Lantanas, 500mg, kramtomosios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Shire Pharmaceutical Contracts Ltd, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Lantanas
1. Kas yra FOSRENOL ir kam jis vartojamas
FOSRENOL vartojamas fosfato kiekiui kraujyje mažinti suaugusiems pacientams su chroniška inkstų liga.
Pacientų, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi, fosfato kiekis kraujyje yra nekontroliuojamas. Todėl fosfato kiekis kraujyje padidėja (Jūsų gydytojas šį sutrikimą gali vadinti hiperfosfatemija).
FOSRENOL yra vaistas, sumažinantis fosfato pasisavinimą iš maisto, sulaikantis jį virškinimo trakte. Prisijungęs prie FOSRENOL, fosfatas negali būti pasisavinamas pro žarnų sieneles.
2. Kas žinotina prieš vartojant FOSRENOL
FOSRENOL vartoti negalima
- jeigu yra alergija lantano karbonato hidratui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jūsų fosfatų kiekis kraujyje per mažas (hipofosfatemija).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti FOSRENOL jeigu Jūs žinote, kad sergate arba sirgote bet kuria iš toliau nurodytų ligų:
- skrandžio opa;
- opiniu kolitu;
- Krono (Crohn) liga;
- žarnų nepraeinamumu;
- inkstų arba kepenų funkcijos sutrikimu.
Jeigu Jūsų inkstų funkcija yra sutrikusi, gydytojas gali nuspręsti retkarčiais išmatuoti kalcio kiekį Jūsų kraujyje. Jeigu kalcio trūksta, Jums gali būti papildomai skirta kalcio.
Pasakykite gydytojui, jei Jums anksčiau buvo atlikta pilvo operacija arba sirgote pilvo / pilvaplėvės infekcija ar uždegimu (peritonitu).
Jei Jums reikia tirtis rentgeno spinduliais, informuokite savo gydytoją, kad vartojate FOSRENOL, kadangi tai gali turėti įtakos tyrimo rezultatams.
Kiti vaistai ir FOSRENOL
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
FOSRENOL gali pakeisti tam tikrų vaistų absorbavimą virškinimo trakte. Jeigu vartojate chlorokviną (vaistą nuo reumatizmo ir maliarijos), ketokonazolą (vaistą nuo grybelinių infekcijų),
antibiotikus tetracikliną ar doksicikliną, jų negalima vartoti 2 valandas prieš ar po FOSRENOL pavartojimo.
Nerekomenduojama vartoti geriamojo antibiotiko floksacino (įskaitant ciprofloksaciną) 2 valandas prieš ar 4 valandas po FOSRENOL pavartojimo.
Jei vartojate levotiroksiną (esant nepakankamai veikliai skydliaukei), jo negalima vartoti 2 valandas prieš ar po FOSRENOL pavartojimo. Jūsų gydytojas gali pageidauti atidžiau stebėti skydliaukės veiklą skatinančio hormono tireotropino (TTH) kiekį kraujyje.
FOSRENOL vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartokite iškart po valgio arba valgio metu. Žr. 3 skyrių, kur nurodyta, kaip vartoti FOSRENOL.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėščiosioms FOSRENOL vartoti negalima. Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Kadangi nežinoma, ar vaistas gali būti perduodamas vaikui su motinos pienu, vartojant FOSRENOL, vaiko žindyti negalima. Jei žindote, prieš vartodamos bet kokius vaistus, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Galvos svaigimas ir svaigulys yra nedažnai FOSRENOL preparatą vartojantiems pacientams pasireiškiantis šalutinis poveikis. Jei pasireiškia šis šalutinis poveikis, tai gali veikti Jūsų gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus.
FOSRENOL sudėtyje yra gliukozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti FOSRENOL
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
FOSRENOL vartokite iškart po valgio arba valgio metu. Tabletes būtina visiškai sukramtyti prieš nuryjant. Kad lengviau būtų kramtyti, tabletes galima sutrinti. Nebūtina užgerti skysčiu.
Gydytojas nurodys Jums, kiek tablečių turite sukramtyti kiekvieno valgio metu (dienos dozė bus padalinta pagal valgių skaičių). Vartojamų tablečių skaičius priklausys nuo:
- vartojamo maisto (fosfato kiekio Jūsų suvartojamame maiste);
- Fosfato kiekio kraujyje.
