Mirtazapinas, 30mg, burnoje disperguojamosios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: N.V. Organon, Olandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Mirtazapinas
1.KAS YRA REMERON IR KAM JIS VARTOJAMAS
Vaistų grupė
Remeron priklauso vaistų, vadinamų antidepresantais, grupei. Depresija yra emocinio gyvenimo sutrikimas. Smegenų ląstelės tarpusavyje sąveikauja, veikiant cheminėms medžiagoms. Sergant depresija, smegenyse šių medžiagų sumažėja. Dėl antidepresantų veikimo pašalinamas jų trūkumas ir normalizuojama smegenų veikla.
Nuo ko vartojamas Remeron
Remeron pagerina depresijos sukeltą prislėgtą nuotaiką.
2.KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT REMERON
Remeron vartoti negalima
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) mirtazapinui arba bet kuriai pagalbinei vaisto medžiagai.
Specialių atsargumo priemonių vartojant Remeron reikia
● Jeigu sergate arba sirgote bet kuria iš išvardytų ligų:
- epilepsija (traukulių priepuoliais);
- kepenų liga, pvz., gelta;
- inkstų liga;
- širdies liga;
- sumažėjusiu kraujospūdžiu;
- psichikos liga, pvz., šizofrenija, maniakine depresine psichoze (kai pakilios ir prislėgtos nuotaikos fazės keičia viena kitą);
- cukriniu diabetu;
- glaukoma (padidėjusiu akispūdžiu);
- šlapinimosi sutrikimu dėl išvešėjusios priešinės liaukos;
- galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą.
● Jeigu sukarščiuojate, skauda gerklę, atsiranda opelių burnoje, pasireiškia sunkus virškinimo trakto sutrikimas arba atsiranda kitų užkrečiamosios ligos požymių. Turite nedelsdami kreiptis į gydytoją, kad ištirtų. Retais atvejais šie sutrikimai gali rodyti kraujo ląstelių gamybos kaulų čiulpuose sutrikimą. Dėl to gali sumažėti leukocitų kiekis ir susilpnėti atsparumas užkrečiamosioms ligoms. Šių simptomų atsiranda retai, dažniausiai po 4‑6 gydymo savaičių. Jeigu dėl ko nors abejojate, rekomenduojama kiek galima greičiau kreipkitis į gydytoją.
● Baigiant gydymą. Priklausomybės nuo Remeron nebūna, visgi staigus ilgalaikio gydymo šiuo vaistu nutraukimas gali sukelti galvos svaigimą, susijaudinimą, nerimą, galvos skausmą ir pykinimą. Todėl rekomenduojama dozę sumažinti palaipsniui.
● Jeigu esate senyvas žmogus. Galite būti jautresnis nepageidaujamam antidepresantų poveikiui.
Pasitarkite su gydytoju, jeigu praeityje buvo tokių būklių.
Būta pavienių polinkio į savižudybę atvejų, ypač pradinėje gydymo fazėje. Jeigu bet kuriuo metu pradedate jaustis blogiau, galvojate, kaip sau kenkti arba žudytis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Vaikai ir jaunesni nei 18 metų paaugliai
Vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams Remeron paprastai vartoti negalima. Be to, turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios grupės vaistų, gresia didesnė šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo žudytis, mąstymo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų rizika. Nepaisant to, gydytojas gali skirti vartoti Remeron jaunesniems nei 18 metų pacientams, jeigu mano, kad toks gydymas yra jiems tinkamiausias. Jeigu gydytojas skyrė vartoti Remeron jaunesniam nei 18 metų pacientui ir pageidaujate tai aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Turite pasakyti gydytojui, jeigu jaunesniems nei 18 metų pacientams gydantis Remeron pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš anksčiau išvardytų simptomų. Be to, iki šiol nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Remeron poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kitų vaistų vartojimas
Remeron negalima vartoti kartu su MAO inhibitoriais (kiti antidepresantai) bei dvi savaites po šių vaistų vartojimo nutraukimo.
Remeron turite atsargiai vartoti kartu su benzodiazepinais, nes Remeron gali sustiprinti minėtų vaistų slopinamąjį poveikį.
Labai retais atvejais gydantis tik Remeron arba Remeron vartojant kartu su kitais antidepresantais, pavyzdžiui, selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI) ir venlafaksinu gali pasireikšti vadinamasis serotonino sindromas, kuris gali reikštis tokiais simptomais: karščiavimu, prakaitavimu, pulso padažnėjimu, viduriavimu, (nekontroliuojamais) raumenų susitraukimais, drebuliu, refleksų sustiprėjimu, nerimastingumu, nuotaikos pokyčiais, sąmonės pritemimu. Gydytojas turi stebėti, ar neatsiranda šio sindromo simptomų.
