Risperidonas, 50mg, milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai
Vartojimas: vartoti į raumenis
Registratorius: Johnson & Johnson, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Risperidonas
1. KAS YRA RISPOLEPT CONSTA IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
RISPOLEPT CONSTA priklauso vaistų nuo psichozės grupei.
Veiklioji jo medžiaga yra risperidonas.
Šiuo preparatu gydoma grupė ligų, vadinamų psichozėmis. Tai galvos smegenų funkcijos sutrikimas, kurio metu pakinta mintys, emocijos ir veikla, pavyzdžiui, pasireiškia konfūzija, sutrinka suvokimas (pvz., ligonis gali girdėti kieno nors, kurio arti nėra, balsą), atsiranda neįprastas įtarumas, atitolimas nuo visuomenės, susikaupimas savyje, sutrinka psichika, atsiranda nerimas ir įtampa.
RISPOLEPT CONSTA naudojamas gydyti ir ūminę, ir lėtinę psichozę. Jo galima vartoti ir po to, kai ligos simptomai išnyksta, t. y. ligos atsinaujinimo profilaktikai.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT RISPOLEPT CONSTA
RISPOLEPT CONSTA vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) veikliajai arba bet kuriai pagalbinei RISPOLEPT CONSTA medžiagai.
Jeigu Jums atsirado odos išbėrimas, niežulys, dusulys, ištino veidas – būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją., nes Jūs galite būti jautrus vaistui.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Jeigu Jūs nebuvote gydytas Rispolept preparatais prieš pradedant gydymą RISPOLEPT CONSTA Jus gydys geriamaisiais Rispolept preparatais.
Kūno svorio didėjimas
RISPOLEPT CONSTA vartojantiems žmonėms gali didėti kūno svoris, todėl reikia valgyti mažiau.
Širdies ir kraujagyslių ligos, Parkinsono liga, Lewy kūnelių demencija ar epilepsija
Ligoniams, sergantiems kuria nors minėta liga, prieš RISPOLEPT CONSTA vartojimą reikia kreiptis į gydytoją, kadangi gali reikėti koreguoti vaisto dozę, o gydymo metu ligonį prižiūrėti.
Senyvi žmonės ir žmonės su inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumu
Žr. “Kaip ir kokią RISPOLEPT CONSTA dozę vartoti”
Įspėjimas
Vartojant RISPOLEPT CONSTA ilgai, gali atsirasti nevalingų veido raumenų trūkčiojimų. Jeigu toks pokytis atsiranda, reikia kreiptis į gydytoją.
Labai retai gali pasireikšti konfūzija, didelis karščiavimas, apsiblausti sąmonė, sustingti raumenys. Jeigu minėtų simptomų atsiranda, reikia iš karto kreiptis į gydytoją ir informuoti jį, kad vartojama RISPOLEPT CONSTA.
Labai retais atvejais gali padaugėti cukraus kiekis kraujyje. Jeigu atsiranda didelis troškulys arba padidėja šlapimo išskyrimas, reikia kreiptis į gydytoją.
Senyvo amžiaus ligoniams su demencija gali pasireikšti staigus veido, kojų ar rankų (ypač vienos kūno pusės) silpnumas arba nutirpimas, gali tapti neaiški tartis. Tokiam poveikiui pasireiškus net ir trumpo laikotarpio metu, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Jeigu Jūs vartojate furozemidą, pasakykite apie tai savo gydytojui. Furozemidas yra vaistas, kurio kartais yra skiriama gydymui dėl padidėjusio kraujospūdžio arba dėl įvairių kūno vietų pabrinkimo, kurį sukelia per didelis organizme susikaupusio skysčio kiekis. Tiriant pagyvenusius žmones buvo nustatyta, kad gretutinis geriamojo Rispolept ir furozemido vartojimas gali būti žalingas.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojama kitų vaistų, reikia kreiptis į gydytoją, kad jis paaiškintų, ar jų galima vartoti kartu su RISPOLEPT CONSTA
Šis medikamentas gali stiprinti alkoholio ir preparatų, slopinančių reakciją (pvz., trankviliantų, kai kurių stiprių analgetikų, kai kurių antihistamininių preparatų bei antidepresantų) poveikį, todėl gydymo RISPOLEPT CONSTA metu alkoholio gerti negalima. Iš kitų medikamentų galima vartoti tik tų, kurių skiria gydytojas.
Toliau išvardyti medikamentai gali keisti RISPOLEPT CONSTA poveikį. Todėl ir pradedant, ir baigiant šių vaistų vartoti, reikia apie tai informuoti gydytoją:
Preparatai nuo parkinsonizmo, pvz., dopamino agonistas levodopa.
Karbamazepinas, t. y. vaistas nuo epilepsijos ir trišakio nervo neuralgijos (stipraus veido skausmo priepuolių).
Fluoksetinas ir paroksetinas, vartojami depresijai gydyti, gali padidinti Rispolept kiekį Jūsų kraujyje. Todėl ir pradedant, ir baigiant šių vaistų vartoti, reikia apie tai informuoti gydytoją.
Cimetidinas ir ranitidinas, vartojami skrandžio rūgštingumui mažinti, gali nežymiai padidinti risperidono kiekį Jūsų kraujyje, tačiau šie vaistai neturėtų keisti RISPOLEPT CONSTA veiksmingumo.
Antibiotikas eritromicinas nesąveikauja su Rispolept.
Galantaminas ir donepezilas, vaistai nuo demencijos, neturi poveikio risperidonui.
Su ličio preparatais ir valproatu, kurių gydytojas kartais skiria vartoti nuo silpno psichikos sutrikimo, bei digoksinu, vaistu nuo širdies ligų, risperidonas nesąveikauja.
Jeigu Jūs vartojate furozemidą, pasakykite apie tai savo gydytojui (žr. “Įspėjimas”).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėščios ar planuojančios pastoti moterys prieš RISPOLEPT CONSTA vartojimą turi kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų, ar šiuo vaistu gydytis galima.
Šio medikamento vartojančioms moterims kūdikio žindyti negalima. Jeigu tai daryti būtina, reikia kreiptis į gydytoją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
RISPOLEPT CONSTA gali trikdyti budrumą ir gebėjimą vairuoti. Juo gydomiems žmonėms patariama nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų tol, kol gydytojas nenustatys, ar tai daryti galima.
3. KAIP VARTOTI RISPOLEPT CONSTA
RISPOLEPT CONSTA paruoštą suspensiją reikia leisti į sėdmens raumenį. Ji leidžiama kas 2 savaites. Vieną kartą vaisto leidžiama į vieną, kitą į kitą sėdmenį. Paruoštą suspensiją į veną injekuoti draudžiama.