Pradedant vartoti FOSRENOL, paprastai skiriama 1 tabletė kiekvieno valgio metu (3 tabletės per dieną).
Kas 2 − 3 savaites Jūsų gydytojas išmatuos fosfato kiekį kraujyje ir tada galės padidinti šią dozę tinkamam fosfato lygiui kraujyje išlaikyti.
Virškinimo trakte FOSRENOL sujungia fosfatus esančius maiste. Labai svarbu FOSRENOL vartoti kiekvieno valgio metu. Jeigu pasikeičia Jūsų valgymo įpročiai, kreipkitės į gydytoją, nes Jums gali prireikti vartoti daugiau FOSRENOL tablečių. Jūsų gydytojas patars, ką tokiu atveju daryti.
Ką daryti pavartojus per didelę FOSRENOL dozę?
Jei išgėrėte per daug tablečių, kreipkitės į gydytoją, kuris įvertins pavojų ir patars ką daryti toliau. Perdozavimo simptomai – pykinimas ir galvos skausmas.
Pamiršus pavartoti FOSRENOL
Labai svarbu FOSRENOL vartoti kiekvieno valgio metu.
Jei užmiršote išgerti FOSRENOL tabletes, tada kito valgio metu išgerkite kitą dozę. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jei FOSRENOL gersite prieš valgį, gali toks šalutinis poveikis kaip pykinimas arba vėmimas. Tabletes vartokite iškart po valgio arba valgio metu.
Labai dažni šalutiniai poveikiai (gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 10 asmenų):
- pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai, galvos skausmas, niežulys, bėrimas.
Dažni šalutiniai poveikiai (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- vidurių užkietėjimas, rėmuo, dujų kaupimasis;
- hipokalcemija (per mažai kalcio kraujyje) taip pat yra dažnai pasitaikantis šalutinis poveikis, kurio simptomai − rankų ir kojų dilgčiojimas, raumenų ir pilvo mėšlungis arba veido ar kojų raumenų spazmai.
Pasakykite gydytojui, jei pasireiškia vidurių užkietėjimas. Tai gali būti ankstyvas žarnyno nepraeinamumo simptomas.
Nedažnai pasitaikantis šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne dažniau nei 1 iš 100 asmenų):
- nuovargis; diskomforto jausmas; skausmas krūtinėje; silpnumas; patinusios rankos ir kojos; kūno skausmas; galvos svaigimas; svaigulys; raugėjimas; skrandžio ir žarnyno uždegimas (gastroenteritas); nevirškinimas; dirgliosios žarnos sindromas; burnos džiūvimas; dantų ligos; ryklės ar burnos uždegimas; laisvi viduriai; padidėja kai kurių kepenų fermentų, prieskydinės liaukos hormonų kiekis; aliuminio, kalcio ir gliukozės kiekis kraujyje; padidėjęs arba sumažėjęs fosfato kiekis kraujyje; troškulys; svorio sumažėjimas; sąnarių skausmas; raumenų skausmas; silpnumas ir kaulų retėjimas (osteoporozė); padidėjęs arba sumažėjęs apetitas; gerklų uždegimas; plaukų slinkimas; padidėjęs prakaitavimas; sutrikęs skonis ir padidėjęs baltųjų kraujo ląstelių kiekis.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti FOSRENOL
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės ir buteliuko etiketės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
FOSRENOL sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra 500 mg lantano (lantano karbonato hidrato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos yra hidratuoti dekstratai, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, magnio stearatas.
FOSRENOL išvaizda ir kiekis pakuotėje
FOSRENOL yra apvalios, baltos, plokščios kramtomosios tabletės nuožulniais kraštais, kurių vienoje pusėje įspaustas kodas: „S405/500” (500 mg).
Tabletės tiekiamos plastikiniuose buteliukuose po 20, 45, 100, 200 tablečių, arba sudėtinėje pakuotėje po 90 (2 pakuotės po 45) kramtomųjų tablečių (500 mg).
Gali būti teikiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Lantanas |
Vaisto stiprumas | 500mg |
Vaisto forma | kramtomosios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0776 |
Registratorius | Shire Pharmaceutical Contracts Ltd, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.10.03 |
Vaistas perregistruotas | 2015.02.12 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
FOSRENOL 500 mg kramtomosios tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje kramtomojoje tabletėje yra 500 mg lantano (lantano karbonato hidrato pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas:
Kramtomosiose tabletėse taip pat yra vidutiniškai 1066 mg dekstratų, kurių sudėtyje yra gliukozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Kramtomoji tabletė.
