 mg laktozės ir 0,12 mg sojų lecitino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Plėvele dengta tabletė yra balta arba balkšva, apvali, maždaug 8 mm skersmens, su laužimo žyme vienoje tabletės pusėje. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Leflunomide Sandoz gydomi suaugę pacientai, sergantys:
- aktyviu reumatoidiniu artritu (tinka kaip ligos eigą modifikuojantis antireumatinis vaistas [LEMAV])
- aktyviu psoriaziniu artritu.
Neseniai taikytas ar kartu taikomas gydymas hepatotoksiškais ar hematotoksiškais LEMAV (pvz., metotreksatu) gali padidinti sunkių nepageidaujamų reakcijų riziką, todėl pradedant gydymą leflunomidu, reikia kruopščiai apgalvoti jo naudos ir rizikos aspektus.
Be to, leflunomidą pakeitus kitu LEMAV neatlikus šalinimo procedūros (žr. 4.4 skyrių), taip pat galimas sunkių nepageidaujamų reakcijų rizikos padidėjimas dar ilgą laiką po vaisto pakeitimo.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Gydymą turi pradėti ir prižiūrėti specialistai, turintys reumatoidinio ir psoriazinio artrito gydymo patirties.
Būtina vienodais intervalais nustatyti alanininaminotransferazės (ALT) (t. y. serumo gliutamatpiruvattransferazės [SGPT]) kiekį kartu su bendro kraujo tyrimo rodmenimis, įskaitant leukogramą ir trombocitų skaičių:
- prieš pradedant vartoti leflunomido;
- kas 2 savaites pirmuosius 6 gydymo mėnesius;
- po to kas 8 savaites (žr. 4.4 skyrių).
Dozavimas
Reumatoidinis artritas: gydymas leflunomidu paprastai pradedamas įsotinamąja 100 mg paros doze, vartojama kartą per parą 3 paras.
Jei įsotinamosios dozės nevartojama, gali sumažėti nepageidaujamų reiškinių rizika (žr. 5.1 skyrių).
- Rekomenduojama palaikomoji dozė yra nuo 10 mg iki 20 mg. Ją reikia vartoti kartą per parą, atsižvelgiant į ligos sunkumą (aktyvumą).
Psoriazinis artritas: gydymas leflunomidu paprastai pradedamas įsotinamąja 100 mg paros doze, vartojama kartą per parą 3 paras.
Rekomenduojama palaikomoji dozė sergant psoriaziniu artritu yra 20 mg. Ją reikia vartoti kartą per parą (žr. 5.1 skyrių).
Gydomasis poveikis paprastai prasideda po 4-6 savaičių ir gali toliau didėti iki 4-6 mėnesių.
Pacientams, kuriems yra lengvas inkstų nepakankamumas, dozę koreguoti nerekomenduojama.
Vyresniems kaip 65 metų pacientams dozę koreguoti nereikia.
Vaikų populiacija
Jaunesniems kaip 18 metų pacientams Leflunomide Sandoz vartoti nerekomenduojama, kadangi šio vaistinio preparato saugumas ir veiksmingumas jaunatvinio reumatoidinio artrito (JRA) atveju nežinomas (žr. 5.1 ir 5.2 skyrius).
Vartojimo metodas
Leflunomide Sandoz plėvele dengtą tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant pakankamu kiekiu skysčio. Leflunomido absorbcijos apimties kartu vartojamas maistas neveikia.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai (ypač jei ji buvo sukėlusi Stevens-Johnson‘o sindromą, toksinę epidermio nekrolizę ar daugiaformę raudonę), žemės riešutams, sojoms ar bet kuriai 1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Pacientai, kuriems sutrikusi kepenų funkcija.
- Pacientai, kuriems yra sunkios imuniteto nepakankamumo būklės, pvz., įgytas imunodeficito sindromas (angl. AIDS).
- Pacientai, kuriems yra ne dėl reumatoidinio ar psoriazinio artrito, bet kitų priežasčių atsiradęs reikšmingas kaulų čiulpų funkcijos pakenkimas ar reikšminga anemija, leukopenija, neutropenija arba trombocitopenija.
- Pacientai, sergantys sunkia infekcine liga (žr. 4.4 skyrių).
- Pacientai, kuriems yra vidutinio sunkumo ar sunkus inkstų nepakankamumas, kadangi šiai pacientų grupei klinikinė patirtis yra nepakankama.
- Pacientai, kuriems yra sunki hipoproteinemija, pvz., sergant nefroziniu sindromu.
- Nėščios ar vaisingo amžiaus moterys, kurios gydymo leflunomidu metu ir po to, kol aktyvaus metabolito koncentracija plazmoje didesnė kaip 0,02 mg/l (taip pat žr. 4.6 skyriuje), nenaudoja patikimos kontracepcijos. Prieš pradedant gydymą leflunomidu būtina paneigti nėštumą.
- Pacientė yra žindyvė (žr. 4.6 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Leflunomide Sandoz turi būti skiriama pacientams tik esant rūpestingai medicininei priežiūrai.
Kartu su leflunomidu nepatartina skirti kitų hepatotoksiškų ar hematotoksiškų LEMAV (pvz., metotreksato).
Aktyvaus leflunomido metabolito A771726 yra ilgas pusinės eliminacijos laikas (paprastai 1-4 savaitės). Sunkus nepageidaujamas poveikis (pvz., hepatotoksinis, hematotoksinis, alerginės reakcijos, žr. žemiau) gali pasireikšti net baigus gydymą leflunomidu. Taigi, jei pasireiškia minėtas toksinis poveikis arba jei dėl kitokių priežasčių reikalingas greitas A771726 pašalinimas iš organizmo, būtina atlikti šalinimo procedūrą. Ji gali būti pakartota, kai kliniškai būtina.
Apie šalinimo procedūrą ir kitus rekomenduojamus veiksmus pageidaujamo ar neplanuoto nėštumo atveju žr. 4.6 skyrių.
Kepenų reakcijos
Gydymo leflunomidu metu retai gauta pranešimų apie sunkius kepenų pažeidimo atvejus, įskaitant mirtinus atvejus. Dauguma atvejų įvyko per pirmuosius 6 gydymo mėnesius. Dažnai leflunomidu buvo gydoma kartu su kitais hepatotoksiškais vaistais. Manoma, jog yra būtinas tikslus stebėjimo rekomendacijų laikymasis.
ALT (SGPT) kiekį būtina tikrinti prieš pradedant gydymą leflunomidu ir tuo pačių dažnumu, kaip bendro kraujo tyrimo rodmenis (pirmus 6 gydymo mėnesius – kas 2 savaites, po to – kas 8 savaites).
