Rizatriptanas, 5mg, geriamasis liofilizatas
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Merck Sharp & Dohme UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Rizatriptanas
1. KAS YRA MAXALT IR KAM JIS VARTOJAMAS
MAXALT yra 5-HT1B/1D receptoriaus antagonistas, vartojamas suaugusiųjų migrenos priepuoliams gydyti.
Gydytojas MAXALT paskyrė migrenos priepuoliams gydyti.
Kas yra migrena ir kuo ji skiriasi nuo kitokio galvos skausmo?
Migrena yra stiprus, tvinkčiojantis, paprastai vienos pusės galvos skausmas, dažnai kartu su pykinimu, vėmimu, padidėjusiu jautrumu šviesai ir garsui. Pasak daugelio nuo migrenos kenčiančiųjų, migreninis galvos skausmas ir kiti požymiai yra daug stipresni negu paprasto galvos skausmo.
Kai kuriems žmonėms prieš migreninį galvos skausmą gali būti aura vadinamų regos požymių, pavyzdžiui, šviesos blyksnių arba banguotų juostų.
Paprastai migrenos priepuolis trunka keletą valandų, retai ilgiau kaip vieną dieną, gali dažnai kartotis. Migrenos priepuolių sunkumas ir dažnumas gali būti įvairūs.
Ar sergate migrena, nustatys gydytojas, atsižvelgdamas į Jus varginančius požymius.
Kam būna migrena?
Migreninis galvos skausmas linkęs kankinti kraujo giminaičius. Migrena gali būti ir vyrams, ir moterims, tačiau pastarosioms dažniau.
Kas gali išprovokuoti migrenos priepuolį?
Kai kuriems žmonėms migrenos priepuolį gali išprovokuoti tam tikri veiksniai, pavyzdžiui:
· tam tikras maistas arba gėrimas (pvz., sūris, šokoladas, citrusiniai vaisiai, kofeinas, alkoholis);
· stresas;
· elgesio pokyčiai (pvz., nepakankamas arba pernelyg ilgas miegas, nepavalgymas laiku, pasikeitusi dieta);
· moterims hormonų pokyčiai (pvz., mėnesinės).
Jei žinote, kas tiksliai sukelia migrenos priepuolius, galite nuo jų apsisaugoti arba juos suretinti. Pasižymėdami apie galvos skausmą dienoraštyje, galėsite įvertinti migreną provokuojančius veiksnius, su kuriais susiduriate. Nustatę šiuos veiksnius, kartu su gydytoju galėsite parinkti tinkamą gydymą bei pakeisti gyvenimo būdą.
Kaip MAXALT veikia per migrenos priepuolį?
Vartojant MAXALT:
1.Sumažėja galvos smegenis supančių kraujagyslių pabrinkimas, kuris sukelia galvos skausmą per migrenos priepuolį.
2.Iš nervų galūnių neatsipalaiduoja skausmą ir kitus migrenos požymius sukeliančių medžiagų.
3.Nebeperduodami specifiniai skausmo signalai į smegenis.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MAXALT
MAXALT vartoti draudžiama:
· jei yra padidėjęs jautrumas veikliajai arba kuriai nors pagalbinei MAXALT medžiagai (žr. "Kas yra MAXALT ir nuo ko jis vartojamas");
· jei yra nekontroliuojamas padidėjęs kraujospūdis;
· jei sergate arba sirgote širdies liga;
· jei vartojate arba dvi pastarąsias savaites vartojote monoaminooksidazės inhibitorius (MAO), pavyzdžiui, moklobemidą, fenelziną, tranilciprominą arba pargiliną.
Jei abejojate, ar galite vartoti MAXALT, kreipkitės į gydytoją.
Fenilketonurija sergantiems pacientams reikia žinoti, kad šiame preparate yra fenilalanino (sudedamosios aspartamo dalies). Viename 5 mg MAXALT geriamajame liofilizate yra 1,05 mg fenilalanino ir viename 10 mg MAXALT geriamajame liofilizate yra 2,10 mg fenilalanino.
Ką reikia pasakyti gydytojui prieš pradedant vartoti ir vartojant MAXALT?
Gydytojui pasakykite:
· Apie visas medicinines problemas, kurias turite arba turėjote.
· Apie visus širdies ligų rizikos veiksnius:
· padidėjusį kraujospūdį ar diabetą;
· rūkymą;
· širdies ligas šeimoje.
· Apie bet kokią alergiją, kurią turite arba turėjote.
· Apie Jus varginančius požymius. Gydytojas nuspręs, ar sergate migrena. MAXALT vartokite tik migrenos priepuoliui gydyti. MAXALT netinka, kai galvą skauda dėl kitų, sunkesnių, būklių.
· Jei netoleruojate laktozės. MAXALT geriamajame liofilizate yra nedaug laktozės, bet jos tikriausiai nepakanka specifiniams netoleravimo požymiams sukelti.
· Apie visus vaistus, kuriuos vartojate ar ketinate vartoti, taip pat ir tuos, kuriuos įsigijote be recepto, bei tuos, kuriuos paprastai vartojate nuo migrenos.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar nėščiosios pavartotas MAXALT yra žalingas negimusiam kūdikiui.
