Gydytojas atsiverčia ligonio ligos istoriją ir net už galvos susiima. Ten tų
ligų gal du puslapiai prirašyti: AIDS, cholera, raupai, maras, meningitas,
dizenterija ir dar krūva baisiausių užkrečiamų ligų.
- Viskas, nedelsiant uždarome jus į izoliatorių,- praneša jis ligoniui.-
Maitinsime tik traškučiais ir blynais.
- Bet aš nevalgau nei blynų, nei traškučių,- skundžiasi ligonis.
- Teks prie to priprasti. Daugiau niekas po durimis nepralenda,- paaiškina
gydytojas.
Buprenorfinas, 4mg, poliežuvinės tabletės
Vartojimas: vartoti po liežuviu
Registratorius: G.L. Pharma GmbH, Austrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Buprenorfinas
1. Kas yra Bupensan ir kam jis vartojamas
Buprenorfinas yra į opijų panaši narkotinė medžiaga (opioidas), kuri pasižymi skausmą malšinančiomis savybėmis.
Buprenorfinas vartojamas pakaitiniam 18 metų ir vyresnių nuo opiatams panašių narkotinių medžiagų (pvz., heroino) priklausomybe sergančių pacientų, kai jie pareiškia norą ir sutikimą, gydymui.
Buprenorfinas yra visapusiško ir kontroliuojamo medicininio, socialinio ir psichologinio priklausomybės gydymo programos dalis.
2. Kas žinotina prieš vartojant Bupensan
Bupensan vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje) Bupensan;
- jeigu Jūs vartojate vaistų, kurie vadinami monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais (vaistai depresijos gydymui), arba vartojote tokių vaistų per praėjusias dvi savaites;
- jeigu sutrikusi kvėpavimo funkcija;
- jeigu nustatytas sunkus Jūsų kepenų funkcijos sutrikimas;
- jeigu sergate alkoholizmu ir (arba) buvo baltosios karštligės simptomų.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Bupensan Jūs galite pradėti vartoti tik labai atidžiai aptarus gydymo sąlygas su specialiai tokiam gydymui pasiruošusiu gydytoju ir tik po to, kai akivaizdžiai sutiksite su tokio gydymo sąlygomis (jei pasirašysite pakaitinio gydymo kontrolės sutikimą).
Pasakykite gydytojui, jeigu sergate žemiau išvardytomis ligomis arba jeigu Bupensan vartojimo metu atsirado tokių ligų arba simptomų:
- galvos trauma arba spaudimo padidėjimas kaukolės viduje;
- pasireiškia priepuolių (epilepsija);
- sumažėjęs kraujospūdis;
- padidėjusi prostata arba susiaurėjęs šlapimtakis;
- astma arba sunkus kvėpavimo sutrikimas;
- inkstų nepakankamumas;
- kepenų nepakankamumas.
Prireikus Jūsų gydytojas sumažins buprenorfino dozę arba pradės šių ligų tinkamą gydymą. Gydytojas nuspręs, kokios reikalingos koregavimo priemonės.
Jeigu gydymosi metu atsirastų skausmų, kreipkitės į gydytoją. Jis imsis reikiamų priemonių.
Reguliariai atlikite tyrimus, kuriuos nurodys gydytojas (pvz., šlapimo tyrimą). Tai užtikrins Jūsų saugumą ir gydymo veiksmingumą.
Buprenorfinas gali sukelti priklausomybę. Buprenorfinas nepanaikina išliekančios priklausomybės nuo kitų narkotinių medžiagų.
Sportininkai turi žinoti, kad šis vaistas gali sukelti teigiamą dopingo kontrolės rezultatą.
Kiti vaistai ir Bupensan
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Galima šio vaistinio preparato sąveika su:
- benzodiazepinais (vaistais, kuriais gydomas nerimas ar miego sutrikimas). Vartojant kartu šių vaistų su buprenorfinu, gali būti sunkių kvėpavimo sutrikimų, kurie gali būti mirtini, ypač kartu pavartojus alkoholio;
- MAO inhibitoriais. MAO inhibitorių vartojimas per praėjusias dvi savaites prieš gydymą buprenorfinu gali sukelti gyvybei pavojingus kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus;
- kitais vaistais, slopinančiais nervų sistemą arba sukeliančiais miegą, taip pat vaistais nuo nerimo;
- vaistais nuo kosulio sergant bronchitu;
- vaistais nuo depresijos;
- vaistais nuo padidėjusio kraujospūdžio;
- stipriais skausmą malšinančiais vaistais. Buprenorfinas gali sumažinti jų poveikį;
- kraujo krešumą mažinančiais (kraują skystinančiais) vaistais;
- vaistiniais preparatais, kurie organizme metabolizuojami veikiant specialiems kepenų fermentams (CYP). Tai ypač aktualu, jeigu vartojami vaistai, kuriais gydomos grybelių sukeltos ligos arba ŽIV infekcija.
