Pramipeksolis, 0,26mg, pailginto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: G.L. Pharma GmbH, Austrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Pramipeksolis
1. Kas yra Calmolan ir kam jis vartojamas
Calmolan vaisto sudėtyje yra veikliosios medžiagos pramipekslio ir jis priklauso vaistų, vadinamų dopamino agonistais, grupei. Jie stimuliuoja dopamino receptorius, esančius galvos smegenyse. Dopamino receptorių stimuliavimas galvos smegenyse sukelia nervinius impulsus, padedančius kontroliuoti kūno judesius.
Calmolan vartojamas pirminės Parkinsono ligos simptominiam gydymui. Jį galima vartoti vieną arba kartu su levodopa (kitu vaistu Parkinsono ligai gydyti).
2. Kas žinotina prieš vartojant Calmolan
Calmolan vartoti negalima:
- jeigu yra alergija pramipeksoliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Calmolan.
Prieš pradėdami vartoti Calmolan pasakykite gydytojui, jei Jums buvo pasireiškusios ar dabar atsirado būklės ar simptomai, ypač toliau išvardytos:
- inkstų liga;
- haliucinacijos (nesančių daiktų pojūtis, matymas arba girdėjimas). Dažniausiai pasireiškia regos haliucinacijos;
- diskinezija (nenormalūs, nekontroliuojami galūnių judesiai). Jei Parkinsono liga progresavusi ir Jūs vartojate levodopa, tai gydymo Calmolan pradžioje gali pasireikšti diskinezija;
- mieguistumas ir staigūs miego priepuolių epizodai;
- psichozė (atsiranda panašūs į šizofreniją simptomai);
- regėjimo sutrikimas. Vartojant Calmolan reikia reguliariai tikrintis akis;
- sunki širdies arba kraujagyslių liga. Norėdami išvengti staigaus kraujospūdžio sumažėjimo (pvz., atsistojant), turite reguliariai matuoti savo kraujospūdį, ypač gydymo pradžioje;
- būklės pasunkėjimas.
Jei Jūs arba Jūsų šeima, arba globėjai pastebėjo, kad Jums pasireiškė potraukis ar troškimas elgtis Jums neįprastu būdu, ir negalite atsispirti tokiam impulsui, potraukiui ar pagundai, sukeliantiems poelgius, kurie gali būti žalingi Jums pačiam arba kitiems, pasakykite apie tai gydytojui. Tai vadinama impulsų kontrolės sutrikimu, įskaitant tokio elgesio galimybę: nenugalimą įprotį azartiniams lošimams, besaikį valgymą ar išlaidavimą, per daug padidėjusį seksualumą arba nuolatinį mąstymą su išreikštomis seksualinėmis mintimis arba jausmais. Jūsų gydytojui gali reikėti sumažinti dozę arba nutraukti gydymą.
Pasakykite savo gydytojui, jei Jūs arba Jūsų šeimos narys ar globėjas pastebėsite, kad Jums pasireiškia manija (ažitacija, pakili nuotaika ar stiprus susijaudinimas) arba delyras (sustiprėjęs savęs suvokimas, minčių susipainiojimas, realybės pojūčio išnykimas). Gydytojas gali nuspręsti koreguoti dozę ar nutraukti gydymą šiuo vaistu.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams Calmolan vartoti nerekomenduojama.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Tai taikoma ir žoliniams preparatams, sveiko maisto produktams ar maisto papildams), kuriuos Jūs įsigijote be recepto.
Turite vengti Calmolan vartoti kartu su antipsichoziniais vaistais.
Būkite atsargūs, jei vartojate toliau išvardytų vaistų:
- cimetidino (jis vartojamas padidėjusiam skrandžio rūgštingumui mažinti ir opai gydyti);
- amantadino (jis gali būti vartojamas Parkinsono ligai gydyti);
- meksiletino (vaisto, vartojamo širdies ritmo sutrikimui gydyti, t.y. būklei, vadinamai skilvelių aritmija);
- zidovudino (vaisto, kurio gali būti vartojama, gydant įgytą imunodeficito sindromą (AIDS), t.y. žmogaus imuninės sistemos ligą);
- cisplatinos (jos vartojama įvairių tipų vėžiui gydyti);
- chinino (medikamento, vartojamo naktį pasireiškiančio skausmingo kojų mėšlungio
profilaktikai, bei, tropinės (piktybinės) maliarijos gydymui);
- prokainamido (vartojamo širdies ritmo sutrikimui gydyti).
Jei Jūs vartojate levodopa ir pradedate gerti Calmolan, levodopa dozę rekomenduojama sumažinti.
Elkitės atsargiai, jei Jūs vartojate bet kokių raminamųjų vaistų arba geriate alkoholio, nes Calmolan gali sukelti kenksmingą poveikį gebėjimui vairuoti arba dirbti su mechanizmais.
Calmolan vartojimas su maistu ir gėrimais
Būtina laikytis atsargumo, jei Calmolan vartojimo laikotarpiu geriate alkoholio. Calmolan galima vartoti valgio metu arba nevalgius.
Nėštumas, žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš
vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.Jei Jums būtina gydymą Calmolan tęsti, tuomet gydytojas su Jumis turi tai apsvarstyti.
Ar Calmolan daro žalingą poveikį vaisiui, nežinoma. Vis dėlto, jei esate nėščia, nevartokite Calmolan, nebent gydytojas nurodytų jo gerti.
Žindymo laikotarpiu Calmolan vartoti negalima. Calmolan gali slopinti pieno gamybą. Be to, vaisto gali patekti į motinos pieną ir į kūdikio organizmą. Jeigu Calmolan vartoti būtina, kūdikio žindymą reikia nutraukti.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Calmolan vartojimo laikotarpiu gali atsirasti haliucinacijų (daiktų, kurių nėra, pojūtis, matymas arba girdėjimas). Atsiradus tokiam poveikiui, vairuoti ar dirbti su mechanizmais negalima.
Calmolan gali sukelti snaudulį arba staigius miego priepuolių epizodus, ypač ligoniams, sergantiems Parkinsono liga. Jei Jums pasireiškė minėtas šalutinis poveikis, vairuoti ar dirbti su mechanizmais draudžiama. Jei toks poveikis pasireiškia, būtinai pasakykite gydytojui.
