Gabapentinas, 400mg, kietos kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Pfizer Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Gabapentinas
1. KAS YRA NEURONTIN IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
NEURONTIN priklauso vaistų, vartojamų epilepsijai gydyti ir periferiniui neuropatiniam skausmui malšinti, grupei.
Epilepsija: NEURONTIN vartojamas įvairioms epilepsijos formoms gydyti (kai priepuoliai apsiriboja tik tam tikrose smegenų dalyse, priepuoliai plinta į kitas smegenų dalis arba ne). Gydytojas gali Jums skirti NEURONTIN epilepsijai gydyti, jeigu dabartinis gydymas pilnai negali kontroliuoti Jūsų ligos. NEURONTIN reikia vartoti dabartiniam Jūsų gydymui papildyti, nebent paskirta kitaip. NEURONTIN gali būti vartojamas vienas, suaugusiųjų ir vyresnių kaip 12 metų vaikų gydymui.
Periferinis neuropatinis skausmas: NEURONTIN vartojamas ilgai besitęsiančiam skausmui, kurį sukelia nervų pažeidimas, malšinti. Daugelis įvairių ligų (diabetas, juostinė pūslelinė) gali sukelti periferinį neuropatinį skausmą, kuris pirmiausia atsiranda kojose ir/arba rankose. Skausmas gali būti apibūdinamas kaip karštas, deginantis, tvinkčiojantis, staigus, duriantis, aštrus, spazmiškas, geliantis, dilgčiojantis, tirpdantis, smeigiantis, badantis ir kt.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT NEURONTIN
NEURONTIN vartoti draudžiama:
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) gabapentinui arba bet kuriai pagalbinei NEURONTIN medžiagai.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jeigu Jūs turite inkstų problemų;
jeigu atsiranda nuolatinis pilvo skausmas, jeigu jaučiatės ligotu ar esate ligotas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jeigu vartojate vaistų, kurių sudėtyje yra morfino, pasakykite apie tai savo gydytojui, kadangi morfinas gali sustiprinti NEURONTIN veikimą.
Nesitikima, kad NEURONTIN sąveikauja su kitais antiepilesiniais vaistais ar geriamaisiais kontraceptiniais vaistais.
NEURONTIN gali turėti įtakos kai kuriems laboratorinių testų rezultatams. Jeigu Jums reikia atlikti šlapimo tyrimus pasakykite gydytojui ar ligoninėje, kad Jūs vartojate NEURONTIN.
Jeigu NEURONTIN gersite kartu su skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais, kurių sudėtyje yra aliuminio ir magnio, gali sumažėti NEURONTIN absorbcija absorbcija skrandyje. NEURONTIN rekomenduojama gerti praėjus mažiausiai dviem valandom po antacidinių vaistų vartojimo.
NEURONTIN vartojimas su maistu ir gėrimais
NEURONTIN galima vartoti valgant ar nevalgius.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
NEURONTIN negalima vartoti nėštumo metu, nebent kitaip rekomendavo Jūsų gydytojas. Vaisingo amžiaus moterys turi naudotis patikimomis kontraceptinėmis priemonėmis.
Specialių tyrimų, kuriuose būtų nustatytas gabapentino poveikis nėščioms moterims, atlikta nebuvo. Tačiau buvo pranešimų, kuomet kiti priepuoliams gydyti vartojami vaistai padidino vaisiaus pažeidimo riziką, iš dalies tuomet, kai vienu metu buvo vartojami keli vaistai. Todėl, jei tik galima ir tik patariant gydytojui, nėštumo metu reikia vartoti tik vieną vaistą priepuoliui gydyti.
Negalima staigiai nutraukti vartoti šio vaisto, nes tai gali sukelti priepuolius, kurie turėti rimtų pasekmių Jums ir Jūsų kūdikiui.
Jeigu, vartojant NEURONTIN, pastojote, manote, kad galite būti nėščia ar planuojate pastoti, nedelsiant informuokite savo gydytoją.
NEURONTIN veiklioji medžiaga gabapentinas išsiskiria į motinos pieną. Kadangi poveikis žindomam kūdikiui nėra žinomas, žindymo metu NEURONTIN vartoti nerekomenduojama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
NEURONTIN gali sukelti svaigulį, mieguistumą ar nuovargį. Nevairuokite, nevaldykite mechanizmų ar neužsiimkite kita pavojinga veikla, tol kol Jūs nesužinosite ar gydymas šiuo vaistų neutri įtakos Jums užsiimti šia veikla.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines NEURONTIN medžiagas
Kapsulių sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI NEURONTIN
NEURONTIN visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jūsų gydytojas parinks Jums tinkamiausią vaisto dozę.
Jeigu manote, kad NEURONTIN veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu esate vyresnio amžiaus pacientas (daugiau kaip 65 metų), Jūs turite vartoti NEURONTIN įprastai, nebent turite problemų su inkstais.
Jeigu Jūs turite problemų su inkstais, gydytojas gali skirti kitokį vartojimo grafiką ir/arba dozę.
Tabletes ar kapsules visada reikia nuryti nekramtant, užgeriant pakankamu kiekiu vandens.
Vartokite NEURONTIN tol, kol gydytojas lieps nutraukti jį vartoti.
Periferinis neuropatinis skausmas:
Vartokite tiek kapsulių arba tablečių, kiek nurodė Jūsų gydytojas. Paprastai gydytojas Jums tinkamą dozę nustatys palaipsniui. Pradinė dozė yra tarp 300 mg ir 900 mg per dieną. Vėliau dozė gali būti palaipsniui didinama iki maksimalios 3600 mg dozės per dieną, kurią Jums gydytojas lieps išgerti per tris kartus vienodomis dozėmis, t.y. vieną iš ryto, kitą per pietus ir trečią vakare.
Epilepsija:
Suaugusieji ir paaugliai
Vartokite tiek kapsulių arba tablečių, kiek nurodė Jūsų gydytojas. Paprastai gydytojas Jums tinkamą dozę nustatys palaipsniui. Pradinė dozė yra tarp 300 mg ir 900 mg per dieną. Vėliau dozė gali būti palaipsniui didinama iki maksimalios 3600 mg dozės per dieną, kurią Jums gydytojas lieps išgerti per tris kartus vienodomis dozėmis, t.y. vieną iš ryto, kitą per pietus ir trečią vakare.
Vaikai nuo 6 metų amžiaus
Kokią vaisto dozę skirti Jūsų vaikui, nuspręs gydytojas, nes ji yra paskaičiuojama pagal Jūsų vaiko svorį. Gydymas pradedamas mažiausia pradine doze, kuri palaipsniui yra didinama trijų dienų laikotarpyje. Paprastai pradinė dozė epilepsijos kontrolei yra 25-35 mg/kg/per dieną. Ši dozė yra padalijama į tris dalis ir kapsulės arba tabletės turi būti geriamos kiekvieną dieną, ryte, per pietus ir vakare.
NEURONTIN negalima vartoti jaunesniems kaip 6 metų vaikams.
Pavartojus per didelę NEURONTIN dozę
Jeigu išgėrėte per daug vaisto, nedelsiant važiuokite į artimiausią ligoninę. Pasiimkite su savimi likusias kapsules arba tabletes, dėžutę ir etiketę, kad ligoninėje galėtų tiksliai pasakyti, koko vaisto išgėrėte.
Pamiršus pavartoti NEURONTIN
Jeigu pamiršote pavartoti vaisto, jo dozę išgerkite iš karto kai tik prisiminsite, nebent jau atėjęs kitos dozės gėrimo laikas. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti NEURONTIN
Negalima nutraukti vartoti NEURONTIN, nebent Jūsų gydytojas liepė kitaip. Jeigu reikia nutraukti gydymą, tai turi būti daroma palaipsniui, mažiasiai 1 savaitės laikotarpyje. Jeigu Jūs staigiai nutrauksite NEURONTIN vartojimą arba ankščiau nei liepė gydytojas, padidės traukulių rizika
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
NEURONTIN, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Labai dažnas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 pacientų:
virusinė infekcija
mieguistumas, svaigulys, judesių koordinacijos sutrikimas
nuovargis, karščiavimas
Dažnas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 100 pacientų:
pneumonija, kvėpavimo takų infekcijos, šlapimo takų infekcijos, infekcijos, ausų uždegimas
baltųjų kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimas
anoreksija, apetito padidėjimas
pyktis kitiems, sumišimas, nuotaikų kaita, depresija, nerimas, nervingumas, mąstymo sutrikimai
traukuliai, mėšlungiški judesiai, kalbos sutrikimas, atminties sutrikimas, rankų drebėjimas, miego sutrikimai, galvos skausmas, odos jautrumas, sumažėję jutimai, koordinacijos sutrikimai, neįprasti akių judesiai, refleksų sustiprėjimas, susilpnėjimas arba išnykimas
neryškus matymas, dvejinimasis akyse
svaigulys
padidėjęs kraujo spaudimas, kraujagyslių išsiplėtimas
pasunkėjęs kvėpavimas, bronchitas, gerklės skausmas, kosulys, nosies išsausėjimas
vėmimas, pykinimas, dantų anomalijos, dantenų uždegimas, viduriavimas, pilvo skausmai, virškinimo sutrikimas, vidurių užkietėjimas, burnos ar gerklės sausumas, dujų kaupimasis žarnyne
veido pabrinkimas, mėlynės, išbėrimas, odos niežulys, veido riebalinių liaukų uždegimas
sąnarių, raumenų, nugaros skausmas, trūkčiojimas
negalėjimas valdytis
erekcijos sutrikimas
kojų ir rankų patinimas, tap pat galimas veido, liemens ir galūnių patinimas, judėjimo sunkumai, silpnumas, skausmas, prasta savijauta, į gripą panašūs simptomai
-baltųjų kraujo ląstelių sumažėjimas, svorio padidėjimas
atsitiktiniai susižeidimai, kaulų lūžiai, įbrėžimai
Retas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 1000 pacientų:
kraujo krešėjimo ląstelių sumažėjimas
alerginės reakcijos, tokios kaip dilgėlinė
haliucinacijos
nenormalaus judėjimo (raitymasis, mėšlungiški judesiai, sustingimas) problemos
skambėjimas ausyse
smarkus širdies plakimas
kasos uždegimas
kepenų uždegimas, akių ir odos pageltimas
sunkios odos reakcijos, kurios reikalauja skubios medicininės priežiūros, veido ir lūpų pabrinkimas, odos bėrimas ir paraudimas, plaukų slinkimas
ūmus inkstų nepakankamumas
šalutiniai reiškiniai, atirandantys staigiai nutraukus gabapentino vartojimą (nerimas, miego sutrikimai, bloga savijauta, skausmas, prakaitavimas), krūtinės skausmas
kraujo gliukozės kiekio svyravimai pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, nenormalūs kraujo tyrimų rodmenys, rodantys kepenų problemas.
