Drospirenonas+Etinilestradiolis, 3000µg+30µg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Bayer Schering Pharma AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis, Nehospitalinis
Sudedamosios medžiagos: Drospirenonas+Etinilestradiolis
1. KAS YRA YARINA IR KAM JIS VARTOJAMAS
· Vienoje tabletėje yra dviejų skirtingų moters lytinių hormonų, vadinamų drospirenonas (hormonas, veikiantis kaip progesteronas) ir etinilestradiolis (hormonas, veikiantis kaip estrogenas).
· Kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra dviejų hormonų yra vadinamos „sudėtinėmis“ tabletėmis. Kadangi visose pakuotės tabletėse yra toks pat tų pačių hormonų kiekis, todėl tai vienos fazės sudėtinis geriamasis kontraceptikas.
· Yarina yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas ir vartojamas norint apsisaugoti nuo nėštumo.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT YARINA
Prieš pradedant vartoti Yarina, Jūsų gydytojas paklaus kai kurių klausimų ir surinks išsamią Jūsų ir Jūsų šeimos anamnezę, taip pat pamatuos kraujospūdį ir priklausomai nuo Jūsų sveikatos būklės gali atlikti kitus tyrimus.
Jeigu buvusi kraujotakos liga dėl kraujo krešulio (trombozė, plaučių embolija, širdies infarktas arba insultas) Jums arba palyginti jauniems Jūsų tėvams, broliams arba seserims, gydytojas gali tirti Jus, kad įsitikintų, ar Jums tam nėra padidėjusios rizikos.
Jei moteris vartoja Yarina, rekomenduojama ją reguliariai tirti. Kaip dažnai ir kokius tyrimus reikia atlikti, priklauso nuo Jūsų sveikatos būklės.
Prieš pradedant vartoti Yarina, turite būti tikra, kad nesate pastojusi.
Yarina vartoti negalima:
Jeigu Jums yra ar buvo kraujotakos sutrikimas dėl kraujo krešulio atsiradimo (trombozės) vienoje iš venų (giliųjų venų trombozė ar plaučių embolija). Žiūrėti taip pat skyrių „Yarina ir trombozė”).
Jeigu Jums yra ar buvo arterijos užsikimšimo (dėl kraujo krešulio) liga, pavyzdžiui, insultas ar širdies priepuolis.
Žiūrėkite tai pat skyrių „Yarina ir trombozė“.
Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) požymiai, rodantys galimą širdies priepuolį (krūtinės angina, sukelianti stiprų krūtinės skausmą) arba insultą (trumpalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis praėjęs insultas). Taip pat žiūrėti skyrių „Yarina ir trombozė“.
Jeigu Jūs sergate sunkiomis ligomis, kurios gali padidinti trombozės išsivystymo riziką arterijose, arba Jūs sergate viena iš šių ligų:
diabetas (cukraligė) su kraujagyslių pažeidimu
labai aukštas kraujospūdis
labai didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje
Jei nerimaujate dėl kraujo krešėjimo, ypač jei tai nepaveldėta, pavyzdžiui, yra viena iš būklių: ABC atsparumas, antitrombino III stoka, baltymo C ar baltymo S stoka, hiperhomocisteinemija ar antifosfolipidiniai antikūnai.
Jeigu Jūs sergate (sirgote) tam tikros formos migrena (su taip vadinamais židininiais neurologiniais simptomais).
Jeigu Jūs sergate (sirgote) pankreatitu (kasos uždegimu), susijusiu su padidėjusiu tam tikrų riebalinių medžiagų (trigliceridų) kiekiu kraujyje.
Jeigu Jums yra (buvo) sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas ir iki šiol kepenų funkcijos rodikliai nesunormalėję (kraujo tyrimų rodikliai, rodantys kepenų veiklą).
Jeigu blogai dirba Jūsų inkstai (sutrikusi inkstų veikla) arba jei Jūsų inkstai staiga nustoja veikti (ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas).
Jeigu Jums yra ar buvo (gerybinis ar piktybinis) kepenų navikas.
Jeigu Jūs sergate vėžiu arba Jums įtariamas vėžys, kuris auga veikiant lytiniams hormonams (pvz., krūtų arba lyties organų).
Jeigu Jums yra (dar) nenustatytos priežasties kraujavimas iš makšties.
Jeigu ilgą laiką nebuvo kraujavimo (pvz., 6 mėnesius) ir priežastis (dar) nenustatyta.
Jeigu Jums yra padidėjęs jautrumas (alergija) vienai iš veikliųjų medžiagų, etinilestradioliui ar drospirenonui, ar bet kuriai kitai Yarina sudedamajai daliai. Padidėjęs jautrumas gali būti atpažįstamas pagal niežėjimą, išbėrimą ar patinimą.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jeigu rūkote,
jeigu sergate diabetu (cukralige),
jeigu turite viršsvorį,
jeigu jūsų kraujospūdis padidėjęs,
jeigu sergate širdies vožtuvų liga arba sutrikęs jūsų širdies ritmas,
jeigu sergate venų uždegimu (paviršiniu flebitu),
jeigu yra išsiplėtusių venų mazgų,
jeigu kam nors iš artimiausių giminių yra buvusi trombozė, širdies infarktas arba insultas,
jeigu sergate migrena. Jei pradėjus vartoti tabletes, migrenos priepuoliai tampa dažnesni ar sunkesni nei anksčiau, tai gali būti insulto požymis. Vis stipresni ir stipresni migrenos priepuoliai gali būti priežastis nedelsiant nutraukti Yarina vartojimą,
jeigu sergate epilepsija,
padidėjęs kalio kiekis kraujyje (pvz., nuo inkstų ligos) ir dar vartojate diuretikus, galinčius didinti kalio kiekį kraujyje (klauskite gydytojo),
jeigu jums arba kam nors iš artimiausių giminių yra didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje,
jeigu kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu,
jeigu sergate kepenų arba tulžies pūslės liga,
jeigu sergate Crohno liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga),
jeigu sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV, imuninės sistemos liga),
jeigu sergate hemoliziniu-ureminiu sindromu (HUS, kraujo liga, sukelianti inkstų pažeidimą),
jeigu sergate pjautuvine mažakraujyste (paveldima eritrocitų liga),
jeigu yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus (pvz., pablogėjusi klausa, porfirija (kraujo raudonojo pigmento gamybos sutrikimas, kurio metu, be kitų dalykų, oda gali tapti jautri šviesai), nėščiųjų pūslelinė (odos išbėrimas pūslelėmis nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, kurios metu atsiranda staigus kūno judėjimas),
jeigu yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės, vadinamos „nėščiųjų dėmėmis). Jei taip, venkite tiesioginių saulės arba ultravioletinių spindulių.
sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioedemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, sunkumas praryti ar diegligė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Kai kuriais atvejais Jūs gal ir galėsite vartoti kontracepcines tabletes, bet gali prireikti gydytojui reguliariai tikrinti Jūsų sveikatą. Tai yra atvejis, jei kuri nors iš minėtų būklių yra Jums, įtariama ar jei kuri nors iš būklių atsirado nėštumo metu ar anksčiau vartojant kontracepcines tabletes.
Taigi prieš pradėdama vartoti Yarina pasakykite gydytojui, jei yra (buvo) kuri nors iš minėtų būklių. Jei vartojant Yarina kuri nors iš minėtų būklių pasireiškia pirmą kartą, kreipkitės į gydytoją.
YARINA IR TROMBOZĖ
Trombozė yra kraujo krešulio, galinčio užkimšti kraujagyslę, susidarymas.
Venų trombozė
Trombo susidarymas venoje vadinamas venų tromboze.
Kartais įvyksta giliųjų kojos venų trombozė (giliųjų venų trombozė). Jei venoje susidaręs krešulys atitrūksta, jis gali patekti į plaučius ir užkimšti plaučių arterijas ir sukelti vadinamąją plaučių emboliją.
Giliųjų venų trombozė pasitaiko retai. Ji gali įvykti tiek vartojant kontracepcines tabletes, tiek jų nevartojant.
Kontraceptines tabletes vartojančioms pavojus būna didesnis negu nevartojančioms. Tačiau šis venų trombozės pavojus yra mažesnis negu nėštumo laikotarpiu, kai skaičiuojama 60 atvejų iš 100 000 nėštumo atvejų.
Kontracepcines tabletes vartojančioms moterims trombozės pavojus yra didžiausias pirmais sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimo metais. Tyrimai įrodė, kad venų trombozės paplitimas tarp vartojančių sudėtinius geriamus kontraceptikus, į kurių sudėtį įeina mažas estrogenų kiekis (mažiau kaip 50 mikrogramų etinilestradiolio, šiai grupei priklauso irYarina), yra nuo 20 iki 40 atvejų iš 100 000 moters-metų (1 moters metai yra kai 1 moteris vartoja sudėtinius geriamus kontraceptikus 1 metus). Šis skaičiavimas rodo, kad hormonas progestagenas taip pat turi įtakos. Ir kad hormonų sudėtis yra ne tokia pati kiekviename sudėtiniame geriamame kontraceptike.