Kai kurie kartu su Remeron vartojami vaistai gali didinti šio vaisto koncentraciją plazmoje. Tai priešgrybeliniai vaistai (pvz., ketokonazolas), cimetidinas (kuriuo gydomas rūgščių refliuksas, skrandžio opos), eritromicinas (antibiotikas, kuriuo gydoma bakterijų sukelta infekcija), ŽIV proteazės inhibitoriai (gydoma ŽIV infekcija ir AIDS), nefazodonas (gydoma depresija). Jeigu gydotės šiais vaistais, pasakykite gydytojui. Gali prireikti sumažinti Remeron dozę, o nutraukus minėtų vaistų vartojimą – Remeron dozę padidinti.
Kai kurie kartu su Remeron vartojami vaistai gali sumažinti šio vaisto koncentraciją plazmoje. Tai karbamazepinas ir fenitoinas (šiais vaistais gydoma epilepsija), rifampicinas (gydoma tuberkuliozė). Jeigu gydotės šiais vaistais, pasakykite gydytojui. Gydytojui gali tekti padidinti Remeron dozę arba, nutraukus minėtų vaistų vartojimą, – Remeron dozę sumažinti.
Remeron gali sąveikauti su varfarinu (mažina kraujo krešėjimą). Jeigu vartojate šį vaistą, pasakykite gydytojui. Jeigu gydoma minėtų vaistų deriniu, rekomenduojama kruopščiai tirti kraują (stebėti INR, kitaip – tarptautinį normalizuotą santykį, TNS).
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Remeron vartojimas su maistu ir gėrimais
Remeron gali sustiprinti alkoholio poveikį, todėl žmonėms, gydomiems šiuo vaistu, alkoholio rekomenduojama negerti.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Jeigu esate nėščia, Remeron vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai jį vartoti skiria gydytojas. Jeigu pastojote besigydydama šiuo vaistu, klauskite gydytojo, ar galima ir toliau vartoti Remeron.
Per visą žindymo laikotarpį Remeron vartoti nerekomenduojama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Remeron gali sumažinti budrumą ir gebėjimą susikaupti. Taigi gydantis Remeron reikia vengti pavojingos veiklos, kurią atliekant reikia nuolatinio dėmesio, pavyzdžiui, vairuoti arba valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Remeron medžiagas
Remeron burnoje disperguojamosiose tabletėse yra cukraus (sacharozės). Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Remeron burnoje disperguojamosiose tabletėse yra aspartamo, iš kurio organizme susidaro fenilalaninas. Šis vaistas gali būti kenksmingas žmonėms, sergantiems fenilketonurija.
3.KAIP VARTOTI REMERON
Remeron visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kiek tablečių vartoti
Paprastai gydyti pradedama 15 mg arba 30 mg paros doze (didesnę dozę reikia išgerti vakare). Jeigu reikia, vėliau gydytojo nurodymu dozė didinama iki veiksmingiausios paros dozės (įprastinė dozė – nuo 15 mg iki 45 mg). Kad gydymas būtų sėkmingas, labai svarbu vaistą gerti kasdien.
Reikia tiksliai vartoti rekomenduojamą dozę ir laikytis vartojimo nurodymų. Dažniausiai tenka gydytis vieną ar dvi savaites, kol pajaučiami pirmi pagerėjimo požymiai. Aiškų pagerėjimą pajausite po 2‑4 savaičių. Po pirmų 2‑4 savaičių kartu su gydytoju turėtumėte aptarti gydymo poveikį. Jeigu poveikis nepakankamas, gydytojas dozę gali padidinti. Po kitų 2‑4 savaičių vėl turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju.
Kaip ir kada vartoti Remeron
Tabletes reikia gerti kiekvieną dieną tuo pačiu paros metu (geriausiai visą paros dozę išgerti vakare prieš miegą). Gydytojui nurodžius, paros dozę galima padalyti į dvi lygias dalis, vieną iš jų išgerti ryte, kitą – vakare prieš miegą.
Gydytojas pasakys, kiek tęsis gydymas Remeron. Gydymą nutraukti anksčiau negalima, nes būklė gali pablogėti. Aptarkite gydymą su gydytoju. Jis patars, kaip baigiant gydymą palaipsniui sumažinti vaisto dozę.
Jeigu manote, kad Remeron veikia per stipriai arba per silpnai, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kaip gerti tabletes
Kad tabletė nesulūžtų, nespauskite kišenėlės, kurioje ji yra (1 paveikslėlis).
Kiekvienoje lizdinėje plokštelėje yra 6 tabletės, atskirtos perforacine juosta. Sulenkite lizdinę plokštelę reikiamoje vietoje ir nulaužkite vieną tabletę per perforacinę juostą (2a ir 2b paveikslėliai).
Atsargiai nulupkite dengiančią foliją, pradėdami nuo strėlyte pažymėto kampo (3a ir 3b paveikslėliai).
Tabletę reikia išimti atsargiai sausomis rankomis ir uždėti ant liežuvio. Tabletė greitai suyra ir ją galima nuryti neužgeriant vandeniu.