Tabletės yra baltos, apskritos, 18 mm, nuožulniais kraštais, plokščios, jų vienoje pusėje yra įspaustas kodas “S405/500”.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
FOSRENOL yra fosfatus prijungianti medžiaga skirta kontroliuoti hiperfosfatemiją lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantiems ir hemodialize ar ambulatoriškai nuolatine peritonine dialize gydomiems suaugusiems pacientams. FOSRENOL taip pat skirtas suaugusiems pacientams, sergantiems lėtine inkstų liga, kuriems netaikoma dializė ir kurių fosfatų kiekis serume yra ≥1,78 mmol/l, bei kuriems nepakanka taikyti vien mažai fosfatų turinčio maisto dietos fosfatų kiekiui serume kontroliuoti.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
FOSRENOL vartojamas per burną.
Tabletes reikia visiškai sukramtyti, o ne nuryti. Tabletes galima susmulkinti, kad būtų lengviau sukramtyti.
Suaugusiesiems, įskaitant senyvus pacientus (>65 metų)
FOSRENOL reikėtų suvartoti valgio metu ar iškart po jo, padalinant kasdieninę vaisto dozę į lygias dalis pagal tai, kiek kartų bus valgoma per dieną. Pacientai privalo laikytis rekomenduojamų dietų, kad būtų galima valdyti fosfatų ir skysčių įsisavinimą. FOSRENOL yra kramtoma tabletė, todėl jo nereikia užgerti papildomu skysčiu. Kas 2 − 3 savaites reikia tikrinti serumo fosfato koncentraciją ir koreguoti FOSRENOL dozę tol, kol bus pasiekta reikiama serumo fosfato koncentracija. Tačiau, net ir pasiekus reikiamą serumo fosfato koncentraciją, būtina reguliariai ją sekti toliau.
Įrodyta, jog serumo fosfato koncentracijos valdymui pakanka pradėti nuo 750 mg dozės per dieną. Didžiausia klinikinių tyrimų metu tirta dozė buvo 3750 mg, skirta nedideliam pacientų skaičiui. Pacientai, kuriems gydymas lantanu yra veiksmingas, paprastai pasiekia priimtiną serumo fosfato koncentraciją, vartodami 1500 – 3000 mg lantano dozes per dieną.
Vaikų populiacija
FOSRENOL saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams iki 18 metų neištirti (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Kepenų funkcijos sutrikimo poveikis FOSRENOL farmokinetikai nėra tirtas. Atsižvelgiant į preparato veikimo mechanizmą ir tai, kad jis nėra metabolizuojamas kepenyse, pacientams, sergantiems kepenų funkcijos sutrikimais, dozių koreguoti nereikia, tačiau juos būtina atidžiai stebėti (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Hipofosfatemija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
FOSRENOL tyrimai su gyvūnais parodė, kad lantanas kaupiasi audiniuose. Įvertinus pacientų, iki 4,5 metų gydytų FOSRENOL, 105 kaulų biopsijas buvo nustatyta, kad laikui bėgant lantano koncentracija kauluose didėjo (žr. 5.1 skyrių). Nėra jokių klinikinių duomenų apie lantano kaupimąsi žmogaus audiniuose. Informacija apie FOSRENOL vartojimą klinikiniuose tyrimuose daugiau kaip 2 metus yra ribota. Tačiau tiriamųjų gydymas FOSRENOL preparatu iki 6 metų pasikeitimo vaisto vartojimo rizikos ir naudos santykio profilyje neparodė.
Klinikiniuose FOSRENOL tyrimuose nebuvo tirti pacientai, sergantys ūmia skrandžio pepsine opa, opiniu kolitu, Krono (Crohn) liga ar žarnyno obstrukcija. Šiems pacientams FOSRENOL reikia skirti kruopščiai įvertinus galimą gydymo naudą ir riziką. Žinoma, kad FOSRENOL sukelia vidurių užkietėjimą (žr. 4.8 skyrių) ir todėl reikia būti atidiems, skiriant šį vaistinį preparatą pacientams, turintiems polinkį į žarnyno obstrukciją (pvz., buvusi pilvo operacija, peritonitas).
Pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, gali išsivystyti hipokalcemija. FOSRENOL sudėtyje nėra kalcio. Dėl šios priežasties būtina reguliariai stebėti serumo kalcio koncentraciją šiai pacientų grupei bei naudoti tinkamus papildus.
Lantanas nėra metabolizuojamas dalyvaujant kepenų fermentams, bet tikriausiai išsiskiria su tulžimi. Žymaus tulžies tėkmės sumažėjimo sutrikimai gali būti susiję su pamažu lėtėjančiu lantano pasišalinimu, kuris gali sąlygoti lantano koncentracijos padidėjimą kraujo plazmoje ir padidėjusį jo kaupimąsi audiniuose (žr. 5.2 ir 5.3 skyrius). Kadangi kepenys yra pagrindinis organas, šalinantis absorbuotą lantaną, rekomenduojama stebėti kepenų funkcijos tyrimus.
Vaikų populiacija
FOSRENOL saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams nėra nustatytas; vaikams ir paaugliams vartoti nerekomenduojama (žr. 4.2 skyrių).
Pasireiškus hipofosfatemijai, FOSRENOL vartojimą reikia nutraukti.
Lantano karbonatą vartojančių pacientų pilvo rentgenogramose gali būti stebimas švytintis vaizdas, būdingas kontrastinei medžiagai.
Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Lantano karbonato hidratas gali padidinti skrandžio pH. Vaistus, reaguojančius su antacidais (pvz.,chlorokvinas, hidroksichlorokvinas ir ketokonazolas), rekomenduojama gerti ne vėliau kaip dvi valandos prieš ir ne anksčiau kaip po dviejų valandų nuo suvartotos FOSRENOL dozės.
Sveikiems žmonėms, vartojant lantaną kartu su citratu, lantano absorbcija ir farmakokinetika nepakinta.
Klinikiniai tyrimai parodė, jog FOSRENOL vartojimas neturi įtakos riebaluose tirpių vitaminų A, D, E ir K koncentracijai kraujo serume.
Tyrimai su savanoriais parodė, jog FOSRENOL vartojimas kartu su digoksinu, varfarinu ar metoprololiu nesukelia kliniškai reikšmingų minėtų vaistų farmakokinetikos pokyčių.
Skrandžio sulčių terpę imituojantys tyrimai parodė, jog lantano karbonato hidratas nesudaro netirpių junginių su varfarinu, digoksinu, furosemidu, fenitoinu, metoprololiu ar enalapriliu, kas reiškia, jog lantano karbonato hidratas greičiausiai šių vaistų absorbcijos neįtakoja.
Vis dėl to sąveika su tokiais vaistais, kaip tetraciklinas ir doksiciklinas yra teoriškai įmanoma. Dėl šios priežasties, kai minėtų vaistų reikia vartoti kartu su lantano karbonato hidratu, rekomenduojama juos gerti ne vėliau kaip dvi valandos prieš ir anksčiau kaip po 2 valandų nuo FOSRENOL suvartotos dozės.
Geriamojo ciprofloksacino biologinis prieinamumas sumažėjo maždaug 50%, kai jis buvo vartojamas kartu su FOSRENOL vienos dozės tyrime su sveikais savanoriais. Rekomenduojama, kad geriamojo floksacino preparatai būtų vartojami ne anksčiau kaip 2 valandos prieš ar 4 valandos po FOSRENOL pavartojimo.
Fosfatus surišantys preparatai (įskaitant FOSRENOL) sumažina levotiroksino įsisavinimą. Todėl negalima taikyti pakaitinės tiroidinių hormonų terapijos 2 valandas prieš ar po FOSRENOL pavartojimo ir rekomenduojama atidžiai stebėti TTH kiekį kraujyje abu vaistinius preparatus vartojantiems pacientams.
Lantano karbonato hidratas nėra P450 citochromo substratas ir neslopina pagrindinių žmogaus P450 citochromo izofermentų veiklos, CYP1A2, CYP2D6, CYP3A4, CYP2C9 ar CYP2C19 in vitro.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Duomenų apie FOSRENOL vartojimą nėštumo metu nepakanka.
Tyrimas su žiurkėmis, parodė, jog šis vaistas gali turėti neigiamą poveikį embrionų vystymuisi (vėluojantis akių atmerkimas ir seksualinis subrendimas) ir sąlygoti mažesnį jauniklių svorį, kai vaistas vartojamas didelėmis dozėmis (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. FOSRENOL nerekomenduojama vartoti nėštumo metu.
