Mometazono furoatas, 50µg/dozėje, nosies purškalas (suspensija)
Vartojimas: vartoti į nosį
Registratorius: Norameda, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Mometazono furoatas
1. Kas yra Breso ir kam jis vartojamas
Kas yra Breso?
Breso sudėtyje yra mometazono furoato, priklausančio vaistų, vadinamų kortikosteroidais, grupei. Mometazono furoato nereikia painioti su anaboliniais steroidais, kurių tabletėmis arba injekcijomis netinkamai vartoja kai kurie sportininkai.
Kam Breso vartojamas?
Breso vartojama toliau išvardytais atvejais.
Šio vaisto vartojama alerginio rinito, kurį sukelia alergija žolių ar medžių žiedadulkėms (sezoninio alerginio rinito, dar vadinamo šienlige) arba alergija, pvz., gyvūnams, namų dulkių erkėms ar pelėsiams (nuolatinio alerginio rinito), simptomams lengvinti. Kai nedaug veikliosios medžiagos įpurškiama į nosį, vaistas gali padėti sumažinti uždegimą, čiaudulį, niežėjimą, nosies užsikimšimą bei bėgimą.
Breso nosies purškalu galima gydyti suaugusiųjų bei 6 metų ir vyresnių vaikų alerginį rinitą.
Be to, šio vaisto vartojama nosies polipų (mažų išaugų nosies viduje) sukeliamiems simptomams lengvinti 18 metų ir vyresniems suaugusiesiems. Mažėjant uždegimui, palaipsniui mažėja ir nosies polipai.
2. Kas žinotina prieš vartojant Breso
Breso vartoti negalima:
- jeigu yra alergija mometazono furoatui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra nosies infekcija; prieš pradėdami vartoti nosies purškalą turite palaukti, kol infekcija išnyks;
- jeigu Jums neseniai operuota arba sužeista nosis; prieš pradėdami vartoti nosies purškalą turite palaukti, kol nosis sugis.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti Breso nosies purškalą:
- jeigu sergate arba kada nors sirgote tuberkulioze;
- jeigu sergate akies infekcine liga, kurią sukėlė paprastosios pūslelinės (Herpes simplex) virusas;
- jeigu sergate bet kokia kita infekcine liga;
- jeigu vartojate geriamųjų arba injekuojamųjų kortikosteroidų;
- jeigu sergate cistine fibroze (daugelį organų pažeidžiančia genetine liga, labiausiai pažeidžiančia plaučius ir virškinimo traktą).
Breso vartojimo metu reikia vengti kontakto su žmonėmis, sergančiais tymais arba vėjaraupiais.
Jei įvyksta kontaktas su minėtomis infekcinėmis ligomis sergančiu žmogumi, apie tai būtina pranešti gydytojui.
Šio vaisto vartojimas gali lemti teigiamą dopingo testo rezultatą.
Vaikai ir paaugliai
Ilgai ir didelėmis dozėmis vartojami į nosį purškiami kortikosteroidai kartais gali sulėtinti vaikų augimą. Gydytojas gydymo metu gali reguliariai tikrinti vaiko ūgį ir, pastebėjęs žalingą poveikį, sumažinti vaisto dozę.
Kiti vaistai ir Breso
- Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
- Jeigu nuo alergijos vartojate kitokių geriamųjų arba švirkščiamųjų kortikosteroidų, Jūsų gydytojas gali nurodyti nutraukti jų vartojimą po to, kai pradėsite gydymą šiuo vaistu. Nedaugeliui žmonių, nustojus vartoti geriamųjų arba švirkščiamųjų kortikosteroidų, gali atsirasti tam tikras šalutinis poveikis, pvz., sąnarių arba raumenų skausmas, silpnumas ir depresija. Tokiu atveju apie tai reikia pasakyti gydytojui, kuris nurodys, ar reikia tęsti nosies purškalo vartojimą. Be to, gali pasireikšti kitokia alergija, pvz., atsirasti niežėjimas, ašarojimas arba niežtinčių raudonų odos dėmių. Jei atsirado toks poveikis ir Jums dėl to neramu, kreipkitės į gydytoją.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu esate nėščia, nevartokite šio vaisto, nebent taip nurodė gydytojas. Šio vaisto vartojimo laikotarpiu maitinti krūtimi negalima.
Breso sudėtyje yra benzalkonio chlorido
Breso sudėtyje yra pagalbinės medžiagos benzalkonio chlorido tirpalo (20 mikrogramų viename įpurškime), kuris pasižymi dirginančiomis savybėmis ir gali sukelti odos reakcijų. Vartojant ilgesnį laiką konservantas benzalkonio chloridas gali sukelti nosies gleivinės paburkimą. Atsiradus tokiai reakcijai (pastoviai užgulta nosis), jei įmanoma, reikia vartoti į nosį tokių vaistų, kurių sudėtyje nėra benzalkonio chlorido. Jeigu tokių vaistų nėra, reikia vartoti kitokią farmacinę formą.