Nustačius, jog ALT (SGPT) aktyvumas 2-3 kartus viršija viršutinę normos ribą, galima pagalvoti apie 20 mg dozės sumažinimą iki 10 mg, ir reikia kas savaitę tikrinti stebėjimo rodmenis. Jei ALT(SGPT) kiekis išlieka daugiau kaip 2 kartus didesnis už viršutinę normos ribą arba yra už ją didesnis daugiau kaip 3 kartus, būtina nutraukti leflunomido vartojimą ir pradėti šalinimo procedūrą. Yra rekomenduojama, kad kepenų fermentų stebėjimas po gydymo leflunomidu nutraukimo būtų palaikomas tol, kol jų kiekis tampa normalu.
Dėl galimo adityvaus hepatotoksinio poveikio, gydymo leflunomidu metu yra rekomenduojama vengti vartoti alkoholio.
Daug leflunomido aktyvaus metabolito A771726 būna junginių su baltymais pavidalui ir jis yra šalinamas metabolizmo kepenyse ir sekrecijos su tulžimi būdu, todėl manoma, kad pacientų, kuriems yra hipoproteinemija, kraujo plazmoje jo kiekis turėtų būti didesnis. Leflunomide Sandoz draudžiama vartoti pacientams, kuriems yra hipoproteinemija ar kepenų funkcijos pakenkimas (žr. 4.3 skyrių).
Hematologinės reakcijos
Prieš pradedant gydymą leflunomidu, taip pat kas 2 savaitės pirmus 6 gydymo mėnesius ir po to kas 8 savaitės vienu metu su ALT kiekio matavimu būtina atlikti bendrą kraujo tyrimą, įskaitant leukogramą ir trombocitų skaičiaus nustatymą.
Pacientams, kuriems iš anksčiau yra anemija, leukopenija ir (ar) trombocitopenija, taip pat pacientams, kurių pakenkta kaulų čiulpų funkcija arba kuriems yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimo rizika, yra didesnė hematologinių sutrikimų rizika. Jeigu atsiranda minėtų pokyčių, reikia apsvarstyti, ar tikslinga A771726 kiekio plazmoje sumažinimui atlikti šalinimo procedūrą (žr. žemiau).
Sunkių hematologinių reakcijų, įskaitant pancitopeniją, atveju būtina nutraukti Leflunomide Sandoz vartojimą bet kokį kitą kaulų čiulpų funkciją slopinantį gydymą bei pradėti leflunomido šalinimo procedūrą.
Derinimas su kitokiu gydymu
Leflunomido vartojimas su reumatinėms ligoms gydyti taikomais antimaliariniais vaistais (pvz., chlorokvinu ar hidroksichlorokvinu), vartojamais į raumenis ar geriamaisiais aukso preparatais, D-penicilaminu, azatioprinu ir kitomis imunitetą slopinančiomis medžiagomis įskaitant naviko nekrozės faktoriaus alfa inhibitorius) iki šiol netirtas atsitiktinių imčių klinikiniais tyrimais (išskyrus metotreksatą, žr. 4.5 sk.) Rizika, susijusi su kombinuotu gydymu, ypač ilgalaikiu, yra nežinoma. Kadangi toks gydymas gali sukelti adityvų ar net sinergistinį toksinį poveikį (pvz., hepatotoksinį ar hematotoksinį), leflunomido vartoti kartu su LEMAV (pvz., metotreksatu) yra nepatartina.
Leflunomido vartojant kartu su kitais vaistais, išskyrus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo(NVNU), metabolizuojamais CYP2C9, pvz., fenitoinu, varfarinu, fenprokumonu ar tolbutamidu, patartina laikytis atsargumo.
Perėjimas prie kito gydymo
Kadangi leflunomidas ilgai išlieka organizme, jo pakeitimas kitu LEMAV (pvz., metotreksatu) neatlikus šalinimo procedūros (žr. žemiau), gali padidinti papildomos rizikos (t. y. kinetinės sąveikos, toksinio poveikio organams) galimybę dar ilgą laiką po pakeitimo.
Taip pat neseniai taikytas gydymas hepatotoksiškais ar hematotoksiškais vaistiniais preparatais (pvz., metotreksatu) gali sukelti nepageidaujamo poveikio sustiprėjimą, todėl pradedant gydymą leflunomidu, reikia kruopščiai apgalvoti jo naudos ir rizikos aspektus ir yra rekomenduojama pradinėje fazėje po perėjimo pacientą atidžiau stebėti.
Odos reakcijos
Opinio stomatito atveju leflunomido vartojimas turi būti nutrauktas.
Labai retai gauta pranešimų apie Stevens-Johnson‘o sindromo ar toksinės epidermio nekrolizės ir vaistų sukeltos reakcijos su eozinofilija ir sisteminiais simptomais, t. y. DRESS sindromo (angl. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS), atvejus pacientams, kurie buvo gydomi leflunomidu. Pastebėjus odos ir (ar) gleivinės reakcijų, kurios kelia minėtų sunkių reakcijų įtarimą, būtina nutraukti gydymą Leflunomide Sandoz ir bet kokį kitą galbūt su jomis susijusį gydymą bei nedelsiant pradėti šalinimo procedūrą. Tokiais atvejais yra būtinas visiškas pašalinimas ir yra draudžiama dar kartą taikyti gydymą leflunomidu (žr. 4.3 skyrių).
Gauta pranešimų apie po leflunomido vartojimo atsiradusią pustulinę psoriazę ir psoriazės pasunkėjimą. Atsižvelgiant į paciento ligą ir anamnezę, galima apsvarstyti gydymo nutraukimo galimybę.
Infekcijos
Yra žinoma, kad vaistiniai preparatai, kurie slopina imuninę sistemą, kaip ir leflunomidas, gali padidinti pacientų imlumą infekcijoms, įskaitant oportunistines infekcijas. Be to, infekcijos gali būti sunkesnės, todėl gali prireikti skubus ir intensyvaus gydymo. Sunkios, nekontroliuojamos užkrečiamosios ligos atveju, gali prireikti laikinai nutraukti leflunomido vartojimą ir atklikti šalinimo procedūrą, kaip yra aprašyta žemiau.
Retai gauta pranešimų apie progresuojančios daugiažidininės leukoencefalopatijos (PDL) atvejus pacientams, kurie vartojo imunosupresantų, įskaitant leflunomidą.
Reikia įvertinti tuberkuliozės atsiradimo riziką. Pacientams, turintiems kitų tuberkuliozės atsiradimo rizikos veiksnių, reikia paskirti atlikti tuberkulino odos mėginį.