Pavartojus per didelę Remeron dozę
Jeigu galvojate, kad išgėrėte per daug Remeron, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar vaistininką. Jeigu nevartojote kartu kitų vaistų ar alkoholio, perdozavimo simptomai dažniausiai būna palyginus lengvi. Tokiais atvejais pasireiškia sumišimas ir ilgalaikis mieguistumas ar nemiga, kartu pakinta pulsas ir šiek tiek – kraujospūdis.
Pamiršus pavartoti Remeron
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima, o reikia laikytis toliau esančių nurodymų.
Jeigu nurodyta gerti tablečių vieną kartą per parą vakare prieš miegą ir pamiršote tai padaryti, ryte pamirštos tabletės negerkite, nes tokiu atveju dieną galite jaustis apsnūdęs ir mieguistas. Vakare išgerkite įprastinę dozę.
Jeigu nurodyta gerti tablečių du kartus per parą (ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą) ir pamiršote išgerti vieną arba abi dozes, toliau tabletės geriamos taip:
- užmirštą rytinę dozę reikia išgerti kartu su vakarine;
- užmirštos vakarinės dozės gerti su kitos paros rytine doze negalima, todėl ji praleidžiama. Toliau tabletės geriamos įprastine tvarka rytais ir vakarais;
- jeigu pamiršote išgerti abi paros dozes, pamirštų tablečių nebegerkite. Toliau tabletės geriamos įprastine tvarka rytais ir vakarais.
Nustojus vartoti Remeron
Jeigu tiksliai pagal gydytojo nurodymus palaipsniui nutraukiate gydymą, jokio nepalankaus poveikio pasireikšti neturėtų. Visgi, po ilgalaikio gydymo staigiai nutraukus Remeron vartojimą, gali pasireikšti pykinimas, galvos skausmas, galvos svaigimas, nerimas ir susijaudinimas.
4.GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Remeron, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems. Galimas toks šalutinis poveikis:
- apetito ir svorio padidėjimas;
- mieguistumas (tai gali sutrikdyti gebėjimą susikaupti);
- kulkšnių arba pėdų patinimas dėl skysčių susikaupimo organizme (edema);
- galvos svaigimas;
- galvos skausmas;
- pykinimas.
Retais atvejais:
kaulų čiulpų slopinimas, pavyzdžiui, leukocitų kiekio kraujyje ir atsparumo užkrečiamosioms ligoms sumažėjimas (granuliocitopenija), labai sunkus leukocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, pasireiškiantis karščiavimu, gerklės skausmu ir burnos išopėjimu (agranuliocitozė), eritrocitų kiekio kraujyje sumažėjimas (aplastinė anemija) ir trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas (trombocitopenija) (žr. 2 skyrių, skyrelį ,, Remeron vartoti draudžiama“);
leukocitų rūšies, eozinofilų, kiekio kraujyje padidėjimas (eozinofilija);
simptomų derinys, pavyzdžiui, karščiavimas dėl neaiškių priežasčių, prakaitavimas, pulso padažnėjimas, viduriavimas, (nekontroliuojami) raumenų susitraukimai, drebulys, refleksų sustiprėjimas, nerimastingumas, nuotaikos pokyčiai ir sąmonės pritemimas. Labai retais atvejais tai gali būti serotonino sindromo simptomai;
košmarai ar ryškūs sapnai;
- manijos priepuolis;
- susijaudinimas;
- sumišimas;
- epilepsijos (traukulių) priepuolis;
- nevalingas raumenų virpėjimas (drebulys);
- staigūs raumenų susitraukimai (mioklonija);
- nenormalūs pojūčiai odoje (pvz.: deginimas, dilgčiojimas, kutenimas, peršėjimas);
- neramių kojų sindromas;
- galvos svaigimas ar alpimas, ypač staigiai atsikeliant iš gulimos ar sėdimos padėties;
- burnos džiūvimas;
- odos ir akių pageltimas. Tai gali rodyti kepenų funkcijos sutrikimą;
- išbėrimas;
- sąnarių skausmas;
- nuovargis;
- haliucinacijos;
- viduriavimas;
- poreikis judėti (psichomotorinis nerimastingumas);
- vėmimas;
- nerimas *;
- nemiga *.
* nerimas ir nemiga gali būti depresijos simptomai.
Labai retais atvejais:
- nenormalūs pojūčiai burnoje;
- burnos nutirpimo pojūtis;
- burnos patinimas.
Jeigu nurodyti simptomai sunkūs, vargina arba neišnyksta, reikia kreiptis į gydytoją.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui ar vaistininkui.
5.KAIP LAIKYTI REMERON
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant kartono dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Remeron vartoti negalima.
6.KITA INFORMACIJA
Remeron sudėtis
Veiklioji medžiaga – mirtazapinas.