Jei esate nėščia arba ketinate pastoti, pasitarkite su gydytoju, ar galite vartoti MAXALT.
Jei žindote kūdikį ar ketinate tai daryti, taip pat pasitarkite su gydytoju.
Vaikai
Vaisto saugumas vartoti ir efektyvumas nebuvo įvertintas jaunesniems kaip 18 metų vaikams, todėl MAXALT jiems skirti nepatariama.
Kitų vaistų vartojimas
Nevartokite MAXALT kartu su kitu tos pačios klasės vaistu, pavyzdžiui, sumatriptanu.
Nevartokite MAXALT, jei gydotės monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais, pavyzdžiui, moklobemidu, fenelzinu, tranilciprominu ar pargilinu, arba jei dar nepraėjo dvi savaitės, kai nustojote juos vartoti.
Pasiklauskite gydytojo, kaip vartoti MAXALT, jei vartojate propranololį (žr. "Kaip vartoti MAXALT") arba ergotamino tipo vaistus, pavyzdžiui, ergotaminą arba dihidroergotaminą migrenai gydyti ar metisergidą migrenos priepuolių profilaktikai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kai kuriems pacientams MAXALT gali sukelti mieguistumą. Taip pat kai kurie MAXALT vartojantieji pranešė apie galvos svaigimą. Jei Jums tai būna, turite įvertinti savo gebėjimą vairuoti automobilį arba valdyti pavojingus mechanizmus.
3. Kaip vartoti MAXALT
Gydytojas Jums paskyrė 5 mg arba 10 mg MAXALT dozę migrenos priepuoliui gydyti. Kai prasideda migreninis galvos skausmas, vartokite vaistą taip, kaip nurodė gydytojas.
Dažniausiai MAXALT migrenos priepuolį nuslopina. Tačiau kai kuriems pacientams per 24 valandas gali pasikartoti migrenos požymiai. Jei migrena pasikartoja, galite dar išgerti MAXALT, bet ne anksčiau kaip po 2 valandų.
Jei MAXALT nepadeda, per tą patį priepuolį nepatariama jo dar kartą išgerti. Tačiau per kitą priepuolį MAXALT tikriausiai padės.
Nevartokite daugiau kaip 30 mg MAXALT per 24 valandas (pavyzdžiui, neišgerkite daugiau kaip trijų 10 mg geriamųjų liofilizatų per 24 valandas).
Jei vartojate propranololį, vartokite 5 mg MAXALT dozę, daugiausia tris tokias dozes per 24 valandas.
Jei Jūsų būklė blogėja, kreipkitės pagalbos į gydytoją.
Pavartojus per didelę MAXALT dozę
Išgėrę per didelę vaisto dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad kuo greičiau Jums būtų suteikta medicinos pagalba.
4. Galimas šalutinis poveikis
Kaip ir visi receptiniai vaistai, MAXALT gali sukelti šalutinius reiškinius. Klinikinių tyrimų metu MAXALT paprastai buvo gerai toleruojamas. Šalutiniai reiškiniai paprastai buvo neryškūs ir greitai praeinantys. Žemiau išvardyti ne visi šalutiniai reiškiniai, apie kuriuos buvo pranešta vartojant MAXALT. Nepasikliaukite tik šitame lapelyje pateikta informacija apie šalutinius reiškinius. Paprašykite gydytojo plačiau papasakoti apie juos.
Šalutiniai reiškiniai, kurie dažniausiai pasireiškė klinikinių tyrimų metu, buvo galvos svaigimas, mieguistumas ir nuovargis. Rečiau pasitaikė diskomfortas skrandyje ar skrandžio skausmas, viduriavimas, krūtinės skausmas, kai kurių kūno dalių sunkumo ar sąstingio jausmas, kaklo skausmas, raumenų silpnumas, troškulys, burnos džiūvimas, nemalonus jausmas gerklėje, spengimas ausyse, paraudimas (trumpalaikis veido paraudimas), karščio pylimas, širdies plakimas, nemiga, nervingumas, susilpnėjęs mąstymas, drebulys, pasunkėjęs kvėpavimas, prakaitavimas, niežėjimas ar miglotas matymas. Taip pat pranešta apie retai pasitaikiusį apalpimą ar padidėjusį kraujospūdį.
Alerginės reakcijos: veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklų patinimas, kurie gali pasunkinti kvėpavimą ir (arba) rijimą, švokštimas, dilgėlinė, bėrimas ir ūminis odos nusilupimas. Taip pat pranešta apie pablogėjusį skonį ir veido skausmą.
Kaip ir vartojant kitus šios klasės vaistus, labai retai buvo pranešta apie širdies priepuolį ir infarktą, dažniausiai įvykstančius pacientams, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių (padidėjusį kraujospūdį, cukraligę, rūkymą, šeimoje buvusius širdies priepuolius ar infarktą).
