Latanoprostas+Timololis, 50µg+5mg/ml, akių lašai (tirpalas)
Vartojimas: vartoti ant akių
Registratorius: ratiopharm GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Latanoprostas+Timololis
1. Kas yra Latira ir nuo ko jis vartojamas
Vaistas Latira vartojamas padidėjusiam akispūdžiui (spaudimui akies viduje) gydyti.
Šis vaistas yra dviejų veikliųjų medžiagų latanoprosto (prostaglandino darinys) ir timololio maleato (beta adrenoblokatorius) derinys.
Akies viduje susidaro vandeningas skystis. Iš akies jis nuteka atgal į kraujotaką ir tokiu būdu palaiko reikiamą spaudimą akies viduje. Sutrikus skysčio nutekėjimui iš akies, padidėja akispūdis.
Beta adrenoblokatoriai pasižymi akispūdžio mažinimu, nes sumažina akyje susidarančio skysčio kiekį. Prostaglandinas skatina skysčio nutekėjimą.
Latira vartojamas:
- padidėjusiam akispūdžiui sumažinti sergant atviro kampo glaukoma (kurios metu dėl padidėjusio akispūdžio pažeidžiamas regimasis nervas);
- padidėjusiam akispūdžiui sumažinti tiems pacientams, kuriems gydymas vien lokalaus poveikio beta adrenoblokatoriais arba prostaglandinais nepakankamai veiksmingas.
2. Kas žinotina prieš vartojant Latira
Latira vartoti negalima:
- jeigu yra alergija latanoprostui, timololiui, beta-adrenoblokatoriams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu sergate arba sirgote anksčiau tokiomis kvėpavimo sistemos ligomis kaip bronchų astma, lėtinis obstrukcinis bronchitas (sunki plaučių liga, pasireiškianti švokštimu, pasunkėjusiu kvėpavimu ir (arba) ilgalaikiu kosuliu);
- jeigu turite sulėtėjusį širdies ritmą, širdies nepakankamumą ar širdies ritmo sutrikimų (nereguliarus širdies ritmas).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Latira, ypač jeigu sergate dabar arba sirgote anksčiau:
- vainikinių širdies kraujagyslių liga (simptomai gali būti skausmas arba spaudimo pojūtis krūtinėje, dusulys arba smaugimas), širdies nepakankamumas, žemas kraujospūdis;
- širdies ritmo sutrikimas – retas pulsas;
- sutrikęs kvėpavimas, astma arba lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
- sutrikusios kraujotakos ligos (pvz., Reino liga arba Reino sindromas);
- diabetas, nes timololis gali slėpti sumažėjusio cukraus kiekio kraujyje požymius ir simptomus;
- padidėjusi skydliaukės funkcija, nes timololis gali slėpti jos požymius ir simptomus;
- akių operaciją (įskaitant kataraktos operaciją) ;
- akių sutrikimai (pavyzdžiui, akių skausmas, dirginimas, uždegimas arba neaiškus matymas);
- akių sausumas;
- jeigu nešiojate kontaktinius lęšius. Jūs galite ir toliau vartoti Latira, bet turite laikytis nurodymų, kurie taikomi nešiojantiesiems kontaktinius lęšius, ir aprašyti skyriuje „Svarbi informacija apie Latira sudėtyje esančias medžiagas“;
- Krūtinės angina (ypač Prinzmetal‘o tipo krūtinės angina);
- Jeigu Jums būna sunkios alerginės reakcijos, kurias būtina gydyti ligoninėje.
- sirgote arba sergate akių virusine infekcija, kurią sukelia herpes simplex virusas (HSV).
Vaikams ir paaugliams
Latira vartoti vaikams ir paaugiams nerekomenduojama.
Vyresni pacientai
Latira yra tinkamas vartoti vyresniems pacientams.
Prieš operaciją pasakykite gydytojui, kad Jūs vartojate Latira, nes latanoprostas ir timololis gali pakeisti kai kurių vaistų, vartojamų anestezijai, poveikį.
Kiti vaistai ir Latira
Latira gali turėti įtakos kitų vaistų veikimui arba jo poveikį gali įtakoti kiti Jūsų vartojami vaistai, įskaitant kitus akių lašus glaukomai gydyti. Pasakykite gydytojui jeigu vartojate ar ketinate vartoti vaistus kraujospūdžiui mažinti, širdies ligoms arba cukriniam diabetui gydyti.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Vaistai gali turėti poveikį vienas kitam, taip pat galima jų sąveika. Jūs turite tai prisiminti, jei vartojate kurį nors žemiau išvardytą vaistą:
- kalcio antagonistus (pvz., esant širdies vainikinių kraujagyslių ligai arba padidėjusiam kraujospūdžiui);
- guanetidiną (padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti);
- beta adrenoblokatorius (padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti);
- vaistus nuo širdies ritmo sutrikimo (atstato normalų širdies ritmą);
- širdį veikiančius glikozidus (esant širdies nepakankamumui);
- parasimpatomimetikus (pvz., glaukomai gydyti).
Latira vartojimas kartu su aukščiau išvardytais vaistais gali sukelti kraujospūdžio sumažėjimą ir (arba) širdies ritmo suretėjimą.
Vaistai, veikiantys panašiai kaip Latira
Jeigu vartojate tuo pačiu metu kaip ir Latira, kitų vaistų, kurių veikimas panašus į Latira veikimą, poveikis gali sustiprėti. Todėl nerekomenduojama akių gydymui (vartoti į akis) dviejų beta adrenoblokatorių arba dviejų prostaglandinų darinių.
Klonidinas
Jeigu Jūs vartojate veikliają medžiagą klonidiną akispūdžiui sumažinti kartu su Latira ir staiga klonidino vartojimą nutraukiate, gali padidėti kraujospūdis. Jeigu taip pat kartu vartojate kraujospūdžiui sumažinti beta adrenoblokatorius, Jūsų kraujospūdis dėl atvirkštinio poveikio gali netgi padidėti.
Chinidinas (vartojamas širdies ligoms ir maliarijai gydyti).
Antidepresantai fluoksetinas ir paroksetinas.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdykį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistąpasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Negalima vartoti Latira nėštumo laikotarpiu, nebent gydytojas nuspręstų, kad tai būtina.
Žindymas
Jeigu žindote kūdikį, Latira vartoti negalima. Timololis ir latanoprostas gali patekti į žindyvės pieną.