3. Kaip vartoti Calmolan
Calmolan visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Gydytojas patars, kokią tinkamą vaisto dozę vartoti.
Calmolan pailginto atpalaidavimo tabletes gerkite tik vieną kartą per parą maždaug tuo pačiu laiku. Calmolan galima vartoti valgio metu arba nevalgius. Tabletę reikia nuryti visą, užsigeriant vandeniu.
Pailginto atpalaidavimo tablečių negalima kramtyti, dalinti arba smulkinti. Jeigu taip padarytumėte , gali įvykti perdozavimas, nes vaistas į Jūsų organizmą gali patekti pernelyg greitai.
Pirmąją savaitę įprastinė paros dozė yra 0,26 mg pramipeksolio. Gydytojo nurodymu ši dozė gali būti didinama kas 5 – 7 paras tol, kol simptomai tampa kontroliuojami (vartojama palaikomoji dozė).
Pacientai, sergantys inkstų liga
Jeigu Jūs sergate inkstų liga, gydytojas gali Jums paskirti gerti pirmą savaitę įprastinę pradinę pailginto atpalaidavimo tablečių 0,26 mg dozę kas II dieną. Vėliau gydytojas gali padidinti dažnumą ir nurodyti gerti po 0,26 mg kiekvieną dieną. Jeigu reikės dozę didinti toliau, gydytojas gali nurodyti ją didinti po 0,26 mg pramipeksolio.
Jei sergate sunkia inkstų liga, gydytojas gali nurodyti vartoti kitokią pramipeksolio formą. Jeigu vartojimo metu inkstų veiklos sutrikimas pablogėja, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Perėjimas nuo greito atpalaidavimo pramipeksolio tablečių vartojimo
Jūsų gydytojas Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių dozę pagrįs vartojamų greito atpalaidavimo pramipeksolio tablečių doze.
Gerkite greito atpalaidavimo pramipeksolio tabletes įprasta tvarka dieną prieš perėjimo prie Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartojimo. Kitą dieną ryte išgerkite Calmolan pailginto atpalaidavimo tabletę ir nebegerkite greito atpalaidavimo pramipeksolio tablečių.
Pavartojus per didelę Calmolan dozę
Jei neapdairiai išgėrėte per daug tablečių, būtinai nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių. Jums gali pasireikšti vėmimas, neramumas arba bet kuris šalutinio poveikio simptomas, išvardytas 4 skyriuje („Galimas šalutinis poveikis“).
Pamiršus pavartoti Calmolan
Jeigu pamiršote laiku išgerti Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių dozę, bet atsiminėte apie tai 12 valandų laikotarpyje, nedelsiant išgerkite tabletę ir toliau vartokite tabletes įprasta tvarka.
Jeigu prisiminėte praėjus daugiau kaip 12 valandų, atėjus įprastam laikui vaistą vartokite taip, kaip nurodyta. Negalima vartoti dvigubos dozės, norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Calmolan
Nepasitarus su gydytoju, Calmolan vartojimo nutraukti negalima. Jei Jums reikia nutraukti šio vaisto vartojimą, gydytojas turės laipsniškai mažinti dozavimą. Tai sumažina simptomų pasunkėjimo riziką.
Jei Jūs sergate Parkinsono liga, staigiai nutraukti Calmolan vartojimo negalima. Staigiai nutraukus vaisto vartojimą, Jums galėtų pasireikšti būklė, vadinama piktybiniu neurolepsiniu sindromu, kuris sukelia didelę riziką sveikatai. Jo simptomai:
- akinezija (raumenų judesių nebuvimas),
- raumenų sąstingis (rigidiškumas),
- karščiavimas,
- nestabilus kraujospūdis,
- tachikardija (dažnas širdies plakimas),
- sumišimas (minčių susipainiojimas),
- gilėjantis sąmonės sutrikimas (pvz., ištinka koma).
Jei kyla klausimų apie šio vaisto vartojimą, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Calmolan, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Šalutinių poveikių dažnumas nurodomas taip:
Labai dažni | Gali pasireikšti daugiau negu 1 iš 10 vartotojų |
Dažni | Gali pasireikšti 1 - 10 iš 100 vartotojų |
Nedažni | Gali pasireikšti 1 - 10 iš 1000 vartotojų |
Reti | Gali pasireikšti 1 - 10 iš 10000 vartotojų |
Labai reti | Gali pasireikšti mažiau negu 1 iš 10000 vartotojų |
Dažnis nežinomas | Dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis |
Jums gali pasireikšti toliau išvardyti šalutinio poveikio požymiai.
Labai dažni
- Diskinezija (pvz., nenormalūs, nekontroliuojami galūnių judesiai).
- Mieguistumas.
- Svaigulys.
- Pykinimas (šleikštulys).
Dažni
- Potraukis neįprastai elgtis.
- Haliucinacijos (daiktų, kurių nėra, jutimas, matymas arba girdėjimas).
- Sumišimas (minčių susipainiojimas).
- Nuovargis.
- Mieguistumas (nemiga).
- Skysčių kaupimasis, paprastai kojose (periferinė edema).
- Galvos skausmas.
- Hipotenzija (žemas kraujospūdis)
- Nenormalūs sapnai.
- Vidurių užkietėjimas.
- Regėjimo sutrikimas.
- Vėmimas.
- Kūno svorio mažėjimas.
Nedažni
- Paranoja (pvz., perdėta baimė dėl savo sveikatos).
- Manija.
- Didelis mieguistumas dienos metu ir staigaus užmigimo priepuoliai.
- Atminties sutrikimas.
- Hiperkinezija (nevalingi įvairių kūno dalių judesiai ir nesugebėjimas jų suvaldyti).
- Svorio didėjimas.
- Alerginės reakcijos (pvz., išbėrimas, niežulys, padidėjęs jautrumas).
- Apalpimas.
- Širdies nepakankamumas (širdies sutrikimas, dėl kurio gali būti dusulys arba kulkšnių patinimas)*.
- Neatitinkanti antidiurezinio hormono sekrecija*.
- Neramumas.
- Dusulys (pasunkėjęs kvėpavimas).
- Žagsėjimas.
- Pneumonija (plaučių uždegimas – infekcinė liga).