Nedelsdami praneškite savo gydytojui apie šiuos ar kitus neįprastus reiškinius. Jei požymiai neišnyksta arba blogėja, ieškokite medicinos pagalbos.
Be to, pasakykite gydytojui, jei Jums, pavartojus MAXALT, pasireiškė reakcija, panaši į alergiją (pavyzdžiui, bėrimas arba niežėjimas).
Kaip daugiau sužinoti apie MAXALT?
Čia pateikta ne visa informacija apie vaistą. Jei kyla klausimų, klauskite gydytoją arba vaistininką, kurie daugiau žino apie MAXALT ir migreną.
5. KAIP LAIKYTI MAXALT
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Lizdinė plokštelė iš išorinio aliuminio paketėlio išimama tik prieš pat vartojant.
Nevartokite šio vaisto, jei pasibaigęs jo tinkamumo laikas, nurodytas keturiais skaitmenimis ant dėžutės. Pirmieji du skaitmenys rodo mėnesį, paskutinieji du – metus.
5. KITA INFORMACIJA
MAXALT sudėtis
Veiklioji medžiaga yra rizatriptano benzoatas. Viename liofilizate yra 5 mg arba 10 mg rizatriptano (rizatriptano benzoato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos yra: želatina, manitolis, glicinas, aspartamas, pipirmėčių skono medžiaga.
MAXALT išvaizda ir kiekis pakuotėje
MAXALT yra baltos ar beveik baltos spalvos liofilizatas.
MAXALT pakuotė: Į aliuminio paketėlį įdėta lizdinė plokštelė, kurioje yra vienas geriamasis liofilizatas. Dėžutėje yra 2 arba 6 geriamieji liofilizatai.
Tarptautinis pavadinimas | Rizatriptanas |
Vaisto stiprumas | 5mg |
Vaisto forma | geriamasis liofilizatas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/98/0664 |
Registratorius | Merck Sharp & Dohme UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1998.10.22 |
Vaistas perregistruotas | 2007.02.23 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
MAXALT 5 mg geriamasis liofilizatas
MAXALT 10 mg geriamasis liofilizatas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename MAXALT 5 mg geriamajame liofilizate yra 5 mg rizatriptano (atitinkančio 7,265 mg rizatriptano benzoato).
Viename MAXALT 10 mg geriamajame liofilizate yra 10 mg rizatriptano (atitinkančio 14,53 mg (rizatriptano benzoato).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Geriamasis liofilizatas.
Baltos ar beveik baltos spalvos liofilizatas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Ūminio migrenos priepuolio su aura ar be jos gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Bendrybės
MAXALT neturėtų būti vartojama profilaktiškai. MAXALT geriamojo liofilizato nereikia užsigerti skysčiais.
Geriamasis liofilizatas yra išleidžiamas lizdinėmis plokštelėmis, kurios dedamos į išorinį aliuminio paketėlį. Pacientams reikia paaiškinti, kad lizdinė plokštelė iš išorinio paketėlio išimama tik prieš pat vartojant. Lizdinė plokštelė atidaroma sausomis rankomis, išimamas geriamasis liofilizatas ir dedamas ant liežuvio, kur jis, veikiamas seilių, ištirps ir bus nurytas.
18 metų ir vyresni suaugusieji
Rekomenduojama dozė yra 10 mg. Klinikinė patirtis parodė, kad šios dozės klinikinė nauda yra optimali.
Kartotina dozė. Tarp dviejų vienkartinių vaistinio preparato dozių vartojimo turi praeiti ne mažiau kaip 2 valandos; per 24 valandas galima suvartoti ne daugiau kaip 30 mg.
- Per 24 valandas pasikartojęs galvos skausmas. Jei, praėjus pirminiam priepuoliui, galvos skausmas pasikartoja, vaistinį preparatą galima vartoti kartotinai. Reikia laikytis aukščiau aprašytų dozavimo apribojimų.
- Kai nėra efekto. Kontroliuojamų klinikinių studijų metu netirta, ar antroji vaistinio preparato dozė tam pačiam priepuoliui gydyti, kai pirmoji dozė nepadeda, yra efektyvi.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad pacientams, kuriems vaistinis preparatas per pirmąjį priepuolį nepadėjo, per kitus priepuolius gali būti efektyvus.
Išleidžiama ir 5 mg dozė, kuri yra mažiau efektyvi negu 10 mg. Ši dozė gali tikti kai kuriems pacientams, pvz., vartojantiems propranololį.
Propranololį vartojantys pacientai. Propranololį vartojantiems pacientams reikėtų skirti 5 mg MAXALT dozę, daugiausia iki 3 dozių per 24 valandas (žr. 4.5 skyrių).
Vaikai
Vaikai (iki 12 metų)
Nėra duomenų apie rizatriptano vartojimą vaikams iki 12 metų. Taigi jį vartoti šio amžiaus vaikams nerekomenduojama.