Suaugusiems žmonėms
Rekomenduojama vienkartinė Rispolept Consta dozė yra 25 mg. Ji leidžiama į raumenis kas 2 savaitės. Kai kuriems pacientams gali reikėti didesnės vienkartinės dozės, t. y. 37,5 mg ar 50 mg. Didžiausia Rispolept Consta dozė, švirkščiama kas 2 savaitės, yra 50 mg. Pirmas tris gydymo savaites gali reikėti kartu vartoti geriamųjų RISPOLEPT preparatų. Apie tai paaiškins gydytojas.
Senyviems žmonėms
Įprastinė vienkartinė Rispolept Consta dozė yra 25 mg. Ji leidžiama kas 2 savaites. Pirmas tris gydymo savaites gali reikėti kartu vartoti geriamųjų RISPOLEPT preparatų. Apie tai paaiškins gydytojas.
Ligoniams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi
Pradžioje 3 savaičių laikotarpyje Jus gydys geriamaisiais RISPOLEPT preparatais kol vartojama dozė bus 2 mg per dieną. Jeigu gydymo metu Jūs gerai jausitės, bus galima pradėti gydymą RISPOLEPT CONSTA vartojant 25 mg injekcijomis į raumenis kas 2 savaites. Pradėjus gydymą RISPOLEPT CONSTA injekcijomis pirmas tris gydymo savaites gali reikėti kartu vartoti geriamųjų RISPOLEPT preparatų. Apie tai paaiškins gydytojas.
Vaikams
Jaunesni nei 18 metų pacientai Rispolept Consta negydyti.
Pavartojus per didelę RISPOLEPT CONSTA dozę
Kadangi vartojant injekcinį preparatą perdozavimo tikimybė yra mažesnė negu vartojant geriamąsias formas, žemiau pateikiama informacija yra susijusi su geriamojo Rispolept vartojimu.
Vaisto perdozavus, gali: apsiblausti sąmonė, atsirasti mieguistumas, apsnūdimas, stiprus drebulys ar didelis raumenų sustingimas. Paprastai šie poveikiai nėra pavojingi, tačiau, jiems atsiradus, reikia kreiptis į gydytoją.
Informacija gydytojui
Jeigu pacientas praradęs sąmonę, reikia apžiūrėti kvėpavimo takus ir palaikyti juos laisvus. Sumažėjus kraujospūdžiui, reikia leisti simpatikomimetikų. Būtina sekti EKG, prireikus pacientą guldyti į ligoninę
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Rispolept Consta, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Paprastai RISPOLEPT CONSTA yra gerai toleruojamas, o nepageidaujamus reiškinius dažnai būna sunku atskirti nuo ligos simptomų.
Gali padidėti kūno svoris, atsirasti depresija, nuovargis, šiek tiek sutrikti motorika: atsiranda drebulys, nedidelis raumenų sustingimas, kojų neramumas. Toks poveikis nėra pavojingas. Gydytojui dozę sumažinus RISPOLEPT CONSTA dozę ar skyrus kartu vartoti ir kitokių medikamentų, jis paprastai išnyksta.
Kartais gali pasireikšti svorio sumažėjimas, nervingumas, miego sutrikimas, apatija, dėmesio koncentracijos sutrikimas, traukuliai, regos sutrikimas (daiktai matomi lyg per miglą), išbėrimas, niežulys, kulkšnių patinimas ir injekcijos vietos pažeidimas. Jeigu tai atsitinka reikia informuoti gydytoją.
Kai kuriems ligoniams gydymo pradžioje gali šiek tiek sumažėti kraujospūdis ir dėl to galimas galvos svaigimas. Jeigu toks poveikis atsiranda, būtina kreiptis į gydytoją.
Senyvo amžiaus ligoniams su demencija gali pasireikšti staigus veido, kojų ar rankų (ypač vienos kūno pusės) silpnumas arba nutirpimas, gali tapti neaiški tartis. Tokiam poveikiui pasireiškus net ir trumpo laikotarpio metu, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Labai retais atvejais gali pasireikšti konfūzija, apsiblausti sąmonė, atsirasti didelis karščiavimas, labai sustingti raumenys. Jeigu tokių simptomų atsiranda, reikia kiek galima greičiau kviesti gydytoją. Gali būti, kad Jūsų organizmo reakcija į vaistą nėra tinkama.
Vaisto vartojant ilgai, gali pradėti trūkčioti liežuvis, veidas, burna ar žandikaulis. Jeigu toks poveikis atsiranda, reikia kreiptis į gydytoją.
Po ilgalaikio gydymo kartais gali išsiskirti pieno iš krūtų, sutrikti mėnesinės, atsirasti lytinio pajėgumo sutrikimai.
Kitas šalutinis poveikis buvo stebėtas vartojant geriamųjų risperidono preparatų. Tarp nepageidaujamų reiškinių buvo minima nemiga, ažitacija, nerimas, galvos skausmas, išmatų sukietėjimas, pilvo skausmas, nosies užgulimas, šlapinimosi sutrikimas, galvos svaigimas, skrandžio veiklos sutrikimas, pykinimas ar vėmimas, kūno temperatūros pokyčiai.
Labai retais atvejais gali padaugėti cukraus kiekis kraujyje. Jeigu atsiranda didelis troškulys arba padidėja šlapimo išskyrimas, reikia kreiptis į gydytoją.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI RISPOLEPT CONSTA
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Rispolept Consta pakuotę būtina laikyti 2 oC - 8 oC temperatūroje (šaldytuve) gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Aukštesnėje kaip 8 oC temperatūroje medikamento laikyti negalima.
Jeigu šaldytuvo nėra, Rispolept Consta buteliukus ne ilgiau kaip 7 paras galima laikyti ne aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje. Aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje laikyti draudžiama.
Ant dėžutės po “Tinka iki” nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
RISPOLEPT CONSTA sudėtyje yra
Veiklioji medžiaga yra risperidonas. Viename RISPOLEPT CONSTA buteliuke yra 25 mg, 37,5 mg arba 50 mg risperidono.
Pagalbinės medžiagos yra:
Buteliuke su risperidono milteliais
7525 DL JN1 poli-(d, l laktido koglikolido) polimeras.
Tirpiklyje
Polisorbatas 20, karmeliozės natrio druska 40 mPa.s, dinatrio vandenilio fosfatas dihidratas, bevandenė citrinų rūgštis, natrio chloridas, natrio hidroksidas, injekcijų vanduo.
Kaip atrodo RISPOLEPT CONSTA ir jo pakuotės turinys
RISPOLEPT CONSTA yra pailgintai veikliąją medžiagą atpalaiduojanti vaisto forma, susidedanti iš prailgintai veikiančių miltelių su risperidonu, kurie yra ištirpinti injekciniame tirpiklyje.
