Nitrazepamas, 10mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Nitrazepamas
1. KAS YRA EUNOCTIN IR KAM JIS VARTOJAMAS
EUNOCTIN veiklioji medžiaga yra nitrazepamas, priklausantis vaistų, vadinamų benzodiazepinais, grupei. Jis sutrumpina užmigimo laiką ir pailgina miego trukmę.
EUNOCTIN vartojamas trumpalaikiam sunkios nemigos (insomnijos), sukeliančios bejėgiškumą arba didelę kančią, gydymui. Jis palengvina užmigimą, bet nepanaikina pagrindinės nemigą sukėlusios priežasties.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EUNOCTIN
EUNOCTIN vartoti negalima:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas benzodiazepinų grupės vaistams, pvz., diazepamui,
chlordiazepoksidui, nitrazepamui, temazepamui;
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) veikliajai ar bet kuriai pagalbinei EUNOCTIN medžiagai;
j- ei yra ūminis kvėpavimo nepakankamumas; kvėpavimo slopinimas;
- jei sergama sunkiąja miastenija (sunkus raumenų nuovargis);
- jei sergama psichikos liga ar yra asmenybės sutrikimų;
- jei būna miego apnėja (pasunkėjęs kvėpavimas miegant);
- jei yra sunkus kepenų nepakankamumas.
Vaikams vartoti EUNOCTIN negalima.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Būtinai pasakykite gydytojui:
jeigu Jūs sergate plaučių, kepenų ar inkstų liga;
jeigu Jums yra depresija arba neseniai mirė Jūsų artimas draugas ar giminaitis;
jeigu reguliariai vartojate alkoholį arba kitokias linksminančias medžiagas;
ilgalaikis EUNOCTIN vartojimas gali sukelti toleranciją. Jei Jūs manote, kad vaistas Jūsų.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Tai labai svarbu, nes vienu metu vartojant daugiau nei vieną vaistą, jų poveikis gali silpnėti arba stiprėti. EUNOCTIN poveikį gali stiprinti raminamieji, vaistai nuo depresijos, migdomieji (užmigti padedantys vaistai), vaistai nuo skausmo, anestetikai (nejautrą sukeliantys vaistai), vaistai nuo alergijos (antihistamininiai), vaistai nuo epilepsijos. Kai EUNOCTIN vatrojamas kartu su vaistais nuo epilepsijos, dažniau atsiranda šalutinis poveikis, todėl gydytojas gali keisti Jums skiriamą dozę. Be to, yra žinoma, jog cimetidinas (vaistas skrandžio ligoms) ir rifampicinas (antibiotikas) gali turėti įtakos EUNOCTIN poveikiui.
EUNOCTIN vartojimas su maistu ir gėrimais
Kol vartojate šį vaistą, negerkite alkoholio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Pasakykite gydytojui, jei esate arba manote, kad esate nėščia, arba planuojate pastoti. Gydytojas nuspręs, ar Jūs galite vartoti šį vaistą. Jei gydytojas nusprendė, jog Jūs turite vartoti šį vaistą nėštumo pabaigoje arba gimdymo metu, Jūsų vaikeliui gali sumažėti kūno temperatūra, atsirasti suglebimas, pasunkėti kvėpavimas ir žindimas.Be to, jei vartosite šį vaistą nėštumo pabaigoje, gali grėsti pavojus, kad Jūsų vaikeliui dar prieš gimimą atsiras priklausomybė vaistui, o po gimimo pasireikš nutraukimo požymių, kurie aprašyti skyrelyje „Kada ir kaip baigiamas gydymas EUNOCTIN“
EUNOCTIN patenka į motinos pieną, todėl vartoti šio vaisto draudžiama jei žindote kūdikį. Pasitarkite su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
EUNOCTIN gali sutrikdyti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Jei taip nutinka Jums, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų. Vartojant alkoholį, šis poveikis gali stiprėti, todėl geriausia nevartoti alkoholio tol, kol vartojate šio vaisto.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EUNOCTIN medžiagas
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį, prieš pradėdama vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI EUNOCTIN
EUNOCTIN visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydytojas Jums skirs dozę, atsižvelgdamas į Jūsų ligos pobūdį, amžių, kūno svorį ir organizmo atsaką į vaistą.