Klinikiniuose tyrimuose su vaikais taip pat dažnai buvo pastebėta agresyvus elgesys ir mėšlungiški judesiai.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI NEURONTIN
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant dėžutės po ,,Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, NEURONTIN vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
NEURONTIN sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra gabapentinas. Kiekvienoje kietoje kapsulėje yra 100 mg, 300 mg arba 400 mg gabapentino.
- NEURONTIN kapsulių pagalbinės medžiagos yra: laktozės monohidratas, kukurūzų krakmolas, talkas, želatina, išvalytas vanduo, titano dioksidas, natrio dodecilsulfatas, šelakas, indigokarmino aliuminio druska; 300 mg ir 400 mg kapsulių sudėtyje taip pat yra: geltonas geležies oksidas; 400 mg kapsulių sudėtyje taip pat yra: raudonas geležies oksidas.
NEURONTIN išvaizda ir kiekis pakuotėje
NEURONTIN 100 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 20 kapsulių
NEURONTIN 300 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 20 arba 50 kapsulių
NEURONTIN 400 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 20 arba 50 kapsulių
Registravimo liudijimo turėtojas
Pfizer Limited
Ramsgate Road, Sandwich, Kent, CT13 9NJ
Jungtinė Karalystė
Gamintojas
Godecke GmbH
Mooswaldallee 1, 79090 Freiburg
Vokietija
Šis vaistinis preparatas yra registruotas šalyse narėse Europos ekonominėje zonoje sekančiais pavadinimais:
Austrija NEURONTIN
Belgija NEURONTIN
Kipras NEURONTIN
Čekijos Respublika NEURONTIN
Danija Gabapentin ,,Pfizer“
Estija NEURONTIN
Suomija NEURONTIN
Prancūzija NEURONTIN
Vokietija NEURONTIN
Graikija NEURONTIN
Vengrija NEURONTIN
Islandija NEURONTIN
Airija NEURONTIN
Italija NEURONTIN
Latvija NEURONTIN
Lietuva NEURONTIN
Liuksemburgas NEURONTIN
Malta NEURONTIN
Nyderlandai NEURONTIN
Norvegija NEURONTIN
Lenkija NEURONTIN
Portugalija NEURONTIN
Slovakija NEURONTIN
Slovėnija NEURONTIN
Ispanija NEURONTIN
Švedija NEURONTIN
Jungtinė Karalystė NEURONTIN
Tarptautinis pavadinimas | Gabapentinas |
Vaisto stiprumas | 400mg |
Vaisto forma | kietos kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1297 |
Registratorius | Pfizer Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1998.09.17 |
Vaistas perregistruotas | 2008.10.15 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
NEURONTIN 100 mg kietos kapsulės
NEURONTIN 300 mg kietos kapsulės
NEURONTIN 400 mg kietos kapsulės
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje kietoje 100 mg kapsulėje yra 100 mg gabapentino.
Kiekvienoje kietoje 200 mg kapsulėje yra 200 mg gabapentino.
Kiekvienoje kietoje 400 mg kapsulėje yra 400 mg gabapentino.
Pagalbinė medžiaga:
Kiekvienoje kietoje 100 mg kapsulėje yra 13 mg laktozės (monohidrato pavidalu).
Kiekvienoje kietoje 300 mg kapsulėje yra 41 mg laktozės (monohidrato pavidalu).
Kiekvienoje kietoje 400 mg kapsulėje yra 54 mg laktozės (monohidrato pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. Vaisto forma
Kieta kapsulė
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Epilepsija
Suaugusių žmonių ir 6 metų bei vyresnių vaikų, kuriems yra židininių traukulių priepuolių su antrine generalizacija ar be jos, papildomas gydymas (žr. 5.1 skyrių).
Suaugusių žmonių ir vyresnių kaip 12 metų paauglių, kuriems yra židininių traukulių priepuolių su antrine generalizacija ar be jos monoterapija.
Periferinio neuropatinio skausmo gydymas
Suaugusių žmonių neuropatinio skausmo, tokio kaip skausmingos diabetinės neuropatijos ir poherpetinės neuralgijos malšinimas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Šį vaistą reikia gerti.
Gabapentino galima gerti valgio metu ar nevalgius. Tabletę ar kapsulę reikia nuryti nekramtant, užgeriant pakankamu skysčio kiekiu (pav. stikline vandens).
Kapsulių ir tablečių dozavimas esant bet kuriai vartojimo indikacijai suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų pateiktas 1 lentelėje. Dozavimas jaunesniems kaip 12 metų vaikams pateikiamas atskira paantrašte žemiau šiame pačiame skyriuje.
1 lentelė
Dozavimo schema – pirminis titravimas
Diena 1
Diena 2
Diena 3
300 mg vieną kartą per parą
300 mg du kartus per parą
300 mg tris kartus per parą
Epilepsija
Epilepsija reikalauja ilgo gydymo. Dozę nustato gydytojas, atsižvelgdamas į individualų toleravimą ir veiksmingumą. Jeigu gydytojas nusprendžia sumažinti vaisto dozę, nutraukti gydymą ar pakeisti jį kitu alternatyviu gydymu, tai reikia daryti laipsniškai, mažiausiai vienos savaitės bėgyje.
Suaugusieji ir paaugliai:
Klinikiniuose tyrimuose buvo nustatyta efektyvi gydymo dozė, kuri yra nuo 900 iki 3600 mg/per parą. Gydymą galima pradėti tokiomis dozėmis kaip nurodyta 1 lentelėje arba, pradedant gydymą, pirmąją dieną skirti tris kartus po 300 mg vaistinio preparato. Toliau atsižvelgiant į individualų paciento organizmo atsaką ir toleranciją į vaistą, dozę galima toliau didinti po 300 mg per parą kas 2-3 dienas, kol dozė pasieks didžiausią rekomenduojamą dozę 3600 mg/per parą. Atsižvelgiant individualiai į kiekvieną pacientą, dozę didinti gali prireikti lėčiau.
Vaikai nuo 6 metų amžiaus:
Pradinė dozė yra 10-15 mg/kg/per parą ir apytikriai per tris dienas didinama iki efektyvios dozės. Vaikams iki 6 metų amžiaus ir vyresniems efektyvi gabapentino dozė yra 25-35 mg/kg/per parą. Ilgalaikiuose klinikiniuose tyrimuose buvo gerai toleruojamos dozės iki 50 mg/kg/per parą. Visa paros dozė turi būti padalinta į tris vienkartines dozes. Didžiausias laiko intervalas tarp suvartojamų vaisto dozių neturi viršyti 12 valandų.
Nebūtina tikrinti gabapentino koncentracijos plazmoje, kad optimizuoti gydymą. Papildomai gabapentinas gali būti skiriamas kartu su kitais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais nesibaiminant dėl gabapentino koncentracijos pokyčių plazmoje ar kitų antiepilepsinių vaistų koncentracijos pokyčių serume.
Periferinis neuropatinis skausmas
Suaugusieji
Gydymą galima pradėti tokiomis dozėmis kaip nurodyta 1 lentelėje. Taip pat galima pirmąją dieną skirti 900 mg vaistinio preparato, išgeriant ją per tris kartus vienodomis dozėmis. Toliau atsižvelgiant į individualų paciento organizmo atsaką ir toleranciją į vaistą, dozę galima toliau didinti po 300 mg per parą kas 2-3 dienas, kol dozė pasieks didžiausią rekomenduojamą dozę 3600 mg/per parą. Atsižvelgiant individualiai į kiekvieną pacientą, dozę didinti gali prireikti lėčiau. Minimalus laiko tarpas, per kurį pasiekiama 1800 mg/kg/dozė per parą, yra viena savaitė, laikas per kurį pasiekiama 2400 mg/kg/dozė per parą yra dvi savaitės ir 3600 mg/kg/ dozė per dieną – trys savaitės.
Vaistinio preparato veiksmingumas ir saugumas vartojant jį ilgiau kaip 5 mėnesius periferinio neuropatinio skausmo, tokio kaip skausminga diabetinė neuropatija arba poherpetinė neuralgija, klinikiniuose tyrimuose tirtas nebuvo. Jeigu pacientui vaisto reikia vartoti ilgiau kaip 5 mėnesius, gydytojas turi ištirti paciento klinikinę būklę ir nustatyti ar reikalingas tolimesnis gydymas.
Pastaba (skiriant vaistinio preparato visoms indikacijoms)
Jeigu paciento bendra sveikatos būklė yra bloga (pav.: mažas kūno svoris, turėta organų transplantacija ir kt.), dozė turi būti koreguojama daug lėčiau: arba vartojant mažesnes vaisto dozes arba ilginant intervalą tarp dozių didinimo.
Vartojimas senyvo amžiaus pacientams (virš 65 metų amžiaus)
Senyvo amžiaus pacientams dėl inkstų funkcijos silpnėjimo, reikia koreguoti vaisto dozę (žr. 2 lentelę). Šios amžiaus grupės pacientams dažniau pasireiškia mieguistumas, periferinė edema ir astenija.
Vartojimas esant pablogėjusiai inkstų funkcijai
Dozavimas pacientams, kuriems sutrikusi inkstų funkcija ir/arba tiems, kuriems atliekama hemodializė, nurodytas 2 lentelėje. Pacientai, kurie serga inkstų nepakankamumu, atsižvelgiant į dozavimo rekomendacijas gali vartoti 100 mg gabapentino dozes.