Tarptautinis pavadinimas | Risperidonas |
Vaisto stiprumas | 50mg |
Vaisto forma | milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į raumenis |
Registracijos numeris | 03/7947/1 |
Registratorius | Johnson & Johnson, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2003.01.29 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
RISPOLEPT CONSTA 25 mg milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai
RISPOLEPT CONSTA 37,5 mg milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai
RISPOLEPT CONSTA 50 mg milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename RISPOLEPT CONSTA buteliuke yra 25 mg, 37,5 mg arba 50 mg veikliosios medžiagos risperidono.
RISPOLEPT CONSTA yra ilgiau veikliąją medžiagą atpalaiduojantys polilaktido koglikolidu aptrauktų risperidono mikrodalelių mikrosferoidai. Viename jų grame yra 381 mg risperidono.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai.
Išvaizda.
Milteliai buteliukais
Milteliai yra balti arba balkšvi, birūs.
Tirpiklis švirkštais
Tirpiklis yra skaidrus, bespalvis vandeninis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
RISPOLEPT CONSTA gydoma įvairių rūšių šizofrenija, įskaitant lėtinę šizofreniją bei kitokią psichozę, tuo atveju, jeigu yra pozityvių simptomų (pvz., haliucinacijos, deliuzija, mąstymo sutrikimas, priešiškumas, įtarumas) arba (ir) negatyvių simptomų (pvz., silpni afektai, atsiribojimas nuo emocinių ar socialinių kontaktų, kalbos skurdumas). Preparatas šalina su šizofrenija susijusį afektinį sutrikimą: depresiją, kaltės jausmą, nerimą. Be to, jis yra tinkama pacientų, kurie į pradinį gydymą reagavo, nuolatinio palaikomojo gydymo priemonė.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Paruošta RISPOLEPT CONSTA miltelių suspensija pakuotėje buvusia adata leidžiama giliai į sėdmenų raumenis kas 2 savaitės. Vieną kartą vaisto leidžiama į vieną, kitą − į kitą sėdmenį. Paruoštą suspensiją į veną injekuoti draudžiama (žr. skyrių 6.6 “Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija”).
Suaugusiems žmonėms
Rekomenduojama vienkartinė RISPOLEPT CONSTA dozė yra 25 mg. Ji leidžiama į raumenis kas 2 savaitės. Kai kuriems pacientams gali reikėti didesnės vienkartinės dozės, t. y. 37,5 mg ar 50 mg. Didžiausia RISPOLEPT CONSTA dozė, švirkščiama kas 2 savaitės, yra 50 mg.
2
Injekavus pirmą dozę, 3 savaites, t. y. tol, kol pasireikš medikamento poveikis, būtinas tinkamas antipsichozinis gydymas (žr. 5.2 skyrių “Farmakokinetinės savybės”).
RISPOLEPT CONSTA dozę galima didinti ne dažniau kaip kas 4 savaitės. Padidintos dozės poveikis pasireiškia ne anksčiau, kaip praėjus 3 savaitėms po pirmos jos injekcijos.
Senyviems žmonėms
Pagyvenusiems žmonėms rekomenduojama kas 2 savaitės leisti po 25 mg į raumenis. Injekavus pirmą dozę, 3 savaites, t. y. tol, kol pasireikš medikamento poveikis, būtinas tinkamas antipsichozinis gydymas (žr. 5.2 skyrių “Farmakokinetinės savybės”).
Ligoniams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi
RISPOLEPT CONSTA poveikis ligoniams, sergantiems kepenų ar inkstų funkcijos nepakankamumu, netirtas.
Jeigu juos risperidonu gydyti būtina, pradžioje rekomenduojama vartoti geriamųjų preparatų: pirmą savaitę gerti po 0,5 mg 2 kartus per dieną, antrą savaitę − po 1 mg 2 kartus per dieną arba po 2 mg 1 kartą per dieną. Jeigu ne mažesnę kaip 2 mg dozę ligonis toleruoja gerai, jam galima pradėti leisti po 25 mg RISPOLEPT CONSTA kas 2 savaitės.
Vaikams
Jaunesni nei 18 metų pacientai RISPOLEPT CONSTA negydyti.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei RISPOLEPT CONSTA medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jeigu pacientas niekada nėra vartojęs risperidono, prieš gydymą RISPOLEPT CONSTA patariama nustatyti, kaip jis toleruoja geriamuosius risperidono preparatus.
Alfa adrenoreceptorių blokavimas
Dėl alfa adrenoreceptorių blokavimo RISPOLEPT CONSTA gali sukelti ortostatinę hipotenziją, ypač gydymo pradžioje, kai nustatinėjama dozė. Jeigu yra širdies ir kraujagyslių sistemos liga (pvz., širdies nepakankamumas, miokardo infarktas, širdies laidumo sutrikimas), dehidracija, hipovolemija ar smegenų kraujagyslių liga, risperidonu reikia gydyti atsargiai. Jeigu išsilaiko kliniškai reikšminga ortostatinė hipotenzija, būtina nustatyti tolesnio gydymo RISPOLEPT CONSTA naudos ir žalos santykį.
Vėlyvoji diskinezija (ekstrapiramidinės sistemos pažeidimas)
Dopamininius receptorius blokuojančių preparatų vartojimas siejamas su vėlyvąja diskinezija: nevalingi ritmiški judesiai, ypač liežuvio ir (arba) veido raumenų. Teigiama, jog ekstrapiramidinės sistemos pažeidimo simptomų atsiradimas yra vėlyvosios diskinezijos pasireiškimo rizikos veiksnys. Kadangi risperidonas, palyginti su įprastiniais neuroleptikais, ekstrapiramidinę sistemą pažeidžia mažiau, todėl gydymo juo metu vėlyvosios diskinezijos pasireiškimo rizika yra taip pat mažesnė. Jeigu šios komplikacijos simptomų atsiranda, bet kokių vaistų nuo psichozės vartojimą reikia nutraukti.
Piktybinis neurolepsinis sindromas
Ligoniams, gydomiems įprastiniais neuroleptikais, gali pasireikšti piktybinis neurolepsinis sindromas: hipertermija, raumenų rigidiškumas, vegetacinės nervų sistemos funkcijos nestabilumas, sąmonės sutrikimas ir kreatino fosfokinazės kiekio padidėjimas kraujyje. Papildomai gali atsirasti mioglobinurija (rabdomiolizė) ir ūmus inkstų nepakankamumas. Tokiu atveju vaistų nuo psichozės, įskaitant risperidoną, vartojimą reikia nutraukti. Po paskutinės RISPOLEPT CONSTA dozės injekcijos kraujo plazmoje risperidono būna mažiausiai 6 savaites.
3
Parkinsono liga ar Lewy kūnelių demencija sergančius pacientus gydyti antipsichoziniais preparatais, tame tarpe ir RISPOLEPT CONSTA, galima tik įvertinus gydymo teikiamos naudos ir rizikos santykį, kadangi tokiems ligoniams yra didesnė tikimybė, kad atsiras piktybinis neurolepsinis sindromas ar išsivystys padidėjusio jautrumo antipsichoziniams vaistams sąlygotos reakcijos, tokios, kaip sumišimas, atbukimas, padėties nestabilumas su dažnais griuvimais bei ekstrapiramidiniai simptomai.