Žindymas
Nežinoma, ar lantano išsiskiria į motinos pieną. Lantano išsiskyrimas su pienu nebuvo ištirtas tyrimuose su gyvūnais. Sprendimą, tęsti/nutraukti maitinimą krūtimi ar tęsti/nutraukti gydymą FOSRENOL, reikia priimti atsargiai, įvertinant galimą maitinimo krūtimi naudą vaikui ir galimą FOSRENOL vartojimo naudą žindyvei.
Vaisingumas
Duomenų apie lantano karbonato poveikį žmonių vaisingumui nėra. Su žiurkėmis atliktų toksikologinių tyrimų metu lantano karbonatas nesukėlė nepageidaujamo poveikio vaisingumui.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
FOSRENOL gali sukelti svaigulį ir galvos svaigimą (vertigo), o tai gali pakenkti gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausios nustatytos nepageidaujamos reakcijos, išskyrus galvos skausmą ir alergines odos reakcijas,, buvo virškinimo sutrikimai, kurie sumažėja vartojant FOSRENOL kartu su maistu ir paprastai susilpnėja tęsiant gydymą (žr. 4.2 skyrių).
Buvo naudojami tokie nepageidaujamų reakcijų dažnių apibūdinimai: labai dažni (≥1/10); dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10); nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100); reti (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000); labai reti (<1/10 000); dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Infekcijos ir infestacijos | |
Nedažni | |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | |
Nedažni | Eozinofilija |
Endokrininiai sutrikimai | |
Nedažni | Hiperparatiroidizmas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | |
Dažni | |
Nedažni | Hiperkalcemija, hiperglikemija, hiperfosfatemija, hipofosfatemija, anoreksija, padidėjęs apetitas |
Nervų sistemos sutrikimai | |
Labai dažni | Galvos skausmas |
Nedažni | Svaigulys, skonio pakitimas |
Ausų ir labirintų sutrikimai | |
Nedažni | Galvos svaigimas (vertigo) |
Virškinimo trakto sutrikimai | |
Labai dažni | Pilvo skausmai, viduriavimas, pykinimas, vėmimas |
Dažni | Vidurių užkietėjimas, dispepsija, dujų kaupimasis žarnyne |
Nedažni | Atsirūgimas, skrandžio veiklos sutrikimai, dirgliosios žarnos sindromas, burnos džiūvimas, ezofagitas, stomatitas, skysti viduriai, dantų sutrikimas, nepatikslintas virškinimo sistemos sutrikimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |
Nedažni | Alopecija, prakaitavimo padidėjimas |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | |
Nedažni | Artralgija, mialgija, osteoporozė |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |
Nedažni | Astenija, skausmas krūtinėje, nuovargis, negalavimas, periferinė edema, skausmas, troškulys |
Tyrimai | |
Nedažni | Aliuminio kraujyje padidėjimas, GGT, kepenų transaminazių, šarminės fosfatazės aktyvumo padidėjimas, svorio kritimas. |
Patirtis, vaistui patekus į rinką
FOSRENOL vartojant poregistraciniu laikotarpiu, pranešta apie alergines odos reakcijas (įskaitant odos bėrimus, dilgėlinę ir niežulį), turinčias glaudžią laiko sąsają su gydymu lantano karbonatu. Klinikiniuose tyrimuose alerginės odos reakcijos stebėtos tiek FOSRENOL, tiek placebo / aktyvaus lyginamojo vaisto grupėse, o jų dažnis vertintas kaip labai dažnas (≥1/10).
Nors buvo nustatytas tam tikras skaičius pavienių reakcijų, tačiau nei viena iš šių pavienių reakcijų nebuvo netikėta šioje pacientų grupėje.
Buvo pastebėti laikini QT pokyčiai, tačiau jie nesusiję su šalutiniu poveikiu širdžiai.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Pranešimų apie perdozavimą negauta. I etapo tyrimų metu didžiausia kasdieninė lantano dozė, skirta sveikiems savo noru dalyvaujantiems pacientams 3 dienas iš eilės, buvo – 4718 mg. Šalutiniai poveikiai buvo nestiprus ar vidutinis pykinimas ir galvos skausmas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistai hiperkalemijai ir hiperfosfatemijai gydyti, ATC kodas – V03A E03.