3. Kaip vartoti Breso
Breso skirtas tik vartoti į nosį.
Dozavimas
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Nevartokite didesnės dozės arba nepurkškite dažniau ar ilgiau nei nurodė gydytojas.
Įprasta dozė yra 2 įpurškimai į kiekvieną šnervę kartą per parą. Po to, kai pasiekiama simptomų kontrolė, gydytojas gali nurodyti purkšti po vieną kartą į kiekvieną šnervę kartą per parą.
Jeigu būklė visai negerėja, reikia kreiptis į gydytoją: jis gali dozę padidinti iki didžiausios, t. y. 4 įpurškimų į kiekvieną šnervę kartą per parą. Po to, kai pasiekiama simptomų kontrolė, gydytojas gali patarti dozę sumažinti ir purkšti po 2 kartus į kiekvieną šnervę kartą per parą.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Vyresni kaip 12 metų vaikai
Įprasta dozė yra 2 įpurškimai į kiekvieną šnervę kartą per parą. Po to, kai pasiekiama simptomų kontrolė, gydytojas gali nurodyti purkšti po vieną kartą į kiekvieną šnervę kartą per parą.
Jeigu būklė visai negerėja, reikia kreiptis į gydytoją: jis gali dozę padidinti iki didžiausios, t. y. 4 įpurškimų į kiekvieną šnervę kartą per parą. Po to, kai pasiekiama simptomų kontrolė, gydytojas gali patarti dozę sumažinti ir purkšti po 2 kartus į kiekvieną šnervę kartą per parą.
Vaikai nuo 6 iki 11 metų
Įprasta dozė yra vienas įpurškimas į kiekvieną šnervę kartą per parą.
Sunki šienligė
Jeigu sergate sunkia šienlige, gydytojas gali nurodyti pradėti vartoti Breso nosies purškalą likus 2‑4 savaitėms iki žiedadulkių sezono pradžios, nes tai gali padėti neleisti atsirasti šienligės simptomams. Gydytojas gali Jums patarti kartu su Breso nosies purškalu vartoti ir kitų vaistų, ypač jei pasireiškia akių niežėjimas arba dirginimas. Pasibaigus žiedadulkių sezonui, šienligės simptomai gali susilpnėti ir gydymo gali nebereikėti.
Nosies polipai
Įprasta pradinė dozė yra du įpurškimai į kiekvieną šnervę vieną kartą per parą.
Jeigu simptomai per 5‑6 savaites neišnyksta, dozę galima padidinti iki 2 įpurškimų į kiekvieną šnervę du kartus per parą. Po to, kai pasiekiama simptomų kontrolė, gydytojas gali nurodyti sumažinti dozę.
Jeigu vaisto vartojant du kartus per parą po 5‑6 gydymo savaičių simptomai nepalengvėja, turite kreiptis į gydytoją ir aptarti kitokius gydymo būdus.
Vartojimo metodas
Nosies purškiklio paruošimas naudoti
Breso nosies purškiklis turi nuo dulkių saugantį dangtelį, kuris apsaugo antgalį ir palaiko jį švarų.
Prieš purškiklio naudojimą nepamirškite dangtelio nuimti, o po to – vėl uždėti.
Prieš purškiklio naudojimą pirmą kartą buteliuką reikia užtaisyti purkštuvą paspaudžiant 10 kartų, kol bus išpurkštas smulkus rūkas.
- Buteliuką švelniai supurtykite.
- Paimkite jį taip, kad smilius ir didysis pirštas būtų abiejose antgalio pusėse, o nykštys - ant buteliuko dugno. Purškiklio antgalio pradurti nereikia.
- Nukreipkite antgalį nuo savęs ir paspauskite pirštais žemyn, kad būtų išpurkšta purškalo.
Jeigu purškalo nevartojote 14 dienų arba ilgiau, prieš tolimesnį vartojimą jį reikia užtaisyti paspaudžiant 2 kartus, kol bus išpurkštas smulkus rūkas.
Paprastai šienligei, nuolatiniam rinitui ir nosies polipams gydymui kartą per parą purškiama po 2 įpurškimus į kiekvieną šnervę; tokiu atveju vaisto turi pakakti 15 dienų (jei buteliuke yra 60 dozių), 30 dienų (jei buteliuke yra 120 dozių) arba 35 dienų (jei buteliuke yra 140 dozių).
Kaip vartoti nosies purškalo
- Buteliuką švelniai supurtykite ir nuimkite apsauginį dangtelį.
- Švelniai išsišnypškite nosį.
- Vieną šnervę užspauskite pirštu, į kitą įkiškite antgalį ir palenkite galvą šiek tiek į priekį. Buteliukas turi būti stačias.
- Ramiai kvėpuokite pro nosį ir įkvėpdami paspauskite pirštais žemyn VIENĄ kartą, kad būtų išpurkštas smulkus rūkas.
- Iškvėpkite pro burną. Po to pakartokite 4 etapą ir į tą pačią šnervę įkvėpkite antrą purškalo dozę.
- Ištraukite purškiklio antgalį iš nosies ir iškvėpkite pro burną.