Jeigu prieš pradedant vartoti Bupensan Jūs vartojote metadoną arba kitus vaistus pakaitiniam gydymui, Jūsų gydytojas nurodys tinkamas abiejų vaistų dozes.
Bupensan vartojimas su alkoholiu
Vartojant Bupensan negalima gerti alkoholinių gėrimų arba vartoti vaistų, kurių sudėtyje yra alkoholio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Duomenų, kuriais būtų galima nustatyti buprenorfino kenksmingą poveikį nėštumo metu, nepakanka. Didelės dozės nėštumo pabaigoje gali sukelti naujagimio kvėpavimo sutrikimus. Ilgalaikis buprenorfino vartojimas per tris paskutiniuosius nėštumo mėnesius gali sukelti naujagimiui abstinencijos (nutraukimo) sindromo požymius. Todėl nėštumo metu buprenorfino vartoti nerekomenduojama.
Buprenorfino patenka į žindyvės pieną. Jeigu žindote kūdikį, buprenorfino vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šis vaistas gali keisti Jūsų gebėjimą reaguoti. Pasitarkite su gydytoju, ar Jums galima vairuoti arba valdyti mechanizmus.
Bupensan sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, pavyzdžiui, laktozės, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Bupensan
Dozavimas
Gydytojas nuspręs, kokia dozė Jums tinkamiausia.
Šiam tikslui yra įvairaus stiprumo tablečių. Gydymo metu gydytojas koreguos vaisto dozę, įvertinęs Jūsų individualius poreikius. Negalima keisti vaisto dozės savo nuožiūra.
Šio gydymo veiksmingumas priklauso nuo dozės ir kartu taikomo psichologinio ir socialinio palaikymo.
Pasitarkite su gydytoju, jeigu Jums atrodo, kad Bupensan veikia pernelyg stipriai arba silpnai.
Vartojimo būdas
Laikykite tabletę po liežuviu kol ji ištirps. Tai vienintelis buprenorfino vartojimo būdas. Tabletės negalima nuryti, nes ji neteks savo veiksmingumo. Laikykite tabletę po liežuviu, kol ji visiškai ištirps (5-10 minučių). Tabletes galima vartoti bet kuriuo paros metu.
Siekiant sumažinti neteisingą tablečių vartojimą, rekomenduojama vartoti prižiūrint specialistams gydymo įstaigoje arba vaistinėje.
Tablečių negalima ištirpinti ir sušvirkšti, nes tai gali sukelti sunkų šalutinį poveikį su galima mirtimi (sutrinka kvėpavimas, būna sunkus kepenų pažeidimas) ir sunkią reakciją sušvirkštimo vietoje.
Gydymo trukmė
Gydymo trukmę individualiai nustato gydytojas.
Praėjus tam tikram sėkmingo gydymo laikui gydytojas palengva dozę gali sumažinti ir paskirti mažesnę palaikomąją dozę. Atsižvelgiant į Jūsų būklę, atidžiai prižiūrint gydytojui buprenorfino dozė gali būti ir vėliau nuolat mažinama tol, kol jo vartojimas bus nutrauktas.
Pavartojus per didelę Bupensan dozę
Perdozavus buprenorfino būtinas skubus gydymas ligoninėje. Tokiu atveju nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba paprašykite tai padaryti artimiausią asmenį.
Svarbiausias buprenorfino perdozavimo požymis yra labai pasunkėjęs kvėpavimas (kvėpavimo slopinimas), kuris gali pereiti į kvėpavimo sustojimą ir mirtį.
Pamiršus pavartoti Bupensan
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę; nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Nustojus vartoti Bupensan
Negalima keisti gydymo savo nuožiūra; nenustokite vartoti vaisto nepasitarę su gydytoju. Vartojimo nutraukimas gali sukelti abstinencijos simptomus.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Bupensan, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu atsirastų šių simptomų:
- stiprus nuovargio pojūtis,
- akių arba odos pageltimas.
Tai gali būti sunkios kepenų ligos požymiai, kurie gali būti ypač susiję su neteisingu vaisto vartojimu, virusų sukelta liga, nepakankamu maisto kiekiu, nuolatiniu alkoholio ir vaistų, kurie gali pažeisti kepenis (pvz., acetilsalicilo rūgštis), vartojimu.
Kiti šalutinio poveikio simptomai
Dažni (gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 100 pacientų):
galvos skausmas, nualpimas, galvos svaigimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas, staigus kraujospūdžio sumažėjimas atsistojus iš sėdimos arba gulimos padėties, nemiga, silpnumas, mieguistumas, prakaitavimas.