Pagalbinės medžiagos: sacharozė, hipromeliozė, povidonas K30, magnio stearatas, aminoalkilo metakrilato kopolimeras E, aspartamas (E 951), citrinų rūgštis, krospovidonas, manitolis (E 421), mikrokristalinė celiuliozė, natūrali ir dirbtinė apelsinų skonio medžiaga (SN027512), natrio hidrokarbonatas.
Remeron išvaizda ir kiekis pakuotėje
Remeron SolTab tabletės yra apvalios, baltos, vienoje jų pusėje pažymėtas kodas TZ/1 (ant 15 mg tablečių), TZ/2 (ant 30 mg tablečių) arba TZ/4 (ant 45 mg tablečių). Tabletės supakuotos vaikų neatplėšiamose lizdinėse plokštelėse.
Tiekiamos tokios pakuotės:
6 tablečių atplėšiamos lizdinės plokštelės. Kartono dėžutėje yra 5 lizdinės plokštelės (iš viso 30 tablečių).
Tarptautinis pavadinimas | Mirtazapinas |
Vaisto stiprumas | 30mg |
Vaisto forma | burnoje disperguojamosios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 02/7968/10 |
Registratorius | N.V. Organon, Olandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2002.12.20 |
Vaistas perregistruotas |
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Remeron SolTab 15 mg burnoje disperguojamosios tabletės
Remeron SolTab 30 mg burnoje disperguojamosios tabletės
Remeron SolTab 45 mg burnoje disperguojamosios tabletės
2.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Veiklioji medžiaga mirtazapinas. Vienoje burnoje disperguojamoje tabletėje jo yra 15 mg, 30 mg arba 45 mg.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.VAISTO FORMA
Burnoje disperguojamoji tabletė.
Tabletės yra apvalios, baltos, įprastinės, nuožulniais kraštais, su vienoje pusėje pažymėtu kodu (ant 15 mg tablečių – TZ/1, ant 30 mg tablečių – TZ/2, ant 45 mg tablečių – TZ/4).
4.KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Didžiosios depresijos epizodas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Tabletes reikia įsidėti į burną. Tabletė greitai suyra ir ją galima nuryti neužgeriant vandeniu.
Suaugusieji
Įprastinė veiksminga paros dozė – 15‑45 mg. Pradinė dozė 15 arba 30 mg (didesnę dozę reikia gerti vakare).
Senyvi žmonės
Rekomenduojama tokia pat dozė kaip ir suaugusiesiems. Ją didinant, senyvą pacientą būtina atidžiai stebėti, kad būtų galima tiksliai nustatyti veiksmingą saugią paros dozę.
Vaikai ir jaunesni nei 18 metų paaugliai
Remeron vartoti vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams negalima (žr. 4.4 skyrių).
Inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas
Ligonių, kurie serga inkstų arba kepenų funkcijos nepakankamumu, organizme mirtazapino klirensas gali būti mažesnis. Į tai reikia atsižvelgti, skiriant vartoti Remeron šios grupės ligoniams.
Mirtazapino pusinis periodas – 20‑40 val., todėl Remeron užtenka gerti vieną kartą per parą. Geriausia jį vartoti vieną kartą per parą prieš miegą. Tačiau Remeron paros dozę galima padalyti į dvi lygias dalis (vieną iš jų gerti ryte, kitą vakare prieš miegą).
Geriausia gydymą tęsti dar 4‑6 mėnesius po to, kai išnyksta visi ligos simptomai. Vėliau gydymą galima palaipsniui nutraukti. Mirtazapino poveikis išryškėja po 1‑2 gydymo savaičių. Gydant tinkama vaistinio preparato doze, atsakas pasireiškia per 2‑4 savaites. Jeigu atsakas nepakankamas, dozę galima didinti iki didžiausios. Jeigu ir per kitas 2‑4 savaites atsako į gydymą nėra, šio vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Gydymą mirtazapinu reikia nutraukti palaipsniui, kad būtų išvengta nutraukimo simptomų (žr. 4.4 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas mirtazapinui arba bet kuriai pagalbinei vaistinio preparato medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vaikai ir jaunesni nei 18 metų paaugliai
Remeron negalima skirti vartoti vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams. Klinikinių tyrimų duomenimis, su savižudišku elgesiu siejamo elgesio (bandymo žudytis ir minčių apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų dažniau pasireiškė vaikams ir paaugliams, gydomiems antidepresantais, palyginti su vartojusiais placebą. Jeigu dėl ligonio būklės visgi nusprendžiama gydyti šiuo vaistiniu preparatu, pacientą reikia atidžiai stebėti, ar neatsiranda polinkio į savižudybę simptomų. Be to, nepakanka ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos raidai.
Savižudybė ir mintys apie savižudybę
Depresija susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe susijusių reiškinių) rizikos padidėjimu. Toks pavojus išlieka tol, kol būklė smarkiai nepagerėja. Per pirmas gydymo savaites ar ilgiau pagerėjimo gali nebūti, taigi pacientą reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Klinikinė patirtis rodo, kad savižudybės rizika ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu gali dar padidėti.