2 lentelė
Gabapentino dozavimas suaugusiems priklausomai nuo inkstų funkcijos
Kreatinino klirensas (ml/min.)
Bendra dienos dozėa (mg/per dieną)
≥80
900 – 3600
50 – 79
600 – 1800
30 – 49
300 – 900
15 – 29
150b - 600
< 15c
150b - 300
aBendra vaisto dozė turi būti padalinta į tris vienkartines dozes. Sumažintas dozavimas pacientams, kurių inkstų funkcija pablogėjusi (kreatinino klirensas < 79 ml/min.).
bSkiriama po 300 mg kas antrą dieną.
cPacientams, kurių kreatinino klirensas <15 ml/min., paros dozė turi būti sumažinta proporcingai kreatinino klirensui (pav.: pacientai, kurių kreatinino klirensas 7,5 ml/min. turi vartoti pusę dozės, kuri skiriama pacientams, kurių kreatinino klirensas 15 ml/min.).
Vartojimas hemodializuojamiems pacientams
Hemodializuojamiems anurija sergantiems pacientams, kurie anksčiau nevartojo gabapentino, rekomenduojama skirti 300-400 mg pradinę gabapentino dozę, paskui kas 4 hemodializės valandas gerti po 200 – 300 mg. Tomis dienomis, kai kraujo dializė neatliekama, gabapentino gert i nereikia.
Hemodializuojamiems pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, palaikomoji gabapentino dozė turi būti paremta dozavimo 2 lentelėje rekomendacijomis. Papildomai palaikomajai dozei, rekomenduojama skirti nuo 200 mg iki 300 mg gabapentino kas 4 hemodializės valandas.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jeigu vartojant gabapentino išsivysto ūminis pankreatitas, reikia nutraukti gabapentino vartojimą (žr. 4.8 skyrių).
Nors vartojant gabapentino nėra įrodyta atoveiksmio fenomeno (epilepsijos priepuolių padažnėjimo staiga nutraukus gydymą), staigiai nutraukus gydymą prieštraukuliniais vaistais epilepsija sergantiems pacientams gali pagreitėti epilepsinė būsena (žr. 4.2 skyrių).
Kaip ir vartojant kitus antiepilepsinius vaistinius preparatus, kai kuriem pacientams gali padažnėti traukuliai arba prasidėti naujos rūšies traukuliai, susiję su gabapentino vartojimu.
Vartojant kitų antiepileptinių vaistinių preparatų vartojimo, tai bandymai nutraukti kelių antiepileptikų vartojimą ir pakeisti juos gabapentino monoterapija buvo nesėkmingi.
Nemanoma, kad gabapentinas yra efektyvus pirminių generalizuotų traukulių priepuolių, (absencinių priepuolių), gydymui ir net gali pabloginti tokių pacientų būklę. Todėl gabapentino reikia skirti atsargiai pacientams, kurie serga mišriais traukulių priepuoliais, įskaitant absencinius priepuolius.
Sisteminių tyrimų apie gabapentino įtaką 65 metų ir vyresniems pacientams atlikta nebuvo. Viename dvigubai aklame tyrime, kuriame dalyvavo pacientai, kenčiantys dėl neuropatinio skausmo, buvo nustatyta, kad vyresni negu 65 metų amžiaus pacientai dažniau kentėjo dėl atsiradusios nemigos, periferinės edemos ar astenijos negu jaunesni pacientai. Išskyrus aukščiau minėtus šalutinius reiškinius, klinikiniai tyrimai šioje amžiaus grupėje nenustatė kitokių šalutinių reiškinių, negu jie buvo nustatyti jaunesnio amžiaus pacientų grupėje.
Ilgiau negu 36 savaites trunkančio gydymo gabapentinu įtaka vaikų ir paauglių mokymuisi, intelektui ir vystymuisi atitinkamai tirta nebuvo. Todėl ilgai trunkančio gydymo privalumus reikia pasverti prieš potencialią šio gydymo riziką.
Laboratoriniai tyrimai
Jei bendrojo baltymo kiekis šlapime tiriamas pusiau kiekybiniu metodu, naudojant įmerkiamos juostelės testą, tyrimo duomenys gali būti tariamai teigiami, todėl minėtu metodu nustatytus duomenis rekomenduojama patikslinti kitu analizės metodu, pvz.: Biureto, turbidimetriniu, dažų surišimo, arba iš karto tyrimui naudoti kitokį metodą.
Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Tyrimų metu 12 sveikų savanorių dvi valandos prieš išgeriant 600 mg gabapentino dozę, buvo skiriama 60 mg pailginto atpalaidavimo morfino kapsulė. Gabapentino AUC išaugo 44% lyginant su be morfino išgerta doze. Todėl pacientus reikia atidžiai stebėti dėl CNS depresijos požymių (nemigos) ir gabapentino bei morfino dozes reikia atitinkamai sumažinti.
Sąveikos tarp gabapentino ir fenobarbitalio, fenitoino, valproinės rūgšties ar karbamazepino pastebėta nebuvo.
Gabapentino farmakokinetika tiek sveikuose žmonėse, tiek epilepsija sergančiuose ir vartojančiuose antiepilptinius vaistus yra vienoda.
Gabapentino vartojant kartu su geriamaisiais kontraceptiniais vaistais, kurių sudėtyje yra noretindrono ir (ar) etinilestradiolio, nei vienų, nei kitų vaistinių medžiagų farmakokinetikai įtakos neturi.
Jeigu gabapentino vartojama kartu antacidiniais vaistais, kurių sudėtyje yra magnio ar aliuminio, gabapentino biologinis prieinamumas gali sumažėti iki 24 % dozės, todėl išgėrus antacidinių vaistų, gabapentino galima vartoti ne anksčiau kaip po 2 valandų.
Probenecidas nepakeičia gabapentino ekskrecijos per inkstus.
Kartu vartojant cimetidino, šiek tiek sumažėja gabapentino išsiskyrimas pro inkstus, tačiau klinikinės svarbos tai neturi.
4.6 Nėštumas ir žindymas
Rizika, susijusi su epilepsija ir antiepilepsinių vaistų vartojimu
Jeigu motinos vartoja antiepilepsinius vaistinius preparatus, naujagimių apsigimimo rizika išauga 2-3 kartus. Dažniausi apsigimimai yra įskelta lūpa, širdies-kraujagyslių apsigimimai ir nervų vamzdelio defektai. Jeigu vartojami keli antiepilepsiniai vaistai, apsigimimų rizika dar labiau išauga, negu vartojant vieną antiepilepsinį vaistą, todėl jei tik galima nėštumo metu reikia vartoti tik vieną antiepilepsinį vaistą. Moterims, kurios mano, kad pastojo ar toms, kurios yra vaisingo amžiaus reikalinga specialisto konsultacija ir taip pat reikia peržiūrėti antiepileptinio gydymo schemą moterims, kurios planuoja pastoti. Negalima staigiai nutraukti vaistų vartojimo, kadangi tai gali sukelti atoveiksmio fenomeną ir gali turėti rimtų pasekmių ir motinai, ir vaikui. Retais atvejais buvo pastebėta, kad epilepsija sergančių motinų vaikai vystosi lėčiau. Tačiau neįmanoma diferencijuoti ar lėtesnio vystymosi priežastis buvo genetinės kilmės, socialiniai faktoriai, motinos epilepsija ar antiepileptinis gydymas.
Rizika, susijusi su gabapentino vartojimu
Atitinkamų duomenų apie gabapentino poveikį nėščioms moterims nėra.
Tyrimai su gyvūnais parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Potenciali rizika žmonėms yra nežinoma. Gabapentino vartoti nėštumo metu negalima, nebent potenciali nauda motinai yra didesnė už potencialią riziką vaisiui.
Negalima daryti aiškių išvadų, ar gabapentinas, ar pati epilepsija ar krtu vartojami medicininiai preparatai yra susijęs su padidėjusia apsigimimų rizika.
Gabapentinas išsiskiria į motinos pieną. Kadangi jo poveikis žindomam kūdikiui nežinomas, jo skirti žindančioms motinoms reikia atsargiai. Gabapentino galima vartoti tik tuomet, jeigu jo nauda motinai yra didesnė už riziką kūdikiui.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir dirbti su mechanizmais
Gabapentinas gali turėti silpną ar vidutinę įtaką gebėjimui vairuoti ir dirbti su mechanizmais. Gabapentinas veikia į centrinę nervų sistemą ir gali sukelti mieguistumą, galvos svaigimą ar kitus panašius simptomus. Net jeigu šie simptomai yra silpni ar vidutiniško stiprumo, jie gali būti potencialiai pavojingi pacientams, kurie vairuoja ar dirba su mechanizmais. Įpatingai tai gali pasireikšti pradėjus gydymą arba padidinus dozę.
4.8. Nepageidaujami poveikiai
Nepageidaujamas poveikis, kuris pasireiškė klinikinių epilepsijos (kombinuoto gydymo arba monoterapijos) ir neuropatinio skausmo tyrimų metu, išvardintas žemiau pagal organų sistemų klases ir pasireiškimo dažnumą (labai dažni (≥1/10), dažni (≥1/100, <1/10), nedažni (≥1/1 000, ≤1/100) ir reti (≥1/10 000, ≤1/1 000). Jeigu nepageidaujamas poveikis pasireikšdavo skirtingu dažniu, tai jis buvo priskirtas aukščiausios dažnių grupės.
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Infekcijos ir infestacijos
Labai dažni: virusinė infekcija
Dažni: pneumonija, kvėpavimo takų infekcija, šlapimo takų infekcija, vidurinės ausies infekcija.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: leukopenija
Reti: trombocitopenija
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: alerginės reakcijos (pav.: dilgėlinė)
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažni: anoreksija, padidėjęs apetitas
Psichikos sutrikimai
Dažni: priešiškumas, sumišimas ir emocinis nestabilumas, depresija, nerimas, nervingumas, nenormalus mąstymas
Reti: haliucinacijos
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: mieguistumas, galvos svaigimas, ataksija.