- Į kitą šnervę purkškite taip, kaip nurodyta 3‑6 etapuose.
Pavartoję purškiklį, gerai nuvalykite antgalį švaria servetėle arba audinio gabalėliu ir uždėkite nuo dulkių apsaugantį dangtelį.
Nosies purškiklio valymas
Kad nosies purškiklis gerai veiktų, jį būtina reguliariai valyti. Nuimkite apsauginį dangtelį ir švelniai nuimkite purškiklio antgalį. Dangtelį ir antgalį nuplaukite šiltu vandeniu ir nuskalaukite po tekančia srove. Palikite juos šiltoje vietoje ir leiskite nudžiūti. Vėl uždėkite antgalį ant buteliuko ir užmaukite apsauginį dangtelį. Prieš naudojant pirmą kartą po valymo, purškiklį vėl reikia užtaisyti 2 paspaudimais.
Ką daryti pavartojus per didelę Breso dozę?
Svarbu vartoti tokią dozę, kuri yra nurodyta šiame pakuotės lapelyje arba kurią nurodė vartoti Jūsų gydytojas. Jei vartojama mažesnė ar didesnė dozė, simptomai gali pasunkėti.
Netyčia pavartojus didesnę dozę nei nurodyta, apie tai reikia pasakyti gydytojui.
Jeigu steroidų vartojate ilgai arba didelėmis dozėmis, retais atvejais jie gali turėti įtakos kai kurių hormonų apykaitai. Dėl to gali sutrikti vaikų augimas ir vystymasis.
Pamiršus pavartoti Breso
Pamiršus nosies purškalo pavartoti reikiamu metu, tai reikia padaryti tuoj pat, kai tik prisimenama, ir po to vartoti taip, kaip anksčiau. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Breso
Kai kuriems pacientams simptomai pradeda lengvėti po pirmosios Breso dozės pavartojimo praėjus 12 val., tačiau pilnavertis poveikis gali nepasireikšti dvi dienas. Labai svarbu nosies purškalą vartoti reguliariai.
Net pasijutus geriau, be gydytojo leidimo gydymo nutraukti negalima.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
NUTRAUKITE šio vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į medikus, jei atsiranda bet kuris toliau išvardytas poveikis (tai gali būti labai retos sunkios alerginės reakcijos požymiai).
- Kvėpavimo ar rijimo pasunkėjimas.
- Veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas.
Kitoks šalutinis poveikis
Dažnas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių):
- galvos skausmas;
- kraujavimas iš nosies;
- nosies arba gerklės skausmas.
Nedažnas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių):
- viršutinių kvėpavimo takų infekcinė liga.
Retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių):
- greita alerginė reakcija.
Labai retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 žmonių):
- regos sutrikimų sukeliantis akispūdžio padidėjimas (glaukoma);
- šnerves atskiriančios nosies pertvaros pažeidimas;
- skonio pojūčio arba uoslės pokytis.
Papildomas šalutinis poveikis vaikams ir paaugliams
Ilgai ir didelėmis dozėmis vartojami į nosį purškiami kortikosteroidai gali sulėtinti vaikų augimą. Gali būti reguliariai matuojamas Jūsų vaiko ūgis.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel.: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Breso
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ant dėžutės ir buteliuko etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Kiekvienas vaisto buteliukas po pirmojo atidarymo gali būti vartojamas 2 mėnesius. Vienu metu atidarykite tik vieną buteliuką.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Breso sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra mometazono furoatas. Kiekvienoje išpurškiamoje dozėje yra 50 mikrogramų mometazono furoato (monohidrato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos yra benzalkonio chloridas, glicerolis, polisorbatas 80, mikrokristalinė celiuliozė ir karmeliozės natrio druska, citrinų rūgštis monohidratas, natrio citratas ir išgrynintas vanduo.
Breso išvaizda ir kiekis pakuotėje
Breso yra nosies purškalas (suspensija).
Buteliuke yra 60, 120 arba 140 išpurškiamų dozių.
Buteliukai, kuriuose yra 60, 120 arba 140 išpurškiamų dozių, tiekiami supakuoti po 1 buteliuką.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Mometazono furoatas |
Vaisto stiprumas | 50µg/dozėje |
Vaisto forma | nosies purškalas (suspensija) |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į nosį |
Registracijos numeris | LT/1/14/3515 |
Registratorius | Norameda, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.02.26 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Breso 50 mikrogramų/dozėje nosies purškalas (suspensija)
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje išpurškiamoje dozėje yra mometazono furoato monohidrato kiekis, atitinkantis 50 mikrogramų bevandenio mometazono furoato.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: vienoje šio vaistinio preparato dozėje yra 20 mikrogramų benzalkonio chlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Nosies purškalas (suspensija)
Balta arba beveik balta klampi suspensija, pH 4,3-4,9.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Suaugusiųjų ir 6 metų bei vyresnių vaikų sezoninio arba nuolatinio alerginio rinito simptominis gydymas.
