Gyvas susilpnintas geltonosios karštinės virusas (17D-204 padermė), 1000 LD50 V/0,5 ml, milteliai ir tirpiklis injekcinei suspensijai
Vartojimas: vartoti po oda/į raumenis
Registratorius: SANOFI PASTEUR SA, Prancūzija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Gyvas susilpnintas geltonosios karštinės virusas (17D-204 padermė)
1.KAS YRA STAMARIL IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
STAMARIL yra injekuojama vakcina nuo sunkios infekcinės ligos, vadinamos geltonąja karštine.
Geltonoji karštinė yra paplitusi tam tikrose pasaulio zonose. Žmogus yra užkrečiamas įkandus užkrėstam uodui.
STAMARIL yra skiriamas:
keliaujantiems, pravažiuojantiems ar gyvenantiems endeminėje geltonosios karštinės zonoje,
keliaujantiems į bet kurią šalį, į kurią įvažiuojant reikalaujama Tarptautinio vakcinacijos pažymėjimo (kuris gali ar negali priklausyti nuo ankstesnių kelionių),
dirbantiems su potencialiai infekcinėmis medžiagomis ( pvz., laboratorijos personalas).
Tam, kad vakcinavimas būtų oficialiai pripažįstamas, geltonosios karštinės vakcinos turėtų būti atliekamos tik patvirtintuose vakcinacijos centruose ir registruojamos Tarptautiniame vakcinacijos pažymėjime. Šis pažymėjimas galioja 10 metų, įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos. Pažymėjimai išduoti po pakartotinų dozių (žr. skyrių 3 ir žemiau) įsigalioja iš karto po injekcijos.
2.KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT STAMARIL
Tam, kad įsitikintumėte, jog Jūs ar Jūsų vaikas galite vartoti STAMARIL, yra svarbu pranešti gydytojui ar medicinos seseriai, jei nors vienas iš žemiau paminėtų punktų susijęs su Jumis ar Jūsų vaiku. Jei kyla neaiškumų, klauskite gydytojo ar medicinos sesers.
STAMARIL vartoti draudžiama:
šie klausimai svarbūs asmenims, kurie bus vakcinuojami (nepriklausomai nuo amžiaus):
jeigu yra padidėjęs jautrumas kiaušiniams, vištienos baltymams arba bet kuriai pagalbinei STAMARIL medžiagai ar patyrėte stiprią reakciją po anksčiau vartotos geltonosios karštinės vakcinos;
jeigu žinote, jog dėl kokių nors priežasčių yra nusilpusi Jūsų imuninė sistema, pvz.: dėl ligos ar dėl gydymo imunitetą slopinančiais medikamentais (pvz., kortikosteroidais ar chemoterapija);
anamnezėje buvusi sutrikusi užkrūčio liaukos funkcija ar dėl kokios nors priežasties pašalinta užkrūčio liauka;
jeigu esate ŽIV infekuotas ir yra aktyvių ligos simptomų;
jeigu esate ŽIV infekuotas ir laboratoriniai tyrimai rodo, jog Jūsų imuninė sistema susilpnėjusi, Jūsų gydytojas, įvertinęs kraujo tyrimo rezultatu, patars, ar Jūs galite vartoti STAMARIL vakciną;
jeigu sergate kokia nors liga ir karščiuojate, vakcinacija turi būti atidėta tol, kol pasveiksite;
įsidėmėkite, kad STAMARIL negalima skirti, jeigu kūdikis yra jaunesnis nei 6 mėnesiai.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jei esate vyresnis nei 60 metų. Asmenys, vyresni nei 60 metų, turi didesnę riziką tam tikrų retų, bet sunkių reakcijų į geltonosios karštinės vakciną išsivystymui, t.y. smegenų ir nervų pakenkimas ar ligos, kurios primena geltonąją karštinę su daugelio organizmo sistemų pakenkimo simptomų. Todėl pacientai, vyresni nei 60 metų, yra vakcinuojami geltonosios karštinės vakcina tik esant didelei ir neišvengiamai infekavimosi virusu rizikai;
jei Jūsų vaikui yra 6–9 mėnesiai. STAMARIL 6–9 mėnesių vaikams gali būti skiriama tik esant būtinybei ir remiantis oficialiomis rekomendacijomis;
jei esate užsikrėtęs ŽIV, bet aktyvių ligos simptomų nėra. Jūsų gydytojas, įvertinęs kraujo tyrimo rezultatus, patars, ar Jūs galite vartoti STAMARIL vakciną;
jeigu Jūsų vaikas yra infekuotas ŽIV (AIDS) virusu, gydytojai prieš paskirdamas STAMARIL turės atlikti specialius tyrimus;
jeigu Jūs sergate krešėjimo sistemos ligomis (tokiomis kaip hemofilija ar kraujyje sumažėjęs trombocitų skaičius) ar vartojate kokių nors vaistų, kurie stabdo normalų kraujo krešėjimą. Net ir tokiais atvejais STAMARIL Jūs galite vartoti, tik vakciną reikėtų sušvirkšti ne į raumenis, o į poodį (žr. 3 skyrių).
