Citalopramas, 20mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Sandoz d.d., Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Citalopramas
1. KAS YRA CIRAL IR KAM JIS VARTOJAMAS
Depresijos gydymas ir jos pasikartojimo profilaktika. Baimė ir panikos sutrikimas, fobija, panikos priepuolis su agorafobija arba be jos. Obsesinis – kompulsinis sutrikimas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT CIRAL
Ciral vartoti negalima:
Ciral tablečių vartoti draudžiama, jei padidėjęs jautrumas citalopramui ir (arba) bet kuriai pagalbinei tablečių medžiagai. Selektyvaus poveikio serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitoriai (SSRI) galbūt stiprina serotoninerginį sumatriptano poveikį. Kol nėra daugiau duomenų, citalopramo ir 5-HT agonistų, pvz., sumatriptano, vartoti kartu nepatariama. Apie preparato vartojimą kartu su MAO inhibitoriais žr. skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės vartojant vaisto”.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Jei vietoj MAO inhibitorių pradedama vartoti citalopramo, nutraukus negrįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimą, Ciral tablečių galima gerti ne anksčiau kaip po 2 savaičių, o nutraukus grįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimą – iš karto. Baigus gydymą Ciral tabletėmis, MAO inhibitorių galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 7 dienų. SSRI vartojantiems pacientams labai retai pasireiškia serotonino sindromas. Jo simptomai gali būti sujaudinimas, drebulys, mioklonija bei hipertermija.
Tyrimų in vivo duomenimis, citalopramo ir jo metabolitų kiekis plazmoje priklauso nuo sparteino (debrisokvino) bei mefinetoino fenotipo, tačiau pacientui koreguoti dozę remiantis minėtais fenotipais nebūtina.
Negalima pamiršti, kad medikamento, kaip ir kitokių antidepresantų, vartojantys ligoniai, gydymo metu, ypač pradžioje, dažniau gali mėginti nusižudyti, kadangi poveikis slopinimui pasireiškia anksčiau negu antidepresinis poveikis.
Gydymo Ciral tabletėmis, kaip ir kitokiais antidepresantais, metu maniakinės – depresinės psichozės depresijos fazę gali pakeisti manijos fazė. Tokiu atveju Ciral tablečių vartojimą reikia nutraukti ir pradėti tinkamą gydymą.
Citalopramo vartojančius ligonius gydant elektros šoku būtinas atsargumas.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metu
Ciral paprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliam., Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentus, padidėja šalutinio poveikio, pvz., bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Ciral jaunesniems nei 18 metų pacientams, jei, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Ciral jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems Ciral pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Ciral poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Ciral vartojimas su maistu ir gėrimais
Ciral tablečių galima gerti kartą per dieną, iš ryto ar vakare, nepriklausomai nuo valgymo
laiko.
Nėštumas
Kadangi citalopramo vartojusių nėščių moterų stebėjimo duomenų yra per mažai, ar šis vaistas gali sukelti žalingą poveikį, neaišku. Tyrimų su gyvūnais metu tokio poveikio nepastebėta. Nėštumo metu medikamento galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju, Šiek tiek citalopramo ir jo metabolitų išsiskiria su motinos pienu, todėl žindyvei vaisto vartoti nepatariama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kiekvienas psichiką veikiantis medikamentas gali mažinti gebėjimą suvokti bei reaguoti. Pacientus, kurių darbas susijęs su nuolatine psichine įtampa ar visiška kojų ir rankų judesių kontrole, būtina įspėti, kad gebėjimas dirbti minėtą darbą gali kisti.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Ciral medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kitų vaistų vartojimas.
Citalopramo rezorbcijai ir farmakokinetikai maistas įtakos nedaro. Jei citalopramo vartojama kartu su MAO inhibitoriais, gali pasireikšti sunkus nepageidaujamas poveikis, įskaitant serotonino sindromą.