Pacientus, kuriems yra buvę vidutinio sunkumo arba sunkių sezoninio alerginio rinito simptomų, galima pradėti gydyti Breso nosies purškalu profilaktiškai iki žiedadulkių sezono likus ne daugiau kaip 4 savaitėms.
18 metų ir vyresnių suaugusiųjų nosies polipų gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Sezoninis arba nuolatinis alerginis rinitas
Suaugę žmonės (įskaitant senyvus) ir 12 metų bei vyresni vaikai. Įprastinė rekomenduojama dozė yra du įpurškimai (50 mikrogramų/įpurškime) į kiekvieną šnervę kartą per parą (bendra dozė – 200 mikrogramų). Kai ligos simptomai tampa kontroliuojami, veiksmingą poveikį gali pavykti palaikyti dozę sumažinus iki vieno įpurškimo į kiekvieną šnervę kartą per parą (bendra dozė – 100 mikrogramų).
Jeigu ligos simptomai nekontroliuojami pakankamai, dozę galima padidinti iki maksimalios, t. y. keturių įpurškimų į kiekvieną šnervę kartą per parą (bendra dozė – 400 mikrogramų). Kai pasiekiama simptomų kontrolė, dozę rekomenduojama mažinti.
Vaikai nuo 6 iki 11 metų. Įprastinė rekomenduojama dozė yra vienas įpurškimas (50 mikrogramų/įpurškime) į kiekvieną šnervę kartą per parą (bendra dozė – 100 mikrogramų).
Kai kuriems sezoniniu alerginiu rinitu sergantiems pacientams kliniškai reikšmingas poveikis pasireiškia per 12 valandų po pirmosios dozės vartojimo, tačiau visavertis terapinis poveikis per pirmąsias 48 valandas gali nepasireikšti. Siekiant, kad terapinis poveikis būtų visavertis, būtina tęsti reguliarų vaistinio preparato vartojimą.
Nosies polipozė
Įprastinė rekomenduojama pradinė dozė polipozei gydyti yra du įpurškimai (50 mikrogramų/įpurškime) į kiekvieną šnervę kartą per parą (bendra paros dozė – 200 mikrogramų). Jeigu simptomų kontrolė po 5‑6 savaičių vartojimo išlieka nepakankama, dozę galima padidinti iki dviejų įpurškimų (50 mikrogramų/įpurškime) į kiekvieną šnervę du kartus per parą (bendra paros dozė – 400 mikrogramų). Po to, kai pasiekiama veiksminga simptomų kontrolė, dozę reikia mažinti, t. y. vaistinio preparato vartoti kartą per parą. Jei po 5‑6 savaičių vartojimo du kartus per parą simptomų palengvėjimo nepasireiškia, reikia apsvarstyti alternatyvaus gydymo galimybę.
Nosies polipozės gydymo mometazono furoatu veiksmingumo ir saugumo tyrimų trukmė buvo keturi mėnesiai.
Vartojimo metodas
Prieš vartojant pirmąją dozę, talpyklę reikia gerai papurtyti ir padaryti 10 išpurškimų (kol purškalo srovė taps vientisa). Po pirminio Breso nosies purškalo pompos užtaisymo kiekvienoje išpurškiamoje dozėje būna maždaug 100 mg mometazono furoato suspensijos, kurioje yra mometazono furoato monohidrato dozė, atitinkanti 50 mikrogramų mometazono furoato.
Jeigu purškalo pompa nenaudojama 14 dienų arba ilgiau, prieš kitą naudojimą ją reikia užtaisyti iš naujo, t. y. atlikti 2 išpurškimus, kol purškalo srovė taps vientisa.
Prieš kiekvieną vartojimą talpyklę reikia gerai papurtyti. Pavartojus ant pakuotės nurodytą dozių skaičių arba praėjus 2 mėnesiams po pirmosios dozės išpurškimo, buteliuką reikia išmesti.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Breso nosies purškalo negalima vartoti žmonėms, sergantiems neišgydyta lokalia infekcine liga, kuri yra susijusi su nosies gleivine.
Kortikosteroidai slopina žaizdų gijimą, todėl pacientams, kuriems neseniai atlikta nosies operacija arba kurie neseniai patyrė nosies traumą, kortikosteroidų į nosį negalima vartoti tol, kol neužgyja žaizda.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Mometazono furoato nosies purškalą būtina vartoti atsargiai (arba nevartoti visai) pacientams, sergantiems aktyvia arba neaktyvia kvėpavimo takų tuberkulioze, negydyta grybelių, bakterijų arba sistemine virusų sukelta infekcine liga arba paprastąja akių pūsleline.