Dažni: traukuliai, hiperkinezija, disartrija, amnezija, drebulys, nemiga, galvos skausmas, tokie pojūčiai kaip parestezija, hipoastezija, nenormali koordinacija, nistagmas, padidėję, sumažėję ar išnykę refleksai.
Reti: judėjimo sutrikimai (choreoatetozė, diskinezija, distonija)
Akies sutrikimai
Dažni: regėjimo sutrikimai (ambliopija, diplopija)
Ausies ir labirinto sutrikimai
Dažni: galvos svaigimas
Reti: spengimas ausyse
Širdies sutrikimai
Reti: palpitacija
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: hipertenzija, vazodilatacija
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai
Dažni: dusulys, bronchitas, laringitas, kosulys, rinitas
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: vėmimas, pykinimas, dantų anomalijos, gingvitas, diarėja, pilvo skausmas, dispepsija, vidurių užkietėjimas, burnos ar gerklės sausumas, dujų susikaupimas žarnyne.
Reti: pankreatitas
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai
Reti: hepatitas, gelta
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: veido edema, raudonė, kuri aprašoma kaip dėl fizinės traumos atsiradusios mėlynės, išbėrimas, niežėjimas, spuogai.
Reti: Stivenso-Džonso sindromas, angioedema, multiforminė eritema, alopecija.
Raumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: artralgija, mialgija, nugaros skausmas, traukuliai.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Dažni: šlapimo nelaikymas
Reti: ūminis inkstų nepakankamumas
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Dažni: impotencija
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni: nuovargis, karščiavimas
Dažni: periferinė ar generalizuota edema, nenormali eisena, astenija, skausmas, negalavimas, gripo sindromas
Reti: nutraukimo reakcijos (daugiausia nerimas, nemiga, pykinimas, skausmai, prakaitavimas), krūtinės skausmas. Pasitaikė staigios nepaaiškinamos mirties, kurios sąsaja su gabapentino vartojimu nenustatyta, atvejų.
Tyrimai
Dažni: Leukocitų skaičiaus sumažėjimas, svorio augimas.
Reti: kraujo gliukozės kiekio svyravimas cukriniu diabetu sergantiems pacientams, padidėję kepenų veiklos tyrimo rodmenys.
Sužalojimai ir apsinuodijimai
Dažni: atsitiktiniai susižeidimai, lūžiai, įbrėžimai.
Gydymo gabapentinu metu pasitaikė ūmaus pankreatito atvejų. Ar tai susiję su gabapentinu yra neaišku (žr. 4.4 skyrių).
Kvėpavimo takų infekcijų, vidurinės ausies uždegimo, traukulių ir bronchito atvejų pastebėta tik klinikiniuose tyrimuose su vaikais. Papildomai šioje amžiaus grupėje dažnai buvo pastebėta agresyvaus elgesio ir hiperkinezijos atvejų.
4.9 Perdozavimas
Išgėrus net 49 g gabapentino, ūmaus, gyvybei pavojingo toksinio poveikio nepastebėta.Vaisto perdozavus, gali atsirasti svaigulys, dvejinimasis akyse, kalbos sutrikimas, raminamasis poveikis, apatija, nestiprus viduriavimas. Visi pacientai pilnai pasveiko taikant palaikomąją priežiūrą. Didelės gabapentino dozės sumažina jo absorbciją, kas šiuo atveju yra naudinga perdozavimo momentu ir todėl sumažėja toksiškumas dėl perdozavimo.
Gabapentiną iš kraujo galima pašalinti dialize, tačiau jos paprastai neprireikia. Kraujo dializė gali tikti ligoniams, kurių nepakankama inkstų veikla.
Geriamoji mirtina dozė žiurkėms ir pelėms nustatyta nebuvo net ir skiriant 8000 mg/kg dozes. Ūmus apsinuodijimas gyvūnams pasireiškia ataksija, pasunkėjusiu kvėpavimu, sudribimu, hipoaktyvumu ar susijaudinimu.
5. Farmakologinės savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: Kiti antiepilepsiniai vaistai. ATC kodas: N03AX12
Tikslus gabapentino veikimo būdas kol kas nežinomas.
Gabapentinas yra lipofilinis gamaaminosviesto rūgšties (GASR) analogas, bet jo veikimo mechanizmas yra skirtingas negu kitų aktyvių medžiagų (valproatas, barbitūratai, benzodiazepinai, GABA transaminazių inhibitoriai, GABA reabsorbcijos inhibitoriai, GABA agoniastai ir GABA provaistai), kurios sąveikauja su GABA receptoriais. In vitro tyrimų metu, kuriuose buvo naudojamas radiožymėtas gabapentinas, žiurkių smegenyse buvo nustatytos neįprastos baltymų jungimosi vietos (įskaitant neokorteksą ir hipokampą), kas gali būti susiję su prieštraukuliniu ir analgetiniu gabapentino ir jo darinių veikimu. Gabapentino jungimosi vietos buvo nustatytos kaip nuo potencialų skirtumo priklausomų kalcio kanalų alfa2-delta subvienetai.
Klinikinėmis koncentracijomis skiriamas gabapentinas nesąveikauja su kitais įprastais vaistais ar smegenų neurotransmediatoriais, įskaitant GABAA, GABAB, benzodiazepinų, gliutamatų, glicino ar N-metil-d- aspartato receptoriais.
In vitro gabapentinas nesaveikauja su natrio kanalais ir tuo skiriasi nuo fenitoino ir karbamazepino. Gabapentinas kai kuriuose in vitro testuose sumažina reakciją į gliutamato agonistą N-metil-D asparstatą (NMDA), bet tik tuomet, kai koncentracija yra didesnė negu 100 µM, o jos pasiekti in vivo negalima. Gabapentinas in vitro truputį sumažina monoamino neuromediatorių išsiskyrimą. Gabapentino skiriant žiurkėms, kai kuriose jų smegenų srityse padidėjo GABA apykaita (panašiai kaip skiriant natrio valproato tik kitose smegenų srityse). Tiesioginis ryšys tarp šių įvairių gabapentino mechanizmų ir jo prieštraukulinis veikimas lieka neišspręstas. Gyvūnų oganizmuose gabapentinas greitai patenka į smegenis ir neleidžia atsirasti traukuliams, kuriuos sukelia elektrošokas, cheminės kilmės preparatai, įskaitant GABA sintezės inhibitorius, kurie sukelia konvulsijas ir genetinės kilmės priepuoliai.
Klinikiniuose tyrimuose gabapentiną skiriant papildomam dalinių priepuolių gydymui vaikams nuo 3 iki 12 metų amžiaus, buvo nustatytas kiekybinis, tačiau statistiškai nežymus priepuolių sumažėjimas 50% gabapentino vartojusių pacientų lyginant su placebo grupe. Vėliau papildomai daryti atsako į gydymą gabapentinu dažnio tyrimai pagal amžių neparodė statistikai žymios amžiaus įtakos (amžiaus grupės 3-5 metų ir 6-12 metų).
Šių tyrimų duomenys pateikti lentelėje žemiau:
* ketinimas gydyti pacientams buvo žinomas, nes visi pacientai turėjo stebėti atsaką į gydymą, turėjo paskaičiuoti priepuolių dažnį ir surašyti į dienoraštį 28 dienų laikotarpyje per pradinę ir tyrimų fazę.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus vienkartinę gabapentino dozę, vidutinė Cmax koncentracija plazmoje atsiranda maždaug po 2-3 val. Gabapentinio biologinis prieinamumas (absorbuota dozės frakcija) mažėja didinat dozę. Absoliutus 300 mg kapsulės biologinis prieinamumas yra apytiksliai 60%. Maistas, įskaitant daug riebalų turinčią dietą, žymios įtakos gabapentino farmakokinetikai neturi.
Gabapentino farmakokinetikai įtakos pakartotinis jo vartojimas neturi. Nors klinikinių tyrimų metu gabapentino plazmos koncentracija buvo tarp 2 mikrogramų/ml ir 20 mikrogramų/ml, tokios koncentracijos įtakos saugumui ir veiksmingumui neturėjo. Farmakokinetiniai parametrai nurodyti 3 lentelėje.
3 lentelė.
Gabapentino, vartojamo kas 8 val., vidutiniai (SN (standartinis nuokrypis), %) farmakokinetikos rodmenys, kai plazmoje nusistovi pastovi vaisto koncentracija
Farmakokinetikos rodmenys
300 mg
(N=7)
400 mg
(N=11)
800 mg (N=14)
Cmax (g/ml)
Vidutiniai rodmenys
4,02
SN%
(24)
Vidutiniai rodmenys
5,74
SN%
(38)
Vidutiniai rodmenys
8,71
SN%
(29)
tmax (val.)
2,7
(18)
2,1
(54)
1,6
(76)
t½ (val.)
5,2
(12)
10,8
(89)
10,6
(41)
AUC (0-8) (gh/ml)
24,8
(24)
34,5
(34)
51,4
(27)
Ae (%)
ND
ND
47,2
(25)
34,4
(37)
Cmax – didžiausia koncentracija plazmoje.
tmax – laikas, per kurį pasiekiama Cmax.
t½ – pusinės eliminacijos periodas.
AUC – plotas, kurį koordinačių sistemoje riboja koncentracijos laiko atžvilgiu kreivė.
Ae – gabapentino, išsiskyrusio su šlapimu, kiekis procentais.
ND – nėra duomenų
Pasiskirstymas
Gabapentinas nesijungia prie plazmos baltymų, jo tariamasis pasiskirstymo tūris yra 57,7 l. Epilepsija sergančių pacientų smegenų skystyje gabapentino koncentracija būna apie 20 % mažiausios vaisto koncentracijos plazmoje. Gabapentino aptinkama žindančių motinų piene.
Metabolizmas
Žmogaus organizme gabapentinas nemetabolizuojamas. Gabapentinas neindukuoja kepenų enzimų oksidazių, atsakingų už vaistų metabolizmą, funkcijos.
