Ambroksolis, 15mg, pastilės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Divapharma GmbH, Vokietija
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Ambroksolis
1. KAS YRA NEO-BRONCHOL IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
neo-bronchol pastilės vartojamos klampiam kvėpavimo takų sekretui, atsirandančiam sergant ūmine arba lėtine bronchų ar plaučių liga, skystinti.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT NEO-BRONCHOL
neo-bronchol vartoti draudžiama:
jeigu yra padidėjęs jautrumas ambroksoliui arba bet kuriai pagalbinei pastilių medžiagai.
Mažesnių nei 6 metų vaikų vaistiniais preparatais, kuriuose yra didelė, t. y. 30 mg arba 60 mg, ambroksolio hidrochlorido dozė, gydyti negalima. Mažesniems vaikams gydyti tiekiamos kitos vaisto formos, t. y. sirupas, geriamieji lašai.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- Sergant inkstų funkcijos nepakankamumu arba sunki kepenų liga. Sergant minėtomis ligomis, neo-bronchol galima vartoti tik itin atsargiai: reikia mažinti dozę arba ilginti vaisto vartojimo intervalus.
- Sergant retai pasireiškiančia bronchų liga, kurios metu padaugėja bronchų sekreto (pvz., piktybinis ciliarinis sindromas). Tokiu atveju neo-bronchol reikia vartoti itin atsargiai ir gydytojui prižiūrint, kadangi sekretas gali susilaikyti bronchuose.
Jeigu yra arba anksčiau buvo bet kuri paminėta būklė, neo-bronchol galima vartoti tik labai atsargiai ir tik tam tikromis sąlygomis. Be to, prieš medikamento vartojimą reikia kreiptis į gydytoją patarimo.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu, ypač pirmus tris jo mėnesius, ir žindymo laikotarpiu neo-bronchol galima vartoti tik gydytojui atidžiai nustačius gydymo naudos ir galimo pavojaus santykį, kadangi moterų gydymo šiuo laikotarpiu patirtis yra maža.
neo-bronchol vartojimas su maistu ir gėrimais
Pastilės čiulpiamos po valgio. Geriant skysčių, gleives skystinantis medikamento poveikis stiprėja.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nenustatyta.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines neo-bronchol medžiagas
Pastilėse yra sorbitolio. Kūdikiams ir mažiems vaikams preparatų, kuriuose yra šios medžiagos, galima vartoti tik gydytojo leidimu, kadangi jiems gali būti dar neatpažintas įgimtas fruktozės netoleravimas. Pavojus sveikatai gali kilti ir paaugliams bei suaugusiems žmonėms, kuriems šis sindromas yra, vadinasi, jiems neo-bronchol reikėtų vartoti tik pasitarus su gydytoju.
Kitų vaistų vartojimas
neo-bronchol vartojant kartu su kosulį slopinančiais medikamentais, sekretas gali susilaikyti kvėpavimo takuose, kadangi sutrikdomas kosulio refleksas. Vadinasi, kartu minėtų medikamentų galima vartoti tik būtiniausiu atveju.
Ambroksolis didina kartu vartojamų antibiotikų amoksicilino, cefuroksimo ae eritromicino patekimą į bronchų sekretą.
3. KAIP VARTOTI NEO-BRONCHOL
6 - 12 metų vaikams
Paprastai reikia čiulpti po 1 pastilę (atitinka 15 mg ambroksolio) 2 - 3 kartus per parą.
Suaugusiems žmonėms ir vyresniems nei 12 metų paaugliams
Pirmas 2 - 3 paras reikia čiulpti po 2 pastiles 3 kartus per parą (atitinka 90 mg ambroksolio hidrochlorido per parą), vėliau - po 1 pastilę 3 kartus per parą (atitinka 45 mg ambroksolio hidrochlorido per parą).
Gydymo trukmė priklauso nuo ligos pobūdžio ir eigos. Be gydytojo nurodymo ilgiau negu 4 – 5 paras neo-bronchol pastilių vartoti negalima.
PASTABA. Ligoniams, sergantiems inkstų nepakankamumu arba sunkia kepenų liga, reikia vartoti mažesnę dozę arba ilginti vartojimo intervalus.