- Negalėjimas atsispirti impulsyviam potraukiui arba pagundai atlikti veiksmus, kurie gali būti žalingi Jums arba kitiems:
- stiprus potraukis azartiniams lošimams, nežiūrint galimų sunkių asmeninių arba šeimyninių pasekmių;
- pakitęs arba sustiprėjęs lytinis dėmesys ir elgesys, galintis turėti pasekmes Jums ir kitiems, pavyzdžiui padidėjęs lytinis potraukis;
- nekontroliuojamas išreikštas noras pirkti arba išlaidauti;
- gausus valgymas (per daug prisivalgoma per trumpą laiką), persivalgymas (noras daugiau valgyti negu reikia alkiui numalšinti)*;
- delyras (sustiprėjęs savęs suvokimas, minčių susipainiojimas, realybės pojūčio išnykimas).
Reti
- manija (ažitacija, pakili nuotaika ar stiprus susijaudinimas).
Jei pasireiškia kuris nors tokio pobūdžio elgesio sutrikimas, pasakykite gydytojui; jis patars kokiu būdu galima pašalinti arba susilpninti šiuos simptomus.
* Pažymėtų simptomų tikslaus dažnio nustatyti neįmanoma, nes klinikinių tyrimų metu, kuriuose dalyvavo pramipeksoliu gydomi 2762 pacientai, jie nepasireiškė. Tikriausiai jie priklauso simptomams, kurie priskiriami grupei „nedažni“.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Calmolan
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo salygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Calmolan sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra pramipeksolis.
Kiekvienoje tabletėje yra 0,26 mg, 0,52 mg, 1,05 mg, 2,1 mg arba 3,15 mg pramipeksolio atitinkamai 0,375 mg, 0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg arba 4,5 mg pramipeksolio dihidrochlorido monohidrato pavidalu.
- Pagalbinės medžiagos yra hipromeliozė, bevandenis kalcio-vandenilio fosfatas, magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas.
Calmolan išvaizda ir kiekis pakuotėje
Calmolan 0,26 mg pailginto atpalaidavimo tabletės: baltos arba beveik baltos, cilindro formos, plokščios, su nuožulniais kraštais, 9 mm ilgio, su įrašu vienoje pusėje 026.
Tabletės tiekiamos Al/OPA-Al-PVC lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra 10, 30 arba 100 pailginto atpalaidavimo tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Pramipeksolis |
Vaisto stiprumas | 0,26mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/13/3369 |
Registratorius | G.L. Pharma GmbH, Austrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.09.24 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Calmolan 0,26 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 0,375 mg pramipeksolio dihidrochlorido monohidrato, atitinkančio 0,26 mg pramipeksolio.
Pastaba:
Literatūroje pramipeksolio dozė nurodoma pramipeksolio druskos pavidalu. Todėl vaisto dozės bus nurodomos ir kaip pramipeksolio bazės, ir kaip pramipeksolio druskos (toliau pramipeksolio druskos dozė nurodoma skliausteliuose).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo tabletė.
Calmolan 0,26 mg pailginto atpalaidavimo tabletės yra baltos arba beveik baltos, cilindro formos, plokščios, su nuožulniais kraštais, 9 mm ilgio, su įrašu vienoje pusėje 026.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Suaugusiųjų idiopatinės Parkinsono ligos simptominis gydymas vien Calmolan arba kartu su levodopa, tai yra ligos eigoje, įskaitant ir vėlyvąsias ligos stadijas, kai levodopos poveikis silpnėja arba kinta ir svyruoja („dozės pabaigos“ ar „įjungimo-išjungimo“ svyravimai).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Calmolan pailginto atpalaidavimo tabletės geriamos vieną kartą per parą.
Pradinis gydymas
Dozę būtina didinti palaipsniui, pradėti reikia nuo 0,26 mg bazės (0,375 mg druskos) dozės per parą, po to dozę didinti kas 5 – 7 paras. Pacientams, kuriems nepasireiškia netoleruojamo nepageidaujamo poveikio, dozę reikia palaipsniui didinti tol, kol terapinis poveikis tampa didžiausias.
Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių dozės didinimo schema | ||
Savaitės | Paros dozė (bazės mg) | Paros dozė (druskos mg) |
1 | 0,26 | 0,375 |
2 | 0,52 | 0,75 |
3 | 1,05 | 1,50 |
Jeigu dozę reikia didinti ir toliau, paros dozė kas savaitę turi būti didinama po 0,52 mg bazės (0,75 mg druskos) iki didžiausios paros dozės - 3,15 mg bazės (4,5 mg druskos). Tačiau būtina pastebėti, kad vartojant didesnę kaip 1,05 mg bazės (daugiau kaip 1,5 mg pramipeksolio druskos) per parą, didėja mieguistumo pasireiškimo dažnis (žr. 4.8 skyrių).
Pacientai, vartojantys įprastas pramipeksolio tabletes, gali pereiti prie Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartojimo iš vakaro vartojant tokią pačią paros dozę. Perėjus prie Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartojimo dozę galima koreguoti pagal terapinį atsaką (žr. 5.1 skyrių).
Palaikomasis gydymas
Individuali pramipeksolio paros dozė turi būti 0,26 – 3,3 mg bazės (0,375 – 4,5 mg druskos). Didžiausia paros dozė yra 3,3 mg bazės (4,5 mg druskos). Didinant dozę pagrindinių tyrimų metu pastebėta, kad poveikis prasideda vartojant 1,05 mg bazės (1,5 mg druskos) paros dozę. Įvertinus klinikinį vaisto poveikį ir šalutinio poveikio pasireiškimą, vėliau dozę reikia koreguoti. Klinikinių tyrimų metu maždaug 5 % pacientų buvo gydomi mažesne kaip 1,05 mg bazės (1,5 mg druskos) paros doze. Jei Parkinsono liga progresuoja ir levodopos vartojimą numatoma mažinti, galima skirti didesnę kaip 1,05 mg bazės (1,5 mg druskos) paros dozę. Atsižvelgus į konkretaus paciento reakciją, rekomenduojama levodopos dozę mažinti tiek Calmolan dozės didinimo, tiek palaikomojo gydymo metu (žr. 4.5 skyrių).
Praleista dozė
Jei nustatytu laiku vaisto neišgeriama, Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių reikia išgerti 12 valandų laikotarpiu. Praėjus daugiau kaip 12 valandų, neišgertą dozę reikia praleisti ir vaisto išgerti kitą dieną įprastu laiku.