Įprasta pradinė dozė yra 5 mg. Tačiau senyviems pacientams ar sergantiesiems plaučių, kepenų ar inkstų ligomis pradinė dozė turi būti ne didesnė kaip 2,5 mg.
Jei sergama psichoze, dozė negali viršyti 5 mg. Gydytojas nustatys mažiausią veiksmingą dozę. Jums gali reikėti šį vaistą gerti ne kiekvieną vakarą. Paprastai gydymas trunka ne ilgiau kaip 4 savaites.
Šį vaistą reikia gerti prieš pat einant miegoti. Tabletę reikia nuryti nekramtytą, užsigeriant vandeniu arba kitu nealkoholiniu gėrimu.
Išgėrę EUNOCTIN, turite būti tikri, jog Jūsų niekas nežadins 7-8 valandas.
Nekeiskite gydytojo skirtos dozės. Jei manote, kad vaistas veikia per stipriai arba per silpnai, pasitarkite su gydytoju.
Pavartojus per didelę EUNOCTIN dozę
Per apsirikimą išgėrus per didelę dozę, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, vaistininką arba artimiausią ligoninę.
Pamiršus pavartoti EUNOCTIN
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę. Atėjus laikui, gerkite kitą tabletę įprasta tvarka.
Nustojus vartoti EUNOCTIN
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Gydytojas Jums pasakys, kada baigti vaisto vartojimą. Nepamirškite, kad vaisto nerekomenduojama vartoti ilgai, ir kad po kelių savaičių verta pamėginti apsieiti be jų. Tai padės sumažinti priklausomybės atsiradimo pavojų. Gydymo pabaigoje rekomenduojama palaipsniui mažinti dozę. Vaisto vartojimą nutraukus staiga, kartais pasireiškia nutraukimo požymių: prislėgta nuotaika, nervingumas, stiprus nerimas, įtampa, nerimastingumas, suglumimas, nuotaikos kaita, atoveiksmio nemiga (miego sutrikimų atsinaujinimas), dirglumas, prakaitavimas, viduriavimas.
Sunkiais atvejais gali atsirasti depersonalizacija (potyris, kai asmuo jaučia tarsi iš šalies stebėtų savo kūną), derealizacija (tikrovės pojūčio praradimas), paaštrėjusi klausa, galūnių badymas ar dilgsėjimas, padidėjęs jautrumas šviesai ir prisilietimui, haliucinacijos (matomi nesami daiktai, girdimi nesami garsai), epilepsijos priepuoliai.
Retais atvejais pacientams, ilgą laiką vartojusiems benzodiazepinų, prireikia ilgesnį laikotarpį mažinti dozę. Aptarkite tai su gydytoju.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
EUNOCTIN, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei Jus kas nors pažadintų netrukus po to, kai išgėrę vaisto užmigote, Jums gali laikinai sutrikti atmintis.
Gali pasireikšti toks šalutinis poveikis: mieguistumas dieną, tuštumos pojūtis, sumažėjęs budrumas, suglumimas, nuovargis, svaigulys, raumenų silpnumas, pablogėjusi judesių koordinacija. Šie poveikiai dažniau atsiranda gydymo pradžioje ir vėliau išnyksta.
Retais atvejais gali pasireikšti elgesio pokyčių, įskaitant agresyvumą, susijaudinimą, suglumimą, nerimastingumą, ažitaciją (neramumą), dirglumą, įniršį, haliucinacijas ir košmariškus sapnus. Jei atsirastų tokių sipmtomų, būtinai pasakykite gydytojui, kuris gal būt patars vaisto nebevartoti.