Hiperglikemija
Labai retais atvejais gydymo Rispolept metu pasireiškė hiperglikemija arba pasunkėjo cukrinio diabeto eiga. Yra patartina tinkamai stebėti cukriniu diabetu sergančius ir turinčius rizikos faktorių susirgti cukralige ligonius (žr. 4.8 skyrių “Nepageidaujamas poveikis”).
Epilepsija sergančius ligonius juo reikia gydyti irgi atsargiai, kadangi žinoma, jog įprastiniai neuroleptikai mažina traukulių slenkstį.
Demencija sergantiems senyviems žmonėms
Galvos smegenų kraujagysliniai nepageidaujami reiškiniai
Placebu kontroliuojamuose klinikiniuose tyrimuose tiriant senyvus ligonius su demencija buvo rasta, kad lyginant su placebu geriamaisiais Rispolept preparatais gydytų ligonių tarpe (vidutinis amžius buvo 85 metai, ligonių amžius svyravo nuo 73 metų iki 97 metų) žymiai dažniau buvo pranešama apie galvos smegenų kraujagyslių nepageidaujamus reiškinius, tokius kaip insultas (įskaitant mirties atvejus) ir praeinančio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo epizodas.
Gretutinis furozemido vartojimas senyvų ligonių su demencija tarpe
Tų pačių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu tiriant senyvus ligonius su demencija buvo rasta, kad su risperidono preparatais papildomai furozemido vartojusių ligonių tarpe buvo stebimas didesnis mirtingumas (7,3%; vidutinis amžius buvo 89 metai, ligonių amžius svyravo nuo 75 metų iki 97 metų) lyginant su tik risperidonu gydytų ligonių grupe (3,1%; vidutinis amžius - 84 metai, ligonių amžius svyravo nuo 70 metų iki 96 metų) ar vien tik furozemidą vartojusiais pacientais (4,1%; vidutinis amžius - 80 metai, ligonių amžius svyravo nuo 67 metų iki 90 metų). Toks mirtingumo padidėjimas kartu risperidoną ir furozemidą vartojusių ligonių tarpe buvo stebimas dviejuose iš keturių atliktų klinikinių tyrimų.
Patofiziologinio mechanizmo, galinčio paaiškinti šį reiškinį, rasta nebuvo, o tiesioginės mirties priežastys buvo įvairios. Nežiūrint to, skirti gydymui tokį vaistų derinį reikia atsargiai ir po gydymo teikiamos naudos ir galimos žalos santykio įvertinimo. Ligonių, kartu su risperidonu vartojusių kitus diuretikus, tarpe padidėjusio mirtingumo stebėta nebuvo. Nepriklausomai nuo vartoto gydymo dehidracija buvo bendras rizikos faktorius mirtingumui, todėl, gydant senyvus ligonius su demencija, turi būti išvengta skysčių netekimo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Ar risperidono vartoti su kitais medikamentais pavojinga, galutinai neištirta. Risperidonas pirmiausiai veikia centrinę nervų sistemą, todėl kartu su kitais ją veikiančiais preparatais šio vaisto reikia vartoti atsargiai.
Risperidonas gali naikinti levodopos bei kitokių dopamininės sistemos agonistų poveikį.
Karbamazepinas mažina veikliosios, t. y. sukeliančios antipsichozinį poveikį, risperidono frakcijos kiekį kraujo plazmoje. Tokį pat poveikį daro ir kiti kepenų fermentų induktoriai. Nutraukus karbamazepino ar kitokių kepenų fermentų induktorių vartojimą, RISPOLEPT CONSTA dozę reikia nustatyti iš naujo, prireikus − ją mažinti.
Fenotiazinai, tricikliai antidepresantai ir kai kurie beta adrenoblokatoriai gali didinti ne veikliosios antipsichozinį poveikį sukeliančios frakcijos, bet risperidono kiekį kraujo plazmoje. Amitriptilinas neveikia risperidono ar jo veikliosios antipsichozinės frakcijos farmakokinetinių savybių. Cimetidinas ir ranitidinas
4
didina risperidono bioprieinamumą, tačiau tik minimaliai padidina veikliosios antipsichozinės risperidono frakcijos bioprieinamumą. Tokie CYP 2D6 fermento inhibitoriai, kaip fluoksetinas ir paroksetinas, gali didinti risperidono koncentraciją kraujo plazmoje, tačiau ji netampa didesnė už antipsichozinį poveikį sukeliančios frakcijos kiekį. Jeigu gydant RISPOLEPT CONSTA yra pradedamas ar yra baigiamas gydymas fluoksetinu ar paroksetinu, gydantis gydytojas turėtų iš naujo įvertinti skiriamą vaisto RISPOLEPT CONSTA dozę. CYP 3A4 fermento inhibitorius eritromicinas neturi įtakos risperidono ir jo veikliosios antipsichozinį poveikį sukeliančios frakcijos farmakokinetiniams rodikliams. Cholinesterazės inhibitoriai, tokie, kaip galantaminas ir donepezilas, neturi kliniškai reikšmingos sąveikos risperidono ir jo veikliosios frakcijos farmakokinetinėms savybėms. Risperidono vartojant kartu su vaistais, kurių daug jungiasi prie kraujo baltymų, reikšmingos sąveikos, pasireiškiančios dėl medikamentų atpalaidavimo iš junginių su jais, neatsiranda.
Kartu vartojamo ličio, valproato ar digoksino farmakokinetikos parametrų risperidonas nekeičia.
Žiūrėti 4.4 skyrių dėl padidėjusio mirtingumo senyvų žmonių su demencija tarpe, kurie kartu su geriamuoju Rispolept vartojo furozemidą.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpis
Ar saugu risperidoną vartoti nėščioms moterims, netirta. Nors tyrimų metu tiesioginio toksinio poveikio gyvūnų dauginimosi funkcijai risperidonas nesukėlė, tačiau netiesioginis jo poveikis, atsirandantis dėl prolaktino apykaitos ar centrinės nervų sistemos funkcijos pokyčio, gali pasireikšti. Tyrimų metu teratogeninio poveikio risperidonas nesukėlė. Vis dėlto nėščias moteris RISPOLEPT CONSTA galima gydyti tik įsitikinus, kad nauda bus didesnė už galimą žalą.