Prieš vartojant bet kokį vaistą nėštumo ir žindymo laikotarpiu, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Latira vartojimas gali matomą vaizdą laikinai padaryti neryškų. Jeigu jaučiate regėjimo pablogėjimą, ypač po Latira įsilašinimo, Jūs negalite
- vairuoti jokios transporto priemonės.
- valdyti mechanizmų .
Latira sudėtyje yra benzalkonio chlorido
Benzalkonio chloridas gali sudirginti akis. Venkite vaisto kontakto su minkštaisiais kontaktiniais lęšiais. Prieš vaisto vartojimą kontaktinius lęšius reikia išimti, vėl juos galima įsidėti ne anksčiau kaip po 15 min. Benzalkonio chloridas keičia minkštųjų kontaktinių lęšių spalvą.
3. Kaip vartoti Latira
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei gydytojas nenurodė kitaip, rekomenduojama dozė yra:
- suaugusiems žmonėms (įskaitant senyvus): vienas lašas į pažeistą akį kartą per parą.
Jeigu vartojate papildomai dar kitų lašų akims, juos reikia lašinti praėjus mažiausiai 5 minutėms po arba prieš Latira lašinimą.
Vartojimo instrukcija
- Nusiplaukite rankas ir patogiai atsisėskite arba atsistokite.
- Atsukite išorinį apsauginį buteliuko dangtelį.
- Smiliumi švelniai patraukite žemyn pažeistos akies apatinį voką.
- Laikykite buteliuko viršūnėlę prie akies, bet jos nepalieskite. Švelniai paspauskite buteliuką,kad vienas lašas nukristų į akį. Užsitikrinkite, kad nepaspausite buteliuko pernelyg stipriai ir ne daugiau kaip vienas lašas pateks į akis.
- Atleiskite apatinį voką.
- Įsilašinus Latira pirštu užspauskite vidinį akies kampą dvi minutes. Tai apsaugos nuo vaisto patekimo į organizmą. Jei gydytojas nurodė, pakartokite vaisto lašinimą į kitą akį. Jei vaisto lašas į akį nepataikė, įlašinkite antrą kartą.
- Užsukite buteliuko dangtelį.
Pavartojus per didelę Latira dozę
Per daug lašų patekus į akis gali prasidėti akies sudirginimas ir paraudimas. Nedelsiant pasitarkite su gydytoju, jeigu Jūs arba kas nors kitas apsirikę nurijo vaisto arba jeigu Jūs pavartojote daugiau lašų negu nurodyta.
Šio vaisto pakuotės lapelį turėkite su savimi, jeigu Jūsų gydytojui prireiktų daugiau apie jį sužinoti. Gydytojas nuspręs, ką reikia toliau daryti.
Pamiršus pavartoti Latira
Užmiršus įsilašinti Latira, kitą dozę reikia lašinti įprastu laiku. Negalima viršyti vieno lašo paros dozės į pažeistą akį. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Latira
Nepasitarę su gydytoju nenustokite arba nepertraukite Latira vartojimo.
Jeigu Latira vartojate nereguliariai arba jeigu dažnai pamirštate vartoti, Jūsų gydymas gali būti nesėkmingas.
Padidėjęs akispūdis (spaudimas akies viduje) gali pažeisti regimąjį nervą ir pabloginti Jūsų regėjimą. Galimas apakimas. Padidėjusį akispūdį Jūs galite vos jausti. Ligą gali diagnozuoti (nustatyti) tik akių ligų gydytojas, atlikęs tyrimą. Jei Jūsų akispūdis padidėjęs, reikia reguliariai atlikti akių tyrimus, kartu matuojant akispūdį. Mažiausiai akispūdį reikia tirti kas 3 mėnesius. Regėjimo aštrumą ir regimojo nervo funkcijos tyrimus reikia atlikti mažiausiai vieną kartą per metus.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Latira, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Žemiau išvardytas šalutinis poveikis nustatytas tuomet, kai buvo vartojami akių lašai, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų latanoprosto ir timololio. Labiausiai reikšmingas šalutinis poveikis yra galimas neišnykstantis akių spalvos pokytis. Gali būti, kad akių lašai, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų latanoprosto ir timololio, sukels rimtus jūsų širdies veiklos sutrikimus. Jei pastebėjote širdies ritmo ar širdies funkcijos sutrikimus, reikia pasitarti su gydytoju ir pasakyti jam, kad vartojate Latira.
Paprastai Jūs galite tęsti lašų vartojimą, nebent poveikis labai sunkus. Jei abejojate, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nenutraukite Latira vartojimo nepasitarus su gydytoju.
Galimo žemiau išvardyto šalutinio poveikio dažnumas apibrėžtas laikantis tokios tvarkos:
Labai dažnas (gali pasitaikyti daugiau kaip 1 vaisto vartojančiam žmogui iš 10):
- laipsniškas Jūsų akies spalvos kitimas didėjant rudo pigmento kiekiui akies rainelėje. Jei Jūsų akių spalva mišri (mėlsvai ruda, pilkšvai ruda, gelsvai ruda ar žalsvai ruda), spalvos pokyčius pastebėsite labiau negu tais atvejais, kai akys yra vienspalvės (mėlynos, pilkos, žalios ar rudos). Bet kokiam akių spalvos pakitimui reikia kelerių metų. Spalvos pokyčiai gali būti pastovūs ir labiau pastebimi, kai Latira Jūs lašinate tik į vieną akį. Jokių kitų sutrikimų, susijusių su akių spalvos pakitimu, nepasitaikė. Nutraukus Latira vartojimą akių spalvos kitimas nebesitęsia.
Dažnas (gali pasitaikyti mažiau kaip 1 vaisto vartojančiam žmogui iš 10):
- akies dirginimas (deginimo, smėlio buvimo pojūtis, niežulys, gėlimas arba svetimkūnio akyje pojūtis) ir akies skausmas.
Nedažnas (gali pasitaikyti mažiau kaip 1 vaisto vartojančiam žmogui iš 100):
- galvos skausmas;
- akies paraudimas, akies junginės uždegimas (konjunktyvitas), neaiškus matomas vaizdas, ašarojimas, vokų uždegimas, akies paviršiaus dirginimas arba irimas;
- odos išbėrimas, niežulys.
Kitas šalutinis poveikis
Šalutiniai poveikiai susiję su latanoprosto vartojimu:
Infekcijos ir infestacijos:
- Herpes simplex viruso (HSV) sukelta virusinė akių liga.