Paaugliai (12-17 metų)
Nenustatyta, ar MAXALT saugus vartoti ir efektyvus vaikams. Taigi MAXALT nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų pacientams. Placebo kontroliuojamame tyrime MAXALT tablečių (5 mg) efektyvumas neįrodytas. Stebėti nepageidaujami reiškiniai buvo panašūs į tuos, kurie buvo nustatyti suaugusiųjų klinikinių tyrimų metu.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas rizatriptanui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Kartu vartojami ar ne daugiau kaip prieš 2 savaites vartoti monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriai.
Kitos kontraindikacijos priklauso nuo šios klasės junginių farmakodinaminių savybių:
Nekontroliuojama hipertenzija.
Nustatyta vainikinių arterijų liga, apimanti ir išeminę širdies ligą (krūtinės anginą, buvusį miokardo infarktą, įrodytą besimptomę išemiją), išeminės širdies ligos požymiai ar Prinzmetalio angina.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
MAXALT turėtų būti skiriama tik tokiems pacientams, kuriems yra aiški migrenos diagnozė. MAXALT netinka žmonėms, kuriuos vargina bazinė ar hemipleginė migrena.
MAXALT nereikėtų skirti gydyti "atipiniams" galvos skausmams, t. y. tokiems, kurie gali būti susiję su sunkiomis medicininėmis būklėmis (pvz., insultu, plyšusia aneurizma), kai galvos smegenų kraujagyslių vazokonstrikcija gali būti žalinga.
Yra keletas pranešimų apie sunkius koronarinius reiškinius, sukeltus šios klasės vaistinių preparatų, iš jų ir MAXALT (žr. 4.8 skyrių). Rizikos grupės pacientams, kuriems yra didesnė tikimybė susirgti vainikinių arterijų liga (pvz., sergantiems hipertenzija, diabetu, rūkantiems ir tiems, kurių nemažai kraujo giminaičių sirgo vainikinių arterijų liga), reikėtų ištirti širdį ir kraujagysles prieš skiriant šį vaistinį preparatą. MAXALT nerekomenduojama skirti sergantiesiems vainikinių arterijų liga (žr. 4.3 skyrių).
Kitų 5-HT1B/1D agonistų (pvz., sumatriptano) negalima vartoti kartu su MAXALT.
Tarp ergotamino tipo vaistinių preparatų (pvz., ergotamino, dihidroergotamino ar metisergido) ir MAXALT vartojimo turi praeiti ne mažiau kaip 6 valandos. Klinikinės farmakologijos studijos metu, kai 16 sveikų vyrų gavo geriamojo rizatriptano ir ergotamino parenteraliai, suminis vazospazminis poveikis nebuvo stebėtas, tačiau teoriškai jis galimas.
Fenilketonurija. Fenilketonurija sergantiems pacientams būtina pasakyti, kad MAXALT geriamuosiuose liofilizatuose yra fenilalanino (kaip sudedamosios aspartamo dalies). Viename 5 mg geriamajame liofilizate yra 1,05 mg fenilalanino, 10 mg geriamajame liofilizate – 2,10 mg fenilalanino.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Monoaminooksidazės inhibitoriai. Didžioji rizatriptano dalis yra metabolizuojama "A" potipio monoaminooksidazės (MAO-A). Rizatriptano ir jo aktyviojo N-monodemetilmetabolito koncentracija plazmoje padidėjo kartu vartojant selektyvų, grįžtamojo veikimo MAO-A inhibitorių. Panašiai ar stipriau turėtų veikti neselektyvūs, negrįžtamojo veikimo MAO inhibitoriai. Negalima skirti MAXALT pacientams, vartojantiems MAO inhibitorius (žr. 4.3 skyrių).
Beta adrenoblokatoriai. Rizatriptano koncentracija plazmoje gali padidėti kartu vartojant propranololį. Ji, matyt, padidėja dėl metabolinės dviejų vaistinių preparatų sąveikos pirmojo praėjimo pro kepenis metu, nes MAO-A yra svarbi tiek rizatriptano, tiek propranololio metabolizmui. 5 mg MAXALT dozė rekomenduojama pacientams, vartojantiems propranololį (žr. 4.2 skyrių). Tarp rizatriptano ir beta adrenoblokatorių nadololio ar metoprololio farmakokinetinės saveikos nestebėta. Remiantis in vitro duomenimis, farmakokinetinės sąveikos neturėtų būti ir su timololiu bei atenololiu.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vartojimas nėštumo laikotarpiu
Nėščių moterų rizatriptano vartojimas netirtas.
Atliekant vaisiaus formavimosi ir toksiškumo reprodukcijai tyrimus su žiurkėmis ir triušiais, gavusiais šio vaistinio preparato, poveikio vaisiui ir apsigimimų dėl jo vartojimo nestebėta; nebuvo nustatyta jokių reprodukcijos pokyčių ankstyvojo ar vėlyvojo vaikingumo bei žindymo laikotarpiais. Šių tyrimų metu ilgai ir pakankamai didelės dozės vaistinio preparato buvo patelės organizme, piene ir vaisiaus audiniuose.
Pagal toksinį vaistinio preparato poveikį gyvūnų reprodukcijai ir vaisiaus formavimuisi ne visada galima spręsti apie jo poveikį žmogui, todėl MAXALT nėščiosioms turėtų būti skiriama tik tuomet, kai neišvengiama.