Eliminacija
Gabapentinas nepakitęs beveik visas išsiskiria pro inkstus. Gabapentino pusinės eliminacijos laikas priklauso nuo dozės ir yra 5-7 valandos.
Pagyvenusių žmonių ir žmonių su sutrikusia inkstų funkcija gabapentino plazmos klirensas yra sumažėjęs. Gabapentino šalinimo greičio konstanta, plazmos klirensas ir inkstų klirensas mažėja proporcingai kreatinino klirensui.
Gabapentiną galima pašalinti iš plazmos dialize. Pacientams, kurių nepakankama inkstų veikla ar kuriems daroma dializė, būtina koreguoti dozę (žr. 4.2 skyrių).
Tiriant gabapentino farmakokinetiką vaikų organizme, buvo ištirta 50 sveikų vaikų nuo 1 mėn. iki 12 metų amžiaus. Skiriant gabapentiną dozėmis, paskaičiuotomis mg/kg, nustatyta, kad 5 metų vaikų gabapentino plazmos koncentracija yra tokia pati kaip ir suaugusiųjų.
Linijiškumas/nelinijiškumas
Gabapentino biologinis praeinamumas (absorbuota dozės frakcija) mažėja didėjant dozei, kuri suteikia farmakokinetinių rodmenų, įskaitant biologinio praeinamumo parametrus (F), pav.: Ae%, CL/F, Vd/F, nelinijiniškumą. Eliminacijos farmakokinetiką (farmakokinetikos rodmenys, kurie neįtraukia biologinio praeinamumo parametrų, tokių kaip CLr ir T1/2 ) geriausiai aprašo linijinė farmakokinetika. Nusistovėjusi gabapentino plazmos koncentracija nekinta ir yra tokia pati kaip ir išgėrus vienkartinę vaisto dozę.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Karcinogenezė
Dviejų metų kancerogeniškumo tyrimai buvo atlikti su pelėmis, kurioms kasdien buvo sugirdoma 200 mg/kg kūno svorio, 600 mg/kg kūno svorio ar 2000 mg/kg kūno svorio dozė, ir žiurkėmis, kurioms kasdien buvo sugirdoma 250 mg/kg kūno svorio, 1000 mg/kg kūno svorio ar 2000 mg/kg kūno svorio dozė. Didžiausią dozę vartojusiems žiurkių patinams statistiškai patikimai padažnėjo kasos (acinarinių ląstelių) navikų. Žiurkių, vartojusių 2000 mg/kg kūno svorio dozę, vaisto koncentracijos pikas plazmoje yra 10 kartų didesnis, negu vaitso koncentracijos pikas plazmoje žmonių, vartojusių 3600 mg/per dieną. Žiurkių patinų kasos acinarinių ląstelių navikai yra mažo piktybiškumo laipsnio, neturėjo įtakos išgyvenimui, nemetastazavo, buvo neinvaziniai ir buvo tokie patys kaip ir kontrolinėje grupėje. Mažai tikėtina, kad minėti žiurkių patinų navikai atspindėtų kancerogeninę riziką žmogui.
Mutagenezė
Gabapentinas nesukelia genotoksinio poveikio. Standartiniuose bandymuose in vitro su bakterijų ar žinduolių ląstelėmis, mutageninio poveikio gabapentinas nesulėlė. Gabapentinas neskatino žinduolių ląstelių chromosomų aberacijos nei in vitro, nei in vivo tyrimų metu. Be to, jo vartojant žiurkėnų kaulų čiulpuose nepastebėta mikrobranduolių.
Vaisingumo pažeidimas
Gabapentinas (ne didesnė kaip 2000 mg/kg kūno svorio dienos dozė) nepažeidžia žiurkių vaisingumo ar reprodukcijos (dozė apytiksliai 5 kartus didesnė negu maksimali dienos dozė žmogui, lyginant mg/m3 kūno plotui).
Teratogenezė
Lyginant su kontroline grupe, gabapentinas girdytas iki 50, 30 ir 25 kartų didesnėmis dozėmis negu 3600 mg paros dozė žmogui (4, 5 ar 8 kartus didesnės dozės lyginant su žmogaus paros doze mg/m2), nedidina pelių, žiurkių ar triušių vaisiaus apsigimimų dažnio.
Gabapentinas lėtina graužikų kaukolės, stuburo, priekinių ir užpakalinių galūnių kaulėjimą ir tuo stabdo vaisiaus augimą. Šis poveikis pasireiškia, kai nėščioms pelėms organogenezės metu skiriama 1000 arba 3000 mg/kg/per dieną dozės, o žiurkėms prieš poravimąsi ir po jo, bei nėštumo metu skiriama 500, 1000 ar 2000 mg/kg/per dieną dozės. Šios dozės yra apytiksliai 1-5 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2.
Jokio poveikio nebuvo pastebėta, kai nėščioms pelėms buvo skiriama 500 mg/kg/ per dieną dozė (apytiksliai ½ paros dozės žmogui lyginant pagal mg/m2).
Kai žiurkėms vaisingumo ir reprodukcijos tyrimų metu buvo skiriama 2000 mg/kg/per dieną dozės, teratologinių tyrimų metu buvo skiriama 1500 mg/kg/per dieną dozės ir perinatalinių bei postnatalinių tyrimų metu buvo skiriamos 500, 1000 ir 2000 mg/kg/ per dieną dozės, pastebėta padaugėjus hidronefrozės atvejų. Šių tyrimų svarba nėra žinoma, bet jie buvo susiję su sulėtėjusiu vystymusi. Šios dozės apytiksliai 1-5 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2.
Teratogenezės tyrimai su triušiais parodė, kad organogenezės metu vartojant 60, 300 ir 1500 mg/kg/per dieną dozes, padidėja persileidimų skaičius. Šios dozės apytiksliai ¼ -8 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2
6. Farmacinės savybės
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozės monochidratas
Kukurūzų krakmolas
Talkas
Želatina
Išvalytas vanduo
Titano dioksidas
Natrio dodecilsulfatas
Šelakas
Indigokarmino aliuminio druska ( E132)
Geležies oksido hidratas ( E172) ( NEURONTIN 300 mg ir 400 mg kietos kapsulės)
Trivalentės geležies oksidas ( NEURONTIN 400 mg kietos kapsulės)
6.2 Nesuderinamumas
Nežinomas.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Al / PVC / PVDC lizdinės plokštelės, kartoninė dėžutė
NEURONTIN 100 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 20 kapsulių
NEURONTIN 300 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 50 kapsulių
NEURONTIN 400 mg kietos kapsulės. Dėžutėje yra 50 kapsulių
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
7. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO TURĖTOJAS
Pfizer Limited
Ramsgate Road, Sandwich, Kent, CT13 9NJ
Jungtinė Karalystė
8. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO NUMERIAI
NEURONTIN 100 mg kietos kapsulės - LT/1/98/0106/001
NEURONTIN 300 mg kietos kapsulės - LT/1/98/0106/002
NEURONTIN 400 mg kietos kapsulės - LT/1/98/0106/003
9. PIRMOJO REGISTRACIJOS ARBA PERREGISTRAVIMO DATA
1998 09 17
10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA
2006-10-24
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
NEURONTIN 600 mg plėvele dengtos tabletės
NEURONTIN 800 mg plėvele dengtos tabletės
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje 600 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 600 mg gabapentino.
Kiekvienoje 800 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 800 mg gabapentino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. Vaisto forma
Plėvele dengta tabletė
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Epilepsija
Suaugusių žmonių ir 6 metų bei vyresnių vaikų, kuriems yra židininių traukulių priepuolių su antrine generalizacija ar be jos, papildomas gydymas (žr. 5.1 skyrių).
Suaugusių žmonių ir vyresnių kaip 12 metų paauglių, kuriems yra židininių traukulių priepuolių su antrine generalizacija ar be jos monoterapija.
Periferinio neuropatinio skausmo gydymas
Suaugusių žmonių neuropatinio skausmo, tokio kaip skausmingos diabetinės neuropatijos ir poherpetinės neuralgijos malšinimas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Šį vaistą reikia gerti.
Gabapentino galima gerti valgio metu ar nevalgius. Tabletę ar kapsulę reikia nuryti nekramtant, užgeriant pakankamu skysčio kiekiu (pav. stikline vandens).
Kapsulių ir tablečių dozavimas esant bet kuriai vartojimo indikacijai suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų pateiktas 1 lentelėje. Dozavimas jaunesniems kaip 12 metų vaikams pateikiamas atskira paantrašte žemiau šiame pačiame skyriuje.
1 lentelė
Dozavimo schema – pirminis titravimas
Diena 1
Diena 2
Diena 3
300 mg vieną kartą per parą
300 mg du kartus per parą
300 mg tris kartus per parą
Epilepsija
Epilepsija reikalauja ilgo gydymo. Dozę nustato gydytojas, atsižvelgdamas į individualų toleravimą ir veiksmingumą. Jeigu gydytojas nusprendžia sumažinti vaisto dozę, nutraukti gydymą ar pakeisti jį kitu alternatyviu gydymu, tai reikia daryti laipsniškai, mažiausiai vienos savaitės bėgyje.
Suaugusieji ir paaugliai:
Klinikiniuose tyrimuose buvo nustatyta efektyvi gydymo dozė, kuri yra nuo 900 iki 3600 mg/per parą. Gydymą galima pradėti tokiomis dozėmis kaip nurodyta 1 lentelėje arba, pradedant gydymą, pirmąją dieną skirti tris kartus po 300 mg vaistinio preparato. Toliau atsižvelgiant į individualų paciento organizmo atsaką ir toleranciją į vaistą, dozę galima toliau didinti po 300 mg per parą kas 2-3 dienas, kol dozė pasieks didžiausią rekomenduojamą dozę 3600 mg/per parą. Atsižvelgiant individualiai į kiekvieną pacientą, dozę didinti gali prireikti lėčiau.