Pavartojus per didelę neo-bronchol dozę
Pavartojus per didelę ambroksolio dozę, intoksikacijos simptomų neatsiradavo. Gali pasireikšti trumpalaikis neramumas ir viduriavimas. Pavartojus itin didelę dozę, gali padidėti seilėtekis, pasireikšti žiaukčiojimas, vėmimas ir hipotenzija.
Vaisto perdozavus, reikia kreiptis į gydytoją. Imtis skubios pagalbos priemonių, pvz., plauti skrandį ar sukelti vėmimą, paprastai nereikia, nebent tik tuo atveju, jeigu būtų išgerta itin didelė dozė. Tinka simptominis gydymas.
Jeigu įprastiniu laiku reikiamą neo-bronchol dozę pavartoti pamirštama arba pavartojama mažesnė dozė, negu rekomenduojama, toliau medikamento reikia vartoti įprastine tvarka.
Pamiršus pavartoti neo-bronchol
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Retais atvejais gali sutrikti virškinimo trakto veikla (atsiranda pykinimas, pilvo skausmas), pasireikšti vaisto netoleravimo reakcija (alerginė odos ar gleivinės reakcija: odos išbėrimas, patinimas, paraudimas, niežulys), dusulys, veido sutinimas, temperatūros pakilimas kartu su drebuliu.
Kartais gali džiūti burna ir kvėpavimo takai, padidėti seilėtekis ir sekreto tekėjimas iš nosies, užkietėti viduriai, sutrikti šlapinimasis.
Pavieniais atvejais gali pasireikšti sunki padidėjusio organizmo jautrumo reakcija, susijusi su kraujotakos sutrikimu, t. y. anafilaksinis šokas. Tokiu atveju būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją.
Buvo vienas alerginio odos uždegimo (kontaktinio dermatito) atvejis.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas poveikis, reikia informuoti gydytoją arba vaistininką.
Atsiradus pirmųjų padidėjusio organizmo jautrumo požymių, neo-bronchol vartojimą būtina tuoj pat nutraukti ir kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų reakcijos sunkumą ir nurodytų, ką tokiu atveju daryti.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. NEO-BRONCHOL LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje, saugoti nuo šviesos.
Tinkamumo laikas nurodytas pakuotės etiketėje. Jam pasibaigus, pastilių vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Ambroksolis |
Vaisto stiprumas | 15mg |
Vaisto forma | pastilės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 03/8211/8 |
Registratorius | Divapharma GmbH, Vokietija |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 2003.10.14 |
Vaistas perregistruotas |
1. Vaisto pavadinimas
Neo-bronchol
2. Kiekybinė ir kokybinė sudėtis
Veiklioji medžiaga. Vienoje neobronchlolio pastilėje yra 15 mg ambroksolio hidrochlorido.
Pagalbinės medžiagos. Žr. 6.1 skyrių.
3. Vaisto forma
Pastilės.
Išvaizda. Pastilės yra šviesiai rudos, lėkštės formos.
4. Klinikinė informacija
4.1. Indikacijos
Kvėpavimo takų sekreto skystinimas, sergant ūmine arba lėtine bronchų ar plaučių liga, susijusia su gleivių gamybos ir šalinimo sutrikimu.
4.2. Dozavimas ir vartojimo būdas
6 – 12 metų vaikams. Paprastai reikia sučiulpti po vieną pastilę , t. y. po 15 mg ambroksolio, 2 - 3 kartus per dieną.
Vyresniems nei 12 metų žmonėms. Pirmas 2 – 3 paras reikia čiulpti po 2 pastiles 3 kartus per dieną, vėliau po 1 pastilę 3 kartus per dieną.
4.3. Kontraindikacijos
Neobroncholio vartoti draudžiama, jeigu yra padidėjęs organizmo jautrumas ambroksoliui.
Jeigu sutrikusi motorinė bronchų funkcija ir dėl to kvėpavimo takuose yra daug sekreto (yra retai pasireiškiantis piktybinis ciliarinis sindromas), neobroncholio reikia vartoti atsargiai, kadangi sekretas gali susilaikyti kvėpavimo takuose.