Kiti reti šalutiniai poveikiai:
Galvos skausmas, apsvaigimas, sumažėjęs kraujospūdis, sutrikęs virškinimas, odos bėrimas, regos sutrikimai, lytinio potraukio pakitimai, negalėjimas nusišlapinti ar šlapimo nelaikymas, gelta (odos ir akių pageltimas), kraujo pokyčiai (dėl kurių gali juntamas stiprus nuovargis, pasireikšti infekcijos), depresija (prislėgta nuotaika).
Jei pajutote šiuos ar bet kokius kitus šalutinius poveikius, pasakykite gydytojui.
5. KAIP LAIKYTI EUNOCTIN
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, EUNOCTIN vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
EUNOCTIN sudėtis
Veiklioji medžiaga yra nitrazepamas. Vienoje tabletėje jo yra 10 mg.
- Pagalbinės medžiagos: magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas,
talkas, kukurūzų krakmolas, laktozės monohidratas.
EUNOCTIN išvaizda ir kiekis pakuotėje
EUNOCTIN yra baltos ar beveik baltos, nuožulniais kraštais, plokščios, apvalios tabletės, vienoje jų pusėje yra įspaudas “EUNOCTIN”, kitoje - 10 mg. Tiekiamas PVC ir aliuminio folijos lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra 10 tablečių. Kartono dėžutėje yra viena lizdinė plokštelė.
Tarptautinis pavadinimas | Nitrazepamas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/1135 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.22 |
Vaistas perregistruotas | 2008.05.12 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
EUNOCTIN 10 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 10 mg nitrazepamo.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Baltos ar beveik baltos, nuožulniais kraštais, plokščios, apvalios tabletės, vienoje jų pusėje yra įspaudas “EUNOCTIN”, kitoje - 10 mg.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Trumpalaikis sunkios, sukeliančios bejėgiškumą arba didelę kančią nemigos gydymas tais atvejais, jei sedacija dienos metu yra priimtina.
Prieš skiriant vaistinio preparato, būtina nustatyti pagrindinę nemigos priežastį.
Benzodiazepinų nerekomenduojama skirti pagrindiniam psichozės gydymui.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugusiesiems
Dozė yra 5-10 mg prieš miegą; prireikus ją galima padidinti iki 10 mg.
Senyviems pacientams
Senyviems ar nusilpusiems ligoniams, taip pat pacientams, kurių inkstų ir/ar kepenų funkcija pažeista, dažniau pasireiškia nitrazepamo sukeliamas nepageidaujamas poveikis. Tokiems pacientams turi būti skiriama ne daugiau kaip pusė rekomenduojamos dozės.
Pacientams, kuriems yra organinis smegenų pažeidimas, dozė turi būti ne didesnė nei 5 mg.
Pacientams, kuriems yra lėtinis kvėpavimo nepakankamumas, lėtinė inkstų ar kepenų liga, gali tekti mažinti dozę.
Vaikams
Vaikams draudžiama vartoti EUNOCTIN.
Dozė turi būti nustatoma individualiai. Jei įmanoma, gydymas turi būti su pertraukomis.
Gydymas preparatu turi būti pradedamas skiriant mažiausią rekomenduojamą dozę ir tęsiamas kiek galima trumpiau. Draudžiama viršyti didžiausią dozę. Paprastai gydymas tęsiamas nuo keleto dienų iki dviejų savaičių, ilgiausiai – keturias savaites, įskaitant dozės mažinimo laiką. Pacientams, kurie benzodiazepinų vartojo ilgesnį laiką, gali prireikti ilgesnį laiką mažinti dozę. Gali prireikti specialisto pagalbos. Mažai žinoma apie ilgalaikio benzodiazepinų vartojimo veiksmingumą ir efektyvumą.