FOSRENOL sudėtyje yra lantano karbonato hidrato. Lantano karbonato hidrato savybė prijungti fosfatus lantano jonų afinitetu jiems. Lantano jonai iš karbono junginių atsipalaiduoja rūgščioje skrandžio terpėje ir suriša maisto fosfatus. Susidaro netirpūs lantano fosfato junginiai ir dėl to sumažėja fosfatų rezorbcija iš virškinimo trakto.
Dviejuose II fazės tyrimuose ir dviejuose III fazės tyrimuose dalyvavo 1130 pacientų, sergančių lėtiniu inkstų nepakankamumu ir gydomų hemodialize ar nepertraukiama ambulatorine peritonine dialize. Trijuose tyrimuose buvo naudojamas placebas (1 tyrime vaisto dozė buvo pastovi, o 2 tyrimuose - kintama). Dar kitame tyrime palyginimui buvo naudojamas kalcio karbonatas kaip aktyvus komparatorius. Šių tyrimų metu 1016 pacientų buvo taikomas gydymas lantano karbonatu, 267 pacientams – kalcio karbonatu ir 176 pacientams – placebu.
Į du placebo kontroliuojamus, atsitiktinių imčių klinikinius tyrimus buvo įtraukti pacientai, kuriems skirtas dializės gydymas po anksčiau vartotų fosfato rišiklių detoksikacijos. Titravus lantano karbonato dozes ir serumo fosfato koncentraciją vieno tyrimo metu pasiekus nuo 1,3 iki 1,8 mmol/l (dienos dozės iki 2250 mg), o antrojo tyrimo metu – ≤1,8 mmol/l (dienos dozės iki 3000 mg), pacientai buvo atsitiktinių imčių būdu suskirstyti į lantano karbonato ir placebo palaikomojo gydymo grupes. Po 4 savaites trukusios randomizuotos, placebu kontroliuojamos fazės abiejų tyrimų placebo grupėse serumo fosfato koncentracija padidėjo nuo 0,5 iki 0,6 mmol/L lyginant su pacientais, kuriems buvo tęsiamas gydymas lantano karbonato preparatu. 61% lantano karbonato grupės pacientų gydymas išliko veiksmingas lyginant su 23% placebo grupės tiriamųjų.
Remiantis palyginamojo tyrimo rezultatais, paaiškėjo, kad 5 savaičių trukmės titruoto gydymo pabaigoje serumo fosfato koncentraciją pavyko sumažinti iki tikslinės vertės (t.y. 1,8 mmol/l) 51% pacientų, priklausančių lantanu gydomų pacientų grupei, ir 57% pacientų, priklausančių kalcio karbonatu gydomų pacientų grupei. 25-ąją gydymo savaitę šiose dviejose gydymo grupėse randomizuotų pacientų su kontroliuojama serumo fosfato koncentracija santykis buvo panašus: 29% lantano pacientų grupėje ir 30% kalcio karbonato pacientų grupėje (taikant „trūksta duomenų=nepavykęs gydymas“ vertinimo metodą). Abiejose gydymo grupėse vidutinė fosfato koncentracija serume buvo sumažinta panašiu dydžiu.
Tolimesni ilgalaikiai tyrimai parodė, kad vartojant lantano karbonatą ne mažiau kaip 2 metus, kai kuriems pacientams pavyko ir toliau palaikyti sumažintą fosfato koncentraciją.
Palyginamuosiuose tyrimuose, hiperkalcemija buvo diagnozuota 0,4% pacientų, gydytų su FOSRENOL, lyginant su 20,2% pacientų, gydytų kalcio preparatais. Serumo parathormono koncentracijos gali skirtis priklausomai nuo paciento serumo kalcio, fosfato ir D vitamino kiekio. Nebuvo nustatyta tiesioginės FOSRENOL įtakos serumo parathormono koncentracijoms.