Po 12 gydymo mometazono fumoatu mėnesių duomenų apie nosies gleivinės atrofiją negauta, be to, pastebėta tendencija, kad, vartojant mometazono fumoato, nosies gleivinės histologinė struktūra tampa panašesnė į normalų fenotipą. Kaip ir visais ilgalaikio gydymo atvejais, taip ir šiuo atveju pacientus, gydomus mometazono furoato nosies purškalu keletą mėnesių arba dar ilgiau, reikia periodiškai tikrinti, kad būtų galima nustatyti, ar neatsirado nosies gleivinės pokyčių. Jeigu nosyje arba ryklėje atsiranda lokali grybelinė infekcija, reikia arba nutraukti mometazono furoato nosies purškalo vartojimą, arba pradėti tinkamą gydymą. Gydymą mometazono furoato nosies purškalu gali tekti nutraukti dėl nuolatinio nosiaryklės dirginimo.
Nors, vartojant Breso, daugeliui pacientų pasiekiama su nosimi susijusių simptomų kontrolė, kitų organų, pvz., akių, simptomams papildomai mažinti gali prireikti skirti vartoti kitų tinkamų vaistinių preparatų.
Net ilgai gydant mometazono furoato nosies purškalu, duomenų apie pagumburio, hipofizės ir antinksčių (PHA) sistemos slopinimą negauta. Vis dėlto pacientus, kurie po ilgalaikio gydymo sisteminio poveikio kortikosteroidais pradeda vartoti mometazono furoato nosies purškalo, būtina atidžiai stebėti. Po gydymo sisteminio poveikio kortikosteroidais tokiems pacientams gali pasireikšti antinksčių nepakankamumas ir PHA funkcija vėl gali tapti normali po keleto mėnesių. Jeigu tokiems pacientams atsiranda antinksčių nepakankamumo požymių ir simptomų, reikia atnaujinti gydymą sisteminio poveikio kortikosteroidais ar kitokį gydymą bei imtis tinkamų priemonių.
Vietoj sisteminio poveikio kortikosteroidų pradėjus vartoti Breso, kai kuriems pacientams gali pasireikšti sisteminio poveikio kortikosteroidų nutraukimo sindromas (pvz., iš pradžių gali atsirasti sąnarių ir (arba) raumenų skausmas, nuovargis, depresija), nepaisant su nosimi susijusių simptomų išnykimo, todėl tokių pacientų gydymą Breso gali tekti tęsti. Po tokio gydymo pakeitimo gali kliniškai pasireikšti alerginės būklės, pvz., alerginis konjunktyvitas ir egzema, kurių simptomus buvo užslopinę sisteminio poveikio kortikosteroidai
Mometazono furoato saugumas ir veiksmingumas, jo vartojant vienos šnervės polipams, su cistine fibroze susijusiems polipams ir polipams, visiškai užkemšantiems nosies ertmę, gydyti netirtas.
Jei yra vienos šnervės polipų ir jie yra neįprasti ar atrodo nevienodai (ypač jei yra išopėjimas ar kraujavimas), būtina atlikti tolesnius tyrimus.
Kortikosteroidų vartojantys pacientai, kurių imuninė sistema gali būti nuslopinta, turi būti perspėti, kad yra su tam tikros infekcijos (pvz., vėjaraupių arba tymų) sukėlėjų ekspozicija susijusi rizika ir kad po tokios ekspozicijos svarbu kreiptis į medikus.
Vienpusių polipų, kurie dažniausiai yra neįprasta ligos forma, ypač jiems išopėjus ar sukėlus kraujavimą, priežastis reikia išsamiai ištirti.
Kortikosteroidus vartojančius pacientus, kurių imuninė sistema gali būti nuslopinta, reikia įspėti dėl kai kurių infekcijų (pvz., vėjaraupių, tymų) galimo pasireiškimo bei nurodyti tokiais atvejais nedelsiant kreiptis pagalbos į gydytoją.
Kortikosteroidų vartojant į nosį, buvo labai retų nosies pertvaros perforacijos ar akispūdžio padidėjimo atvejų.
Mometazono furoato nosies purškalo saugumas ir veiksmingumas, juo gydant jaunesnių kaip 18 metų paauglių ir vaikų nosies polipus, dar neištirti.
Gali pasireikšti sisteminis į nosį vartojamų kortikosteroidų poveikis, ypač jeigu jie vartojami didelėmis dozėmis ir ilgai. Tokio poveikio atsiradimo rizika yra daug mažesnė, palyginti su būnančia vartojant geriamųjų kortikosteroidų, be to, poveikis gali skirtis vartojant skirtingų kortikosteroidų preparatų bei skirtingiems pacientams. Galimas sisteminis poveikis yra Kušingo sindromas, į Kušingo sindromą panašūs požymiai, antinksčių slopinimas, vaikų ir paauglių augimo sulėtėjimas, katarakta, glaukoma ir (rečiau) įvairūs psichologiniai arba elgsenos pokyčiai, įskaitant psichomotorinį hiperaktyvumą, miego sutrikimus, nerimą, depresiją ar agresiją (ypač vaikams).
Ilgalaikio vaikų gydymo į nosį vartojamais kortikosteroidais metu rekomenduojama reguliariai matuoti pacientų ūgį. Jei augimas sulėtėja, reikia peržiūrėti gydymą (jei įmanoma, sumažinti į nosį vartojamų kortikosteroidų dozę iki mažiausios, kurią vartojant palaikoma veiksminga simptomų kontrolė). Be to, reikia apsvarstyti tokio vaiko siuntimo pediatro konsultacijai reikalingumą.