Kvėpavimo organų reakcijos
Gauta pranešimų apie intersticinę plaučių ligą, pasireiškusią gydymo leflunomidu metu (žr. 4.8 skyrių). Intersticinė plaučių liga yra potencialiai mirtinas sutrikimas, kuris gali ūmiai pasireikšti gydymo metu. Plaučių pakenkimo simptomai, tokie, kaip kosulys ir dusulys, gali būti pagrindas gydymo nutraukimui ir, prireikus, papildomam ištyrimui.
Periferinė neuropatija
Gauta pranešimų apie periferinės neuropatijos atvejus pacientams, vartojantiems leflunomido. Didžiajai daliai pacientų būklė pagerėjo po leflunomido vartojimo nutraukimo. Tačiau buvo plati išeičių įvairovė, pvz., kai kuriems pacientams neuropatija išnyko, o kai kuriems pacientams išliko persistuojantys simptomai. Vyresniems nei 60 metų pacientams, taip pat kartu vartojantiems neurotoksinių vaistinių preparatų bei cukriniu diabetu sergantiems pacientams periferinės neuropatijos pasireiškimo rizika gali būti didesnė. Jei pacientui vartojančiam leflunomido pasireiškia periferinė neuropatija, reikia apsvarstyti gydymo leflunomidu nutraukimo ir vaistinio preparato šalinimo iš organizmo procedūros būtinumą (žr. 4.4 skyrių). skyrių).
Kraujospūdis
Prieš gydymo leflunomidu pradžią ir po to periodiškai turi būti matuojamas kraujo spaudimas.
Apvaisinimas (rekomendacijos vyrams)
Pacientai vyrai turi būti informuoti apie galimą vyro sukeltą toksinį poveikį vaisiui. Gydymo leflunomidu metu taip pat turi būti garantuota patikima kontracepcija.
Specifinių duomenų apie vyro sukeltą toksinio poveikio vaisiui riziką nėra. Kaip bebūtų, tyrimų su gyvūnais šiai specifinei rizikai nustatyti neatlikta. Bet kokios galimos rizikos vaisiui sumažinimui iki minimumo, norintis tapti tėvu vyras turėtų nutraukti leflunomido vartojimą ir 11 parų gerti 3 kartus per parą po 8 g kolestiramino arba 4 kartus per parą po 50 g aktyvintosios anglies miltelių.
Bet kuriuo atveju paskui reikia pirmą kartą išmatuoti A771726 koncentraciją kraujo plazmoje. Po to, praėjus ne mažiau kaip 14 parų, būtina vėl nustatyti A771726 koncentraciją kraujo plazmoje. Abu kartus nustačius mažesnę kaip 0,02 mg/l A771726 koncentraciją ir palaukus dar bent 3 mėnesius, toksinio poveikio vaisiui rizika yra labai maža.
Šalinimo procedūra
Yra skiriama 3 kartus per parą po 8 g kolestiramino. Alternatyviai, yra skiriama 4 kartus per parą po 50 g aktyvintosios anglies miltelių. Visiškas pašalinimas paprastai trunka 11 parų. Jo trukmė gali pakisti dėl klinikinių ar laboratorinių tyrimų rezultatų nepastovumo.
Laktozė
Leflunomide Sandoz sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientas, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius ar gliukozės-galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Vaikų populiacija
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiems žmonėms.
Jeigu leflunomido skiriama kartu su hepatotoksiškais ar hematotoksiškais vaistais ar tuoj po jų, arba jei tokių vaistų skiriama baigus vartoti leflunomidą ir nepraėjus jo šalinimo periodui laikotarpiui, gali pasireikšti sunkesnis nepageidaujamas poveikis (taip pat žr. 4.4 skyriuje patarimą dėl derinimo su kitokiu gydymu), todėl pradinėje fazėje po perėjimo rekomenduojama atidžiau sekti kepenų fermentų kiekį ir hematologinius rodmenis.
Nedidelio tyrimo (n=30) metu 10-20 mg leflunomido paros doze gydomiems pacientai kartu vartojant 10-25 mg metotreksato per savaitę 5 iš 30 pacientų nustatytas 2-3 kartus padidėjęs kepenų fermentų kiekis, kuris vėliau sunormalėjo (dviem – toliau vartojant abiejų minėtų vaistų, trims – nutraukus leflunomido vartojimą). Kitiems 5 pacientams kepenų fermentų kiekis padidėjo daugiau kaip 3 kartus. Visa tai taip pat išnyko (dviem – toliau vartojant abiejų minėtų vaistų, trims – nutraukus leflunomido vartojimą).
Pacientams, sergantiems reumatoidiniu artritu, farmakokinetinės sąveikos tarp 10-20 mg paros dozėmis vartojamo leflunomido ir 10-25 mg savaitės dozėmis vartojamo metotreksato nenustatyta.
Leflunomidu gydomiems pacientams nerekomenduojama vartoti kolestiramino ar aktyvintosios anglies miltelių, kadangi tai veda prie greito ir reikšmingo A771726 (leflunomido aktyviojo metabolito, taip pat žr. 5 skyrių) koncentracijos mažėjimo kraujo plazmoje. Manoma, kad šios sąveikos mechanizmas yra A771726 enterohepatinės recirkuliacijos nutraukimas ir/ jo dializė virškinimo trakte.
Jei pacientas jau vartoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) ir/ar kortikosteroidų, pradėjus gydymą leflunomidu jų vartojimas gali būti tęsiamas.
Kokie fermentai dalyvauja metabolizuojant leflunomidą ir jo metabolitus, tiksliai nežinoma. Tiriant sąveikos su nespecifiniu citochromo P450 inhibitoriumi cimetidinu tyrimu in vivo įrodytas reikšmingos sąveikos nebuvimas. Vartojantiems nespecifinį citochromo P450 induktorių rifampiciną pacientams išgėrus vieną leflunomido dozę, maksimalus A771726 kiekis buvo maždaug 40 % didesnis, o AUC (plotas po koncentracijos kreive) reikšmingai nepakito. Šio poveikio mechanizmas yra neaiškus.
Tyrimų in vitro duomenys rodo, kad A771726 mažina citochromo P4502C9 (CYP2C9) aktyvumą. Klinikinių tyrimų metu kartu skiriant leflunomido ir CYP2C9 metabolizuojamų NVNU, su vaistų vartojimo saugumu susijusių problemų nepastebėta. Leflunomido skiriant kartu su kitais vaistais (išskyrus NVNU), kuriuos metabolizuoja CYP2C9 (pvz., fenitoinu, varfarinu, fenprokumonu ir tolbutamidu), yra patartina laikytis atsargumo.