Citalopramo draudžiama vartoti kartu su MAO inhibitoriais ir 14 dienų po jų vartojimo nutraukimo. Baigus gydymą Ciral tabletėmis, MAO inhibitorių galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 7 dienų (apie grįžtamojo ir negrįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimo skirtumą žr. 4.4 skyrių “Specialios atsargumo priemonės vartojant vaisto”). Farmakokinetinė sąveika dėl vaisto prisijungimo prie plazmos baltymų tikriausiai nepasireiškia. Citalopramas yra silpnas sparteino oksigenazės (CYP2D6) inhibitorius. Nors klinikai reikšmingos citalopramo ir kitokių medikamentų sąveikos tikriausiai nebūna, tačiau tokios galimybės atmesti negalima, jei citalopramo vartojama kartu su vaistais, kuriuos metabolizuoja CYP2D6 fermentų sistema.
Farmakokinetinės reakcijos tarp citalopramo ir levomepromazino nepastebėta.
Stiprus fermentų inhibitorius cimetidinas šiek tiek didina nusistovėjusį vidutinį citalopramo kiekį plazmoje, todėl didelę pastarojo preparato ir cimetidino dozę vartoti kartu reikia atsargiai.
Iki šiol klinikai reikšmingos citalopramo ir neuroleptikų sąveikos nepastebėta, tačiau šio vaisto, kaip ir kitokių SSRI, bei neuroleptikų farmakodinaminės sąveikos galimybės atmesti negalima.
Farmakokinetinės citalopramo ir ličio sąveikos nepastebėta, tačiau yra duomenų, kad SSRI vartojant kartu su ličiu ar triptofanu pasireiškia stipresnis serotoninerginis poveikis. Vadinasi, minėtų preparatų ir citalopramo vartoti kartu reikia atsargiai. Apskritai reikėtų stebėti ličio kiekį serume.
Selektyvaus poveikio serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitoriai galbūt stiprina serotoninerginį sumatriptano poveikį. Kol nėra daugiau duomenų, citalopramo ir
5-HT agonistų, pvz., sumatriptano, vartoti kartu nepatariama (žr. skyrių “Nepageidaujamas poveikis”).
Farmakodinaminės ir farmakokinetinės medikamento ir alkoholio sąveikos nepastebėta.
Klinikinių tyrimų metu farmakodinaminės citalopramo ir benzodiazepinų, antihistamininių preparatų, vaistų nuo skausmo, hipertenzijos, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, įskaitant beta adrenoreceptorių blokatorius, sąveikos su nepastebėta.
Apie citalopramo įtaką ligonių, kurie gydomi elektros šoku, būklei, žinoma mažai.
3. KAIP VARTOTI CIRAL
Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama Ciral tabletes dozuoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina laikytis vartojimo nurodymų, priešingu atveju vaistas gali sukelti nepageidaujamą poveikį.
Kiek ir kaip dažnai gerti Ciral tablečių
Suaugę žmonės.
Dozavimas nustatomas kiekvienam pacientui. Klinikinių tyrimų duomenimis, veiksmingiausia dienos dozė yra 40 mg, tačiau kai kuriems ligoniams gali būti veiksminga dvigubai mažesnė dozė, t. y. 20 mg. Nepageidaujamo poveikio galimybei sumažinti gydymo pradžioje patariama vartoti mažesnę, t. y. 20 mg, dienos dozę. Per dieną galima vartoti ne daugiau kaip 60 mg medikamento.
Pagyvenę pacientai
Dėl farmakokinetikos pokyčių rekomenduojama dienos dozė yra 20 mg. Atsižvelgiant į vaisto sukeliamus organizmo pokyčius, ją galima didinti iki didžiausios, t. y. 40 mg. Klinikinių tyrimų metu minėtas dozes vartojusiems pagyvenusiems ligoniams didesnio pavojaus nepastebėta.
Vaikai
Kadangi Ciral tablečių veiksmingumas bei saugumas vaikams ištirtas nepakankamai, šio medikamento vaikams vartoti nepatariama.
Inkstų veiklos sutrikimas
Jei yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimas, dozuojant vaistą specialios atsargumo priemonės nebūtinos. Ligonių, kurių inkstų veikla yra labai sutrikusi (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 20 ml/min.), gydymo medikamentu patirtis yra nepakankama.
Kepenų veiklos sutrikimas
Pacientai, kurių kepenų veikla sutrikusi, turi vartoti ne didesnę kaip 30 mg dienos dozę.
Kaip ir kada vartoti Ciral tablečių
Ciral tablečių galima gerti kartą per dieną, iš ryto ar vakare, nepriklausomai nuo valgymo laiko.