Nevartojančioms sudėtinių geriamųjų kontraceptikų moterims pasitaiko 5 – 10 venų trombozės atvejų iš 100 000 moters-metų.
Po trombozės ne visuomet pasveikstama; 1 – 2 % atvejų trombozė būna mirtina.
Pastebėjusi galimus trombozės požymius iškart nustokite vartoti kontraceptines tabletes ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją (žr. taip pat „Kada reikia kreiptis į gydytoją?”).
Bendrai venų trombozės pavojų didina:
· vyresnis amžius
· jeigu kam nors iš artimiausių giminių jauname amžiuje yra buvusi trombozė ar plaučių embolija,
· giliųjų venų trombozės (vienoje iš kojų venų giliųjų venų trombozė) rizika laikinai padidėja dėl planuojamos didelės operacijos, ilgos imobilizacijos (pvz., jeigu Jūsų koja yra sutvarstyta dėl venų varikozės), bet kokios kojų operacijos, didelės traumos. Jei Jūs vartojate Yarina šis pavojus gali būti net didesnis. Klauskite savo gydytojo kaip elgtis tokiu atveju. Gydytojas gali Jums patarti liautis vartoti Yarina prieš kelias savaites iki operacijos, imobilizacijos laikotarpiu, kai Jūs negalite vaikščioti. Jūsų gydytojas taip pat pasakys kada vėl bus galima vartoti Yarina. Paprastai pradedama praėjus dviem savaitėms, kai vėl galite įprastai vaikščioti,
· nutukimas,
· gal būt paviršinis venų uždegimas ir mazginis venų išsiplėtimas. Nėra vienodos nuomonės ar šios aplinkybės didina trombozės riziką.
Arterijų trombozė
Labai retai kraujo krešulių gali susidaryti arterijose, pavyzdžiui, širdies kraujagyslėse (sukelia širdies priepuolį) arba smegenų kraujagyslėse (sukelia insultą).
Nepaprastai retai krešulių susidaro kepenų, virškinamojo trakto, inkstų ar akių arterijose.
Kol kas neaišku, ar yra ryšys tarp šių būklių ir kontraceptinių tablečių vartojimo.
Bendrai trombozės pavojų arterijose didina:
· vyresnis amžius,
· intensyvus rūkymas
Svarbu, kad Jūs pasakytumėte gydytojui, jei rūkote. Rūkymas kartu su etinilestradiolio vartojimu (hormonas estrogenas yra ir Yarina sudėtyje) didina širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Jei vartojate Yarina ar kontracepcines tabletes, meskite rūkyti, ypač jei jums daugiau kaip 35 metai.
· padidėjusi riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje,
· padidėjęs kraujospūdis,
· širdies ar kraujagyslių sutrikimai (pavyzdžiui, širdies vožtuvų liga ar širdies ritmo sutrikimai).
SVARBI INFORMACIJA, SUSIJUSI SU TROMBOZĖS PAVOJUMI IR VENOSE, IR ARTERIJOSE
Šios būklės taip pat susiję su kraujo krešulio susidarymo pavojumi:
· diabetas (cukraligė)
· SRV (sisteminė raudonoji vilkligė, imuninės sistemos liga)
· HUS (hemolizinis-ureminis sindromas, kraujo liga, sukelianti inkstų nepakankamumą)
· lėtinė uždegiminė žarnyno liga (Crohno liga ar opinis kolitas)
· pjautuvinė mažakraujystė.
Jeigu vartojant kontraceptines tabletes padažnėja migrenos priepuoliai ar jeigu priepuoliai tampa stipresni, tai gali būti insulto požymiai. Dažnesni ar stipresni migrenos priepuoliai gali būti priežastis nedelsiant nutraukti Yarina vartojimą.
Jei Jums yra svarbus rizikos faktorius ar keletas rizikos faktorių, dėl kurių gali išsivystyti venų ar arterijų trombozė, tai taip pat gali būti priežastis dėl ko Jūs negalite vartoti Yarina. Jei taip atsitiktų, gydytojas Jums gali paskirti antitrombozinius vaistus (priklauso kumarinų derivatų grupei), todėl Jūs turite vartoti kitą kontraceptinį būdą, kad apsisaugoti nuo pastojimo. Šios grupės antitromboziniai vaistai gali sukelti negimusio kūdikio apsigimimą.
Iškart nustokite vartoti Yarina ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei staiga pajutote bet kurį iš šių simptomų. Tai galimos trombozės simptomai (ligos požymiai):
· neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas
· staigus stiprus krūtinės skausmas, plintantis arba neplintantis į kairiąją ranką
· staigus dusulys
· staigus kosulys be aiškios priežasties
· neįprastas, stiprus ar ilgai trunkantis galvos skausmas
· dalinis arba visiškas apakimas, dvejinimasis akyse
· sunkumas kalbant arba negalėjimas kalbėti
· svaigulys
· silpnumas arba alpimas
· vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas arba keistas jausmas
· judesių sutrikimas (pasikeitimai kūnui judant)
· stiprus, nepakenčiamas pilvo skausmas.
Jei kuri nors iš minėtų būklių atsiranda arba buvo praeityje, pasitarkite su gydytoju.
Yarina ir vėžys
Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas kontraceptines tabletes vartojančioms moterims negu tokio pat amžiaus jų nevartojančioms. Nustojus vartoti, per 10 metų šis padažnėjimas išnyksta. Nenustatyta, ar padažnėjimą sukelia kontracepcinių tablečių vartojimas. Galbūt jas vartojančios moterys dažniau tiriamos, todėl krūties vėžys anksčiau diagnozuojamas.
Kontracepcines tabletes vartojančioms moterims retai pasitaiko gerybinių, o dar rečiau – piktybinių kepenų navikų. Šie navikai gali sukelti kraujavimą į vidaus organus. Jeigu jums staiga pradeda labai skaudėti pilvą, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Ilgai kontraceptines tabletes vartojančioms moterims dažniau būna gimdos kaklelio vėžys. Tai gali būti susiję ne su šių tablečių vartojimu, o su lytinio gyvenimo būdu ar kitais veiksniais.
Sumažėjęs patikimumas
Jei Jūs pamiršote išgerti vieną tabletę, vėmėte, viduriavote ar vartojote (vartojate) be Yarina kitų vaistų, Yarina patikimumas gali būti sumažėjęs. Žiūrėti „Jei užmiršote išgerti tablečių“, „Ką daryti esant virškinimo trakto sutrikimui“ ir „Kitų vaistų vartojimas“.
Nereguliarus kraujavimas
Vartodama Yarina pirmus kelis mėnesius Jūs galite nereguliariai pakraujuoti iš makšties ar gali atsirasti tepių išskyrų (lašelių ar kraujo dėmių). Jei toks kraujavimas tęsiasi ilgiau nei keletą mėnesių, arba jis prasideda po kelių mėnesių, Jūsų gydytojas turi nustatyti kraujavimo priežastį.
Ką daryti, jei nebūna kraujavimo tą savaitę, kai tablečių nevartojate
Jei tabletes vartojote tinkamai, nevėmėte, gausiai neviduriavote, nevartojote kitų vaistų, labai mažai tikėtina, kad pastojote. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Po to toliau vartokite Yarina iš naujos pakuotės.
Jei mėnesinių nebuvo du kartus iš eilės, galite būti nėščia. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Nepradėkite naujos pakuotės, kol gydytojas patikrins, ar nepastojote.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei Jūs esate nėščia, Jums draudžiama vartoti Yarina. Jei įtariate, kad vartodama Yarina pastojote, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Paprastai kūdikį žindančioms moterims nepatariama vartoti Yarina. Jei žindote kūdikį ir norite vartoti šias tabletes, pasitarkite su gydytoju.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Informacijos apie Yarina poveikį vairuoti ir valdyti mechanizmus nėra.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Yarina medžiagas
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdama vartoti šį vaistą.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
· Kai kurie vaistai gali silpninti Yarina veikimą ir taip pat gali sukelti nereguliarų kraujavimą.
Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., barbitūratai, karbamazepinas, fenitoinas, primidonas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas), tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), antibiotikai nuo kai kurių kitų infekcinių ligų (pvz., grizeofulvinas, ampicilinas ir tetraciklinai,), vaistai nuo ŽIV infekcijos (pvz., ritonaviras, nevirapinas). Įmanoma kontraceptinių tablečių sąveika ir su kitais vaistais, pvz. tais, kurių sudėtyje yra ciklosporino, arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino.
Jeigu Jūs vartojate arba neseniai vartojote bet kurį iš šių vaistų, dėl sumažėjusio Yarina efektyvumo, turite naudoti papildomas ne hormonines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus). Klauskite gydytojo arba vaistininko kaip ilgai jas vartoti.