Vartojimas žindymo laikotarpiu
Tiriant žiurkes, nustatyta, kad rizatriptano su pienu išsiskiria daug, tačiau šalutinių gydymo reiškinių nestebėta. Duomenų apie žmones nėra.
Pagal gyvūnų reprodukcijos tyrimus ne visada galima spręsti apie vaistinio preparato poveikį žmogaus organizmui, todėl žindyvėms MAXALT skirti reikia labai atsargiai.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Kai kuriems pacientams migrena ar vartojamas MAXALT gali sukelti mieguistumą. Taip pat buvo pranešta apie galvos svaigimą vartojant MAXALT. Taigi pacientai turėtų įvertinti savo gebėjimą atlikti sudėtingas užduotis per migrenos priepuoli ar pavartojus MAXALT.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
MAXALT (ir tabletės, ir RPD forma) buvo įvertintas po kontroliuojamų klinikinių tyrimų, trukusių iki vienerių metų, su daugiau kaip 3600 ligonių. Dažniausi šalutiniai reiškiniai buvo galvos svaigimas, mieguistumas ir astenija bei nuovargis.
Pasitaikė kitų šalutinių reiškinių pacientams, vartojusiems vienkartines ar daugkartines MAXALT 5 mg arba 10 mg dozes. Žemiau mažėjimo tvarka pagal organizmo sistemas išvardyti trumpų (dažnumas ³ 1% ir didesnis negu vartojant placebo) ar ilgalaikių (dažnumas ³ 1%) klinikinių tyrimų metu stebėti šalutiniai reiškiniai:
Širdies sutrikimai: plakimas, tachikardija;
Kraujagyslių sutrikimai: karščio priplūdimas;
Virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas, vėmimas, burnos sausumas, viduriavimas, dispepsija, troškulys, pilvo skausmas;
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai: kaklo skausmas, sąstingis, sunkumo jausmas tam tikrose srityse, tam tikrų sričių sustandėjimas, raumenų silpnumas;
Nervų sistemos sutrikimai: galvos skausmas, parestezija, pablogėjęs mąstymas, nemiga, hipestezija, tremoras, ataksija, nervingumas, galvos sukimasis, dezorientacija;
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai: diskomfortas ryklėje, dusulys, krūtinės skausmas;
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: paraudimas, niežėjimas, padidėjęs prakaitavimas;
Akių sutrikimai: miglotas matymas;
Sinkopė (alpimas) ir hipertenzija pasitaikė retai (£ 0,1% ligonių).
Šalutiniai reiškiniai, stebėti vartojant MAXALT geriamuosius liofilizatus, buvo panašūs kaip ir vartojant MAXALT tabletes.
Vaistiniam preparatui patekus į rinką
Toliau išvardytos papildomos nepageidaujamos reakcijos praneštos labai retai ir dažniausiai pacientams, turintiems koronarinės širdies ligos (miokardo išemijos arba infarkto), cerebrovaskulinio priepuolio rizikos veiksnių.
Taip pat pranešta apie šias nepageidaujamas reakcijas:
Imuninės sistemos sutrikimai: padidėjusio jautrumo reakcija, anafilaksija ir (arba) anafilaktoidinė reakcija, angioedema (pvz., veido edema, liežuvio pabrinkimas, gerklų edema), švokštimas, dilgėlinė, bėrimas, toksinė epidermio nekrolizė;
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai: veido skausmas;
Nervų sistemos sutrikimai: sutrikęs skonis.
4.9 Perdozavimas
Daugiau kaip 300 pacientų paprastai gerai toleravo 40 mg rizatriptano (vartojant vieną ar du kartus, darant 2 valandų pertrauką tarp dozių). Dažniausi ir su vaistinio preparato vartojimu susiję šalutiniai reiškiniai buvo galvos svaigimas ir mieguistumas.
Per klinikinės farmakologijos tyrimus, kuriuose 12 asmenų gavo 80 mg bendrą kumuliacinę rizatriptano dozę (paskirtą per keturias valandas), dviem pasireiškė sinkopė ir (arba) bradikardija. Vienai 29 metų moteriai, praėjus trims valandoms po bendros 80 mg rizatriptano dozės (paskirtos per dvi valandas), prasidėjo vėmimas, bradikardija ir galvos svaigimas. Praėjus valandai nuo kitų simptomų pradžios, buvo stebėta į gydymą atropinu reaguojanti III laipsnio AV blokada. Kitam tiriamajam, 25 metų vyrui, buvo laikinas galvos svaigimas, sinkopė, šlapimo nelaikymas ir 5 sekundžių sistolinė pauzė (EKG vaizduoklyje), įvykusi tuoj pat po skausmingos venopunkcijos. Venopunkcija buvo atlikta po dviejų valandų, kai tiriamasis gavo bendrą 80 mg rizatriptano dozę (paskirtą per keturias valandas).