Remiantis ilgalaikių kaulų tyrimų duomenimis, paaiškėjo, jog laikui bėgant lantano koncentracijos pacientų kauluose didėjo, per 24 mėnesius šis vidutinis padidėjimas buvo trigubas lyginant su pradine verte 53 mg/kg. Pirmųjų 12 gydymo mėnesių, naudojant lantano karbonatą, metu pacientų kauluose lantano koncentracija vidutiniškai padidėjo iki 1328mg/kg (diapazonas 122 − 5513mg/kg). 18 ir 24 mėnesių koncentracijų vidutinė vertė ir diapazonas buvo panašūs į 12 mėnesių. Po 54 mėnesių vidutinė koncentracijos vertė buvo 4246mg/kg (koncentracijų diapazonas 1673 − 9792mg/kg).
Palyginus pirmojo tyrimo pacientų, gydytų naudojant FOSRENOL ar kalcio karbonatą, bei antrojo tyrimo pacientų, gydytų FOSRENOL ar kita terapija, kaulų biopsijas (pradžioje, bei po vienerių ar dviejų metų), nebuvo pastebėta jokių mineralizacijos defektų susidarymo skirtumų visoms pacientų grupėms.
Vaikų populiacija
Europos vaistų agentūra atidėjo įpareigojimą pateikti FOSRENOL rezultatus tyrimų su vienu ar daugiau vaikų populiacijos pogrupių duomenis gydant hiperfosfatemiją. Vartojimo vaikams informacija pateikiama 4.2 skyriuje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Lantanas jungiasi su maisto išskiriamu fosforu skrandyje bei viršutinėje plonojo žarnyno dalyje. FOSRENOL terapinis efektyvumas nepriklauso nuo lantano koncentracijos kraujo plazmoje.
Lantanas randamas gamtoje. III fazės klinikinių tyrimų metu, matuojant natūralius lygius pacientams, sergantiems lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu ir gydomiems ne lantano karbonato hidratu, buvo nustatyta <0,05 – 0,90 ng/mL koncentracija plazmoje, ir <0,006 − 1 mg/g – kaulų biopsiniuose mėginiuose.
Absorbcija
Lantano karbonato hidratas yra mažai tirpus vandenyje (<0.01 mg/mL kai pH 7,5) ir paprastai yra minimaliai absorbuojamas vartojant per burną. Absoliutus biologinis prieinamumas, vartojant per burną, yra <0,002%.
Sveikiems pacientams išgėrus 250 − 1000 mg lantano plazmos AUC ir Cmax didėjo priklausomai nuo dozės. Priklausomybė nebuvo proporcianali, o daugiau priklausė nuo ištirpusio medžiagos kiekio. Pusinė eliminacija sveikiems žmonėms buvo 36 valandos.
Inkstų dialize gydomiems pacientams, kuriems 10 dienų tris kartus per dieną buvo skiriama 1000 mg lantano dozė, vidutinė (±sd) maksimali plazmos koncentracija buvo 1,06 (±1,04) ng/mL, o vidutinė AUClast – 31,1 (± 40,5) ng.h/mL. Remiantis reguliarių kraujo tyrimų, kuriuose dalyvavo 1707 pacientai, gydomi inkstų dialize, rezultatais, buvo nustatyta, jog vartojant lantano karbonato hidratą ne daugiau kaip 2 metus lantano koncentracija plazmoje nepadidėjo.
Pasiskirstymas
Nustatyta, jog lantanas nesikaupia pacientų ar gyvūnų plazmoje, vartojant lantano karbonato hidratą per burną. Maža per burną vartojamo lantano absorbuota dalis plačiai susijungia su plazmos baltymais (>99,7%). Tyrimai su gyvūnais parodė, kad absorbuotas lantanas plačiai pasiskirsto į somatinius audinius, ypač kaulus, kepenis ir skrandžio bei žarnų traktą, įskaitant mezenterinius limfmazgius. Ilgalaikių tyrimų su gyvūnais rezultatai parodė, jog kai kuriuose audiniuose (įskaitant skrandžio ir žarnų traktą, kaulus ir kepenis), lantano koncentracija laikui bėgant išaugo keletą kartų daugiau lyginant su lantano koncentracija plazmoje. Kai kuriuose audiniuose (pvz.: kepenyse) lantano koncentracija buvo pastovi, tuo tarpu skrandžio ir žarnų trakte ji didėjo viso gydymo metu. Lantano koncentracijos audiniuose pokyčiai po gydymo nutraukimo skyrėsi priklausomai nuo audinio. Gana didelė lantano koncentracijos dalis išliko audiniuose ilgiau nei 6 mėnesius nuo vartojimo pabaigos (kauluose − £100% (tyrimai su žiurkėmis) ir £87% (tyrimai su šunimis); kepenyse − £6% (tyrimai su žiurkėmis) ir £82 % (tyrimai su šunimis)). Ilgalaikiai tyrimai su gyvūnais, naudojant dideles per burną vartojamas lantano karbonato dozes, neaptiko jokių audiniuose susikaupusio lantano šalutinių poveikių (žr. 5.3) (daugiau informacijos apie lantano koncentracijų pokyčius kaulų biopsijose, paimtose iš inkstų dializės pacientų praėjus vieneriems gydymo metams, naudojant lantaną bei naudojant fosfatą prijungiančias medžiagas (kurių sudėtyje yra kalcio), žr. 5.1 skyrių).