· Vaistažolių preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolė (Hypericum perforatum) taip pat gali
silpninti kontraceptinių tablečių veikimą. Dėl jonažolės vartojimo kartu su Yarina, Yarina susilpnėjęs veiksmingumas gali likti mažiausiai 2 savaites nutraukus jų vartojimą.
· Vaistai, kurie gali įtakoti kalio kiekį kraujyje, tarp jų kai kurie diuretikai (kalį sulaikantys diuretikai), kai kurie skausmą malšinantys (NVNU) ir kai kurie kraujospūdį mažinantys vaistai. Prieš pradedant vartoti Yarina Jūsų gydytojas turi nustatyti kalio kiekį kraujyje.
Laboratoriniai tyrimai
Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate kontraceptines tabletes, nes geriami kontraceptikai gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.
3. KAIP VARTOTI YARINA
Sudėtinius geriamuosius kontraceptikus vartojant tinkamai, pastojimų dažnis yra maždaug 1 % per metus. Jis gali padidėti, jei tabletės praleidžiamos arba vartojamos netinkamai.
Gerkite tabletes kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu skysčio. Gerkite tabletes su maistu ar be jo, bet kasdien maždaug tuo pačiu laiku.
Yarina pakuotėje yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties tablete pažymėta, kurią savaitės dieną tabletę vartoti. Pavyzdžiui, jei pradedate vartoti trečiadienį, imkite tabletę pažymėtą „T“. Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite visas 21 tabletę.
Kitas 7 dienas vaisto negerkite. Per tas 7 dienas (kitaip vadinama sustabdymo arba intervalo savaitė) turi prasidėti kraujavimas. Paprastai jis prasideda 2‑3 dieną po paskutinės Yarina tabletės.
Pradėkite naują Yarina pakuotę aštuntąją dieną, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tuomet naują pakuotę visada pradėsite tą pačią savaitės dieną, o kraujavimas bus kiekvieną mėnesį maždaug tomis pačiomis dienomis.
Jei Yarina vartosite šiuo būdu, Jūs būsite apsaugota nuo pastojimo ir tas 7 dienas, kai tablečių nevartosite.
Pradedant pirmąją Yarina pakuotę
· Jei pastarąjį mėnesį hormoninių kontraceptikų nevartojote
Pradėkite vartoti Yarina pirmąją ciklo dieną, t. y. pirmąją mėnesinių dieną. Yarina tabletės pradeda veikti iš karto, todėl papildomų kontracepcijos priemonių nereikia. Galite pradėti vartoti tabletes 2‑5 mėnesinių ciklo dieną, tačiau tuomet pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.
· Keičiant kitas sudėtines kontraceptines tabletes, makšties žiedą ar transderminį (kontraceptinį) pleistrą
Yarina galite pradėti vartoti kitą dieną po anksčiau gertų vaistų vartojimo pertraukos (arba po paskutinės anksčiau gertos neveiksmingos tabletės). Jeigu vartojote makšties žiedą ar transderminį pleistrą, Yarina geriausia pradėti vartoti šalinimo dieną, bet ne vėliau kai turėtų būti sekantis vartojimas.
· Keičiant vien progestogeno tabletes (minitabletes)
Galite liautis vartoti minitabletes bet kurią dieną ir Yarina pradėti gerti kitą dieną tuo pačiu laiku, bet pirmąsias 7 Yarina vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.
· Keičiant švirkščiamuosius vaistus, implantus arba progestageno turinčias vartojimo į gimdą sistemas (IUD)
Yarina pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiami vaistai, kai šalinamas implantas ar IUD, tačiau pirmąsias 7 Yarina vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.
· Pirmąjį trimestrą po persileidimo ir nėštumo nutraukimo
Klauskite gydytojo patarimo.
· Po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo antrąjį trimestrą
Jei po gimdymo vėl norite vartoti Yarina ir norite žindyti kūdikį, perskaitykite skyrių „Žindymo laikotarpis“.
Po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo antrąjį trimestrą, Yarina pradėkite vartoti po 21 ir iki 28 dienos. Jei Jūs pradėsite vėliau kaip 28 dieną, pirmąsias septynias dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.
Jei po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo prieš pradėdama vartoti Yarina turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nesate pastojusi arba galite palaukti iki sekančio kraujavimo..
Jeigu pastebėjote, kad Yarina veikia per stipriai arba nepakankamai stipriai, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Pavartojus per didelę Yarina dozę
Duomenų apie sunkų žalingą Yarina perdozavimo poveikį nėra.
Vienu metu išgėrus keletą tablečių gali būti pykinimas, vėmimas. Jaunoms mergaitėms gali pakraujuoti iš makšties.
Jei vaikas išgėrė Yarina tablečių, klauskite gydytojo arba vaistininko patarimo.
Jei Jūs išgėrėte per daug Yarina tablečių nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei norite nutraukti Yarina vartojimą
Galite liautis vartoti Yarina bet kada. Jei nenorite pastoti, apie kitus apsaugos nuo nėštumo būdus klauskite gydytojo.
Jei nustojate vartoti dėl to, kad norite pastoti, paprastai rekomenduojama palaukti pirmo natūralaus ciklo. Tai padės Jums lengviau nustatyti, kada turi gimti kūdikis.
Jei pamiršote išgerti vaisto, o atėjus laikui, kai tablečių nereikia vartoti (pirmajai pertraukai), neatsiranda mėnesinės, galite būti nėščia. Prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.
KĄ DARYTI, JEI …
… vemiate ar labai viduriuojate
Jei išgėrusi vaisto vėmėte per pirmąsias 3–4 valandas arba labai viduriuojate, veikliosios Yarina tablečių medžiagos gali nevisiškai absorbuotis. Tai tas pats, lyg būtumėte pamiršusi išgėrti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo Jūs turite nedelsiant išgerti tabletę iš naujos pakuotės. Jei galima, išgerkite tabletę per 12 valandų Jums įprastu laiku. Jei tai negalima ir praėjo 12 valandų, darykite taip, kaip ir praleidusi Yarina tabletę.
… norite atitolinti mėnesines
Norėdama atitolinti mėnesines, baigusi tabletes iš vienos Yarina pakuotės nedarykite pertraukos, o iškart pradėkite naują pakuotę. Tarpą tarp mėnesinių galima ilginti tiek, kiek norite, bet ne ilgiau kol baigsis naujosios pakuotės tabletės. Vartojant antros pakuotės tabletes gali šiek tiek pateplioti (lašai arba kraujo dėmės) arba prasidėti kraujavimas. Naują pakuotę pradėkite po įprastinės septynių dienų pertraukos.
… norite pakeisti kraujavimo pradžios laiką
Vartojant tabletes pagal rekomendacijas mėnesinės (kraujavimas) būna maždaug tomis pačiomis savaitės dienomis. Norėdama pakeisti mėnesinių pradžios dieną, trumpinkite (tik neilginkite) artimiausią vaisto vartojimo pertrauką. Pavyzdžiui, jei mėnesinės paprastai prasideda penktadieniais, o jūs norite, kad prasidėtų antradieniais (t. y. trimis dienomis anksčiau), pradėkite naują pakuotę trimis dienomis anksčiau negu paprastai. Jei pertrauka labai trumpa (pvz., trys dienos ar mažiau), jos metu mėnesinių gali nebūti, o tik šiek tiek pakraujuoti, tepti arba atsirasti išskyrų vartojant naujos pakuotės tabletes.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Yarina, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį,nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Tyrimų metu pastebėti tokie dažni (daugiau nei 1 iš 100, bet mažiau nei 1 iš 10 pacientų) pašaliniai reiškiniai kaip: mėnesinių sutrikimas, kraujavimas tarp mėnesinių, krūtų skausmas, galvos skausmas, prislėgta nuotaika, migrena, pykinimas, baltosios, makšties kandidamikozė. Nedažni šalutiniai reiškiniai (daugiau nei 1 iš 1000, bet mažiau nei 1 iš 100 pacientų): pakitęs lytinis potraukis, padidėjęs kraujospūdis, sumažėjęs kraujospūdis, bėrimas, spuogai, egzema, niežėjimas, makšties uždegimas, skysčių susilaikymas ir kūno svorio pokyčiai. Buvo stebėti šie reti (mažiau nei 1 iš 1000 pacientų) šalutiniai reiškiniai: astma, krūtų sekrecija, prikurtimas, tromboembolizacija.
· Sunkios reakcijos, susijusios su kontraceptinių tablečių vartojimu, jau aprašytos skyriuje „2. Kas žinotina prieš vartojant Yarina“. Tai venų trombozė, arterijų trombozė, aukštas kraujospūdis, kepenų vėžys.