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei neseniai gydėtės preparatais, kurie susilpnina imuninę sistemą, vakcinacija nuo geltonosios karštinės viruso turi būti atidėta tol, kol laboratoriniai tyrimai parodys, jog imuninė sistema yra atsistačiusi. Jūsų gydytojas rekomenduos Jums, kada pasiskiepyti bus saugu.
STAMARIL gali būti skiriama kartu su tymų vakcina ar su vidurių šiltinės (Vi kapsuline polisacharidine vakcina) ir/ar hepatito A viruso vakcina.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Besilaukiančioms moterims, taip pat galvojančioms, kad yra nėščios ar maitinančioms krūtimi, paprastai STAMARIL neskiriama, nebent tai neišvengiama.
Jūsų gydytojas ar medicinos sesuo gali Jums patarti, ar Jums būtina vakcina nėštumo metu bei maitinant krūtimi.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines STAMARIL medžiagas
STAMARIL sudėtyje yra nedidelis sorbitolio kiekis, todėl vakcinos negalima vartoti asmenims, kurie netoleruoja fruktozės.
3.KAIP VARTOTI STAMARIL
Pradinė (pirma) geltonosios karštinės vakcinos dozė
STAMARIL vakcina turi būti sušvirkšta bent 10 dienų prieš galimą užsikrėtimo pavojų, nes per pirmąsias 10 dienų apsauga gali būti nepakankama. Suaugusiems, įskaitant ir vyresnius, bei vaikams nuo 6 mėnesių skiriama vienkartinė 0,5 ml dozė.
Stimuliuojamosios dozės
Jei Jūs manote, kad turite padidintą riziką užsikrėsti geltonąja karštine (pvz.: keliaujate ar gyvenate geltonosios karštinės paplitimo zonoje, ar galite užsikrėsti darbo metu) rekomenduojama stimuliuojamoji vakcinos dozė yra 0,5 ml kas 10 metų.
STAMARIL vakcina paprastai sušvirkščiama į poodį. Atsižvelgiant į oficialias Jūsų šalies rekomendacijas, kaip alternatyva, vakcina gali būti sušvirkščiama į raumenis. Jūsų gydytojas ar medicinos sesuo pasirūpins, kad STAMARIL nebūtų suleista į kraujagyslę.
Jeigu kiltų bet kokių klausimų dėl šio preparato vartojimo, kreipkitės į gydytoją.
4.GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
STAMARIL, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Dažniausios šalutinės reakcijos (daugiau kaip 1 iš 10 vakcinuotų suaugusių) pastebėtos klinikinių tyrimų metu buvo reakcijos apie dūrio vietą (tokios kaip paraudimas, kraujosruva, skausmas ar diskomforto jausmas, patinimas ar sukietėjimas) ir galvos skausmas.
Kiti šalutiniai poveikiai, pasireiškę tiriant daugiau nei 1 iš 100 vakcinuotų žmonių, sukėlė liguistumą, viduriavimą, raumenų skausmus, karščiavimą ir silpnumą.
Pašaliniai poveikiai, atsiradę daugiau nei 1 iš 1000 vakcinuotų žmonių, buvo sąnarių ir pilvo skausmai.
