Atorvastatinas, 40mg, kramtomosios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Atorvastatinas
I PRIEDAS
PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės
2.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 5 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 10 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 20 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 40 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
Kiekvienoje SORTIS 5 mg kramtomojoje tabletėje yra 0,625 mg aspartamo.
Kiekvienoje SORTIS 10 mg kramtomojoje tabletėje yra 1,25 mg aspartamo.
Kiekvienoje SORTIS 20 mg kramtomojoje tabletėje yra 2,5 mg aspartamo.
Kiekvienoje SORTIS 40 mg kramtomojoje tabletėje yra 5 mg aspartamo.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.FARMACINĖ formA
Kramtomoji tabletė.
Baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “5”, o kitoje “LCT”. Tabletės skersmuo 5,6 mm.
Baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “10”, o kitoje “LCT”. Tabletės skersmuo 7,1 mm.
Baltos, arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais, Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “20”, o kitoje “LCT”. Tabletės skersmuo 8,7 mm.
Baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “40”, o kitoje “LCT”. Tabletės skersmuo 10,3 mm.
4.Klinikinė INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
Hipercholesterolemija
Padidėjusios bendrojo cholesterolio, mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio, apolipoproteino B ir trigliceridų koncentracijos mažinimas, vartojant SORTIS papildomai kartu su dieta, suaugusiesiems, 10 metų ar vyresniems vaikams ir paaugliams, sergantiems pirmine hipercholesterolemija, įskaitant šeiminę (heterozigotinę) hipercholesterolemiją, arba mišria hiperlipidemija (atitinkančią II a arba II b tipą pagal Fridriksono (Fredrickson) klasifikaciją) tuo atveju, jeigu gydymas dieta arba kitomis nefarmakologinėmis priemonėmis yra nepakankamai veiksmingas.
Bendrojo cholesterolio ir MTL cholesterolio koncentracijos kraujyje mažinimas, vartojant SORTIS papildomai kartu su kitais lipidų koncentraciją kraujyje mažinančiais būdais (pvz., MTL afereze), arba tuo atveju, jeigu jie negalimi, suaugusiesiems, sergantiems homozigotine šeimine hipercholesterolemija.
Kardiovaskulinės ligos reiškinių profilaktika
Papildoma kardiovaskulinių reiškinių profilaktika suaugusiems pacientams, kuriems nustatyta didelė kardiovaskulinių reiškinių atsiradimo pirmą kartą rizika (žr. 5.1 skyrių), skiriant papildomai kartu su kitų rizikos veiksnių koregavimu.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Prieš gydymą SORTIS pacientui reikia skirti cholesterolio koncentraciją kraujyje mažinančią dietą, kurios jis turi laikytis ir gydymo SORTIS metu.
Dozė turi būti nustatoma individualiai, atsižvelgiant į MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje prieš gydymą, gydymo tikslą ir paciento reakciją į vaistinį preparatą.
Įprasta pradinė dozė, geriama vieną kartą per parą, yra 10 mg. Ją galima didinti kas 4 savaites ar dar rečiau. Didžiausia dozė, geriama vieną kartą per parą, yra 80 mg.
Pirminė hipercholesterolemija ir mišri hiperlipidemija
Daugumai pacientų pakanka vartoti po 10 mg SORTIS vieną kartą per parą. Gydomasis poveikis pasireiškia po 2 savaičių, stipriausias paprastai būna po 4 savaičių. Medikamento vartojant ilgai, organizmo reakcija į jo poveikį išlieka.
Heterozigotinė šeiminė hipercholesterolemija
Iš pradžių reikia vartoti po 10 mg SORTIS per parą. Paros dozė, atsižvelgiant į paciento būklę, didinama kas 4 savaites iki 40 mg. Po to paros dozę galima arba didinti iki didžiausios, t.y. 80 mg, arba kartu su kartą per parą vartojama 40 mg atorvastatino doze skirti vartoti tulžies rūgštis surišančių preparatų.
Homozigotinė šeiminė hipercholesterolemija
Yra tik riboti duomenys (žr. 5.1 skyrių).
Atorvastatino paros dozė pacientams, sergantiems homozigotine šeimine hipercholesterolemija, yra 1080 mg (žr. 5.1 skyrių). Šiems pacientams atorvastatiną reikia vartoti papildomai, kartu taikant kitokius lipidų koncentraciją mažinančius gydymo būdus (pvz., MTL aferezę), arba jeigu tokių gydymo būdų nėra.
Kardiovaskulinės ligos profilaktika
Pirminės profilaktikos tyrimų metu buvo vartota 10 mg vaistinio preparato paros dozė. Norint pasiekti MTL cholesterolio koncentracijas pagal esamas rekomendacijas, gali prireikti didesnių vaistinio preparato dozių.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Dozės keisti nebūtina (žr. 4.4 skyrių).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurie serga kepenų funkcijos sutrikimu, SORTIS reikia atsargiai vartoti (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius). Pacientams, kurie serga aktyvia kepenų liga SORTIS vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Senyviems pacientams
Vyresniems kaip 70 metų žmonėms rekomenduojamos atorvastatino dozės yra tiek pat veiksmingos ir saugios, kaip jaunesniems.
Vaikų populiacija
Hipercholesterolemija
Vaikus ir paauglius gali gydyti tik gydytojas, turintis vaikų ir paauglių hiperlipidemijos gydymo patirties, ir jis turi reguliariai iš naujo įvertinti tokių pacientų ligos eigą.
Rekomenduojama pradinė atorvastatino paros dozė 10 metų ir vyresniems pacientams yra 10 mg, kurią galima palaipsniui didinti iki 20 mg. Dozė turi būti didinama, atsižvelgiant į individualų vaikų ir paauglių organizmo atsaką ir vaistinio preparato toleravimą. Saugumo informacija apie vaikus ir paauglius, gydytus didesnėmis kaip 20 mg (atitinka 0,5 mg/kg kūno svorio) vaistinio preparato dozėmis, yra ribota.
6–10 metų vaikų gydymo patirtis yra ribota (žr. 5.1 skyrių). Jaunesniems kaip 10 metų pacientams gydymas atorvastatinu neskiriamas.
Vartojimo metodas
SORTIS reikia vartoti per burną. Atorvastatino paros dozė geriama iš karto. SORTIS tabletę galima sukramtyti arba nuryti visą užgeriant vandeniu, galima vartoti bet kuriuo paros metu valgant arba nevalgius.
4.3Kontraindikacijos
SORTIS vartoti negalima:
- pacientams, kurių yra padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai;
- pacientams, kurie serga aktyvia kepenų liga arba kurių serume yra dėl neaiškios priežasties daugiau kaip 3 kartus didesnis už didžiausią leistiną ribą transaminazių aktyvumas;
- nėštumo ir žindymo laikotarpiu, vaisingo amžiaus moterims, nesinaudojančioms tinkamomis kontraceptinėmis priemonėmis (žr. 4.6 skyrių).
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Poveikis kepenims
Prieš gydymą atorvastatinu ir periodiškai gydymo metu reikia tirti kepenų funkciją. Jeigu atsiranda bet koks kepenų pažeidimui būdingas požymis ar simptomas, reikia atlikti kepenų funkcijos tyrimus. Pacientus, kurių kraujyje atsiranda padidėjęs transaminazių aktyvumas, reikia stebėti tol, kol jis sunormalės. Jeigu transaminazių aktyvumas tampa daugiau kaip tris kartus didesnis už didžiausią leistiną ribą ir toks išsilaiko, rekomenduojama mažinti SORTIS dozę arba nutraukti jo vartojimą (žr. 4.8 skyrių).
Daug alkoholio geriančius ir (arba) kepenų liga sirgusius žmones SORTIS reikia gydyti atsargiai.
Insulto profilaktika, smarkiai mažinant cholesterolio koncentraciją (pagal SPARCL tyrimo duomenis)
Insulto potipių vėlyvosios (post-hoc) analizės duomenimis, pacientams, kurie nesirgo koronarine širdies liga ir neseniai buvo patyrę insultą ar praeinantįjį smegenų išemijos priepuolį (PSIP), pradėjus gydytis 80 mg atorvastatino doze, palyginti su placebu, dažniau pasireiškė hemoraginis insultas. Padidėjusi rizika nustatyta ypatingai tiems pacientams, kurie prieš pradedant tyrimą, jau anksčiau buvo patyrę hemoraginį insultą ar lakūninį infarktą. Pacientams, anksčiau patyrusiems hemoraginį insultą ar lakūninį infarktą, gydymo 80 mg atorvastatino doze rizikos ir naudos santykis nežinomas, taigi prieš pradedant gydymą, reikia atidžiai įvertinti galimą hemoraginio insulto riziką (žr. 5.1 skyrių).
Poveikis griaučių raumenims
Atorvastatinas, kaip ir kitokie HMG-CoA reduktazės inhibitoriai, retais atvejais gali daryti poveikį griaučių raumenims ir sukelti mialgiją, miozitą ar miopatiją, galinčią progresuoti į rabdomiolizę, t. y. gyvybei pavojingą būklę, pasireiškiančią ryškiu kreatino kinazės (KK) suaktyvėjimu ( 10 kartų viršijančiu didžiausią leistiną aktyvumą), mioglobinemija ir mioglobinurija, galinčia sukelti inkstų funkcijos nepakankamumą.
Prieš pradedant gydymą
Atorvastatiną reikia atsargiai skirti vartoti pacientams, kuriems yra rabdomiolizės pasireiškimą skatinančių veiksnių. Prieš pradedant gydymą statinais, KK aktyvumą reikia matuoti toliau išvardytais atvejais.
- Inkstų funkcijos sutrikimas.
- Hipotirozė.
- Pacientui arba jo kraujo giminaičiams diagnozuota paveldimų raumenų sutrikimų.
- Anksčiau vartojant statinus ar fibratus, pasireiškė toksinis poveikis raumenims.
- Anksčiau diagnozuota kepenų liga ir (arba) pacientas vartoja daug alkoholio.
- Atsižvelgiant į rabdomiolizės pasireiškimą skatinančius veiksnius, reikia apgalvoti, ar senyviems pacientams (> 70 metų) būtina atlikti tokius matavimus.
- Tais atvejais, kai plazmoje yra padidėjęs aktyvumas, pavyzdžiui, dėl sąveikos (žr. 4.5 skyrių) ir specialių grupių pacientams, įskaitant genetinius pogrupius (žr. 5.2 skyrių).
Tokiais atvejais reikia įvertinti su gydymu susijusios rizikos ir laukiamos naudos santykį, ir rekomenduojama stebėti paciento klinikinę būklę.
Jeigu prieš pradedant gydymą KK aktyvumas yra labai padidėjęs (> 5 kartų virš VNR), gydymo pradėti negalima.