Nervų sistemos sutrikimai:
- Svaigulys.
Akių sutrikimai:
- Blakstienų ir smulkių plaukelių apie akis pokytis (pagausėjimas, pailgėjimas, pastorėjimas, pigmentacijos suintensyvėjimas), netinkama kryptimi augančios blakstienos, sudirginimas ar irimas akies paviršiaus, patinimas aplink akis, akies spalvotų darinių patinimas (rainelės (iritas), akies kraujagyslinio dangalo (uveitas) uždegimas), ragenos uždegimas arba dirginimas (keratitas), akies džiūvimas,priekinio akies obuolio sluoksnio patinimas ir pažeidimas (ragenos edema ir erozija), skysčio prisipildžiusių cistų susidarymas spalvotoje akies dalyje (rainelės cistitas).
Širdies sutrikimai:
- Krūtinės anginos pasunkėjimas, juntamas stiprus širdies plakimas (palpitacijos).
Kvėpavimo sistemos sutrikimai:
- Astma, astmos pasunkėjimas, dusulys.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai:
- Odos aplink akis patamsėjimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai:
- Sąnarių, raumenų skausmas.
Bendrieji sutrikimai:
- Krūtinės skausmas.
Šalutiniai poveikiai susiję su latanoprosto vartojimu:
Kaip ir kiti į akis lašinami vaistai, timololis absorbuojamas į kraują. Tai gali sukelti panašų šalutinį poveikį, pasitaikantį tuomet, kai beta adrenoblokatoriai vartojami į veną arba geriami. Šalutinio poveikio dažnumas vartojant vietinius vaistus į akis yra mažesnis negu tais atvejais, kai vaistas išgeriamas arba sušvirkščiamas. Išvardytas šalutinis poveikis būdingas beta adrenoblokatorių klasei, kai jie vartojami akims gydyti:
Imuninės sistemos sutrikimai:
- Bendros alerginės reakcijos, įskaitant poodžio patinimą, kuris gali būti veide, galūnėse, gali susiaurinti kvėpavimo takus, apsunkinti rijimą ir kvėpavimą. Pūkšlės arba išbėrimas su niežuliu, vietinis ir išplitęs išbėrimas, niežulys, sunki gyvybei pavojinga reakcija.
Metobolizmo ir mitybos sutrikimai:
- Mažas gliukozės kiekis kraujyje.
Psichikos sutrikimai:
- Nemiga, depresija, naktiniai košmarai, atminties netekimas.
Nervų sistemos sutrikimai:
- Apalpimas, insultas, sumažėjusi galvos smegenų kraujotaka, sunkiosios miastenijos (raumenų ligos) požymių ir simptomų pasunkėjimas, svaigulys, dilgčiojimas ir badymas, galvos skausmas.
Akių sutrikimai:
- Akių sudirginimo požymiai ir simptomai (pvz.: deginimas, dilginimas, niežėjimas, ašarojimas, paraudimas), akių vokų, ragenos uždegimas, neryškus matymas, gyslainės (gilesnio už tinklainę akies sluoksnio, kuriame yra kraujagyslių) atšokimas po chirurginės filtruojamosios procedūros, galintis sukelti regėjimo sutrikimus, sumažėjęs ragenos jautrumas, akių sausumas, akies obuolio priekinio sluoksnio pažeidimas (ragenos erozijos), viršutinio voko nusmukimas (akis pusiau užmerkta), vaizdo dvigubinimasis.
Ausų sutrikimai:
- Spengimas ausyse
Širdies sutrikimai:
- Retas pulsas, krūtinės skausmas, dažnas juntamas širdies plakimas, patinimai (skysčio susilaikymas organizme), širdies plakimo ritmo arba greičio pokyčiai, stazinis širdies nepakankamumas (širdies liga, sukelianti dusulį, rankų ir kojų patinimą dėl skysčio susilaikymo), širdies ritmo sutrikimai (atrioventrikulinė blokada), miokardo infarktas, širdies nepakankamumas.
Kraujagyslių sutrikimai:
- Žemas kraujospūdis,rankų ir kojų pirštų spalvos pokytis, šalimas (Reino fenomenas), šaltos rankos ir kojos.
Kvėpavimo sistemos sutrikimai:
- Kvėpavimo takų plaučiuose susiaurėjimas (dažniau pasitaiko jau anksčiau sirgusiems pacientams), apsunkintas kvėpavimas, kosulys.
Virškinimo trakto sutrikimai:
- Skonio sutrikimas, pykinimas, virškinimo sutrikimas, viduriavimas, burnos sausmė, pilvo skausmas, vėmimas.
Odos sutrikimai:
- Nuplikimas, odos išbėrimas su sidabro spalvos žvyneliais (žvynelinei panašus išbėrimas) arba žvynelinės eigos pablogėjimas, odos išbėrimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai:
- Su fiziniu krūviu nesusijęs raumenų skausmas.
Lytinės sistemos sutrikimai:
- Lytinės funkcijos sutrikimas, sumažėjęs lytinis potraukis.
Bendrieji sutrikimai:
- Raumenų silpnumas arba nuovargis.
Latira sudėtyje yra fosfatų. Labai retais atvejais kai kuriems pacientams, turintiems sunkių akies priekinę dalį gaubiančio skaidraus sluoksnio (ragenos) pažeidimų, atsirado drumzlinų ragenos plotelių dėl gydymo metu susiformavusių kalcio nuosėdų.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Latira
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant buteliuko etiketės ir dėžutės po ,,Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Latira vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Neatidarytą buteliuką laikyti šaldytuve (2 °C - 8 °C).
Po pirmojo atidarymo buteliuką laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Atidarius buteliuką, netgi su nesuvartotu turiniu jį reikia išmesti po 4 savaičių. Jei to nepadarysite, atsiranda akių infekcijos rizika.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Latira sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra latanoprostas ir timololio maleatas.
1 ml tirpalo yra 50 mikrogramų latanoprosto ir 6,8 mg timololio maleato, atitinkančio 5,0 mg timololio.
- Pagalbinės medžiagos yra: natrio chloridas, benzalkonio chloridas, natrio-divandenilio fosfatas dihidratas, dinatrio-vandenilio fosfatas dodekahidratas, išgrynintas vanduo, natrio hidroksidas (pH koreguoti), vandenilio chlorido rūgštis (pH koreguoti).