Kiti šalutiniai poveikiai, kurie buvo pastebėti vartojant STAMARIL vakciną, yra:
sutinusios liaukos;
sunkios alerginės reakcijos, įskaitant bėrimą, niežėjimą ar odos dilgėlinę, veido lūpų, liežuvio ar kitų kūno dalių patinimą, sunkumą ryjant ar kvėpuojant ir sąmonės netekimą;
simptomai, susiję su smegenų ir nervų pakenkimu, atsiradę per mėnesį po vakcinacijos, kartais baigėsi mirtimi. Pasireiškė aukšta temperatūra su galvos skausmais ir sumišimu, mieguistumu, kaklo rigidiškumu, smegenų ir nervų audinių uždegimais. Kartais gali ištikti priepuolių, kurios nors kūno dalies ar viso kūno judėjimo sutrikimų bei labiau lokalizuotų judėjimo sutrikimų ar panašių pojūčių;
simptomų, panašių į geltonosios karštinės viruso infekciją, paprastai atsiranda per 10 dienų po vakcinacijos ir gali baigtis mirtimi. Dažniausiai prasideda nuovargio jausmu, karščiavimu, galvos skausmu, raumenų skausmu ir kartais žemu kraujo spaudimu. Vėliau gali išsivystyti sunkus raumenų ar kepenų pažeidimas, sumažėti atitinkamų kraujo ląstelių kiekis, pasireiškiantis kraujosruvomis ar kraujavimu ir padidėjusia rizika infekcijoms, sutrikusia inkstų ir kvėpavimo sistemos funkcija.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5.STAMARIL PASTEUR LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės to mėnesio dienos.
Laikyti 2 C – 8 C temperatūroje (šaldytuve). Negalima užšaldyti.
Laikyti išorinėje pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Vakciną paruošus vartojimui, ją suvartoti nedelsiant.
Vaistų likučių negalima mesti į kanalizaciją arba kartu su buitinėmis atliekomis. Kaip naikinti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Visa tai padės apsaugoti aplinką.
6.KITA INFORMACIJA
STAMARIL sudėtyje yra:
- Veiklioji medžiaga yra geltonosios karštinės virusas (17D-204 padermė), išaugintas vištos kiaušiniuose. Virusas yra gyvas, bet susilpnintas taip, kad nesukeltų geltonosios karštinės sveikiems žmonėms. 0,5 ml yra ne mažiau kaip 1000 LD50 vienetų viruso, kuris yra naudojamas kaip viruso poveikio matas gyvūnams.
Pagalbinės medžiagos yra
Milteliai: laktozė, sorbitolis (E420), L-histidino hidrochloridas, L-alaninas, natrio chloridas, kalio chloridas, dinatrio fosfatas, kalio-divandenilio fosfatas, kalcio chloridas, magnio sulfatas.
Tirpiklis: natrio chloridas, injekcinis vanduo.
Kaip atrodo STAMARIL ir jo pakuotės turinys
Vakcina yra milteliai, po vieną dozę buteliuke, iš kurių paruošiama injekcinė suspensija. Prieš naudojimą milteliai esti nuo rusvai gelsvos iki oranžinės gelsvos spalvos, sumaišius juos su natrio chlorido tirpikliu, švirkšte gaunama nuo rusvai gelsvos iki rožinės gelsvos spalvos suspensija.
STAMARIL yra po 1, 10 ir 20 dozių pakuotėse, su adatomis arba be jų. Ne visos minėtos pakuotės gali būti parduodamos.
Tarptautinis pavadinimas | Gyvas susilpnintas geltonosios karštinės virusas (17D-204 padermė) |
Vaisto stiprumas | 1000 LD50 V/0,5 ml |
Vaisto forma | milteliai ir tirpiklis injekcinei suspensijai |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biopreparatas |
Vartojimas | vartoti po oda/į raumenis |
Registracijos numeris | LT/1/08/1190 |
Registratorius | SANOFI PASTEUR SA, Prancūzija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1995.02.15 |
Vaistas perregistruotas | 2008.07.03 |
1.Vaistinio preparato pavadinimas
STAMARIL PASTEUR.milteliai ir tirpiklis injekcinei suspensijai.