Tyrimo, kurio metu sveikos savanorės moterys leflunomido vartojo kartu su trifaziu geriamuoju kontraceptiku (jo sudėtyje buvo 30 mikrogramų etinilestradiolio), kontraceptiko veiksmingumas nesumažėjo, A771726 farmakokinetikos rodmenys buvo numatytose ribose.
Skiepijimas
Klinikinių duomenų apie leflunomidu gydomų pacientų skiepijimo veiksmingumą ir saugumą nėra.
Skiepijimas gyvomis susilpnintomis vakcinomis nerekomenduojamas. Jeigu po Leflunomide Sandoz vartojimo nutraukimo ketinama skiepyti gyva susilpninta vakcina, reikia atsižvelgti į ilgą leflunomido pusinio gyvavimo laiką.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Įtariama, kad nėštumo metu vartojamo leflunomido aktyvus metabolitas A771726 sukelia sunkius apsigimimus. Leflunomido vartojimas nėštumo metu yra draudžiamas (žr. 4.3 skyrių).
Vaisingo amžiaus moterys gydymo metu ir 2 metus po jo nutraukimo (žr. žemiau poskyrį “Laukimo laikotarpis”) arba ne trumpiau kaip 11 parų po gydymo (žr. žemiau sutrumpintą “šalinimo periodą”) turi naudoti veiksmingą kontracepciją.
Pacientė turi būti informuota, kad jeigu yra bet koks mėnesinių vėlavimas ar dėl bet kokio kito motyvo įtariamas nėštumas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją tyrimui dėl nėštumo. Paaiškėjus, kad moteris nėščia, gydytojas ir pacientė turi aptarti riziką nėštumui. Įmanoma, kad greitas aktyvaus metabolito kiekio kraujyje sumažinimas pradedant žemiau aprašytą vaisto šalinimo procedūrą pirmo mėnesinių vėlavimo metu gali mažinti leflunomido riziką vaisiui.
Nedidelio perspektyvinio tyrimo, kuriame dalyvavo netyčia pastoję moterys (n=64), vartojusios leflunomido ne ilgiau kaip tris savaites po pastojimo, ir kurioms po to taikyta vaisto šalinimo procedūra, reikšmingo skirtumo (p=0.13) tarp bendrojo didesnių struktūrinių ydų dažnio (5.4%), palyginti su lyginamosiomis grupėmis (4.2 % ligą atitinkančioje grupėje [n=108] ir 4.2% sveikoms moterims [n=78]) nepastebėta.
Leflunomidu gydomai moteriai, kuri nori tapti nėščia, rekomenduojama atlikti vieną toliau išvardytų procedūrų tam, kad įsitikinti, jog vaisius nebus pažeidžiamas toksinių A771726 koncentracijų (tikslas – mažesnė kaip 0,02 mg/l koncentracija).
Laukimo laikotarpis
Galima tikėtis, kad plazmoje ilgesnį laiką bus didesnis kaip 0,02 mg/l A771726 kiekis. Manoma, kad jo koncentracija turėtų tapti mažesnė kaip 0,02 mg/l po gydymo leflunomidu nutraukimo praėjus maždaug 2 metams.
A771726 koncentracija plazmoje pirmą kartą tiriama praėjus 2 metų laukimo laikotarpiui. Po to, praėjus ne mažiau kaip 14 parų, būtina vėl nustatyti A771726 koncentraciją kraujo plazmoje. Abu kartus nustačius mažesnę kaip 0,02 mg/l koncentraciją kraujo plazmoje, teratogeninio poveikio rizikos neturėtų būti.
Daugiau informacijos apie mėginių tyrimą gali suteikti registravimo liudijimo turėtojas arba vietinis jo atstovas (žr. 7 skyrių).
Šalinimo procedūra
Baigus gydymą leflunomidu, skiriama:
- 11 parų 3 kartus per parą po 8 g kolestiramino;
- alternatyviai, 11 parų 4 kartus per parą po 50 g aktyvintosios anglies miltelių.
Vis dėlto po abiejų šalinimo procedūrų yra reikalingas patikrinimas dviem izoliuotais tyrimais, tarp kurių turi būti bent 14 parų pertrauka ir 1,5 mėnesio laukimo laikotarpis tarp pirmą kartą nustatytos mažesnės kaip 0,02 mg/l koncentracijos kraujo plazmoje ir apvaisinimo.
Vaisingoms moterims turi būti paaiškinta, kad po gydymo leflunomidu baigimo reikia palaukti du metus ir tik po to galima pastoti. Jeigu manoma, kad laukti maždaug 2 metus, taikant patikimą kontracepciją, yra nerealu, gali būti patartina profilaktiškai atlikti šalinimo procedūrą.
Tiek kolestiraminas, tiek aktyvintosios anglies milteliai gali daryti tokią įtaką estrogenų ir progestagenų absorbcijai, kad šalinimo procedūros kolestiraminu ar aktyvintąja anglimi metu kontracepcija geriamaisiais kontraceptikais gali tapti nepatikimas, todėl rekomenduojama naudoti alternatyvius kontracepcijos metodus.
Žindymas
Su gyvūnais atliktų tyrimų duomenys rodo, kad leflunomidas ar jo metabolitai išsiskiria su pienu, todėl žindyvės šio vaisto turi nevartoti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nepageidaujamo poveikio, tokio, kaip galvos sukimasis, atveju gali pablogėti paciento gebėjimas sutelkti dėmesį ir tinkamai reaguoti. Tokiais atvejais pacientas turi atsisakyti vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Saugumo duomenų santrauka
Dažniausios nepageidaujamos reakcijos, apie kurias vartojant leflunomido paprastai pranešama (yra: nedidelis kraujo spaudimo padidėjimas, leukopenija, parestezija, galvos skausmas, galvos svaigimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, burnos gleivinės sutrikimai (pvz., aftinis stomatitas, burnos išopėjimas), pilvo skausmas, sustiprėjęs plaukų slinkimas, egzema, išbėrimas (įskaitant makulopapulinį išbėrimą), niežulys, odos sausumas, sausgyslių makščių uždegimas, KFK kiekio padidėjimas, anoreksija, kūno svorio netekimas (paprastai nereikšmingas), astenija, lengvos alerginės reakcijos ir kepenų funkcijos rodmenų (transaminazių, ypač ALT, rečiau gama gliutamiltransferazės, šarminės fosfatazės, bilirubino) padidėjimas.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamo poveikio atvejai pateikiami mažėjančio sunkumo tvarka.