Žindymo laikotarpis
Su gyvūnų pienu išsiskiria ir risperidono, ir 9-hidroksi-risperidono. Nustatyta, jog jų patenka ir į motinos pieną. Vadinasi, RISPOLEPT CONSTA gydomoms moterims kūdikio krūtimi maitinti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Risperidonas gali trikdyti veiklą, kuriai būtinas budrumas, todėl jo vartojantį pacientą reikia įspėti, kad nevairuotų ir nevaldytų mechanizmų tol, kol jam nebus nustatytas vaisto poveikis.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Klinikinių tyrimų metu terapines RISPOLEPT CONSTA dozes vartojantiems ligoniams pasireiškęs šalutinis poveikis nurodytas toliau.
Dažni (>1/100, <1/10)
Kūno svorio didėjimas (2,7 kg per metus), depresija, nuovargis ir ekstrapiramidinės sistemos pažeidimo simptomai. Ligoniams, vartojusiems ne didesnę kaip 50 mg RISPOLEPT CONSTA dozę, ekstrapiramidinės sistemos pažeidimo dažnis buvo toks pat, kaip vartojusiems placebo.
Nedažni (>1/1 000, <1/100)
Kūno svorio mažėjimas, nervingumas, miego sutrikimas, apatija, gebėjimo susikaupti sumažėjimas, regos sutrikimas, hipotenzija, sinkopė, išbėrimas, niežulys, periferinė edema, reakcija injekcijos vietoje.
Dėl hiperprolaktinemijos gali sutrikti seksualinė funkcija ir ejakuliacija, pasireikšti amenorėja, impotencija, sumažėti lytinis potraukis, moterims ne po gimdymo gali išsiskirti pieno.
Kartais gali atsirasti kraujo pokyčių (padaugėti leukocitų ar trombocitų, kai kuriems pacientams – padidėti kepenų fermentų kiekis).
5
Vartojant geriamųjų risperidono preparatų pasireikšdavo ir toks poveikis: vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, rinitas, šlapimo nelaikymas, priapizmas, somnolencija, galvos svaigimas arba skausmas, nemiga, ažitacija, nerimas, dispepsija, pykinimas, vėmimas, kūno temperatūros reguliacijos sutrikimas ir intoksikacija vandeniu dėl polidipsijos ar netinkamos antidiurezinio hormono sekrecijos sindromo. Gydant risperidono geriamaisiais preparatais kai kuriems ligoniams sutriko galvos smegenų kraujotaka – tarp šių reiškinių buvo galvos smegenų insultai ar praeinančio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo epizodai (žr. skyrių 4.4 “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės”). Labai retais atvejais pasireiškė hiperglikemija arba pasunkėjo cukrinio diabeto eiga (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės”).
4.9 Perdozavimas
Kadangi risperidono vartojant parenteraliniu būdu perdozavimo tikimybė yra mažesnė, negu jo geriant, toliau pateikta informacija tinka geriamiesiems preparatams.
Simptomai
Risperidono perdozavus, paprastai atsiranda stipresnis farmakologinis poveikis: mieguistumas, slopinimas, tachikardija, hipotenzija ir ekstrapiramidinės sistemos funkcijos sutrikimo simptomai.
Buvo atvejų, kad pacientas išgėrė net 360 mg dozę. Turimi duomenys rodo, jog saugių vaisto dozių diapazonas yra pakankamai didelis. Preparato perdozavus, retais atvejais gali pailgėti elektrokardiogramos QT intervalas.
Jeigu perdozavimas ūminis, reikia nustatyti, ar pacientas nėra vartojęs kelių medikamentų.
Gydymas
Reikia prižiūrėti, kad būtų švarūs paciento kvėpavimo takai, kad jis laisvai kvėpuotų ir gautų pakankamai deguonies. Būtina nedelsiant pradėti sekti širdies ir kraujagyslių funkciją ir nepertraukiamai daryti elektrokardiogramą, kad būtų galima kuo greičiau pastebėti prasidedančią aritmiją. Specifinio priešnuodžio nėra, todėl ligonį būtina gydyti tinkamomis pagalbinėmis priemonėmis.
Pasireiškus hipotenzijai ar kraujotakos kolapsui, reikia į veną leisti skysčių ir (arba) simpatikomimetikų. Sunkų ekstrapiramidinės sistemos pažeidimą reikia gydyti anticholinerginiais preparatais. Būtina atidi nuolatinė priežiūra tol, kol pacientas pasveiks.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistai nuo psichozės, ATC kodas – N05 AX08
Risperidonas yra selektyvaus poveikio monoaminerginės sistemos antagonistas, pasižymintis unikaliomis savybėmis. Jis stipriai blokuoja serotonininius 5-HT2 ir dopamininius D2 receptorius. Medikamentas veikia ir alfa-1 adrenoreceptorius, silpniau − alfa-2 adrenoreceptorius bei histamininius H1 receptorius. Cholinerginių receptorių jis neblokuoja. Nors risperidonas stipriai blokuoja D2 receptorius (manoma, kad dėl to silpnėja pozityvūs šizofrenijos simptomai), tačiau, palyginti su įprastiniais neuroleptikais, motoriką slopina mažiau ir rečiau sukelia katalepsiją. Kadangi risperidonas galvos smegenyse serotonininius ir dopamininius receptorius blokuoja vienodai, todėl jis slopina su šizofrenija susijusius negatyvius bei afektinio sutrikimo simptomus, o šalutinį poveikį ekstrapiramidinei sistemai sukelia silpnesnį.
Klinikinių tyrimų duomenys
25 mg ir 50 mg RISPOLEPT CONSTA dozės veiksmingumas nustatinėtas 12 savaičių trukmės kontroliniu (poveikis lygintas su placebo poveikiu) tyrimu, kuriame dalyvavo ligoninėje gulintys psichoze sergantys suaugę žmonės ir ambulatorijoje gydomi pacientai, kuriems šizofrenija nustatyta remiantis DSM IV 6
duomenimis. Tyrimo metu šizofrenija sergantiems stabilios būklės pacientams RISPOLEPT CONSTA buvo tiek pat veiksmingas, kaip ir geriamieji risperidono preparatai (žr. 1 paveikslėlį).
RISPOLEPT CONSTA veiksmingumas ir saugumas ilgalaikės (50 savaičių) terapijos metu nustatinėtas atviru klinikiniu tyrimu, kuriame dalyvavo ligoninėje gulintys stabilios būklės šizofrenija sergantys ligoniai ir ambulatorijoje gydomi pacientai, kuriems šizofrenija ar šizoafektinis sutrikimas nustatytas remiantis DSM IV duomenimis. Tyrimo metu RISPOLEPT CONSTA veiksmingumas nekito (žr. 2 paveikslėlį).
Gydymo RISPOLEPT CONSTA saugumo duomenys pateikti 5.3 skyriuje.
1 paveikslėlis. Šizofrenija sergančių ligonių pozityvaus ir negatyvaus sindromo skalės (PANSS) rodmenų vidurkiai gydymo metu.