Latira išvaizda ir kiekis pakuotėje
Latira yra skaidrus, bespalvis tirpalas permatomame buteliuke su lašintuvu ir užsukamu dangteliu.
Latira tiekiamas tokiomis pakuotėmis:
1 buteliukas su lašintuvu, kuriame yra 2,5 ml tirpalo;
3 buteliukai su lašintuvu, kuriuose yra 2,5 ml tirpalo;
6 buteliukai su lašintuvu, kuriuose yra 2,5 ml tirpalo.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Latanoprostas+Timololis |
Vaisto stiprumas | 50µg+5mg/ml |
Vaisto forma | akių lašai (tirpalas) |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant akių |
Registracijos numeris | LT/1/11/2424 |
Registratorius | ratiopharm GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.04.21 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Latira 50 mikrogramų/5 mg/ml akių lašai, tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml tirpalo yra 50 mikrogramų latanoprosto ir 6,8 mg timololio maleato, atitinkančio 5 mg timololio.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: 0,2 mg/ml benzalkonio chlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Akių lašai, tirpalas
Tirpalas yra skaidrus, bespalvis.
pH: 5,5 – 6,5; osmoliariškumas: 270 – 330 mOsmol/kg.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Padidėjusio akispūdžio mažinimas pacientams, sergantiems atviro kampo glaukoma ir akies hipertenzija, jeigu reakcija į lokalaus poveikio beta adrenoblokatorius ar prostaglandinų analogus nepakankama.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusiems žmonėms (įskaitant senyvus):
Rekomenduojama dozė yra vienas lašas į pažeistą (-as) akį (-is) kartą per parą.
Jei praleidžiama viena dozė, kita dozė lašinama tada, kada numatyta. Į pažeistą (-as) akį (-is) per parą negali būti sulašinama daugiau kaip vienas lašas.
Vartojimas vaikams:
Vartojimo saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams nenustatytas.
Vartojimas:
Prieš akių lašų vartojimą reikia išimti kontaktinius lęšius, juos vėl įsidėti galima po 15 minučių (žr.4.4 skyrių).
Jei vartojamas daugiau kaip vienas lokalaus poveikio oftalmologinis vaistinis preparatas, tarp jų vartojimo turi praeiti mažiausiai penkios minutės.
Užspaudus nosinį ašarų lataką arba 2 minutėms užmerkus akis sumažėja sisteminė absorbcija. Tai gali sumažinti sisteminį nepageidaujamą poveikį ir padidinti vietinį veiksmingumą.
4.3 Kontraindikacijos
Latira negalima vartoti toliau išvardytais atvejais:
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Reaktyvinė kvėpavimo takų liga, įskaitant esamą ar buvusią bronchų astmą bei sunkią lėtinę obstrukcinę plaučių ligą.
- Sinusinė bradikardija, sinoatrialinė blokada dėl sinusinio mazgo silpnumo sindromo, širdies vedlio nekontroliuojama antrojo ar trečiojo laipsnio atrioventrikulinė blokada, klinikinis širdies nepakankamumas, kardiogeninis šokas.
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Sisteminis poveikis
Latira kaip ir kiti lokaliai vartojami oftalmologiniai preparatai, absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Preparato sudėtyje yra beta adrenerginį poveikį sukeliančios medžiagos timololio, todėl galimos tokio pat pobūdžio širdies ir kraujagyslių bei plaučių reakcijos, kokios pasireiškia vartojant sisteminio poveikio beta adrenoblokatorių. Po vietinio oftalmologinių preparatų vartojimo sisteminių nepageidaujamo poveikio požymių dažnis yra mažesnis negu tais atvejais, kai tokios vaistinės medžiagos vartojamos sisteminiu būdu. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
Širdies veiklos sutrikimai
Jei ligonis serga širdies ir kraujagyslių sistemos liga (pvz., išemine širdies liga, , Prinzmetalo angina ir širdies nepakankamumu), jam nustatyta hipotenzija, būtina atidžiai įvertinti gydymą beta adrenoblokatoriais: reikia apsvarstyti kitos veikliosios medžiagos pasirinkimą. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantys ligoniai turi būti stebimi, ar minėtos ligos nepasunkėja, ar neatsiranda nepageidaujamų reakcijų.
Dėl neigiamo poveikio laidumo laikui, pacientams, kuriems nustatyta I° širdies blokada, beta adrenoblokatorius reikia vartoti atsargiai.
Buvo pranešta apie širdies reakcijas ir retai mirties atvejus dėl širdies infarkto po timololio pavartojimo.
Kraujagyslių ligos
Pacientus, kuriems nustatyti sunkūs periferinės kraujotakos sutrikimai arba ligos (pvz.: sunki Reino liga arba Reino sindromas), vaisto reikia vartoti atsargiai.
Kvėpavimo sistemos ligos
Buvo atvejų, kai pavartojus oftalmologinių beta adrenoblokatorių, atsirado kvėpavimo sistemos reakcijų, net mirtis dėl bronchų spazmo bronchine astma sergantiems pacientams.
Latira reikia atsargiai vartoti pacientams, sergantiems lengva arba vidutinio sunkumo lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir tik tuomet, kai galima nauda viršija galima riziką.
Hipoglikemija arba cukrinis diabetas
Beta adrenoblokatorių reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems būna spontaninės hipoglikemijos epizodų arba kurie serga labiliu cukriniu diabetu, kadangi beta adrenoblokatoriai gali slėpti ūminės hipoglikemijos požymius ir simptomus. Be to, beta adrenoblokatoriai gali slėpti hipertiroidizmo požymius.
Ragenos ligos
Oftalmologiniai beta adrenoblokatoriai gali sukelti ragenos sausumą. Pacientus, kuriems nustatytos ragenos ligos, šiais vaistais gydant reikia laikantis atsargumo.
Kiti adrenoblokatoriai
Poveikis akispūdžiui arba žinomas sisteminių adrenoblokatorių poveikis gali sustiprėti, kai Latira vartojamas gydyti pacientams, kurie vartoja geriamuosius adrenoblokatorius. Tokių pacientų atsaką į vaistus reikia įdėmiai stebėti. Nerekomenduojama vartoti du vietinio poveikio adrenoblokatorius (žr. 4.5 skyrių).