Vaikai nuo 6 metų amžiaus:
Pradinė dozė yra 10-15 mg/kg/per parą ir apytikriai per tris dienas didinama iki efektyvios dozės. Vaikams iki 6 metų amžiaus ir vyresniems efektyvi gabapentino dozė yra 25-35 mg/kg/per parą. Ilgalaikiuose klinikiniuose tyrimuose buvo gerai toleruojamos dozės iki 50 mg/kg/per parą. Visa paros dozė turi būti padalinta į tris vienkartines dozes. Didžiausias laiko intervalas tarp suvartojamų vaisto dozių neturi viršyti 12 valandų.
Nebūtina tikrinti gabapentino koncentracijos plazmoje, kad optimizuoti gydymą. Papildomai gabapentinas gali būti skiriamas kartu su kitais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais nesibaiminant dėl gabapentino koncentracijos pokyčių plazmoje ar kitų antiepilepsinių vaistų koncentracijos pokyčių serume.
Periferinis neuropatinis skausmas
Suaugusieji
Gydymą galima pradėti tokiomis dozėmis kaip nurodyta 1 lentelėje. Taip pat galima pirmąją dieną skirti 900 mg vaistinio preparato, išgeriant ją per tris kartus vienodomis dozėmis. Toliau atsižvelgiant į individualų paciento organizmo atsaką ir toleranciją į vaistą, dozę galima toliau didinti po 300 mg per parą kas 2-3 dienas, kol dozė pasieks didžiausią rekomenduojamą dozę 3600 mg/per parą. Atsižvelgiant individualiai į kiekvieną pacientą, dozę didinti gali prireikti lėčiau. Minimalus laiko tarpas, per kurį pasiekiama 1800 mg/kg/dozė per parą, yra viena savaitė, laikas per kurį pasiekiama 2400 mg/kg/dozė per parą yra dvi savaitės ir 3600 mg/kg/ dozė per dieną – trys savaitės.
Vaistinio preparato veiksmingumas ir saugumas vartojant jį ilgiau kaip 5 mėnesius periferinio neuropatinio skausmo, tokio kaip skausminga diabetinė neuropatija arba poherpetinė neuralgija, klinikiniuose tyrimuose tirtas nebuvo. Jeigu pacientui vaisto reikia vartoti ilgiau kaip 5 mėnesius, gydytojas turi ištirti paciento klinikinę būklę ir nustatyti ar reikalingas tolimesnis gydymas.
Pastaba (skiriant vaistinio preparato visoms indikacijoms)
Jeigu paciento bendra sveikatos būklė yra bloga (pav.: mažas kūno svoris, turėta organų transplantacija ir kt.), dozė turi būti koreguojama daug lėčiau: arba vartojant mažesnes vaisto dozes arba ilginant intervalą tarp dozių didinimo.
Vartojimas senyvo amžiaus pacientams (virš 65 metų amžiaus)
Senyvo amžiaus pacientams dėl inkstų funkcijos silpnėjimo, reikia koreguoti vaisto dozę (žr. 2 lentelę). Šios amžiaus grupės pacientams dažniau pasireiškia mieguistumas, periferinė edema ir astenija.
Vartojimas esant pablogėjusiai inkstų funkcijai
Dozavimas pacientams, kuriems sutrikusi inkstų funkcija ir/arba tiems, kuriems atliekama hemodializė, nurodytas 2 lentelėje. Pacientai, kurie serga inkstų nepakankamumu, atsižvelgiant į dozavimo rekomendacijas gali vartoti 100 mg gabapentino dozes.
2 lentelė
Gabapentino dozavimas suaugusiems priklausomai nuo inkstų funkcijos
Kreatinino klirensas (ml/min.)
Bendra dienos dozėa (mg/per dieną)
≥80
900 – 3600
50 – 79
600 – 1800
30 – 49
300 – 900
15 – 29
150b - 600
< 15c
150b - 300
aBendra vaisto dozė turi būti padalinta į tris vienkartines dozes. Sumažintas dozavimas pacientams, kurių inkstų funkcija pablogėjusi (kreatinino klirensas < 79 ml/min.).
bSkiriama po 300 mg kas antrą dieną.
cPacientams, kurių kreatinino klirensas <15 ml/min., paros dozė turi būti sumažinta proporcingai kreatinino klirensui (pav.: pacientai, kurių kreatinino klirensas 7,5 ml/min. turi vartoti pusę dozės, kuri skiriama pacientams, kurių kreatinino klirensas 15 ml/min.).
Vartojimas hemodializuojamiems pacientams
Hemodializuojamiems anurija sergantiems pacientams, kurie anksčiau nevartojo gabapentino, rekomenduojama skirti 300-400 mg pradinę gabapentino dozę, paskui kas 4 hemodializės valandas gerti po 200 – 300 mg. Tomis dienomis, kai kraujo dializė neatliekama, gabapentino gert i nereikia.
Hemodializuojamiems pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, palaikomoji gabapentino dozė turi būti paremta dozavimo 2 lentelėje rekomendacijomis. Papildomai palaikomajai dozei, rekomenduojama skirti nuo 200 mg iki 300 mg gabapentino kas 4 hemodializės valandas.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jeigu vartojant gabapentino išsivysto ūminis pankreatitas, reikia nutraukti gabapentino vartojimą (žr. 4.8 skyrių).
Nors vartojant gabapentino nėra įrodyta atoveiksmio fenomeno (epilepsijos priepuolių padažnėjimo staiga nutraukus gydymą), staigiai nutraukus gydymą prieštraukuliniais vaistais epilepsija sergantiems pacientams gali pagreitėti epilepsinė būsena (žr. 4.2 skyrių).
Kaip ir vartojant kitus antiepilepsinius vaistinius preparatus, kai kuriem pacientams gali padažnėti traukuliai arba prasidėti naujos rūšies traukuliai, susiję su gabapentino vartojimu.
Vartojant kitų antiepileptinių vaistinių preparatų vartojimo, tai bandymai nutraukti kelių antiepileptikų vartojimą ir pakeisti juos gabapentino monoterapija buvo nesėkmingi.
Nemanoma, kad gabapentinas yra efektyvus pirminių generalizuotų traukulių priepuolių, (absencinių priepuolių), gydymui ir net gali pabloginti tokių pacientų būklę. Todėl gabapentino reikia skirti atsargiai pacientams, kurie serga mišriais traukulių priepuoliais, įskaitant absencinius priepuolius.
Sisteminių tyrimų apie gabapentino įtaką 65 metų ir vyresniems pacientams atlikta nebuvo. Viename dvigubai aklame tyrime, kuriame dalyvavo pacientai, kenčiantys dėl neuropatinio skausmo, buvo nustatyta, kad vyresni negu 65 metų amžiaus pacientai dažniau kentėjo dėl atsiradusios nemigos, periferinės edemos ar astenijos negu jaunesni pacientai. Išskyrus aukščiau minėtus šalutinius reiškinius, klinikiniai tyrimai šioje amžiaus grupėje nenustatė kitokių šalutinių reiškinių, negu jie buvo nustatyti jaunesnio amžiaus pacientų grupėje.
Ilgiau negu 36 savaites trunkančio gydymo gabapentinu įtaka vaikų ir paauglių mokymuisi, intelektui ir vystymuisi atitinkamai tirta nebuvo. Todėl ilgai trunkančio gydymo privalumus reikia pasverti prieš potencialią šio gydymo riziką.
Laboratoriniai tyrimai
Jei bendrojo baltymo kiekis šlapime tiriamas pusiau kiekybiniu metodu, naudojant įmerkiamos juostelės testą, tyrimo duomenys gali būti tariamai teigiami, todėl minėtu metodu nustatytus duomenis rekomenduojama patikslinti kitu analizės metodu, pvz.: Biureto, turbidimetriniu, dažų surišimo, arba iš karto tyrimui naudoti kitokį metodą.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Tyrimų metu 12 sveikų savanorių dvi valandos prieš išgeriant 600 mg gabapentino dozę, buvo skiriama 60 mg pailginto atpalaidavimo morfino kapsulė. Gabapentino AUC išaugo 44% lyginant su be morfino išgerta doze. Todėl pacientus reikia atidžiai stebėti dėl CNS depresijos požymių (nemigos) ir gabapentino bei morfino dozes reikia atitinkamai sumažinti.
Sąveikos tarp gabapentino ir fenobarbitalio, fenitoino, valproinės rūgšties ar karbamazepino pastebėta nebuvo.
Gabapentino farmakokinetika tiek sveikuose žmonėse, tiek epilepsija sergančiuose ir vartojančiuose antiepilptinius vaistus yra vienoda.
Gabapentino vartojant kartu su geriamaisiais kontraceptiniais vaistais, kurių sudėtyje yra noretindrono ir (ar) etinilestradiolio, nei vienų, nei kitų vaistinių medžiagų farmakokinetikai įtakos neturi.
Jeigu gabapentino vartojama kartu antacidiniais vaistais, kurių sudėtyje yra magnio ar aliuminio, gabapentino biologinis prieinamumas gali sumažėti iki 24 % dozės, todėl išgėrus antacidinių vaistų, gabapentino galima vartoti ne anksčiau kaip po 2 valandų.
Probenecidas nepakeičia gabapentino ekskrecijos per inkstus.
Kartu vartojant cimetidino, šiek tiek sumažėja gabapentino išsiskyrimas pro inkstus, tačiau klinikinės svarbos tai neturi.
4.6 Nėštumas ir žindymas
Rizika, susijusi su epilepsija ir antiepilepsinių vaistų vartojimu
Jeigu motinos vartoja antiepilepsinius vaistinius preparatus, naujagimių apsigimimo rizika išauga 2-3 kartus. Dažniausi apsigimimai yra įskelta lūpa, širdies-kraujagyslių apsigimimai ir nervų vamzdelio defektai. Jeigu vartojami keli antiepilepsiniai vaistai, apsigimimų rizika dar labiau išauga, negu vartojant vieną antiepilepsinį vaistą, todėl jei tik galima nėštumo metu reikia vartoti tik vieną antiepilepsinį vaistą. Moterims, kurios mano, kad pastojo ar toms, kurios yra vaisingo amžiaus reikalinga specialisto konsultacija ir taip pat reikia peržiūrėti antiepileptinio gydymo schemą moterims, kurios planuoja pastoti. Negalima staigiai nutraukti vaistų vartojimo, kadangi tai gali sukelti atoveiksmio fenomeną ir gali turėti rimtų pasekmių ir motinai, ir vaikui. Retais atvejais buvo pastebėta, kad epilepsija sergančių motinų vaikai vystosi lėčiau. Tačiau neįmanoma diferencijuoti ar lėtesnio vystymosi priežastis buvo genetinės kilmės, socialiniai faktoriai, motinos epilepsija ar antiepileptinis gydymas.