Gydymo nutraukimas
Staigiai nutraukus dopaminerginio poveikio vaistų vartojimą, gali pasireikšti piktybinis neurolepsinis sindromas. Todėl pramipeksolio dozavimą reikėtų mažinti laipsniškai, po 0,52 mg bazės (0,75 mg druskos) per parą, tol, kol paros dozė sumažės iki 0,52 mg bazės (0,75 mg druskos). Po to dozę reikia mažinti po 0,26 mg bazės (0,375 mg druskos) per parą (žr. 4.4 skyrių).
Pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pramipeksolio išsiskyrimas priklauso nuo inkstų funkcijos. Gydymo pradžioje rekomenduojamas toliau nurodytas dozavimas.
Jei kreatinino klirensas yra didesnis kaip 50 ml/min., paros dozės ar vartojimo dažnio koreguoti nereikia.
Jei kreatinino klirensas yra 30-50 ml/min., reikia gerti po 0,26 mg Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių kas antrą dieną. Po savaitės, prieš didinant paros dozę, reikia laikytis atsargumo ir atidžiai įvertinti gydomąjį atsaką ir toleravimą. Jei dozę reikia didinti, tai daroma didinant po 0,26 mg pramipeksolio bazės vieną kartą per savaitę iki didžiausios 1,57 mg pramipeksolio bazės (2,25 mg druskos) paros dozės.
Jei kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 30 ml/min., Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartoti nerekomenduojama, nes duomenų apie tokių pacientų gydymą nėra. Reikia įvertinti Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartojimą.
Jei inkstų funkcija palaikomojo gydymo metu pablogėja, reikia laikytis aukščiau pateiktų rekomendacijų.
Pacientai, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems nustatytas kepenų nepakankamumu, dozės koreguoti tikriausiai nebūtina, nes maždaug 90 % absorbuotos veikliosios medžiagos išsiskiria pro inkstus. Tačiau galimas kepenų nepakankamumo poveikis Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių farmakokinetikai nežinomas, nes tokių tyrimų neatlikta.
Vaikų populiacija
Duomenų apie Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių saugumą ir veiksmingumą jaunesniems kaip 18 metų vaikams nėra. Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių vartoti vaikams, sergantiems Parkinsono liga, netinka.
Vartojimo būdas
Tabletes reikia nuryti nesukramtytas, nesutrupintas, nesulaužytas užgeriant vandeniu valgio metu arba nevalgius kiekvieną dieną tuo pačiu laiku.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei sergančiam Parkinsono liga ligoniui, kuriam yra inkstų funkcijos sutrikimas, skiriama Calmolan pailginto atpalaidavimo tablečių, patariama dozę mažinti, laikantis 4.2 skyriuje pateiktos nuorodos.
Haliucinacijos
Vartojant dopamino agonistų ir levodopos gali pasireikšti žinomas nepageidaujamas poveikis – atsirasti haliucinacijų. Pacientą reikia informuoti, kad toks poveikis gali būti (dažniausiai regėjimo) haliucinacijų.
Diskinezijos
Sergantiems pažengusia Parkinsono liga pacientams, Calmolan vartojant kartu su levodopa, pradinės dozės nustatymo metu galimos diskinezijos. Jei taip atsitinka, levodopos dozę reikia mažinti.
Staigūs miego priepuoliai ir mieguistumas
Pramipeksolis gali sukelti mieguistumą ir staigius miego priepuolius, ypač Parkinsono liga sergantiems pacientams. Dienos veiklos metu kai kada gali atsirasti staigių miego priepuolių be išankstinio suvokimo ar įspėjamųjų požymių, tačiau taip atsitinka nedažnai. Pacientus, vartojančius Calmolan, būtina apie tokią galimybę įspėti ir patarti vaisto vartojimo laikotarpiu atsargiai vairuoti ar dirbti su mechanizmais. Pacientams, kuriems pasireiškia mieguistumas ir (arba) ištinka staigus miego priepuolis, vairuoti ar dirbti su veikiančiais įrenginiais negalima. Be to, reikėtų apsvarstyti dozės mažinimo arba gydymo nutraukimo galimybę. Jei kartu su pramipeksoliu vartojama ir kitokių raminamųjų vaistinių preparatų ar geriama alkoholio, gali pasireikšti papildomas poveikis, todėl pacientą apie tai reikia įspėti (žr. 4.5, 4.7 ir 4.8 skyrius).
Impulsų kontrolės sutrikimai
Pacientus reikia reguliariai kontroliuoti dėl impulsų kontrolės sutrikimų pasireiškimo. Pacientus ir jų globėjus reikia įspėti, kad vartojantiems dopamino agonistų, įskaitant pramipeksolį, gali atsirasti impulsų kontrolės sutrikimų elgesio simptomų, įskaitant patologinį potraukį azartiniams žaidimams, sustiprėja lytinis potraukis ir seksualumas, kompulsinis potraukis išlaidauti, apsipirkti, besaikis ir kompulsyvus valgymas. Tokiu atveju svarstytinas dozės mažinimas arba laipsniškas vartojimo nutraukimas.
Manija ir delyras
Pacientai turi būti reguliariai stebimi, ar nepasireiškia manija ir delyras. Pacientai ir jų globėjai turi žinoti, kad pramipeksoliu gydomiems pacientams gali pasireikšti manija ir delyras. Jei atsiranda tokių simptomų, reikia apsvarstyti dozės mažinimą ar laipsnišką gydymo nutraukimą.
Pacientai, kuriems nustatyti psichikos sutrikimai
Pacientai, kurių psichika sutrikusi, dopamino agonistų gali vartoti tik tuo atveju, jei manoma, kad gydomasis poveikis bus didesnis už galimą žalą. Reikia vengti kartu su pramipeksoliu vartoti vaistinius preparatus nuo psichozių (žr. 4.5 skyrių).
Oftalmologinis stebėjimas
Rekomenduojama reguliariai, ypač tuo atveju, jei trinka rega, atlikti oftalmologinius tyrimus.
Sunki širdies ir kraujagyslių liga
Jei pacientas serga sunkia širdies ir kraujagyslių liga, būtina jį atidžiai prižiūrėti. Vartojant dopaminerginio poveikio vaistų, rekomenduojama reguliariai matuoti kraujospūdį, ypač gydymo pradžioje, kadangi yra didelis ortostatinės hipotenzijos pavojus.