· Naujai atsiradusios ar pasunkėjusios ligos, kurių ryšys su geriamųjų sudėtinių kontraceptikų vartojimu neaiškus: lėtinis žarnų uždegimas (Krono liga arba opinis kolitas), epilepsija, migrena, endometriozė (liga, kai gimdos vidinis sluoksnis – endometriumas – randamas kitose vietose, pvz., žarnose), gimdos miomos (gėrybiniai gimdos augliai, dar vadinami fibroidais), porfirija (raudono kraujo pigmento gamybos sutrikimas kraujyje, dėl ko, pvz., oda tampa jautri šviesai), SRV (sisteminė raudonoji vilkligė, imuninės sistemos liga), nėščiųjų pūslelinė (pūslelinis bėrimas nėštumo metu), HUS (hemolizinis-ureminis sindromas, kraujo liga, sukelianti inkstų nepakankamumą), cholestatinė gelta (tulžies takų nepraeinamumo sukelta gelta).
· Moterims, kurios vartoja kontraceptines tabletes, krūties vėžys diagnozuojams truputį dažniau negu nevartojančioms. Kadangi krūties vėžys retai pasireiškia moterims virš 40 metų amžiaus, papildomų atvejų skaičius yra mažas palyginus su bendra vėžio rizika. Ryšys su sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimu nėra aiškus. Papildomos informacijos žiūrėti „Yarina vartoti draudžiama“ ir „Specialių atsargumo priemonių reikia:“, „2. Kas žinotina prieš pradedant vartoti Yarina“.
Jeigu sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai moterims gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus (taip pat žiūrėkite “Prieš pradedant vartoti Yarina”).
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI YARINA
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Yarina sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra drospirenonas ir etinilestradiolis.
Kiekvienoje tabletėje yra 3 miligramai drospirenono ir 30 mikrogramų etinilestradiolio.
- Pagalbinės medžiagos yra laktozės monohidratas, kukurūzų krakmolas (kviečių krakmolas), modifikuotas (želatinintas) krakmolas, povidonas K25, magnio stearatas, hipromeliozė, makrogolis 6000, talkas, titano dioksidas (E171), geležies oksido geltonasis pigmentas (E172).
Yarina išvaizda ir kiekis pakuotėje
· Yarina yra taip vadinamos plėvele dengtos tabletės. Tabletės abipus išgaubtos, apvalios, 6 mm skersmens. Kiekvienos tabletės vienoje pusėje, taisyklingame šešiakampyje įspausta „DO“.
· Yarina išleidžiamas supakuotas į lizdines plokšteles po 21 tabletę.
Tarptautinis pavadinimas | Drospirenonas+Etinilestradiolis |
Vaisto stiprumas | 3000µg+30µg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 01/7479/8 |
Registratorius | Bayer Schering Pharma AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis, Nehospitalinis |
Vaistas registruotas | 2001.10.08 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Yarina 3000/30 mikrogramų plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 3000 mikrogramų drospirenono ir 30 mikrogramų etinilestradiolio.
Pagalbinės medžiagos nurodytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Šviesiai gelsva, apvali, išgaubtu paviršiumi tabletė, kurios vienoje pusėje, taisyklingame šešiakampyje, įspaustos raidės „DO“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Geriamajai kontracepcijai.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Sudėtinius geriamuosius kontraceptikus vartojant tinkamai, pastojimų dažnis yra maždaug 1 % per metus. Jis gali padidėti, jei tabletės praleidžiamos arba vartojamos netinkamai.
Tabletes reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu laiku ant pakuotės nurodyta tvarka. Jei reikia, vaistą užgerti trupučiu skysčio. Vartoti po vieną tabletę 21 dieną iš eilės. Nauja pakuotė pradedama po 7 dienų pertraukos, per kurią paprastai kraujuojama. Kraujavimas dažniausiai prasideda 2 – 3 dieną po paskutinės tabletės ir gali būti nepasibaigęs, kai pradedama nauja pakuotė.
Yarina vartojimo metodas, kai:
Hormoninių kontraceptikų iki tol (pastarąjį mėnesį) nevartota
Tabletes reikia pradėti gerti pirmą natūralaus ciklo mėnesinių dieną (t. y. pirmą kraujavimo dieną).
Keičiant kitą sudėtinį hormoninį kontraceptiką (sudėtinį geriamąjį kontraceptiką (SGK), makšties žiedą ar transderminį pleistrą)
Yarina geriausia pradėti vartoti pirmąją dieną po paskutinės veikliosios (paskutinės tabletės, turinčios veikliųjų medžiagų) iki tol vartotų SGK tabletės ir ne vėliau kaip pirmą dieną po įprastinės tablečių vartojimo pertraukos arba placebo tablečių vartojimo. Jeigu buvo vartojamas makšties žiedas ar transderminis pleistras, Yarina geriausia pradėti vartoti šalinimo dieną, bet ne vėliau kai turėtų būti sekantis vartojimas.
Keičiant vien progestageno kontracepcijos metodą (minitablečių, injekcijų, implantų) arba progestageną atpalaiduojančių vartojimo į gimdą sistemų (VGS)
Yarina galima pradėti vartoti bet kurią dieną vietoj minitablečių arba tą dieną, kai pašalinamas implantas ar IUP, arba tą dieną, kai turėtų būti švirkščiama progestageno. Visais šiais atvejais per pirmąsias 7 Yarina tablečių vartojimo dienas reikia papildomai taikyti barjerinius kontracepcijos metodus.
Po nėštumo nutraukimo pirmąjį trimestrą
Yarina galima pradėti vartoti iškart. Tokiu atveju papildomų kontracepcijos priemonių nereikia.
Po gimdymo arba nėštumo nutraukimo antrąjį trimestrą
Patariama pradėti vartoti 21–28 dieną po gimdymo arba nėštumo nutraukimo antruoju trimestru. Jei pradedama vartoti vėliau, pirmąsias septynias tablečių vartojimo dienas reikia papildomai taikyti barjerinius kontracepcijos metodus. Jei moteris jau turėjo lytinių santykių, prieš pradėdama vartoti SGK ji turi įsitikinti, ar nepastojo, arba palaukti pirmųjų mėnesinių.
Rekomendacijos žindyvėms nurodytos 4.6. skyriuje.
Vartojimo metodas, praleidus tabletę
Jei išgerti vaisto pavėluota mažiau negu 12 valandų, kontraceptinis poveikis nesusilpnėja. Reikia išgerti tabletę iškart prisiminus ir toliau vartoti vaistą įprastu laiku.
Jei pavėluota daugiau kaip 12 valandų, kontraceptinis poveikis gali susilpnėti. Tokiu atveju reikia vadovautis dviem pagrindinėmis taisyklėmis:
1)niekada nenutraukti tablečių vartojimo ilgiau kaip 7 dienas;
2) kad pagumburio, pasmegeninės liaukos ir kiaušidžių sistema būtų tinkamai nuslopinta, reikia be pertraukos vartoti tabletes 7 dienas.
Atsižvelgiant į tai pateikiami tokie patarimai:
Pirmoji savaitė
Praleistąją tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jei vienu metu tektų gerti dvi tabletes. Toliau vartoti vaistą įprastu laiku. Be to, pirmąsias 7 dienas papildomai reikia taikyti barjerinius metodus, pavyzdžiui, naudotis prezervatyvais. Jei pastarąsias 7 dienas moteris turėjo lytinių santykių, ji galėjo pastoti. Kuo daugiau tablečių praleista ir kuo mažiau laiko liko iki įprastinės vaisto vartojimo pertraukos, tuo didesnė nėštumo tikimybė.
Antroji savaitė
Praleistąją tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jei vienu metu tektų gerti dvi tabletes. Toliau vartoti vaistą įprastu laiku. Jei 7 dienas iki pirmos praleistosios tabletės moteris vartojo vaistą tinkamai, jokių papildomų apsaugos nuo nėštumo priemonių nereikia. Jei ji praleido daugiau negu vieną tabletę, patartina 7 dienas imtis papildomų apsaugos nuo nėštumo priemonių.
Trečioji savaitė
Sumažėjusio apsaugos nuo nėštumo patikimumo pavojus neišvengiamas dėl artėjančios 7 dienų tablečių vartojimo pertraukos. Tačiau tinkamai parinkus tablečių vartojimo schemą sumažėjusio kontraceptinio poveikio galima išvengti. Jei 7 dienas iki pirmosios praleistos tabletės moteris vaistą vartojo tinkamai, papildomų kontracepcijos priemonių nereikia, laikantis vieno iš toliau nurodytų patarimų. Priešingu atveju reikėtų vadovautis pirmuoju patarimu, be to, 7 dienas imtis papildomų apsaugos nuo nėštumo priemonių.
1.Paskutinę praleistąją tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jei vienu metu tektų gerti dvi tabletes. Toliau vartoti vaistą įprastu laiku. Naują pakuotę pradėti iškart baigus ankstesniąją, t.y. nereikia daryti vaisto vartojimo pertraukos. Kol nebus baigta naujoji pakuotė, kraujavimo greičiausiai nebus, tačiau tablečių vartojimo dienomis gali tepti arba truputį pakraujuoti.
2.Galima nebaigti gerti tablečių iš pradėtos pakuotės, o daryti septynių dienų pertrauką, įskaitant ir praleistąsias dienas. Paskui vartoti vaistą iš naujos pakuotės įprastu būdu.