Rizika, susijusi su gabapentino vartojimu
Atitinkamų duomenų apie gabapentino poveikį nėščioms moterims nėra.
Tyrimai su gyvūnais parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Potenciali rizika žmonėms yra nežinoma. Gabapentino vartoti nėštumo metu negalima, nebent potenciali nauda motinai yra didesnė už potencialią riziką vaisiui.
Negalima daryti aiškių išvadų, ar gabapentinas, ar pati epilepsija ar krtu vartojami medicininiai preparatai yra susijęs su padidėjusia apsigimimų rizika.
Gabapentinas išsiskiria į motinos pieną. Kadangi jo poveikis žindomam kūdikiui nežinomas, jo skirti žindančioms motinoms reikia atsargiai. Gabapentino galima vartoti tik tuomet, jeigu jo nauda motinai yra didesnė už riziką kūdikiui.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir dirbti su mechanizmais
Gabapentinas gali turėti silpną ar vidutinę įtaką gebėjimui vairuoti ir dirbti su mechanizmais. Gabapentinas veikia į centrinę nervų sistemą ir gali sukelti mieguistumą, galvos svaigimą ar kitus panašius simptomus. Net jeigu šie simptomai yra silpni ar vidutiniško stiprumo, jie gali būti potencialiai pavojingi pacientams, kurie vairuoja ar dirba su mechanizmais. Įpatingai tai gali pasireikšti pradėjus gydymą arba padidinus dozę.
4.8. Nepageidaujami poveikiai
Nepageidaujamas poveikis, kuris pasireiškė klinikinių epilepsijos (kombinuoto gydymo arba monoterapijos) ir neuropatinio skausmo tyrimų metu, išvardintas žemiau pagal organų sistemų klases ir pasireiškimo dažnumą (labai dažni (≥1/10), dažni (≥1/100, <1/10), nedažni (≥1/1 000, ≤1/100) ir reti (≥1/10 000, ≤1/1 000). Jeigu nepageidaujamas poveikis pasireikšdavo skirtingu dažniu, tai jis buvo priskirtas aukščiausios dažnių grupės.
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Infekcijos ir infestacijos
Labai dažni: virusinė infekcija
Dažni: pneumonija, kvėpavimo takų infekcija, šlapimo takų infekcija, vidurinės ausies infekcija.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: leukopenija
Reti: trombocitopenija
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: alerginės reakcijos (pav.: dilgėlinė)
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažni: anoreksija, padidėjęs apetitas
Psichikos sutrikimai
Dažni: priešiškumas, sumišimas ir emocinis nestabilumas, depresija, nerimas, nervingumas, nenormalus mąstymas
Reti: haliucinacijos
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: mieguistumas, galvos svaigimas, ataksija.
Dažni: traukuliai, hiperkinezija, disartrija, amnezija, drebulys, nemiga, galvos skausmas, tokie pojūčiai kaip parestezija, hipoastezija, nenormali koordinacija, nistagmas, padidėję, sumažėję ar išnykę refleksai.
Reti: judėjimo sutrikimai (choreoatetozė, diskinezija, distonija)
Akies sutrikimai
Dažni: regėjimo sutrikimai (ambliopija, diplopija)
Ausies ir labirinto sutrikimai
Dažni: galvos svaigimas
Reti: spengimas ausyse
Širdies sutrikimai
Reti: palpitacija
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: hipertenzija, vazodilatacija
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai
Dažni: dusulys, bronchitas, laringitas, kosulys, rinitas
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: vėmimas, pykinimas, dantų anomalijos, gingvitas, diarėja, pilvo skausmas, dispepsija, vidurių užkietėjimas, burnos ar gerklės sausumas, dujų susikaupimas žarnyne.
Reti: pankreatitas
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai
Reti: hepatitas, gelta
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: veido edema, raudonė, kuri aprašoma kaip dėl fizinės traumos atsiradusios mėlynės, išbėrimas, niežėjimas, spuogai.
Reti: Stivenso-Džonso sindromas, angioedema, multiforminė eritema, alopecija.
Raumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: artralgija, mialgija, nugaros skausmas, traukuliai.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Dažni: šlapimo nelaikymas
Reti: ūminis inkstų nepakankamumas
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Dažni: impotencija
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni: nuovargis, karščiavimas
Dažni: periferinė ar generalizuota edema, nenormali eisena, astenija, skausmas, negalavimas, gripo sindromas
Reti: nutraukimo reakcijos (daugiausia nerimas, nemiga, pykinimas, skausmai, prakaitavimas), krūtinės skausmas. Pasitaikė staigios nepaaiškinamos mirties, kurios sąsaja su gabapentino vartojimu nenustatyta, atvejų.
Tyrimai
Dažni: Leukocitų skaičiaus sumažėjimas, svorio augimas.
Reti: kraujo gliukozės kiekio svyravimas cukriniu diabetu sergantiems pacientams, padidėję kepenų veiklos tyrimo rodmenys.
Sužalojimai ir apsinuodijimai
Dažni: atsitiktiniai susižeidimai, lūžiai, įbrėžimai.
Gydymo gabapentinu metu pasitaikė ūmaus pankreatito atvejų. Ar tai susiję su gabapentinu yra neaišku (žr. 4.4 skyrių).
Kvėpavimo takų infekcijų, vidurinės ausies uždegimo, traukulių ir bronchito atvejų pastebėta tik klinikiniuose tyrimuose su vaikais. Papildomai šioje amžiaus grupėje dažnai buvo pastebėta agresyvaus elgesio ir hiperkinezijos atvejų.
4.9 Perdozavimas
Išgėrus net 49 g gabapentino, ūmaus, gyvybei pavojingo toksinio poveikio nepastebėta.Vaisto perdozavus, gali atsirasti svaigulys, dvejinimasis akyse, kalbos sutrikimas, raminamasis poveikis, apatija, nestiprus viduriavimas. Visi pacientai pilnai pasveiko taikant palaikomąją priežiūrą. Didelės gabapentino dozės sumažina jo absorbciją, kas šiuo atveju yra naudinga perdozavimo momentu ir todėl sumažėja toksiškumas dėl perdozavimo.
Gabapentiną iš kraujo galima pašalinti dialize, tačiau jos paprastai neprireikia. Kraujo dializė gali tikti ligoniams, kurių nepakankama inkstų veikla.
Geriamoji mirtina dozė žiurkėms ir pelėms nustatyta nebuvo net ir skiriant 8000 mg/kg dozes. Ūmus apsinuodijimas gyvūnams pasireiškia ataksija, pasunkėjusiu kvėpavimu, sudribimu, hipoaktyvumu ar susijaudinimu.
5. Farmakologinės savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: Kiti antiepilepsiniai vaistai. ATC kodas: N03AX12
Tikslus gabapentino veikimo būdas kol kas nežinomas.
Gabapentinas yra lipofilinis gamaaminosviesto rūgšties (GASR) analogas, bet jo veikimo mechanizmas yra skirtingas negu kitų aktyvių medžiagų (valproatas, barbitūratai, benzodiazepinai, GABA transaminazių inhibitoriai, GABA reabsorbcijos inhibitoriai, GABA agoniastai ir GABA provaistai), kurios sąveikauja su GABA receptoriais. In vitro tyrimų metu, kuriuose buvo naudojamas radiožymėtas gabapentinas, žiurkių smegenyse buvo nustatytos neįprastos baltymų jungimosi vietos (įskaitant neokorteksą ir hipokampą), kas gali būti susiję su prieštraukuliniu ir analgetiniu gabapentino ir jo darinių veikimu. Gabapentino jungimosi vietos buvo nustatytos kaip nuo potencialų skirtumo priklausomų kalcio kanalų alfa2-delta subvienetai.
Klinikinėmis koncentracijomis skiriamas gabapentinas nesąveikauja su kitais įprastais vaistais ar smegenų neurotransmediatoriais, įskaitant GABAA, GABAB, benzodiazepinų, gliutamatų, glicino ar N-metil-d- aspartato receptoriais.
In vitro gabapentinas nesaveikauja su natrio kanalais ir tuo skiriasi nuo fenitoino ir karbamazepino. Gabapentinas kai kuriuose in vitro testuose sumažina reakciją į gliutamato agonistą N-metil-D asparstatą (NMDA), bet tik tuomet, kai koncentracija yra didesnė negu 100 µM, o jos pasiekti in vivo negalima. Gabapentinas in vitro truputį sumažina monoamino neuromediatorių išsiskyrimą. Gabapentino skiriant žiurkėms, kai kuriose jų smegenų srityse padidėjo GABA apykaita (panašiai kaip skiriant natrio valproato tik kitose smegenų srityse). Tiesioginis ryšys tarp šių įvairių gabapentino mechanizmų ir jo prieštraukulinis veikimas lieka neišspręstas. Gyvūnų oganizmuose gabapentinas greitai patenka į smegenis ir neleidžia atsirasti traukuliams, kuriuos sukelia elektrošokas, cheminės kilmės preparatai, įskaitant GABA sintezės inhibitorius, kurie sukelia konvulsijas ir genetinės kilmės priepuoliai.
Klinikiniuose tyrimuose gabapentiną skiriant papildomam dalinių priepuolių gydymui vaikams nuo 3 iki 12 metų amžiaus, buvo nustatytas kiekybinis, tačiau statistiškai nežymus priepuolių sumažėjimas 50% gabapentino vartojusių pacientų lyginant su placebo grupe. Vėliau papildomai daryti atsako į gydymą gabapentinu dažnio tyrimai pagal amžių neparodė statistikai žymios amžiaus įtakos (amžiaus grupės 3-5 metų ir 6-12 metų).