Anafilaksinės reakcijos
Pacientai, kurie vartoja beta adrenoblokatorių ir kuriems buvo atopija ar sunki anafilaksinė reakcija į įvairius alergenus, gali būti labiau jautresni pakartotinam tokių alergenų poveikiui arba gali nereaguoti į įprastines adrenalino dozes, vartojamas anafilaksinei reakcijai gydyti.
Gyslainės atšoka
Pasitaikė pranešimų apie gyslainės atšokimą po filtruojamųjų procedūrų, kai buvo vartojami vaistai, slopinantys skysčio susidarymą akyje slopinantys vaistai (pvz.: timololis, acetazolamidas).
Anestezija chirurginių operacijų metu
Vaistiniai preparatai, pasižymintys beta adrenoblokatorių savybėmis, gali blokuoti sisteminių beta agonistų, pvz., adrenalino, poveikį. Jeigu pacientas vartoja timololio, apie tai reikia pasakyti anesteziologui.
Poveikis akims
Latanoprostas gali laipsniškai keisti akių spalvą didindamas rudo pigmento kiekį rainelėje. Panašiai kaip ir vartojant latanoprosto akių lašus, akių pigmentacija suintensyvėjo 16‑20% ne ilgiau kaip metus Latira gydytų pacientų (remtasi fotografijomis). Toks poveikis dažniausiai pasireiškė ligoniams, kurių rainelės spalva mišri, t. y. žaliai ruda, geltonai ruda ar melsvai arba pilkai ruda. Tokį poveikį sukelia melanino kiekio rainelės stromos melanocituose padidėjimas. Paprastai ruda pigmentacija aplink vyzdžius koncentriškai plinta į pažeistos akies periferiją, tačiau gali labiau paruduoti visa rainelė arba jos dalis. Klinikinių tyrimų metu dvejus metus vartojant latanoprosto, akių spalvos, kuri buvo homogeniška mėlyna, pilka, žalia arba ruda, pakitimų atvejai buvo labai reti.
Rainelės spalva kinta lėtai, jos pokyčiai gali likti nepastebėti kelis mėnesius ar metus. Jokių simptomų ar patologinių pokyčių neatsiranda.
Gydymą nutraukus, rudo pigmento rainelėje nebedaugėja, tačiau spalva gali likti pakitusi visam laikui.
Gydymo metu poveikio rainelės apgamams ir dėmelėms neatsirado.
Pigmento kaupimosi trabekulių tinkle ar bet kurioje kitoje priekinės akies kameros vietoje nepastebėta, tačiau pacientą reikia reguliariai tirti. Atsižvelgiant į klinikinę situaciją, jei rainelės pigmentacija didėja, gydymą galima nutraukti. Prieš pradedant gydyti, reikėtų pasakyti pacientui apie tai, kad gali pakisti akies spalva. Gydant tik vieną akį, galima nepraeinanti heterochromija.
Reikiamų duomenų dėl latanoprosto vartojimo gydant uždegimu pasireiškiančią, neovaskulinę, lėtinę uždarojo kampo ar įgimtą glaukomą, atvirojo kampo glaukomą, kai yra pseudofakija, ir pigmentinę glaukomą, nėra.
Latanoprostas neturi įtakos vyzdžiui arba jį veikia mažai, tačiau dokumentuotos jo vartojimo patirties, prasidėjus ūminiam uždarojo kampo glaukomos priepuoliui, nėra. Kol atsiras daugiau klinikinės patirties, minėtais atvejais Latira rekomenduojama vartoti atsargiai.
Latanoprostu atsargiai reikia gydyti pacientus, kurie anksčiau sirgo herpetiniu keratitu, reikia vengti vartoti esant aktyviam keratitui, kuri sukėlė herpes simplex, taip pat vengti skirti pacientams, kurie sirgo pasikartojančiu herpetiniu keratitu, susijusiu su prostaglandinų analogų vartojimu.
Buvo atvejų, kai latanoprosto vartojimo metu pasireiškė geltonosios dėmės edema (įskaitant cistoidinę). Toks poveikis dažniausiai atsirasdavo pacientams , kuriems buvo afakija, pseudofakija su įplyšusia užpakaline lęšio kapsule arba geltonosios dėmės edemos rizikos veiksnių. Tokiems pacientams Latira būtina vartoti atsargiai.
Vartojimas su kitais vaistais
Timololis gali sąveikauti su kitais vaistais (žr. 4.5 skyrių).
Nerekomenduojama vartoti kartu dvejus vietiškai veikiančius beta-adrenoreceptorių blokatorius arba dvejus vietiškai veikiančius prostaglandinus.
Kontaktinių lęšių nešiojimas
Latira sudėtyje yra benzalkonio chlorido, kuris oftalmologiniuose preparatuose dažnai naudojamas kaip konservantas. Gauta duomenų, kad benzalkonio chloridas sukelia taškinę ir (arba) toksinę opinę keratopatiją, gali sudirginti akis bei pakeisti kontaktinių lęšių spalvą. Jei pacientas, kuriam yra akių sausmė, dažnai ar ilgai vartoja Latira arba jei yra būklė, kai galimas ragenos pažeidimas, būtinas atidus stebėjimas. Kontaktiniai lęšiai benzalkonio chloridą gali absorbuoti, todėl prieš Latira vartojimą juos reikia išimti ir vėl įdėti galima po 15 minučių (žr. 4.2 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Specifinių Latira ir kitų vaistinių preparatų sąveikos tyrimų neatlikta.
Gauta pranešimų apie paradoksinį intraokulinio spaudimo padidėjimą po dviejų prostaglandinų analogų vartojimo į akis vienu metu. Vadinasi, vienu metu vartoti dviejų ar daugiau prostaglandinų, jų analogų ar derivatų nerekomenduojama.
Poveikis intraokuliniam spaudimui ar sisteminės beta adrenoreceptorių blokados poveikis gali sustiprėti, jei Latira,skiriama pacientui, jau vartojančiam geriamojo beta adrenoreceptorius blokuojančio preparato. Vienu metu vartoti dviejų ar daugiau lokalaus poveikio beta adrenoblokatorių nerekomenduojama.
Buvo pavienių pranešimų apie midriazę oftalmologinių beta adrenoblokatorių kartu su adrenalinu (epinefrinu) vartojusiems pacientams.
Poveikis gali tapti suminis, gali pasireikšti hipotenzija ir (arba) sunki bradikardija, jeigu akių lašai, kuriuose yra beta adrenoblokatorių tirpalo, vartojami kartu su geriamaisiais kalcio kanalų blokatoriais, beta adrenoblokatoriais, antiaritminiais vaistiniais preparatais (įskaitant amjodaroną), širdį veikiančiais glikozidais, parasimpatikomimetikais, guanetidinu.