Kai kuriais atvejais gali tekti gydymą tęsti ilgiau nei rekomenduojama; tokiais atvejais būtina iš naujo įvertinti paciento būklę. Nerekomenduojama vaisto vartoti ilgai. Prieš pradedant gydymą gali būti pravartu informuoti pacientą, jog gydymas truks ribotą laikotarpį, ir tiksliai paaiškinti, kaip bus mažinama dozė. Be to, pacientui svarbu žinoti apie galimą atoveiksmio fenomeną (žr. 4.8 skyrių), kad pacientas mažiau nerimautų tuomet, jei nutraukus preparato vartojimą, atsirastų tokių simptomų. Gydymą EUNOCTIN būtina nutraukti ne staiga, o palaipsniui mažinant dozę.
Šio preparato reikia išgerti prieš pat gulantis miegoti.
Be to, gydant ilgo veikimo benzodiazepinais, būtina įsidėmėti, kad, siekiant išvengti perdozavimo dėl akumuliacijos, gydymo pradžioje privalu reguliariai tikrinti paciento būklę, kad prireikus būtų galima mažinti dozę ar vartojimo dažnį.
EUNOCTIN tabletės vartojamos per burną.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei medžiagai. Turintiems polinkį pacientams benzodiazepinai sukėlė padidėjusio jautrumo reakcijų, įskaitant bėrimą, angioedemą ir hipertenziją.
Draudžiama vartoti pacientams, kuriems yra ūminis kvėpavimo nepakankamumas; kvėpavimo slopinimas; fobinės ar obsesinės būklės; lėtinė psichozė; sunkioji miastenija; miego apnėjos sindromas; sunkus kepenų nepakankamumas.
Draudžiama vartoti vaikams.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pacientams, kuriems yra lėtinis kvėpavimo nepakankamumas, lėtinė inkstų ar kepenų liga, gali tekti mažinti dozę. Benzodiazepinų draudžiama vartoti pacientams, kuriems yra sunkus kepenų nepakankamumas.
Vien tik EUNOCTIN neskirtina depresijai ar su depresija susijusiam nerimui gydyti, kadangi tokiems pacientams tai gali paskatinti savižudybę.
Šio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės deficitas ar gliukozės-galaktozės malabsorbcija.
Tolerancija
Jei benzodiazepinų vartojama kelias savaites, gali sumažėti jų veiksmingumas (atsiranda tolerancija).
Priklausomybė
Vartojant benzodiazepinų gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė.
Priklausomybės atsiradimo rizika didėja, jei vartojamos didelės dozės, ypač ilgesnį laiką. Tai ypač pasakytina apie pacientus, kurie ankščiau piktnaudžiavo alkoholiu ar vaistais, arba kuriem yra ryškių asmenybės sutrikimų. Tokius pacientus būtina reguliariai stebėti; gydymą būtina nutraukti palaipsniui.
Benzodiazepinų ypatingai atsargiai reikia skirti pacientams, anksčiau piktnaudžiavusiems alkoholiu ar vaistais. Benzodiazepinų nerekomenduojama skirti pagrindiniam psichozių gydymui.
Kadangi nutraukimo/atoveiksmio fenomeno rizika didėja staiga nutraukus gydymą, rekomenduojama dozę mažinti laipsniškai.
Net tiems pacientams, kurie trumpą laiką vartojo vidutines dozes, staiga nutraukus gydymą, atsirado depresija, galvos skausmas, raumenų silpnumas, nervingumas, perdėtas nerimas, įtampa, nerimastingumas, suglumimas, nuotaikos pokyčiai, atoveiksmio sąlygota nemiga, dirglumas, prakaitavimas ir viduriavimas.
Jei vartojamas nitrazepamas, svarbu įspėti, kad jį pakeitus trumpo veikimo benzodiazepinais, gali atsirasti nutraukimo simptomų.
Sunkiais atvejais gali atsirasti tokių simptomų: derealizacija, depersonalizacija, padidėjęs klausos aštrumas, galūnių nutirpimas ar dilgčiojimas, padidėjęs jaurtumas šviesai, triukšmui, prisilietimui, taip pat haliucinacijos ar epilepsijos priepuoliai. Retais atvejais didelių dozių nutraukimas gali sukelti suglumimą ar psichozę bei traukulius. Gauta pranešimų apie piktnaudžiavimą benzodiazepinais.