Ligoniams, kuriems praeityje buvo su savižudybe susijusio elgesio apraiškų, ir tiems, kurie prieš pradėdami gydytis labai daug galvojo apie savižudybę, gresia didesnė minčių apie savižudybę ar bandymo žudytis rizika, taigi juos gydymo metu reikia atidžiai stebėti. Be to, jauniems žmonėms su savižudybe susijusio elgesio rizika gali būti didesnė.
Pacientus (ir jų globėjus) reikia perspėti, kad būtinai stebėtų, ar neatsiranda tokių apraiškų, o vos pasireiškus tokiems simptomams, nedelsiant kreiptųsi medicininės pagalbos.
Atsižvelgiant į savižudybės pavojų, ypač gydymo pradžioje, ligoniui reikia duoti tik ribotą kiekį Remeron SolTab tablečių.
Gydantis Remeron nustatytas kaulų čiulpų slopinimas, dažniausiai pasireiškiantis granuliocitopenija ar agranuliocitoze. Toks sutrikimas dažniausiai išryškėja po 4‑6 gydymo savaičių, o nutraukus gydymą, paprastai išnyksta. Visgi būta labai retų mirtinos agranuliocitozės atvejų. Klinikinių Remeron tyrimų duomenimis, laikina agranuliocitozė pasireiškė retai. Po Remeron patekimo į rinką nustatyta labai retų, dažniausiai laikinų agranuliocitozės atvejų, visgi kai kurie iš jų buvo mirtini. Visais atvejais mirtis ištiko vyresnius nei 65 metų pacientus. Gydytojas turi atkreipti dėmesį į tokius simptomus: karščiavimą, gerklės skausmą, stomatitą ar kitus infekcijos požymius. Jeigu atsiranda tokių simptomų, reikia nutraukti gydymą ir atlikti kraujo tyrimą.
Atsargiai dozuoti vaistinį preparatą ir gydymo metu reguliariai atidžiai stebėti reikia pacientus:
- kurie serga epilepsija ar organiniu smegenų sindromu. Klinikinė patirtis rodo, kad gydantis mirtazapinu, kaip ir kitais antidepresantais, retais atvejais pasireiškė epilepsijos priepuolių, taigi ligoniams, kuriems praeityje buvo priepuolių, Remeron reikia vartoti atsargiai. Jeigu prasideda epilepsijos priepuolis arba epilepsijos priepuoliai padažnėja, šio vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti;
- kurie serga kepenų ar inkstų funkcijos nepakankamumu;
- kurie serga širdies ligomis, pavyzdžiui, širdies laidumo sutrikimais, krūtinės angina arba neseniai patyrė miokardo infarktą, nes jiems būtina laikytis įprastinių atsargumo priemonių ir kartu atsargiai skirti kitų vaistinių preparatų;
- kurių sumažėjęs kraujospūdis.
Jeigu pasireiškia gelta, gydymą reikia nutraukti.
Šiuo vaistiniu preparatu, kaip ir kitais antidepresantais, reikia atsargiai gydyti pacientus:
- kurių šlapinimasis sutrikęs, pavyzdžiui, dėl prostatos hipertrofijos (komplikacijų neturėtų būti, nes Remeron daro tik labai silpną anticholinerginį poveikį);
- kurie serga ūmine uždaro kampo glaukoma arba kurių akispūdis yra padidėjęs (komplikacijų tikimybė irgi maža, nes Remeron daro tik labai silpną anticholinerginį poveikį);
- kurie serga cukriniu diabetu. Antidepresantai gali keisti diabetu sergančių ligonių gliukozės koncentracijos kraujyje kontrolę. Gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistinių preparatų dozę. Rekomenduojama atidžiai stebėti tokius pacientus.
Be to, kaip ir gydant kitais antidepresantais, reikia atsižvelgti:
į sąveiką su serotoninerginiais vaistiniais preparatais. Selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) vartojimas kartu su kitais serotoninerginiais vaistiniais preparatais gali sukelti serotonino sindromą (žr. 4.5 skyrių). Sprendžiant iš duomenų, gautų po vaistinio preparato registracijos, vienu Remeron gydomiems ligoniams serotonino sindromas pasireiškė retai (žr. 4.8 skyrių);
kad šizofrenija arba kitokiu psichikos sutrikimu sergantiems ligoniams, besigydantiems antidepresantais, psichozės simptomai gali pablogėti. Gali suintensyvėti paranojiškas mąstymas;
gydoma depresinė maniakinės depresinės psichozės fazė gali pereiti į manijos fazę. Pacientus, kuriems praeityje diagnozuota manija ar hipomanija, reikia atidžiai stebėti. Jeigu prasideda manijos fazė, mirtazapino vartojimą reikia nutraukti;
nors priklausomybės nuo Remeron nebūna, visgi duomenys, gauti po vaistinio preparato registracijos, rodo, kad staigiai nutraukus ilgalaikį šių vaistinių preparatų vartojimą, kartais gali pasireikšti nutraukimo simptomų. Dažniausiai tokios reakcijos būna lengvos ir savaime išnykstančios. Būta įvairių nutraukimo simptomų, iš jų dažniausiai pasireiškė galvos svaigimas, ažitacija, nerimas, galvos skausmas ir pykinimas. Nors apie juos pranešta, kaip apie nutraukimo simptomus, reikia atsiminti, kad jie gali būti susiję ir su pačia liga. Kaip nurodyta 4.2 skyriuje, mirtazapino vartojimą rekomenduojama nutraukti palaipsniui;
senyvi žmonės dažnai būna jautresni antidepresantams, ypač jų nepageidaujamam poveikiui. Klinikinių Remeron tyrimų metu nepageidaujamas poveikis senyviems pacientams buvo diagnozuojamas ne dažniau nei kitų amžiaus grupių pacientams.