Be to, remiantis rizatriptano farmakologija, perdozavus gali pasireikšti hipertenzija ar kitų sunkesnių širdies ir kraujagyslių simptomų. Perdozavus MAXALT, reikėtų išvalyti virškinimo traktą (pvz., išplauti skrandį ir paskui duoti aktyvintos anglies). Kliniškai ir elektrokardiografiškai pacientą reikėtų stebėti mažiausiai 12 valandų, net jei nėra klinikinės simptomatikos.
Nežinoma, kaip peritoninė dializė arba hemodializė veikia rizatriptano koncentraciją serume.
Apytikrė peroraliai skiriamo rizatriptano LD50 pelėms ir žiurkėms atitinkamai buvo 700 mg/kg ir 2227 mg/kg. Apytikrė vartojamo į veną vaistinio preparato LD50 pelėms ir žiurkėms atitinkamai buvo 89 ir 141 mg/kg.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
Farmakoterapinė grupė. Selektyvūs serotonino receptorių agonistai.
ATC kodas. N02C C04
5.1 Farmakodinaminės savybės
Veikimo mechanizmas
Rizatriptanas, aktyvus vartojamas peroraliai, yra stiprus serotonino receptorių agonistas, kuris, kaip parodė radioligandų jungimo ir funkciniai farmakologiniai biologiniai mėginiai, selektyviai veikia 5-HT1B ir 5-HT1D receptorius. Rizatriptano poveikis nėra kliniškai svarbus 5-HT2 ar 5HT3 tipo serotonino receptoriams, taip pat ir adrenoreceptoriams, dopamino receptoriams, histamino receptoriams, muskaro ar benzodiazepino receptoriams.
Rizatriptanas veikia galvos kraujagyslių 5-HT1B receptorius, sukeldamas selektyvią ekstracerebrinių intrakranijinių arterijų, kurios, manoma, išsiplečia per migrenos priepuolį, susitraukimą. Teigiama, kad šių arterijų vazodilatacija ir sensorinių trišakio nervo skausmo patologinių takų stimuliacija yra svarbiausi migrenos patogenezės mechanizmai. Rizatriptanas selektyviai sumažina kraujo tėkmę miego arterijoje šunims, esantiems anestezijos būsenoje, ir gerokai silpniau veikia vainikinių ir plaučių arterijų kraujotaką.
Veikdamas periferinius ir centrinius 5-HT1D receptorius, kurių yra gyvūnų bei žmogaus trišakiame nerve, rizatriptanas taip pat slopina kranijinius patologinius jutimo kelius. Stimuliuojami šie trišakiai nervai atpalaiduoja peptidus (pvz., substanciją P, su kalcitonino genu susijusį peptidą ir neurokininą A), kurie gali sukelti vazodilataciją ir jautrių audinių apie kraujagysles uždegimą bei kurie perduoda informaciją apie skausmą į centrinę nervų sistemą. Gyvūnams rizatriptanu aktyvinami trišakio nervo 5-HT1D receptoriai neleidžia atsipalaiduoti šiems peptidams, dėl to sumažėja jautrių kraujagyslių dilatacija, sumažėja kietojo smegenų dangalo uždegimas ir susilpnėja įcentrinis skausmo perdavimas. Šie veiksniai taip pat gali turėti įtakos rizatriptano klinikiniam efektyvumui palengvinant migrenos simptomatiką.
Rizatriptanas tik silpnai, iš dalies agonistiškai konstrikciškai veikia žmogaus izoliuotus vainikinių arterijų segmentus in vitro. Tai rodo, kad rizatriptanas neveikia 5-HT2A receptorių, kurie yra šių kraujagyslių kontrakcijos mediatoriai.
Farmakodinamika
MAXALT efektyvumas gydant ūminį migrenos priepuolį buvo nustatytas dviejų daugiacentrių, atsitiktinių imčių, placebo kontroliuojamų tyrimų, kurių modelis buvo panašus į MAXALT tablečių tyrimus, metu. Vaistinis preparatas pradėjo veikti po 30 minučių nuo vaistinio preparato išgėrimo. Vieno tyrimo (n-311) metu po dviejų valandų palengvėjo maždaug 66% pacientų, vartojusių MAXALT 5 mg ir 10 mg, lyginant su 47% vartojusių placebo. Didesnio tyrimo (n-547) metu po dviejų valandų palengvėjo 59% pacientų, vartojusių MAXALT 5 mg ir 74% pacientų, vartojusių 10 mg, lyginant su 28% vartojusių placebo. Po 2 valandų 10 mg dozė buvo efektyvesnė už 5 mg dozę. MAXALT taip pat palengvino bendrą negalavimą, pykinimą, fotofobiją ir fonofobiją, kurie lydėjo migrenos priepuolius.
Remiantis geriamųjų tablečių tyrimais, rizatriptanas yra efektyvus migrenai, susijusiai su mėnesinėmis, gydyti.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija
Rizatriptanas, pavartotas peroraliai, greitai ir visiškai rezorbuojamas. Vidutinis geriamojo liofilizato biologinis prieinamumas yra apie 40-45%, o vidutinė maksimali koncentracija plazmoje (Cmax) susidaro maždaug per 1,6-2,5 valandos (Tmax). Peroralinis tabletės vartojimas kartu su riebiais pusryčiais neturėjo įtakos rizatriptano rezorbcijos laipsniui, bet ji šiek tiek sulėtėjo. Klinikinių tyrimų metu MAXALT buvo skiriama neatsižvelgiant į maisto vartojimą.