Gydymo trukmė
Miego sutrikimus reikia gydyti kiek galima trumpiau, gydymo pradžioje skiriant mažiausią rekomenduojamą dozę. Bendra gydymo trukmė, įskaitant ir laipsniško nutraukimo laikotarpį, trunka nuo kelių dienų iki dviejų savaičių, ilgiausiai - 4 savaites.
Amnezija
Benzodiazepinai gali sukelti anterogradinę amneziją. Išgėrus preparato, ši būsena atsiranda po 1-2 valandų ir gali trukti iki keleto valandų. Tam, kad sumažėtų tokia rizika, pacientas turi turėti galimybę nepertraukiamai pamiegoti 7-8 valandas. Jei pacientas yra pažadinamas vaisto didžiausio poveikio metu, gali sutrikti atmintis. Praradimo ar artimųjų netekties atveju benzodiazepinai gali slopinti psichologę adaptaciją.
Paradoksinės psichikos reakcijos
Pasitaikė atvejų, kai benzodiazepinai sukėlė neįprastų psichologinių reakcijų. Pasitaikė retų elgesio sutrikimų, įskaitant paradoksalius argesijos protrūkius, susijaudinimą, suglumimą, nerimastingumą, ažitaciją, dirglumą, haliucinacijas, įniršį, košmariškus sapnus, psichozę, netinkamą elgesį, išryškėjančią depresiją ir polinkį savižudybei. Todėl benzodiazepinų būtina ypatingai atsargiai skirti pacientams, kuriems yra asmenybės sutrikimų. Jei atsiranda bet kuri paminėta reakcija, vaisto vartojimą būtina nutraukti. Šios reakcijos gali būti gana sunkios, ir dažniau pasitaiko senyviems pacientams.
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams reikia skirti mažesnes dozes, ypač tais atvejais, kai yra smegenų organinių pažeidimų.
Kad būtų išvengta perdozavimo dėl vaisto kukuliacijos, gydymo pradžioje senyvus pacientus reikia reguliariai stebėti, kad prireikus būtų galima sumažinti dozę ar vartojimo dažnį.
Dėl raumenis atpalaiduojančio poveikio atsiranda pavojus nugriūti ir susilaužyti šlaunikaulį, ypač senyviems pacientams, jei jie keliasi naktį.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Bendras CNS slopinimas gali sustiprėti, kai kartu su benzodiazepinais vartojama kitų CNS veikiančių vaistinių preparatų: neuroleptikų, trankviliantų, antidepresantų, migdomųjų, analgetikų ir anestetikų, vaistais nuo epilepsijos ir antihistamininiais vaistais, pasižyminčiais sedaciniu poveikiu. Vartojant su narkotiniais analgetikais, gali sustiprėti euforija ir atsirasti psichologinė priklausomybė. Senyvus pacientus reikia ypač atidžiai stebėti.
Kai EUNOCTIN vartojamas kartu su vaistais nuo epilepsijos (ypač hidantoinais ar barbitūratais arba jų turinčiais sudėtiniais preparatais) gali stipriau pasireikšti nepageidaujamas ir toksinis poveikis. Tokiais atvejais gydymo pradžioje reikia ypač atidžiai nustatyti dozę.
Žinomi kepenų fermentų, ypač citochromo P450, inhibitoriai mažina benzodiazepinų klirensą ir gali stiprinti jų poveikį; kepenų fermentų aktyvumą didinantys preparatai, pvz., rifampicinas, gali didinti benzodiazepinų klirensą.
Būtina vengti kartu vartoti alkoholį, kadangi tokiu atveju gali stiprėti sedacinis poveikis. Tai neigiamai veikia gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Ar nėštumo metu preparato vartoti saugu, netirta nei žmonėms, nei gyvūnams. Nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus.