Gydymas didesnėmis negu rekomenduojama dozėmis gali sukelti kliniškai reikšmingą antinksčių slopinimą. Jei yra duomenų, kad vartojama didesnė negu rekomenduojama dozė, streso arba planinio chirurginio gydymo atvejais reikia papildomai skirti vartoti sisteminio poveikio kortikosteroidų.
Breso vartojimas gali lemti teigiamą dopingo testo rezultatą.
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra benzalkonio chlorido, kuris sukelia dirginamąjį poveikį ir todėl gali dirginti nosies gleivinę. Ilgalaikio vartojimo metu konservantas benzalkonio chloridas gali sukelti nosies gleivinės paburkimą. Pasireiškus tokiai reakcijai (nuolatiniam nosies užgulimui), jei įmanoma, reikia vartoti vaistinį preparatą, kurio sudėtyje konservantų nėra. Jeigu tokio vaistinio preparato be konservantų nėra, reikia vartoti kitokią farmacinę formą (žr. 5.3 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Žr. 4.4. skyrių „Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės“, kur pateikta informacijos apie vartojimą kartu su sisteminio poveikio kortikosteroidais.
Buvo atliktas klinikinis sąveikos su loratadinu tyrimas. Sąveikos nepastebėta.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Duomenų apie mometazono vartojimą į nosį nėštumo laikotarpiu nėra. Po pavartojimo į nosį sisteminė mometazono ekspozicija būna maža.
Kortikosteroidai prasiskverbia pro placentą. Gauta duomenų apie po didelių sisteminio poveikio kortikosteroidų dozių pavartojimo atsiradusį poveikį vaisiui ir naujagimiui (vaisiaus augimo sulėtėjimą, antinksčių žievės slopinimą ir gomurio nesuaugimą). Tyrimai su gyvūnais parodė sisteminio poveikio preparatų toksinį poveikį reprodukcijai ir teratogeninį poveikį (žr. 5.3 skyrių). Nors sisteminė ekspozicija po pavartojimo į nosį būna maža, mometazono galima vartoti tik neabejotinai būtinais atvejais.
Žindymas
Ar mometazonas išsiskiria į motinos pieną, nežinoma. Mometazono negalima vartoti žindymo metu.
Vaisingumas
Duomenų apie mometazono poveikį žmogaus vaisingumui nėra. Tyrimų su gyvūnais metu mometazonas poveikio vislumui nesukėlė.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Duomenų apie poveikį nėra.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai retas (<1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Su gydymu susiję nepageidaujami reiškiniai, pastebėti suaugusiųjų ir paauglių alerginio rinito gydymo klinikinių tyrimų metu, pateikiami toliau esančioje 1 lentelėje.
1 lentelė. Alerginis rinitas: su mometazono furoato nosies purškalo vartojimu susijęs nepageidaujamas poveikis
Kvėpavimo takų, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai Dažni |
Kraujavimas iš nosies, faringitas, deginimo pojūtis nosyje, nosies dirginimas, nosies gleivinės išopėjimas |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai Dažni |
Galvos skausmas |
Kraujavimas iš nosies paprastai būna lengvas ir praeina savaime; mometazono furoato vartojusiems pacientams kraujavimas iš nosies pasireiškė dažniau (5%), negu vartojusiems placebo, bet, palyginti su pacientais, į nosį vartojusiais kitų palyginamųjų aktyvių kortikosteroidų, dažnis buvo panašus ar mažesnis (iki 15%). Likusio nepageidaujamo poveikio dažnis buvo panašus į būnantį vartojant placebo.
Vaikų populiacijoje nepageidaujamų reiškinių, pvz., kraujavimo iš nosies (6%), galvos skausmo (3%), nosies dirginimo (2%) ir čiaudėjimo (2%) dažnis buvo panašus į būnantį vartojant placebo.
Pacientams, kuriems gydyta nosies polipozė, bendras nepageidaujamų reiškinių dažnis buvo panašus į dažnį, nustatytą vartojant placebo, ir toks pat, koks buvo nustatytas pacientams, kuriems buvo gydytas alerginis rinitas. Klinikinių polipozės tyrimų metu nustatyti su gydymu susiję nepageidaujami reiškiniai, apie kuriuos pranešė ≥1% pacientų, išvardyti 2 lentelėje.
2 lentelė. Polipozė: su mometazono furoato nosies purškalo vartojimu susijęs nepageidaujamas poveikis, kurio dažnis ≥1%
| 200 mikrogramų kartą per parą | 200 mikrogramų 2 kartus per parą |
Kvėpavimo takų, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai Viršutinių kvėpavimo takų infekcinė liga Kraujavimas iš nosies |
dažni
dažni |
nedažni
labai dažni |
Virškinimo trakto sutrikimai Gerklės dirginimas | ---- | dažni |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai Galvos skausmas | dažni | dažni |
Ūminis rinosinusito gydymo tyrimų metu mometazono furoatas kraujavimą iš nosies sukėlė 3,3%, placebas – 2,6% pacientų, dažnis buvo panašus į nustatytą alerginio rinito tyrimų metu.