Pasiskirstymas
Rizatriptano su plazmos baltymais susijungia nedaug (14%). Pasisikirstymo tūris vyrams yra apie 140 litrų ir moterims – 110 litrų.
Tyrimai su žiurkėmis rodo, kad nedaug rizatriptano praeina pro hematoencefalinį barjerą.
Biotransformacija
Svarbiausias rizatriptano metabolizmo būdas yra nuo monoaminooksidazės-A (MAO-A) priklausomas oksidacinis deaminimas į indolacto rūgšties metabolitą, kuris farmakologiškai yra neaktyvus. N-monodemetilinto rizatriptano metabolito, kuris 5HT1B/D receptorius veikia panašiai kaip pirminis junginys, susidaro labai nedaug, ir jis beveik neturi įtakos farmakodinaminiam rizatriptano aktyvumui. N-monodemetilinto rizatriptano koncentracija plazmoje sudaro apie 14% pirminio junginio koncentracijos ir jo eliminacijos laipsnis yra panašus. Kiti mažesni metabolitai yra N-oksidas, 6‑hidroksijunginys ir 6-hidroksimetabolito bei sulfato porinis junginys. Jie farmakologiškai neaktyvūs. Išgėrus 14C žymėtojo rizatriptano, apie 17% plazmoje cirkuliuojančios radioaktyviosios medžiagos sudaro rizatriptanas.
Eliminacija
Rizatriptano pusinės eliminacijos iš vyrų ir moterų plazmos periodas trunka vidutiniškai 2-3 valandos. Paskyrus į veną £60 mg/kg, rizatriptano farmakokinetika vyrams yra tiesinė, o moterims - artima tiesinei. Rizatriptano plazmos klirenso vidurkis vyrams yra apie 1000-1500 ml/min, moterims - apie 900-1100 ml/min; apie 20-30% šio kiekio sudaro inkstų klirensas. Išgėrus 14C žymėtojo rizatriptano apie 80% radioaktyviosios medžiagos išsiskiria su šlapimu, apie 10% - su išmatomis. Tai rodo, kad daugiausia metabolitų pasišalina pro inkstus.
Po peroralinių nuo 2,5 mg iki 10 mg dozių rizatriptano farmakokinetika yra beveik tiesinė. Apie 14% peroralinės dozės išsiskiria su šlapimu nepakitusio rizatriptano pavidalu, o 51% - kaip indolacto rūgšties metabolitas; tai atspindi pirmojo praėjimo pro kepenis metabolizmą.
Kai MAXALT 10 mg buvo skiriama kas 2 valandas 3 kartus tris dienas iš eilės, rizatriptano koncentracija plazmoje per vieną dieną didėjo atitinkamai jo t½, bet vaistinio preparato akumuliacijos plazmoje iš vienos dienos į kitą nestebėta.
Pacientų apibūdinimas
Lytis. Rizatriptano (išgėrus 10 mg) AUC [plotas po koncentracijos kreive] vyrams buvo maždaug 25% mažesnis, Cmax 11% mažesnė ir Tmax susidarė maždaug tuo pat metu lyginant su moterimis. Akivaizdus farmakokinetikos skirtumas neturėjo klinikinės reikšmės.
Vyresni pacientai. Rizatriptano koncentracija vyresnių žmonių (nuo 65 metų iki 77 metų) plazmoje buvo panaši kaip ir jaunų.
Sutrikusi kepenų funkcija. Ligonių, kurių kepenų funkcija buvo sutrikusi dėl lengvos ar vidutinės alkoholinės kepenų cirozės, peroraliai vartojamo rizatriptano koncentracija plazmoje buvo panaši kaip ir jaunų vyrų bei moterų.
Sutrikusi inkstų funkcija. Pacientų, kurių inkstų funkcija buvo sutrikusi (kreatinino klirensas 10-60 ml/min/1,73 m2), rizatriptano AUC reišmingai nesiskyrė nuo sveikų asmenų. Hemodializuojamų pacientų rizatriptano AUC buvo maždaug 44% didesnė negu pacientų, kurių inkstų funkcija normali. Maksimali rizatriptano koncentracija plazmoje pacientams, kuriems nustatytas visų laipsnių inkstų funkcijos sutrikimas, buvo panaši kaip ir sveikų asmenų.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Potencialus rizatriptano toksiškumas buvo įvertintas per toksiškumo tyrimus, trukusius iki vienerių metų, kai šunimis ir žiurkėmis buvo skiriamos kartotinės peroralinės dozės, taip pat iki 14 savaičių tiriant peles. Tiriant nepastebėta jokių nepageidaujamų požymių, kurie neleistų skirti MAXALT žmonėms rekomenduojamas gydomąsias dozes.