Vakcina nuo geltonosios karštinės (gyvoji).
2.Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje paruoštos vakcinos dozėje (0,5 ml) yra:
gyvo susilpninto geltonosios karštinės viruso1 (17D-204 padermė) ne mažiau nei 1000 LD50 vienetų2
1 išauginto specialiuose viščiukų embrionuose, kuriuose nėra patogeninių endotoksinų.
2 statistiškai nustatyta mirtina dozė 50 % tirtų gyvūnų.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.Vaisto forma
Milteliai ir tirpiklis injekcinei suspensijai.
Milteliai yra rusvai gelsvos ar oranžinės spalvos; tirpiklis yra skaidrus ir bespalvis.
4.Klinikinė informacija
4.1Terapinės indikacijos
STAMARIL indikuotinas aktyviai geltonosios karštinės imunizacijai asmenims:
keliaujantiems, pravažiuojantiems ar gyvenantiems endeminėje zonoje;
keliaujantiems į bet kurią šalį, į kurią įvažiuojant reikalaujama Tarptautinio vakcinacijos pažymėjimo (kuris gali ar negali priklausyti nuo ankstesnių kelionių);
dirbantiems su potencialiai infekcinėmis medžiagomis (pvz., laboratorijos personalas).
Žr. 4.2, 4.3 ir 4.4 skyrius, kuriuose išvardinti reikalavimai minimaliam vaikų skiepijimo amžiui, esant ypatingoms aplinkybėms, ir pateikti nurodymai kitų specifinių pacientų populiacijų skiepijimui.
Tam, kad būtų laikomasi vakcinų naudojimo tvarką apibrėžiančių reglamentų ir vakcinavimas būtų oficialiai pripažįstamas, geltonosios karštinės vakcinos turėtų būti vartojamos tik Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) patvirtintuose vakcinacijos centruose ir registruojamos Tarptautiniame vakcinacijos pažymėjime. Šis pažymėjimas galioja 10 metų, įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos ir tuoj pat po revakcinacijos.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Pirminė vakcinacija
Paaugliams ir vyresniems nei 9 mėnesiai vaikams: vienkartinė vakcinos dozė – 0,5 ml.
Kūdikiams iki 9 mėnesių: vakcinos negalima skirti kūdikiams iki 6 mėnesių (žr. 4.3 skyrių). Kūdikiams nuo 6 iki 9 mėnesių vakcina nuo geltonosios karštinės nerekomenduojama, išimtį galima daryti tik esant ypatingiems atvejams ir remiantis galiojančiomis oficialiomis rekomendacijomis (žr. 4.4 skyrių), kuriose dozė nurodyta takia pati kaip ir vyresniems vaikams ir suaugusiems.
Pasiskiepyti reikėtų bent 10 dienų prieš išvykstant į endeminę zoną, kad susiformuotų imuninė apsauga.
Pagyvenusiems žmonėms
Dozė tokia pati kaip ir suaugusiems. Dėl to, kad vyresniems nei 60 metų žmonėms geltonosios karštinės vakcina gali sukelti sunkių ir net mirtinų ligų, vakcinuoti reikėtų tik tada, jei yra neišvengiama rizika užsikrėsti geltonosios karštinės infekcija (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Revakcinacija
Pakartotinė 0,5 ml skiepo dozė rekomenduojama kas 10 metų tiems asmenims, kuriems padidėjusi riziką užsikrėsti.
Tarptautiniame sveikatos reglamente nurodoma, kad tikslinga revakcinacija yra naudojant tokias pačias dozes, kaip ir pirminei vakcinacijai, tai daryti kas 10 metų, išsaugoti galiojantį pažymėjimą.
Vartojimo metodas
Pageidautina, kad vakcina būtų suleidžiama į poodį.
Atsižvelgus į galiojančias oficialias rekomendacijas, vakciną galima suleisti į raumenis.
Vartojant vakciną į raumenis, rekomenduojama injekcijų vieta kūdikiams (nuo 6 mėnesių iki 2 metų) yra šlaunies priekinis-šoninis paviršius, o vyresniems vaikams ir suaugusiems – deltinis raumuo.