Vartojant mometazono furoato monohidrato purškalo į nosį, retai gali atsirasti greitojo tipo padidėjusio jautrumo reakcijų, įskaitant bronchų spazmą ir dusulį. Gauta labai retų pranešimų apie anafilaksiją ir angioneurozinę edemą.
Gauta labai retų pranešimų apie skonio ir uoslės sutrikimus.
Kaip ir į nosį vartojant kitų kortikosteroidų, gauta retų pranešimų apie nosies pertvaros perforaciją.
Į nosį vartojami kortikosteroidai gali sukelti sisteminį poveikį, ypač jei ilgai vartojama didelė dozė.
Kortikosteroidus į nosį vartojusiems pacientams buvo labai retų glaukomos, padidėjusio akispūdžio ir (arba) kataraktos atvejų.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Kadangi mometazono furoato sisteminis biologinis prieinamumas yra labai mažas (<0,1%), nėra tikėtina, kad perdozavimo atveju prireiktų kokios nors gydymo, išskyrus stebėjimą pradėjus vartoti tinkamą paskirtą dozę. Įkvėpus arba išgėrus didelę kortikosteroidų dozę, gali prasidėti PHA sistemos slopinimas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – dekongestantai ir kiti į nosį vartojami preparatai, lokalaus poveikio kortikosteroidai, ATC kodas – R01AD09.
Mometazono furoatas yra lokaliai veikiantis gliukokortikosteroidas, lokaliai slopinantis uždegimą, kai vartojamos sisteminio poveikio nesukeliančios dozės.
Tikėtina, kad uždegimą ir alergiją slopinančio mometazono furoato poveikio mechanizmas didžiąja dalimi yra susijęs su alerginių reakcijų mediatorių išsiskyrimo slopinimu. Mometazono furoatas reikšmingai slopina leukotrienų išsiskyrimą iš pacientų, kuriems pasireiškia alergija, leukocitų.
Tyrimų su ląstelių kultūra metu nustatyta, kad mometazono furoatas stipriai slopina IL-1, IL-5, IL-6 ir NNFα sintezę ir išsiskyrimą, taip pat stipriai slopinamas leukotrienų susidarymas. Be to, mometazono furoatas labai mažina Th2 citokinų, IL-4 ir IL-5 susidarymą CD4+ T ląstelėse.
Tyrimų metu sukeliant antigenų susidarymą nosyje nustatyta, kad mometazono furoatas uždegimą slopina ir ankstyvosios, ir vėlyvosios alerginės reakcijos fazės metu. Tai nustatyta remiantis histamino ir eozinofilų aktyvumo sumažėjimu (palyginti su placebo poveikiu) bei eozinofilų, neutrofilų ir epitelinių ląstelių adhezinių baltymų kiekio sumažėjimu (palyginti su buvusiu prieš vaistinio preparato vartojimą).
Nustatyta, kad 28% sezoniniu alerginiu rinitu sergančių pacientų mometazono furoato nosies purškalas kliniškai reikšmingą poveikį sukėlė per 12 val. po pirmosios dozės pavartojimo. Laiko iki simptomų palengvėjimo mediana (50% ) buvo 35,9 val.
Dviejų tyrimų, kuriuose dalyvavo 1954 pacientai, metu du kartus per parą vartota 200 mikrogramų mometazono furoato dozė, palyginti su placebu, 15 dienų gydymo laikotarpiu reikšmingai palengvino su ūminiu rinosinusitu susijusius simptomus, vertinant didžiųjų simptomų skalės (angl. Major Symptom Score, MSS) kombinuotąjį simptomų (veido skausmas/spaudimas/jautrumas, su sinusais susijęs galvos skausmas, rinorėja, nosies sekreto nutekėjimas į gerklę ir nosies užgulimas/užsikimšimas) įvertinimą (P02683 p < 0,001; P02692 p = 0,038). Pacientų, kurie tris kartus per parą vartojo 500 mg amoksicilino dozę, grupėje ūminio rinosinusito simptomų palengvėjimas (pagal MMS skalę) reikšmingai nesiskyrė nuo placebo poveikio. SNOT-20 HRQL įvertinimo analizė parodė reikšmingą palankų du kartus per parą vartojamos 200 mikrogramų mometazono furoato dozės poveikį, palyginti su placebo poveikiu (p=0,047). Ilgesnis kaip 15 dienų ūminio rinosinusito gydymas netirtas.
Placebu kontroliuojamo klinikinio tyrimo metu vaikai (kiekvienoje grupėje buvo 49 pacientai) vienerius metus kartą per parą vartojo 100 mikrogramų mometazono furoato dozę; augimo sulėtėjimo nepastebėta.