Infekcijos ir infestacijos
Retas: sunkios infekcijos, įskaitant sepsį, kuris gali būti mirtinas.
Kaip ir kiti vaistiniai preparatai, galintys slopinti imuninę sistemą, leflunomidas gali didinti imlumą infekcijoms, įskaitant oportunistines (taip pat žr. 4.4 skyrių), todėl gali padidėti bendras užkrečiamųjų ligų, ypač slogos, bronchito ir plaučių uždegimo, dažnis.
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)
Vartojant kai kurių imuninę sistemą slopinančių medžiagų, yra padidėjusi piktybinių ligų, ypač limfoproliferacinių sutrikimų, rizika.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: leukopenija (leukocitų >2×109/l).
Nedažnas: anemija, lengva trombocitopenija (trombocitų <100×109/l).
Retas: pancitopenija (tikriausiai dėl proliferacijos slopinimo), leukopenija (leukocitų <2×109/l), eozinofilija.
Labai retas: agranulocitozė.
Neseniai vartotos, kartu su šiuo vaistiniu preparatu ar po jo vartojamos medžiagos, galinčios sukelti toksinį poveikį kaulų čiulpams, gali būti susiję su didesne hematologinių reiškinių rizika.
Imuninės sistemos sutrikimai
Dažnas: lengvos alerginės reakcijos.
Labai retas: sunkios anafilaksinės ar anafilaktoidinės reakcijos, vaskulitas, įskaitant nekrozuojantį odos vaskulitą.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažnas: KFK koncentracijos padidėjimas.
Nedažnas: hipokalemija, hiperlipidemija, hipofosfatemija.
Retas: LDH koncentracijos padidėjimas.
Dažnis nežinomas: hipourikemija.
Psichikos sutrikimai
Nedažnas: nerimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažnas: parestezija, galvos skausmas, galvos sukimasis, periferinė neuropatija.
Širdies sutrikimai
Dažnas: nedidelis kraujo spaudimo padidėjimas.
Reti: smarkus kraujo spaudimo padidėjimas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Retas: intersticinė plaučių liga (įskaitant intersticinį pneumonitą), kuri gali būti mirtina.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažnas: viduriavimas, pykinimas, vėmimas, burnos gleivinės sutrikimai (pvz., aftinis stomatitas, burnos išopėjimas), pilvo skausmas.
Nedažnas: sutrikęs skonis.
Labai retas: pankreatitas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažnas: kepenų funkcijos rodmenų (transaminazių, ypač ALT, rečiau gama glutamiltransferazės, šarminės fosfatazės, bilirubino) padidėjimas.
Retas: hepatitas, gelta, tulžies stazė.
Labai retas: sunkus kepenų pažeidimas, pvz., kepenų funkcijos nepakankamumas ir ūminė kepenų nekrozė, kurie gali būti mirtini.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažnas: padidėjęs plaukų slinkimas, egzema, išbėrimas (įskaitant makulopapulinį išbėrimą), niežulys, odos sausumas.
Nedažnas: dilgėlinė.
Labai retas: toksinė epidermio nekrolizė, Stevens-Johnson‘o sindromas, daugiaformė eritema.
Dažnis nežinomas: odos raudonoji vilkligė, pustulinė psoriazė ia psoriazės pasunkėjimas, vaistų sukeltos reakcijos su eozinofilija ir sisteminiais simptomais, t. y. DRESS sindromas
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažnas: sausgyslių apvalkalų uždegimas.
Nedažnas: sausgyslės trūkimas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Dažnis nežinomas: inkstų nepakankamumas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Dažnis nežinomas: nedidelis (laikinas) spermos koncentracijos, bendro spermatozoidų skaičiaus ir greitai progresuojančio judrumo sumažėjimas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažnas: anoreksija, kūno svorio sumažėjimas (paprastai nereikšmingas), astenija.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Simptomai
Yra pranešimų apie perdozavimo atvejus pacientams, vartojusiems iki 5 kartų didesnę negu rekomenduojama paros Leflunomide Sandoz dozę, bei ūminio perdozavimo vaikams ir suaugusiems žmonėms atvejus. Daugumoje pranešimų apie perdozavimą apie šalutinius reiškinius nepranešta. Šalutiniai reiškiniai, atitinkantys leflunomido saugumo pobūdį, buvo pilvo skausmas, pykinimas, viduriavimas, padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas, anemija, leukopenija, niežulys ir išbėrimas.
Gydymas
Perdozavus leflunomido ar pasireiškus jo toksiniam poveikiui, šalinimui pagreitinti rekomenduojama skirti kolestiramino arba aktyvintosios anglies. Sveikiems savanoriams kolestiraminas, vartojamas 8 g dozėmis 3 kartus per parą 24 valandas, per 24 valandas sumažino A771726 kiekį kraujo plazmoje maždaug 40% ir 49-65% per 48 valandas..
Nustatyta, kad aktyvintosios anglies milteliai, iš kurių pagaminta suspensija, vartojami per burną arba per nosies-skrandžio zondą (po 50 g kas 6 val., viso 24 val.) per 24 val. aktyvaus metabolito A771726 koncentraciją kraujo plazmoje sumažina 37 %, o per 48 val. – 48 %. Šias šalinimo procedūras galima kartoti, jei kliniškai būtina.
Hemodializės ir lėtinės ambulatorinės peritorinės dializės (LAPD) tyrimai rodo, kad pagrindinio leflunomido metabolito A771726 dialize pašalinti neįmanoma.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: priešnavikiniai ir imunomoduliuojantys vaistai, imunosupresantai, selektyvūs imunosupresantai.
ATC kodas: L04AA13.
Žmonių farmakologija
Leflunomidas yra ligos eigą modifikuojantis antireumatinis vaistas, pasižymintis antiproliferacinėmis savybėmis.
Gyvūnų farmakologija
Leflunomido veiksmingumas įrodytas tyrimais su gyvūnų artrito, kitų autoimuninių ligų ir transplantacijos modeliais, daugiausia vaisto skiriant įjautrinimo fazės metu. Šiam vaistui yra būdingos imunomoduliacinės/ imunosupresinės, jis slopina proliferaciją ir uždegimą. Su autoimuninių ligų gyvūnų modeliais atliktų tyrimų metu geriausią apsauginį poveikį sukėlė leflunomidas, skiriamas ankstyvojoje ligos progresavimo fazėje.
In vivo leflunomidas greitai ir beveik visiškai metabolizuojamas į A771726, kuris yra aktyvus in vitro ir, kaip manoma, sukelia gydomąjį poveikį.
