Įprasta manyti, kad skausmo skrandyje ar virškinimo sutrikimo priežastis – persivalgymas, dėl to reikia tiesiog saikingai maitintis. Vis dėlto tai ne visiškai tiesa. Žinoma, saikingai maitintis patartina kiekvienam – kaip ir rinktis sveikesnius produktus, vengti riebaus ar sūraus maisto, gerai sukramtyti maistą, nevartoti skysčių valgio metu (rekomenduojama išgerti stiklinę vandens prieš valgį). Džiugu, kad sveika mityba ir gyvensena tampa vis populiaresnė mūsų visuomenėje, produktų kilmė bei kokybė rūpi vis didesniam vartotojų skaičiui. Tačiau net didžiausius sveikuolius ar griežtų dietų besilaikančius žmones gali užklupti virškinimo bėdos.
Skrandžio veiklos pablogėjimą gali lemti esamos ar persirgtos ligos (pvz., lėtinis pankreatitas, infekcinis viduriavimas, akmenligė, pašalinta tulžies pūslė ir t.t.), dėl kurių gali būti gaminama mažiau virškinimo fermentų arba jie išskiriami nesinchroniškai su maistu. Sklandų skrandžio darbą taip pat gali sutrikdyti neįprastas maistas, pakitęs racionas (ypač kelionės metu), tam tikrų medikamentų vartojimas, per menkas judėjimas ar netgi patiriamas stresas. Nesaikingas alkoholio, kofeino vartojimas, rūkymas taip pat gali apsunkinti virškinimą. Maisto virškinimo procesas prasideda burnoje, veikiant seilėms, nurijus maistą jis per stemplę keliauja į skrandį, kur išsiskiria skrandžio rūgštys.
Tačiau svarbiausias darbas vyksta plonojoje ir dvylikapirštėje žarnose, į kurias patenka ne tik skrandžio sultys ir tulžis, bet ir kasos fermentai. Fermentai yra baltyminiai katalizatoriai, kurie tūkstančius kartų pagreitina organizme vykstančias reakcijas. Be fermentų šios reakcijos nevyktų arba vyktų labai lėtai, dėl ko organizmas iš viso negalėtų funkcionuoti. Kuo fermentai aktyvesni, tuo greitesnis virškinimas ir didesnis lengvumo pojūtis skrandyje. Kai sutrinka kasos funkcija, jos išskiriamų fermentų gali nepakakti maistui suvirškinti. Diskomfortą, skausmą ir blogą savijautą lemia būtent suvalgytą maistą skaidančių fermentų trūkumas, dėl kurio nesuvirškintas maistas virškinamajame trakte ima rūgti, organizmas negauna pakankamai būtinų maisto medžiagų.
Sprendimas – papildyti natūralių fermentų kiekį
Įprastai, pavalgius sveiko suaugusio žmogaus kasa pagamina labai daug fermentų, ir jų dažniausiai pakanka suvalgytam maistui suvirškinti. Tačiau dėl minėtų ar kitų priežasčių natūraliai žmogaus kasos išskiriamų fermentų gali trūkti, tada jaučiamas sunkumas skrandyje, tempimas, skausmas, sakoma „sustojo skrandis“, „sulėtėjo virškinimas“ ir pan. Tokiu atveju reikia tiesiog padidinti virškinimo fermentų kiekį. Paprasčiausias būdas papildyti natūraliai organizme esančių fermentų kiekį ir taip pagerinti virškinimą – išgerti nereceptinio preparato „Mezym“, kurio sudėtyje esanti lipazė virškina riebalus, proteazė – baltymus, o amilazė – angliavandenius. Vaiste esantys natūralūs fermentai ne tik pagerina virškinimą, bet ir greitai bei pastebimai sumažina ar net pašalina skausmus. Reikia pabrėžti, kad „Mezym“ sudėtyje yra tik natūralūs virškinimo fermentai, t.y. šie fermentai gaunami iš kiaulių kasos, nes kiaulių virškinimo sistema pati artimiausia žmogui. Todėl šis vaistas yra saugus, nereceptinis, jis tinka net vaikams bei vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, jis tinka vartoti gydant tam tikras ligas: opaligę, tulžies pūslės akmenligę, pankreatitą, mukoviscidozę ir net kasos vėžį.
Virškinimo fermentai vartotini ir sutrikus tulžies gamybai, pašalinus tulžies pūslę, esant jos diskinezijai. Kartais yra baiminamasi, kad jei dažnai vartosime virškinimo fermentus, prie jų pripras kasa. Tačiau, medikų teigimu, tokių įrodymų nėra, o ir praktika to nepatvirtina. Todėl specialistai pataria: jeigu fermentų trūksta, jų reikia gerti papildomai. Nuomonė, kad pradėjus vartoti fermentų, organizmas negamins savų, taip pat yra klaidinga. Pagal dar vieną paplitusią nuomonę, visų virškinimo sutrikimų priežastis – riebus maistas.
Tai gali būti tiesa, bet nebūtinai. Virškinimo fermentą lipazę, kurio reikia riebalų virškinimui, gamina tik kasa, todėl sutrikus kasos darbui, riebalų virškinimas sutrinka pirmiausia ir jaučiami sutrikusio virškinimo simptomai. Tačiau kasa taip pat gamina ir amilazę bei proteazę – fermentus, kurie virškina angliavandenius bei baltymus, – todėl kasos veiklos sutrikimas gali apsunkinti ir šių medžiagų virškinimą. Dėl šios priežastis netgi sumažinus riebalų kiekį racione, dalis žmonių jaučia sutrikusio virškinimo simptomus.
Taigi jei yra tikimybė, kad dėl tam tikrų priežasčių (einant į svečius, kelionėje, per šventes ir t.t.) galėtų sutrikti virškinimas, paprasčiausia būtų kiekvienam su savimi rankinėje turėti „Mezym“ ir prireikus išgerti 2-4 tabletes (valgio metu ar iš karto po jo).
Parengė Indrė Zimblytė