Jei per pirmąją vaisto vartojimo pertrauką po praleistųjų tablečių moteris nekraujuoja, reikia įtarti galimą nėštumą.
Patarimai atsiradus virškinimo trakto sutrikimui
Labai sutrikus virškinimo traktui vaistas gali nevisiškai absorbuotis, todėl reikia imtis papildomų kontracepcijos priemonių. Jei išgėrus vaisto per 3–4 valandas pradedama vemti, kuo greičiau reikia išgerti kitą tabletę. Jei praėjo daugiau kaip 12 valandų, patariama elgtis taip, kaip ir praleidus tabletę, kaip nurodyta 4.2. skyriuje „Vartojimo metodas, praleidus tabletę“. Jei moteris nenori keisti įprastinės vaisto vartojimo schemos, papildomą tabletę ji turi imti iš naujos pakuotės.
Kaip atitolinti kraujavimą
Norint atitolinti kraujavimą, baigus tabletes iš vienos pakuotės nereikia daryti pertraukos, o pradėti naują Yarina pakuotę. Laikotarpį be kraujavimo galima ilginti tiek, kiek norima, kol baigsis antrosios pakuotės tabletės. Tuo laiku gali atsirasti kraujingų išskyrų arba pradėti kraujuoti. Toliau reguliariai vartoti Yarina galima po įprastinės septynių dienų pertraukos.
Norint pakeisti kraujavimo pradžios dieną reikia sutrumpinti vaisto vartojimo pertrauką tiek dienų, kiek pageidaujama. Kuo trumpesnė pertrauka, tuo didesnė tikimybė, kad kraujavimo nebus, o kraujuoti pradės arba atsiras tepių išskyrų vartojant naujos pakuotės tabletes (kaip ir atitolinant kraujavimą).
4.3 Kontraindikacijos
Sudėtinių geriamųjų kontraceptikų (SGK) negalima vartoti, kai yra toliau išvardytos būklės. Jei vartojant vaistą kurios nors ligos požymių atsiranda pirmą kartą, reikia iš karto liautis jį vartoti.
Esama ar buvusi venų trombozė (pvz., giliųjų venų trombozė, plaučių embolija).
Esama arba buvusi arterijų trombozė (pvz., smegenų kraujotakos sutrikimas, miokardo infarktas) arba prodromo reiškiniai (pvz., trumpalaikis išemijos priepuolis, krūtinės angina).
Esamos arba buvusios galvos smegenų kraujagyslių komplikacijos.
Sunkūs arba dauginiai arterijų trombozės rizikos veiksniai:
cukrinis diabetas su kraujagyslių pažeidimo požymiais
sunki hipertenzija
ryški dislipoproteinemija
Paveldimas ar įgytas polinkis į venų arba arterijų trombozę, pavyzdžiui atsparumas APC, antitrombino-III stoka, baltymo C, baltymo S stoka, hiperhomocisteinemija ir antifosfolipidiniai antikūnai (antikardiolipino antikūnai, vilkligės antikoaguliantas).
Esamas ar buvęs pankreatitas, susijęs su ryškia hipertrigliceridemija.
Esama ar buvusi sunki kepenų liga, kol kepenų veiklos rodikliai nesunormalėję.
Sunkus inkstų veiklos sutrikimas arba ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas.
Esamas ar buvęs kepenų navikas (tiek gerybinis, tiek piktybinis).
Nustatytas arba įtariamas lytiniams steroidams jautrus lyties organų arba krūtų piktybinis navikas.
Nenustatytos priežasties kraujavimas iš makšties.
· Buvusi migrena su židininiais neurologiniais simptomais.
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei Yarina medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Įspėjimai
Jei moteriai yra kuri nors toliau aprašyta būklė arba rizikos veiksnys, reikia su ja aptarti SGK vartojimo naudą ir galimą pavojų, prieš jai apsisprendžiant vartoti šį vaistą. Jei vartojant vaistą liga pasunkėja, paūmėja arba pirmą kartą atsiranda kuri nors iš nurodytų būklių arba rizikos veiksnių, moteris turi kreiptis į gydytoją, o šis – spręsti, ar nutraukti SGK vartojimą.
· Kraujagyslių sutrikimai
Epidemiologiniai tyrimai įrodė, kad venų tromboembolijos (VTE) paplitimas tarp vartojančių SGK, į kurių sudėtį įeina mažas (mažiau kaip 50 mikrogramų etinilestradiolio) estrogenų kiekis (tarp jų ir Yarina), yra maždaug nuo 20 iki 40 atvejų iš 100 000 moters-metų, bet šios rizikos įvertinimas kinta priklausomai nuo progestageno. Tai palyginta su 5 – 10 atvejų iš 100 000 moters-metų tarp nevartojančių.
Bet kurių sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimas yra susijęs su padidėjusiu VTE pavojumi lyginant su jų nevartojimu. Moteriai VTE pavojus yra didžiausias pirmaisiais sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimo metais. VTE pavojus, susijęs su nėštumu, yra 60 atvejų iš 100 000 nėščios moters-metų. 1 – 2 % atvejų VTE būna mirtina.
Epidemiologinių tyrimų duomenimis, SGK vartojimas yra susijęs su padidėjusia arterijų (miokardo infarkto, trumpalaikių išeminių priepuolių) tromboembolijos rizika.
Bet kurių SGK vartojimas yra susijęs su padidėjusiu venų tromboembolijos (VTE) – giliųjų venų trombozės arba plaučių embolijos pavojumi. Per metus VTE pasitaiko maždaug 4 iš 10 000 moterų, vartojančių mažos dozės estrogenų (<0,05 mg estradiolio) geriamuosius kontraceptikus, palyginti su 0,5–3 iš 10 000 SGK nevartojančių moterų. Su nėštumu susijusios VTE dažnumas yra 6 iš 10 000 moterų per metus.
Kitų kraujagyslių, pavyzdžiui, kepenų, pasaito, inkstų, smegenų ar tinklainės venų ir arterijų, trombozė geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims įvyksta labai retai. Nėra vienos nuomonės, ar šių kraujagyslių trombozė yra susijusi su hormoninių kontraceptikų vartojimu.
Venų arba arterijų trombozės ar tromboembolijos ir smegenų kraujotakos sutrikimo simptomai gali būti šie:
neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas,
staigus stiprus krūtinės skausmas, plintantis arba neplintantis į kairiąją ranką,
staigus dusulys,
staigus kosulio priepuolis,
bet koks neįprastai stiprus, ilgai trunkantis galvos skausmas,
staigus dalinis arba visiškas apakimas,
dvejinimasis akyse,
kalbos sutrikimas arba afazija,
svaigulys,
alpimas su židininiais traukuliais arba be jų,
staigus vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas arba ryškus aptirpimas,
judesių sutrikimas,
ūminės pilvo ligos simptomai.
SGK vartotojoms venų tromboembolijų komplikacijų pavojų didina:
vyresnis amžius;
šeiminis polinkis (pavyzdžiui, buvusi venų tromboembolija palyginti jauniems tėvams, broliams arba seserims). Jei įtariamas paveldimas polinkis, prieš pradėdama vartoti bet kurį SGK moteris turi pasitarti su specialistu;
- ilga imobilizacija, didelė operacija arba bet kokia kojų operacija, didelė trauma. Tokiais atvejais patartina nutraukti tablečių vartojimą (bent prieš keturias savaites iki numatomos operacijos) ir vėl pradėti juos vartoti praėjus dviem savaitėms po visiškos remobilizacijos. Jei tablečių vartojimas iš anksto nenutraukiamas, gali būti tikslinga skirti antitrombozinį gydymą;
nutukimas (kūno masės indeksas didesnis kaip 30 kg/m2);
- nėra vienos nuomonės, ar venų tromboembolija susijusi su mazginiu venų išsiplėtimu ir paviršiniu tromboflebitu.
SGK vartojančioms moterims arterinių tromboembolinių komplikacijų arba galvos smegenų kraujagyslių komplikacijų pavojų didina:
vyresnis amžius;
- rūkymas (šį pavojų dar labiau didina intensyvus ir vyresnių kaip 35 metų moterų rūkymas);
dislipoproteinemija;
hipertenzija;
migrena;
- širdies vožtuvų liga;
prieširdžių virpėjimas.
Vieno reikšmingo ar kelių venų ar arterijų ligos rizikos veiksnių buvimas gali būti kontraindikacija. Taip pat reikia apsvarstyti, ar tikslinga gydyti antikoaguliantais. SGK vartojančioms moterims būtina nurodyti pastebėjus galimos trombozės simptomus kreiptis į gydytoją. Įtarus ar diagnozavus trombozę būtina liautis vartoti SGK. Reikia taikyti atitinkamą kontracepcijos metodą, nes gydymas antikoaguliantais (kumarinais) gali veikti teratogeniškai.
Reikia atsižvelgti į padidėjusį tromboembolijos pavojų po gimdymo (žr. 4.6 skyrių ).