Jei sutrikusi inkstų funkcija arba yra sunki kepenų liga, šiuo medikamentu reikia gydyti itin atsargiai: mažinti dozę arba ilginti vartojimo intervalus.
Mažesniems nei 2 metų vaikams ambroksolio preparatų galima vartoti tik gydytojui prižiūrint.
4.4. Specialios atsargumo priemonės
Nereikalingos.
4.5. Sąveika su kitais vaistais bei kitokia sąveika
Neobroncholio vartojant kartu su kosulį slopinančiais medikamentais, kvėpavimo takuose gali susikaupti per didelis sekreto kiekis, kadangi užslopinamas kosulio refleksas. Vadinasi, kartu minėtų preparatų galima vartoti tik būtiniausiu atveju.
Ambroksolis didina kartu vartojamų antibiotikų amoksicilino, cefuroksimo ar eritromicino patekimą į bronchų sekretą. Tokia sąveika galima ir su doksiciklinu.
4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu, ypač pirmus tris mėnesius, ir žindymo laikotarpiu neobroncholio reikėtų vartoti tik atidžiai nustačius naudos ir rizikos santykį, kadangi nėščių moterų gydymo šiuo medikamentu patirtis yra per maža.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Tokio poveikio medikamentas nedaro.
4.8. Šalutinis poveikis
Retais atvejais gali sutrikti virškinimo trakto veikla (atsiranda pykinimas, pilvo skausmas), pasireikšti alerginė reakcija: odos išbėrimas, veido edema, dispnėja, temperatūros pakilimas kartu su drebuliu. Retkarčiais gali džiūti burna ir kvėpavimo takai, padidėti seilėtekis (sialorėja) ir sekreto tekėjimas iš nosies (rinorėja), užkietėti viduriai, sutrikti šlapinimasis (dizurija). Pavieniais atvejais galimas anafilaksinis šokas. Buvo vienas kontaktinio dermatito (odos uždegimo) atvejis.
4.9. Perdozavimas
Simptomai. Ambroksolio perdozavus, intoksikacijos simptomų neatsirasdavo. Pasireikšdavo tik trumpalaikis neramumas ir viduriavimas. Parenteraliniu būdu vartojamą 15 mg/kg kūno svorio bei geriamąja 25 mg/kg kūno svorio dienos dozę pacientai toleruodavo gerai.
Ikiklinikinių tyrimų duomenys rodo, jog pavartojus itin didelę dozę gali padidėti seilėtekis, pasireikšti žiaukčiojimas, vėmimas ir hipotenzija.
Gydymas. Imtis skubios pagalbos priemonių, pvz., plauti skrandį ar sukelti vėmimą, paprastai nereikia, nebent tuo atveju, jeigu būtų išgerta itin didelė dozė. Rekomenduojamas simptominis gydymas.
5. Farmakologinės savybės
5.1. Farmakodinamika
Ambroksolis yra veiklus bromheksino N-desmetil- metabolitas. Nors medikamento veikimo būdas galutinai neištirtas, tačiau įvairiais tyrimais įrodyta, jog jis skystina sekretą ir lengvina jo šalinimą iš kvėpavimo takų. Tyrimų metu gyvūnams medikamentas didino serozinio bronchų sekreto sekreciją. Mažindamas sekreto klampumą ir aktyvindamas epitelio su virpamaisiais plaukeliais funkciją, jis lengvina sekreto šalinimą iš kvėpavimo takų. Be to, pastebėta, jog po ambroksolio pavartojimo padidėja surfaktanto sintezė ir išskyrimas (surfaktanto aktyvinimas) bei kraujagyslių ir bronchų barjero laidumas.
Medikamento išgėrus, poveikis pasireiškia po 30 min., trunka 6 – 12 val. (priklauso nuo dozės).