Remeron SolTab yra cukraus (sacharozės). Šio vaistinio preparato negalima skirti vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.
Remeron SolTab sudėtyje yra aspartamo, iš kurio susidaro fenilalaninas. Iš kiekvienos tabletės, kurioje yra 15 mg, 30 mg arba 45 mg mirtazapino, susidaro atitinkamai 2,6 mg, 5,2 mg arba 7,8 mg fenilalanino. Vaistinis preparatas gali būti kenksmingas sergantiesiems fenilketonurija.
4.5 Sąveika su kitokiais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakodinaminė sąveika
- Mirtazapino negalima vartoti kartu su MAO inhibitoriais ar dvi savaites po MAO inhibitorių vartojimo nutraukimo.
- Mirtazapinas gali sustiprinti sedacines benzodiazepinų ir kitų sedaciją sukeliančių vaistinių preparatų savybes. Minėtų vaistinių preparatų skirti vartoti kartu su mirtazapinu reikia atsargiai.
- Mirtazapinas gali sustiprinti slopinamąjį alkoholio poveikį centrinei nervų sistemai. Taigi reikia nurodyti pacientams, kad gydantis Remeron alkoholio gerti negalima.
- Jeigu mirtazapino vartojama kartu su kitais serotoninerginiais vaistiniais preparatais (pvz., SSRI, venlafaksinu), gresia sąveika, dėl kurios gali pasireikšti serotonino sindromas. Sprendžiant iš duomenų, gautų po vaistinio preparato registracijos, mirtazapiną kartu su SSRI ar venlafaksinu vartojusiems pacientams serotonino sindromas pasireiškė labai retai. Jeigu nusprendžiama, kad minėtus vaistinius preparatus vartoti kartu būtina, reikia atsargiai keisti vaistinių preparatų dozes ir atidžiai stebėti, ar ligoniui neatsiranda per stiprios serotonino receptorių stimuliacijos požymių.
- Vieną kartą per parą vartojama 30 mg mirtazapino dozė mažai, bet statistiškai reikšmingai didino varfarinu gydomų asmenų INR (tarptautinį normalizuotą santykį, TNS). Paneigti, kad vartojant didesnę mirtazapino dozę poveikis sustiprės, negalima, taigi mirtazapiną vartojant kartu su varfarinu, INR rekomenduojama stebėti.
Farmakokinetinė sąveika
- Didelė dalis mirtazapino metabolizuojama veikiant CYP2D6 ir CYP3A4, mažesnė dalis – veikiant CYP1A2 izofermentams. Sąveikos tyrimas su sveikais savanoriais parodė, kad CYP2D6 inhibitorius paroksetinas įtakos mirtazapino farmakokinetikai, esant pusiausvyros būsenai, nedaro. Vartojant kartu stiprų CYP3A4 inhibitorių ketokonazolą, didžiausia mirtazapino koncentracija plazmoje ir AUC padidėjo atitinkamai maždaug 40% ir 50%. Mirtazapiną reikia atsargiai vartoti kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais, ŽIV proteazės inhibitoriais, azolų grupės priešgrybeliniais preparatais, eritromicinu ar nefazodonu.
- CYP3A4 indukuojantys vaistiniai preparatai, karbamazepinas ir fenitoinas, maždaug du kartus padidino mirtazapino klirensą, dėl to 45‑ 60% sumažėjo mirtazapino koncentracija plazmoje. Jeigu gydant mirtazapinu kartu pradedama vartoti karbamazepino arba kitų metabolizmą kepenyse skatinančių vaistinių preparatų (pvz., rifampicino), gali prireikti padidinti mirtazapino dozę. Kai minėtais vaistiniais preparatais gydymas baigiamas , mirtazapino dozę gali prireikti sumažinti.
- Jeigu kartu skiriama vartoti cimetidino, mirtazapino biologinis prieinamumas gali padidėti daugiau kaip 50%. Jeigu pradedama kartu vartoti cimetidino, mirtazapino dozę gali prireikti sumažinti, o užbaigus gydymą cimetidinu – padidinti.