Kreatino kinazės aktyvumo matavimas
Kreatino kinazės (KK) aktyvumo negalima matuoti po fizinio krūvio arba jeigu yra kokių nors kitų tikėtinų KK suaktyvėjimo priežasčių, nes tai apsunkina rodmenų vertinimą. Jeigu prieš pradedant gydymą KK aktyvumas yra labai padidėjęs (> 5 kartų virš VNR), aktyvumą rekomenduojama išmatuoti dar kartą po 5–7 parų ir duomenis patvirtinti.
Gydymo metu
- Pacientams reikia nurodyti, kad nedelsdami kreiptųsi, jeigu pasireikštų raumenų skausmas, mėšlungis ar silpnumas, ypač susijęs su negalavimu ar karščiavimu.
- Jeigu pacientui vartojant atorvastatiną atsiranda tokių simptomų, reikia išmatuoti jų KK aktyvumą. Jeigu aktyvumas yra reikšmingai padidėjęs (> 5 kartų virš VNR), gydymą reikia nutraukti.
- Jeigu raumenų sutrikimo simptomai yra sunkūs arba kasdien kelia diskomfortą, net jeigu KK aktyvumas yra padidėjęs 5 x VNR, reikia apsvarstyti gydymo nutraukimo galimybę.
- Jeigu simptomai išnykta ir KK aktyvumas sunormalėja, reikia apsvarstyti gydymo atorvastatinu atnaujinimo arba kitokio statino paskyrimo galimybę, skiriant mažiausią dozę ir atidžiai stebint pacientą.
- Atorvastatino vartojimą reikia nutraukti, jeigu pasireiškia kliniškai reikšmingas KK aktyvumo padidėjimas (> 10 x VNR) arba diagnozuojama ar įtariama rabdomiolizė.
Kitų vaistinių preparatų vartojimas kartu
Rabdomiolizės rizika yra didesnė, atorvastatiną vartojant kartu su tam tikrais vaistiniais preparatais, kurie didina atorvastatino koncentraciją plazmoje, pavyzdžiui, stipriais CYP3A4 arba pernašos baltymų inhibitoriais (pvz.: ciklosporinu, telitromicinu, klaritromicinu, delavirdinu, stiripentoliu, ketokonazolu, vorikonazolu, itrakonazolu, pozakonazolu ir ŽIV proteazės inhibitoriais, įskaitant ritonavirą, lopinavirą, atazanavirą, indinavirą, darunavirą ir kt.). Be to, miopatijos rizika gali padidėti ir vartojant kartu gemfibrozilį ar kitokius fibro rūgšties darinius, boceprevirą, eritromiciną, niaciną, ezetimibą, telaprevirą arba tipranaviro ir ritonaviro derinį. Jeigu įmanoma, vietoj šių vaistinių preparatų reikia apgalvotai skirti kitokius (nesąveikaujančius) vaistinius preparatus.
Gauta pranešimų (jie buvo labai reti) apie su imuninėmis reakcijomis siejamą nekrozuojančią miopatiją (SIRSNM), kuri pasireiškė taikant gydymą kai kuriais statinais arba po jo. Klinikiniai SIRSNM požymiai – tai nuolatinis proksimalinių raumenų silpnumas ir padidėjęs kreatino kinazės aktyvumas serume, kurie net ir nutraukus gydymą statinais neišnyksta.
Jeigu šiuos vaistinius preparatus būtina skirti vartoti kartu su atorvastatinu, reikia atidžiai įvertinti gydymo kartu naudą ir riziką. Jeigu pacientai vartoja vaistinių preparatų, kurie didina atorvastatino koncentracijas plazmoje, rekomenduojama sumažinti didžiausią atorvastatino dozę. Be to, vartojant kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais, reikia apgalvotai skirti vartoti mažesnę pradinę atorvastatino dozę ir rekomenduojama tinkamai stebėti paciento klinikinę būklę (žr. 4.5 skyrių).
Atorvastatiną nerekomenduojama vartoti kartu su fuzido rūgštimi, todėl taikant gydymą fuzido rūgštimi, reikia apgalvotai laikinai pristabdyti gydymą atorvastatinu (žr. 4.5 skyrių).
Vaikų populiacija
Poveikis vaikų ir paauglių vystymuisi nenustatytas (žr. 4.8 skyrių).
Intersticinė plaučių liga
Vartojant kai kuriuos statinus, ypač taikant ilgalaikį gydymą, pavieniais atvejais pasireiškė intersticinė plaučių liga (žr. 4.8 skyrių). Gali atsirasti tokių simptomų: dusulys, sausas kosulys ir bendros sveikatos būklės pablogėjimas (nuovargis, kūno svorio mažėjimas ir karščiavimas). Jeigu įtariama, kad pacientui pasireiškė intersticinė plaučių liga, gydymą statinais reikia nutraukti.
Cukrinis diabetas
Kai kurie duomenys rodo, kad statinų grupės vaistiniai preparatai didina gliukozės koncentraciją kraujyje, o kai kurių pacientų, kuriems yra didelė rizika ateityje susirgti diabetu, kraujyje gali pasiekti hiperglikemijos lygmenį ir tokiems pacientams tinka įprasta diabeto kontrolė. Vis dėlto tokią riziką persveria kraujagyslinės rizikos mažinimas vartojant statinus ir todėl ši rizika negali būti priežastimi nutraukti gydymą statinais. Reikia pagal nacionalines rekomendacijas stebėti pacientų, kuriems yra rizika (gliukozės koncentracija nevalgius 5,6–6,9 mmol/l, KMI > 30 kg/m2, padidėjusi trigliceridų koncentracija, hipertenzija), klinikinę būklę ir biocheminių tyrimų rodmenis.
Pagalbinės medžiagos
SORTIS kramtomojoje tabletėje yra aspartamo, iš kurio susidaro fenilalaninas. Gali būti kenksmingas sergantiems fenilketonurija.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu vartojamų vaistinių preparatų poveikis atorvastatinui
Atorvastatino metabolizmą veikia citochromo P 450 3A4 (CYP3A4) izofermentai. Jis yra pernašos baltymų, t. y. kepenų apykaitos OATP1B1 pernešėjo, substratas. Kartu su vaistiniais preparatais, kurie yra CYP3A4 arba pernašos baltymų inhibitoriai, vartojamo atorvastatino koncentracijos plazmoje gali padidėti ir padidėti miopatijos rizika. Rizika gali padidėti ir atorvastatiną vartojant kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie gali sukelti miopatiją, pavyzdžiui, fibro rūgšties dariniais ir ezetimibu (žr. 4.4 skyrių).
CYP3A4 inhibitoriai
Nustatyta, kad stiprūs CYP3A4 inhibitoriai žymiai padidina atorvastatino koncentracijas (žr. lentelę Nr. 1 ir toliau esančią specifinę informaciją). Jeigu įmanoma, reikia vengti vartoti kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais (pvz.: ciklosporinu, telitromicinu, klaritromicinu, delavirdinu, stiripentoliu, ketokonazolu, vorikonazolu, itrakonazolu, pozakonazolu ir ŽIV proteazės inhibitoriais, įskaitant ritonavirą, lopinavirą, atazanavirą, indinavirą, darunavirą ir kt.). Jeigu negalima išvengti šių vaistinių preparatų vartojimo kartu su atorvastatinu, reikia apgalvotai skirti vartoti mažesnę pradinę ir didžiausią atorvastatino dozes, ir rekomenduojama tinkamai stebėti pacientą (žr. lentelę Nr. 1).
Vidutinio stiprumo CYP3A4 inhibitoriai (pvz.: eritromicinas, diltiazemas, verapamilis, flukonazolas) gali padidinti atorvastatino koncentracijas plazmoje (žr. lentelę Nr. 1). Eritromiciną vartojant kartu su statinais, pastebėtas miopatijos rizikos padidėjimas. Sąveikos tyrimų, kuriais būtų įvertintas amjodarono ar verapamilio poveikis atorvastatinui, neatlikta. Ir amjodaronas, ir verapamilis slopina CYP3A4 aktyvumą, taigi vartojant kartu su atorvastatinu, gali padidėti atorvastatino ekspozicija. Todėl jeigu pacientas kartu vartoja vidutinio stiprumo CYP3A4 inhibitorių, reikia apgalvotai skirti mažesnę didžiausią atorvastatino dozę ir rekomenduojama tinkamai stebėti paciento klinikinę būklę. Tinkamai stebėti paciento klinikinę būklę rekomenduojama pradėjus gydymą arba pakeitus šio inhibitoriaus dozę.
CYP3A4 izofermentus sužadinantys vaistiniai preparatai
Atorvastatiną vartojant kartu su citochromo P450 3A izofermentus sužadinančiais vaistiniais preparatais (pvz.: efavirenzu, rifampinu, jonažolės preparatais), gali įvairiai sumažėti atorvastatino koncentracijos plazmoje. Dėl dvejopo sąveikos su rifampinu mechanizmo (citochromo P450 3A izofermentų sužadinimas ir hepatocitų apykaitos OATP1B1 nešiklio slopinimas), atorvastatiną kartu su rifampinu rekomenduojama vartoti vienu laiku, nes praėjus kiek laiko po rifampino pavartojimo ir pavartojus atorvastatino, smarkiai sumažėja atorvastatino koncentracija plazmoje. Vis dėlto rifampino įtaka atorvastatino koncentracijoms hepatocituose nežinoma, todėl jeigu negalima išvengti vartojimo kartu, reikia tinkamai stebėti vaistinio preparato veiksmingumą pacientui.
Pernašos inhibitoriai
Pernašos baltymų inhibitoriai (pvz., ciklosporinas) gali didinti atorvastatino sisteminę ekspoziciją (žr. lentelę Nr. 1). Kepenų apykaitos nešiklių slopinimo įtaka atorvastatino koncentracijoms hepatocituose nežinoma. Jeigu vartojimo kartu išvengti negalima, rekomenduojama sumažinti dozę ir stebėti veiksmingumą (žr. lentelę Nr. 1).
Gemfibrozilis / fibro rūgšties dariniai
Vienų fibratų vartojimas pavieniais atvejais buvo susijęs su raumenų sutrikimais, įskaitant rabdomiolizę. Atorvastatiną vartojant kartu su fibro rūgšties dariniais, šių sutrikimų rizika gali padidėti. Jeigu vartojimo kartu išvengti negalima, reikia skirti mažiausią gydomąjį poveikį sukeliančią atorvastatino dozę ir pacientą tinkamai stebėti (žr. 4.4 skyrių).
Ezetimibas
Vieno ezetimibo vartojimas susijęs su raumenų sutrikimais, įskaitant rabdomiolizę. Atorvastatiną vartojant kartu su ezetimibu, šių sutrikimų rizika gali padidėti. Rekomenduojama tinkamai stebėti tokių pacientų klinikinę būklę.