5.2. Farmakokinetika
Žmogaus organizme išgertas ambroksolis rezorbuojamas greitai ir beveik visas. Didžiausia koncentracija kraujo plazmoje atsiranda po 1 – 3 val. Kadangi vaistas metabolizuojamas pirmo prasiskverbimo per kepenis metu, absoliutus biologinis jo prieinamumas yra mažesnis, t. y. į sisteminę kraujotaką patenka tik trečdalis dozės. Metabolizmo metu atsiradę metabolitai (pvz., dibromoantranilo rūgštis, gliukuronidas) pašalinami pro inkstus. Apie 80 – 95 proc. (vidutiniškai 85 proc.) kraujyje esančio ambroksolio jungiasi prie plazmos baltymų.
Ambroksolio pusinės eliminacijos laikas kraujo plazmoje yra 7 – 12 val., ambroksolio kartu su metabolitais 22 val.
Apie 90 proc. ambroksolio dozės iš organizmo išsiskiria su šlapimu metabolitų pavidalu, mažiau negu 10 proc. nepakitusio vaisto pavidalu.
Inkstų dialize ar sustiprinta diureze daug ambroksolio iš organizmo pašalinti neįmanoma, kadangi daug jo jungiasi prie kraujo plazmos baltymų, pasiskirstymo tūris didelis ir iš audinių atgal į kraują jis patenka lėtai.
Ligonių, sergančių sunkia kepenų liga, organizme ambroksolio klirensas yra 20 – 40 proc. mažesnis. Jeigu yra sunkus inkstų nepakankamumas, ambroksolio metabolitų pusinės eliminacijos laikas pailgėja.
Ambroksolio patenka į smegenų skystį, placentą ir motinos pieną.
5.3. Ikiklinikinių vaisto saugumo tyrimų duomenys
Ūminis toksinis poveikis. Tyrimų metu specifinio gyvūnų jautrumo vaistui nepastebėta (žr. “Perdozavimas”).
Poūmis ir lėtinis toksinis poveikis. Tyrimų metu dviejų rūšių gyvūnams nuo vaisto priklausomo toksinio poveikio neatsirado.
Mutageninis ir kancerogeninis poveikis. Ilgalaikių tyrimų metu kancerogeninio ambroksolio poveikio nepastebėta. Plačių tyrimų, kuriais būtų nustatinėta, ar ambroksolis gali sukelti mutageninį poveikį, neatlikta. Anksčiau atliktų tyrimų metu tokio poveikio nepastebėta.
Teratogeninis poveikis. Žiurkėms, vartojusioms 3 mg/kg kūno svorio dozę, ir triušiams, vartojusiems 200 mg/kg kūno svorio dozę, teratogeninis poveikis nepasireiškė. Žiurkių jauniklių vystymąsi perinataliniu ir postnataliniu laikotarpiu sutrikdė tik didesnės nei 500 mg/kg kūno svorio dozės. Žiurkių vaisingumo nesutrikdė net 1,5 g/kg kūno svorio dozė.
Ambroksolis prasiskverbia per placentos barjerą, žindymo laikotarpiu patenka į gyvūnų pieną.
Moterys 28 nėštumo savaites bei žindymo laikotarpiu šiuo medikamentu negydytos.
6. Farmacinė informacija
6.1. Pagalbinės medžiagos
70 proc. nesikristalizuojantis sorbitolio tirpalas, gumiarabikas, pipirmėčių aliejus, eukaliptų aliejus, sacharino natrio druskos dihidratas, skystasis parafinas, išgrynintas vanduo.
6.2. Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
6.3. Tinkamumo laikas
4 metai
6.4. Laikymo sąlygos
Neobroncholio pastiles reikia laikyti ne aukštesnėje kaip 30C temperatūroje, gamintojo pakuotėje.
6.5. Pakuotė
Dėžutė, kurioje yra 20 pastilių, supakuotų į PVC folijos ir aliuminio folijos su polimetakrilato, PVC ir PVAc kopolimeru (karščiui atspariu laku) lakštus.
6.6. Vartojimo instrukcija
Speciali instrukcija nereikalinga.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, sakykit, man gripas?
- Taip.
- Kiaulių?
- Taip, kiaulių, nes tik kiaulė galėjo kviesti greitąją 4 ryto, turėdamas temperatūros 36,7…- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?