Reti (gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 10 000 pacientų):
sunkios alerginės reakcijos su skausmingu odos arba gleivinių patinimu arba šokas, haliucinacijos, sunkus kvėpavimo sutrikimas, kepenų pažeidimas (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), kepenų uždegimas, alerginės reakcijos (išbėrimas, dilgėlinė ir niežulys).
Vartojimo nutraukimo (abstinencijos) simptomų gali atsirasti pavartojus pirmą vaisto dozę, taip pat tuomet, kai buprenorfino Jūs išgėrėte praėjus mažiau kaip 4 valandoms po paskutinio narkotikų (morfino, heroino ir kitų) vartojimo arba praėjus mažiau kaip 24 valandoms po paskutinės metadono dozės, nes buprenorfinas gali iš dalies panaikinti šių medžiagų poveikį. Buprenorfinas nepanaikina išliekančios priklausomybės nuo opiatų; jis gali taip pat sukelti priklausomybę.
Vaisto sušvirkštimas į veną piktnaudžiavimo tikslu gali sukelti reakciją sušvirkštimo vietoje, kartais netgi infekciją bei sunkų ūminį kepenų uždegimą.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Bupensan
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Antdėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Pirmieji du skaitmenys nurodo mėnesį, o keturi paskutinieji - metus. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
PVC/PVdC/PVC-aliuminio lizdinė plokštelė. Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Aliuminio-aliuminio lizdinė plokštelė. Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Bupensan sudėtis
Veiklioji medžiaga yra buprenorfinas.
Bupensan 4 mg poliežuvinės tabletės
Vienoje tabletėje yra 4,32 mg buprenorfino hidrochlorido, atitinkančio 4 mg buprenorfino.
Pagalbinės medžiagos: laktozė monohidratas, manitolis, kukurūzų krakmolas, povidonas (K=22,5-27,0), citrinų rūgštis monohidratas, natrio citratas, magnio stearatas.
Bupensan išvaizda ir kiekis pakuotėje
Bupensan 4 mg poliežuvinės tabletės yra baltos ovalios plokščios nuožulniais kraštais ir vagele abiejose pusėse.
Vagelė neskirta tabletei perlaužti.
Bupensan poliežuvinės tabletės tiekiamos lizdinėje plokštelėje po 7, 10, 28 arba 30 tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Buprenorfinas |
Vaisto stiprumas | 4mg |
Vaisto forma | poliežuvinės tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti po liežuviu |
Registracijos numeris | LT/1/11/2694 |
Registratorius | G.L. Pharma GmbH, Austrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.11.22 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Bupensan 4 mg poliežuvinės tabletės.
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Bupensan 4 mg poliežuvinės tabletės
Vienoje tabletėje yra 4,32 mg buprenorfino hidrochlorido, atitinkančio 4 mg buprenorfino.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas: bevandenė laktozė (91,086 mg).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Bupensan 4 mg poliežuvinės tabletės
Baltos ovalios plokščios tabletės nuožulniais kraštais ir vagele abiejose pusėse.
Vagelė neskirta tabletei perlaužti.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pakaitinis priklausomybės nuo opioidinių narkotikų gydymas, taikant kompleksinę visapusišką, tinkamai kontroliuojamą medicininę, socialinę ir psichologinę terapiją.
Gydyti Bupensan poliežuvinėmis tabletėmis galima tik 18 metų arba vyresnius pacientus, kurie sutinka gydytis nuo priklausomybės.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Pacientus reikia atidžiai sekti ir teikti paramą.
Gydyti privalo gydytojai, galintys užtikrinti tinkamą ir išsamų priklausomybe sergančių pacientų gydymą ir stebėjimą.
Pradėjus gydymą, vėliau bent kartą per savaitę reikia įvertinti pacientų būklę.
Norint sumažinti priklausomybę nuo vaistinio preparato, rekomenduojama vaisto vartoti prižiūrint gydytojui jo priimamajame arba vaistinėje. Kasdieninio vartojimo gydytojo priimamajame arba vaistinėje privaloma laikytis nuolat, o išimtis galima tik ypač retais atvejais (pvz., dėl darbo laiko).
Pradinis gydymas
Pradžioje turi būti vartojama 0,8-4,0 mg vienkartinė dozė. Tais atvejais, kai reikalinga mažesnė negu 2 mg dozė, reikia vartoti kitas buprenorfino poliežuvines tabletes, nes Bupensan yra tik 2 mg, 4 mg ir 8 mg stiprumo.
