Norisi tik gulėti lovoje ir nejudėti – jausmas, su kuriuo kartą per mėnesį susiduria didelė dalis moterų. Dauguma jų mėnesinių metu jaučia bent nedidelį diskomfortą, o kitoms šios dienos virsta tikra kančia: skauda galva, pykina, kankina stiprūs pilvo skausmai. Kaip susidoroti su menstruacijų keliamais nepatogumais ir „tomis“ dienomis išlikti savimi?
Norisi tik gulėti lovoje ir nejudėti – jausmas, su kuriuo kartą per mėnesį susiduria didelė dalis moterų. Dauguma jų mėnesinių metu jaučia bent nedidelį diskomfortą, o kitoms šios dienos virsta tikra kančia: skauda galva, pykina, kankina stiprūs pilvo skausmai. Kaip susidoroti su menstruacijų keliamais nepatogumais ir „tomis“ dienomis išlikti savimi?
Mėnesinių metu patiriami skausmai vadinami dismenorėja (graikiškai „dys“ reiškia skausmą, sunkumą, „meno“ – mėnesį, „rrhea“ – tekėjimą). Tai kas mėnesį pasikartojantis skausmas apatinėje pilvo dalyje, kuris gali išplisti į nugarą. Jis paprastai prasideda prieš mėnesines ir palaipsniui silpsta jų metu. Skausmo priežastis – smarkūs ir dažni gimdos spazmai, susitraukimai. Jei dismenorėja pasireiškia moterims, kurioms nerandama jokios ginekologinės patologijos, galinčios būti skausmo per mėnesines priežastimi, ji vadinama pirmine. Kitais atvejais dismenorėja yra antrinė.
Gali net nualpti
Manoma, kad skausmas mėnesinių metu vargina 40-70 proc. vaisingo amžiaus moterų ir net iki 90 proc. paauglių. 5-20 proc. moterų skausmas būna itin stiprus, sutrikdantis įprastą kasdienę veiklą, taip pat prisideda irzlumas, nuovargis, pykinimas, pabrinkusios bei skausmingos krūtys, organizme kaupiasi vanduo (kai kurių moterų svoris prieš menstruacijas padidėja 1-2 kg). Dėl skausmingų mėnesinių 10-45 proc. moterų neįstengia dirbti, yra priverstos praleisti mėgstamas veiklas, riboti kitus užsiėmimus. Dėl stipraus patiriamo skausmo moterys retkarčiais net nualpsta ir būna paguldomos į ligoninę. Be to, šią būklę dažnai lydi ir kiti nemalonumai:
- sumažėjęs darbingumas ir nuovargis (85 proc. moterų);
- irzlumas, galvos svaigimas ir skausmas (45 proc.);
- strėnų skausmas (60 proc.);
- viduriavimas (60 proc.).
Sportas padeda jaustis geriau
Kad judėjimas yra sveikata, kartojama nuolatos – tai galioja ir šiuo atveju. Žinoma, pajutus mėnesinių skausmus labiausia norisi šiltai susirangyti lovoje ir nejudinti nė piršto, tačiau lengva fizinė veikla gali padėti apmalšinti menstruacijų skausmus. Tomis dienomis patariama daug vaikščioti, judėti, skausmą gali kiek apmalšinti ir daromi pritūpimai. Taip pat padeda įvairūs tempimo pratimai ar lengva mankšta. Vienas iš populiaresnių šiam laikotarpiui skirtų pratimų yra gulint ant nugaros pakelti per kelius stačiu kampu sulenktas kojas ir jas tvirtai įremti pėdomis į sieną. Taip reiktų išbūti iki 5 minučių.
Vegetarėms – lengviau
Tai, ką mes valgome, taip pat daro įtakos mūsų savijautai. Manoma, kad vegetariška dieta menstruacijų laikotarpiu yra tinkamesnė. Ypač rekomenduojamos morkų sultys, vyšnios, pomidorai, įvairios raminančios organizmą žolelių arbatos. Taip pat rekomenduojama tomis dienomis gerti daugiau vandens, nei įprastai. Per mėnesines patariama atsisakyti riebios mėsos ir pieno produktų, taip pat reikėtų vengti kavos, cukraus, šokolado, miltinių gaminių, alkoholio ir cigarečių. Kadangi tomis dienomis organizmui būtinas magnis ir kalcis, galima vartoti šių mikroelementų daugiau turintį maistą ar specialius maisto papildus.
Sunku rasti vieną sprendimą
Nors problemos, su kuriomis susiduria moterys menstruacijų metu, panašios, jų sprendimai gali gerokai skirtis. Vienoms padeda karšta vonia (joje gulėti derėtų ne ilgiau 15 minučių) ar prie pilvo apatinės dalis priglausta šildyklė, o kitoms tai gali pabloginti padėtį ir dar labiau pagausinti kraujavimą. Pastarosioms moterims galima išbandyti šaltą ledo kompresą.
Reiktų nepamiršti, kad skausmo jutimas – normalus simptomas, tačiau jis neturėtų kelti kančios ar įtampos, prastinti gyvenimo kokybės. Pajutus diskomfortą patariama be reikalo nesikankinti ir vartoti nuskausminančiuosius priešuždegiminius vaistus, kurie padės susikaupti darbe ar kasdienėje veikloje, leis be skausmo užsiimti mėgstamomis pramogomis.
Skausmui numalšinti – Dolmen
Dolmen yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, skirtas ūmiam skausmui malšinti. Šis vaistas vartojamas raumenų, kaulų, mėnesinių, dantų skausmui malšinti. Iš savo vaistų grupės Dolmen išsiskiria greitu poveikiu – tyrimai parodė, kad skausmo atlėgimą pacientai pajausdavo praėjus vos 15 minučių po vaisto vartojimo. Dolmen platinamas vandenyje tirpstančių granulių ir tablečių pavidalu. Įvertinus tai, kad Dolmen efektyviai malšina skausmą, turi priešuždegiminį poveikį ir greitai pradeda veikti, jis galėtų būti pasirinkimo vaistas ūminiam skausmui malšinti. Jei gydytojas nenurodė kitaip, dažniausiai patariama vartoti po vieną 25mg Dolmen plėvele dengtą tabletę arba granulių paketėlį kas 8 valandas. Visa paros dozė neturėtų būti didesnė kaip 75 mg.
Kada reiktų kreiptis į gydytoją?
Specialistai atkreipia dėmesį, kad itin stiprūs mėnesinių skausmai gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas, todėl į juos numoti ranka nederėtų.
Į gydytoją reiktų kreiptis, jei:
1.pirmą kartą skausmai pasireiškia esant 30–40 metų;
2.be skausmo yra kitų požymių, pavyzdžiui: pakitęs kraujavimas, skausmas tarp ciklų, makšties išskyros, skausmas ar kraujavimas po lytinio akto, ar pacientė mano, jog yra užsikrėtusi lytiškai plintančia liga;
3. skausmo neįmanoma numalšinti vaistais.