Jei vartojami beta adrenoblokatoriai, gali pasireikšti stipresnė hipertenzinė reakcija po staigaus gydymo klonidinu nutraukimo.
Beta adrenoblokatoriai gali stiprinti hipoglikeminį antidiabetinių preparatų poveikį. Beta adrenoblokatoriai gali slėpti hipoglikemijos požymius ir simptomus (žr. 4.4 skyrių).
Vartojant timololio kartu su CYP2D6 inhibitoriais (pvz.: chinidinu, fluoksetinu, paroksetinu) pasitaikė sisteminės beta blokados (sulėtėjęs širdies ritmas, depresija) atvejų
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Latanoprostas
Reikiamų duomenų apie latanoprosto vartojimą nėštumo metu nėra. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas.
Timololis
Tinkamų duomenų apie timololio vartojimą nėščiosioms nėra. Nėštumo laikotarpiu timololio vartoti negalima, nebent tai neabejotinai būtina. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2.
Epidemiologiniais tyrimais apsigimimų nenustatyta vartojant nėštumo laikotarpiu geriamuosius beta adrenoblokatorius, bet įrodyta intrauterininio augimo sulėtėjimo rizika. Be to, pasitaikė atvejų, kai vartojant Latira iki gimdymo, naujagimiui pasitaikė beta blokados simptomų (pvz.: bradikardija, hipotenzija, kvėpavimo sutrikimas ir hipoglikemija). Jei Latira vartojama iki gimimo, pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimį reikia atidžiai stebėti.
Taigi, Latira nėštumo laikotarpiu vartoti negalima (žr. 5.3 skyrių).
Žindymas
Beta adrenoblokatorių išsiskiria į motinos pieną. Tačiau vartojant timololio akių lašus gydomosiomis dozėmis neįtikėtina, kad žindyvės piene bus pakankamas kiekis, galintis sukelti vaikui beta blokados simptomus.
Latanoprosto ir jo metabolitų gali patekti į žindyvės pieną. Vadinasi, žindyvėms Latira vartoti negalima.
Vaisingumas
Žr.skyrių 5.3
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Akių lašų pavartojimas gali matomą vaizdą laikinai padaryti neryškų. Kol toks poveikis nepraeis, vairuoti ar valdyti mechanizmų negalima.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausi latanoprosto sukeliami nepageidaujami reiškiniai susiję su regėjimo sistema. Svarbiausių Latira tyrimų pratęsimo fazės duomenimis, 16 – 20 % pacientų sustiprėja rainelės pigmentacija, toks poveikis gali nepraeiti. Atviro 5 metų latanoprosto saugumo tyrimo metu 33 % ligonių pakito rainelės pigmentacija (žr. 4.4 skyrių). Kiti su akimis susiję nepageidaujami reiškiniai paprastai būna laikini ir atsiranda lašinant dozę. Sunkiausi nepageidaujami timololio sukelti reiškiniai yra sisteminiai, įskaitant bradikardiją, aritmiją, stazinį širdies nepakankamumą, bronchų spazmą ir alerginę reakciją.
Toliau išvardyti su gydymu susiję nepageidaujami reiškiniai, pastebėti klinikinių latanoprosto ir timololio tyrimų metu.
Nepageidaujami reiškiniai suskirstyti pagal dažnumą sekančiai:
Labai dažni (≥ 1/10) | Dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10) | Nedažni (nuo ≥ 1/1000 iki <1/100) | Dažnis nežinomas (negalima nustatyti iš turimų duomenų) |
Infekcijos ir infestaticijos | |||
|
|
| Latanoprostas1: herpetinis keratitas |
Imuninės sistemos sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: sisteminės alerginės reakcijos, įskaitant angioneurozę edemą, dilgėlinė, lokalus ar išplitęs išbėrimas, niežulys, anafilaksinė reakcija. |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: hipoglikemija. |
Psichikos sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: nemiga, depresija, košmariški sapnai, atmintiesnetekimas. |
Nervų sistemos sutrikimai | |||
|
| Galvos skausmas | Latanoprostas1: galvos svaigimas. Timololis2: sinkopė, smegenų kraujagyslių sutrikimas, smegenų išemija, sunkiosios miastenijos požymių ir simptomų pasunkėjimas, svaigulys, parestezija, galvos skausmas. |
Akių sutrikimai | |||
Rainelės pigmentacijos sustiprėjimas. | Akies sudirginimas (įskaitant gėlimą, deginimą ir niežulį), akies skausmas. | Akies hiperemija, konjuktyvitas, neaiškus matomas vaizdas, ašarojimo sustiprėjimas, blefaritas, ragenos ligos. | Latanoprostas1: blakstienų ir smulkių plaukelių pokytis (pailgėjimas, pastorėjimas, pigmentacijos suintensyvėjimas ar kiekio padidėjimas), taškinės epitelio erozijos, periorbitalinė edema, iritas ir uveitas, geltonosios dėmės edema*, akies džiūvimas, keratitas, ragenos edema ir erozija, netinkama kryptimi augančios blakstienos, sukeliančios akies dirginimą, rainelės cistitą. Timololis2: akių dirginimo požymiai ir simptomai (pvz.: deginimas, niežulys, ašarojimas, paraudimas), vokų kraštų uždegimas, keratitas, neryškus matymas, gyslainės atšokimas po filtruojamosios operacijos (žr. 4.4 skyrių), ragenos jautrumo sumažėjimas, akių sausmė, ragenos erozijos, ptozė, diplopija. |
Ausų ir labirintų sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: spengimas ausyse. |
Širdies sutrikimai | |||
|
|
| Latanoprostas1: krūtinės anginos pasunkėjimas ja sergantiems ligoniams, palpitacija. Timololis2: bradikardija, skausmas krūtinėje, palpitacija, edema, aritmija, stazinis širdies nepakankamumas, atrioventrikulinė blokada, širdies sustojimas, širdies nepakankamumas. |
Kraujagyslių sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: hipotenzija, Raynaud‘o sindromas, plaštakų ir pėdų šalimas. |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | |||
|
|
| Latanoprostas1: astma, astmos pasunkėjimas, dispnėja. Timololis2: bronchų spazmas (dažniausiai pacientams, jau sirgusiems su bronchų spazmu susijusia liga), dispnėja, kosulys. |
Virškinimo trakto sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: skonio sutrikimas, pykinimas, dispepsija, viduriavimas, burnos džiūvimas, vėmimas. |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |||
|
| Odos išbėrimas, niežulys. | Latanoprostas1: vokų odos patamsėjimas. Timololis2: alopecija, į psoriazę panašus išbėrimas ar psoriazės paūmėjimas, odos išbėrimas. |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | |||
|
|
| Latanoprostas1: sąnarių skausmas, raumenų skausmas. Timololis2: raumenų skausmas. |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | |||
|
|
| Timololis2: lytinės funkcijos sutrikimas, sumažėjęs lytinis potraukis. |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |||
|
|
| Latanoprostas1: krūtinės skausmas. Timololis2: astenija ar nuovargis. |
1 Klinikinių tyrimų metu bei gavus spontaninių pranešimų po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje ir peržiūrėjus mokslinę literatūrą, gauta duomenų apie papildomus nepageidaujamus reiškinius, specifinius latanoprostui.