Nuo opiatų priklausomi pacientai, kuriems netaikytas vartojimo nutraukimas
Gydymo pradžioje buprenorfino dozė turi būti vartojama praėjus mažiausiai 4 valandoms po paskutinio opiatų vartojimo arba atsiradus pirmiesiems nutraukimo (abstinencijos) simptomams.
Metadoną vartojantys pacientai
Prieš pradedant gydymą buprenorfinu metadono dozę reikia sumažinti ne daugiau kaip 30 mg per parą. Nuo metadono priklausomiems pacientams buprenorfinas gali sukelti nutraukimo (abstinencijos) simptomus.
Perėjimas nuo pakaitinės metadono terapijos prie kito vaistinio preparato pakaitinės terapijos visuomet turi vykti bendradarbiaujant su pradėjusiu gydymą gydytoju, kuris iki to laiko vykdė pakaitinį gydymą; jie kartu turi sudaryti būsimą gydymo planą.
Dozės didinimas ir palaikymas
Buprenorfino dozę reikia didinti lėtai, įvertinus individualų paciento atsaką; didžiausia paros dozė neturi viršyti 24 mg. Rekomenduojama vienkartines dozes tolygiai paskirstyti per visą parą.
Dozės mažinimas ir gydymo nutraukimas
Pasiekus patenkinamą stabilizavimo laikotarpį, sutarus su pacientu dozę reikia palengva mažinti atidžiai kontroliuojant jo būklę tol, kol gydymas bus visiškai baigtas.
Poliežuvinių tablečių 2 mg, 4 mg ir 8 mg stiprumas leidžia dozę mažinti palengva. Jei dozę reikia mažinti mažesniais intervalais, reikia vartoti kitus buprenorfino poliežuvinių tablečių preparatus. Buprenorfinu gydytus pacientus baigus gydymą reikia stebėti, nes galimas atkrytis.
Svarbiausia žinoti, kad pakaitinis gydymas gali būti taikomas laikantis kontroliuojamų narkotikų ilgalaikio vartojimo tvarkos „pakaitiniam gydymui“ ir, jei įmanoma, vaistus vartoti vaistinėje.
Bet kokį dozės keitimą gydantis gydytojas turi suderinti su gydymą pradėjusiu gydytoju.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Kepenų veiklos sutrikimo poveikis buprenorfino farmakokinetikai nežinomas. Kadangi veiklioji medžiaga ekstensyviai metabolizuojama, tikėtina, kad, esant vidutiniam ir sunkiam kepenų veiklos sutrikimui, pacienų kraujo plazmoje veikliosios medžiagos koncentracija būna didesnė. Kadangi esant paciento kepenų nepakankamumui buprenorfino farmakokinetika gali pakisti, esant lengvam arba vidutinio sunkumo kepenų pažeidimui rekomenduojamos mažesnės pradinės dozės ir atsargus dozės didinimas (žr. 5.2 skyrių).
Inkstų funkcijos sutrikimas
Pacientams, kuriems nustatytas inkstų nepakankamumas, dozės keisti nebūtina. Atsargumo rekomenduojama laikytis esant sunkiam inkstų veiklos sutrikimui (CLCR<30ml/min.) (žr. 5.2 skyrių).
Paaugliai
Bupensan nerekomenduojama gydyti paauglius (jaunesnius kaip 18 metų), nes nepakanka šių pacientų gydymo patyrimo.
Vartojimo būdas
Vartoti po liežuviu. Pacientams reikia nurodyti, kad šio vaisto vartojimas po liežuviu yra vienintelis saugus ir veiksmingas vartojimo būdas. Tabletę reikia laikyti po liežuviu, kol ji ištirps (dažniausiai per 5-10 minučių).
Tablečių negalima tirpinti ir švirkšti, nes tai gali sukelti sunkų nepageidaujamą poveikį su galima mirtina baigtimi (kvėpavimo slopinimas, sunkus kepenų pažeidimas) ir sunkias vietines reakcijas, kartais įskaitant sepsines reakcijas.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- MAO inhibitorių vartojimas šiuo metu arba per praėjusias dvi savaites.
- Sunkus kvėpavimo nepakankamumas.
- Sunkus kepenų nepakankamumas.
- Ūminis alkoholizmas arba baltoji karštligė (delirium tremens).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Įspėjimai
Bupensan poliežuvines tabletes rekomenduojama vartoti tik priklausomybei nuo opiatų gydyti.
Gydantysis gydytojas turi įvertinti pripratimo ir kenksmingo vartojimo (pvz., švirkštimo į veną) riziką, ypač pradėjus gydymą.