Kolestipolis
SORTIS vartojant kartu su kolestipoliu, atorvastatino ir jo veikliųjų metabolitų koncentracijos plazmoje buvo mažesnės (maždaug 25 %). Vis dėlto SORTIS vartojant kartu su kolestipoliu, poveikis lipidams buvo stipresnis nei vartojant kiekvieną vaistinį preparatą atskirai.
Fuzido rūgštis
Atorvastatino sąveikos su fuzido rūgštimi tyrimų neatlikta. Po vaistinio preparato patekimo į rinką atorvastatiną, kaip ir kitokius statinus, vartojant kartu su fuzido rūgštimi, pasireiškė raumenų sutrikimų, įskaitant rabdomiolizę. Šios sąveikos mechanizmas nežinomas. Pacientus reikia atidžiai stebėti ir gali prireikti laikinai pristabdyti gydymą atorvastatinu.
Kolchicinas
Nors atorvastatino ir kolchicino sąveikos tyrimų neatlikta, buvo pranešta apie miopatijos atvejus, kai atorvastatinas buvo vartojamas kartu su kolchicinu, todėl, skiriant atorvastatiną su kolchicinu, reikia būti atsargiems.
Atorvastatino poveikis kartu vartojamiems vaistiniams preparatams
Digoksinas
Vartojant kartotines digoksino dozes kartu su 10 mg atorvastatino paros doze, digoksino pusiausvyros apykaitos koncentracijos šiek tiek padidėjo. Digoksiną vartojančius pacientus reikia tinkamai stebėti.
Geriamieji kontraceptikai
SORTIS vartojant kartu su geriamaisiais kontraceptikais, noretindrono ir etinilestradiolio koncentracijos plazmoje padidėjo.
Varfarinas
Klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo pacientai, kuriems taikytas ilgalaikis gydymas varfarinu, duomenimis, 80 mg atorvastatino paros dozę vartojant kartu su varfarinu, per pirmąsias 4 šių dozių vartojimo paras nedaug maždaug 1,7 sekundės pailgėjo protrombino laikas, kuris sunormalėjo per 15 gydymo atorvastatinu parų. Kliniškai reikšmingas poveikis krešėjimui pasireiškė tik labai retais atvejais, tačiau pacientams, kurie vartoja kumarino grupės antikoaguliantų, prieš pradedant vartoti atorvastatiną, reikia išmatuoti protrombino laiką ir gydymo pradžioje jį dažnai tikrinti, kad būtų galima įsitikinti, jog nėra reikšmingo protrombino laiko pailgėjimo. Kai tik nustatoma, kad protrombino laikas daugiau nebekinta, protrombino laiką galima stebėti tokiais laiko intervalais, kokiais paprastai rekomenduojama tikrinti kumarino grupės antikoaguliantų vartojantiems pacientams. Jeigu keičiama atorvastatino dozė arba jo vartojimas nutraukiamas, reikia kartoti tą pačią procedūrą. Gydymas atorvastatinu nebuvo susijęs su kraujavimu ar protrombino laiko pokyčiais pacientams, nevartojantiems antikoaguliantų.
Vaikų populiacija
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems. Sąveikos apimtis vaikų ir paauglių organizme nežinoma. Gydant vaikus ir paauglius, reikia atsižvelgti į anksčiau nurodytą sąveiką suaugusiųjų organizme ir įspėjimus 4.4 skyriuje.
Lentelė Nr. 1. Kartu vartojamų vaistinių preparatų poveikis atorvastatino farmakokinetikai
Kartu vartojamas vaistinis preparatas ir dozavimo planas |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
| Tais atvejais, kai vartoti kartu su atorvastatinu būtina, negalima vartoti didesnės kaip 10 mg atorvastatino paros dozės. Rekomenduojama stebėti tokių pacientų klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
1250 mg nelfinaviro x 2, 14 parų | 10 mg x 1 28 paras | ↑1,7 karto^ | Specialių rekomendacijų nėra. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Greipfrutų sultys, 240 ml x 1* | 40 mg, VD | ↑ 37 % | Vartojant atorvastatiną, nerekomenduojama kartu gerti daug greipfrutų sulčių. | ||||||||||||||||||||||||||||||
240 mg diltiazemo x 1, 28 paras | 40 mg, VD | ↑ 51 % | Pradėjus vartoti arba pakeitus diltiazemo dozę, rekomenduojama tinkamai stebėti pacientų klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Eritromicino 500 mg eritromicino x 4, 7 paras | 10 mg, VD | ↑ 33 %^ | Rekomenduojama skirti mažesnę didžiausią dozę ir stebėti pacientų klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
10 mg amlodipino, vienkartinė dozė | 80 mg, VD | ↑ 18 % | Specialių rekomendacijų nėra. | ||||||||||||||||||||||||||||||
300 mg cimetidino x 4, 2 savaites | 10 mg x 1 2 savaites | ↓ mažiau kaip 1 %^ | Specialių rekomendacijų nėra. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Antacidinė magnio ir aliuminio hidroksidų suspensija, 30 ml x 4, 2 savaites | 10 mg x 1 4 savaites | ↓ 35 %^ | Specialių rekomendacijų nėra. | ||||||||||||||||||||||||||||||
600 mg efavirenzo x 1, 14 parų | 10 mg 3 paras | ↓ 41 % |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
| Jeigu vartojimo kartu išvengti neįmanoma, atorvastatiną rekomenduojama išgerti tuo pačiu laiku su rifampinu ir stebėti paciento klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
600 mg gemfibrozilio x 2, 7 paras | 40 mg VD | ↑ 35 % | Rekomenduojama skirti mažesnę pradinę dozę ir stebėti pacientų klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
160 mg fenofibrato x 1, 7 paras | 40 mg VD | ↑ 3 % | Rekomenduojama skirti mažesnę pradinę dozę ir stebėti pacientų klinikinę būklę. | ||||||||||||||||||||||||||||||
800 mg bocepreviro x 3, 7 paras | 40 mg VD | ↑2,3 karto | Rekomenduojama skirti mažesnę pradinę dozę ir stebėti pacientų klinikinę būklę. Vartojant kartu su bocepreviru, atorvastatino dozė neturėtų būti didesnė nei 20 mg per parą. |
& Duomenys, nurodyti kaip pokytis x-kartų, parodo paprastą santykį vartojant kartu ir vieną atorvastatiną (pvz., 1-kartą = pokyčio nebuvo). Duomenys, nurodyti kaip pokytis %, rodo skirtumą %, palyginti su vienu atorvastatinu (pvz., 0 % = pokyčio nebuvo).
# Klinikinę reikšmę žr. 4.4 ir 4.5 skyriuose.
* Yra viena ar daugiau medžiagų, kurios slopina CYP3A4 ir didina vaistinių preparatų, kurių metabolizmą veikia CYP3A4, koncentracijas plazmoje. Be to, išgėrus vieną 240 ml stiklinę greipfrutų sulčių, 20,4 % sumažėjo aktyvaus ortohidroksimetabolito AUC. Dideli greipfrutų sulčių kiekiai (daugiau kaip 1,2 l per parą 5 paras) atorvastatino AUC padidino 2,5 karto ir taip pat aktyvios frakcijos (atorvastatino ir metabolitų) HMG-CoA reduktazės inhibitorių AUC padidino 1,3 karto.
^ Bendro atorvastatino aktyvumo ekvivalentas.
Padidėjimas nurodytas “↑”, sumažėjimas “↓”.
x 1 = vieną kartą per parą; VD = vienkartinė dozė; x 2 = du kartus per parą; x 3 = tris kartus per parą, x 4 = keturis kartus per parą.
Lentelė Nr. 2. Atorvastatino poveikis kartu vartojamų vaistinių preparatų farmakokinetikaiAtorvastatinas ir jo dozavimo planas | Kartu vartojamas vaistinis preparatas | ||||
---|---|---|---|---|---|
80 mg x 1 10 parų | 0,25 mg digoksino x 1, 20 parų | ↑ 15 % | Pacientus, vartojančius digoksiną, reikia tinkamai stebėti. | ||
40 mg x 1 22 paras | Geriamieji kontraceptikai x 1, 2 mėnesius - 1 mg noretindrono - 35 µg etinilestradiolio | ↑ 28 % ↑ 19 % | Specialių rekomendacijų nėra. | ||
80 mg x 1 15 parų | *, 600 mg fenazono VD | ↑ 3 % | Specialių rekomendacijų nėra. | ||
10 mg VD | Tipranaviro 500 mg x 2 / ritonaviro 200 mg x 2, 7 paras | Pokyčių nėra | Specialių rekomendacijų nėra. | ||
10 mg x 1 4 paras | Fosamprenaviro 1400 mg x 2, 14 parų | ↓ 27 % | Specialių rekomendacijų nėra. | ||
10 mg x 1 4 paras | Fosamprenaviro 700 mg x 2/ritonaviro 100 mg x 2, 14 parų | Pokyčių nėra | Specialių rekomendacijų nėra. |
& Duomenys, nurodyti kaip pokytis %, rodo skirtumą %, palyginti su vienu atorvastatinu (pvz., 0 % = pokyčio nebuvo)
*Kartotines atorvastatino dozes vartojant kartu su fenazonu, fenazono klirensui poveikio nebuvo arba jis buvo nenustatomas.
Padidėjimas nurodytas “↑”, sumažėjimas “↓”.
x 1 = vieną kartą per parą; VD = vienkartinė dozė.
4.6Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingos moterys
Vaisingo amžiaus moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu (žr. 4.3 skyrių).
Nėštumas
SORTIS nėštumo metu vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių). Vartojimo nėščioms moterims saugumas nenustatytas. Klinikinių kontroliuojamųjų tyrimų su nėščiomis moterimis neatlikta. Retais atvejais dėl HMG-CoA reduktazės inhibitorių ekspozicijos gimdoje, nustatyta apsigimimų. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių).
Motinos gydymas atorvastatinu gali mažinti mevalonato, iš kurio organizme sintezuojamas cholesterolis, koncentraciją vaisiaus organizme. Aterosklerozė yra lėtinis procesas, taigi nėštumo metu laikinai pertraukus lipidų koncentraciją mažinantį gydymą didelės įtakos ilgalaikei rizikai, susijusiai su pirmine hipercholesterolemija, neturėtų būti.
Todėl SORTIS nėštumo metu, planuojančioms pastoti moterims arba galvojančioms, kad gali būti nėščios, moterims vartoti negalima. Gydymą SORTIS nėštumo metu reikia pristabdyti arba iki tol, kol paaiškėja, kad moteris ne nėščia (žr. 4.3 skyrių).
