Ir nors didžiąsias metų šventes sutikome be sniego ir šalčio, tačiau visgi Naujų metų pabaigoje sulaukėme žiemos: temperatūra dienomis laikėsi ties nuliu, padaugėjo peršalimo ligomis sergančių žmonių. Buvo pranešama, jog pirmąją metų savaitę 10 tūkst. šalies gyventojų teko daugiau kaip 64 susirgimai gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Taigi, kaip išvengti peršalimo ligų, o joms užklupus – pasveikti?
Peršalimo nemalonūs simptomai – sloga ir kosulys – praeis savaime?
Jau nuo pat mažų dienų mus moko, jog jei susergame, tuomet poilsis yra vienas iš svarbiausių būdų, kuris padeda pasveikti. Žinome, bet kaip dažnai laikomės šios taisyklės? Retas kuris ima nedarbingumo pažymėjimą vos tik slogai pasirodžius ar pradėjus kosėti. „Praeis, nieko čia tokio“, – sako šalimais sėdinti kolegė, kurią vargina sausas kosulys. Ji peršalimo ligos nelaiko rimta, o deja, vertėtų…
Ir jei nekaltas peršalimas dažniausiai prasideda tik sloga, kartais karščiuojama, peršti gerklę, visgi, po kelių dienų prie šių simptomų „draugijos“ prisijungti gali ir kosulys. Laimei, vaistai nuo kosulio gali padėti kosulį sušvelninti. Kiek kitaip yra su temperatūra. Jei temperatūra 37, tuomet nereikėtų skubėti ieškoti, kurgi tie vaistai nuo temperatūros, nes sergant peršalimo ligomis temperatūra padeda kovoti su infekcija.
Labai dažnai sergant peršalimo ligomis viskas, ko reikia Jūsų organizmui, – tai tik poilsis. Neskubėkite gerti ir antibiotikų, kurie gydo tik bakterijų sukeltas ligas, o peršalimas, kaip žinia, labai dažnai būna virusinė liga nuo kurios pasveikti galima ir be antibiotikų. Kaip bebūtų, jei jaučiate, jog sergate peršalimo ligomis, tuomet tik gydytojas gali paskirti tikslingą gydymą, kuris padės pasveikti.
Keli slogos etapai: kaip juos įveikti?
Kuomet peršąlame, tuomet neišvengiamai pradeda varginti sloga. Iš pradžių sloga būna skysta, žmogui dėl užburkusios nosies sunku kvėpuoti. Antrame slogos etape, kuomet nosis užburkusi, kartais žmogui sako, jog jis tarsi kalba per nosį t.y. dėl užgultos nosies jis neprakvėpuoja. Tokiais atvejais labai praverstų vandenyno vandens nosies purškalai, pvz., „QUIXX“, kurie pravalys nosies gleivinę, sumažins nosies užburkimą ir palengvins kvėpavimą.
Gydyti slogą yra būtina, nes negydoma sloga gali komplikuotis ir sekretas nosyje taps pūlingas. Tiesa, svarbu paminėti, jog vaistais nuo slogos nereikėtų piktnaudžiauti: jei jie yra naudojami ilgiau nei tris dienas, tuomet gali išsivystyti taip vadinama „medikamentinė sloga“ – sloga, kuri perėjo į lėtinę.
Vaistai nuo peršalimo gali turėti šalutinį poveikį: būtina skaityti vaisto informacinį lapelį
Susirgus peršalimo ligomis ieškome efektyvių medikamentinių priemonių, kurios padėtų kuo greičiau numalšinti tuos nemalonius peršalimo simptomus, tačiau norėdami greitesnio efekto kartais visai netyčia galime padauginti vaistų dozę. Pavyzdžiui, jei žmogų vargina aukšta temperatūra, jis galbūt ieškos, kurgi tie vaistai nuo karščiavimo, išgers karšto tirpalo formos medikamentinę priemonę nuo temperatūros, kurioje bus paracetamolio, tačiau laiku nesulaukus norimo gydymo efekto, paims dar vieną paracetamolio tabletė. Tokiu būdu į žmogaus organizmą pateks dviguba dozė vaisto, kuri jau gali sukelti virškinamojo trakto sutrikimus, kraujavimą iš nosies ar skrandžio, pakenkti kepenims. Vaistai nuo peršalimo, kurie yra kombinuoti, pavojingi gali būti žmogaus sveikatai dar ir dėl to, jog žmogus gali būti alergiškas vienai iš sudedamųjų vaisto dalių. Tad kaskart prieš vartojant bet kokį vaistą yra būtina paskaityti jo informacinį lapelį. Netingėkite to padaryti ir pasirūpinkite savo bei artimų žmonių sveikata!
Parengė: L.Rimgailė