Nelegali prekyba
Į nelegalią prekybą buprenorfinas patenka iš pacientų arba įsigijus iš asmenų, kurie jį pavogė iš pacientų arba vaistinių. Nelegali prekyba poliežuvinėmis buprenorfino tabletėmis ar jų platinimas gali padidinti naujų narkomanų skaičių, perdozavimo, krauju perduodamų virusinių infekcijų plitimą, kvėpavimo slopinimo ir kepenų pažeidimų riziką.
Pakaitinio gydymo indikacijos klausimą ypač atidžiai reikia spręsti tuomet, kai priklausomybė trunka mažiau kaip metus arba jeigu pacientas jaunesnis kaip 20 metų.
Pakaitinį gydymą galima pradėti tik tuomet, kai pacientas informuojamas apie visus gydymo ypatumus ir pasirašoma pakaitinio gydymo ir priežiūros sutartis. Prieš pradedant gydymą buprenorfinu paciento priklausomybę nuo opiatų būtina patvirtinti nustačius opiatus šlapime.
Pradėjus gydymą Bupensan gydytojas turi žinoti, kad buprenorfino molekulės pasižymi dalinėmis agonistinėmis savybėmis. Buprenorfinas prisijungia prie µ ir к opiatų receptorių ir nuo opiatų priklausantiems pacientams gali sukelti nutraukimo (abstinencijos) simptomus.
Gydymo buprenorfinu sėkmė priklauso nuo paskirtos jo dozės ir nuo gydomųjų priemonių derinio (medicininių, psichologinių, socialinių ir išsilavinimo veiksnių) paciento stebėjimo metu.
Bupensan poliežuvinėmis tabletėmis rekomenduojama gydyti ribotą laikotarpį. Tai padeda lengviau pritaikyti vaisto dozę, pagerina paciento prisitaikymą ir sumažina priklausomybės arba neteisingo vartojimo (pvz., švirkštimo į veną) riziką.
Pakaitinio gydymo metu reikia reguliariai tirti šlapimą (kontroliuojama imant šlapimą tyrimui) dėl opiatų (kiekybinis nustatymas), barbitūratų, metakvalono, benzodiazepinų, prireikus – dėl kokaino ir amfetamino bei jų metabolitų. Taip pat reikia pacientą apžiūrėti, ar nėra adatos dūrių žymių.
Pakaitinio gydymo laikotarpiu pacientas gali patirti skausmą. Nustačius somatines skausmo priežastis, narkomanijos gydymo įstaigoje reikia skirti papildomą skausmo malšinimą.
Gydymo nutraukimas gali sukelti nutraukimo (abstinencijos) simptomus, kurie gali atsirasti vėliau.
Kvėpavimo slopinimas: pasitaikė mirties atvejų dėl kvėpavimo slopinimo, ypač tais atvejais, kai buprenorfinas buvo vartojamas kartu su benzodiazepinais ir alkoholiu (žr. 4.5 skyrių) arba kai jis buvo vartojamas nesilaikant nuorodų (pvz., parenteriniu būdu).
Hepatitas, kepenų veiklos sutrikimai: vartojant vaisto neteisingai (ypač švirkščiant į veną) pasitaikė sunkių ūmių kepenų pažeidimų. Kepenų pažeidimų dažniausiai būna pavartojus didelę dozę dėl toksinio poveikio mitochondrijoms. Buvęs anksčiau arba įgytas mitochondrijų pažeidimas (dėl genetinių defektų, virusinių infekcijų, ypač dėl lėtinio C hepatito, alkoholizmo, anoreksijos ir kartu vartojamų toksiškai mitochondrijas veikiančių vaistų, pvz.: acetilsalicilo rūgšties, izoniazido, valproatų, amjodarono, antiretrovirusinių nukleozidinių analogų) gali būti reikšmingas kepenų pažeidimo atsiradimui. Prieš gydymą Bupensan ir gydymo metu į šiuos faktorius reikia atsižvelgti. Įtarus kepenų veiklos sutrikimą ir nežinant jo priežasties, pacientą reikia atidžiai ištirti. Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, siekiant vengti nutraukimo sindromo (abstinencijos) arba priklausomybės pasikartojimo, gali reikėti nutraukti gydymą Bupensan. Jeigu gydymas tęsiamas toliau, būtina atidžiai kontroliuoti kepenų funkciją.
Šis vaistinis preparatas gali sukelti abstinencijos simptomus priklausomybe sergantiems pacientams, jeigu vartojamas praėjus mažiau kaip 4 valandoms po paskutinio heroino ar kitų trumpo veikimo opiatų vartojimo, arba mažiau kaip 24 valandoms po paskutinės metadono dozės (žr. 4.2 skyrių). Priešingai, abstinencijos simptomai galimi vartojant suboptimalias dozes.