Piktybinis neurolepsinis sindromas
Gauta pranešimų, kad staigiai nutraukus dopaminerginių vaistų vartojimą pasireiškia simptomai, primenantys piktybinį neurolepsinį sindromą (žr. 4.2 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Jungimasis su plazmos baltymais
Pramipeksolis su plazmos baltymais jungiasi labai mažai (mažiau kaip 20 %), žmonių organizme jo biotransformuojama nedaug, todėl sąveika su kitais vaistiniais preparatais dėl jungimosi su plazmos baltymais arba išsiskyrimo biotransformacijos būdu netikėtina. Kadangi anticholinerginiai preparatai iš organizmo daugiausiai išsiskiria biotransformacijos būdu, jų sąveikos galimybė yra nedidelė, nors su kitais anticholinerginiais vaistais sąveika netirta. Farmakokinetinė sąveika su selegilinu ir levodopa nepasireiškia.
Aktyvios inkstų eliminacijos inhibitoriai, konkurentiškai veikiančios medžiagos
Cimetidinas mažina pramipeksolio inkstų klirensą maždaug 34 % matyt dėl katijoninės sekrecinės pernešimo sistemos funkcijos slopinimo inkstų kanalėliuose, todėl vaistiniai preparatai, kurie slopina aktyviąją inkstų eliminacijos sistemą arba patys šiuo būdu eliminuojami, pvz., cimetidinas, amantadinas, meksiletinas, zidovudinas, cisplatina, chininas ir prokainamidas gali sąveikauti su pramipeksoliu, mažindami jo klirensą. Jei tokių vaistinių preparatų vartojama kartu su pramipeksoliu, reikia apsvarstyti pramipeksolio dozės mažinimo galimybę.
Derinys su levodopa
Pramipeksolio vartojant kartu su levodopa, rekomenduojama pastarojo dozę mažinti, o kitų vaistinių preparatų nuo parkinsonizmo dozės nekeisti, nors pramipeksolio dozė ir būtų didinama.
Pacientus, kartu su pramipeksoliu vartojančius kitokių raminamųjų vaistinių preparatų arba alkoholio, reikia įspėti, kad gali pasireikšti papildomas poveikis (žr. 4.4, 4.7 ir 4.8 skyrius).
Vaistiniai preparatai nuo psichozės
Tuo atveju, jei poveikis gali būti antagonistinis, reikia vengti kartu vartoti pramipeksolio ir vaistinių preparatų nuo psichozių (žr. 4.4 skyrių).
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Koks pramipeksolio poveikis pasireiškia nėštumo ir žindymo laikotarpiu nežinoma, nes tyrimų su žmonėmis neatlikta. Tyrimų su žiurkėmis ir triušiais metu pramipeksolis teratogeninio poveikio nesukėlė, tačiau žiurkių patelėms vartojant toksines preparato dozes, pasireiškė embriotoksinis poveikis (žr. 5.3 skyrių). Pramipeksolio nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus, pvz., jei manoma, kad gydomasis poveikis motinai bus didesnis už pavojų vaisiui.
Žindymas
Kadangi pramipeksolis slopina prolaktino išsiskyrimą žmonėms, gali būti slopinamas pieno susidarymas. Ar pramipeksolio patenka į žindyvės pieną, nežinoma, nes tokių tyrimų neatlikta. Tyrimai su žiurkėmis, kurioms buvo duodama radioaktyvios veikliosios medžiagos, parodė, kad su ja susijęs pieno radioaktyvumas buvo didesnis negu plazmos. Kadangi tyrimų su žmonėmis neatlikta, žindymo laikotarpiu pramipeksolio vartoti negalima. Jei tai neįmanoma, žindymą reikia nutraukti.
Vaisingumas
Poveikio žmogaus vaisingumui tyrimų neatlikta. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad dėl pramipeksolio, kaip tikimasi duodant bet kurio dopamino agonisto, poveikio sutrinka rujos ciklas ir slopinamas patelių vaisingumas. Tačiau šie tyrimai nerodo nei tiesioginio, nei netiesioginio žalingo poveikio patinų vaisingumui.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Pramipeksolis gali stipriai veikti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Vaisto vartojimo laikotarpiu gali atsirasti haliucinacijų arba mieguistumas.
Pacientus, kurie vartoja pramipeksolį ir kuriems pasireiškia mieguistumas ir (arba) prasideda staigūs miego priepuoliai, būtina informuoti, kad vaisto vartojimo laikotarpiu nevairuotų ir nedirbtų dėmesio reikalaujančio darbo tol, kol toks poveikis nepraeis, nes dėl sumažėjusio budrumo tiek pacientui, tiek kitiems žmonėms galimas sunkus ar net mirtinas sužalojimas, pvz., dirbant su mechanizmais (žr. 4.4, 4.5 ir 4.8 skyrius).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Tikėtinos nepageidaujamos reakcijos
Vartojant pramipeksolį, tikėtinos šios nepageidaujamos reakcijos: nenormalūs sapnai, amnezija, impulsų kontrolės sutrikimams ir kompulsijoms būdingi elgesio sutrikimo simptomai: besaikis valgymas, neįveikiamas potraukis apsipirkti, per didelis seksualumas ir patologinis potraukis azartiniams žaidimams, širdies nepakankamumas, konfūzija, vidurių užkietėjimas, kliedesiai, svaigulys, diskinezija, dusulys, nuovargis, haliucinacijos, galvos skausmas, žagsėjimas, hiperkinezija, hiperfagija, hipotenzija, neadekvati antidiurezinio hormono sekrecija, nemiga, lytinio potraukio sutrikimas, pykinimas, paranoja, periferinė edema, pneumonija, niežulys, išbėrimas ir kitokia padidėjusio jautrumo reakcija, nerimastingumas, somnolencija, staigaus miego priepuolis, sinkopė, regos sutrikimas, įskaitant dvejinimąsi, neryškų daiktų matymą, regos aštrumo sumažėjimą, vėmimas, kūno svorio ir apetito sumažėjimas, kūno svorio padidėjimas.
Remiantis placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų, kuriuose 1 778 Parkinsono liga sergantys pacientai vartojo pramipeksolio ir 1 297 pacientai vartojo placebą, analizės duomenimis, nepageidaujamos reakcijos dažnai pasireiškė abiejų grupių pacientams. 67 % pacientų, vartojusių pramipeksolį ir 54 % pacientų, vartojusių placebą, pastebėta mažiausiai viena nepageidaujamo poveikio reakcija.