Žindymas
Ar atorvastatino bei jo metabolitų išsiskiria į motinos pieną, nežinoma. Atorvastatino ir jo veikliojo metabolito koncentracijos žiurkių plazmoje buvo panašios kaip piene (žr. 5.3 skyrių). Dėl sunkių nepageidaujamų reakcijų tikimybės, moterims, vartojančioms SORTIS, žindyti kūdikio negalima (žr. 4.3 skyrių). Atorvastatino žindymo laikotarpiu vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Vaisingumas
Su gyvūnais atliktų tyrimų duomenimis, atorvastatinas neveikia patelių ar patinų vaisingumo (žr. 5.3 skyrių).
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
SORTIS gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Placebu kontroliuojamųjų atorvastatino klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo 16 066 (8755 Lipitor grupės pacientų, palyginti su 7311 placebo grupės pacientų) pacientų, gydytų vidutiniškai 53 savaites, duomenimis, 5,2 % pacientų nutraukė gydymą atorvastatinu dėl nepageidaujamų reakcijų, palyginti su 4,0 % pacientų placebo grupėje.
Remiantis klinikinių tyrimų ir gausiais stebėjimo po vaistinio preparato patekimo į rinką duomenimis, toliau esančioje lentelėje išvardytos nepageidaujamos reakcijos į SORTIS.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
Infekcijos ir infestacijos
Dažnas: nazofaringitas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Retas: trombocitopenija.
Imuninės sistemos sutrikimai
Dažnas: alerginės reakcijos.
Labai retas: anafilaksija.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažnas: hiperglikemija.
Nedažnas: hipoglikemija, kūno svorio didėjimas, anoreksija.
Psichikos sutrikimai
Dažnas: košmarai, nemiga.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažnas: galvos skausmas.
Nedažnas: svaigulys, parestezija, hipestezija, skonio pojūčio sutrikimas, amnezija
Retas: periferinė neuropatija.
Akių sutrikimai
Nedažnas: miglotas matymas.
Retas: regos sutrikimas.
Ausų ir labirintų sutrikimai:
Nedažnas: ūžesys.
Labai retas: prikurtimas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažnas: ryklės ir gerklės skausmas, kraujavimas iš nosies.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažnas: vidurių užkietėjimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte, dispepsija, pykinimas, viduriavimas.
Nedažnas: vėmimas, viršutinės ar apatinės pilvo dalies skausmas, raugėjimas, pankreatitas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažnas: hepatitas.
Retas: cholestazė.
Labai retas: kepenų nepakankamumas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažnas: dilgėlinė, odos išbėrimas, niežulys, alopecija.
Retas: angioneurozinė edema, pūslinis dermatitas, įskaitant daugiaformę eritemą, Stivenso - Džonsono (Stevens-Johnson) sindromą ir toksinę epidermio nekrolizę.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažnas: mialgija, artralgija, galūnių skausmas, raumenų spazmai, sąnarių patinimas, nugaros skausmas.
Nedažnas: kaklo skausmas, raumenų nuovargis.
Retas: miopatija, miozitas, rabdomiolizė, tendopatija, kartais besikomplikuojanti sausgyslių plyšimu.
Dažnis nežinomas: su imuninėmis reakcijomis siejama nekrozuojanti miopatija (žr. 4.4 skyrių).
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Labai retas: ginekomastija.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažnas: negalavimas, astenija, krūtinės skausmas, periferinė edema, nuovargis, karščiavimas.
Tyrimai
Dažnas: nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys, kreatino kinazės suaktyvėjimas kraujyje.
Nedažnas: baltųjų kraujo ląstelių radimas šlapime.
Nustatyta, kad SORTIS, kaip ir kitokius HMG-CoA reduktazės inhibitorius, vartojančių pacientų serume suaktyvėja transaminazės. Paprastai tokie pokyčiai buvo nesunkūs ir trumpalaikiai, gydymo dėl jų nutraukti neprireikė. Kliniškai reikšmingas (> 3 kartus didesnis už didžiausią leistiną aktyvumą) transaminazių suaktyvėjimas serume pasireiškė tik 0,8 % SORTIS vartojusių pacientų. Toks suaktyvėjimas priklausė nuo dozės ir buvo grįžtamas visų pacientų organizme.
Klinikinių tyrimų duomenimis, 2,5 % SORTIS, kaip ir kitokių HMG-CoA reduktazės inhibitorių, vartojusių pacientų serume kreatino kinazės (KK) aktyvumas tapo daugiau kaip 3 kartus didesnis už didžiausią leistiną aktyvumą. Aktyvumas tapo daugiau kaip 10 kartų didesnis už didžiausią leistiną 0,4 % SORTIS gydytų pacientų (žr. 4.4 skyrių).
Vaikų populiacija
Klinikinių tyrimų saugumo duomenų bazėje yra saugumo duomenys apie 249 vaikus ir paauglius, kurie vartojo atorvastatiną, iš jų 7 pacientai buvo jaunesni kaip 6 metų, 14 pacientų amžius buvo nuo 6 iki 9 metų, o 228 pacientų amžius buvo nuo 10 iki 17 metų.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pilvo skausmas.
Tyrimai
Dažni: alaninaminotransferazės suaktyvėjimas, kreatinfosfokinazės koncentracijos kraujyje padidėjimas.
Remiantis turimais duomenimis, tikimasi, kad nepageidaujamų reakcijų dažnis, pobūdis ir sunkumas vaikams yra toks pat kaip suaugusiesiems. Šiuo metu ilgalaikio saugumo vaikams ir paaugliams patirtis yra ribota.
Vartojant kai kuriuos statinus, pranešta apie toliau išvardytus nepageidaujamus reiškinius.
- Lytinės funkcijos sutrikimas
- Depresija
- Pavieniai intersticinės plaučių ligos atvejai, ypač taikant ilgalaikį gydymą (žr. 4.4 skyrių).
- Cukrinis diabetas. Dažnis priklauso nuo rizikos veiksnių (gliukozės koncentracija nevalgius ≥ 5,6 mmol/l, KMI > 30 kg/m2, padidėjusi trigliceridų koncentracija, hipertenzijos istorija) buvimo ar nebuvimo.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
www.vvkt.ltSvarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http:/// esančią formą, ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius), faksu (nemokamu fakso numeriu (8 800) 20 131), elektroniniu paštu (adresu ), per interneto svetainę (adresu ).
4.9Perdozavimas
Specifinio gydymo perdozavus SORTIS nėra. Perdozavimo atveju pacientui turi būti taikomos simptominio ir palaikomojo gydymo priemonės. Reikia tirti kepenų funkciją, nustatinėti KK aktyvumą serume. Daug atorvastatino prisijungia prie plazmos baltymų, todėl hemodializė jo klirensui didesnės įtakos neturėtų daryti.
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – lipidų koncentraciją reguliuojantys vaistiniai preparatai, HMG-CoA reduktazės inhibitoriai, ATC kodas – C10AA05
Atorvastatinas selektyviai konkurenciniu būdu slopina sintezės greitį ribojančio fermento HMG-CoA reduktazės, kuri 3-hidroksi-3-metilgliutarilkofermentą A verčiančia mevalonatu (t. y. pirminė medžiaga, iš kurios gaminami steroliai, įskaitant cholesterolį), aktyvumą. Kepenyse trigliceridai ir cholesterolis inkorporuojami į labai mažo tankio lipoproteinus (LMTL), kurie išskiriami į kraują ir kartu su juo patenka į periferinius audinius. MTL sintetinami iš LMTL. MTL katabolizmui visų pirma svarbūs receptoriai, kurių trauka šiems lipoproteinams yra didelė (MTL receptoriai).
Atorvastatinas mažina cholesterolio ir lipoproteinų koncentracijas serume, nes slopina HMG-CoA reduktazės aktyvumą, dėl to mažėja cholesterolio biosintezė kepenyse, be to, medikamentas kepenų ląstelių paviršiuje didina MTL receptorių kiekį, todėl į jas patenka daugiau MTL ir daugiau jų katabolizuojama.
Atorvastatinas mažina MTL sintezę ir MTL dalelių kiekį. Jis ženkliai ir ilgam padidina MTL receptorių aktyvumą, nuo kurio priklauso naudingas kokybinis kraujyje esančių MTL dalelių pokytis. Medikamentas veiksmingai mažina MTL cholesterolio kiekį pacientų, sergančių homozigotine šeimine hipercholesterolemija, kraujyje. Kiti lipidų koncentraciją kraujyje mažinantys vaistiniai preparatai tokiems pacientams paprastai būna neveiksmingi.
Tiriant poveikio priklausomumą nuo dozės, nustatyta, kad atorvastatinas mažina bendrojo cholesterolio (3046 %), MTL cholesterolio (4161 %), apolipoproteino B (3450 %) ir trigliceridų (14-33 %) koncentracijas, nevienodai didina DTL cholesterolio ir apolipoproteino A1 koncentracijas. Toks poveikis būna pastovus pacientams, sergantiems heterozigotine šeimine hipercholesterolemija, nešeimine hipercholesterolemija ar mišria hiperlipidemija, įskaitant ir pacientus, sergančius nuo insulino nepriklausomu cukriniu diabetu.
Įrodyta, jog sumažėjus bendrojo cholesterolio, MTL cholesterolio ir apolipoproteino B koncentracijoms, mažėja kardiovaskulinių reiškinių rizika ir kardiovaskulinis mirtingumas.
Homozigotinė šeiminė hipercholesterolemija
Keliuose centruose atliktame 8 savaičių trukmės atvirame labdaringo vartojimo tyrime su neprivaloma įvairios trukmės pratęsimo faze dalyvavo 335 pacientai, iš jų 89 buvo diagnozuota homozigotinė šeiminė hipercholesterolemija. Iš šių 89 pacientų MTL cholesterolio koncentracijos sumažėjimo vidurkis buvo maždaug 20 %. Buvo vartotos iki 80 mg atorvastatino paros dozės.
Aterosklerozė
Aterosklerozės mažinimo, taikant intensyvų lipidų mažinimą, tyrimo (angl. the Reversing Atherosclerosis with Aggressive Lipid- Lowering Study [REVERSAL]) duomenimis, intensyvaus lipidų koncentracijos mažinimo 80 mg atorvastatino doze ir įprasto intensyvumo lipidų koncentracijos mažinimo 40 mg pravastatino doze įtaka vainikinių arterijų aterosklerozei buvo įvertinta intravaskuliniu ultragarsu (IVUG) angiografijos metu pacientams, sergantiems koronarine širdies liga. Šio atsitiktinių imčių, dvigubai aklu būdu atlikto, keliuose centruose atlikto, kontroliuojamojo klinikinio tyrimo metu IVUG buvo atliktas 502 pacientams prieš pradedant gydymą ir 18-tą mėnesį. Atorvastatino grupėje (n = 253) aterosklerozė neprogresavo.