Buprenorfinas gali sukelti mieguistumą, kuris gali sustiprėti vartojant kitas centrinio poveikio medžiagas, pvz.: alkoholis, trankviliantai, raminamieji ir migdomieji vaistai (žr. 4.5 skyrių).
Vaistas gali sukelti ortostatinę hipotenziją.
Tyrimai su gyvūnais ir klinikiniai tyrimai su žmonėmis parodė, kad buprenorfinas sukelia priklausomybę, bet rečiau negu morfinas. Pakaitinis gydymas negali panaikinti priklausomybės opiatams.
Pradedant gydymą, koreguojant dozę ir sekant pacientus labai svarbu laikytis rekomendacijų (žr. 4.2. skyrių).
Sportininkus reikia įspėti, kad šis vaistas gali sukelti teigiamą antidopingo kontrolės rezultatą.
Ypatingo atsargumo reikia laikytis pacientams, kuriems nustatyti:
- galvos pažeidimai ir padidėjęs intrakranijinis spaudimas;
- traukuliai;
- hipotenzija;
- prostatos hipertrofija ir šlapimtakio susiaurėjimas;
- astma arba kvėpavimo nepakankamumas (vartojant buprenorfiną pasitaikė kvėpavimo slopinimo atvejų);
- inkstų nepakankamumas (30% suvartotos dozės išsiskiria su šlapimu; todėl gali pailgėti eliminacija pro inkstus);
- kepenų nepakankamumas (gali pasikeisti buprenorfino metabolizmas kepenyse).
Kadangi CYP3A4 inhibitoriai gali padidinti buprenorfino koncentraciją kraujo plazmoje (žr. 4.5 skyrių), ypač atidžiai dozę reikia didinti pacientams, kurie vartoja CYP3A4 inhibitorių. Šiems pacientams gali labiau tikti mažesnės dozės.
Šio vaisto sudėtyje yra laktozės, todėl pacientams, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaisto vartoti negalima.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Deriniai, kurių vartoti negalima
Monoaminooksidazės inhibitoriai (MAOI): pavartojus MAOI dvi savaites prieš opiato petidino skyrimą, pasitaikė gyvybei pavojinga sąveika, susijusi su centrinės nervų sistemos veikla (kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimai). Negalima paneigti panašios sąveikos su buprenorfinu (žr. 4.3 skyrių).
Nerekomenduojami deriniai
Alkoholis: alkoholis sustiprina buprenorfino slopinamąjį poveikį, sukeldamas pavojų vairuojant ir valdant mechanizmus. Buprenorfino negalima vartoti kartu su alkoholiniais gėrimais arba vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra alkoholio.
Pranešama apie mirties atvejus kartu pavartojus buprenorfino, benzodiazepinų ir alkoholio.
Deriniai, kuriuos vartoti reikia atsargiai
Vartojant kartu su benzodiazepinais gali sustiprėti kvėpavimo centro slopinimas, kilti pavojus kvėpavimo sustojimui ir gyvybei. Pacientams, kuriems nustatyta pripratimo prie vaistų rizika, reikia sumažinti dozę ir (arba) tokio derinio vengti (žr. 4.4 skyrių).
Kiti vaistai, slopinantys centrinę nervų sistemą: kiti opiatų junginiai (tokie skausmą malšinantys ir kosulį slopinantys vaistai kaip metadonas, dekstropropoksifenas, kodeinas, dekstrometorfanas ir noskapinas), kai kurie vaistai nuo depresijos, raminamąjį poveikį sukeliantys H1 receptorių blokatoriai, barbitūratai, ne benzodiazepinų grupės anksiolitikai, neuroleptikai, klonidinas ir kitos panašios medžiagos; tokie deriniai sustiprina centrinės nervų sistemos depresiją.
Iš tikrųjų tokių opiatų agonistų kaip morfinas ir jam panašių skausmą malšinančių preparatų poveikis dėl dalinio buprenorfino antagonistinio poveikio gali susilpnėti.
Daugiausia buprenorfino metabolizuojama gliukuronizacijos būdu ir mažesnis kiekis (maždaug 30 %), veikiant CYP3A4. Vartojant kartu CYP3A4 inhibitorių, plazmoje gali padidėti buprenorfino koncentracija ir veiksmingumas.
Fenprokumonas: pranešama apie įtariamą sąveiką tarp sušvirkšto buprenorfino ir fenprokumono, dėl kurios atsirado purpura.
Kitų vaistų poveikis buprenorfinui
CYP3A4, CYP 2C19, CYP2D6 inhibitoriai arba induktoriai
Buprenorfinas metabolizuojamas veikiant izofermentui CYP3A4. Buprenorfino ir ketokonazolo (stiprus CYP3A4 inhibitorius) sąveikos tyrimo duomenimis, padidėjo buprenorfino Cmax ir AUC (plotas po vaisto koncentracijos ir laiko kreivių sankirta) bei šiek tiek mažiau norbuprenorfino (atitinkamai 70% ir 50%).