Žemiau esančioje lentelėje pateiktos nepageidaujamo poveikio reakcijos, kurios pasireiškė 0,1 % ar daugiau pacientų, vartojusių pramipeksolio; jos pasireiškė daug dažniau vartojusiems pramipeksolio, negu vartojusiems placebą pacientams, arba šie reiškiniai buvo kliniškai susiję. Daugelis nepageidaujamų reakcijų buvo nesunkios arba vidutinio sunkumo, jos atsirasdavo gydymo pradžioje ir turėdavo polinkį išnykti, net jeigu gydymas būdavo tęsiamas.
Kiekvienoje organų sistemų klasėje nepageidaujamos reakcijos išvardytos pagal dažnį (t.y., pacientų, kuriems gali pasireikšti šalutinis poveikis, skaičių), kuris apibūdinamas taip: labai dažnos (≥1/10); dažnos (nuo ≥1/100 iki < 1/10); nedažnos (nuo ≥1/1 000 iki < 1/100); retos (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000); labai retos (< 1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Dažniausieji (≥ 5 %) pastebėti nepageidaujamų reakcijų reiškiniai ligoniams, sirgusiems Parkinsono liga ir vartojusiems pramipeksolio, pasireiškę daug dažniau, palyginus su placebą vartojusiais pacientais, buvo pykinimas, diskinezija, hipotenzija, svaigulys, mieguistumas, nemiga, vidurių užkietėjimas, haliucinacijos, galvos skausmas ir nuovargis. Vartojant didesnę nei 1,5 mg pramipeksolio druskos paros dozę, mieguistumo pasireiškimo dažnis didėja (žr. 4.2 skyrių). Jei kartu vartojama levodopa, dažniausiai pasireiškė diskinezija. Gydymo pradžioje, ypač tuo atveju, jei pramipeksolio dozė didinama per greitai, gali atsirasti hipotenzija.
Organų sistemų klasė | Nepageidaujamos reakcijos |
Infekcijos ir infestacijos | |
Nedažni | Pneumonija |
Endokrininiai sutrikimai | |
Nedažni | Neadekvati antidiurezinio hormono sekrecija1 |
Psichikos sutrikimai | |
Dažni | Nenormalūs sapnai, impulsų kontrolės sutrikimai ir kompulsijoms būdingi elgesio sutrikimo simptomai, konfūzija, haliucinacijos, nemiga |
Nedažni | Besaikis valgymas1, neįveikiamas potraukis apsipirkti, kliedesys, persivalgymas1, per didelis seksualumas, lytinio potraukio sutrikimas, paranoja, patologinis potraukis azartiniams žaidimams, neramumas, delyras |
Reti manija | |
Nervų sistemos sutrikimai | |
Labai dažni | Svaigulys, diskinezija, apsnūdimas |
Dažni | Galvos skausmas |
Nedažni | Amnezija, hiperkinezija, staigaus miego priepuolis, sinkopė |
Akių sutrikimai | |
Dažni | Regos sutrikimas, įskaitant dvejinimąsi, neryškų daiktų matymą ir regos aštrumo sumažėjimą |
Širdies sutrikimai | |
Nedažni | |
Kraujagyslių sutrikimai | |
Dažni | Hipotenzija |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | |
Nedažni | Dusulys, žagsėjimas |
Virškinimo trakto sutrikimai | |
Labai dažni | Pykinimas |
Dažni | Vidurių užkietėjimas, vėmimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |
Nedažni | Jautrumo padidėjimas, niežulys, išbėrimas |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |
Dažni | Nuovargis, periferinė edema |
Tyrimai | |
Dažni | Kūno svorio sumažėjimas įskaitant sumažėjusį apetitą |
Nedažni | Kūno svorio padidėjimas |
1 Toks šalutinis poveikis pastebėtas vaistiniam preparatui patekus į rinką. 95 % patikimumu galima teigti, kad šalutinio poveikio atsiradimo dažnis yra ne didesnis, kaip nurodyta (t.y., nedažnas), bet gali būti ir mažesnis. Kadangi atliekant klinikinius tyrimus su 2 762 pacientais, sirgusiais Parkinsono liga ir gydytais pramipeksoliu, šalutinis poveikis nepasireiškė, labai tiksliai jo atsiradimo dažnio nustatyti neįmanoma.
Somnolencija
Pramipeksolis dažnai sukelia mieguistumą, nedažnais atvejais susijęs su pernelyg dideliu apsnūdimu ir staigaus miego priepuoliu dienos metu (žr. 4.4 skyrių).
Lytinio potraukio sutrikimas
Pramipeksolis nedažnai gali sutrikdyti lytinį potraukį (jis gali sustiprėti arba susilpnėti).
Impulsų kontrolės sutrikimas
Gydant Parkinsono liga sergančius pacientus dopaminerginiais vaistiniais preparatais, įskaitant pramipeksolį, gali pasireikšti patologinio potraukio azartiniams žaidimams požymiai, sustiprėja lytinis potraukis ir per daug padidėja seksualumas, kompulsyvus išlaidumas arba poreikis pirkti, besaikis valgymas ir persivalgymas (žr. 4.4 skyrių).
Kryžminio, retrospektyvios atrankos ir atvejo-kontrolės tyrimo, kuriame dalyvavo 3 090 Parkinsono liga sergančių pacientų, metu 13,6 % visų dopaminerginiais arba nedopaminerginiais vaistiniais preparatais gydomų pacientų per paskutinius 6 gydymo mėnesius atsirado impulsų kontrolės sutrikimo simptomų. Tokie simptomai buvo patologinis potraukis azartiniams žaidimams, neįveikiamas potraukis apsipirkti, besaikis valgymas ir kompulsinis seksualinis elgesys (per didelis seksualumas). Galimi nepriklausomi potraukių kontrolės sutrikimo rizikos veiksniai yra gydymas dopaminerginiais vaistiniais preparatais, didesnės dopaminerginių vaistinių preparatų dozės vartojimas, jaunesnis amžius (≤ 65 m), santuokos nesudarymas ir šeiminis patologinis potraukis azartiniams žaidimams.