Šių tyrimų duomenys pateikti lentelėje žemiau:
* ketinimas gydyti pacientams buvo žinomas, nes visi pacientai turėjo stebėti atsaką į gydymą, turėjo paskaičiuoti priepuolių dažnį ir surašyti į dienoraštį 28 dienų laikotarpyje per pradinę ir tyrimų fazę.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus vienkartinę gabapentino dozę, vidutinė Cmax koncentracija plazmoje atsiranda maždaug po 2-3 val. Gabapentinio biologinis prieinamumas (absorbuota dozės frakcija) mažėja didinat dozę. Absoliutus 300 mg kapsulės biologinis prieinamumas yra apytiksliai 60%. Maistas, įskaitant daug riebalų turinčią dietą, žymios įtakos gabapentino farmakokinetikai neturi.
Gabapentino farmakokinetikai įtakos pakartotinis jo vartojimas neturi. Nors klinikinių tyrimų metu gabapentino plazmos koncentracija buvo tarp 2 mikrogramų/ml ir 20 mikrogramų/ml, tokios koncentracijos įtakos saugumui ir veiksmingumui neturėjo. Farmakokinetiniai parametrai nurodyti 3 lentelėje.
3 lentelė.
Gabapentino, vartojamo kas 8 val., vidutiniai (SN (standartinis nuokrypis), %) farmakokinetikos rodmenys, kai plazmoje nusistovi pastovi vaisto koncentracija
Farmakokinetikos rodmenys
300 mg
(N=7)
400 mg
(N=11)
800 mg (N=14)
Cmax (g/ml)
Vidutiniai rodmenys
4,02
SN%
(24)
Vidutiniai rodmenys
5,74
SN%
(38)
Vidutiniai rodmenys
8,71
SN%
(29)
tmax (val.)
2,7
(18)
2,1
(54)
1,6
(76)
t½ (val.)
5,2
(12)
10,8
(89)
10,6
(41)
AUC (0-8) (gh/ml)
24,8
(24)
34,5
(34)
51,4
(27)
Ae (%)
ND
ND
47,2
(25)
34,4
(37)
Cmax – didžiausia koncentracija plazmoje.
tmax – laikas, per kurį pasiekiama Cmax.
t½ – pusinės eliminacijos periodas.
AUC – plotas, kurį koordinačių sistemoje riboja koncentracijos laiko atžvilgiu kreivė.
Ae – gabapentino, išsiskyrusio su šlapimu, kiekis procentais.
ND – nėra duomenų
Pasiskirstymas
Gabapentinas nesijungia prie plazmos baltymų, jo tariamasis pasiskirstymo tūris yra 57,7 l. Epilepsija sergančių pacientų smegenų skystyje gabapentino koncentracija būna apie 20 % mažiausios vaisto koncentracijos plazmoje. Gabapentino aptinkama žindančių motinų piene.
Metabolizmas
Žmogaus organizme gabapentinas nemetabolizuojamas. Gabapentinas neindukuoja kepenų enzimų oksidazių, atsakingų už vaistų metabolizmą, funkcijos.
Eliminacija
Gabapentinas nepakitęs beveik visas išsiskiria pro inkstus. Gabapentino pusinės eliminacijos laikas priklauso nuo dozės ir yra 5-7 valandos.
Pagyvenusių žmonių ir žmonių su sutrikusia inkstų funkcija gabapentino plazmos klirensas yra sumažėjęs. Gabapentino šalinimo greičio konstanta, plazmos klirensas ir inkstų klirensas mažėja proporcingai kreatinino klirensui.
Gabapentiną galima pašalinti iš plazmos dialize. Pacientams, kurių nepakankama inkstų veikla ar kuriems daroma dializė, būtina koreguoti dozę (žr. 4.2 skyrių).
Tiriant gabapentino farmakokinetiką vaikų organizme, buvo ištirta 50 sveikų vaikų nuo 1 mėn. iki 12 metų amžiaus. Skiriant gabapentiną dozėmis, paskaičiuotomis mg/kg, nustatyta, kad 5 metų vaikų gabapentino plazmos koncentracija yra tokia pati kaip ir suaugusiųjų.
Linijiškumas/nelinijiškumas
Gabapentino biologinis praeinamumas (absorbuota dozės frakcija) mažėja didėjant dozei, kuri suteikia farmakokinetinių rodmenų, įskaitant biologinio praeinamumo parametrus (F), pav.: Ae%, CL/F, Vd/F, nelinijiniškumą. Eliminacijos farmakokinetiką (farmakokinetikos rodmenys, kurie neįtraukia biologinio praeinamumo parametrų, tokių kaip CLr ir T1/2 ) geriausiai aprašo linijinė farmakokinetika. Nusistovjusi gabapentino plazmos koncentracija nekinta ir yra tokia pati kaip ir išgėrus vienkartinę vaisto dozę.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Karcinogenezė
Dviejų metų kancerogeniškumo tyrimai buvo atlikti su pelėmis, kurioms kasdien buvo sugirdoma 200 mg/kg kūno svorio, 600 mg/kg kūno svorio ar 2000 mg/kg kūno svorio dozė, ir žiurkėmis, kurioms kasdien buvo sugirdoma 250 mg/kg kūno svorio, 1000 mg/kg kūno svorio ar 2000 mg/kg kūno svorio dozė. Didžiausią dozę vartojusiems žiurkių patinams statistiškai patikimai padažnėjo kasos (acinarinių ląstelių) navikų. Žiurkių, vartojusių 2000 mg/kg kūno svorio dozę, vaisto koncentracijos pikas plazmoje yra 10 kartų didesnis, negu vaitso koncentracijos pikas plazmoje žmonių, vartojusių 3600 mg/per dieną. Žiurkių patinų kasos acinarinių ląstelių navikai yra mažo piktybiškumo laipsnio, neturėjo įtakos išgyvenimui, nemetastazavo, buvo neinvaziniai ir buvo tokie patys kaip ir kontrolinėje grupėje. Mažai tikėtina, kad minėti žiurkių patinų navikai atspindėtų kancerogeninę riziką žmogui.
Mutagenezė
Gabapentinas nesukelia genotoksinio poveikio. Standartiniuose bandymuose in vitro su bakterijų ar žinduolių ląstelėmis, mutageninio poveikio gabapentinas nesulėlė. Gabapentinas neskatino žinduolių ląstelių chromosomų aberacijos nei in vitro, nei in vivo tyrimų metu. Be to, jo vartojant žiurkėnų kaulų čiulpuose nepastebėta mikrobranduolių.
Vaisingumo pažeidimas
Gabapentinas (ne didesnė kaip 2000 mg/kg kūno svorio dienos dozė) nepažeidžia žiurkių vaisingumo ar reprodukcijos (dozė apytiksliai 5 kartus didesnė negu maksimali dienos dozė žmogui, lyginant mg/m3 kūno plotui).
Teratogenezė
Lyginant su kontroline grupe, gabapentinas girdytas iki 50, 30 ir 25 kartų didesnėmis dozėmis negu 3600 mg paros dozė žmogui (4, 5 ar 8 kartus didesnės dozės lyginant su žmogaus paros doze mg/m2), nedidina pelių, žiurkių ar triušių vaisiaus apsigimimų dažnio.
Gabapentinas lėtina graužikų kaukolės, stuburo, priekinių ir užpakalinių galūnių kaulėjimą ir tuo stabdo vaisiaus augimą. Šis poveikis pasireiškia, kai nėščioms pelėms organogenezės metu skiriama 1000 arba 3000 mg/kg/per dieną dozės, o žiurkėms prieš poravimąsi ir po jo, bei nėštumo metu skiriama 500, 1000 ar 2000 mg/kg/per dieną dozės. Šios dozės yra apytiksliai 1-5 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2.
Jokio poveikio nebuvo pastebėta, kai nėščioms pelėms buvo skiriama 500 mg/kg/ per dieną dozė (apytiksliai ½ paros dozės žmogui lyginant pagal mg/m2).
Kai žiurkėms vaisingumo ir reprodukcijos tyrimų metu buvo skiriama 2000 mg/kg/per dieną dozės, teratologinių tyrimų metu buvo skiriama 1500 mg/kg/per dieną dozės ir perinatalinių bei postnatalinių tyrimų metu buvo skiriamos 500, 1000 ir 2000 mg/kg/ per dieną dozės, pastebėta padaugėjus hidronefrozės atvejų. Šių tyrimų svarba nėra žinoma, bet jie buvo susiję su sulėtėjusiu vystymusi. Šios dozės apytiksliai 1-5 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2.
Teratogenezės tyrimai su triušiais parodė, kad organogenezės metu vartojant 60, 300 ir 1500 mg/kg/per dieną dozes, padidėja persileidimų skaičius. Šios dozės apytiksliai ¼ -8 kartus didesnės, negu 3600 mg paros dozė žmogui lyginant pagal mg/m2
6. Farmacinės savybės
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
NEURONTIN 600 mg plėvele dengtos tabletės
Tabletės branduolys
Kopovidonas
Magnio stearatas
Kukurūzų krakmolas
Poloksameras 407
Tabletės dangalas
Hidroksipropilceliuliozė, talkas
Poliruojamoji medžiaga
Candelilla vaškas.
Užrašo rašalas
Dvivalentės ir trivalentės geležies oksidai (E172)
Šelakas
20 % esterifikuotas etanoliu šelakas.
NEURONTIN 800 mg plėvele dengtos tabletės
Tabletės branduolys
Kopovidonas
Magnio stearatas
Kukurūzų krakmolas
Poloksameras 407
Tabletės dangalas
Hidroksipropilceliuliozė
Talkas
Poliruojamoji medžiaga
Candelilla vaškas
Užrašo rašalas
Geležies oksido hidratas (E172)
Trivalentės geležies oksidas (E172)
Hipromeliozė
6.2 Nesuderinamumas
Nežinomi
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Al / PVC / PVDC lizdinės plokštelės, kartoninė dėžutė
30, 50 arba 100 tablečių
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Kokie ingridinetai apelsinų sultyse naudingi sveikatai?
Atsakymas: apelsinų sultys.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?