Bendrojo ateromos tūrio (pirminis tyrimo kriterijus) vidutinis procentinis pokytis, palyginti su pradiniu, atorvastatino grupėje buvo -0,4 % (p = 0,98), o pravastatino grupėje +2,7 % (p = 0,001) (n = 249). Atorvastatino poveikis, palyginti su pravastatinu, buvo statistiškai reikšmingas (p = 0,02). Intensyvaus lipidų koncentracijos mažinimo įtaka kardiovaskulinėms vertinamosios baigtims (t. y. revaskuliarizacijos būtinybė, nemirtinas miokardo infarktas, mirtis dėl vainikinių arterijų ligos) šio tyrimo metu netirta.
Atorvastatino grupėje vidutinė MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo iki 2,04 mmol/l ± 0,8 (78,9 mg/dl ± 30), nuo pradinės 3,89 mmol/l ± 0,7 (150 mg/dl ± 28), o pravastatino grupėje vidutinė MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo iki 2,85 mmol/l ± 0,7 (110 mg/dl ± 26), nuo pradinės 3,89 mmol/l ± 0,7 (150 mg/dl ± 26) (p<0,0001). Be to, atorvastatinas reikšmingai sumažino vidutinę bendrojo cholesterolio koncentraciją 34,1 % (pravastatinas: -18,4 %, p<0,0001), vidutinę TG koncentraciją 20 % (pravastatinas: -6,8 %, p<0,0009) ir vidutinę apolipoproteino B koncentraciją 39,1 % (pravastatinas: -22,0 %, p<0,0001). Atorvastatinas padidino vidutinę DTL cholesterolio koncentraciją 2,9 % (pravastatinas: +5,6 %, p=NR). CRB vidutinis sumažėjimas atorvastatino grupėje buvo 36,4 %, palyginti su 5,2 % sumažėjimu pravastatino grupėje (p<0,0001).
Tyrimo duomenys gauti vartojant 80 mg dozę. Todėl jų negalima ekstrapoliuoti mažesnėms dozėms.
Vaistinio preparato saugumas ir toleravimas dviejose gydymo grupėse buvo panašūs.
Intensyvaus lipidų koncentracijos mažinimo poveikis kardiovaskulinėms vertinamosioms baigtims šio tyrimo metu netirtas. Todėl klinikinė šių vaizdingų rezultatų reikšmė pirminei ir antrinei kardiovaskulinių reiškinių profilaktikai nežinoma.
Ūminis koronarinis sindromas
MIRACL tyrimo metu įvertintas 80 mg atorvastatino vartojimas 3086 pacientų (atorvastatino n = 1538, placebo n = 1548), sergančių ūminiu koronariniu sindromu (ne Q bangos MI ar nestabiliąja angina). Gydymas buvo pradėtas ūminės fazės metu pacientui patekus į ligoninę ir tęstas 16 savaičių. Gydymas 80 mg atorvastatino paros doze ilgino laiką iki pirminės jungtinės vertinamosios baigties, kurią sudarė mirtis nuo bet kurių priežasčių, nemirtinas MI, atgaivinimas po širdies sustojimo ar krūtinės angina su miokardo išemijos požymiais, dėl kurių teko gydyti ligoninėje, ir sumažino riziką 16 % (p = 0,048). Rizika sumažėjo daugiausiai dėl pakartotinio gydymo ligoninėje dėl krūtinės anginos su miokardo išemijos požymiais sumažėjimo 26 % (p = 0,018). Kitos antrinės vertinamosios baigtys nepasiekė statistinio reikšmingumo (bendrai: placebas: 22,2 %, atorvastatinas: 22,4 %).
Atorvastatino saugumo savybės MIRACL tyrimo metu atitiko aprašytas 4.8 skyriuje.
Kardiovaskulinės ligos profilaktika
Atorvastatino įtaka mirtinai ir nemirtinai koronarinei širdies ligai buvo įvertinta atsitiktinių imčių, dvigubai aklu būdu atlikto, placebu kontroliuojamojo Anglijos ir Skandinavijos širdies vertinamųjų baigčių tyrimo lipidų koncentracijos mažinimo grupės (angl. the Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial Lipid Lowering Arm [ASCOT-LLA]) tyrimo metu. Pacientai sirgo hipertenzija, buvo 4079 metų, anksčiau nebuvo patyrę miokardo infarkto ir nebuvo gydyti nuo krūtinės anginos, jų bendrojo cholesterolio koncentracija ≤ 6,5 mmol/l (251 mg/dl). Visiems pacientams buvo nustatyti ne mažiau kaip 3 iš anksto numatyti kardiovaskulinės rizikos veiksniai: vyriška lytis, ≥ 55 metų, rūkymas, diabetas, KŠL anamnezė pirmos kartos kraujo giminaičiams, bendrojo cholesterolio: DTL cholesterolio santykis > 6, periferinių kraujagyslių liga, kairiojo skilvelio hipertrofija, anksčiau patirtas cerebrovaskulinis reiškinys, specifiniai EKG pokyčiai, proteinurija/albuminurija. Ne visiems į tyrimą įtrauktiems pacientams nustatyta didelė pirmųjų kardiovaskulinių reiškinių rizika.
Pacientams buvo taikytas antihipertenzinis gydymas (pagal planą, kurio pagrindą sudarė arba amlodipinas, arba atenololis) ir skirta vartoti arba 10 mg atorvastatino paros dozė (n = 5168), arba placebas (n = 5137).
Atorvastatino įtaka absoliučios ir santykinės rizikos sumažėjimui buvo tokia:
Reiškinys | Santykinės rizikos sumažėjimas (%) | Reiškinių skaičius (atorvastatinas, palyginti su placebu) | Absoliučios rizikos sumažėjimas1 (%) | p-reikšmė |
---|---|---|---|---|
Mirtina KŠL plius nemirtinas MI Bendrieji kardiovaskuliniai reiškiniai ir revaskuliarizacijos procedūros Bendrieji vainikinių kraujagyslių reiškiniai | 36 % 20 % 29 % | 100, palyginti 154 389, palyginti 483 178, palyginti 247 | 1,1 % 1,9 % 1,4 % | 0,0005 0,0008 0,0006 |
1 Remiantis grubių reiškinių, kurie pasireiškė per vidutinį 3,3 metų stebėjimo laikotarpį, dažnio skirtumu.
KŠL = koronarinė širdies liga, MI = miokardo infarktas.
Bendrasis mirtingumas ir kardiovaskulinis mirtingumas sumažėjo nereikšmingai (185, palyginti su 212 reiškinių, p = 0,17 ir 74, palyginti su 82 reiškiniais, p = 0,51). Analizuojant pogrupį pagal lytį (81 % vyrų, 19 % moterų), palankus atorvastatino poveikis pasireiškė vyrams, bet negalėjo būti nustatytas moterims dėl mažo reiškinių dažnio moterų pogrupyje. Moterų bendrasis ir kardiovaskulinis mirtingumas buvo daug didesni (38, palyginti su 30, ir 17, palyginti su 12), bet skirtumas statistiškai nereikšmingas. Pasireiškė žymi vaistinių preparatų sąveika su taikytu pradiniu antihipertenziniu gydymu. Svarbiausia vertinamoji baigtis (mirtina KŠL + nemirtinas MI) reikšmingai sumažėjo pacientams, gydytiems amlodipinu (SR 0,47 [0,320,69], p = 0,00008), bet ne tiems, kurie vartojo atenololį (SR 0,83 [0,591,17], p = 0,287).Atorvastatino įtaka mirtinai ir nemirtinai kardiovaskulinei ligai buvo įvertinta dvigubai aklu būdu atliktu atsitiktinių imčių daugiacentriu placebu kontroliuojamuoju cukriniu diabetu sergančių ligonių gydymo atorvastatinu bendradarbiavimo tyrimu (angl., The Collaborative Atorvastatin Diabetes Study [CARDS]) su 4075 metų pacientais, sergančiais 2 tipo cukriniu diabetu, kuriems anksčiau nebuvo diagnozuota kardiovaskulinė liga ir kurių MTL cholesterolio koncentracija kraujyje buvo ≤ 4,14 mmol/l (160 mg/dl), o trigliceridų koncentracija kraujyje ≤ 6,78 mmol/l (600 mg/dl). Visiems pacientams nustatytas bent vienas iš šių rizikos veiksnių: hipertenzija, rūkymas šiuo metu, retinopatija, mikroalbuminurija ar makroalbuminurija.Pacientai vartojo arba 10 mg atorvastatino paros dozę (n = 1428), arba placebą (n = 1410) vidutiniškai 3,9 stebėjimo metus.Absoliučios ir santykinės rizikos sumažėjimas, vartojant atorvastatiną:Reiškinys | Santykinės rizikos sumažėjimas (%) | Reiškinių skaičius (atorvastatinas, palyginti su placebu) | Absoliučios rizikos sumažėjimas 1(%) | p-reikšmė |
---|---|---|---|---|
Didieji kardiovaskuliniai reiškiniai (mirtinas ir nemirtinas ŪMI, besimptominis MI, ūminė mirtis dėl KŠL, nestabilioji krūtinės angina, KŠO, PTKA, revaskuliarizacijos procedūra, insultas) | 37 % | 83, palyginti su 127 | 3,2 % | 0,0010 |
MI (mirtinas ir nemirtinas ŪMI, besimptominis MI) | 42 % | 38, palyginti su 64 | 1,9 % | 0,0070 |
Insultai (mirtinas ir nemirtinas) | 48 % | 21, palyginti su 39 | 1,3 % | 0,0163 |
1 Remiantis reiškinių, kurie pasireiškė per vidutiniškai 3,9 metų stebėjimo laikotarpį, dažnio skirtumu. | ||||
ŪMI = ūminis miokardo infarktas. KŠO = koronarų šuntavimo operacija. KŠL = koronarinė širdies liga. MI = miokardo infarktas. PTKA = perkutaninė transliuminalinė koronarinė angioplastika. |
- Hemoraginio insulto rizika pacientams, kurie prieš pradedant tyrimą buvo patyrę hemoraginį insultą, padidėjo (7/45, vartojant atorvastatiną, palyginti su 2/48, vartojant placebą; SR 4,06, 95 % PI, 0,8419,57), išeminio insulto rizika abiejose grupėse buvo panaši (3/45, vartojant atorvastatiną, palyginti su 2/48, vartojant placebą; SR 1,64; 95 % PI, 0,279,82).