Jei šio vaisto skiriama vaisingo amžiaus moteriai, ją būtina įspėti, kad kreiptųsi į gydytoją dėl vartojimo nutraukimo, jei ji planuoja pastoti ar mano esanti nėščia.
Gauta pranešimų, kad benzodiazepinai, vartojami paskutiniojo nėštumo trimestro ar gimdymo metu, sukėlė vaisiaus širdies ritmo sutrikimų ir hipotoniją, o taip pat naujagimio hipotermiją, vidutinio sunkumo kvėpavimo slopinimą, naujagimiai silpniau žindo.
Motinų, nėštumo pabaigoje nuolat vartojusių benzodiazepinų, naijagimiams gali atsirasti fizinė priklausomybė ir postnataliniu laikotarpiu kilti tam tikras nutraukimo sindromo pavojus. Kadangi benzodiazepinų patenka į motinos pieną, žindyvėms EUNOCTIN vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Pacientui reikia pasakyti, jog kaip ir kiti šios grupės vaistai, EUNOCTIN gali sutrikdyti kasdieninę veiklą ir gebėjimus.
Raminamasis poveikis, sumažėjusi dėmesio koncentracija bei pablogėjusi raumenų veikla gali bloginti gebėjimą vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus. Jei miego trukmė yra nepakankama, minėti sutrikimai būna dar didesni. Pacientui būtina pasakyti, kad alkoholis gali dar labiau stiprinti šiuos sutrikimus, todėl gydymo metu būtina vengti alkoholio.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausiai pasitaikantis nepageidaujamas poveikis yra apsnūdimas kitą dieną, psislopintos emocijos, susilpnėjęs budrumas, suglumimas, nuovargis, galvos skausmas, svaigulys, raumenų silpnumas, ataksija, dvejinimasis akyse. Šie poveikiai yra susiję su doze ir dažnesni gydymo pradžioje, vėliau jie paprastai išnyksta.
Tolerancija
Jei benzodiazepinų vartojama kelias savaites, gali sumažėti jų veiksmingumas.
Priklausomybė
Net vartojant gydomasias dozes, gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė: gydymo nutraukimas gali sukelti nutraukimo ar atoveiksmio fenomeną – praeinantį sindromą, kuriam būdingas tų simptomų, kuriems gydyti skirtas benzodiazepinas ar panašus vaistas, atsinaujinimas ir sustiprėjimas. Kartu gali atsirasti ir kitų reakcijų, įskaitant nuotaikos svyravimus, nerimą ar nerimastingumą. Kadangi nutraukimo/atoveiksmio fenomeno rizika yra didesnė, kai gydymas nutraukiamas staiga, todėl dozę rekomenduojama mažinti palaipsniui.
Gauta pranešimų apie piktnaudžiavimą benzodiazepinais.
Amnezija
Anterogradinę amneziją gali sukelti gydomosios dozės, rizika didėja didinant dozes. Amnezinis poveikis gali būti susijęs su netinkamu elgesiu.
Paradoksalios psichikos reakcijos
Pasitaikė retų elgesio sutrikimų, įskaitant paradoksalius argesijos protrūkius, susijaudinimą, suglumimą, nerimastingumą, ažitaciją, dirglumą, haliucinacijas, įniršį, košmariškus sapnus, psichozę, netinkamą elgesį, išryškėjančią depresiją ir polinkį savižudybei.
Senyvi pacientai
Senyvi pacientai yra ypač jautrūs centrinę nervų sistemą slopinantiems vaistams.
Vartojant benzodiazepinų, gali tapti pastebima anksčiau nenustatyta depresija.
Kitoks retas nepageidaujamas poveikis yra galvos svaigimas, hipotenzija, virškinimo sutrikimai, odos bėrimas, regos sutrikimai, lytinio potraukio pokyčiai ir šlapimo sulaikymas. Pavieniais atvejais pasitaikė kraujo diskrazija ir gelta.