Gauta pranešimų, kad pacientams, vartojusiems pramipeksolį klinikinių tyrimų metu ir vaistiniam preparatui patekus į rinką, pasireiškė širdies nepakankamumas. Farmakoepidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad pramipeksolio vartojimas yra susijęs su padidėjusia širdies nepakankamumo atsiradimo rizika, lyginant su pacientais, nevartojančiais pramipeksolio (stebimas rizikos santykis 1,86; PI 95%, 1,21-2,85).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Labai sunkaus vaisto perdozavimo klinikinių patyrimo nėra. Tikėtinos nepageidaujamos reakcijos turėtų būti susijusios su dopamino agonistų farmakodinaminiu poveikiu, įskaitant pykinimą, vėmimą, hiperkineziją, haliucinacijas, sujaudinimą ir hipotenziją. Dopamino agonistų perdozavus, žinomo antidoto nėra. Jei atsiranda CNS sujaudinimo simptomų, reikėtų vartoti neuroleptikų. Perdozavimas gydomas įprastinėmis palaikomojo gydymo priemonėmis, kartu plaunamas skrandis, į veną skiriama skysčių, duodama aktyvintos anglies ir stebima elektrokardiograma.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antiparkinsoniniai vaistai, dopamino agonistai, ATC kodas – N04BC05.
Veikimo mechanizmas
Pramipeksolis yra dopamino agonistas. Jis labai selektyviai ir specifiškai jungiasi su dopamino D2 pogrupio receptoriais, iš kurių D3 receptoriams afinitetas yra didžiausias, ir turi visą vidinį aktyvumą.
Pramipeksolis stimuliuoja galvos smegenų dryžuotajame kūne esančius dopamino receptorius ir sumažina parkinsoninį motorikos sutrikimą. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad pramipeksolis slopina dopamino sintezę, išsiskyrimą ir apykaitą.
Farmakodinaminis poveikis
Tiriant savanorius nustatyta, kad kuo didesnė dozė vartojama, tuo mažiau išsiskiria prolaktino. Klinikiniai tyrimai su sveikais savanoriais parodė, kad vartojant pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių ir greičiau, negu rekomenduojama, didinant pramipeksolio bazės dozę (kas 3 paros) iki 3,15 mg (4,5 mg druskos) per parą, didėja kraujospūdis ir širdies ritmo dažnis. Tyrimo su pacientais metu toks poveikis nepasireiškia.
Klinikiniai Parkinsono ligos tyrimai
Ligoniams, sergantiems idiopatine Parkinsono liga, pramipeksolis lengvina jos požymius ir simptomus. Buvo atlikti placebu kontroliuoti klinikiniai tyrimai, kurių metu tirta gydomų pramipeksoliu maždaug 1 800 pacientų, sergančių I – V (pagal Hoehn ir Yahr) ligos stadija. Iš jų maždaug 1 000 pacientų liga buvo sunkesnė ir kartu jie vartojo levodopos, buvo motorikos komplikacijų.
Kontroliuojamais klinikiniais tyrimais beveik 6 mėnesius buvo tiriamas pramipeksolio poveikis ankstyvosios ir progresuojančios Parkinsono ligos metu. Ilgiau kaip 3 metus trukusiais atviraisiais klinikiniais tyrimais nustatyta, kad preparato veiksmingumas nemažėja.
Dviejų metų trukmės kontroliuojamų dvigubai aklu metodu atlikto klinikinio tyrimo metu nustatyta, kad jei gydymas pradedamas pramipeksoliu, motorikos komplikacijų atsiradimo laikas reikšmingai pailgėja ir jų būna mažiau negu tais atvejais, kai gydyti pradedama levodopa. Tokį vėlesnį motorikos komplikacijų atsiradimą vartojant pramipeksolio, reikia derinti su didesniu motorinės funkcijos pagerėjimu, vartojant levodopos (vertinant vidutinį pokytį Unifikuota Parkinsono ligos vertinimo skale (Unified Parkinson's Disease Rating Scale-UPDRS skale)). Apskritai haliucinacijos ir mieguistumas dažniau pasireikšdavo pramipeksolio dozės didinimo laikotarpiu, nors didelio skirtumo nuo palaikomojo gydymo laikotarpio nebuvo. Tokio poveikio galimybę reikėtų apsvarstyti pradedant Parkinsono liga sergančius ligonius gydyti pramipeksoliu.
Pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių pranašumas, palyginti su placebu, nustatytas 18 mėnesių trukmės dvigubai aklu placebu kontroliuojamu tyrimu, kuriame dalyvavo 539 pacientai, sergantys ankstyvąja Parkinsono liga, vertinant pirminės vertinamosios (UPDRS II+III balus) ir antrinės vertinamosios baigties (CGI-I [klinikinio bendrojo ligos sunkumo vertinimo skalė] ir PGI-I [pacientų bendrojo pagerėjimo vertinimo skalė] atsako dažnis) veiksmingumo kriterijus. Veiksmingumas buvo nustatytas 33 savaites gydytiems pacientams. Pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tabletės savo veiksmingumu nenusileido pramipeksolio tiesioginio atpalaidavimo tablečių veiksmingumui vertinant pagal UPDRS II+III balus 33 vartojimo savaitę.
Dvigubai aklo placebu kontroliuojamo 18 savaičių trukmės klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo 517 pažengusia Parkinsono liga sergantys pacientai, kartu gydomi ir levodopa, metu pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių pranašumas, palyginti su placebu, buvo nustatytas pagal pirminės vertinamosios baigties (UPDRS II+III balai) ir antrinės vertinamosios baigties veiksmingumo kriterijus.
Pramipeksolio tablečių pakeitimo tokia pat pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių doze per vieną naktį sergantiems ankstyvąja Parkinsono liga pacientams veiksmingumas ir toleravimas buvo vertinamas dvigubai aklu klinikiniu tyrimu.
Nepakitęs veiksmingumas perėjus prie gydymo pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tabletėmis išliko 87 iš 103 pacientų. Iš šių 87 pacientų 82,2 % dozė nesikeitė, 13,8 % dozė padidėjo, 3,4% sumažėjo.
Iš 16 pacientų, kurie neatitiko veiksmingumo išlaikymo pagal UPDRS II+III skalės balų, palyginti su pradiniais duomenimis, pusei pokytis buvo kliniškai nereikšmingas.
Pakeitus gydymą pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tabletėmis tik vienam pacientui pasireiškė su vaistu susijęs nepageidaujamas poveikis, dėl kurio reikėjo nutraukti jo vartojimą.