- Hemoraginio insulto rizika pacientams, kurie prieš pradedant tyrimą buvo patyrę lakūninį infarktą, padidėjo (20/708, vartojant atorvastatiną, palyginti su 4/701, vartojant placebą; SR 4,99; 95 % PI, 1,7114,61), bet šiems pacientams sumažėjo išeminio insulto rizika (79/708, vartojant atorvastatiną, palyginti su 102/701, vartojant placebą; SR 0,76; 95 % PI, 0,571,02). Yra tikimybė, kad ši rizika pacientams, kurie anksčiau patyrė lakūninį infarktą, gali padidėti vartojant 80 mg atorvastatino paros dozę.
Vaikų populiacija
6-17 metų vaikai ir paaugliai, sergantys heterozigotine šeimine hipercholesterolemija
Atliktas atviras 8 savaičių trukmės atorvastatino farmakokinetikos, farmakodinamikos bei saugumo ir toleravimo įvertinimo tyrimas su vaikais ir paaugliais, kuriems genetiniais tyrimais buvo patvirtinta heterozigotinė šeiminė hipercholesterolemija ir nustatyta pradinė MTL cholesterolio koncentracija ≥4 mmol/l. Į tyrimą iš viso buvo įtraukti 39 vaikai ir paaugliai (6-17 metų). A kohortoje buvo 15 vaikų (6-12 metų), kuriems nustatytas 1 laipsnio subrendimas pagal Tanner. B kohortoje buvo 24 vaikai ir paaugliai (10-17 metų), kuriems nustatytas ≥2 laipsnio subrendimas pagal Tanner.
Pradinė atorvastatino dozė A kohortoje buvo 5 mg kramtomoji tabletė per parą, o B kohortoje 10 mg tabletė per parą. Jeigu tiriamojo MTL-cholesterolio koncentracija 4-tą savaitę nesumažėjo žemiau numatyto < 3,35 mmol/l lygmens ir atorvastatinas buvo gerai toleruojamas, atorvastatino dozė buvo padvigubinta.
Visų tiriamųjų vidutiniai MTL-cholesterolio, bendrojo cholesterolio, LMTL-cholesterolio ir apolipoproteino B rodmenys 2-ąją savaitę buvo sumažėję. Tiriamųjų, kuriems dozė buvo padvigubinta, padidinus dozę, praėjus 2 savaitėms po ankstesnio įvertinimo, rodmenys sumažėjo papildomai. Vidutinis procentinis lipidų rodmenų sumažėjimas abiejose kohortose buvo panašus, nežiūrint, ar toliau buvo vartota pradinė dozė, ar dozė buvo padvigubinta. 8-tą savaitę procentinis MTL-cholesterolio ir bendrojo cholesterolio pokytis, palyginti su pradiniu, buvo atitinkamai maždaug 40 % ir 30 % įvairių ekspozicijų ribose.
10-17 metų vaikai ir paaugliai, sergantys heterozigotine šeimine hipercholesterolemija
Dvigubai aklo placebu kontroliuojamojo tyrimo, atlikto po atviros fazės, metu 187 10-17 metų berniukai ir mergaitės po menarchės (vidutinis amžius 14,1 metų), sergantys heterozigotine šeimine hipercholesterolemija (ŠH) arba sunkia hipercholesterolemija, atsitiktiniu būdu buvo paskirstyti į grupes ir 26 savaites vartojo atorvastatiną (n = 140) arba placebą (n = 47), o kitas 26 savaites visi vartojo atorvastatiną. Atorvastatino (vieną kartą per parą) dozė pirmas 4 savaites buvo 10 mg ir padidinta iki 20 mg, jeigu MTL-cholesterolio koncentracija buvo > 3,36 mmol/l. Atorvastatinas per 26 savaičių dvigubai aklą fazę reikšmingai sumažino bendrojo cholesterolio, MTL-cholesterolio, trigliceridų ir apolipoproteino B koncentracijas. Vidutinė pasiekta MTL-cholesterolio koncentracija per 26 savaičių dvigubai aklą fazę atorvastatino grupėje buvo 3,38 mmol/l (ribos: 1,81-6,26 mmol/l), palyginti su 5,91 mmol/l (ribos: 3,93-9,96 mmol/l) placebo grupėje.
Papildomas tyrimas, kurio metu atorvastatinas palygintas su kolestipoliu, su 10-18 metų vaikais ir paaugliais, sergančiais hipercholesterolemija, parodė, kad atorvastatinas (n = 25) reikšmingai sumažino MTL-cholesterolio koncentraciją 26-tą savaitę (p < 0,05), palyginti su kolestipoliu (n = 31).
“Paskutinės vilties” vaisto vartojimo tyrime su pacientais, kurie serga sunkia hipercholesterolemija (įskaitant homozigotine hipercholesterolemija), dalyvavo 46 vaikai ir paaugliai, kurie vartojo pagal atsaką palaipsniui pritaikytą atorvastatino dozę (kai kurie tiriamieji vartojo 80 mg atorvastatino per parą). Tyrimas truko 3 metus. MTL-cholesterolio koncentracija sumažėjo 36 %.
Ilgalaikis gydymo atorvastatinu vaikystėje veiksmingumas mažinant sergamumą ir mirtingumą netirtas.
Europos vaistų agentūra atidėjo įsipareigojimą pateikti atorvastatino tyrimų rezultatus, gydant kūdikius ir vaikus iki 6 metų, sergančius heterozigotine hipercholesterolemija, ir gydant kūdikius, vaikus ir paauglius iki 18 metų, sergančius homozigotine šeimine hipercholesterolemija, mišria hipercholesterolemija, pirmine hipercholesterolemija, ir vartojant vaistinį preparatą kardiovaskulinių reiškinių profilaktikai (žr. 4.2 skyriuje informaciją apie vartojimą vaikams ir paaugliams).
5.2Farmakokinetinės savybės
Absorbcija.
Išgertas atorvastatinas absorbuojamas greitai, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje atsiranda per 1 - 2 valandas. Absorbcijos dydis didėja proporcingai dozei. Išgertų plėvele dengtų atorvastatino tablečių biologinis prieinamumas yra 95 – 99 % geriamojo tirpalo prieinamumo. Absoliutus biologinis atorvastatino prieinamumas yra maždaug 12 %, aktyvios HMG-CoA reduktazės slopinamosios frakcijos sisteminis prieinamumas – maždaug 30 %. Mažą sisteminį prieinamumą lemia ikisisteminis klirensas virškinimo trakto gleivinėje ir (ar) kepenyse, prieš metabolizmą.
Pasiskirstymas.
Vidutinis atorvastatino pasiskirstymo tūris yra maždaug 381 l, prie kraujo plazmos baltymų jo jungiasi 98 %.
Biotransformacija.
Atorvastatiną į ortohidroksilintus ir parahidroksilintus darinius bei įvairius beta oksidacijos produktus metabolizuoja citochromo P 450 3A4 fermentai. Toliau šios medžiagos yra metabolizuojamos gliukuronizuojant. In vitro ortohidroksilinti ir parahidroksilinti metabolitai HMG-CoA reduktazės aktyvumą slopina panašiai kaip atorvastatinas. Maždaug 70 % HMG-CoA reduktazės slopinamojo aktyvumo priklauso nuo veikliųjų metabolitų.
Eliminacija.
Kepenyse ir (arba) ne kepenyse metabolizuotas atorvastatinas eliminuojamas daugiausiai su tulžimi, tačiau į pakartotinį kepenų kraujotakos ratą daug jo nepatenka. Vidutinis atorvastatino pusinės eliminacijos laikas kraujo plazmoje yra maždaug 14 val. Pusinis HMG-CoA reduktazę slopinančio aktyvumo laikas yra 20 – 30 val., kadangi jis priklauso ir nuo aktyviųjų metabolitų.
Ypatingos populiacijos
Senyvi pacientai. Sveikų senyvų pacientų kraujyje atorvastatino ir aktyviųjų jo metabolitų koncentracija būna didesnė, tačiau poveikis lipidams panašus kaip jaunesnių suaugusių žmonių organizme.
Vaikų populiacija. Atviro 8 savaičių trukmės tyrimo metu vaikai ir paaugliai (6-17 metų), kuriems nustatytas 1 (n = 15) ar ≥2 (n = 24) laipsnio subrendimas pagal Tanner, sergantys heterozigotine šeimine hipercholesterolemija ir kurių pradinė MTL-cholesterolio koncentracija buvo ≥4 mmol/l, vartojo atitinkamai 5 mg ar 10 mg kramtomųjų tablečių arba 10 mg ar 20 mg plėvele dengtų atorvastatino tablečių dozę vieną kartą per parą. Vienintelis reikšmingas kovariacijos kintamasis atorvastatino farmakokinetikos populiacijos modeliuose buvo kūno svoris. Pasirodė, kad apskaičiavus pagal kūno svorį, menamas per burną pavartoto atorvastatino klirensas iš vaikų ir paauglių organizmo buvo panašus į suaugusiųjų. Stebėtas pastovus MTL-cholesterolio ir bendrojo cholesterolio koncentracijų sumažėjimas įvairių atorvastatino ir o-hidroksiatorvastatino ekspozicijų ribose.
Lytis. Moterų kraujo plazmoje atorvastatino ir aktyviųjų jo metabolitų koncentracija būna kitokia negu vyrų (Moterys: Cmax apie 20 % didesnė, AUC apie 10 % mažesnis). Toks skirtumas klinikai nėra reikšmingas, todėl poveikis lipidų kiekiui moterų ir vyrų kraujyje reikšmingai nesiskiria.
Sutrikusi inkstų funkcija. Inkstų ligos įtakos nedaro nei atorvastatino ir aktyviųjų jo metabolitų kiekiui, nei poveikiui lipidų kiekiui kraujo plazmoje.
Sutrikusi kepenų funkcija. Lėtine alkoholine kepenų liga (Child-Pugh B) sergančių ligonių kraujo plazmoje atorvastatino ir aktyviųjų jo metabolitų koncentracija būna reikšmingai didesnė (Cmax apie 16 kartų, AUC apie 11 kartų).
SLOC1B1 polimorfizmas. HMG-CoA reduktazės inhibitorių, įskaitant ir atorvastatiną, patekimas į kepenis apima ir OATP1B1 pernešimą. Pacientams, turintiems SLCO1B1 polimorfizmą, yra pavojus, kad gali padidėti atorvastatino poveikis ir tai gali padidinti rabdomiolizės pavojų (žr. 4.4. skyrių). Asmenims, turintiems geno OATP1B1 (SLCO1B1 c.521CC) polimorfizmą, atorvastatino ekspozicija (AUC) yra 2,4 karto stipresnė nei asmenims, neturintiems šio genotipo (c.521TT). Gali būti, kad genetiškai šiems pacientams sutrinka atorvastatino patekimas į kepenis. Galimos tokio pokyčio pasekmės veiksmingumui nėra žinomos.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
4 tyrimų in vitro ir vieno tyrimo in vivo metu mutageninio ir klastogeninio poveikio atorvastatinas nedarė.