Duomenų apie mometazono furoato vartojimo saugumą ir veiksmingumą 3-5 metų vaikų populiacijoje duomenų nepakanka, tinkamos dozavimo ribos negali būti nustatytos. Tyrimo, kuriame dalyvavę 48 vaikai (3-5 metų) 14 dienų į nosį vartojo 50 mikrogramų, 100 mikrogramų arba 200 mikrogramų mometazono furoato paros dozę, metu atliekant tetrakozaktrino stimuliavimo mėginį, vidutinis kortizolio kiekio plazmoje pokytis reikšmingai nesiskyrė nuo nustatyto placebo grupėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Mometazono furoato, pavartoto į nosį vandeninio nosies purškalo forma, sisteminis biologinis prieinamumas yra labai mažas (≤0,1%), dažniausiai kraujo plazmoje mometazono furoato nenustatoma net naudojant jautrų tyrimo metodą, kai kiekybinio aptikimo riba 50 pikogramų/ml. Mometazono furoato suspensijos absorbcija virškinimo trakte yra labai nedidelė, nedidelis mometazono furoato kiekis, kuris gali būti nuryjamas ir absorbuojamas, pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu yra ekstensyviai metabolizuojamas bei po to išskiriamas su šlapimu ir tulžimi.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Toksinio poveikio, būdingo tik mometazono furoato ekspozicijai, nepastebėta. Visas pastebėtas poveikis yra būdingas šių vaistinių preparatų klasei ir yra susijęs su stipresniu farmakologiniu gliukokortikoidų poveikiu.
Ikiklinikinių tyrimų metu nustatyta, kad mometazono furoatas nepasižymi androgeniniu, antiandrogeniniu, estrogeniniu bei antiestrogeniniu poveikiu, tačiau tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad, kaip ir vartojant kitų gliukokortikoidų, sugirdytos didelės 56 mg/kg kūno svorio arba 280 mg/kg kūno svorio paros dozės gali sukelti anti-uterotrofinį poveikį ir lėtinti makšties atsidarymą.
Kai yra didelė koncentracija, mometazono furoatas, kaip ir kiti gliukokortikoidai, sukelia klastogeninį poveikį in vitro. Vis dėlto vaistinį preparatą vartojant terapinėmis dozėmis, mutageninis poveikis nėra tikėtinas.
Poveikio reprodukcijai tyrimo metu po oda suleista 15 mikrogramų/kg kūno svorio mometazono furoato dozė pailgino gestaciją, pailgino ir pasunkino atsivedimą, padažnino atsivestų jauniklių gaišimą, sumažino jų kūno svorį bei sulėtino kūno svorio didėjimą. Poveikio vislumui nebuvo.
Mometazono furoatas, kaip ir kiti gliukokortikoidai, graužikams ir triušiams sukelia teratogeninį poveikį. Pastebėta, kad žiurkėms atsiranda bambos išvarža, pelėms – gomurio nesuaugimas, triušiams – tulžies pūslės agenezė, bambos išvarža ir išlenktos priekinės letenėlės. Taip pat pastebėta, kad sumažėjo triušių, žiurkių ir pelių patelių kūno svoris bei pasireiškė poveikis jauniklių kūno svoriui (mažesnis kūno svoris ir (arba) vėlesnis kaulėjimas) ir padažnėjo pelių jauniklių gaišimas.
Kancerogeninis įkvepiamo mometazono furoato (koncentracija buvo 0,25‑2 mikrogramai/l) poveikis tirtas 24 mėnesių tyrimo su pelėmis ir žiurkėmis metu (vartotas aerozolis su CFC propelentu ir surfaktantu). Pastebėtas tipinis gliukokortikoidų klasei būdingas poveikis, įskaitant kai kurių nepiktybinių navikų atsiradimą. Statistiškai reikšmingo dozės ir reakcijos ryšio nenustatyta tiriant bet kokio tipo navikus.
Ikiklinikinių tyrimų metu nustatyta, kad benzalkonio chloridas gali sukelti slopinamąjį poveikį virpamajam epiteliui (įskaitant negrįžtamą nejudrumą), toks poveikis priklauso nuo koncentracijos ir šios pagalbinės medžiagos vartojimo trukmės. Be to, atsirado nosies gleivinės histopatologinių pokyčių.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Benzalkonio chloridas
Glicerolis
Polisorbatas 80
Mikrokristalinė celiuliozė ir karmeliozės natrio druska
Citrinų rūgštis monohidratas
Natrio citratas
Išgrynintas vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
Tinkamumo laikas po pirmojo pavartojimo – 2 mėnesiai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Baltas didelio tankio polietileno buteliukas, kuriame yra 60 dozių (10 g), 120 dozių (16 g) arba 140 dozių (18 g) Breso nosies purškalo. Buteliukas yra su dozavimo pompa, nosies aplikatoriumi ir dangteliu.
Pakuotės dydis: 1 buteliukas (10 g, 16 g arba 18 g).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Alio, daktare?
- Taip, klausau.
- Ar jūs galite diagnozę telefonu nustatyti?
- Gerai, nusirenkite.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?