Veikimo mechanizmas
Leflunomido aktyvus metabolitas A771726 slopina žmogaus fermentą dihidroorotatdehidrogenazę (DHODH) ir rodo antiproliferacinį aktyvumą.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Reumatoidinis artritas
Leflunomide Sandoz veiksmingumas gydant reumatoidinį artritą įrodytas keturiais kontroliuojamais klinikiniais tyrimais (vienu II fazės ir trim – III). II fazės YU203 tyrimo metu 402 aktyviu reumatoidiniu artritu sergantys pacientai atsitiktiniu būdu suskirstyti į kelias grupes: pirmos grupės pacientai (n=102) vartojo placebą, antros (n=95) – 5 mg leflunomido paros dozę, trečios (n=101) – 10 mg leflunomido paros dozę, ketvirto (n=104) – 25 mg leflunomido paros dozę. Gydymas truko 6 mėnesius.
Visi III fazės tyrimuose dalyvavę ir leflunomidu gydomi pacientai pirmąsias 3 paras vartojo pradinę 100 mg paros dozę.
MN301 tyrimo metu 358 aktyviu reumatoidiniu artritu sergantys pacientai ligoniams atsitiktiniu būdu suskirstyti vartoti 20 mg leflunomido paros dozę (n=133), 2 g sulfasalazino paros dozę (n=133) ar placebą (n=92). Gydymas truko 6 mėnesius.
MN303 tyrimas buvo neprivalomas, koduotas, 6 mėnesius trukusio MN301 tyrimo tęsinys be placebo grupės, pasibaigęs 12 mėnesių leflunomido ir sulfasalazino palyginimu.
MN302 tyrimo metu 999 aktyviu reumatoidiniu artritu sergantys pacientai atsitiktiniu būdu suskirstyti vartoti 20 mg leflunomido per parą (n=501) ar 7,5 mg metotreksato per savaitę (dozę didinant iki 15 mg per savaitę) (n=498). Folatų papildymas buvo neprivalomas ir jų vartojo tik 10% pacientų). Gydymas truko 12 mėnesių.
US301 tyrimo metu 482 aktyviu reumatoidiniu artritu sergantys pacientai ligoniams atsitiktiniu būdu suskirstyti vartoti 20 mg leflunomido per parą (n=182), 7,5 mg metotreksato per savaitę (dozę didinant iki 15 mg per savaitę) (n=182) ar placebą (n=118). Visi pacientai 2 kartus per parą. vartojo po 1 mg folatų Gydymas truko 12 mėnesių.
Leflunomidas, vartojamas ne mažesnėmis kaip 10 mg paros dozėmis (10-25 mg YU203 tyrimo metu, 20 mg MN301 ir US301 tyrimų metu), buvo statistiškai reikšmingai geresnis už placebą mažinant reumatoidinio artrito požymius ir simptomus visų trijų su placebu kontroliuotų tyrimų metu. Atsako dažnis pagal Amerikos reumatologijos kolegijos (ARC, angl. American College of Rheumatology) kriterijus YU203 tyrimo metu buvo 27,7% vartojant placebą, 31,9% – vartojant 5 mg leflunomido paros dozę, 50,5% – vartojant 10 mg leflunomido paros dozę ir 54,5% – vartojant 25 mg leflunomido paros dozę. III fazės MN301 tyrimo metu atsako dažnis pagal ARC kriterijus vartojant 20 mg leflunomido paros dozę buvo 54,6%, palyginti su 28,6% vartojant placebą, o US301 tyrimo metu –49,4% palyginti su 26,3% vartojant placebą. Po 12 mėnesių trukusio aktyvaus gydymo nustatytas toks atsako pagal ARC kriterijus dažnis: vartojant leflunomidą – 52,3% (MN301 ir MN303 tyrimų metu), 50,5% (MN302 tyrimo metu) ir 49,4% (US301 tyrimo metu), vartojant sulfasalaziną – 53,8% (MN301 ir MN303 tyrimų metu), vartojant metotreksatą – 64,8% (MN302 tyrimo metu) ir 43,9% (US301 tyrimo metu). MN302 tyrimo metu leflunomidas buvo reikšmingai mažiau veiksmingas už metotreksatą, tačiau US301 tyrimo metu reikšmingų skirtumų tarp leflunomido ir metotreksato pagrindinių veiksmingumo parametrus nepastebėta. MN301 tyrimo metu nepastebėta skirtumo tarp leflunomido ir sulfasalazino. Leflunomido gydomasis poveikis tapdavo pastebimas per mėnesį, stabilizuodavosi per 3-6 mėnesius ir trukdavo per visą gydymo kursą.
Dviejų skirtingų palaikomųjų leflunomido 10 mg ir 20 mg paros dozių santykinio veiksmingumo lyginimo tyrimas buvo atlikti paralelinių grupių, atsitiktinių imčių, dvigubai koduotu tyrimu, kuriuo įrodomas nemažesnis laipsnis. Remiantis šiais rezultatais galima daryti išvadą, kad pagal veiksmingumą naudingesnė yra 20 mg palaikomoji dozė, iš kitos pusės, 10 mg palaikomoji paros dozė yra palankesnė pagal saugumą.
Vaikų populiacija
Daugiacentriame, atsitiktinių imčių, atliktame dvigubai koduotu metodu ir aktyviai kontroliuotame leflunomido tyrime dalyvavo 94 pacientai (kiekvienoje grupėje po 47 ligonius), kurių amžius buvo 3 – 17 metų, sergantys JRA, pažeidusiu daug sąnarių, neatsižvelgiant į pradinę ligos formą ir kuriems nebuvo taikytas gydymas metotreksatu ar leflunomidu. Tyrimo metu vartota smūginė ir palaikomoji leflunomido dozė priklausė nuo paciento svorio (<20 kg, 20-40 kg bei >40 kg). Po 16 savaičių statistiškai patikimai geriau į gydymą reagavo metotreksatu gydyti pacientai (vertintas būklės pagal JRA gerėjimo apibrėžimą (GA) pagerėjimas ≥30 %, p=0,02). Į gydymą reagavusiems pacientams reakcija buvo palaikoma 48 savaites (žr. 4.2 skyrių).
Nepageidaujami reiškinių struktūra vartojant leflunomido bei metotreksato, atrodo, būna panaši, tačiau lengvesnių pacientų organizme po dozės pavartojimo preparato ekspozicija buvo santykinai mažesnė (žr. 5.2 skyrių). Ši informacija nesudaro sąlygų veiksmingos ir saugios dozės rekomendacijai.