Žiurkėms kancerogeninio poveikio atorvastatinas nesukėlė, bet didelės dozės pelių patinams padažnino hepatoceliulinės adenomos, patelėms – hepatoceliulinės karcinomos atsiradimą (preparato kiekis, atsižvelgiant į AUC(0-24), buvo 6 - 11 kartų didesnis nei pasiekus didžiausią paros dozę, rekomenduojamą vartoti žmogui).
Tyrimų su gyvūnais rezultatai rodo, kad HMG-CoA reduktazės inhibitoriai gali neigiamai paveikti embriono ar vaisiaus vystymąsi. Atorvastatinas neįtakojo žiurkių, triušių ir šunų vaisingumo ir nesukėlė teratogeninio poveikio, tačiau žiurkių ir triušių patelėms duotos toksinės dozės turėjo poveikį vaisiaus vystymuisi. Žiurkių jauniklių vystymasis buvo sulėtėjęs ir jų gyvybingumas po gimimo buvo gerokai mažesnis tais atvejais, kai vaisingoms patelėms buvo skiriamos didelės atorvastatino dozės. Yra įrodymų, kad žiurkių patelėms preparatas praėjo placentą. Nustatyta, kad žiurkių plazmoje atorvastatino koncentracija buvo tokia pat kaip ir jų piene. Nežinoma, ar atorvastatino ir jo metabolitų išsiskiria su moters pienu.
6.FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kalcio karbonatas
Mikrokristalinė celiuliozė
Kroskarmeliozės natrio druska
Polisorbatas 80
Magnio stearatas
Hidroksipropilceliuliozė
Pregelifikuotas kukurūzų krakmolas
Manitolis (E421)
Aspartamas (E951)
Sukralozė (E955)
Vynuogių aromatinė medžiaga (maltodekstrinas, vynuogių sulčių koncentratas, gumiarabikas, ananasų sulčių koncentratas, citrinų rūgštis, natūrali aromatinė medžiaga)
6.2Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3Tinkamumo laikas
2 metai
- Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
- Talpyklės pobūdis ir jos turinys
30 kramtomųjų tablečių lizdinės plokštelės.
Lizdinės plokštelės, pagamintos iš formuotos poliamido/aliuminio/polivinilchlorido folijos, uždengtos ir karštu būdu užsandarintos aliuminio/vinilo/akrilo folija.
6.6Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
7.REGISTRUOTOJAS
Pfizer Europe MA EEIG
Ramsgate Road
Sandwich, Kent CT13 9NJ
Jungtinė Karalystė
8.REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės – LT/1/98/2147/001
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės – LT/1/98/2147/002
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės – LT/1/98/2147/003
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės – LT/1/98/2147/004
9.REGISTRAVIMO / PERREGISTRAVIMO DATA
Registravimo data 2010 m. rugpjūčio mėn. 13 d.
Paskutinio perregistravimo data 2015 m. rugsėjo mėn. 30 d.
10.TEKSTO PERŽIŪROS DATA
2015 m. rugsėjo mėn. 30 d.
http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje
II PRIEDAS
REGISTRACIJOS SĄLYGOSA.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
Gamintojo (-ų), atsakingo (-ų) už serijų išleidimą, pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai)
Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH
Betriebsstate Freiburg
Mooswaldallee 1
79090 Freiburg
Vokietija
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
- Receptinis vaistinis preparatas.
III PRIEDAS
ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS
KARTONO DĖŽUTĖ
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės
Atorvastatinas
2.VEIKLIOJI (-IOS) MEDŽIAGA (-OS) IR JOS (-Ų) KIEKIS (-IAI)
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 5 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 10 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 20 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 40 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
3.PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS
Sudėtyje yra aspartamo. Išsamią informaciją žr. pakuotės lapelyje.
4.FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE
30 kramtomųjų tablečių.
5.VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
Vartoti per burną.
6.SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJE
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
7.KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)
8.TINKAMUMO LAIKAS
Tinka iki mm/MMMM
9.SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS
10.SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)
11.REGISTRUOTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS
Pfizer Europe MA EEIG
Ramsgate Road
Sandwich, Kent CT13 9NJ
- Jungtinė Karalystė
12.REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
LT/1/98/2147/001
LT/1/98/2147/002
LT/1/98/2147/003
LT/1/98/2147/004
13.SERIJOS NUMERIS
Serija
14.PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA
Receptinis vaistinis preparatas.
15.VARTOJIMO INSTRUKCIJA
16.INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės
MINIMALI INFORMACIJA ANT LIZDINIŲ PLOKŠTELIŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲ LIZDINĖ PLOKŠTELĖ |
---|
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS |
---|
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės
Atorvastatinas
2.REGISTRUOTOJO PAVADINIMAS |
---|
Pfizer Europe MA EEIG
3.TINKAMUMO LAIKAS |
---|
Tinka iki mm/MMMM
4.SERIJOS NUMERIS |
---|
Serija
5.KITA |
---|
B. PAKUOTĖS LAPELIS
Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
SORTIS 5 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 10 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 20 mg kramtomosios tabletės
SORTIS 40 mg kramtomosios tabletės
- Atorvastatinas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
-Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
-Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
-Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
-Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas) kreipkitės į gydytoją,vaistininką arba slaugytoją. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1.Kas yra SORTIS ir kam jis vartojamas
2.Kas žinotina prieš vartojant SORTIS
3.Kaip vartoti SORTIS
4.Galimas šalutinis poveikis
5.Kaip laikyti SORTIS
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
- Kas yra SORTIS ir kam jis vartojamas
- SORTIS priklauso vaistų, vadinamų statinais, grupei. Tai vaistai padidėjusiam lipidų kiekiui kraujyje mažinti.
- SORTIS vartojamos padidėjusiam cholesterolio ir trigliceridų kiekiui kraujyje mažinti tuo atveju, jeigu kitos gydymo priemonės (gydytojo skirta dieta, fiziniai pratimai, kūno svorio mažinimas) yra nepakankamai veiksmingos. Jeigu Jums yra padidėjusi širdies ligų rizika, SORTIS gali būti vartojamas šios rizikos sumažinimui, net jeigu Jūsų cholesterolio kiekis kraujyje yra normalus. Gydymo metu Jūs turėtumėte laikytis standartinės cholesterolio mažinančios dietos.
- SORTIS vartoti negalima
-jeigu yra alergija atorvastatinui arba panašiems lipidų kiekį kraujyje mažinantiems vaistams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
-jeigu sergate arba sirgote kepenų liga;
-jeigu dėl neaiškios priežasties buvo nenormalūs kepenų funkcijos kraujo tyrimai;
-jeigu esate galinti pastoti moteris ir nevartojate tinkamos kontracepcijos;
-jeigu esate nėščia arba ketinate pastoti;
-jeigu krūtimi maitinate kūdikį.
- Įspėjimai ir atsargumo priemonės
- Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoja, prieš pradėdami vartoti SORTIS
- Aplinkybės, kurioms esant, SORTIS gali netikti, yra šios:
- jeigu sutrikusi inkstų veikla;
- jeigu yra pernelyg sumažėjęs skydliaukės aktyvumas (hipotirozė);
- jeigu kartojasi nepaaiškinami raumenų diegliai ar skausmai, Jums ar Jūsų kraujo giminaičiams buvo diagnozuotas raumenų sutrikimas;
- jeigu anksčiau vartojant lipidų kiekį kraujyje mažinančių vaistų (pvz., kitų statinų ar fibratų), pasireiškė raumenų sutrikimas;
- jeigu reguliariai geriate daug alkoholio;
- jeigu Jūs kada nors sirgote kepenų liga;
- jeigu esate vyresni negu 70 metų.
Prieš pradėdami vartoti SORTIS, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, jeigu Jūs:
- sergate sunkiu kvėpavimo nepakankamumu.
Jeigu yra nurodytų aplinkybių, prieš pradedant gydymą šiuo medikamentu ir periodiškai gydymo SORTIS metu, gydytojas turės atlikti Jums kraujo tyrimus ir numatyti su raumenimis susijusio šalutinio poveikio riziką. Su raumenimis susijusio šalutinio poveikio, pavyzdžiui, rabdomiolizės, rizika būna didesnė, vartojant kartu kai kurių vaistų (žr. 2 skyriuje skyrelį ,, Kiti vaistai ir SORTIS“).
- Taip pat pasakykite gydytojui arba vaistininkui, jeigu jaučiate nuolatinį raumenų silpnumą. Šiam sutrikimui diagnozuoti ir gydyti gali prireikti papildomų tyrimų ir vaistų.
- Jeigu sergate arba yra rizika susirgti diabetu, vartojant šį vaistą, gydytojas Jus atidžiai stebės. Jums kyla diabeto atsiradimo rizika, jeigu yra didelė gliukozės arba riebiųjų medžiagų koncentracija kraujyje, turite antsvorio arba yra padidėjęs kraujospūdis.
Kiti vaistai ir SORTIS
- Jeigu vartojate, neseniai vartojote arba galite pradėti vartoti kitus vaistus, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Kai kurie vaistai gali keisti SORTIS poveikį arba jų poveikį gali keisti SORTIS. Dėl tokios sąveikos gali sumažėti vieno arba abiejų kartu vartojamų vaistų veiksmingumas. Be to, gali padidėti šalutinio poveikio, įskaitant svarbios būklės, dėl kurios nyksta raumenys, vadinamos rabdomiolize (ši būklė aprašyta 4 skyriuje), rizika arba toks poveikis pasunkėti.
-Vaistai, kurie veikia imuninę sistemą (pvz., ciklosporinas).
-Kai kurie antibiotikai ar priešgrybeliniai vaistai (pvz.: eritromicinas, klaritromicinas, telitromicinas, ketokonazolas, itrakonazolas, vorikonazolas, flukonazolas, pozakonazolas, rifampicinas, fuzido rūgštis).
-Kiti vaistai, kurie reguliuoja lipidų kiekį organizme (pvz.: gemfibrozilis, kiti fibratai, kolestipolis).
-Kai kurie kalcio kanalų blokatoriai, kuriais gydoma krūtinės angina ar padidėjęs kraujospūdis (pvz.: amlodipinas, diltiazemas), vaistai, kurie reguliuoja širdies plakimą (pvz., digoksinas, verapamilis, amjodaronas).
-Vaistai, kuriais gydoma ŽIV infekcija (pvz.: ritonaviras, lopinaviras, atazanaviras, indinaviras, darunaviras, tipranaviro ir ritonaviro derinys ir kt.).
-Kai kurie vaistai, vartojami hepatitui C gydyti, pvz., telapreviras.