W
eek
Mean
65
70
75
80
85
90
Base 2 4 6 8 10 12 Endpt
Placebo
RIS 25
RIS 50
Vidutinis rodmuo
Pradinis
įvertinimas
Galutinis
įvertinimas Savaitės
2 paveikslėlis. 50 savaičių trukmės atviro klinikinio tyrimo metu tirtų RISPOLEPT CONSTA dozių sukeltas ligonių pozityvaus ir negatyvaus sindromo skalės (PANSS) vidutinis pokytis, palyginti su baziniu.
7
-10-8-6-4-20
Mean change
Vidutinis pokytis
Week
Base 12 24 36 50
e changes indicate improvement
Endpt
Negativ
5.2 Farmakokinetinės savybės Pradinis
įvertinimas Reikšmės mažėjimas schemoje reiškia būklės lengvėjimą SavaitėsGalutinis
įvertinimas
Risperidonas metabolizuojamas veikiant CYP 2D6 fermentui, atsiranda
9-hidroksirisperidonas, kurio aktyvumas yra maždaug toks pat kaip risperidono. Abi minėtos medžiagos, t. y. risperidonas ir 9-hidroksirisperidonas, sudaro taip vadinamąją antipsichozinį poveikį sukeliančią frakciją. Kitas risperidono metabolizmo būdas yra N-dealkilinimas.
Risperidono farmakokinetinės savybės injekavus RISPOLEPT CONSTA
Suleidus vieną RISPOLEPT CONSTA dozę į raumenis, pradžioje risperidono atsipalaiduoja mažiau negu 1 proc. dozės, po to 3 savaites vaisto neatsipalaiduoja. Pagrindinis risperidono atsipalaidavimas prasideda praėjus 3 savaitėms nuo injekcijos ir vyksta ketvirtą – šeštą savaitėmis, o septintą savaitę sustoja. Vadinasi, pirmas tris savaites po pirmos RISPOLEPT CONSTA dozės injekcijos ligoniui būtinas tinkamas antipsichozinis gydymas geriamaisiais preparatais (žr. 4.2 skyrių).
RISPOLEPT CONSTA injekuojant į raumenis kas dvi savaitės, kraujo plazmoje palaikoma pastovi terapinį poveikį sukelianti risperidono koncentracija. Po paskutinės preparato dozės injekcijos terapinį poveikį sukelianti koncentracija kraujyje išlieka 4 – 6 savaites. Visiškai medikamentas eliminuojamas praėjus 7 – 8 savaitėms nuo paskutinės dozės suleidimo.
RISPOLEPT CONSTA suleidus, rezorbuojama visa risperidono dozė.
Organizme risperidonas pasiskirsto greitai. Tariamasis pasiskirstymo tūris yra 1 - 2 l/kg. Kraujo plazmoje risperidonas jungiasi prie albuminų ir rūgščiųjų alfa-1 glikoproteinų. Risperidono prie baltymų jungiasi 90%, o aktyvaus metabolito 9-hidroksirisperidono − 77%.
Jeigu metabolizmas veikiant CYP 2D6 yra aktyvus, veikliosios frakcijos ir risperidono klirensas yra atitinkamai 5 l/val. ir 13,7 l/val., jeigu silpnas − atitinkamai 3,2 l/val. ir 3,3 l/val.
Kas dvi savaitės į raumenis suleidus po 25 mg arba 50 mg RISPOLEPT CONSTA, vidutinė mažiausia ir didžiausia veiklios frakcijos koncentracija kraujo plazmoje buvo atitinkamai 9,9 – 19,2 ng/ml ir 17,9 – 45,5 8
ng/ml. Kas dvi savaites leidžiant 25 mg – 50 mg RISPOLEPT CONSTA dozes, risperidono farmakokinetika būna linijinė. Ligonių, kuriems 12 mėnesių kas 2 savaitės buvo leidžiama 25 - 50 mg RISPOLEPT CONSTA dozė, organizme risperidono nesusikaupė.
Farmakodinamikos priklausomumas nuo farmakokinetikos
III fazės klinikiniais tyrimais, kurių metu tirtas gydymo šiuo medikamentu veiksmingumas ir saugumas, nustatyta, jog ryšio tarp veiklios vaisto frakcijos koncentracijos ir ligonių būklės pokyčio, nustatyto atsižvelgiant į PANSS ir ekstrapiramidinių simptomų vertinimo (ESRS) skalių rodmenis, nėra.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kaip ir poūmio toksinio poveikio tyrimų metu žiurkėms ir šunims, vartojusiems geriamųjų risperidono preparatų, taip ir iki 12 mėnesių laikotarpyje vartojant RISPOLEPT CONSTA, svarbiausias atsiradęs poveikis buvo toks: prolaktino sukeltas pieno liaukų stimuliavimas, patinų ir patelių lyties organų pokytis bei nuo risperidono farmakologinių savybių priklausomas poveikis centrinei nervų sistemai.
12 ir 24 mėnesių laikotarpyje žiurkių patinams ir patelėms skiriant RISPOLEPT CONSTA osteodistrofiją sukėlė 40 mg/kg kas 2 savaitės medikamento dozė. Vaisto dozę skaičiuojant mg/m2, osteodistrofiją žiurkėms sukėlusi vaisto dozė buvo 8 kartus didesnės už rekomenduojamą žmogui, o vaisto koncentracija plazmoje – 2 kartus didesnė už koncentraciją žmogaus kraujo plazmoje vartojant didžiausią rekomenduojamą dozę. 12 mėnesių laikotarpyje šunims leidžiant RISPOLEPT CONSTA iki 20 mg/kg kas 2 savaitės, osteodistrofijos požymių stebėta nebuvo. Vartojant tokią dozę vaisto koncentracija plazmoje buvo 14 kartų didesnė negu vartojant didžiausią žmogui rekomenduojamą medikamento dozę.
Mutageninio poveikio medikamentas nesukėlė.
Kancerogeninio poveikio tyrimų metu Wistar (Hanoverio) žiurkėms kas dvi savaitės į raumenis buvo leidžiama 5 mg/kg kūno svorio arba 40 mg/kg kūno svorio dozė. Tyrimų rezultatai (jų tikėtasi, kadangi medikamentas stipriai blokuoja D2 receptorius) buvo tokie: kas 2 savaitės į raumenis leidžiama 40 mg/kg kūno svorio dozė dažnino kasos, hipofizės ir antinksčių šerdinės srities auglių atsiradimą, o pieno liaukų auglių atsiradimą dažnino tiek 5 mg/kg kūno svorio, tiek 40 mg/kg kūno svorio dozė. Abiejose grupėse buvo stebima hiperkalcemija, kuri, kaip manoma, buvo susijusi su dažnesniu antinksčių šerdinės srities auglių atsiradimu. Nėra pateikta įrodymų, kad hiperkalcemija gali sukelti feochromocitomų atsiradimą žmonėms.