Psoriazinis artritas
Leflunomide Sandoz veiksmingumas buvo įrodytas vienu kontroliuojamu, atliktu dvigubai koduotu metodu tyrimu 3L01, kuriame dalyvavo 188 psoriaziniu artritu sergantys pacientai, gydomi 20 mg paros doze. Gydymo truko 6 mėnesius.
Po vaistinio preparato pateikimo į rinką atlikti tyrimai
Atsitiktinių imčių tyrimo metu vertintas klinikinis leflunomido veiksmingumas, t. y. atsako dažnis LEMAV nevartojusiems pacientams (n=121), kuriems buvo ankstyvoji RA stadija ir kurie per pradinį trijų dienų dvigubai koduotą laikotarpį buvo suskirstyti į dvi paralelines grupes bei vartojo 20 mg arba 100 mg leflunomido dozę. Po pradinio laikotarpio buvo atviras trijų mėnesių palaikomojo gydymo laikotarpis, kurio metu abiejų grupių pacientai vartojo 20 mg leflunomido paros dozę. Įsotinamąją dozę vartojusioje tyrimo populiacijoje didesnio bendrojo palankaus poveikio nebuvo. Saugumo duomenys, gauti iš abiejų gydymo grupių, atitiko žinomas leflunomido saugumo savybes, tačiau nepageidaujamų virškinimo trakto reiškinių ir kepenų fermentų koncentracijos padidėjimo atvejų dažnis turėjo tendenciją būti didesnis pacientų, vartojusių įsotinamąją 100 mg leflunomido dozę, grupėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Vykstant priešsisteminiam metabolizmui (žiedo atvėrimui) žarnos sienelėje ir kepenyse, leflunomidas greitai paverčiamas aktyviu metabolitu A771726. Tyrimo, kuriame dalyvavo trys sveiki savanoriai, atlikto su radioaktyviuoju izotopu žymėtu 14C-leflunomidu, metu kraujo plazmoje, šlapime ar išmatose nepakitusio leflunomido neaptikta. Kitų tyrimų metu nepakitusio leflunomido retai kraujo plazmoje buvo aptikta, tačiau jo kiekis kraujo plazmoje buvo matuojamas ng/ml.
Vienintelis plazmoje nustatytas radioaktyviuoju izotopu žymėtas metabolitas buvo A771726. Nuo šio metabolito iš esmės priklauso visas Leflunomide Sandoz aktyvumas in vivo.
Absorbcija
Su 14C atlikto tyrimo duomenys apie šalinimą parodė, kad absorbuojama bent apie 82-95 % leflunomido dozės.
Laikas, per kurį kraujo plazmoje atsiranda didžiausios A771726 koncentracijos, yra labai nepastovus (pavartojus vieną leflunomido dozę – 1-24 val.). Leflunomidą galima gerti valgant, kadangi maitinimosi ir badavimo metu absorbcijos laipsnis yra panašus.
Kadangi A771726 pusinės eliminacijos laikas yra labai ilgas (maždaug 2 savaitės), greitesniam pusiausvyrinio A771726 kiekio atsiradimui paskatinti, klinikinių tyrimų metu pirmąsias 3 paras vartota 100 mg įsotinamoji dozė. Remiantis apskaičiavimų duomenimis manoma, kad, nevartojant įsotinamosios dozės, pusiausvyrinei koncentracijai kraujo plazmoje atsirasti turėtų prireikti beveik dviejų mėnesių dozavimo. Daugelio dozių tyrimo, kuriame dalyvavo reumatoidiniu artritu sergantys pacientai, duomenimis, 5-25 mg dozių diapazone A771726 farmakokinetikos parametrų pobūdis yra tiesinis. Šio tyrimo metu klinikinis poveikis buvo artimai susijęs su A771726 koncentracija plazmoje ir leflunomido paros doze. Vartojant leflunomidą 20 mg paros dozėmis, pusiausvyrinė A771726 koncentracija kraujo plazmoje būna vidutiniškai apie 35 mikrogramai/ml. Esant pusiausvyrinei būklei kraujo plazmoje susikaupęs kiekis būna maždaug 33-35 kartus didesnis, negu išgėrus vieną dozę.
Pasiskirstymas
Žmogaus kraujo plazmoje A771726 ekstensyviai jungiasi prie baltymo (albumino). Laisvo A771726 būna apie 0,62 %. Gydomųjų koncentracijų diapazone A771726 prisijungimas yra tiesinis. Manoma, kad pacientų, sergančių reumatoidiniu artritu ar lėtiniu inkstų nepakankamumu, kraujo plazmoje prie baltymų prisijungęs A771726 kiekis būna šiek tiek mažesnis ir labiau kintantis. Ekstensyvus A771726 prisijungimas prie baltymo gali išstumti iš junginių su baltymais kitus prie jų ekstensyviai prisijungusius vaistinius preparatus. Vis dėlto in vitro atlikti prisijungimo prie kraujo plazmos baltymo sąveikos su varfarinu, esant kliniškai reikšmingoms koncentracijoms, tyrimai sąveikos neparodė. Panašūs tyrimai parodė, kad ibuprofenas ir diklofenakas neišstumia A771726 iš junginių su baltymu, tačiau tolbutamidas 2-3 kartus padidina laisvąją A771726 frakciją. A771726 išstumia iš junginių su baltymais ibuprofeną, diklofenaką ir tolbutamidą, tačiau šių vaistų laisvoji frakcija padidėja tik 10-50 %. Duomenų, rodančių tokios poveikio reikšmingumą klinikai, nėra. A771726 tariamasis pasiskirstymo tūris yra mažas (maždaug 11 litrų) ir derinasi su ekstensyviu prisijungimu prie baltymo. Lengvatinio pasisavinimo į eritrocitus nėra.
Biotransformacija
Leflunomidas metabolizuojamas į vieną pagrindinį metabolitą (A771726) ir daugelį mažiau svarbių, tarp kurių yra TFMA (4-trifluorometilanilinas). Leflunomido metabolinė biotransformacija į A771726 ir vėlesnis A771726 metabolizmas nėra priklausomi nuo vieno fermento ir nustatyta, kad vyksta ląstelių mikrosomose ir citozolyje. Sąveikos su cimetidinu (nespecifiniu citochromo P450 inhibitoriumi) ir rifampicinu (nespecifiniu citochromo P450 induktoriumi) tyrimų rezultatai rodo, kad CYP fermentai in vivo metabolizuoja tik nedidelę leflunomido dalį.