-Kiti žinomi su SORTIS sąveikaujantys vaistai, įskaitant ezetimibą (kuris mažina cholesterolio kiekį), varfariną (kuris mažina kraujo krešėjimą), geriamuosius kontraceptikus, stiripentolį (prieštraukulinį epilepsijai gydyti vartojamą vaistą), cimetidiną (rėmeniui ir skrandžio opaligei gydyti vartojamą vaistą), fenazoną (vaistą nuo skausmo), kolchiciną (podagrai gydyti), skrandžio rūgštingumą mažinančius antacidinius preparatus (vaistus nuo virškinimo sutrikimų, kurių sudėtyje yra aliuminio ar magnio) ir boceprevirą (vartojamą tokių kepenų ligų kaip hepatitas C gydymui).
-Nereceptiniai vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolės.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
- SORTIS vartojimas su maistu ir gėrimais
Nurodymus, kaip vartoti SORTIS, žr. 3 skyriuje. Be to, atkreipkite dėmesį į toliau išvardytas aplinkybes.
Greipfrutų sultys
Greipfrutų sultyse yra medžiagų, galinčių keisti SORTIS veikimą. Gydantis SORTIS tabletėmis, negalima gerti daugiau kaip vienos arba dviejų mažų stiklinių greipfrutų sulčių per parą.
Alkoholis
Vartojant šį vaistą, nevartokite daug alkoholio. Išsamią informaciją žr. 2 skyriuje ,, Įspėjimai ir atsargumo priemonės“.
- Nėštumas ir žindymo laikotarpis
- Jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti, SORTIS vartoti negalima.
- Vaisingoms moterims SORTIS vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai naudojamas patikimas kontracepcijos būdas.
- Žindymo laikotarpiu SORTIS vartoti negalima.
- Nėštumo ir žindymo laikotarpiu vartojamo SORTIS saugumas iki šiol neįrodytas. Prieš vartojant bet kokį vaistą būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
- Vairavimas ir mechanizmų valdymas
- Paprastai šis vaistinis preparatas neįtakoja gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus. Bet jeigu vaistas veikia Jūsų gebėjimą vairuoti arba valdyti mechanizmus ar įrenginius, vairuoti ir mechanizmų valdyti negalima.
SORTIS sudėtyje yra aspartamo
- Sudėtyje yra medžiagos, iš kurios susidaro fenilalaninas. Gali būti kenksmingas fenilketonurija sergantiems žmonėms.
- Prieš gydymą SORTIS gydytojas lieps valgyti maistą, kuriame mažai cholesterolio. Tokios dietos būtina laikytis ir visą SORTIS gydymo laikotarpį.
Įprasta pradinė SORTIS dozė suaugusiems ir 10 metų ar vyresniems vaikams ir paaugliams yra 10 mg atorvastatino vieną kartą per parą. Prireikus, gydytojas gali dozę didinti iki tokios, kurios Jums reikia. Gydytojas dozę keis kas 4 savaites ar rečiau. Didžiausia SORTIS paros dozė yra 80 mg vieną kartą per parą suaugusiems ir 20 mg vieną kartą per parą vaikams ir paaugliams.
SORTIS tabletę galima kramtyti arba nuryti visą, užgeriant vandeniu, ją galima vartoti bet kuriuo paros metu valgant arba nevalgius. Vis dėlto stenkitės vartoti tabletes kiekvieną dieną tuo pačiu metu.
- Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Jeigu galvojate, kad SORTIS veikia per stipriai arba per silpnai, pasakykite gydytojui.
- Ką daryti pavartojus per didelę SORTIS dozę
Jeigu atsitiktinai išgėrėte per daug SORTIS tablečių (didesnę už įprastą paros dozę), kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
Pamiršus pavartoti SORTIS
- Jeigu pamiršote išgerti dozę, paprasčiausiai išgerkite kitą dozę reikiamu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti SORTIS
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo ar norite nutraukti gydymą, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- 4.Galimas šalutinis poveikis
- Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pasireiškė bet kuris iš toliau nurodytų sunkių šalutinių poveikių, nutraukite tablečių vartojimą ir nedelsiant pasakykite gydytojui arba vykite į artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių.
Retas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1 000 vaistą vartojusių žmonių):
- Staigi alerginė reakcija, kuri sukelia veido, liežuvio ar gerklės tinimą, dėl ko gali labai pasunkėti kvėpavimas
- Sunki odos būklė, kuri pasireiškia odos lupimusi ir tinimu, pūslių susidarymu ant odos, burnos, akių, lytinių organų ir karščiavimu. Odos išbėrimas, nevienodomis rausvomis dėmėmis, ypač delnų ir padų srityje, kurios gali virsti pūslėmis
- Raumenų silpnumas, jautrumas arba skausmas, ypač, jeigu tuo pačiu metu jaučiatės prastai arba pakilo aukšta temperatūra, gali atsirasti dėl nenormalaus raumenų irimo. Nenormalus raumenų irimas ne visada praeina, net jeigu nustojote vartoti atorvastatiną, ir tai gali pasireikšti sunkia gyvybei pavojinga būkle sukeliančia inkstų sutrikimus.
- Labai retas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 000 vaistą vartojusių žmonių):
- Kitas galimas šalutinis poveikis vartojant SORTIS:
- Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 10 vaistą vartojusių žmonių)
- Alerginės reakcijos
- Gliukozės koncentracijos kraujyje padidėjimas (jeigu sergate diabetu, reikia ir toliau atidžiai stebėti gliukozės koncentraciją kraujyje), kreatino kinazės padaugėjimas kraujyje
- Galvos skausmas
- Pykinimas, vidurių užkietėjimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte, nevirškinimas, viduriavimas
- Sąnarių skausmas, raumenų skausmas, nugaros skausmas
- Gali būti nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų kraujyje rodmenys
- Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 100 vaistą vartojusių žmonių):
- Anoreksija (apetito išnykimas), kūno svorio padidėjimas, gliukozės koncentracijos sumažėjimas kraujyje (jeigu sergate diabetu, reikia ir toliau atidžiai stebėti gliukozės koncentraciją kraujyje)
- Košmarai, nemiga
- Galvos svaigimas, rankų ir kojų pirštų nutirpimas ar dilgčiojimas, skausmo ar lytėjimo jutimų susilpnėjimas, skonio pojūčio pakitimai, atminties praradimas
- Miglotas matymas
- Skambėjimas ausyse ir (arba) galvoje
- Vėmimas, raugėjimas, pilvo skausmai viršutinėje ir apatinėje dalyje, pankreatitas (kasos uždegimas, dėl kurio pasireiškia pilvo skausmas)
- Hepatitas (kepenų uždegimas)
- Odos išbėrimas, niežulys, dilgėlinė, plaukų slinkimas
- Kaklo skausmas, raumenų nuovargis
- Nuovargis, bloga savijauta, silpnumas, krūtinės skausmas, patinimas (edema), ypač kulkšnių, kūno temperatūros padidėjimas
- Baltųjų kraujo ląstelių aptikimas šlapime
- Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 1 000 vaistą vartojusių žmonių):
- Nepaaiškinamas kraujavimas ar mėlynių atsiradimas
- Gelta (odos ir akių baltymo pageltimas)
- Sausgyslių trauma
- Labai retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 10 000 vaistą vartojusių žmonių)
- Prikurtimas
- Ginekomastija (vyrų krūtų padidėjimas).
Šalutinis poveikis, kurio dažnis nežinomas: nuolatinis raumenų silpnumas.
Vartojant kai kuriuos statinus (tam tikros grupės vaistai, kurie mažina lipidų kiekį organizme), gali pasireikšti toliau išvardytas šalutinis poveikis:
- Lytinės funkcijos sutrikimas
- Depresija
- Kvėpavimo sutrikimas, įskaitant nuolatinį kosulį ir (arba) kvėpavimo pasunkėjimą ar karščiavimą
- Diabetas. Tikimybė susirgti yra didesnė, jeigu Jūsų kraujyje yra padidėjusios gliukozės ir riebiųjų medžiagų koncentracijos, turite antsvorio arba yra padidėjęs kraujospūdis. Vartojant šį vaistą, gydytojas Jus stebės.
- Pranešimas apie šalutinį poveikį
- www.vvkt.ltJeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu , taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu ). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
- 5.Kaip laikyti SORTIS
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
- Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po ,,Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
- Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
- 6.Pakuotės turinys ir kita informacija
- SORTIS sudėtis
-Veiklioji medžiaga yra atorvastatinas.
Kiekvienoje tabletėje yra 5 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje tabletėje yra 10 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje tabletėje yra 20 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje tabletėje yra 40 mg atorvastatino (atorvastatino kalcio druskos trihidrato pavidalu).
- SORTIS pagalbinės medžiagos yra kalcio karbonatas, mikrokristalinė celiuliozė, kroskarmeliozės natrio druska, polisorbatas 80, hidroksipropilceliuliozė, pregelifikuotas kukurūzų krakmolas, manitolis, aspartamas, sukralozė, vynuogių aromatinė medžiaga (maltodekstrinas, vynuogių sulčių koncentratas, gumiarabikas, ananasų sulčių koncentratas, citrinų rūgštis, natūrali aromatinė medžiaga) ir magnio stearatas.
- SORTIS išvaizda ir kiekis pakuotėje
SORTIS 5 mg yra baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “5”, o kitoje “LCT”.
SORTIS 10 mg yra baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “10”, o kitoje “LCT”.
SORTIS 20 mg yra baltos, arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais, Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “20”, o kitoje “LCT”.
SORTIS 40 mg yra baltos arba beveik baltos, apvalios kramtomosios tabletės su rausvos ar purpurinės spalvos taškeliais. Vienoje tabletės pusėje yra užrašas “40”, o kitoje “LCT”.
SORTIS tiekiamas lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra 30 kramtomųjų tablečių.
- Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Pfizer Europe MA EEIG
Ramsgate Road
Sandwich, Kent, CT13 9NJ
Jungtinė Karalystė
Gamintojas
Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH
Betriebsstätte Freiburg
Mooswaldallee 1
79090 Freiburg
- Vokietija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
Pfizer Luxembourg SARL, filialas Lietuvoje Goštauto 40a LT 01112 Vilnius Tel. +3705 2514000 |
---|
Šis vaistas EEE valstybėse narėse registruotas tokiais pavadinimais:
Austrija, Bulgarija, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija | Sortis |
---|---|
Belgija, Kipras, Suomija, Graikija, Airija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė | Lipitor |
Danija, Islandija, Portugalija, Ispanija | Zarator |
Prancūzija | Tahor |
Vokietija | Atorvastatin Pfizer |
Italija | Xarator |
- Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2015-09-30
http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje
Tarptautinis pavadinimas | Atorvastatinas |
Vaisto stiprumas | 40mg |
Vaisto forma | kramtomosios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/98/2147 |
Registratorius | Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.08.13 |
Vaistas perregistruotas |
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?