Leidžiant 40 mg/kg kūno svorio kas 2 savaites RISPOLEPT CONSTA dozę buvo pastebėta, kad žiurkių patinėliams atsirado inkstų vamzdelinės srities augliai. Mažą vaisto dozę, izotoninį natrio chlorido tirpalą ar mikrosferų pagrindą gavusių žiurkių grupėse inkstų auglių atsiradimo stebėta nebuvo. Kaip leidžiant RISPOLEPT CONSTA Wistar (Hanoverio) žiurkių patinėliams išsivystė inkstų vamzdelinės srities augliai, nežinoma. Kancerogeniškumo tyrimų metu Wistar (Wiga) žiurkėms ir Šveicarijos pelėms skiriant geriamuosius risperidono preparatus nebuvo stebima padidėjusio inkstų auglių atsiradimo. Klinikinių tyrimų, kurių metu buvo tiriami gyvūnėlių veislių skirtumai pagal auglių atsiradimo vietas, rezultatai užsimena, kad pagal savaiminius amžinius pakitimus inkstuose, prolaktino padidėjimą kraujo serume ir gydymo risperidonu įtakotus pakitimus inkstuose kancerogeniškumo tyrimuose su leidžiamu RISPOLEPT CONSTA naudota Wistar (Hanoverio) žiurkių veislė ryškiai skiriasi nuo kancerogeniškumo tyrimuose su geriamaisiais risperidono preparatais naudotos Wistar (Wiga) žiurkių veislės. Duomenų apie su inkstais susijusių pakitimų atsiradimą kartotinėmis RISPOLEPT CONSTA injekcijomis gydytiems šunims, negauta.
Ryšys tarp osteodistrofijos, prolaktino sąlygotų auglių bei numanomų specifinių žiurkių veislei inkstų auglių ir galimos rizikos žmonėms nežinomas.
Šunims ir žiurkėms suleidus didelį RISPOLEPT CONSTA suspensijos kiekį į raumenis -pasireiškė vietinis sudirginimas. 24 mėnesių trukmės kancerogeniškumo tyrimo metu žiurkėms buvo leidžiamas mikrosferų pagrindas arba tikras vaistas: tiriant abi grupes dažnesnio injekcijos srities auglių atsiradimo stebėta nebuvo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
9
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Buteliuke su risperidono milteliais
7525 DL JN1 poli-(d, l laktido koglikolido) polimeras
Tirpiklis
Polisorbatas 20, karmeliozės natrio druska 40 mPa.s, dinatrio vandenilio fosfatas dihidratas, bevandenė citrinų rūgštis, natrio chloridas, natrio hidroksidas, injekcijų vanduo.
6.2 Nesuderinamumas
Su kitais vaistais ar skysčiais, išskyrus pakuotėje esantį tirpiklį, RISPOLEPT CONSTA negalima nei maišyti, nei skiesti.
6.3 Tinkamumo laikas
Laikomo 2 oC – 8 oC temperatūroje RISPOLEPT CONSTA buteliukų ir tirpiklio tinkamumo laikas yra 3 metai.
Paruoštos suspensijos, laikomos 25 ºC temperatūroje, fizinės ir cheminės savybės nekinta 24 valandas. Kad į paruoštą suspensiją nepatektų mikroorganizmų, ją reikėtų švirkšti nedelsiant. Jeigu tuoj pat injekcija neatliekama, ilgiau negu 6 valandas 25 ºC temperatūroje suspensijos laikyti nereikėtų, nebent milteliai būtų tirpinami kontroliuojamose ir užtikrintose aseptinėse sąlygose.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
RISPOLEPT CONSTA pakuotę būtina laikyti 2 oC - 8 oC temperatūroje (šaldytuve), gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.. Aukštesnėje kaip 8 oC temperatūroje medikamento laikyti negalima.
Jeigu šaldytuvo nėra, RISPOLEPT CONSTA buteliukus ne ilgiau kaip 7 paras galima laikyti ne aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje. Aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje laikyti draudžiama.
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Hypoint trijų adatų sistema
Kartoninė dėžutė, kurioje yra:
vienas buteliukas, kuriame yra RISPOLEPT CONSTA miltelių; •
•
•
•
•
•
•
vienas švirkštas, kuriame yra tirpiklio;
dvi Hypoint 20G 2” TW adatos, kuriomis tirpiklis leidžiamas į buteliuką ir paruošta suspensija siurbiama iš jo.
viena Needle – Pro adata suspensijai į raumenis švirkšti, t. y. 20G 2” TW adata su apsauginiu dėklu ir jungikliu (ji įsigyjama tik kartu su vaistu, pateikus receptą).
Sistema su Alaris SmartSite įtaisu injekcinės suspensijos paruošimui
Kartoninė dėžutė, kurioje yra:
vienas buteliukas, kuriame yra RISPOLEPT CONSTA miltelių;
vienas švirkštas, kuriame yra tirpiklio;
Alaris SmartSite įtaisas, kurio pagalba nenaudojant adatų tirpiklis leidžiamas į buteliuką ir paruošta suspensija siurbiama iš jo.
10
•
viena Needle – Pro adata suspensijai į raumenis švirkšti, t. y. 20G 2” TW adata su apsauginiu dėklu ir jungikliu (ji įsigyjama tik kartu su vaistu, pateikus receptą).
6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Hypoint trijų adatų sistemos vartojimo instrukcija
RISPOLEPT CONSTA miltelius galima tirpinti tik pakuotėje esančiame tirpiklyje, kurį į buteliuką galima leisti tik pakuotėje esančia adata. Vaistą injekuoti galima tik pakuotėje esančia 20G Needle-Pro adata.
1. Išimti RISPOLEPT CONSTA pakuotę iš šaldytuvo ir palaukti, kol atšils iki kambario temperatūros.
2. Nulupti spalvotą plastmasinį RISPOLEPT CONSTA buteliuko dangtelį.
3. Išimti tirpiklio švirkštą, nulaužti balto dangtelio izoliaciją, po to baltą dangtelį kartu su jame esančiu guminiu antgaliu numauti nuo švirkšto.
4. Sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, užmauti ant švirkšto galo Hypoint adatą.
5. Nesukant numauti apsauginį adatos dėklą.
6. Visą švirkšte esantį tirpiklį suleisti į buteliuką.
11
7. Ištraukti Hypoint adatą iš buteliuko.
8. Nusukti Hypoint adatą nuo švirkšto ir išmesti.
9. Sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, užmauti ant švirkšto galo kitą Hypoint adatą, tačiau apsauginio jos dėklo dar nenumauti.
10. Buteliuką stipriai pakratyti (mažiausiai 10 sekundžių) tol, kol milteliai visiškai išsiskirstys ir atsiras tiršta, vienalytė, klampi pieno spalvos suspensija.
11. Paruoštos suspensijos laikyti negalima, kadangi ji gali nusėsti.
12. Paimti švirkštą ir nesukant numauti apsauginį Hypoint adatos dėklą.
13. Įkišti Hypoint adatą į vertikaliai laikomą buteliuką.