Potencialus rizatriptano karcinogeniškumas buvo įvertintas 106 savaičių tyrimų su žiurkėmis ir 100 savaičių tyrimų su pelėmis, gavusiomis peroraliai iki 125 mg/kg per parą (625 kartus didesnę dozę negu 10 mg ar 0,2 mg/kg dozė žmonėms), metu. Šios dozės pagal AUC iki 600 kartų žiurkėms ir 400 kartų pelėms viršijo gydomųjų 10 mg (0,2 mg/kg), vartojamų žmogui, dozių ribas. Didinant rizatriptano dozes žiurkėms ir pelėms, karcinogeniškumo nestebėta.
Metaboliškai aktyvinamas ar neaktyvinamas, rizatriptanas nebuvo nei genotoksiškas, nei mutageniškas, nei klastogeninis per visus genetinio toksiškumo in vitro ir in vivo tyrimus: mikrobų mutageniškumo, chromosomų aberacijos mėginių in vitro, žinduolių ląstelių V-79 mutagenezės mėginių in vitro, šarminio išplovimo / žiurkių hepatocitų mėginio in vitro ir chromosomų aberacijos pelių kaulų čiulpuose mėginio in vivo.
Žiurkių patelėms ir patinams, gavusiems peroraliai rizatriptano atitinkamai iki 100 mg/kg ir 250 mg/kg per parą (500 ir 1250 kartų didesnes dozes negu 10 mg ar 0,2 mg/kg dozės žmogui), šalutinių reiškinių vaisingumui ar reprodukcijai, toksiškumo vaisiui ar apsigimimų, išskyrus šiek tiek sumažėjusią kūno masę nuo didelių dozių, nestebėta. Be to, nepakito reprodukcijos rodikliai ankstyvojo ar vėlyvojo vaikingumo bei žindymo laikotarpiais. Šios dozės daugiau kaip 900 kartų viršijo žmogaus, vartojusio 10 mg (0,2 mg/kg), dozę remiantis AUC santykiu, apskaičiuotu pagal vaistinio preparato koncentracijas žindančioms žiurkėms ir žmonėms. Vaistinio preparato daug prasiskverbia pro placentos barjerą, vaisiaus plazmoje koncentracija sudaro nuo 20% iki 40% koncentracijos patelės plazmoje. Daug jo patenka ir į pieną; vaistinio preparato koncentracija piene buvo 5 ir daugiau kartų didesnė negu patelės plazmoje. Nors šių tyrimų metu buvo didelė patelės, vaisiaus ir atsivestų jauniklių ekspozicija rizatriptanui, tačiau su vaistiniu preparatu susijusių šalutinių reiškinių, kurie veiktų pirmos kartos išgyvenamumą, raidą, elgesį, reprodukciją ar sėklidžių histologiją, nestebėta, taip pat nenustatyta poveikio antros kartos palikuonims.
Taip pat nestebėta jokių šalutinių reiškinių, veikiančių vaisiaus raidą ir toksiškų jam, sukeliančių apsigimimus (išskyrus šiek tiek sumažėjusią kūno masę nuo didelių dozių), kai apvaisintoms triušių patelėms buvo skiriama rizatriptano iki 50 mg/kg per parą (250 kartų didesnės dozės negu 10 mg ar 0,2 mg/kg dozės žmogui). Vartojant šias dozes, susidarė didelė vaistinio preparato koncentracija žindančioms patelėms ir, remiantis AUC santykiu, apskaičiuotu pagal žindančių triušių vaistinio preparato koncentracijas, 475 kartus viršijo ribas, lyginant su žmonėmis, gavusiais 10 mg (0,2 mg/kg). Vaistinio preparato daug praeina pro placentos barjerą, ir koncentracija vaisiaus audiniuose buvo nuo 42% iki 49% koncentracijos patelės plazmoje.
Žiurkėms ir triušėms ankstyvojo bei vėlyvojo nėštumo laikotarpiais skiriant rizatriptano dozes, daug kartų viršijančias žmogaus gydomasias dozes, neigiamos įtakos vaisiaus raidai nebuvo. Remiantis koncentracija vaisiaus plazmoje ir audiniuose, buvo įrodyta, kad daug rizatriptano prasiskverbia pro placentos barjerą.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Želatina
Manitolis
Glicinas
Aspartamas
Pipirmėčių skonio medžiaga
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
36 mėnesiai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Į aliuminio paketėlį įdėta lizdinė plokštelė, kurioje yra vienas geriamasis liofilizatas. Dėžutėje yra 2 arba 6 geriamieji liofilizatai.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Ligoniams reikia paaiškinti, kad lizdinė plokštelė iš išorinio aliuminio paketėlio išimama tik prieš pat vartojant. Po to lizdinė plokštelė atidaroma sausomis rankomis, geriamasis liofilizatas išimamas ir dedamas ant liežuvio, kur jis, veikiamas seilių, ištirps ir bus nurytas.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Trys taisyklės kaip išsaugoti sveikus dantis:
1 Du kartus per dieną valytis dantis.
2 Du kartus per metus lankytis pas dantistą.
3 Nekišti nosies kur nereikia...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?