- Sąveikos tyrimų in vivo duomenimis, mirtazapinas neveikė risperidono ar paroksetino (CYP2D6 substrato), karbamazepino (CYP3A4 substrato), amitriptilino, cimetidino ar fenitoino farmakokinetikos.
- Reikšmingo klinikinio poveikio ar farmakokinetikos pokyčių žmonėms, mirtazapiną vartojantiems kartu su ličio preparatais, nenustatyta.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Reikiamų duomenų apie mirtazapino vartojimą nėštumo metu nėra. Su gyvūnais atlikti tyrimai neparodė kliniškai reikšmingo teratogeninio poveikio ar toksinio poveikio reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. Remeron nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus, atidžiai įvertinus rizikos ir naudos santykį.
Ar mirtazapino prasiskverbia į motinos pieną, nežinoma. Tyrimų su gyvūnais duomenimis, į patelės pieną prasiskverbė tik labai mažas mirtazapino kiekis. Žindyti kūdikį ar nutraukti žindymą, vartoti vaistinį preparatą ar Remeron vartojimą nutraukti sprendžiama tik įvertinus žindymo naudą kūdikiui ir gydymo Remeron naudą motinai.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Remeron gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai. Remeron gali trikdyti gebėjimą susikaupti ir budrumą. Pacientams, vartojantiems antidepresantų, reikėtų vengti pavojingos veiklos, kuriai atlikti būtinas budrumas ir didelis susikaupimas (pvz., vairuoti arba dirbti su mechanizmais).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Depresija sergantiems ligoniams pasireiškia įvairių ligos simptomų. Kartais būna sunku nustatyti, kuris iš jų atsiranda dėl ligos, o kuris – dėl gydymo Remeron.
Organų sistemų klasės
Labai dažni (≥ 1/10)
Dažni (≥ 1/100, < 1/10)
Nedažni (≥ 1/1000, < 1/100)
Reti (≥ 1/10 000, < 1/1000)
Labai reti (< 1/10 000)
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Kaulų čiulpų slopinimas (granuliocitopenija, agranuliocitozė, aplastinė anemija ir trombocitopenija) (žr. 4.4 skyrių)
Eozinofilija
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Apetito padidėjimas
Psichikos sutrikimai
Košmarai ar ryškūs sapnai
Manija
Ažitacija
Sumišimas
Haliucinacijos
Nerimas *
Nemiga *
Psichomotorinis nerimastingumas **
Nervų sistemos sutrikimai
Patologinis mieguistumas (tai gali sutrikdyti gebėjimą susikaupti), dažniausiai pasireiškiantis pirmomis keliomis gydymo savaitėmis. (NB: sumažinus dozę, sedacija dažniausiai nesumažėja, bet gali susilpnėti antidepresinis veikimas)
Galvos svaigimas
Galvos skausmas
Traukuliai (priepuoliai), drebulys, mioklonija
Parestezija
Neramių kojų sindromas
Apalpimas
Serotonino sindromas
Burnos parestezija
Kraujagyslių sutrikimai
(Ortostatinė) hipotenzija
Virškinimo trakto sutrikimai
Pykinimas
Burnos džiūvimas
Viduriavimas
Vėmimas
Burnos hipestezija
Burnos edema
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Transaminazių aktyvumo serume padidėjimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Egzantema
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Artralgija ar mialgija
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Generalizuota arba lokali edema
Nuovargis
Tyrimai
Svorio padidėjimas
* Gydant visais antidepresantais gali atsirasti arba pasunkėti nerimas ir nemiga (tai gali būti depresijos simptomai). Gydant Remeron, nerimas ir nemiga atsirado arba pasunkėjo labai retais atvejais.
** Įskaitant akatiziją, hiperkineziją.
4.9 Perdozavimas
Remiantis dabartine patirtimi, perdozavus vieno Remeron, simptomai paprastai būna silpni. Tokiu atveju nustatomas centrinės nervų sistemos slopinimas, pasireiškiantis orientacijos sutrikimu ir ilgalaike sedacija, taip pat tachikardija ir lengva hiper- arba hipotenzija. Visgi vartojant didesnes už gydomąją dozes, ypač apsinuodijus keliais vaistiniais preparatais, gali būti ir sunkesnių baigčių (įskaitant mirtinų).
Perdozavimo atveju taikomas atitinkamas simptominis ir palaikomasis gydymas. Perdozavus reikia skirti vartoti aktyvintąją anglį arba išplauti skrandį.
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antidepresantai
ATC kodas – NO6AX11
Mirtazapinas yra centrinio poveikio priešsinapsinių alfa 2 adrenoreceptorių antagonistas, kuris suaktyvina nervinio impulso sklidimą noradrenerginėse ir serotoninerginėse sinapsėse. Mirtazapinas blokuoja 5-HT2 bei 5-HT3 receptorius, o tai specifiškai veikia 5-HT1 receptorius ir suaktyvina nervinio impulso sklidimą serotoninerginėse sinapsėse. Manoma, kad antidepresinis mirtazapino poveikis pasireiškia dėl abiejų enantiomerų veikimo: S() enantiomeras blokuoja alfa 2 adrenoreceptorius ir 5-HT2 receptorius, o R(-) enantiomeras 5-HT3 receptorius.