Vaikų populiacija
Europos vaistų agentūra nereikalauja įsipareigoti pateikti rezultatų tyrimų, atliktų su vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra pramipeksolio, visuose sergančių Parkinsono liga vaikų, pogrupiuose (žr. 4.2 skyriuje informaciją apie vartojimą vaikams).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgertas pramipeksolis iš virškinimo trakto greitai ir visiškai absorbuojamas. Absoliutus biologinis vaisto prieinamumas yra didesnis kaip 90 %.
I fazės klinikinių tyrimu metu, kai buvo lyginamos tiesioginio atpalaidavimo ir pailginto atpalaidavimo tablečių vienodos paros dozės savybės nevalgiusiems tiriamiesiems, minimali, maksimali koncentracija plazmoje (Cmin, Cmax) ir ekspozicija (AUC), vieną kartą per parą pramipeksolio pailginto atpalaidavimo geriamų tablečių ir pramipeksolio tris kartus per parą geriamų tablečių rezultatai buvo ekvivalentiški.
Vieną kartą per parą vartojamos pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tabletės sukėlė mažesnius pramipeksolio koncentracijos plazmoje svyravimus 24 valandų laikotarpiu palyginti su tris kartus per parą geriamomis pramipeksolio tiesioginio atpalaidavimo tabletėmis.
Išgėrus pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių vieną kartą per parą maksimali koncentracija kraujo plazmoje susidaro maždaug po 6 valandų. Vartojant pastovią dozę pusiausvyros koncentracija susidaro vėliausiai po 5 parų.
Jei preparato vartojama kartu su maistu, pramipeksolio biologinis prieinamumas nekinta. Sveikiems savanoriams davus gerti vaisto kartu su labai riebiu maistu po vienkartinės dozės maksimali koncentracija (Cmax) padidėja apie 24 %, po daugkartinių dozių apie 20 % bei susidaro apie 2 valandomis vėliau. Ekspozicija (AUC) vartojant kartu su maistu nekinta. Cmax padidėjimas kliniškai nereikšmingas. III fazės klinikinio tyrimo metu tiriant pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių pacientams buvo nurodyta vartoti vaisto neatsižvelgiant į valgymo laiką.
Nors kūno svoris įtakos AUC reikšmei neturi, nustatyta, kad jis reikšmingas pasiskirstymo tūriui ir maksimaliai koncentracijai Cmax. Kūno svorio sumažėjimas 30 kg sukėlė Cmax padidėjimą 45 %.Tačiau III fazės tyrimo metu, kuriame dalyvavo sergantieji Parkinsono liga pacientai, kliniškai reikšmingos kūno svorio įtakos pramipeksolio pailginto atpalaidavimo tablečių terapiniam poveikiui ir toleravimui nenustatyta.
Pramipeksolio farmakokinetika yra tiesinė, jo koncentracijos skirtumai įvairių pacientų plazmoje nedideli.
Pasiskirstymas
Žmonių plazmoje su baltymais pramipeksolio jungiasi labai mažai (mažiau kaip 20 %), pasiskirstymo tūris yra didelis (400 l). Nustatyta, kad žiurkių smegenų audiniuose preparato koncentracija būna didelė (maždaug 8 kartus didesnė už tokią, kuri būna plazmoje).
Biotransformacija
Žmonių organizme pramipeksolio metabolizuojama mažai.
Eliminacija
Daugiausia nepakitusio pramipeksolio išsiskiria pro inkstus. Maždaug 90 % 14C žymėto vaisto dozės išsiskiria pro inkstus, mažiau kaip 2 % – su išmatomis. Bendras pramipeksolio klirensas yra maždaug 500 ml/min., inkstų klirensas yra maždaug 400 ml/min. Vaisto pusinės eliminacijos laikas (t½) jauniems žmonėms yra 8 valandos, o senyviems – 12 valandų.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kartotinių pramipeksolio dozių toksinio poveikio tyrimai parodė, kad jis veikia daugiausia CNS ir patelių dauginimosi sistemos funkcijas, tikriausiai dėl per didelio farmakodinaminio pramipeksolio poveikio.
Pastebėta, kad preparatas retina mažųjų kiaulių širdies susitraukimus bei mažina sistolinį ir diastolinį kraujospūdį. Beždžionėms pastebima kraujospūdžio mažėjimo tendencija.
Pramipeksolio poveikis dauginimosi funkcijai buvo tirtas su žiurkėmis ir triušiais. Teratogeninio poveikio šiems gyvūnams preparatas nesukėlė, tačiau vaikingoms žiurkių patelėms vartojant toksines dozes, pasireiškė embriotoksinis poveikis. Dėl gyvūnų rūšių atrankos ypatumų ir neišsamių tyrimų šalutinis pramipeksolio poveikis patelių vaikingumui ir patinų vislumui galutinai neištirtas.
Žiurkių tyrimo metu buvo nustatytas jų lytinio vystymosi uždelsimas (pvz., vėlesnis apyvarpės atsiskyrimas ir makšties atsivėrimas). Ar toks poveikis aktualus žmonėms, nežinoma.
Pramipeksolis nesukelia genotoksinio poveikio. Tiriant, ar preparatas sukelia kancerogeninį poveikį, pastebėta, kad žiurkių patinams atsirado Leidigo (Leydig) ląstelių hiperplazija ir adenomų, tikriausiai, dėl to, kad pramipeksolis slopina prolaktino išsiskyrimą. Toks poveikis kliniškai žmogui nereikšmingas. Be to, tas pats tyrimas parodė, kad albinosėms žiurkėms, vartojusioms 2 mg/kg kūno svorio ar didesnę preparato (druskos) dozę, pramipeksolis sukėlė tinklainės degeneraciją. Toks poveikis nepasireiškė nei pilkosioms žiurkėms, nei baltosioms pelėms 2 metų trukmės kancerogeninio poveikio tyrimų metu, nei kitoms tirtų gyvūnų rūšims.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Hipromeliozė
Bevandenis kalcio-vandenilio fosfatas
Magnio stearatas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Al/OPA-Al-PVC lizdinės plokštelės, kuriose yra 10, 30 arba 100 pailginto atpalaidavimo tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ligoninės akcija: "Gimdai du - trečias nemokamai"!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?