Buprenorfino vartojimas kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais (pvz.: tokiais azolo grupės priešgrybeliniais vaistais kaip ketokonazolas arba itrakonazolas, eritromicinas, gestagenai, troleandomicinas, ŽIV proteazės inhibitoriais ritonaviru, indinaviru, nelfinaviru ir sakvinaviru) gali reikšmingai padidinti buprenorfino arba norbuprenorfino koncentraciją kraujo plazmoje. Tokio derinio reikia vengti arba atidžiai kontroliuoti situaciją, nes gali prireikti sumažinti dozę.
Buprenorfino sąveika su CYP3A4 izofermentus sužadinančiais vaistiniais preparatais netirta, todėl rekomenduojama Bupensan vartojančius pacientus atidžiai stebėti, kai jie kartu gydomi fenobarbitaliu, karbamazepinu, fenitoinu ir rifampicinu.
Buprenorfino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Tyrimais ir vitro įrodyta, kad buprenorfinas slopina CYP2D6 ir CYP3A4 izofermentus. Vartojant terapine koncentracija tokio slopinimo rizika in vivo tikėtina maža, bet jos atmesti negalima. Kai buprenorfinas derinamas kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie yra CYP2D6 ir CYP3A4 substratas, šių vaistų koncentracija kraujo plazmoje gali padidėti ir gali atsirasti su doze susijęs nepageidaujamas poveikis. Buprenorfinas in vitro izofermento CYP2D6 neslopina. Poveikis kitiems vaistus metabolizuojantiems fermentams netirtas.
Šiuo metu turimais duomenimis, reikšmingos sąveikos su kokainu, kuris dažniausiai vartojamas mišiniuose su kitais opiatų narkotikais, nestebėta.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Duomenų apie Bupensan vartojimą nėštumo metu nėra. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas.
Nėštumo pabaigoje net trumpai vartotos didelės buprenorfino dozės gali sukelti naujagimio kvėpavimo slopinimą. Ilgalaikis buprenorfino vartojimas per paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius gali sukelti abstinencijos sindromą naujagimiui. Todėl nėštumo metu buprenorfino vartoti nerekomenduojama.
Žindymo laikotarpis
Buprenorfino ir jo metabolitų patenka į žindyvės pieną. Tyrimai su žiurkėmis parodė, kad buprenorfinas gali slopinti laktaciją. Taigi vartojant Bupensan žindymą reikia nutraukti.
Vaisingumas
Duomenų apie buprenorfino poveikį žmogaus vaisingumui nėra. Tyrimais su žiurkėmis nepageidaujamo poveikio vaisingumui nenustatyta (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Buprenorfinas gali sukelti mieguistumą, ypač vartojant kartu su alkoholiu arba centrinę nervų sistemą slopinančiais vaistais. Todėl reikia laikytis atsargumo vairuojant ir valdant mechanizmus (žr. 4.5 skyrių).
Asmenys, kurie vartoja narkotikus arba vaistinius preparatus, galinčius turėti įtakos gebėjimui vairuoti, dėl medicininių indikacijų, leidimą vairuoti gali gauti individualiai, kai tai patvirtinama medicinos įstaigoje.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio atsiradimas priklauso nuo paciento toleravimo slenksčio, kuris vartojantiems narkotikus yra didesnis negu bendros populiacijos asmenims.
Nepageidaujamas poveikis klasifikuojamas pagal organų sistemų klases ir dažnį, kuris apibūdinamas taip:
labai dažni: ≥1/10,
dažni: nuo ≥1/100 iki <1/10,
nedažni: nuo ≥1/1000 iki <1/100,
reti: nuo ≥1/10 000 iki <1/1000
labai reti: < 1/10 000,
dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: angioneurozinė edema, anafilaksinis šokas.
Psichikos sutrikimai
Reti: haliucinacijos.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, alpulys, svaigulys.
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: ortostatinė hipotenzija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Reti: bronchų spazmas, kvėpavimo slopinimas (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Reti: transaminazių kiekio padidėjimas kraujo plazmoje, kepenų nekrozė, hepatitas (žr. 4.4 skyrių).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Reti: išbėrimas, dilgėlinė, niežulys.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni: nemiga, astenija, mieguistumas, prakaitavimas.
Esant išreikštai priklausomybei nuo narkotikų pradėjus vartoti buprenorfino gali būti abstinencijos požymių, kurie esti panašūs į naloksono poveikį.
