Gruodžio 7 d. dėl sunkios sveikatos būklės mirė 19 metų jaunuolis, užsikrėtęs meningokokine infekcija. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu (moksleivio šeimos nariams, suolo draugams, pedagogams), rekomendavo chemioprofilaktiką, tai yra vienkartinę antibakterinių vaistų dozę, kurią skyrė šeimos gydytojai. Žmonių imlumas meningokokui nėra didelis. Svarbu žinoti, kad sukėlėjas labai neatsparus, greitai žūna aplinkoje nuo išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros, todėl profilaktiškai rekomenduojama vėdinti patalpas bei valyti drėgnu būdu.
Artimą sąlytį turėjusiems asmenims buvo pateikta trumpa informacija apie ankstyvuosius meningokokinės infekcijos simptomus ir patarta 10 dienų po paskutinio kontakto su sirgusiuoju stebėti sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, sprando sustingimas, vėmimas, odos bėrimai), specialistai nedelsiant patarė kreiptis į gydytoją.
Per 2011 m. vienuolika mėnesių Vilniaus mieste šia infekcija sirgo 28 žmonės: 8 vaikai iki 5 metų amžiaus, 10 moksleivių ir 10 suaugusiųjų. 2010 metais buvo užregistruota 12 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų: 8 ikimokyklinio amžiaus vaikai, keturi suaugusieji.
Meningokokine infekcija dažniau serga naujagimiai, kūdikiai, vaikai iki penkerių metų amžiaus. Taip pat susirgimų padaugėja paauglystės periodu, jauniems žmonėms iki 25 metų.
Bakterinė meningokokinė infekcija plinta per seiles: kosint, čiaudint, valgant, geriant iš bendrų indų, dalijantis higienos priemonėmis, cigarete, bučiuojantis. Užsikrečiama nuo sergančio asmens ar sveiko bakterijų nešiotojo. Suaugusieji dažniausiai ir būna bakterijų nešiotojai. Manoma, kad apie 5–10 proc., o sergamumo meningokokine infekcija pakilimo metais 20–30 proc. žmonių gali būti meningokokų nešiotojai.
Meningokokinės infekcijos susirgimų padaugėja žiemą, pavasarį, tačiau meningokoku galima užsikrėsti ir bet kuriuo metų laiku. Gleivinių barjerą ir bendrą organizmo atsparumą ypač sumažina tiek aktyvus tiek pasyvus rūkymas.
iMed
Meningokokinės infekcijos grėsmė
Kodėl meningokokinis sepsis – toks pavojingas?