DRAUDŽIAMA ŠVIRKŠTI Į KRAUJAGYSLES.
Dėl instrukcijų žr. 6.6 skyrių.
4.3Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas kiaušiniams, vištienos baltymams ar bet kuriai STAMARIL pagalbinei medžiagai.
Hiperjautrumo reakcijos (pvz.: anafilaksija), atsiradusios po anksčiau naudotos geltonosios karštinės vakcinos.
Įgimta, idiopatinė ar dėl ilgo gydymo steroidais išsivysčiusi imunosupresija (didesnė nei standartinė lokaliai ar inhaliuojant vartojama steroidų dozė), radioterapija ar citostatinių medikamentų vartojimas.
Jei anamnezėje buvo sutrikusi užkrūčio liaukos funkcija (taip pat ir gėrybinis užkrūčio liaukos gumbas, užkrūčio liaukos pašalinimas).
Simptominė ŽIV infekcija.
Asimptominė ŽIV infekcija, kai yra imuninės sistemos funkcijos pakenkimas (žr. skyrių 4.4).
Kūdikis, jaunesnis kaip 6 mėnesiai (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Kai karščiuojama sergant sunkia liga.
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kaip ir vartojant kitas švirkščiamas vakcinas, skiepijant STAMARIL turėtų būti užtikrinama tinkama medicininė priežiūra ir gydymas, jei įvyktų anafilaksija ar pasitaikytų kita hiperjautrumo reakcija.
STAMARIL turėtų būti skiriama tik tiems asmenims, kuriems yra ar padidės rizika užsikrėsti geltonosios karštinės virusu ar tiems, kurie turi būti vakcinuoti remiantis Tarptautiniu sveikatos reglamento nurodymais. Prieš vakcinuojant, reikia išsiaiškinti, ar šiems asmenims nėra padidėjusios rizikos nepageidaujamoms vakcinacijos reakcijoms išsivystyti (žr. 4.3 skyrių ir žemiau).
Dėl geltonosios karštinės vakcinos išsivysčiusi neurotropinė liga
Labai retais atvejais po vakcinacijos išsivystė geltonosios karštinės vakcinos sukelta neurotropinė liga (YEL-AND), dėl kurios kai kuriais atvejais buvo pastebėti liekamieji reiškiniai ar net pasitaikė mirties atvejų (žr. 4.8 skyrių). Klinikinių požymių po vakcinacijos atsirasdavo per mėnesį ir pasireikšdavo aukšta temperatūra ir galvos skausmu, kuris progresuodavo iki sumišimo, encefalito/ecefalopatijos, meningito, židininio neurologinio deficito ar Guillain- Barre sindromo. Ligi šiol susirgusieji buvo paskiepyti pirmą kartą. Rizika padidėja vyresniems nei 60 metų, bet buvo užregistruota atvejų jaunesnių asmenų grupėje.
Dėl geltonosios karštinės vakcinos išsivysčiusi viscerotropinė liga
Labai retais atvejais po vakcinacijos išsivystė geltonosios karštinės vakcinos sukelta viscerotropinė liga (YEL-AVD), panaši į natūralaus tipo viruso sukeltą žaibinę infekciją (žr. 4.8 skyrių). Klinikiniai požymiai pasireiškia karščiavimu, nuovargiu, raumenų skausmais, galvos skausmais, hipotenzija, gali išsivystyti metabolinė acidozė, raumenų ir kepenų citolizė, limfocitopenija ir trombocitopenija, inkstų ir kvėpavimo funkcijos nepakankamumas. Mirtingumas yra apie 60%. Ligi šiol visi, susirgusieji YEL-AVD, buvo paskiepyti pirmą kartą ir liga prasidėjo per 10 dienų po vakcinacijos. Rizika padidėja vyresniems nei 60 metų, bet buvo užregistruota atvejų ir jaunesnių asmenų grupėje. Užkrūčio liaukos susirgimai taip pat laikomi potencialiu, riziką padidinančiu, faktoriumi (žr. 4.3 ir 4.8 skyrius).