4.9 Perdozavimas
Dažniausiai pasitaikantis nepageidaujamas poveikis yra apsnūdimas kitą dieną, psislopintos emocijos, susilpnėjęs budrumas, suglumimas, nuovargis, galvos skausmas, svaigulys, raumenų silpnumas, ataksija, dvejinimasis akyse. Šie poveikiai yra susiję su doze ir dažnesni gydymo pradžioje, vėliau jie paprastai išnyksta. Senyvi pacientai yra ypač jautrūs cenrtinę nervų sistemą slopinantiems vaistams. Anterogradinę amneziją gali sukelti gydomosios dozės, rizika didėja didinant dozes. Amnezinis poveikis gali būti susijęs su netinkamu elgesiu. Vartojant benzodiazepinų, gali išryškėti anksčiau buvusi depresija.
Retas nepageidaujamas poveikis yra galvos svaigimas, hipotenzija, virškinimo sutrikimai, odos bėrimas, regos sutrikimai, lytinio potraukio pokyčiai ir šlapimo sulaikymas. Pavieniais atvejais pasitaikė kraujo diskrazija ir gelta.
Net vartojant gydomasias dozes, gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė: gydymo nutraukimas gali sukelti nutraukimo ar atoveiksmio fenomeną – praeinantį sindromą, kuriam būdingas tų simptomų, kuriems gydyti skirtas benzodiazepinas ar panašus vaistas, atsinaujinimas ir sustiprėjimas. Kartu gali atsirasti ir kitų reakcijų, įskaitant nuotaikos svyravimus, nerimą ar nerimastingumą. Kadangi nutraukimo/atoveiksmio fenomeno rizika yra didesnė, kai gydymas nutraukiamas staiga, todėl dozę rekomenduojama mažinti palaipsniui.
Gauta pranešimų apie piktnaudžiavimą benzodiazepinais.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – benzodiazepino dariniai, ATC kodas: N05C D02
EUNOCTIN yra benzodiazepinas, pasižymintis sedaciniu poveikiu. Jo išgėrus migdomasis poveikis prasideda po 30-60 minučių ir trunka 6-8 valandas.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Nitrazepamas greitai ir gerai absorbuojamas iš virškinimo trakto. Preparato pavartojus, didžiausia jo koncentracija plazmoje susidaro per 2 val., tuo pat metu jo koncentracija smegenų skystyje yra 8%, o po 36 val. yra maždaug 16% koncentracijos, esančios kraujo plazmoje. Smegenų skystyje esanti koncentracija atitinka prie baltymų neprisijungusią veikiosios medžiagos, esančios kraujo plazmoje, frakciją. Pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 24 val. Pusiausvyrinė koncentracija susidaro per 5 dienas. Nitrazepamas organizme biotransformuojamas į tam tikrą skaičių metabolitų, bet nė vienas iš jų nepasižymi kliniškai reikšmingu poveikiu. Per pirmasias 48 val. su šlapimu jo išsiskiria maždaug 5% nepakitusiu pavidalu, mažiau nei po 10% - 7-amino ir 7-acetilamino metabolitų pavidalu. Jaunų žmonių organizme pasiskirstymo tūris yra 2l/kg, senyvų pacientų organizme jis yra didesnis, o vidutinis pusinės eliminacijos periodas pailgėja iki 40 val. Koreliacijos tarp nitrazepamo koncentracijos kraujo plazmoje ir klinikinio poveikio nenustatyta.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Nenustatyta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Magnio stearatas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Talkas
Kukurūzų krakmolas
Laktozės monohidratas.
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
PVC ir aliuminio folijos lizdinė plokštelė, kurioje yra 10 tablečių. Kartono dėžutėje yra 10 tablečių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Draugas klausia draugo:
- Ko taip džiaugiesi?
- Buvau pas dantistą.
- Ir tau taip linksmą?
- Žinoma, šiandien jis nedirba.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?