Kitos būklės, susijusios su kraujotakos sutrikimais, yra cukrinis diabetas, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis-ureminis sindromas, lėtinė uždegiminė žarnų liga (Crohno liga arba opinis kolitas) ir pjautuvinė mažakraujystė.
Migrenos padažnėjimas ir pasunkėjimas vartojant SGK gali būti priežastimi nedelsiant liautis juos vartoti (migrena gali būti smegenų kraujagyslių ligos prodrominis reiškinys).
· Navikai
Svarbiausias gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys yra persistentinė ŽPV infekcija. Kai kurių epidemiologinių tyrimų duomenimis, ilgai vartojant SGK gali padidėti gimdos kaklelio vėžio rizika, tačiau neaišku, kiek tai priklauso nuo kitų veiksnių, pvz., gimdos kaklelio rentgenoskopijos ir lytinio gyvenimo būdo, įskaitant ir barjerinių kontracepcijos priemonių vartojimą.
54 epidemiologinių tyrimų metaanalizės duomenimis, moterims, vartojančioms SGK, yra šiek tiek didesnė krūties vėžio diagnozės santykinė rizika (RR=1,24). Nustojus vartoti SGK šis rizikos padidėjimas per 10 metų palaipsniui išnyksta. Kadangi moterys iki 40 metų krūties vėžiu serga retai, SGK vartojančioms arba neseniai vartojusioms moterims papildomai nustatomo šio vėžio atvejų skaičius yra nedidelis, palyginti su bendra krūties vėžio rizika. Minėti tyrimai nerodo priežastinio ryšio. Didesnė rizika gali būti dėl to, kad ši liga SGK vartojančioms moterims anksčiau diagnozuojama, arba dėl SGK biologinio poveikio, arba ir dėl abiejų priežasčių. Pastebėta, kad krūties vėžys, diagnozuojamas kada nors SGK vartojusioms moterims, būna mažiau išplitęs negu niekada šių kontraceptikų nevartojusioms moterims.
SGK vartojančioms moterims retai pasitaiko gerybinių, o dar rečiau – piktybinių kepenų navikų. Pavieniais atvejais šie navikai sukėlė gyvybei pavojingą kraujavimą į pilvaplėvės ertmę. Jei moteriai, vartojančiai SGK, labai skauda viršutinėje pilvo dalyje, padidėja kepenys arba įtariamas kraujavimas į pilvaplėvės ertmę, diferencijuojant reikia įtarti ir kepenų naviką.
· Kitos būklės
Yarina progestininė sudedamoji dalis yra aldosterono antagonistas, kuris pasižymi natrį sulaikančiomis savybės. Daugeliu atvejų kalio koncentracijos padidėjimo nelaukiama.. Klinikinio tyrimo duomenimis, kai pacienčių inkstų veikla mažai ar vidutiniškai sutrikusi ir kartu vartojami kalį sulaikantieji vaistiniai preparatai, drospirenono vartojimas kalio koncentraciją serume silpnai, bet ne reikšmingai padidina. Kalio išsiskyrimo sumažėjimas gali pasireikšti tik pacientėms su inkstų nepakankamumu, jei iki gydymo kalio koncentracija serume yra ties viršutine normos riba, be to, vartojami kalį sulaikantieji vaistai. Šioms pacientėms pirmus tris gydymo ciklus rekomenduojami tolimesni kalio koncentracijos tyrimai serume (žiūrėti 4.5 skyrių).
SGK vartojančioms moterims, kurioms yra hipertrigliceridemija arba kurių giminėms yra buvęs šis sutrikimas, yra padidėjusi ūminio pankreatito rizika.
Nors daugeliui moterų, vartojančių SGK, šiek tiek padidėja kraujospūdis, retai šis padidėjimas būna kliniškai svarbus. Jei hipertenzija sergančių SGK vartojančių moterų gydymas kraujospūdį mažinančiais vaistais nuolatinės hipertenzijos ar labai padidėjusio kraujospūdžio reikiamai nesumažina, SGK vartojimą reikia nutraukti. Jei nuo antihipertenzinių vaistų kraujospūdis sunormalėja, vėl galima pradėti vartoti sudėtinius geriamuosius kontraceptikus.
Tiek nėščioms, tiek SGK vartojančioms moterims gali pasireikšti arba pasunkėti šios ligos ar būklės: gelta ir(arba) niežulys dėl cholestazės, tulžies pūslės akmenligė, porfirija, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis-ureminis sindromas, Sydenhamo chorėja, herpes gestationis, klausos sutrikimas dėl otosklerozės. Ar tai susiję su SGK vartojimu, patikimų įrodymų nėra.
Egzogeniniai estrogenai moterims, sergančioms paveldima angioedema, gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus.
Pasireiškus ūminiam ar lėtiniam kepenų veiklos sutrikimui, SGK vartojimą gali tekti nutraukti, kol kepenų veikla sunormalės. Pasikartojus cholestazinei geltai arba su cholestaze susijusiam niežuliui, kurie anksčiau buvo pasireiškę nėštumo ar ankstesnio lytinių steroidų vartojimo metu, būtina liautis vartoti SGK.
Nors SGK gali veikti periferinį atsparumą insulinui ir gliukozės toleravimą, diabetu sergančioms moterims, vartojančioms mažos dozės (< 0,05 mg etinilestradiolio), SGK, gydymo schemos keisti nereikia. Vis dėlto šias moteris reikia atidžiai stebėti, ypač SGK vartojimo pradžioje.
Vartojant SGK kartais pasunkėja endogeninė depresija, epilepsija, Crohno liga ir opinis kolitas.
Retkarčiais gali pasireikšti rudmė (chloasma), ypač moterims, kurioms yra buvusi nėščiųjų rudmė (chloasma gravidarum). SGK vartojančioms moterims, linkusioms į rudmę, reikia vengti saulės ir ultravioletinių spindulių.
Šio vaistinio preparato tabletės sudėtyje yra 46 mg laktozės. Šį kiekį turėtų žinoti pacientės, kurioms yra reti paveldimi sutrikimai - galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, bei kurios turi valgyti maistą be laktozės.
Medicininiai tyrimai ir konsultacijos
Prieš pradedant vartoti ar atnaujinant Yarina vartojimą turi būti surinkta išsami medicininė anamnezė (įskaitant ir šeimos) ir įsitikinta, kad moteris nenėščia. Taip pat turi būti pamatuotas kraujospūdis ir moteris objektyviai ištirta atsižvelgiant į kontraindikacijas (4.3 skyrius) ir įspėjimus (4.4 skyrius). Moteriai reikia nurodyti atidžiai perskaityti informacinį lapelį ir laikytis jame pateiktų patarimų. Tyrimo dažnumas ir apimtis priklauso nuo įprastos tokio tyrimo praktikos ir kiekvienos moters sveikatos būklės.
Moterį reikia įspėti, kad geriamieji kontraceptikai neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų.
Sumažėjęs veiksmingumas
SGK veiksmingumas gali sumažėti užmiršus išgerti tablečių (žr. 4.2 skyrių), esant virškinimo trakto sutrikimui (žr. 4.2 skyrių) arba kartu vartojant kitų vaistų (žr. 4.5 skyrių).
Pablogėjusi mėnesinių ciklo kontrolė
Vartojant bet kuriuos SGK gali nereguliariai kraujuoti arba atsirasti kraujingų išskyrų, ypač pirmaisiais vartojimo mėnesiais, todėl nereguliaraus kraujavimo priežastį tikslinga tirti tik maždaug po trijų ciklų adaptacijos laikotarpio.
Jei nereguliarus kraujavimas tęsiasi arba prasideda po buvusių reguliarių ciklų, reikia įtarti nehormoninę kraujavimo priežastį ir tinkamai ištirti, ar nėra piktybinės ligos arba nėštumo. Dėl to gali tekti atlikti kiuretažą.
Kai kurioms moterims kraujavimo nebūna, kai daroma tablečių vartojimo pertrauka. Jei iki tol SGK buvo vartojami tinkamai, kaip nurodyta 4.2 skyriuje, mažai tikėtina, kad moteris pastojo. Tačiau jei SGK buvo vartojami nesilaikant nurodymų arba kraujavimo nebuvo dukart iš eilės, prieš tęsiant SGK vartojimą reikia įsitikinti, kad nėra nėštumo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
· Kitų vaistų poveikis
Dėl sąveikos su kitais vaistais geriamųjų kontraceptikų poveikis gali būti nepakankamas arba prasidėti kraujavimas. Toliau pateikiama medicinos literatūroje aprašyta sąveika.
Metabolizmas kepenyse. Gali vykti SGK sąveika su vaistais, skatinančiais mikrosomų fermentus (pvz., su fenitoinu, barbitūratais, primidonu, karbamazepinu, rifampicinu, galbūt ir okskarbazepinu, topiramatu, felbamatu, ritonaviru, grizeofulvinu ir jonažolės preparatais). Dėl to gali padidėti lytinių hormonų klirensas.