Pacientai, kuriems yra imunosupresija
Pacientams, kuriems yra imunosupresija, STAMARIL skirti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Jei imunosupresija yra laikina, vakcinacija turėtų būti atidėta tol, kol imuninė sistema atsistatys. Pacientams, kurie 14 ar daugiau dienų vartojo sisteminius kortikosteroidus, rekomenduojama atidėti vakcinaciją bent vienam mėnesiui.
ŽIV infekcija
STAMARIL draudžiama skirti asmenims, sergantiems simptomine ar asimptomine ŽIV infekcija, kai yra imuninės sistemos funkcijos pakenkimų (žr. 4.3 skyrių). Nėra pakankamai duomenų, kaip apibrėžti imunologinius parametrus, padedančius diferencijuoti asmenis, kuriuos galima saugiai vakcinuoti ir gauti apsauginį imuninį atsaką nuo tų, kuriems vakcinacija būtų pavojinga ir neefektyvi. Todėl, jei asimptominis ŽIV infekuotas asmuo negali išvengti kelionės per endeminę sritį, reikėtų atsižvelgti į oficialius nurodymus, įvertinti galimą vakcinacijos žalą ir naudą.
Vaikai, gimę ŽIV nešiotojoms moterims
Vaikai sulaukę 6 mėnesių (žr. 4.2 ir 4.3 skyrius ir žemiau), patvirtinus, kad jie nėra infekuoti ŽIV, gali būti vakcinuojami.
Pediatrų konsiliumas turi įvertinti ir nuspręsti dėl ŽIV infekuotų vaikų, sulaukusių 6 mėnesių, kuriems reikalinga apsauga nuo geltonosios karštinės, vakcinacijos reikalingumo.
Amžius
Vaikai nuo 6 iki 9 mėnesių
STAMARIL draudžiama skirti vaikams iki 6 mėnesių (žr. 4.3 skyrių). Vaikai nuo 6 iki 9 mėnesių gali būti vakcinuojami tik esant būtinybei (pvz.: per didžiąsias epidemijas) ir remiantis oficialiomis rekomendacijomis.
Asmenys, vyresni nei 60 metų
Kai kurios sunkios ir nepageidautinos, potencialiai mirtinos, reakcijos (įskaitant sisteminę ir neurologinę reakcijas, trunkančias ilgiau nei 48 val., YEL-AVD ir YEL-AND) dažniau atsiranda vyresniems nei 60 metų asmenims. Todėl vakcinuoti reikėtų tik tuos asmenis, kuriems yra potenciali rizika užsikrėsti geltonąja karštine (žr. aukščiau ir 4.8 skyrių).
Dėl injekcijų į raumenis gali atsirasti hematoma injekcijos vietoje, STAMARIL neturėtų būti švirkščiamas į raumenis asmenims, turintiems krešėjimo sistemos sutrikimų, tokių kaip hemofilija ar trombocitopenija, taip pat asmenims, vartojantiems antikoaguliantus. Tokiu atveju vakciną reikėtų sušvirkšti į poodį.
Pacientai, sergantys retomis paveldimomis fruktozės netoleravimo ligomis, šios vakcinos vartoti neturėtų.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
STAMARIL vakcinos negalima maišyti viename švirkšte su kitomis vakcinomis ar medicininiais produktais. Kartu su STAMARIL skiriant ir kitą švirkščiamą vakciną (-as), nurodoma, kad kiekviena vakcina turėtų būti sušvirkščiama į skirtingas puses (pageidautina į skirtingas galūnes).
STAMARIL gali būti skiriama kartu su tymų vakcina, jei tai suderinama pagal oficialias rekomendacijas.
STAMARIL galima vartoti kartu (parinkus skirtingas dūrio vietas) su vidurių šiltinės Vi kapsuline polisacharidine vakcina ir/ar inaktyvuoto hepatito A viruso vakcina.
STAMARIL negalima skirti asmenims, kurie gydomi imunosupresantais (pvz.: citotoksinės medžiagos, sisteminiai steroidai, vartojamos didesnės nei standartinės lokaliai ar inhaliuojamos steroidų dozės). Žr. 4.3 skyrių.