14. Laikant buteliuką nedaug stačiai palenktą, įsiurbti visą suspensiją į švirkštą.
15. Ištraukti Hypoint adatą iš buteliuko.
16. Nusukti Hypoint adatą nuo švirkšto ir išmesti. Priminimui atplėškite dalį buteliuko etiketės ir užklijuokite ant švirkšto.
12
17. Nuplėšti iki pusės Needle – Pro adatos su jungikliu pakuotės apsauginį dangalą (plėšiant adatos apsauginį dėklą prispausti dangalu).
18. Sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, užmauti Needle – Pro adatos jungiklį ant švirkšto. Stumiant ir tuo pačiu metu sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, tvirtai ant jungiklio užmauti adatą.
19. Parengti pacientą injekcijai.
20. Jeigu rengiantis injekcijai švirkšte esanti suspensija nusėda, prieš injekciją švirkštą reikia stipriai pakratyti, kad ji vėl gerai susimaišytų.
21. Numauti apsauginį Needle – Pro adatos dėklą. Jo sukti negalima, kad adata nenuslystų nuo jungiklio.
22. Švirkštą švelniai patapšnoti, kad jame esantys oro burbuliukai pakiltų į viršų.
23. Švirkštą laikant stačią, stūmokliu pro adatą išstumti iš jo oro burbuliukus, po to visą švirkšte esančią suspensiją suleisti į sėdmens raumenį.
24. PERSPĖJIMAS. Elgiantis ne pagal instrukciją, įmanoma susižeisti užteršta adata. Kad taip neatsitiktų, negalima atlikti tokių veiksmų:
• nusukti Needle – Pro adatą nuo jungiklio;
• sulenktą Needle – Pro adatą tiesinti arba mauti ant švirkšto jungiklį, jeigu jo adata yra sulenkta arba pažeista;
• netinkamai elgtis su Needle – Pro adatos ir jungiklio pakuote, kadangi adata gali išlysti iš apsauginio dėklo.
25. Po injekcijos adatą viena ranka reikia įspausti į apsauginį dėklą, švelniai spaudžiant jį prieš adatą.
13
26. Pažiūrėti, ar visa adata pateko į dangtelį.
27. Jeigu taip, tuoj pat ją ir dangtelį išmesti.
Sistemos su Alaris SmartSite įtaisu injekcinės suspensijos paruošimui vartojimo instrukcija
RISPOLEPT CONSTA miltelius galima tirpinti tik pakuotėje esančiame tirpiklyje. Vaistą injekuoti galima tik pakuotėje esančia 20G Needle-Pro adata.
1. Išimti RISPOLEPT CONSTA pakuotę iš šaldytuvo ir palaukti, kol atšils iki kambario temperatūros.
2. Nulupti spalvotą plastmasinį RISPOLEPT CONSTA buteliuko dangtelį.
14
3. Išimti iš pakuotės Alaris SmartSite įtaisą injekcinės suspensijos paruošimui laikant suėmus baltą dangtelį. Niekuomet negalima liesti įtaiso galo su smaigtimi.
4. Spaudžiant įtaiso smaigtimi pradurkite buteliuko guminį dangtelį tam, kad smaigtis patektų į buteliuko vidų.
5. Prieš prijungdami prie įtaiso švirkštą, prijungimo vietą (žydros spalvos žiedas) nuvalykite antiseptiniame tirpale sumirkytu tamponu.
15
6. Išimti tirpiklio švirkštą, nulaužti balto dangtelio izoliaciją, po to baltą dangtelį kartu su jame esančiu guminiu antgaliu numauti nuo švirkšto.
7. Švirkšto galą įspausti į Alaris SmartSite įtaiso žydros spalvos žiedą (žr. žemiau esantį paveikslėlį) ir sukant pritvirtinti prie įtaiso.
8. Visą švirkšte esantį tirpiklį suleisti į buteliuką.
16
9. Laikant nykščiu švirkšto stūmoklį įstumtą (kaip parodyta žemiau esančiame paveikslėlyje) buteliuką stipriai pakratyti (mažiausiai 10 sekundžių) tol, kol milteliai visiškai išsiskirstys ir atsiras tiršta, vienalytė, klampi pieno spalvos suspensija.
10. Paruoštos suspensijos laikyti negalima, kadangi ji gali nusėsti.
11. Pilnai apversti buteliuką aukštyn ir įsiurbti visą suspensiją į švirkštą. Priminimui atplėškite dalį buteliuko etiketės ir užklijuokite ant švirkšto.
12. Sukamuoju judesiu atjungti švirkštą nuo Alaris SmartSite įtaiso. Buteliuką ir įtaisą išmesti laikantis vietinių reikalavimų. 17
13. Nuplėšti iki pusės Needle – Pro adatos su jungikliu pakuotės apsauginį dangalą (plėšiant adatos apsauginį dėklą prispausti dangalu).
14. Sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, užmauti Needle – Pro adatos jungiklį ant švirkšto. Stumiant ir tuo pačiu metu sukant laikrodžio rodyklės kryptimi, tvirtai ant jungiklio užmauti adatą.
15. Parengti pacientą injekcijai.
16. Jeigu rengiantis injekcijai švirkšte esanti suspensija nusėda, prieš injekciją švirkštą reikia stipriai pakratyti, kad ji vėl gerai susimaišytų.
17. Numauti apsauginį Needle – Pro adatos dėklą. Jo sukti negalima, kad adata nenuslystų nuo jungiklio.
18. Švirkštą švelniai patapšnoti, kad jame esantys oro burbuliukai pakiltų į viršų.
19. Švirkštą laikant stačią, stūmokliu pro adatą išstumti iš jo oro burbuliukus, po to visą švirkšte esančią suspensiją suleisti į sėdmens raumenį.
20. PERSPĖJIMAS. Elgiantis ne pagal instrukciją, įmanoma susižeisti užteršta adata. Kad taip neatsitiktų, negalima atlikti tokių veiksmų:
• nusukti Needle – Pro adatą nuo jungiklio;
• sulenktą Needle – Pro adatą tiesinti arba mauti ant švirkšto jungiklį, jeigu jo adata yra sulenkta arba pažeista;
• netinkamai elgtis su Needle – Pro adatos ir jungiklio pakuote, kadangi adata gali išlysti iš apsauginio dėklo.
18
21. Po injekcijos adatą viena ranka reikia įspausti į apsauginį dangtelį, švelniai spaudžiant jį prieš adatą.
22. Pažiūrėti, ar visa adata pateko į dangtelį.
23. Jeigu taip, tuoj pat ją ir dangtelį išmesti.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Kaip pasireiškia Placebo efektas? Žmogus tikėjo, kad gėrė, nors nieko negėrė, tačiau pripūtė į alkotesterį...
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?