ŽIV proteazė (pvz. ritonaviras) ir ne-nukleozidiniai grįžtamosios transkriptazės inhibitoriai (pvz. nevirapinas), bei jų deriniai taip pat galimai paveikė metabolizmą kepenyse.
Poveikis enterohepatinei cirkuliacijai. Esama klinikinių duomenų, kad vartojant kai kuriuos antibiotikus (pvz., penicilinus, tetraciklinus) gali sumažėti estrogenų enterohepatinė cirkuliacija, kartu ir etinilestradiolio koncentracija.
Moterys, gydomos šiais vaistais, kartu su SGK turi naudoti mechanines apsaugos nuo nėštumo priemones arba pasirinkti kitokį būdą nėštumui išvengti. Moterys, gydomos mikrosomų fermentus skatinančiais vaistais, turi imtis mechaninių apsaugos priemonių visą gydymo laiką ir 28 dienas po gydymo. Antibiotikais (išskyrus rifampiciną ir grizeofulviną) gydomos moterys turi naudotis mechaninėmis priemonėmis visą gydymo laiką ir 7 dienas po jo. Jei per tą laiką baigiasi SGK pakuotė, reikia pradėti naują nedarant įprastinės pertraukos.
Pagrindiniai drospirenono metabolitai žmogaus plazmoje susidaro nedalyvaujant citochromo P-450 sistemai, todėl šios fermentų sistemos inhibitoriai neturėtų veikti drospirenono metabolizmo.
Geriamieji kontraceptikai gali paveikti tam tikrų kitų vaistų metabolizmą. Atitinkamai koncentracija plazmoje ir audiniuose gali padidėti (pvz., ciklosporino) arba sumažėti (pvz., lamotrigino).
Sąveika su kitais vaistais
In vitro ir savanorių moterų in vivo tyrimais, vartojant omeprazolį, simvastatiną ir midazolamą kaip sąveikų žymenį, nustatyta, kad 3 mg drosperinono sąveika su kitų vaistų metabolizmu yra mažai tikėtina.
Pacientėms, kurioms nėra inkstų nepakankamumo, vartojant drosperinono kartu su AKF-inhibitoriais ar NVNU, reikšmingo kalio koncentracijos serume pokyčio nenustatyta. Vis dėlto Yarina vartojimas su aldosterono antagonistais ar kalį sulaikančiais diuretikais nebuvo tirtas. Šiuo atveju kalio koncentraciją serume reikia tirti pirmojo gydymo ciklo metu (žiūrėti 4.4 skyrių).
Pastaba. Galimai sąveikai nustatyti būtina atsižvelgti į informaciją apie kartu vartojamus vaistus.
· Laboratoriniai tyrimai
Vartojami kontracepciniai hormonai gali veikti biocheminius rodiklius pvz., kepenų, skydliaukės, antinksčių ir inkstų funkcijos, kai kurias medžiagas jungiančių baltymų, pvz., kortikosteroidus jungiančio globulino, lipidų ir lipoproteinų frakcijų koncentraciją plazmoje, angliavandenių apykaitos, krešėjimo ir fibrinolizės rodiklius. Šie pokyčiai dažniausiai būna normos ribose. Drospirenonas, turintis neryškių antimineralkortikoidinių savybių, didina plazmos renino aktyvumą ir aldosterono koncentraciją.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Yarina negalima vartoti nėštumo laikotarpiu.
Jei moteris pastoja vartodama Yarina, jo vartojimą nedelsiant reikia nutraukti. Didelės apimties epidemiologinių tyrimų duomenimis, iki nėštumo vartojusių SGK moterų kūdikiai nei apsigimsta dažniau, nei teratogeninio poveikio nenustatyta, kai SGK per neapsižiūrėjimą buvo vartojami nėštumo metu. Tokių Yarina tyrimų neatlikta.
Tyrimų su gyvūnais metu nustatytas šalutinis poveikis, pasireiškiantis nėštumo ir žindymo laikotarpiu (žr. 5.3 skyrių). Atsižvelgiant į šiuos duomenis, negalima paneigti nepageidaujamo poveikio dėl veikliųjų medžiagų hormoninio poveikio. Tačiau SGK vartojimo nėštumo laikotarpiu patirtis neįrodo nepageidaujamo poveikio žmogui.
Duomenų apie Yarina vartojimą nėštumo metu per mažai, kad būtų galima spręsti apie šio kontraceptiko neigiamą poveikį nėštumo eigai, taip pat vaisiaus ir naujagimio sveikatai. Iki šiol nėra ir epidemiologinių duomenų.
SGK gali veikti laktaciją – mažinti moters pieno kiekį ir keisti jo sudėtį. Taigi SGK negalima vartoti, kol kūdikis tebežindomas. Šiek tiek kontracepcinių steroidų ir (ar) jų metabolitų gali išsiskirti į SGK vartojančių žindyvių pieną. Šis jų kiekis gali pakenkti kūdikio sveikatai.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nepastebėta.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Sunkus nepageidaujamas SGK poveikis nurodytas 4.4 skyriuje .
Toliau pateikiamos pašalinės reakcijos, pastebėtos Yarina vartojimo metu:
Organų sistemų klasės
Pašaliniai reiškiniai
Dažni
(³ 1/100)
Nedažni
(³ 1/1000, < 1/100)
Reti
(<1/1 000)
Imuninės sistemos sutrikimai
astma
Endokrininiai sutrikimai
Mėnesinių sutrikimai, kraujavimas tarp mėnesinių
Nervų sistemos sutrikimai
Galvos skausmas,
prislėgta nuotaika
lytinio potraukio kitimai
Ausies ir labirinto sutrikimai
prikurtimas
Kraujagyslių sutrikimai
migrena
padidėjęs kraujospūdis,
sumažėjęs kraujospūdis
tromboembolizacija
Virškinimo trakto sutrikimai
šleikštulys
vėmimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
spuogai, egzema, niežėjimas
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
baltosios, makšties kandidomikozė
vaginitas
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
skysčių retencija, kūno svorio kitimas
Toliau įvardytos sunkios nepageidaujamos reakcijos, stebėtos SGK vartojančioms moterims, kurios aptartos 4.4 skyriuje:
venų tromboemboliniai sutrikimai;
arterijų tromboemboliniai sutrikimai;
hipertenzija;
kepenų navikai;
naujai atsiradusios ar pasunkėjusios esančios būklės, kurių ryšys su SGK vartojimu neaiškus: Crohno liga, opinis kolitas, epilepsija, migrena, endometriozė, gimdos mioma, porfirija, sisteminė raudonoji vilkligė, nėščiųjų pūslelinė, Syndenhamo chorėja, hemolizinis-ureminis sindromas, cholestazinė gelta;
rudmė;
ūmus ar lėtinis kepenų funkcijos sutrikimas, priverčiantis nutraukti SGK vartojimą iki kepenų funkcijos rodikliai sunormalės.
Geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims šiek tiek dažniau diagnozuojamas krūties vėžys. Kadangi iki 40 metų moterims retai diagnozuojamas krūties vėžys, šis padažnėjimas labai mažas, palyginti su bendra krūties vėžio rizika. Šio reiškinio ryšys su SGK vartojimu neaiškus. Daugiau informacijos pateikiama 4.3 skyriuje ir 4.4 skyriuje.
Egzogeniniai estrogenai moterims, sergančioms paveldima angioedema, gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus.
4.9 Perdozavimas
Jokios patirties apie Yarina perdozavimą kol kas nėra. Atliekant ikiklinikinius tyrimus sunkaus žalingo poveikio nenustatyta. Atsižvelgiant į bendrąją SGK vartojimo patirtį, simptomai, kurie galėtų pasireikšti šiuo atveju yra: pykinimas, vėmimas, o jaunoms mergaitėms – negausus kraujavimas iš makšties. Priešnuodžio nėra, prireikus taikyti palaikomąjį gydymą.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - geriamieji kontraceptikai. ATC kodas - G03AA12.
Kontraceptinis Yarina poveikis pagrįstas įvairių veiksnių sąveika. Svarbiausi iš jų yra ovuliacijos slopinimas ir endometriumo pokyčiai.
Yarina yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas, kurio sudėtyje yra etinilestradiolis ir progestagenas drospirenonas. Terapinės drospirenono dozės taip pat pasižymi antiandrogeninėmis ir silpnomis antimineralkortikoidinėmis savybėmis. Jis neturi estrogeninių, gliukokortikoidinių ir antigliukokortikoidinių poveikių. Atsižvelgiant į tai, farmakologiniu poveikiu drospirenonas labai panašus į natūralų hormoną progesteroną.
Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad Yarina silpnos antimineralkortikoidinės savybės sukelia silpną antimineralkortikoidinį efektą.