Metabolizmas
Lantanas nemetabolizuojamas.
Tyrimų su lėtiniu inkstų nepakankamumu sergančiais pacientais, kurių kepenų funkcija yra sutrikusi, neatlikta. Remiantis tyrimais su pacientais, kurie perėjimo į III klinikinių tyrimų fazę metu turėjo kepenų sutrikimų, paaiškėjo, kad jiems pavartojus Fosrenol ne ilgiau kaip 2 metus, lantano koncentracija kraujyje nepadidėjo, o kepenų funkcija nepablogėjo.
Eliminacija
Didžioji dalis lantano pasišalina su išmatomis ir tik apie 0,000031% suvartotos vaisto dozės pasišalina su šlapimu sveikų žmonių atveju (inkstų išvalymas apie 1mL/min, sudarantis <2% bendro plazmos išvalymo).
Tyrimai su gyvūnais, įšvirkščiant vaistą į veną, parodė, jog didžioji dalis lantano pasišalina kartu su išmatomis (74% dozės), tiek per tulžį, tiek tiesiogiai per žarnų sienelę. Per inkstus lantano pasišalinimas buvo mažesnis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, vaisingumo ir genotoksiškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Atlikus saugumo farmakologinį tyrimą su žiurkėmis, paaiškėjo, jog lantano karbonato hidratas sumažino skrandžio rūgštingumą.
Tyrimai su žiurkėmis, taikant dideles lantano karbonato hidrato dozes nuo 6 apvaisinimo dienos iki 20 dienos nuo jauniklių atsivedimo, parodė, jog nėra jokio poveikio motinai, tačiau buvo pastebėti poveikiai jaunikliams, t.y. sumažėjęs jauniklių svoris ir kai kurie vystymosi vėlavimai (akių atmerkimas ir vaginos atsivėrimas). Tyrimų su triušiais, taikant dideles lantano karbonato hidrato dozes gestacijos metu, buvo pastebėti šie šalutiniai poveikiai: sumažėjęs motinos maisto suvartojimas ir svorio prieaugis, didesnis vaisiaus praradimų skaičius ir sumažėjęs jauniklių svoris.
Lantano karbonato hidratas neturėjo kancerogeninių šalutinių poveikių pelėms ir žiurkėms. Tiriant peles, buvo pastebėtas skrandžio liaukų adenomų padidėjimas taikant dideles dozes (1500 mg/kg/dieną) Manoma, jog pelių navikinė reakcija yra susijusi su savaiminių patologinių pilvo pokyčių paūmėjimu ir turi mažą klinikinę reikšmę.
Tyrimai su gyvūnais parodė, jog lantanas kaupiasi audiniuose, ypač skrandžio ir žarnų trakte, mezenteriniuose limfmazgiuose, kepenyse ir kauluose (žr. 5.2 skyrių). Vis dėlto, remiantis sveikų gyvūnų tyrimais (iki jų mirties), FOSRENOL naudojimas nekelia grėsmės žmogui. Specifiniai imuniniai tyrimai nebuvo atlikti.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Hidratuoti dekstratai
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Balti cilindriniai DTPE buteliukai su pritaikyta viskozine tarpine ir vaikų sunkiai atidaromu užsukamuoju polipropileno dangteliu.
Pakuotės dydžiai
20, 45, 100 arba 200 tablečių. Sudėtinė pakuotė, kurioje yra 90 (2 pakuotės po 45) kramtomųjų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, aš jau ilgai viduriuoju. Po 10 kart per dieną lakstau į tualetą.
- Sesele, duokite jam laisvinamųjų. Dabar nelakstysite, o gyvensite tualete. Sekantis!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?