Sedacinės savybės susijusios su antagonistiniu poveikiu histamino H1 receptoriams. Gydomosios šio vaistinio preparato dozės beveik nesukelia anticholinerginio poveikio bei neveikia širdies ir kraujagyslių sistemos.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgėrus Remeron tablečių, veiklioji medžiaga mirtazapinas greitai ir gerai absorbuojama (biologinis prieinamumas maždaug 50). Didžiausia koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 2 val. Prie plazmos baltymų prisijungia maždaug 85 mirtazapino. Vidutinis pusinis eliminacijos periodas 20‑40 val., kartais jis gali būti ilgesnis (iki 65 val.), o jaunų vyrų – trumpesnis. Dėl tokio pusinio eliminacijos periodo vaistą užtenka gerti vieną kartą per parą. Pusiausvyros būsena nusistovi po 3‑4 parų, po to daugiau vaistinio preparato organizme nesikaupia. Rekomenduojamų mirtazapino dozių farmakokinetika yra linijinė. Maisto vartojimas mirtazapino farmakokinetikai įtakos nedaro.
Didelė dalis mirtazapino metabolizuojama ir per kelias dienas pasišalina iš organizmo su šlapimu ir išmatomis. Svarbiausi metabolizmo būdai yra metilo grupės atskilimas ir oksidacija, vėliau konjugacija. Tyrimų in vitro su žmogaus kepenų mikrosomomis duomenimis, citochromo P450 sistemos CYP2D6 ir CYP1A2 izofermentai veikia mirtazapino 8-hidroksimetabolito susidarymą, o CYP3A4 – mirtazapino N-demetil ir N-oksido metabolitų susidarymą. Demetilintas metabolitas yra veiklus, jo farmakokinetika yra tokia pat kaip ir mirtazapino.
Ligonių, kurie serga kepenų arba inkstų funkcijos nepakankamumu, organizme mirtazapino klirensas gali būti mažesnis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ikiklinikinių tyrimų duomenis, atlikus įprastinius saugumo farmakologijos, kartotinių dozių toksiškumo, karcinogeniškumo, genotoksiškumo, toksinio poveikio reprodukcijai tyrimus, išskirtinės rizikos žmonėms nenustatyta. Ilgalaikio saugumo tyrimų su žiurkėmis ir šunimis duomenimis, kliniškai reikšmingo poveikio nenustatyta. Toksinio poveikio reprodukcijai su žiurkėmis ir triušiais tyrimų duomenimis, teratogeninio poveikio nenustatyta. Vartojant dideles vaistinio preparato dozes, padaugėjo persileidimų po implantacijos, sumažėjo atsivestų žiurkiukų svoris ir išgyvenamumas per pirmas tris žindymo laikotarpio dienas. Eilės genų mutacijų ir chromosomų bei DNR pažeidimo tyrimų duomenimis, genotoksinio poveikio nenustatyta. Manoma, kad kancerogeninio poveikio tyrimų su žiurkėmis metu nustatyti skydliaukės augliai, o kancerogeninio poveikio tyrimų su pelėms metu – kepenų ląstelių neoplazijos yra rūšiai specifinis, negenotoksinis ilgalaikio gydymo didelėmis kepenų fermentus aktyvinančių vaistinių preparatų dozėmis daromas poveikis.
6.FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Sacharozė
Hipromeliozė
Povidonas K30
Magnio stearatas
Amino alkilo metakrilato kopolimeras E
Aspartamas (E 951)
Citrinų rūgštis
Krospovidonas
Manitolis (E 421)
Mikrokristalinė celiuliozė
Natūrali ir dirbtinė apelsinų skonio medžiaga (SN027512)
Natrio hidrokarbonatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės..
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Vaikų neatplėšiamos, atidaromos atplėšiant standžios perforuotos lizdinės plokštelės, pagamintos iš aliuminio folijos ir plastiko plėvelės laminato. Lizdinės plokštelės sandariai uždarytos popieriaus pagrindo aliuminio folijos laminatu, karštyje užsandarinant laku.
Plastiko plėvelės sudėtis: PVC (polivinilo chloridas), poliamidas ir poliesteris.
Tiekiamos tokios kiekvieno stiprumo pakuotės:
6 tablečių atidaromos atplėšiant lizdinės plokštelės. Pakuotėje yra 30 tablečių (5 lapeliai po 6 tabletes).
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Du gydytojai kalbasi:
- Žinai, man blogai gavosi... Diagnozavau vienam pacientui skrandžio opą, o jis numirė nuo kepenų cirozės...
- Taip, tikrai negerai... Maniškiai paprastai nuo ko gydau, nuo to ir miršta...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?