Vartojant dideles SGK dozes (50 mg etinilestradiolio) mažėja gimdos gleivinės ir kiaušidžių vėžio pavojus. Ar taip veikia ir mažesnės SGK dozės, kol kas nenustatyta.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Drospirenonas (3 mg)
Absorbcija
Išgertas drospirenonas greitai ir beveik visiškai absorbuojasi. Didžiausia jo koncentracija serume – apie 3 ng/ml – susidaro praėjus maždaug 1–2 valandoms po vienkartinės dozės nurijimo. Po kartotinio paskyrimo gydymo ciklo metu, maksimali pastovioji koncentracija 60 ng/ml pasiekiama po 7 – 14 dienų. Drospirenono biologinis pasisavinimas yra apie 76–85 %. Maistas biologinio pasisavinimo nekeičia.
Pasiskirstymas
Išgėrus vaisto, drospirenono koncentracija serume mažėja dviem fazėmis, kurių kiekvienai atskirai yra būdingi 1,6 ± 0,7 ir 27,0 ± 7,5 valandos pusperiodžiai. Drospirenonas jungiasi su serumo albuminu, bet nesijungia nei su lytinius hormonus jungiančiu globulinu (LHJG), nei su kortikoidus jungiančiu globulinu (KJG). Tik 3–5 % vaisto serume būna laisvo steroido pavidalu. Etinilestradiolio sukeltas LHJG padaugėjimas nekeičia drospirenono jungimosi serume su baltymais. Drospirenono tariamasis pasiskirstymo tūris yra 3,7±1,2 l/kg.
Metabolizmas
Išgertas drospirenonas visiškai metabolizuojamas. Pagrindiniai metabolitai plazmoje yra rūgštinė drospirenono forma, susidaranti plyšus laktono žiedui, ir 4,5-dihidrodrospirenon-3-sulfatas; abu šie metabolitai susidaro nedalyvaujant P450 sistemai. In vitro tyrimų duomenimis, drospirenoną šiek tiek metabolizuoja citochromas P450 3A4.
Pašalinimas
Drospirenono metabolinis klirenso greitis serume yra 1,5±0,2 ml/min/kg. Nepakitusio drosperinono pasišalina tik pėdsakai. Jo metabolitų ekskrecijos su tulžimi ir šlapimu santykis yra maždaug 1,2 su 1,4. Metabolitų pasišalinimo su išmatomis ir šlapimu pusperiodis yra apie 40 valandų.
Pastoviosios koncentracijos sąlygos
Gydymo ciklo metu drospirenono maksimali pastovioji koncentracija serume apie 60 ng/ml pasiekiama tarp 7 ir 14 gydymo dienos. Drospirenono koncentracija serume padidėja pagal koeficientą apie du tris kartus, kaip galutinio pusperiodžio greičio ir dozavimo intervalo padarinys. Vėlesnis drospirenono koncentracijos padidėjimas serume buvo stebėtas po 1 ir 6 gydymo ciklų, bet nuo to laiko padidėjimas nestebėtas.
Etinilestradiolis (30 mg)
Absorbcija
Išgertas etinilestradiolis greitai ir visiškai absorbuojasi. Po išgertų 30 mg, didžiausia jo koncentracija plazmoje (apie 100 pg/ml) susidaro po 1–2 valandų. Absorbcijos ir pirmojo pasažo per kepenis metu etinilestradiolis ekstensyviai metabolizuojamas. Vidutinis biologinis prieinamumas yra apie 45 %.
Pasiskirstymas
Etinilestradiolis turi aiškų 5 l/kg pasiskirstymo tūrį ir maždaug 98 % jungiasi su plazmos baltymais. Etinilestradiolis sužadina lytinius hormonus jungiančio globulino (LHJG) ir kortikosteroidus jungiančio globulino (KJG) sintezę kepenyse. Gydymo metu su 30 mg elinilestradioliu LHJG koncentracija serume didėja nuo 70 iki 350 nmol/l.
Nedidelis (0,02 % dozės) etinilestradiolio kiekis išsiskiria į moters pieną.
Metabolizmas
Etinilestradiolis pilnai metabolizuojamas (metabolinis klirensas plazmoje 5 ml/min/kg).
Pašalinimas
Nepakitęs etinilestradiolis nėra šalinamas. Etinilestradiolio metabolitų ekskrecijos su šlapimu ir tulžimi santykis – 4 : 6. Metabolitų pusinės ekskrecijos periodas yra maždaug 1 diena. Eliminacijos pusperiodis yra 20 valandų.
Pastoviosios koncentracijos sąlygos
Etinilestradiolio pastovioji koncentracija susidaro antroje gydymo ciklo pusėje ir etinilestradiolio koncentracija serume padidėja pagal koeficientą nuo apie 1,4 iki 2,1.
Ypatingi atvejai
Poveikis dėl inkstų pakenkimo
Pastovi drospirenono koncentracija serume moterims su lengvu inkstų funkcijos nepakankamumu (kreatino klirensas CLcr, 50-80ml/min) buvo panaši į moterų, kurių inkstų funkcija normali (CLcr, >80 mL/min.). Drospirenono koncentracija serume moterims su vidutinio sunkumo inkstų funkcijos nepakankamumu (CLcr, 50-80ml/min) buvo vidutiniškai 37 % aukštesnė nei moterų, kurių inkstų funkcija normali. Gydymas drospirenonu buvo gerai toleruojamas visų grupių ir jis neparodė jokio kliniškai reikšmingo poveikio kalio koncentracijai serume.
Poveikis dėl kepenų pakenkimo
Moterims su vidutiniška kepenų funkcija, (Child-Pugh B) vidutiniai drospirenono koncentracijos –laiko profiliai buvo panašūs į moterų su normalia kepenų funkcija absorbcijos/pasiskirstymo fazių metu esant panašiems Cmax dydžiams. Drospirenono koncentracijos serume sumažėjimas galutinės eliminacijos fazės metu buvo maždaug 1,8 karto didesnis savanorėms su vidutinio sunkumo kepenų pažeidimu nei savanorėms, kurių kepenų funkcija normali. Maždaug 50 % tariamojo geriamojo klirenso(CL/f) sumažėjimas buvo matomas savanorėms su vidutiniu kepenų pažeidimu lyginant su tomis, kurių kepenų funkcija normali. Nustatytas drospirenono klirenso sumažėjimas savanorėms su vidutinio sunkumo kepenų pažeidimu lyginant su normaliomis savanorėmis, nevirto į jokį aiškų kalio koncentracijos serume skirtumą tarp šių dviejų savanorių grupių. Net esant diabetui ir kartu gydant spironolaktonu (2 faktoriai, kurie gali sukelti pacientei hiperkalemiją), kalio koncentracijos serume padidėjimo virš viršutinės leistinos normos ribos nepastebėta. Galima daryti išvadą, kad drospirenonas yra gerai toleruojamas pacienčių su lengvu ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos pažeidimu (Child-Pugh B).
Etninės grupės
Etninių veiksnių įtaka drospirenono ir etinilestradiolio farmakokinetikai buvo tiriama skiriant vieną dozę ar kartotines dozes vaisto jaunoms, sveikoms baltosios rasės moterims ir japonėms. Rezultatai parodė, kad etniniai skirtumai tarp japonių ir baltosios rasės moterų neturėjo kliniškai svarbios įtakos drospirenono ir etinilestradiolio farmakokinetikai.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Laboratoriniams gyvūnams pasireiškia žinomas farmakologinis etinilestradiolio ir drospirenono poveikis. Ypatingai, gyvūnų reprodukcinio toksiškumo tyrimai nustatė embriotokslinį ir fetotoksinį poveikį gyvūnams, kuris laikomas kaip būdingas rūšiai. Veikiant didesnėmis drospirenono dozėmis nei yraYarina, buvo stebėtas poveikis seksualinei diferencijacijai žiurkių vaisiams, bet ne beždžionių.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozės monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Modifikuotas (želatinintas) krakmolas
Povidonas K25
Magnio stearatas
Hipromeliozė
Makrogolis 6000
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Geltonasis geležies oksido pigmentas (E172)
Gali būti vietinių sudėties pakeitimų.
6.2 Nesuderinamumas
Nėra.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Yarina tabletės supakuotos lizdinėse plokštelėse, kurių viena pusė pagaminta iš skaidraus polivinilchlorido, o kita (užlydyta matinė) – iš aliuminio folijos.
Vaistas tiekiamas dėžutėje, kurioje yra viena lizdinė plokštelė po 21 tabletę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Moteris ateina į vaistinę. Vaistininkas klausia:
- Ko norėtumėte?
- Nuodų.
- O kam jums nuodai?
- Vyrą noriu nunuodyti.
- O... Na... Aš negaliu jums parduoti nuodų tokiam tikslui...
Moteris tylėdama atsisega rankinuką ir išsitraukia nuotrauką. Ištiesia ją vaistininkui. Nuotraukoje - moters vyras labai įdomioje pozoje besismaginantis su vaistininko žmona. Vaistininkas atidžiai apžiūri nuotrauką ir taria:
- Na, jei jūs turite receptą, tai visai kita kalba...
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?