4.6Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Gyvūnų reprodukcijos studijų su STAMARIL nebuvo atlikta ir potenciali rizika žmonėms yra nežinoma. Riboti duomenys apie preparato vartojimą, esant nėštumui, nepageidaujamo STAMARIL poveikio nėštumui ar vaisiaus/naujagimio sveikatai neparodė. STAMARIL nėščiajai turėtų būti skiriamas tik esant būtinybei ir įvertinus galimą naudą ir žalą.
Žindymas
Nėra žinoma, ar gyvas susilpnintas geltonosios karštinės virusas yra išskiriamas į žmogaus ar gyvūno pieną. Nors ir nėra jokių duomenų apie vakcinos viruso transmisiją iš maitinančios motinos kūdikiui, STAMARIL neturėtų būti skiriamas žindančioms motinoms, nebent tai neišvengiama.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Studijų, tiriančių preparato poveikį gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, nebuvo atlikta.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Klinikinių studijų duomenys
Remiantis klinikinių studijų duomenimis, pavartojus vakciną dažniausiai pasitaikė vietinės nepageidaujamos reakcijos. Jos pasitaikė apie 16 % atvejų.
Žemiau pateikiami duomenys apie nepageidaujamas reakcijas, kurios buvo užfiksuotos klinikinės studijos metu, kai STAMARIL buvo paskirtos 106 sveikiems suaugusiems žmonėms. Nepageidaujamos reakcijos yra išdėstytos pagal dažnumą ir apibrėžiamos taip:
Labai dažnai: > 10 %;
Dažnai: > 1 % ir < 10 %;
Nedažnai: > 0,1 % ir < 1 %.
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažnai: galvos skausmas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažnai: pykinimas, viduriavimas, vėmimas.
Nedažnai: pilvo skausmas.
Raumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažnai: raumenų skausmas.
Nedažnai: sąnarių skausmas.
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažnai: lokalus poveikis ( skausmas, paraudimas, kraujosruva, induracija, patinimas).
Dažnai: karštis, astenija.
Duomenys, gauti preparatui pasirodžius rinkoje
Kiti nepageidaujami reiškiniai buvo pastebėti STAMARIL jau pasirodžius rinkoje. Užfiksuoti pavieniai atvejai, todėl jų dažnis nenustatytas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Limfadenopatija.
Imuninės sistemos sutrikimai
Anafilaksija, angioedema.
Nervų sistemos sutrikimai
Yra duomenų, jog po geltonosios karštinės vakcinacijos pasitaikė neurotropinės ligos atvejų (žinomi kaip YEL-AND), kai kurie iš jų baigėsi mirtimi (žr. 4.4 skyrių). YEL-AND gali pasireikšti aukšta temperatūra kartu su galvos skausmu, kuris gali progresuoti iki sumišimo, letargijos, encefalito, encefalopatijos ir meningito (žr. 4.4 skyrių).
Kiti neurologiniai požymiai ir simptomai buvo konvulsijos, Guillan-Barre sindromas ir židininiai neurologiniai deficitai.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Bėrimas, dilgėlinė.
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Yra duomenų, kad po geltonosios karštinės vakcinacijos pasitaikė viscerotrofinės ligos atvejų (žinoma kaip YEL-AVD ir anksčiau aprašyta kaip „daugybinis organų sistemų pakenkimas su karščiavimu“), kai kurie iš jų baigėsi mirtimi (žr. skyrių 4.4). YEL-AVD gali pasireikšti karščiavimu, raumenų skausmu, galvos skausmu ir hipotenzija, progresuojančia iki metabolinės acidozės, raumenų ir kepenų citolize, limfocitopenija ir trombocitopenija, inkstų ir kvėpavimo sistemos funkcijos nepakankamumu.
Papildoma informacija atskiroms žmonių grupėms
Įgimtas ar įgytas imunodeficitas yra padidintos rizikos faktorius neurotropinės ligos formai išsivystyti (žr. skyrių 4.3 ir 4.4).
Amžius, vyresnis nei 60 metų (žr. skyrių 4.4), yra padidintos rizikos faktorius YEL-AVD ir
YEL-AND išsivystyti. Anamnezėje buvę užkrūčio liaukos susirgimai (žr. skyrių 4.3 ir 4.4) taip pat yra padidintos rizikos faktorius YEL-AVD.