Kiek laiko vartoti Ciral tablečių
Pradėjus vartoti Ciral , kaip ir kitokių vaistų nuo depresijos, antidepresinis poveikis tampa pastebimas ne anksčiau kaip po dviejų savaičių. Šio medikamento, kaip ir kitokių antidepresantų, patariama vartoti tol, kol visiškai išnyks ligos simptomai (4 – 6 mėnesius).
Pavartojus per didelę Ciral dozę
Perdozavus būtina neatidėliotina medicinos pagalba. Per didelė Ciral tablečių dozė sukelia sunkesnį nepageidaujamą poveikį.
Pamiršus pavartoti Ciral
Jei vienkartinė Ciral tablečių dozė liko neišgerta, toliau vaisto reikia gerti taip, kaip paskirta, tačiau apie vienkartinės dozės praleidimą būtina informuoti gydytoją.
Nustojus vartoti Ciral
Jei norima gydymą nutraukti, būtina prieš tai pasitarti su gydytoju, nes galbūt pacientui reikės laikytis specialių atsargumo priemonių. Baigti gydymą savo nuožiūra, t. y. nepasitarus su gydytoju, negalima.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Ciral , kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Depresija sergantiems ligoniams atsiranda labai daug ligos sukeltų simptomų, todėl kartais yra sunku skirti, ar pastebėtas simptomas yra susijęs su liga, ar jis pasireiškė kaip nepageidaujamas citalopramo poveikis. Dažniausias nepageidaujamas poveikis, kuris yra susijęs su citalopramo vartojimu ir kuris placebo vartojusiems ligoniams pastebėtas rečiau, yra pykinimas, burnos džiūvimas, snaudulys, prakaitavimas, drebulys, viduriavimas bei sėklos išmetimo sutrikimas.
Pastebėta galvos skausmo, svaigulio, nemigos, astenijos, akomodacijos sutrikimo atvejų. Be to, retkarčiais gali pasireikšti odos išbėrimas, niežulys, raumenų, pilvo skausmas, parestezija, spengimas ausyse, didesnis nervingumas, nerimas, sujaudinimas, vėmimas, virškinimo, mėnesinių, šlapinimosi, gebėjimo susikaupti sutrikimas, suglumimas, flatulencija, sloga, sinusitas, vidurių pūtimas, nuovargis, karščiavimas. Gali pablogėti apetitas, atsirasti košmariškų sapnų, polinkis į savižudybę, ekstrapiramidinės sistemos sutrikimo simptomų, sumažėti kūno svoris, lytinis potraukis.
Kokių priemonių imtis pasireiškus nepageidaujamam poveikiui ?
Jei pasireiškia nepageidaujamas poveikis, reikia kreiptis į gydytoją, kuris rekomenduos tinkamas priemones arba atsižvelgęs į aplinkybes patars nutraukti vaisto vartojimą.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Ciral
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Ciral sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra citalopramas. Vienoje Ciral 20 mg tabletėje yra 24,99 mg citalopramo hidrobromido (atitinka 20 mg citalopramo).
Vienoje Ciral 40 mg tabletėje yra 49,98 mg citalopramo hidrobromido (atitinka 40 mg citalopramo).
- Pagalbinės medžiagos yra: mikrokristalinė celiuliozė, 85 % glicerolis, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, laktozė, povidonas, karboksimetilkrakmolo natrio druska, makrogolis 6000, hipromeliozė, talkas, pigmentas titano dioksidas (E 171).
Ciral išvaizda ir kiekis pakuotėje
Balta, pupelės formos plėvele dengta tabletė, kurios vienoje pusėje yra įranta.
14 arba 28 plėvele dengtos tabletės.
Tarptautinis pavadinimas | Citalopramas |
Vaisto stiprumas | 20mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 03/8171/7 |
Registratorius | Sandoz d.d., Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2003.09.09 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ciral 20 mg plėvele dengtos tabletės
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 24,99 mg citalopramo hidrobromido (atitinka 20 mg citalopramo).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ forma
Plėvele dengta tabletė.
Balta, pupelės formos plėvele dengta tabletė, kurios vienoje pusėje yra įranta.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Depresijos gydymas ir jos pasikartojimo profilaktika
Baimė ir panikos sutrikimas, fobija, panikos priepuolis su agorafobija arba be jos.