Jei vaistas vartojamas piktnaudžiavimui švirkščiant į veną, gali būti vietinių reakcijų, pranešama apie kartais pasitaikančias sepsines komplikacijas, galimą sunkų ūminį hepatitą (žr. 4.4 skyrių).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Dėl dalinio agonizmo ypatumų buprenorfinas pasižymi plačiu teoriniu saugumo intervalu.
Svarbiausieji perdozavimo simptomai yra kvėpavimo slopinimas, galintis baigtis kvėpavimo sustojimu ir mirtimi.
Atsitiktinai vaisto perdozavus reikia pradėti taikyti bendras palaikomąsias priemones, įskaitant paciento kvėpavimo ir širdies veiklos stebėjimą.
Gydymas: simptominis kvėpavimo slopinimo gydymas taikant standartines intensyviosios terapijos priemones. Jeigu vartojamas opiatų antagonistas (pvz., naloksonas), reikia įsidėmėti buprenorfino ilgalaikio poveikio ypatumus.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – kiti nervų sistemą veikiantys vaistai; vaistai priklausomybės ligoms gydyti; vaistai opiatų priklausomybei gydyti, ATC kodas – N07 BC01
Buprenorfinas yra dalinis opijaus receptorių agonistas bei antagonistas, veikiantis μ (miu) ir κ (kappa) opijaus receptorius galvos smegenyse. Jo veiksmingumas opiatų pakaitinio gydymo metu siejamas su lėtu grįžtamojo pobūdžio ilgalaikiu prisijungimu prie μ (miu) receptorių, dėl to, manoma, sumažėja priklausomybė nuo narkotikų.
Dėl dalinio agonizmo ypatumų buprenorfinas pasižymi plačiu saugumo intervalu ir jo slopinantis poveikis širdies ir kvėpavimo funkcijoms išreikštas vidutiniškai.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgertas buprenorfinas patenka į enterohepatinę recirkuliaciją vykstant N-dealkilinimui ir gliukuronizacijai plonojoje žarnoje ir kepenyse. Todėl šio vaistinio preparato vartoti per burną negalima.
Pavartoto po liežuviu buprenorfino tikslus visiškas biologinis prieinamumas nežinomas, bet manoma, kad jis yra maždaug 15-30%. Maksimali koncentracija pavartojus po liežuviu kraujo plazmoje susidaro po 90 minučių, maksimalios dozės ir koncentracijos santykis yra tiesinis, apie 2-16 mg.
Pasiskirstymas
Po absorbcijos seka greita pasiskirstymo fazė, pusinės eliminacijos laikas yra 2-5 valandos.
Biotransformacija
Buprenorfinas metabolizuojamas veikiant 14-N-dealkilinimui ir sujungimui su gliukurono rūgštimi. Klinikiniai duomenys patvirtina, kad N-dealkilinimas vyksta veikiant izofermentui CYP3A4. Susidaręs N-dealkilbuprenorfinas yra silpno vidinio aktyvumo μ (miu) agonistas.
Eliminacija
Eliminacija vyksta bi- arba trieksponentiniu būdu, galutinis eliminacijos periodas ilgas – 32 valandos dėl dalinės buprenorfino reabsorbcijos po konjugato hidrolizės žarnyne bei, iš dalies, dėl didelio molekulės lipofiškumo.
Didžiausia buprenorfino dalis sujungta su gliukurono rūgštimi metabolitų pavidalu išsiskiria su tulžimi išmatose (70%), likusi dalis – su šlapimu.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Teratogeniškumo tyrimais su žiurkėmis ir triušiais nustatyta, kad buprenorfinas embriotoksiniu arba teratogeniniu poveikiu nepasižymi. Nepageidaujamo poveikio žiurkių vaisingumui ar reprodukcinei funkcijai buprenorfinas nesukelia, nors po sušvirkštimo į raumenis ar jo sugirdžius dėl atsivedimo sutrikimų nustatytas didelis perinatalinis ir postnatalinis palikuonių žuvimas bei patelės laktacijos sutrikimai. Be to, patelėms duodant dideles dozes su maistu vaisingumo ir laktacijos laikotarpiu žiurkių jaunikliams nustatytas neryškus kai kurių neurologinių funkcijų (paviršinio išsitiesimo reflekso ir atsako į gąsdinimą) formavimosi sulėtėjimas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozė monohidratas
Manitolis
Kukurūzų krakmolas
Povidonas (K=22,5-27,0)
Citrinų rūgštis monohidratas
Natrio citratas
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
PVC/PVdC/PVC-aliuminio lizdinė plokštelė: Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Aliuminio-aliuminio lizdinė plokštelė: Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/PVdC/PVC-Al arba Al-Al lizdinė plokštelė.
Pakuotėje yra 7, 10, 28 arba 30 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?