2 Klinikinių tyrimų metu bei gavus spontaninių pranešimų po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje ir peržiūrėjus mokslinę literatūrą, gauta duomenų apie papildomus nepageidaujamus reiškinius, specifinius timololiui.
*pacientams, kuriems yra afakija, pseudofakija su įplyšusia užpakaline lęšio kapsule arba geltonosios dėmės edemos rizikos veiksnių.
Buvo pranešta apie labai retus ragenos kalcifikacijos atvejus, susijusius su akių lašų, kurių sudėtyje yra fosfatų, vartojimu kai kuriems pacientams, turintiems reikšmingų ragenos pažeidimų.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Duomenų apie Latira perdozavusius žmones nėra.
Sisteminio timololio perdozavimo simptomai yra bradikardija, hipotenzija, bronchų spazmas ir širdies sustojimas. Jei tokių simptomų atsiranda, taikomas simptominis ir palaikomasis gydymas. Tyrimų metu nustatyta, kad timololio hemodializės metu pašalinama mažai.
Išskyrus akių dirginimą ir junginės hiperemiją, duomenų apie kitokį akių ar sisteminį nepageidaujamą poveikį, atsirandantį perdozavus latanoprosto, nėra.
Jei latanoprosto netyčia nuryjama, gali būti naudinga toliau pateikta informacija.
Gydymas: jei reikia, plaunamas skrandis. Taikomas simptominis gydymas. Latanoprostas ekstensyviai metabolizuojamas pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu. Sveikiems savanoriams į veną infuzuota 3 mikrogramų/kg kūno svorio, dozė simptomų nesukėlė, tačiau 5,5‑10 mikrogramų/kg kūno svorio, dozė sukėlė pykinimą, pilvo skausmą, galvos svaigimą, nuovargį, kraujo samplūdį į veidą ir prakaitavimą. Toks poveikis paprastai būdavo lengvas ar vidutinio sunkumo ir nutraukus infuzavimą, per 4 valandas praeidavo negydomas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: oftalmologiniai beta adrenoeceptorius blokuojantys preparatai - timololis, deriniai, ATC kodas: S01ED51
Veikimo mechanizmas
Latira sudėtyje yra 2 komponentai: latanoprostas ir timololio maleatas. Jie skirtingais būdais mažina padidėjusį intraokulinį spaudimą (IOS), dėl kombinuotojo poveikio IOS sumažėja labiau negu kiekvieno komponento vartojant atskirai.
Latanoprostas yra prostaglandino F2alfa analogas, selektyvaus poveikio prostanoidų FP receptorių agonistas, kuris didina akies skysčio nutekėjimą, todėl mažina IOS. Pagrindinis jo veikimo mechanizmas – padidėjęs uveosklerinis skysčio nutekėjimas. Be to, žmogaus akyje šiek tiek pagerėja nutekamoji geba (sumažėja trabekulių pasipriešinimas nutekėjimui). Latanoprostas neturi reikšmingos įtakos akių skysčio gamybai, kraujo ir akies skysčio barjerui bei intraokulinei kraujotakai. Į beždžionių akis, iš kurių prieš tai buvo pašalinti lęšiai ekstrakapsuliniu būdu, ilgai lašinamas latanoprostas tinklainės kraujagyslių neveikė (tai nustatyta fluoresceino angiografijos būdu). Trumpai vartotajant latanoprosto, fluoresceino į užpakalinį žmogaus, kuriam yra pseudofakija, akies segmentą, neprasiskverbė.
Timololis yra beta-1 ir beta-2 (t.y. neselektyvaus poveikio) adrenerginių receptorių blokatorius, kuris neturi reikšmingo vidinio simpatomimetinio, tiesioginio miokardą slopinančio ar membranas stabilizuojančio poveikio. Timololis IOS mažina dėl to, kad mažina akių skysčio gamybą krumplyno epitelyje.
Tikslus timololio veikimo mechanizmas nenustatytas, tačiau tikėtina, kad jis slopina endogeninės beta adrenerginės stimuliacijos sukeltą pagreitėjusią ciklinio AMF sintezę. Reikšmingos timololio įtakos kraujo ir akies skysčio barjero laidumui plazmos baltymams nenustatyta. Ilgai vartojamas timololis regioninės triušio akies kraujotakos neveikė.
Farmakodinaminis poveikis
Klinikinis poveikis
Dozės nustatymo tyrimų metu Latira reikšmingai labiau mažino vidutinį dieninį IOS, palyginus su kartą per parą vartojamu vien latanoprostu ir timololiu. Dviejų tinkamai kontroliuojamų, dvigubai koduotų 6 mėnesių trukmės klinikinių tyrimų metu Latira IOS mažinamasis poveikis lygintas su atskirai vartojamų timololio ir latanoprosto poveikiu tiriamiems pacientams IOS buvo 25 mm Hg arba didesnis. Po 2‑4 savaičių pradinio laikotarpio, kurio metu vartota vien timololio (vidutiniškai IOS nuo įtraukimo į tyrimą sumažėjo 5 mm Hg), vidutinis dieninis IOP sumažėjo dar 3,1 mm Hg, 2,0 mm Hg ir 0,6 mm Hg po 6 mėnesių gydymo atitinkamai Latira, latanoprostu ir timololiu (du kartus per parą). Latira IOS mažinamasis poveikis išliko 6 mėnesių trukmės atvirų tyrimų pratęsimų metu.