Obsesinis – kompulsinis sutrikimas.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Ciral tablečių galima gerti kartą per dieną, iš ryto ar vakare, nepriklausomai nuo valgymo laiko. Pradėjus vartoti Ciral, kaip ir kitokių vaistų nuo depresijos, antidepresinis poveikis tampa pastebimas ne anksčiau kaip po dviejų savaičių. Ciral, kaip ir kitokių antidepresantų, patariama vartoti tol, kol visiškai išnyks ligos simptomai (4 – 6 mėnesius).
Suaugę žmonės
Dozavimą būtina nustatyti kiekvienam pacientui. Klinikinių tyrimų duomenimis, veiksmingiausia dienos dozė yra 40 mg, tačiau kai kuriems ligoniams gali būti veiksminga dvigubai mažesnė dozė, t. y. 20 mg. Nepageidaujamo poveikio galimybei sumažinti gydymo pradžioje patariama vartoti mažesnę, t. y. 20 mg, dienos dozę. Didžiausia dienos dozė yra 60 mg.
Pagyvenę pacientai
Dėl farmakokinetikos pokyčių rekomenduojama dienos dozė yra 20 mg. Atsižvelgiant į vaisto sukeliamus organizmo pokyčius, ją galima didinti iki didžiausios, t. y. 40 mg. Klinikinių tyrimų metu minėtas dozes vartojusiems pagyvenusiems ligoniams didesnio pavojaus nepastebėta.
Vaikai
Kadangi Ciral tablečių veiksmingumas bei saugumas vaikams ištirtas nepakankamai, šio medikamento vaikams vartoti nepatariama.
Inkstų veiklos sutrikimas
Jei yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimas, dozuojant vaistą specialios atsargumo priemonės nereikalingos. Ligonių, kurių inkstų veikla labai sutrikusi (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 20 ml/min.), gydymo medikamentu patirtis yra nepakankama.
Kepenų veiklos sutrikimas
Pacientai, kurių kepenų veikla sutrikusi, turi vartoti ne didesnę kaip 30 mg dienos dozę.
4.3 Kontraindikacijos
Ciral tablečių vartoti draudžiama, jei padidėjęs jautrumas citalopramui ir (arba) bet kuriai pagalbinei tablečių medžiagai.
Selektyvaus poveikio serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitoriai (SSRI) galbūt stiprina serotoninerginį sumatriptano poveikį. Kol nėra daugiau duomenų, citalopramo ir 5-HT agonistų, pvz., sumatriptano, vartoti kartu nepatariama.
Apie preparato vartojimą kartu su MAO inhibitoriais žr. 4.4 skyriuje “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei vietoj MAO inhibitorių pradedama vartoti citalopramo, nutraukus negrįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimą, Ciral plėvele dengtų tablečių galima gerti ne anksčiau kaip po 2 savaičių, o nutraukus grįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimą – iš karto.
Baigus gydymą Ciral tabletėmis, MAO inhibitorių galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 7 dienų. SSRI vartojantiems pacientams labai retai pasireiškia serotonino sindromas. Jo simptomai gali būti sujaudinimas, drebulys, mioklonija bei hipertermija.
Tyrimų in vivo duomenimis, citalopramo ir jo metabolitų kiekis plazmoje priklauso nuo sparteino (debrisokvino) bei mefinetoino fenotipo, tačiau pacientui koreguoti dozę remiantis minėtais fenotipais nebūtina.
Negalima pamiršti, kad medikamento, kaip ir kitokių antidepresantų, vartojantys ligoniai, gydymo metu, ypač pradžioje, dažniau gali mėginti nusižudyti, kadangi poveikis slopinimui pasireiškia anksčiau negu antidepresinis poveikis.
Ciralio tabletėmis, kaip ir kitokiais antidepresantais, metu maniakinės – depresinės psichozės depresijos fazę gali pakeisti manijos fazė. Tokiu atveju Ciral tablečių vartojimą reikia nutraukti ir pradėti tinkamą gydymą.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metu
Ciral draudžiama skirti vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams. Klinikinių tyrimų metu elgesio siejamo su savižudišku elgesiu (bandymai nusižudyti ir mintys apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausia agresija, opozicinis neklusnumas ir pyktis) apraiškos dažniau pasireiškė vaikams ir paaugliams, gydytiems antidepresantais, nei vartojusiems placebą. Jei remiantis klinikiniu poreikiu, vis tiek nusprendžiama taikyti gydymą šiuo vaistu, pacientą reikia atidžiai nuolat stebėti dėl polinkio į savižudybę apraiškų. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Citalopramo vartojančius ligonius gydant elektros šoku būtinas atsargumas.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Citalopramo rezorbcijai ir farmakokinetikai maistas įtakos nedaro. Jei citalopramo vartojama kartu su MAO inhibitoriais, gali pasireikšti sunkus nepageidaujamas poveikis, įskaitant serotonino sindromą.