Eliminacija
A771726 eliminacija yra lėta ir apibūdinama tariamuoju klirensu, kuris yra maždaug 31 ml/val., pusinės eliminacijos laikas iš pacientų organizmo trunka apytikriai dvi savaites. Pavartojus radioaktyviuoju izotopu žymėto leflunomido dozę, su išmatomis (tikriausiai su tulžimi) ir šlapimu pašalinamas vienodas radioaktyvumo kiekis. Pavartojus vieną leflunomido dozę, po 36 parų išmatose ir šlapime vis dar aptinkama A771726. Pagrindiniai šlapime nustatyti metabolitai buvo gliukuroninti leflunomido dariniai (daugiausia jų nustatyta mėginiuose, imtuose per pirmąsias 24 val. po vaisto vartojimo) ir A771726 oksanilo rūgšties darinys. Pagrindinė su vaistu susijusi medžiaga išmatose buvo A771726.
Su žmonėmis atliktais tyrimais nustatyta, kad geriamoji aktyvintosios anglies miltelių suspensija ar kolestiraminas greitai ir reikšmingai padidina A771726 eliminacijos greitį ir jo koncentracijos plazmoje mažėjimą (žr. 4.9 skyrių ). Manoma, kad tai atsitinka dėl dializės virškinimo trakte mechanizmo ir (ar) enterohepatinės cirkuliacijos nutraukimo.
Sutrikusi inkstų funkcija
Trys pacientai, kuriems buvo atliekamos hemodializės, ir trys pacientai, kuriems buvo atliekama nuolatinė pilvaplėvės dializė (NPD), išgėrė po vieną 100 mg leflunomido dozę. A771726 farmakokinetika pacientų, kuriems buvo atliekama LAPD, ir sveikų savanorių organizme buvo panaši. Hemodializuojamiems pacientams buvo pastebėtas greitesnis A771726 šalinimas, tačiau tai buvo ne dėl vaisto ekstrakcijos į dializatą.
Sutrikusi kepenų funkcija
Informacijos apie pacientų, kurių kepenų funkcija nepakankama, gydymą nėra. Aktyvus metabolitas A771726 ekstensyviai prisijungęs prie baltymo ir šalinamas metabolizmo kepenyse bei sekrecijos su tulžimi būdu. Šiuos procesus gali paveikti kepenų funkcijos sutrikimas.
Vaikų populiacija
A771726 farmakokinetika po leflunomido išgėrimo tirta 73 pediatrinių pacientų (jų amžiaus diapazonas 3 – 17 metų), sergančių jaunatviniu reumatoidiniu artritu (JRA), pažeidusiu daug sąnarių, organizme. Populiacinės farmakokinetikos analizės rezultatai parodė, kad ≤ 40 kg sveriančių vaikų organizme sisteminė A771726 ekspozicija buvo mažesnė, palyginti su suaugusiais pacientais, sergančiais reumatoidiniu artritu (vertinta pagal Css) (žr. 4.2 skyrių).
Senyvi pacientai
Duomenų apie šio vaisto farmakokinetiką senyvų (vyresnių kaip 65 metų) žmonių organizme yra nedaug, tačiau jie atitinka farmakokinetikos jaunesnių suaugusių žmonių organizme duomenis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Sugirdomo ir į pilvaplėvės ertmę vartojamo leflunomido ūminio toksinio poveikio tyrimai atlikti su pelėmis ir žiurkėmis. Girdant kartotinėmis leflunomido dozėmis peles (ne ilgiau kaip 3 mėnesius), žiurkes ir šunis (ne ilgiau kaip 6 mėnesius) ir beždžiones (ne ilgiau kaip mėnesį) nustatyta, kad jautriausi toksiniam poveikiui organai yra kaulų čiulpai, kraujas, virškinimo traktas, oda, blužnis, užkrūčio liauka ir limfmazgiai. Svarbiausias poveikis buvo anemija, leukopenija, sumažėjęs trombocitų skaičius ir panmielopatija. Jis atspindi pagrindinį šio vaisto veikimo būdą (DNR sintezės slopinimą). Žiurkių ir šunų organizme aptikta Heinz ir (ar) Howell-Jolly kūnelių. Kitą nustatytą poveikį širdžiai, kepenims, ragenai ir kvėpavimo sistemai galima paaiškinti dėl imuninės sistemos slopinimo pasireiškusiomis užkrečiamosiomis ligomis. Toksinis poveikis gyvūnams buvo nustatytas skiriant jiems šio vaisto dozėmis, ekvivalentiškomis žmonių gydomosioms dozėms.
Leflunomidas mutageninio poveikio nesukėlė. Vis dėlto antraeilis metabolitas TFMA (4-trifluorometilanilinas) in vitro sukėlė klastogeninį poveikį ir taškines mutacijas, o informacija apie galimą analogišką jo poveikį in vivo yra nepakankama.
Su žiurkėmis atlikti kancerogeniškumo tyrimai leflunomido kancerogeninio potencialo neįrodė.
Su pelėmis atlikto kancerogeniškumo tyrimo metu didžiausios dozės grupės patinams nustatyta padažnėjusi piktybinė limfoma (manoma, kad šis poveikis priklauso nuo leflunomido sukeliamo imuninės sistemos slopinimo). Pelių patelėms nustatytas nuo dozės priklausomas bronchiolių ir alveolių adenomų bei plaučių karcinomų padažnėjimas. Šių tyrimų su pelėmis metu nustatytų duomenų aktualumas klinikiniam leflunomido vartojimui yra abejotinas.
Tyrimuose su gyvūnų modeliais leflunomidas nebuvo antigeniškas.
Leflunomidas, skiriamas žiurkėms ir triušiams žmonių gydomojo diapazono dozėmis, sukėlė embriotoksinį ir teratogeninį poveikį bei kartotinių dozių toksinio poveikio tyrimo metu sukėlė nepageidaujamo poveikio patinų dauginimosi organams pasireiškimą. Vaisingumas nesumažėjo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Laktozė monohidratas
Mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė
Vyno rūgštis
Natrio laurilsulfatas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Lecitinas (sojų)
Polivinilo alkoholis
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Ksantano lipai
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis jos turinys
40 ml DTPE buteliukas plačiu kakleliu su užsukamuoju PP dangteliu su sausikliu (baltu silikageliu). Buteliuke yra 10, 15, 20, 28, 30, 42, 50, 56, 60, 90, 98 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ateina vyriškis pas daktarą, tas jį apžiūri:
- Mhm... ką gi gerbiamasis, šalinsim plautį.
- Kokį plautį?! Mano plaučiai visą gyvenimą puikios būklės buvo?
- Ne tik buvo. Ir yra. Kepenys nebetelpa.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?