4.9Perdozavimas
Perdozavimo atvejų nepastebėta.
5.Farmakologinės savybės
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vakcina nuo geltonosios karštinės (gyva), ATC kodas – J07BL1.
STAMARIL yra gyva susilpninta geltonosios karštinės vakcina. Kaip ir naudojant kitas gyvas susilpnintas vakcinas, sveikiems asmenims vystosi subklinikinė infekcija, todėl pasigamina specifinių B ir T ląstelių bei specifinių cirkuliuojančių antikūnų.
Apsauginis imunitetas atsiranda praėjus 10 dienų po injekcijos. Kad galiotų pažyma, Tarptautiniame sveikatos reglamente nurodoma revakcinaciją atlikti po 10 metų, net ir praėjus 10 metų išlieka tam tikras imuniteto lygis.
5.2Farmakokinetinės savybės
Studijų, tiriančių preparato farmakokinetiką, nebuvo atlikta.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ikiklinikinių tyrimų duomenys ypatingo pavojaus žmogaus sveikatai neparodė.
6.Farmacinė informacija
6.1Pagalbinių medžiagų sąrašas
Milteliai
Laktozė
Sorbitolis (E420)
L-histidino hidrochloridas
L-alaninas
Natrio chloridas
Kalio chloridas
Dinatrio fosfatas
Kalio-divandenilio fosfatas
Kalcio chloridas
Magnio sulfatas
Tirpiklis
Natrio chloridas
Injekcinis vanduo
6.2Nesuderinamumas
Šios vakcinos maišyti su kitais vaistiniais preparatais negalima.
6.3Tinkamumo laikas
3 metai.
Vaistinį preparatą paruošus, būtina jį suvartoti nedelsiant.
6.4Specialios laikymo sąlygos
Laikyti 2 C – 8 C temperatūroje (šaldytuve). Negalima užšaldyti. Laikyti išorinėje pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Paruošto vaistinio preparato laikymo sąlygas žr. 6.3 skyrių.
6.5Pakuotė ir jos turinys
I tipo stiklo buteliukas miltelių, su kamšteliu (chlorbutilo) ir aliuminiu dangteliu; I tipo stiklo 0,5 ml užpildytas švirkštas tirpiklio, su stūmokliu (chlorbrombutilo), prijungta adata su adatos dangteliu (natūralios gumos ar poliizopreno) ar antgaliu (chlorbrombutilo) – pakuotėje po 1vienetą.
I tipo stiklo buteliukas miltelių, su kamšteliu (chlorbutilo) ir aliuminiu dangteliu; I tipo stiklo 0,5 ml užpildytas švirkštas tirpiklio, su stūmokliu (chlorbrombutilo), adata (neprijungta) ir antgalis (chlorbrombutilo) – pakuotėje po 1 vienetą.
6.6Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Švirkštui be prijungtos adatos: nuėmę švirkšto antgalį, adatą tvirtai uždėkite ant švirkšto galo ir pasukdami (90 o) pritvirtinkite ją.
Tirpiklis švirkštu yra sušvirkščiamas į buteliuką su milteliais. Buteliukas suplakamas ir, milteliams visiškai ištirpus, gauta suspensija yra sutraukiama į tą patį švirkštą.
Prieš injekuojant, ištirpinta vakcina turi būti stipriai sukratoma.
Paruoštą suspensiją suvartoti nedelsiant.
Atskiedus STAMARIL natrio chlorido tirpalu, gaunama injekcinė suspensija yra nuo rusvai gelsvos iki rausvai gelsvos spalvos.
Reikėtų vengti kontakto su dezinfektantu, nes virusas gali būti inaktyvuotas.
Nesunaudotas produktas ar atliekos turėtų būti išmestos, pageidautina inaktyvuotos karščiu ar sudegintos pagal vietinius reikalavimus.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pacientas pas gydytoją opkulistą tikrinasi regėjimą. Gydytojas, parodo vieną eilutę, kitą, paskui trečią... Sako pacientui:
- O dabar pasakykite, kas parašyta paskutinėje eilutėje?
- "Vagos" leidykla, tir. 10 000 egz...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?