Citalopramo draudžiama vartoti kartu su MAO inhibitoriais ir 14 dienų po jų vartojimo nutraukimo. Baigus gydymą 20 mg plėvele dengtomis ciralio tabletėmis, MAO inhibitorių galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 7 dienų (apie grįžtamojo ir negrįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimo skirtumą žr. 4.4 skyrių “Specialios atsargumo priemonės vartojant vaisto”). Farmakokinetinė sąveika dėl vaisto prisijungimo prie plazmos baltymų tikriausiai nepasireiškia. Citalopramas yra silpnas sparteino oksigenazės (CYP2D6) inhibitorius. Nors klinikai reikšmingos citalopramo ir kitokių medikamentų sąveikos tikriausiai nebūna, tačiau tokios galimybės atmesti negalima, jei citalopramo vartojama kartu su vaistais, kuriuos metabolizuoja CYP2D6 fermentų sistema.
Farmakokinetinės reakcijos tarp citalopramo ir levomepromazino nepastebėta.
Stiprus fermentų inhibitorius cimetidinas šiek tiek didina nusistovėjusį vidutinį citalopramo kiekį plazmoje, todėl didelę pastarojo preparato ir cimetidino dozę vartoti kartu reikia atsargiai.
Iki šiol klinikai reikšmingos citalopramo ir neuroleptikų sąveikos nepastebėta, tačiau šio vaisto, kaip ir kitokių SSRI, bei neuroleptikų farmakodinaminės sąveikos galimybės atmesti negalima.
Farmakokinetinės citalopramo ir ličio sąveikos nepastebėta, tačiau yra duomenų, kad SSRI vartojant kartu su ličiu ar triptofanu pasireiškia stipresnis serotoninerginis poveikis. Vadinasi, minėtų preparatų ir citalopramo vartoti kartu reikia atsargiai. Apskritai reikėtų stebėti ličio kiekį serume.
Selektyvaus poveikio serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitoriai galbūt stiprina serotoninerginį sumatriptano poveikį. Kol nėra daugiau duomenų, citalopramo ir
5-HT agonistų, pvz., sumatriptano, vartoti kartu nepatariama.
Farmakodinaminės ir farmakokinetinės medikamento ir alkoholio sąveikos nepastebėta.
Klinikinių tyrimų metu farmakodinaminės citalopramo ir benzodiazepinų, antihistamininių preparatų, vaistų nuo skausmo, hipertenzijos, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, įskaitant beta adrenoreceptorių blokatorius, sąveikos su nepastebėta.
Apie citalopramo įtaką ligonių, kurie gydomi elektros šoku, būklei, žinoma mažai.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Kadangi citalopramo vartojusių nėščių moterų stebėjimo duomenų yra per mažai, ar šis vaistas gali sukelti žalingą poveikį, neaišku. Tyrimų su gyvūnais metu tokio poveikio nepastebėta. Nėštumo metu medikamento galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Šiek tiek citalopramo ir jo metabolitų išsiskiria su motinos pienu, todėl žindyvei vaisto vartoti nepatariama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Kiekvienas psichiką veikiantis medikamentas gali mažinti gebėjimą suvokti bei reaguoti. Pacientus, kurių darbas susijęs su nuolatine psichine įtampa ar visiška kojų ir rankų judesių kontrole, būtina įspėti, kad gebėjimas dirbti minėtą darbą gali kisti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Depresija sergantiems ligoniams atsiranda labai daug ligos sukeltų simptomų, todėl kartais yra sunku skirti, ar pastebėtas simptomas yra susijęs su liga, ar jis pasireiškė kaip nepageidaujamas citalopramo poveikis. Dažniausias nepageidaujamas poveikis, kuris yra susijęs su citalopramo vartojimu ir kuris placebo vartojusiems ligoniams pastebėtas rečiau, yra pykinimas, burnos džiūvimas, snaudulys, prakaitavimas, drebulys, viduriavimas bei sėklos išmetimo sutrikimas.