Turimi duomenys rodo, kad vakare vartojamas preparatas gali labiau sumažinti IOS nei vartojamas ryte. Vis dėlto sprendžiant, ar preparato vartoti ryte, ar vakare, reikia tinkamai atsižvelgti į paciento gyvenimo būdą ir į tai, kaip jis sugebės vykdyti nurodymus.
Tyrimai rodo, kad tuo atveju, jei fiksuoto derinio dozė yra nepakankamai veiksminga, gali būti veiksminga vartoti atskirai timololio (du kartus per parą) ir latanoprosto (kartą per parą).
Latira pradeda veikti per 1 val., stipriausias poveikis pasireiškia per 6‑8 val. Nustatyta, kad vartojant kartotines dozes, pakankamas IOS mažinamasis poveikis išlieka iki 24 val. po įlašinimo.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Latanoprostas
Latanoprostas yra provaistas izopropilo esteris. Jis pats neaktyvus: biologiškai aktyviu tampa vykstant hidrolizei į latanoprosto rūgštį (reakciją katalizuoja ragenos esterazės). Šis provaistas gerai rezorbuojasi per rageną. Visas preparatas, patenkantis į akies skystį, prieš tai (skverbdamasis per rageną) hidrolizuojamas. Klinikiniai tyrimai su žmonėmis rodo, kad, lokaliai pavartojus tik latanoprosto, didžiausia jo koncentracija, apie 15‑30 nanogramų/ml, akies skystyje susidaro maždaug po 2 val. Į beždžionių akis pavartotas latanoprostas daugiausia pasiskirsto priekiniame akies segmente, junginėje ir akių vokuose.
Latanoprosto rūgšties klirensas plazmoje yra 0,4 l/val./kg, o pasiskirstymo tūris yra mažas, 0,16 l/kg kūno svorio, todėl pusinis eliminacijos laikas plazmoje yra trumpas – 17 min. Vartojant lokaliai į akį, latanoprosto rūgšties biologinis prieinamumas yra 45 %. 87 % latanoprosto rūgšties prisijungia prie plazmos baltymų.
Latanoprosto rūgštis akyje beveik nemetabolizuojama. Daugiausia jos metabolizuojama kepenyse. Tyrimais su gyvūnais nustatyta, kad pagrindiniai metabolitai (1,2-dinor- ir 1,2,3,4-tetranor dariniai) biologinio poveikio nesukelia arba veikia silpnai, daugiausia jie išsiskiria su šlapimu.
Timololis
Lokaliai pavartojus akių lašus, didžiausia timololio koncentracija akies skystyje susidaro maždaug po 1 val. Vartojant po vieną lašą (300 mikrogramų timololio) į abi akis vieną kartą per parą, dalis dozės absorbuojama į sisteminę kraujotaką, didžiausia koncentracija plazmoje (1 nanogramas/ml) susidaro po 10-20 min. Timololis ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Metabolitai ir dalis nepakitusio timololio išsiskiria su šlapimu.
Latira
Farmakokinetinės latanoprosto ir timololio sąveikos nenustatyta, tačiau latanoprosto rūgšties koncentracija akies skystyje po Latira vartojimo praėjus 1- 4 val. buvo maždaug dvigubai didesnė, palyginti su koncentracija, būnančia pavartojus latanoprosto.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kiekvienos medžiagos saugumo akims ir sisteminio saugumo savybės gerai ištirtos. Triušiams lokaliai lašinant fiksuotos dozės derinio ar atskirų latanoprosto ir timololio akių tirpalų, nepageidaujamo poveikio akims ar sisteminio poveikio neatsirado. Kiekvienos medžiagos farmakologinio saugumo, genotoksiškumo ir galimo kancerogeniškumo tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Latanoprostas neveikė triušių ragenos žaizdų gijimo, o timololis, jei jo vartota dažniau kaip kartą per parą, slopino šį procesą triušių ir beždžionių akyse.
Tyrimų su žiurkėmis ir triušiais metu latanoprosto poveikio patinų ir patelių vislumui bei galimo teratogeninio poveikio nenustatyta. Žiurkėms į veną įšvirkšta ne didesnė kaip 250 mikrogramų/kg kūno svorio dozė teratogeninio poveikio nesukėlė. Vis dėlto latanoprostas, jei į veną vartota 5 mikrogramų/kg kūno svorio (maždaug 100 kartų didesnė už klinikinę dozę) ar didesnę paros dozę, triušių embrionui ir vaisiui sukėlė toksinį poveikį: dažniau įvykdavo vėlyvoji rezorbcija ir abortai, sumažėjo vaisiaus svoris. Timololis žiurkių patinų ir patelių vislumo neveikė, teratogeninio poveikio pelėms, žiurkėms ir triušiams nesukėlė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Natrio chloridas
Benzalkonio chloridas
Natrio-divandenilio fosfatas dihidratas
Dinatrio-vandenilio fosfatas dodekahidratas
Išgrynintas vanduo
Natrio hidroksidas (pH koreguoti)
Vandenilio chlorido rūgštis (pH koreguoti)
6.2 Nesuderinamumas
In vitro tyrimų metu nustatyta, kad jei su Latira maišoma akių lašų, kuriuose yra tiomersalio, atsiranda nuosėdų. Jei tokių vaistinių preparatų vartojama su Latira, tarp jų vartojimo turi praeiti mažiausiai penkios minutės.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Po pirmojo buteliuko atidarymo – 28 dienos. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti šaldytuve (2°C – 8°C).
Laikymo sąlygos po pirmojo buteliuko atidarymo nurodytos 6.3 skyriuje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Permatomas MTPE buteliukas su MTPE lašintuvu ir baltu užsukamu DTPE dangteliu.
Pakuotėje yra: 1x2,5 ml, 3x2,5 ml, 6x2,5 ml.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ateina moteriškė su vaikeliu pas daktarą. Apžiūrėjęs vaiką daktaras
klausia:
- O jis krūtimi maitinamas ar dirbtinai?
- Krūtimi.
- Na tada nusirenkite ir nusiimkite liemenėlę.
Daktaras labai ilgai maigo moters krūtis ir pagaliau sako:
- Taigi pas jus pieno nėra, užtat ir kūdikis alkanas.
Moteriškė:
- Aplamai, tai as jo teta, bet labai...labai džiaugiuosi, kad užėjau!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?