Pastebėta galvos skausmo, svaigulio, nemigos, astenijos, akomodacijos sutrikimo atvejų. Be to, retkarčiais gali pasireikšti odos išbėrimas, niežulys, raumenų, pilvo skausmas, parestezija, spengimas ausyse, didesnis nervingumas, nerimas, sujaudinimas, vėmimas, virškinimo, mėnesinių, šlapinimosi, gebėjimo susikaupti sutrikimas, suglumimas, flatulencija, sloga, sinusitas, vidurių pūtimas, nuovargis, karščiavimas. Gali pablogėti apetitas, atsirasti košmariškų sapnų, polinkis į savižudybę, ekstrapiramidinės sistemos sutrikimo simptomų, sumažėti kūno svoris, lytinis potraukis.
4.9 Perdozavimas
Pastebėti 8 ūminio apsinuodijimo citalopramu atvejai (buvo išgerta ne didesnė kaip 2000 mg dozė). Apsinuodijus atsirado tokių simptomų: snaudulys, koma, sąmonės pritemimas, traukuliai, sinusinė tachikardija, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, cianozė, gilesnis ir dažnesnis kvėpavimas. Pacientų sveikatos būklė buvo labai įvairi, t. y. bet kuris iš minėtų simptomų pastebėtas ne daugiau kaip dviem pacientams. Visi ligoniai pasveiko.
Žinomi 6 mirties atvejai. Vienu atveju įtarta, kad vaisto perdozuota, kadangi po mirties plazmoje nustatyta didelė medikamento koncentracija, tačiau patikimo šių duomenų išaiškinimo pateikti neįmanoma. Kitais penkiais atvejais per didelė citalopramo dozė vartota kartu su kitokiais medikamentais. Trims pacientams, kurie citalopramo vartojo kartu su moklebemidu, nustatytas serotonino sindromas. Apie du kitus perdozavimo atvejus klinikinių duomenų nėra.
Specifinio citalopramui prišnuodžio nėra. Preparato perdozavus, tinka simptominės ir palaikomosios priemonės. Jei įmanoma, reikia sukelti vėmimą, po to gerti aktyvuotos anglies bei vidurių laisvinamųjų vaistų, kurie didina osmosinį žarnų turinio slėgį, pvz., natrio sulfato. Būtina apsvarstyti, ar nereikia išplauti skrandžio. Jei sąmonė sutrikusi, iš pradžių reikia įstatyti į trachėją vamzdelį, po to į skrandį suleisti aktyvuotos anglies ir vidurių laisvinamųjų vaistų, didinančių osmosinį žarnų turinio slėgį.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
ATC kodas. N06 A B04
Citalopramas yra antidepresantas, sukeliantis stiprų ir selektyvų
5-hidroksitriptamino (5-HT, serotonino) atbulinės rezorbcijos į neuroną slopinimą. Šio poveikio toleravimo, tiksliau susilpnėjimo, ilgalaikio gydymo citalopramu metu nepastebėta. Manoma, kad antidepresinis vaisto poveikis susijęs su specifiniu serotonino atbulinės rezorbcijos į neuronus slopinimu smegenyse.
Citalopramas beveik nedaro įtakos noradrenalino, dopamino ir gama aminosviesto rūgšties atbulinei rezorbcijai į neuronus, beveik nesijungia prie cholinerginių ir histaminerginių bei įvairių adrenerginių, serotoninerginių bei dopaminerginių receptorių. Medikamentas yra dviciklis izibenzofurano grupės junginys, todėl cheminė jo struktūra yra nepanaši į triciklių, keturciklių ar kitokių rinkoje esančių antidepresantų cheminę struktūrą. Pagrindinis citalopramo metabolitas, kaip ir citalopramas, yra selektyvus serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitorius, tačiau silpnesnis. Metabolitai gydomojo poveikio nestiprina.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija
Išgertas citalopramas greitai rezorbuojamas, didžiausia koncentracija kraujyje būna maždaug po 3 valandų. Maistas vaisto rezorbcijai įtakos nedaro. Biologinis preparato pasisavinimas yra maždaug 80 %.
Pasiskirstymas
Tariamasis vaisto pasiskirstymo tūris yra 12 – 17 l/kg.
Prisijungimas prie baltymų
Prie plazmos baltymų prisijungia mažiau negu 80 % citalopramo ir jo metabolitų.
Biotransformacija
Citalopramas metabolizuojamas į demetilcitalopramą, didemetilcitalopramą, citalopramo N oksidą ir deaminintą propiono rūgšties junginį. Pastaroji medžiaga yra neveikli, todėl nesukelia farmakologinio poveikio. Demetilcitalopramas, didemetilcitalopramas bei citalopramo N oksidas veikia panašiai kaip citalopramas, tik silpniau, t. y. selekyviai slopina atbulinę serotonino rezorbciją į neuroną.
Šalinimas
Medikamento pusinės eliminacijos periodas iš plazmos trunka maždaug pusantros paros. Suleisto vaisto plazmos klirensas yra maždaug 0,3 – 0,4 l/min., išgerto – maždaug 0,4 l/val. Maždaug 85 % citalopramo šalinama per kepenis ir maždaug
15 % per inkstus. 12 – 23 % dozės šalinama su šlapimu nepakitusia forma. Kepenų klirensas yra maždaug 0,3 l/min., inkstų klirensas yra 0,05 – 0,08 l/min.
Pastovi vaisto koncentracija plazmoje nusistovi maždaug per 1 – 2 savaites. Tarp suvartotos dozės ir plazmoje nusistovėjusio medikamento kiekio yra linijinis priklausomumas. Jei kasdien vartojama 40 mg dozė, vidutinė medikamento koncentracija plazmoje būna maždaug 300 nmol/l. Tarp citalopramo kiekio plazmoje ir gydomojo bei galimo nepageidaujamo poveikio aiškaus priklausomumo nepastebėta.
Jei pacientas pagyvenęs, dėl lėtesnio metabolizmo ilgiau trunka vaisto pusinės eliminacijos iš plazmos periodas ir sumažėja klirensas.
Iš ligonių, kurių kepenų veikla sutrikusi, organizmo citalopramas išsiskiria lėčiau. Jų, palyginti su pacientų, kurių kepenų veikla normali, organizme citalopramo pusinės eliminacijos periodas trunka maždaug dvigubai ilgiau, plazmoje nusistovi maždaug dvigubai didesnė medikamento koncentracija.
Iš žmonių, kurių inkstų veikla yra sutrikusi nedaug arba vidutiniškai, organizmo citalopramas šalinamas lėčiau, tačiau toks pokytis jo farmakokinetikai didelės įtakos nedaro. Duomenų apie pacientų, sergančių sunkiu inkstų veiklos nepakankamumu (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 20 ml/min.), gydymą nepakanka.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminis toksinis poveikis
Citalopramo gebėjimas sukelti ūminį toksinį poveikį yra mažas.
Lėtinis toksinis poveikis
Tokio lėtinio toksinio poveikio, dėl kurio citalopramo vartoti būtų kenksminga, nenustatyta.
Gebėjimas skatinti auglių atsiradimą
Citalopramas auglių atsiradimo neskatina.
Gebėjimas skatinti mutaciją
Citalopramas mutacijos atsiradimo neskatina.
Toksinis poveikis dauginimuisi
Toksinio poveikio dauginimuisi tyrimų duomenimis, specifinio pavojaus, kuris vaisingo amžiaus moterims būtų susijęs su citalopramo vartojimu, nepastebėta.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Branduolys.
Mikrokristalinė celiuliozė,
85 % glicerolis,
Magnio stearatas,
Kukurūzų krakmolas,
Laktozė,
Povidonas,
Karboksimetilkrakmolo natrio druska.
Plėvelė.
Makrogolis 6000
Hipromeliozė
Talkas
Pigmentas titano dioksidas (E 171).
6.2 Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Specialių laikymo sąlygų nereikia
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Kartono dėžutė, kurioje yra 14 arba 28 plėvele dengtos tabletės, supakuotos į polivinilchlorido ar PVDC ir PVC bei aliuminio lizdines plokšteles.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Moteriškė ateina pas psichiatrą:
- Daktare, kai pasižiūriu į veidrodį, mane ima pykinti...
- Tai puiku! Jūs turite labai gerą regėjimą!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?